Carinotetraodon travancoricus

Kolcobrzuch Karłowaty - ryba akwariowa fot.frogforum.net
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 15 l
 • Wymagane pH: 6.8 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Azja

Kolcobrzuchy karłowate - ryby akwariowe

Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) – mała ryba słodkowodna z rodziny rozdymkowatych.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Występowanie

Zamieszkuje stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Charakterystyka i usposobienie

Kolcobrzuchy karłowate to urocze ryby o zabawnym usposobieniu i niezwykłym stylu pływania. Osiągają zaledwie 2.5 cm długości. Ubarwienie żółto-złote z ciemnymi plamami. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają wyraźną, ciemną linie pod brzuchem oraz wzór rozpoczynający się tuż za linią oka. Dorosłe samice często bardziej krągłe od samców. Kolcobrzuchy mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów (nawet 2-3 krotnie). Przeważnie będąc w zagrożeniu wypełniają brzuch wodą lub powietrzem i w ten sposób próbują zniechęcić drapieżnika do ataku. Jedne z nielicznych ryb które zamykają i mrugają oczami.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Odżywianie i karmienie

Tak jak większość kolcobrzuchów żywią się skorupiakami, pokarmem żywym i mrożonym. Niechętnie przyjmują pokarmy suche. Regularnie w diecie powinny znajdować się ślimaki – na ich skorupkach ryby ostrzą (ścierają) swoje zęby, które stale rosną.

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Akwarium

Ryby można trzymać w grupie lub pojedynczo. Na jednego kolcobrzucha zalecane jest ok 12 litrów przestrzeni. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z licznymi kryjówkami, zakamarkami z korzeni czy kamieni. Taka aranżacja ograniczy częstotliwość spotkań i zmniejszy agresję między osobnikami a także zapewni zróżnicowany teren do badania tym ciekawskim rybkom. Światło powinno być rozproszone roślinami pływającymi. Ryby w takich warunkach są bardziej aktywne i śmielsze. W naturze zamieszkują wody stojące, dlatego też nie jest wskazany zbyt silny prąd wody. Kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na gorszą jakość wody dlatego wymagane częste podmiany. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, mają tendencje do podskubywania płetw innym, wolno-pływającym lub weloniastym rybom. Z rybami szybkimi, bardziej aktywnymi przegrają rywalizację o pokarm. Natomiast mogą zostać zjedzone przez ryby znacznie większe od siebie. Całkiem dobrym towarzystwem będą małe sumokształtne np. otosek przyujściowy. Hodowcy trzymają kolcobrzuchy karłowate także z krewetkami (jednak z różnym skutkiem).

Kolcobrzuch karłowaty - Carinotetraodon travancoricus - Rozmnażanie

Rozmnażane z sukcesami w akwariach. Samce podczas tarła walczą między sobą o samice i często przypłacają to życiem. Hodowcy sugerują rozmnażanie w parach lub haremach gdzie na samca przypadają dwie samice. Większa liczba samic zmniejsza ryzyko zamęczenia pojedynczej samicy zalotami samca. Ryby również można rozmnażać w dużych grupach.

Zbiornik tarliskowy dla pary nie musi być duży – 20-30 litrów będzie w sam raz. Można zastosować niewielki filtr gąbkowy lub często podmieniać niewielkie ilości wody. Do akwarium wkładamy dużą porcje drobnolistnych roślin. Ryby szczególnie preferują mchy np. Java Moss, Willow Moss. Zwiększamy temperaturę wody do ok. 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami a przede wszystkim ślimakami. Samce gotowe do tarła wydają się smuklejsze i przybierają intensywniejszych kolorów. Samiec z wigorem goni samice, często podgryzając i szczypiąc jeżeli nie jest zainteresowana. Pościg kończy się przeważnie w gąszczu niskiej roślinności i dochodzi do aktu, podczas którego składana i zapładniana jest ikra. Jajeczka są drobniutkie, przezroczyste a tym samym trudne do zauważenia (1mm). Przeważnie samica składa 10 lub mniej ziarenek.

