Pyszczak Yellow – Żółty

Pyszczak Yellow - Żółty - ryba akwariowa fot.ciklid.org

Pyszczaki Yellow – Żółte - ryby akwariowe

Pyszczak Żółty – Yellow (Labidochromis caeruleus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych o charakterystycznym żółtym, jaskrawym ubarwieniu.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek endemiczny pochodzący z Afryki. Zamieszkuje przede wszystkim głębsze strefy litoralu skalistego w jeziorze Malawi. Występuje na głębokościach poniżej 10 m, przeważnie 25 m, co jest rekordową głębokością dla gatunków z rodzaju Labidochromis.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pyszczaki żółte są najbardziej popularnymi pielęgnicami z jezior tektonicznych. Ryby te osiągają do 10 cm długości. Charakteryzują się żółtym lub jaskrawo-żółtym ubarwieniem ciała oraz czarnymi płetwami. Istnieją także dwie odmiany barwne, o ciele białym i niebieskawym do czego nawiązuje nazwa gatunkowa caerules (niebieski). Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałość płciową osiągają po ok 9-10 miesiącach. Dorosłe samce są odrobinę większe, a w okresie godowym także silniej ubarwione niż samice, mają bardziej intensywną czerń na płetwach. Ryby w akwarium przebywają głównie w najniższych jego partiach. Są jednymi z najłagodniejszych pielęgnic z jeziora Malawi. Mimo to należy pamiętać, że jak wszystkie pielęgnice są rybami terytorialnymi i będą bronić swojego rewiru przed innymi rybami. Ryby polecane są początkujących malawistom.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Odżywianie ryb akwariowych

Pyszczak yellow w naturze żywi się innymi rybami i małymi skorupiakami. W akwarium chętnie przyjmuje większość pokarmów, jednak ich przysmakiem są pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny, co obok pokarmów żywych i mrożonych powinno stanowić dużą część ich diety. Pyszczaki jedzą stosunkowo dużo.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Akwarium ryb akwariowych

Pyszczakom yellow należy zapewnić akwarium o wymiarach co najmniej 90x45x40 cm. W zbiorniku powinny się znaleźć dekoracje skalne z licznymi kryjówkami w postaci jaskiń i szczelin. Ryby preferują piaszczyste podłoże. Najlepiej trzymać je w akwarium biotopowym z łagodnymi rybami. Mogą być również łączone ze znoszącymi twardą wodę Tęczankami i rybami Karpiowatymi. Ponieważ samce w trakcie zalotów dosyć zaciekle ganiają samice, na jednego samca powinno przypadać kilka samic.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Rozmnażanie ryb akwariowych

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Rozmnażanie w warunkach akwariowych jest możliwe. Ryby tego gatunku powinny być rozmnażane w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Potrzebne będzie akwarium o długości najlepiej 120 cm, udekorowane skałami, kamieniami z licznymi kryjówkami, szczelinami, grotami. Niezbędne będą również płaskie kamienie i piaszczyste podłoże, czyli miejsca na których ryby będą mogły złożyć jaja. Ph wody powinno być w zakresie 8.2-8.5 a temperatura 27-28°C. Ryby należy obficie karmić pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.

Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. W tym czasie przybiera także intensywniejszego ubarwienia, zachęcając tym samym potencjalną partnerkę. Samiec może być dość agresywny podczas zalotów, dlatego właśnie najlepiej pyszczaki yellow rozmnażać w haremach. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego wcześniej przez samca miejsca, gdzie składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Samiec na płetwie odbytowej posiada kropki w kształcie jaj, zwabiona tym samica zbliża się aby je dołączyć do pozostałych. W tym czasie uwalniany jest przez samca mlecz i jaja obecne w pysku samicy zostają zapłodnione.

