Labidochromis caeruleus

Pyszczak Yellow - Żółty - ryba akwariowa fot.ciklid.org
  • Rozmiar: 10 cm
  • Akwarium: 160 l
  • Wymagane pH: 7.7 - 8.6 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Malawi

Pyszczaki Yellow – Żółte - ryby akwariowe

Pyszczak Żółty – Yellow (Labidochromis caeruleus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych o charakterystycznym żółtym, jaskrawym ubarwieniu.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Występowanie

Gatunek endemiczny pochodzący z Afryki. Zamieszkuje przede wszystkim głębsze strefy litoralu skalistego w jeziorze Malawi. Występuje na głębokościach poniżej 10 m, przeważnie 25 m, co jest rekordową głębokością dla gatunków z rodzaju Labidochromis.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Charakterystyka i usposobienie

Pyszczaki żółte są najbardziej popularnymi pielęgnicami z jezior tektonicznych. Ryby te osiągają do 10 cm długości. Charakteryzują się żółtym lub jaskrawo-żółtym ubarwieniem ciała oraz czarnymi płetwami. Istnieją także dwie odmiany barwne, o ciele białym i niebieskawym do czego nawiązuje nazwa gatunkowa caerules (niebieski). Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałość płciową osiągają po ok 9-10 miesiącach. Dorosłe samce są odrobinę większe, a w okresie godowym także silniej ubarwione niż samice, mają bardziej intensywną czerń na płetwach. Ryby w akwarium przebywają głównie w najniższych jego partiach. Są jednymi z najłagodniejszych pielęgnic z jeziora Malawi. Mimo to należy pamiętać, że jak wszystkie pielęgnice są rybami terytorialnymi i będą bronić swojego rewiru przed innymi rybami. Ryby polecane są początkujących malawistom.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Odżywianie i karmienie

Pyszczak yellow w naturze żywi się innymi rybami i małymi skorupiakami. W akwarium chętnie przyjmuje większość pokarmów, jednak ich przysmakiem są pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny, co obok pokarmów żywych i mrożonych powinno stanowić dużą część ich diety. Pyszczaki jedzą stosunkowo dużo.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Akwarium

Pyszczakom yellow należy zapewnić akwarium o wymiarach co najmniej 90x45x40 cm. W zbiorniku powinny się znaleźć dekoracje skalne z licznymi kryjówkami w postaci jaskiń i szczelin. Ryby preferują piaszczyste podłoże. Najlepiej trzymać je w akwarium biotopowym z łagodnymi rybami. Mogą być również łączone ze znoszącymi twardą wodę Tęczankami i rybami Karpiowatymi. Ponieważ samce w trakcie zalotów dosyć zaciekle ganiają samice, na jednego samca powinno przypadać kilka samic.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Rozmnażanie

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Rozmnażanie w warunkach akwariowych jest możliwe. Ryby tego gatunku powinny być rozmnażane w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Potrzebne będzie akwarium o długości najlepiej 120 cm, udekorowane skałami, kamieniami z licznymi kryjówkami, szczelinami, grotami. Niezbędne będą również płaskie kamienie i piaszczyste podłoże, czyli miejsca na których ryby będą mogły złożyć jaja. Ph wody powinno być w zakresie 8.2-8.5 a temperatura 27-28°C. Ryby należy obficie karmić pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.

Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. W tym czasie przybiera także intensywniejszego ubarwienia, zachęcając tym samym potencjalną partnerkę. Samiec może być dość agresywny podczas zalotów, dlatego właśnie najlepiej pyszczaki yellow rozmnażać w haremach. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego wcześniej przez samca miejsca, gdzie składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Samiec na płetwie odbytowej posiada kropki w kształcie jaj, zwabiona tym samica zbliża się aby je dołączyć do pozostałych. W tym czasie uwalniany jest przez samca mlecz i jaja obecne w pysku samicy zostają zapłodnione.

Samica w swojej jamie gębowej może pomieścić od 5 do 30 jaj, które nosi przez 3-4 tygodnie, co łatwo zaobserwować po jej rozdętym pysku. W tym czasie również nie przyjmuje pokarmu. Kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode dlatego należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika. Warto również zauważyć, że jeżeli samica będzie zbyt długo poza kolonią to może stracić swoją pozycję w grupie. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest nękana przez pozostałe. Niektórzy hodowcy po 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy przez co mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków.

Swobodnie pływający narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić Artemią.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 160 l
    • min-długość: 90 cm
  • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 74

  1. eueueueue

    Jaka obsada z pyszczakiem yellow w 350l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mati111

      inne pyszczaki najlepiej same samice i jeden samiec