Ikrę najlepiej przy pomocy pipety przenieść do osobnego zbiornika. Biało-mleczne, zapleśniałe jajeczka należy usuwać. Wylęg następuje po ok 5 dniach. Po następnych 2-3 dniach, młode zaczynają swoją aktywność w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszej kolejności podajemy pokarmy mikro do czasu aż będą na tyle duże żeby przyjmować artemię. Ze względu na kanibalizm, nie jest wskazane trzymanie razem narybku w różnym wieku.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carinotetraodon travancoricus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 15 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 10 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 305

 1. Marek

  Witam
  Chce zakupic kolce karlowate do akwa do dzieci do pokoju bo u mnie jest akwa towarzyskie i sie nie nadaje ale mam jedno pytanie. Jakie slimaki beda najlepsze i sposoby ich rozmnazania?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   byle jakie aby tylko miały skorupę

  2. Peroczek

   Ten gatunek nadaje się do akwarium towarzyskiego. Prawdopodobnie pomylono ten gatunek z innymi kolcobrzuchami

 2. Kacper

  U mnie jakoś moje kolcobrzuchy nie są zbyt agresywne. Może dlatego, że jak jakaś rybka podgryza druga to moje bocje stają się bohaterskie i pomagają tej rybce ?.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   To samo co z moimi Hokejówkami 🙂

 3. Mateusz

  Czy kolcobrzuchy karłowate też wytwarzają tetrodoksynę?

  Odpowiedz
 4. Mateusz

  Czy ta wersja karłowata też jest trująca? Czy jak jakas inna większa ryba zje kolcobrzucha to może sie otruć?

  Odpowiedz
 5. Dawid

  Czy kolcobrzuch nadaje się do krewetek amano i razbor galaxy ? Krewety całkiem spore. Akwa małe, 49l . Szukam „eksterminatora” ślimaków.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Alicja

   Ja swojego kolcobrzucha próbowałam wiele razy oswoić z krewetkami red cherry, jednak instynkt był silniejszy i co raz znajdowałam nadgryzione krewetki. A co do ślimaków to mój zjada tylko rozdętki, zatoczków różowych i brązowych nie rusza. W akwarium zamiast ubywać ich to przybywa 🙂

  2. Igor

   Kup Helenki – jedzą inne ślimaki.

  3. Szymson

   Nie możesz tam wpuścić kolcobrzucha ponieważ krewetki zje a innym rybom obgryza płetwy

  4. Igor

   Mój kolcobrzuch ani razu nie połasił się na krewetki, zależy to raczej od jego charakteru.

  5. Łukas

   Mam 3 kolce w akwarium 112 litrów z krewetkami amano i sekura Red i moje kolce nie interesują się krewetkami może dlatego iż staram się wpuszczać co jakiś czas ślimaki i to im wystarcza. Agresywne głównie dla swojego gatunku, nawet fajnie wygląda jak toczą walkę i jedna się nadyma taka mała kulka ?

 6. coś

  Witam
  Czy te kolcobrzuchy dogadują się z neonkami, a i czy wogule nadają się do akwarium 60 l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Niemożliwa

   Jako jedyną obsadę do 60l możesz mieć ich ok 5 max 6 sztuk. Zależy ile neonek i jakie te neonki w sensie czarne, czerwone, innesa czy zielone pewnie inne gatunki jeszcze są ale ich nie kojarzę także poczytaj o parametrach wody o temperaturze i innych takich i w tedy będziesz miał odpowiedź.

  2. Monika

   U nas kolcobrzuch karłowaty nie tyka neonków inesa i ani czarnych.

 7. Dawid

  Mam pytanie. Wiem, że to wrażliwe rybki,ale gdyby raz nie podmieniłbym im wody przez 2 tygodnie wszystkie by pozdychały?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lukas

   Raczej nie,
   mi się zdażyło nie podmienić wody przez 2 tygodnie z powodu wyjazdu i wszystkie mają się dobrze

 8. Łukasz

  Mam 3 kolcobrzuchy karlowate w baniaku 112 litrów z neonami, kosiarkami, kirysami oraz krewetki. Ogólnie ryby dosyć spokojne do większości mieszkańców prócz kirysow ale na szczęście nic im nie zrobiły tylko przeganiaja je, krewetki amonu nie wzbudzają ich zainteresowania. Jedzą tylko larwy ochotki. Największy problem ze nie maja ochoty na ślimaki, mam już kilkanaście i boję się plagi. Ma ktoś jakieś doświadczenie jak zachęcić je do ślimaków?