Samica w swojej jamie gębowej może pomieścić od 5 do 30 jaj, które nosi przez 3-4 tygodnie, co łatwo zaobserwować po jej rozdętym pysku. W tym czasie również nie przyjmuje pokarmu. Kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode dlatego należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika. Warto również zauważyć, że jeżeli samica będzie zbyt długo poza kolonią to może stracić swoją pozycję w grupie. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest nękana przez pozostałe. Niektórzy hodowcy po 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy przez co mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków.

Swobodnie pływający narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić Artemią.

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Video

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Galeria

Ryba akwariowa Pyszczak Yellow – Żółty Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Labidochromis caeruleus
synonim:Yellow Lab
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Malawi
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:160 l
min-długość:90 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:7.7 - 8.6 pH
twardość:10 - 25 ºdGH
Cena ryby akwariowej:7 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pyszczak Yellow – ŻółtyPoważnie o rybach - Pyszczak Yellow – Żółty

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 14

 1. Maciej

  Ludzie robicie sobie jaja jakieś, wiecie w ogóle jakie biotopy łączycie…? Męczycie ryby które żyją w rożnych warunkach Ameryka Sr, Azja, Afryka razem….! pseudo akwaryści :(

  odpowiedz
 2. Adam. .

  Pyszczaki z innymi rybkami ok ale musi być więcej pyszczaków wtedy zajmują sie tylko sobą i inne rybki pozostawią w spokoju.

  odpowiedz
 3. łukasz

  Witam. Chce kupić 2 pyszczaki. W akwarium mam danio molinezje mieczyka i suma. Czy pyszczaki nie podgryzają innym rybom ogonów. Proszę o odpowiedź

  odpowiedz
  1. slawek

   Absolutnie odpuść sobie pyszczaki z innymi rybami – wytłuką Ci cała obsadę

  2. adam

   mam 20 pyszczaków red, yellow, blue, i molinezje gupiki i inne i nic nikomu nieobgryzły a nawet się rozmnażają i nie odseparowuje i żyją – akwa roślinne gęste

 4. Renia

  Proszę o pomoc. Kupiłam wczoraj jednego pyszczaka ale jest bardzo agresywny! Obgryzł całkiem ogon rybce Danio (zdechła), kolejnym dwóm tez poprzygryzał i tak samo samcowi gupikowi. Moje dzieci płaczą i każą usunąć bo mamy ciężarną gupika. Czy on się uspokoi, czy lepiej faktycznie się go pozbyć?

  odpowiedz
  1. Rafał

   Renia, pyszczaków nie trzyma się z takimi rybami! Na pewno się nie uspokoi, musisz go odseparować.

  2. adam

   sorry „rafał” ale bzdury opowiadasz – „renia” dokup jeszcze 5 lub więcej pyszczaków – ja mam ok 20 do tego molinezje, gupiki i wsi się rozmnaża i przeżywa !!!! akwa roślinne gęste

 5. Ela

  Czy wysokość akwarium ma znaczenie czy tylko długość? Dostanę niebawem kilka sztuk pyszczaków i zastanawiam się jakie akwarium kupić. Są to dorosłe osobniki, czy mogę dokupić małe glonojady czy muszą być tak duże jak pielęgnice?

  odpowiedz
 6. marcin

  rybka zjada pożywienie ale inne ryby ją męczą. pływa pionowo

  odpowiedz
 7. marcin

  Mam pyszczaki. Czy jak ma pyszczak złocisty odgryzioną płetwę to muszę go uśmiercić proszę o pomoc.

  odpowiedz
  1. admin

   To zależy jak bardzo ta płetwa jest uszkodzona. Jeżeli rybka może pływać i zdobywać pożywienie to płetwa jej z czasem powinna odrosnąć o ile nie dobiją jej pozostali mieszkańcy akwarium. Dlatego jeżeli jest taka możliwość warto ją przenieść do osobnego zbiornika.

 8. Anonim

  Cześć moja rybka ma coś białego na oku co robić???

  odpowiedz
 9. Igor

  Pyszczaki to bardzo ładne i interesujące ryby sam zamierzam kupić kilka sztuk

  odpowiedz