Labidochromis caeruleus

Pyszczak Yellow - Żółty - ryba akwariowa fot.ciklid.org
 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 160 l
 • Wymagane pH: 7.7 - 8.6 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Malawi

Pyszczaki Yellow – Żółte - ryby akwariowe

Pyszczak Żółty – Yellow (Labidochromis caeruleus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych o charakterystycznym żółtym, jaskrawym ubarwieniu.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Występowanie

Gatunek endemiczny pochodzący z Afryki. Zamieszkuje przede wszystkim głębsze strefy litoralu skalistego w jeziorze Malawi. Występuje na głębokościach poniżej 10 m, przeważnie 25 m, co jest rekordową głębokością dla gatunków z rodzaju Labidochromis.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Charakterystyka i usposobienie

Pyszczaki żółte są najbardziej popularnymi pielęgnicami z jezior tektonicznych. Ryby te osiągają do 10 cm długości. Charakteryzują się żółtym lub jaskrawo-żółtym ubarwieniem ciała oraz czarnymi płetwami. Istnieją także dwie odmiany barwne, o ciele białym i niebieskawym do czego nawiązuje nazwa gatunkowa caerules (niebieski). Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałość płciową osiągają po ok 9-10 miesiącach. Dorosłe samce są odrobinę większe, a w okresie godowym także silniej ubarwione niż samice, mają bardziej intensywną czerń na płetwach. Ryby w akwarium przebywają głównie w najniższych jego partiach. Są jednymi z najłagodniejszych pielęgnic z jeziora Malawi. Mimo to należy pamiętać, że jak wszystkie pielęgnice są rybami terytorialnymi i będą bronić swojego rewiru przed innymi rybami. Ryby polecane są początkujących malawistom.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Odżywianie i karmienie

Pyszczak yellow w naturze żywi się innymi rybami i małymi skorupiakami. W akwarium chętnie przyjmuje większość pokarmów, jednak ich przysmakiem są pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny, co obok pokarmów żywych i mrożonych powinno stanowić dużą część ich diety. Pyszczaki jedzą stosunkowo dużo.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Akwarium

Pyszczakom yellow należy zapewnić akwarium o wymiarach co najmniej 90x45x40 cm. W zbiorniku powinny się znaleźć dekoracje skalne z licznymi kryjówkami w postaci jaskiń i szczelin. Ryby preferują piaszczyste podłoże. Najlepiej trzymać je w akwarium biotopowym z łagodnymi rybami. Mogą być również łączone ze znoszącymi twardą wodę Tęczankami i rybami Karpiowatymi. Ponieważ samce w trakcie zalotów dosyć zaciekle ganiają samice, na jednego samca powinno przypadać kilka samic.

Pyszczak Yellow – Żółty - Labidochromis caeruleus - Rozmnażanie

Wylęg następuje w jamie gębowej samicy. Rozmnażanie w warunkach akwariowych jest możliwe. Ryby tego gatunku powinny być rozmnażane w akwarium gatunkowym w haremie składającym się z jednego samca i przynajmniej 3 samic. Potrzebne będzie akwarium o długości najlepiej 120 cm, udekorowane skałami, kamieniami z licznymi kryjówkami, szczelinami, grotami. Niezbędne będą również płaskie kamienie i piaszczyste podłoże, czyli miejsca na których ryby będą mogły złożyć jaja. Ph wody powinno być w zakresie 8.2-8.5 a temperatura 27-28°C. Ryby należy obficie karmić pokarmami roślinnymi, żywymi i mrożonymi.