  Odpowiedz
 9. Ewa

  Czy z tymi rybkami mogłabym rozpocząć przygodę z akwarystyką?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. olololo

   Lepiej zacząć od mniej wymagających rybek. Gupiki neonki kiryski (akwa minimum 40l)

 10. Przemysław Grochowski

  Jednak to nie kolcobrzuch zabił danio bo był w innym akwarium a padły kolejne 3 widocznie były jakieś chore bo z 5 zostało tylko 1. Teraz Kolcobrzuch pływa w akwarium ogólnym razem z narybkiem platki i pozostałymi rybkami i nikomu nic złego się nie dzieje naprawdę śmieszna rybka 🙂

  Odpowiedz
 11. Przemysław Grochowski

  Kupiłem ta rybkę z zapewnieniem że nie je rybek akwarium 112 litrów towarzyskie w dzień spoko leżała sobie na dnie i tylko obserwowała inne troche pływała. Zjadła kilka ślimaków ogólnie bardzo śmieszna rybka wstałem o 3.30 w nocy i z ciekawością zajrzałem do akwarium a tam martwe moje najpiękniejsze danio kolor intensywny róż. Mam samce Danio z weloniastymi płetwami trochę mniej intensywny kolor ale im chyba nic nie zrobił. Myślę że ta samica padła jego ofiarą z powodu intensywnego koloru. Teraz jest w kozie sam i nie wiem co z nim zrobić. W dzień widziałem że normalnie ryby mu pod nos podpływały i nic nie robił.

  Odpowiedz
 12. Kamil

  Kolcobrzuchy mam w akwarium towarzyskim już dłuższy czas. Robiłem do tych komicznych rybek dwa podejścia. Za pierwszym razem trzy osobniki obgryzły wszystkie możliwe płetwy w akwarium, oczywiście nie swoje, próbowały sił z krewetkami ale bez szkody dla krewetek, ślimaków w ogóle nie ruszały. Z racji chuligaństwa dwie sztuki dostały nakaz eksmisji do lokalu zastępczego u kolegi, i to był chyba błąd, ponieważ trzeci osobnik przestał jeść, schudł i w ostateczności został skonsumowany przez ślimaki. Tu mógł również mieć wpływ brak konsumpcji ślimaków i nadmierny przyrost zębów. Wiem, że hodowcy mechanicznie przycinają dużym kolcobrzuchom „dzióbki” jak kotom pazurki ale przy tych mikro rybkach nie ma na to szans i jak sam nie zeszlifuje o muszle to my mu nie pomożemy.
  Drugim razem, czyli od jakichś 6 miesięcy, mieszka w moim ogólniaku nowa parka, którą kupiłem z ciekawości i w sumie z tęsknoty. Ciekaw byłem czy zredukują mi ilość ślimaków i małżoraczków, które dość mocno opanowały akwarium. Po trzech tygodniach małżoraczki zupełnie zniknęły, ślimaki zostały mocno przetrzebione, te mniejsze oczywiście, żadna ryba nie została nawet otarta nie mówiąc już o płetwach, krewetki też nie narzekają. Jak na razie jest super i nie zamierzam pozbywać się tych clownów. Skąd taka różnica? Nie mam pojęcia, akwarium to samo, obsada również nawet rybki z tego samego źródła.

  Odpowiedz
 13. Czaruś

  Czy na tą jedną rybkę wystarczy akwa 30x20x20cm (dł szer wys)?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   W sumie mógłbyś trzymać tam jednego kolcobrzucha w 12L baniaku.Jednak musisz je gęsto obsadzić roślinami i dokładnie przeczytaj informacje na temat tej ryby czyli jak mniej więcej urządzić akwarium, jakie parametry utrzymywać itd. I powodzenia z rybą ,tylko napisz czy ty świeżo zakładasz akwarium czy już jest wszystko zrobione.

  2. Czaruś

   Ja założyłem świeżo akwarium i czytałem o tej rybce ze 3 razy i tak mi się bardzo spodobała że postanowiłem dla niej to założyć????