Samiec wybiera i przygotowuje miejsce do tarła. W tym czasie przybiera także intensywniejszego ubarwienia, zachęcając tym samym potencjalną partnerkę. Samiec może być dość agresywny podczas zalotów, dlatego właśnie najlepiej pyszczaki yellow rozmnażać w haremach. Kiedy samica ulegnie, podpływa do przygotowanego wcześniej przez samca miejsca, gdzie składa jaja, które następnie zbiera do pyska. Samiec na płetwie odbytowej posiada kropki w kształcie jaj, zwabiona tym samica zbliża się aby je dołączyć do pozostałych. W tym czasie uwalniany jest przez samca mlecz i jaja obecne w pysku samicy zostają zapłodnione.

Samica w swojej jamie gębowej może pomieścić od 5 do 30 jaj, które nosi przez 3-4 tygodnie, co łatwo zaobserwować po jej rozdętym pysku. W tym czasie również nie przyjmuje pokarmu. Kiedy jest zestresowana może wypluć lub zjeść młode dlatego należy zachować ostrożność jeżeli chcemy np. przenieść rybę do osobnego zbiornika. Warto również zauważyć, że jeżeli samica będzie zbyt długo poza kolonią to może stracić swoją pozycję w grupie. Z odseparowaniem ryby czekamy tak długo jak to możliwe chyba, że jest nękana przez pozostałe. Niektórzy hodowcy po 2 tygodniach sztucznie pobierają narybek z pyska samicy przez co mogą odchować większe ilości młodych pyszczaków.

Swobodnie pływający narybek jest na tyle duży, że od razu można go karmić Artemią.

Ostatnio zmodyfikowano: 22 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 160 l
  • min-długość: 90 cm
 • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 74

 1. piotr

  Cześć, zaczynam przygodę z malawi, i zastawnawiam się nad obsadą akwarium 240l. Zależy mi na pyszczaku yellow oraz na tym żeby było ogólnie kolorowo. Pomożecie z obsadą?

  Odpowiedz
 2. Emil

  witam serdecznie. Mam w planach zakupic zestaw juwel lido 120. Chciałbym obsadzić jedynym gatunkiem ryb. Mazna prosić p jakieś propozycję .? Dodam ze w akwarium nir będzie roślinności tylko skała ew. Korzeń . Podłoże czarne .

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Pisząc pod pyszczakiem myślisz o malawi? bo ryb są setki do 120l więc można duuuuużo dobrać

  2. Daniel

   powiedz z jakiej rodziny chcesz te ryby ?

  3. Andrzej

   Witam jeżeli chodzi o obsadę ryb do 120 l akwarium to jedynie najmniejsze Mbuna Chindongo Saulosi , dwa haremy 2 samce x 6 samic. Lecz ja proponuję popatrzeć na muszlowce z Tanganiki , lepiej się sprawdzą w takim akwarium 😁🇵🇱⚔️

 3. Mariusz

  Witam, dzisiaj tak normalnie z dnia na dzień rybki zaczęły pływać u góry mam 8 rybek 7-8 cm i 20 rybek 3 cm, na 200l akwarium małe normalnie pływają wszędzie a te większe i to niektóre pływają u góry , mam napowietrzacz 1 filtr wewnętrzny i duży zewnętrzny, pomoże ktoś cos, co jest nie tak…..??? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mariusz

   Odnośnie moich rybek to pyszczaki Malawi

 4. Mariusz

  Witam , mam pytanie , jakie moge dodac rybki do akwarium do pyszczakow malawi , bo slyszalem ze sa agresywne i chcialbym troszke powiekszyc ilosc rybek a dopiero zaczynam przygode z akwarium i chcialbym wiedziec czy moge inne rybki dodac , czy kon wodny , weże moge do tych rybek dodac… Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Konik morski to do morskiego tanganika to nie morskie w wężu się nawet nie wypowiem a rybki możesz dodać inne pyszczaki czy naskalniaki ale nie za dużo

  2. Wiktorek

   Z tym wężem to wielkie XD

 5. Wiktoria

  Moja pielęgnica żyła 11 lat. Zawsze gdy kupowaliśmy jakieś rybki, żabki, raki to po paru tygodniach już nie żyły po je zabijała. Więc większość życia żyła sama.

  Odpowiedz
 6. Marzena

  Witam.Proszę o pomoc bo jestem wśiekła. Dzisiaj poszłam po rybki,akwa stoi 10 dni.Pokazałam zdjęcia ,sprzedawca powiedział ,że mam malawi. Zapytał jakie mam akwarium powiedziałam, że 60 l więc powiedział, że idealne będą pyszczaki yellow.Kazał kupić przynajmniej cztery pary. Rozsądek podpowiedzi mi ,żeby kupić dwie i tak też zrobiłam. Teraz czytam i co?, że minimalne akwa to 160 l.co mam teraz zrobić? kazał dokupić dwa glonojady i dwie kiryski. Na razie pływają ale ąa małe. Jestem wściekła i nie wiem co robić. Jak można być takim fachowcem?Proszę pomóżcie. Nie ukrywam,że chciałam dokupić jeszcze dwa ,żeby lepiej wyglądało, ale teraz to już całkowita lipa. Czy mogę wpuścić jeszcze jakieś inne rybki? Przecież nie pójdę i nie oddam rybek.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Maciej

   Jestem akwarystą od długiego czasu i wiele razy spotkałem się z bezczelnością sprzedawcy. Niestety 60l to dla tych ryb o wiele za mało. Myślę, że należałoby sprzedać je po symbolicznej cenie. Dla twojego akwarium mogę zaproponować kilka ciekawych obsad:
   1) polecam Barwniaki Szmaragdowe; są piękne, a dobrana para prezentuje bardzo ciekawe zachowania (sam posiadam te Barwniaki w akwarium)
   2) Molinezje: ładne ryby w niezłej cenie
   3) Kardynałki Chińskie: spokojne, małe i ładne rybki
   4) Babki Złote: są piękne, ale trzeba je karmić żywymi pokarmami

  2. Kostka

   Ja radzę tak:
   Parka jakiś ryb lub harem
   12 Jakiś ryb ławicowych
   6 Kirysków
   8 Otosków

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   To jesteś niezłym akwarystą od długiego czasu i molinezje do 60l proponujesz

 7. jacek

  ryba niezbyt łatwa w hodowli

  Odpowiedz
 8. Adam

  Witam, czy yellowy wytrzymają miesiąc ze skalarami i rhodostomysami
  ponieważ pysiom dojrzewa zbiornik 120l

  Odpowiedz
 9. Ziomek

  Czy można połączyć glupiki z pyszczakami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. zbigniew

   Jako pożywienie tak.

 10. Szymson

  NIE! Jak pyszczaki to tylko pyszczaki.

  Odpowiedz
 11. Werka

  Hej Kochani czy pyszczaki mogą byc z gurami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. RAMPER

   Nie,gurami zdecydowanie inne wymagania niż pyszczaki.

 12. sdfg

  Poco podmieniac wode zawsze co tydzien???? ino hajs idzie na wode ja wymieniam tylko jak czyszcze czyli co ok. pół roku moze do roku

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Po to, że rybki nie korzystają z toalety i nie spuszczają wody tak jak Ty, tylko produkują odchody do wody, w której pływają. Do tego dochodzi niezjedzony i rozkładający się pokarm, rozkładające się resztki roślin itd i po jakimś czasie rybki męczą się w wodzie z nadmiarem szkodliwych związków. Jeśli m3 wody (1000L) wraz ze ściekami kosztuje kilkanaście złotych a masz akwarium np 200L to podmieniając zalecane 25-30% wody co tydzień, miesięcznie potrzebujesz 200-240L wody do podmianki. Zakładając cenę 15zł za m3 zapłacisz więc 3 – 3,60zł miesięcznie. Jeśli to dla Ciebie taki wielki majątek, to proponuję kupno rybek z plastiku, zaoszczędzisz na pokarmie, na filrtach, napowietrzaczach itd

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie wystarczy. Chyba, że będziesz miał jedną małą rybkę w wielkim akwarium…

  3. Ziomek

   Czy pyszczaki mogą żyć w akwarium 40 l ?
   I ile sztuk?