 14. Hah

  W sklepie akwarystycznyn.

  Odpowiedz
 15. Regy

  Gdzie w Lublinie lub okolic mogę dostać takie rybki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shaggy

   KingZoo na Orkana (Tesco)

 16. Niko

  Czy obsada kolcobrzuch + małże Corbicula javanicus ma szansę istnieć czy też małże nie pożyją długo? Jeśli tak to ile małż do akwarium 15l? I filtr wewnętrzny czy zewnętrzny? Za odpowiedzi dziękuję

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mila

   broń cie boże

  2. Tomek

   Pod żadnym pozorem kolcobrzuch się małże

 17. Neon

  Czy mogą szczęśliwie żyć w 60 l akwarium z garbnikami i wieloma roślinami przy obsadzie

  10 neonów czarnych lub 3 brzanek zielonych?
  Temperatura wody to ok 28 stopni, dGH woda kranowa

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Neony i kolcobrzuch i będą miały idealnie w takim akwarium

 18. Ola

  Nigdzie nie mogę ich kupić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Patra

   Przejrzyj olx albo napisz do sklepu w swojej okolicy czy nie moga sprowadzić. Pierwsze kupiłam, właśnie dzięki olx, hodowca mieszkał obok mnie. Kolejne sztuki zamówił mi sklep awarystyczny.

  2. Mateusz

   Jak Masz gdzieś Tesco w okolicy to tam proponuje poszukać, przynajmniej w Lublinie tylko tam udało się je dostać w dobrej całkiem cenie 🙂

 19. Joanna

  Nie wierzcie, że otosek to dobry towarzysz dla kolcobrzucha! Kolobrzuchy to bardzo agresywne ryby.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Max

   U mnie kolcobrzuchy są dwa z otoskami w 128 l i mam 3 otoski i nie było żadnych problemów. Bardziej Kosiarki mi inne ryby podgryzają.

  2. Krzysiek

   U mnie od 2 lat kolcobrzuch bardzo dobrze żyje z kilkoma otoskami i neonkami (w 30l). Z rozborami i gupikami też dobrze żył. Jedyna ryba z którą się nie dogadywał to bojownik (pomimo sporo mniejszych rozmiarów kolcobrzuch jest w stanie bez większego problemu zabić bojownika), ale kolcobrzuchy to dość charakterne rybki i zależy jaki się trafi. Zdecydowanie moja ulubiona rybka.

  3. Monika

   U mnie kolcobrzuch żyje w towarzyskim akwarium i nie tyka ani neonków, ani otosków.

 20. Joanna Leśniak

  Odradzam łączenie kolcobrzuchów z innymi rybami. Fajna rybka ale niesamowcie agresywna. Sugestia, że otosek będzie dobrym towarzyszem w akwarium jest błędna. Kolcobrzuchy potrafią zagryźć wszystko co się rusza.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Zielony Banita

   Asiu co do kolcobrzuchów mam dwa w akwarium wielogatunkowym w 54 l i żyją w zgodzie również z krewetkami, nie przejawiają jakichkolwiek objawów agresji.
   Są rybami bardzo ciekawskimi i specyficznymi, nie wiem skąd opinia że są agresywne ??

  2. Joanna

   A stąd, że bacznie je obserwowałam przez niemalże rok.
   Otoski poturbowane, ledwo odratowane. Pigmejki wybite tak samo jak krewetki.

  3. Grzegorz

   Ja trzymam 8 sztuk w 160l z gupikami mieczykami molinezjami i nawet narybek ma się dobrze. Jedynie ślimaki padają ofiarami tych rybek.

  4. Nadia

   O jakim kolcobrzuchu ty piszesz? Kolcobrzuch karłowaty to stadna ryba, która trzymana w odpowiednio dużym baniaku nie będzie agresywna dla większości gatunków, jedynie instynktownie może podgryzać wolno pływające ryby z welonowatymi płetwami. Miałam carinotetraodony w 122 l z neonami, tęczankami i nic się nie działo, w innym akwa 30 l z otoskami i molinezjami też bez problemu, a co do powyższych pytań o kolobrzucha karł. z krewetkami w jednym akwa napiszę tak: pokarmem tych ryb są skorupiaki, zastanów się dwa razy czy chcesz na forum zapytać czy się dogadają 😀

 21. Marcin

  Czy one masowo ( jak terroryści albo kuny ) zabijają ślimaki i krewetki ? Czy tylko np 1 raz na dzień lub kilka dni ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Joanna

   Agresory wybiją wszystko

 22. Carl

  Czy można trzymać mniejsze ilości takie jak 2/3 w mniejszym akwarium. Ile polecacie do akwarium 33x16x22?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mateusz

   Super ta ryba. Chyba ją zacznę hodować. Urocza jest.

 23. Damian

  Czy jeden kolcobrzuch moze byc w akwarium 8l? 20x20x20 [cm]

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   8 litrowe hmmm… coś… nie nadaje się dla żadnych ryb akwariowych. Sorry.

  2. Damian

   spoko, tak myslałem. Poprostu zalega mi w szafie i cos myslałem nad nim ale nie to nie, zostanie jako lampka nocna z kilkoma roślinkami 😀 bede musiał sie zadowolic tylko 2x 50l ale z niestety a moze stety xd pełnymi obsadami

   1. 8x razbora klinowa i parka ramirezek, 2 kiryski spizowe + otosek (tylko 1 bo wiecej nie maja w sklepie narazie 🙁 )

   2. 3 kiryski i 2 danio ( które chce oddac znajomemu i zająć sie gupikami endlera 😀 )

 24. Hubert

  Czy mógłby być trzymany z parką gupików?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jaa

   Ja od ponad miesiąca mam razem z guzikami, neonatolodzy zbrojnikami i krewetkami amano i spokój. Maluszek jest bardzooooooo grzeczny, a ślimaki zniknęły

 25. Poty

  Mam akwarium 25 litrów do aranżacji. Mogę mieć w nim harem kolcobrzuchów? Jeśli nie, to jakie rybki polecacie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak możesz mieć bez problemu

  2. marcin

   do takiego malego zbiornika śwetnie nadają się rasbory np. dwuplamiste czy galaxy, danio w małym zestawie z kiryskiem karłowatym, jakąś delikatną i szybką rybką typu zwinnik?

 26. Kam

  Odkąd mam parkę nadymek razborki i kiryski mają postrzepione pletwy, w akwarium boją się tylko drobnoustkow i tym nic się z pletwami nie dzieje podobnie jak z podpowierzchniowymi topornicami które też mają całe pletwy, ogólnie rybki okupują zakamarki i gestwiny wypływając tylko na karmienie, ale nocą chyba troszkę prześladują niektóre ryby,

  Odpowiedz
 27. Ben

  Witam, czy do akwarium towarzyskiego (120l) z 10 neonami inessa, 5 otosami, 2 gurami niebieskimi i 2 prętnikami miodowymi wejdzie jeszcze kolcobrzuch?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kam

   Bez problemu tylko szkoda górami i pretnikow

 28. Iga

  Kupiłam niedawno 3 kolcobrzuchy w Poznaniu, 9zł sztuka. Cudowne ryby! Wspaniale ogląda się, jak pływają machając wszystkimi płetwami, nawet grzbietową. Karmię je raz dziennie wodzieniem lub oczlikiem, zjadają około 3-4 sztuki na głowę w czasie karmienia. Około dwa razy w tygodniu dorzucam kilka małych świderków. Zabierają się do nich jak pies do jeża, ale finalnie ślimaki nie mają szans 😛 Nie zwracają natomiast uwagi na moje otoski i dorosłe ampularie. Planuję niedługo eksperymentalnie wpuścić kilka dorosłych RC i zobaczyć, co z tego będzie – bo chwilowo wydają się dość spokojne.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Witam możesz powiedzieć w jakim sklepie je kupiłeś?

 29. takaja

  Witam!
  Ile kolcobrzuchów karłowatych mogę docelowo wpuścić do 112l zbiornika jednogatunkowego?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Max-Flow

   10

 30. Filip

  Ma ktoś do oddania/sprzedania 3 sztuki kolcobrzuchów karłowatych na śląsku?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bogdan

   Sklep „Rybka” – ul. Targowa 2, Sosnowiec. Dziś kupiłem po 10 zł.