  4. Grzegorz

   Ziomek: 40 litrów dla pyszczaków powinno być karalne. Nawet dla jednego to o wiele za mało.
   Nawet nie próbuj.

  5. Michał

   Kostka ja się mogę pochwalić wymianą co tydzień 40% wody w 1000l w tzw: „Mega Ławicowym” obsada to ryby bardzo wytrzymałe oprócz barwionych danio… Obsada
   Neon Inessa 104 sztuki[było 90 ale młode przetrwały]
   Danio 20 sztuk
   Hokejówka Amazońska 20 sztuk
   Przylga chińska 10 sztuk
   3 Parki Proporczykowca z Kap Lopez
   1 Parka Zagrzebki Afrykańskiej[teraz odłowione do 30l bo mają tarło]
   Prętniki Karłowate Cobalt 3 Samce 4 Samice
   Tęczanki Wernera 10 sztuk
   Otoski 15 sztuk
   30 Żałobniczek [jedna Różowa]
   Kirysy Pandy[nie wiem myślę że 50/60 bo mnożą się i mnożą]
   i Parka Gupików[żywy pokarm z narybku]

 13. Maja

  Hej! W dalekiej przyszłości planuję założyć akwarium z pyszczakami. Akwarium (200l) już mam i sprzęt również. Czekam tylko na miejsce w pokoju i remont. Chciałabym się zapytać czy pyszczaki żółte będą się dobrze czuły z niebieskimi? Jak kupić harem skoro płeć jest trudna do rozróżnienia? Czy jeśli nie zwrócę uwagę na płeć przy zakupie, to coś się stanie? Ile pyszczaków obu gatunków zmieszczę do 200l? Nie chcę przerybienia, chcę by czuły się swobodnie. I czy mogę dodać też jakiegoś zbrojnika, czy pomieszam w ten sposób biotopy lub zbrojnik zostanie pochłonięty przez pyszczaki lub na odwrót? Wiem, że i pyszczaki i zbrojniki są dość agresywne i terytorialne. Jeśli nie zbrojnik, to jakie ryby do ożywienia dna? Czy może odpuścić dno i mieć tylko pyszczaki? Proszę o pomoc 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   uważam że 200l wystarczy tylko dla 1 haremu żółtych pyszczaki są bardzo agresywne i będąsię wybijać co do zbrojnika możesz dać jak chcesz ale pyszczaki naprawdę potrafią ożywić dno dziś masz taki wystrój jutro całkiem inny.

  2. Maja

   dobrze, bardziej podobają mi się pyszczaki niebieskie, więc pewnie kupię harem niebieskich. Co do tego haremu to wciąż nie mam pojęcia jak odróżnić u nich płeć… Będę szukać hodowcy, może on będzie umiał odróżnić, bo w zoologicznych to się kompletnie na rybach nie znają.

 14. Karo

  Dzień dobry, chciałabym prosić o radę. Otóż mam pyszczaka, ok. 10 cm, płeć nieznana. Akwarium 200 litrów. Problem polega na tym, że dostałam od znajomego stadko barwniaków i nie jestem pewna, czy pyszczak (nawet po dokupieniu towarzystwa) da im spokój. Czy lepiej w takim razie się z nim pożegnać i komuś oddać, czy dokupić mu towarzystwo?
  Będę bardzo wdzięczna o odpowiedź!

  Odpowiedz
 15. ŻÓŁTE RYBA

  Można je jeść ? Podobno smakuje jak karp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   nie to sa ryby akwariowe.

 16. Kala

  A jeśli chcę kupić 5-6 pyszczaków żółtych to ile potrzeba litrów i jakie wymiary? Proszę o szybką odpowiedź, dziękuję.????☺????????????????????

  Odpowiedz
 17. Rafal

  Witam mam pytanie czy pyszczaki mogę trzymać ze skalarami, dzięki za odpowiedz pozdrawiam

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie, te gatunki mają różne wymagania środowiskowe.

  2. Rafal

   Dzięki

  3. Zonk

   Pyszczaki nie wolno trzymać z innymi gatunkami. W moim przypadku mialem z 2 pielęgnicami, 2 kiryski oraz 2 sumami. Pyszczaki obgryzają zdominowaną rybę z innego gatunku do jej smierci. W moim przypadku 1 pielegnica zostala zagryziona (obskubana z płetw) 2 jeszcze zyje i ma sie dobrze. Kirysek zagryziony 2 obgryzione płetwy jeszcze walczy, sum 1 nie daje się 2 ma obryzione płetwy walczy.
   Jedynym fenomenem jest bojca czerwono płetwa, glonojad oraz glonojad afrykancji zyja bo są tak samo zadziorne jak pyszczaki 🙂

  4. Darek

   Tak i z brzankami tez mozesz trzymać

 18. Andrzej

  Piszecie że trzymacie pyszczaki razem z innymi rybami a co z utrzymaniem parametrów wody (twardość) napiszcie czy w ogóle sprawdzacie parametry jak robicie dolewki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Do parametrów wody potrzebne są testy. Jeśli chcesz utwardzić wodę naturalnie przy pyszczkach warto kupić skałki wapienne itp. A częstotliwość podmian jest zależna od gatunku, głównie to raz w tygodniu.

 19. jaro

  Właśnie wylęgły się małe pyszczaki ale czad. Mimo iż to zaledwie kilko milimetrowe bestie to już walczą o terytorium.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ula

   Taka natura 🙂

  2. Filip

   Czy samica nie zjada młodych?

  3. jaro

   Samica nie zjada młodych całkowicie je ignoruje odchowała 12 sztuk młodych teraz są wielkości paznokcia.

 20. jaro

  Moja samica pyszczaka żółtego właśnie inkubuje ikrę w pysku ciekawe czy coś się wylęgnie?

  Odpowiedz
 21. tomek

  Dzisiaj dokupiłem samice yellow ale jest schowana w rogu akwarium i stoi pyskiem w dół. Co zrobić?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MeHow

   Tomek: wpuściłeś rybę metoda „chlup” czy dałeś jej szanse aklimatyzacji? Takie zachowanie ryby wskazuje w najlepszym razie na szok. Jeżeli nie masz za dużo azotu w wodzie (akwarium dojrzałe) to pozostaje ci tylko wyłączyć światło i dać rybie szanse na odzyskanie równowagi.

  2. UlaUlaśka

   Masz jeszcze jakąś obsadę, jakiegoś pyszczaka? Pielęgnicowate to ryby w większości BARDZO wymagające, potrzebują najpierw aklimatyzacji w terenie, dobrego pokarmu, obsady, wystroju akwarium, wysokości, długości zbiornika. Z tymi rybami nie ma patyczkowania. No niestety, ryba pewnie się nie przygotowała do wpuszczenia zapewne metodą zwykłego wrzucenia do zbiornika i teraz będzie przez jakiś czas wegetowała. Teraz już nic nie zrobisz, poczekaj trochę i wyrównaj dobrze temp. jaka jest przeznaczona do tych rybek. Wystrój myślę, że jest odpowiedni, stado yellow też powinno się tam u ciebie znaleźć…
   Powodzenia i pozdrawiam.

 22. Maciej

  Ludzie robicie sobie jaja jakieś, wiecie w ogóle jakie biotopy łączycie…? Męczycie ryby które żyją w rożnych warunkach Ameryka Sr, Azja, Afryka razem….! pseudo akwaryści 🙁

  Odpowiedz
 23. Adam. .

  Pyszczaki z innymi rybkami ok ale musi być więcej pyszczaków wtedy zajmują sie tylko sobą i inne rybki pozostawią w spokoju.

  Odpowiedz
 24. łukasz

  Witam. Chce kupić 2 pyszczaki. W akwarium mam danio molinezje mieczyka i suma. Czy pyszczaki nie podgryzają innym rybom ogonów. Proszę o odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. slawek

   Absolutnie odpuść sobie pyszczaki z innymi rybami – wytłuką Ci cała obsadę

  2. adam

   mam 20 pyszczaków red, yellow, blue, i molinezje gupiki i inne i nic nikomu nieobgryzły a nawet się rozmnażają i nie odseparowuje i żyją – akwa roślinne gęste

  3. ŁUKASZ

   Ogonów im nie obgryzą ale za to mogą je zjeść 😉 Łukasz

 25. Renia

  Proszę o pomoc. Kupiłam wczoraj jednego pyszczaka ale jest bardzo agresywny! Obgryzł całkiem ogon rybce Danio (zdechła), kolejnym dwóm tez poprzygryzał i tak samo samcowi gupikowi. Moje dzieci płaczą i każą usunąć bo mamy ciężarną gupika. Czy on się uspokoi, czy lepiej faktycznie się go pozbyć?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Renia, pyszczaków nie trzyma się z takimi rybami! Na pewno się nie uspokoi, musisz go odseparować.

  2. adam

   sorry „rafał” ale bzdury opowiadasz – „renia” dokup jeszcze 5 lub więcej pyszczaków – ja mam ok 20 do tego molinezje, gupiki i wsi się rozmnaża i przeżywa !!!! akwa roślinne gęste

  3. Doris

   Jak można łączyć ryby Gubiki z Ameryki pół Amazonki z Pyszczakami z Afryki Jeziora Malawi? Ludzie poczytajcie. Na YouTube filmy poogladajcie. Książki czytajcie. Tosą dwa różne biotopy!

 26. Ela

  Czy wysokość akwarium ma znaczenie czy tylko długość? Dostanę niebawem kilka sztuk pyszczaków i zastanawiam się jakie akwarium kupić. Są to dorosłe osobniki, czy mogę dokupić małe glonojady czy muszą być tak duże jak pielęgnice?

  Odpowiedz
 27. marcin

  rybka zjada pożywienie ale inne ryby ją męczą. pływa pionowo

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Stachl

   Bez obaw, glonojady nawet małe nie są łatwym ani smacznym kąskiem.

 28. marcin

  Mam pyszczaki. Czy jak ma pyszczak złocisty odgryzioną płetwę to muszę go uśmiercić proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   To zależy jak bardzo ta płetwa jest uszkodzona. Jeżeli rybka może pływać i zdobywać pożywienie to płetwa jej z czasem powinna odrosnąć o ile nie dobiją jej pozostali mieszkańcy akwarium. Dlatego jeżeli jest taka możliwość warto ją przenieść do osobnego zbiornika.

  2. Kala

   Kup krople do płetw tropical

 29. Anonim

  Cześć moja rybka ma coś białego na oku co robić???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wodnik Szuwarek

   Witam, czy nadal ma? pewnie po roku odpadło, pozdrawiam

 30. Igor

  Pyszczaki to bardzo ładne i interesujące ryby sam zamierzam kupić kilka sztuk

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. adi

   Witam. Czy gatunki takie jak Yellow, rdzawe, saulossi się razem dogadają ? Akwa 200l

  2. Ula

   Tak. Pyszczaki Yellow jak najbardziej. Niestety pyszczaki rdzawe potrzebują trochę więcej miejsca. Saulossi i Yellow mogą występować w takim akwarium. Co do rdzawych to nie wiem.

  3. Ula

   Rdzawe też mogą występować. Przepraszam, że napisałam Ci, że pyszczaki nie mogą być w takim akwarium. Mogą wszystkie występować w takim akwarium 😉