Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Razbora Galaxy - Niebiański Danio Perłowy

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod nazwą Microrasbora Galaxy.Gatunek ten został odkryty w 2006 roku i szybko stał się popularny w hodowlach akwariowych.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy - Danio margaritatus Pochodzenie ryb akwariowych

Galaxy zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Birmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Birmy.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy - Danio margaritatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Razbora Galaxy dorasta do około 2,5 cm, niezależnie od płci. Samce są smuklejsze od samic, ich płetwy są w kolorze jaskrawego pomarańczu z czarnym konturem. Samice mają zdecydowanie mniej intensywną barwę ciała, płetwy natomiast są blade. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna.

Razbora Galaxy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, nierzadko można zauważyć u nich postrzępione płetwy – szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Samce a niekiedy samice rywalizują między sobą, dlatego im więcej ryb tym lepiej, agresja rozłoży się wtedy na większą ilość osobników, ryby będą śmielsze a także piękniej wybarwione. Zalecane minimum to 15 sztuk.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy - Danio margaritatus Odżywianie ryb akwariowych

Hodowcy sugerują podawanie dafni, zooplanktonu, oczlika. Galaxy jedzą także rureczniki, żywą artemię oraz pokarmy suche. Pokarm pobierają zarówno z tafli wody jak i z dna.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy - Danio margaritatus Akwarium ryb akwariowych

Parametry wody to około 7,3 pH (w takiej żyją w środowisku naturalnym), średnio-twarda o temperaturze około 22-27°C. Danio margaritatus łatwo adaptują się też do innych warunków, są jednak wrażliwe na wyższe stężenia azotanów. Minimalna wielkość akwarium to 30l. Galaxy uwielbiają gęsto porośnięte zbiorniki z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem. Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi niedużymi, karpiowatymi. Mogą być trzymane w akwarium ogólnym z innymi małymi rybkami i krewetkami lub w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy - Danio margaritatus Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium najlepiej umieścić dużą kępę mchu, która wypełni ok 50% miejsca. Woda powinna być dojrzała (odstała). Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy parę. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie odbywa się tarło. Galaxy rozrzucają ikrę w ilości rzędu 30 sztuk. Po tarle rodziców najlepiej odłowić ponieważ wyjadają ikrę oraz larwy. Po 3-4 dniach wykluwa się narybek. Ze względu na mały rozmiar narybku odhodowanie nie należy do łatwych. W początkowej fazie należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Rybki wybarwiają się po ok. miesiącu. Często przy optymalnych parametrach wody, w gęsto zarośniętym i dojrzałym zbiorniku do rozmnożenia Galaxy dochodzi całkiem przypadkowo.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Danio margaritatus
synonim:Rasbora Galaxy, Celestial pearl danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, samiec - 2.5 cm, samica - 2 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora Galaxy – Niebiański Danio PerłowyPoważnie o rybach - Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 98

 1. Szymon

  Planuje kupić ok 6 Danio do akwa 25L będą tam jeszcze ok 6 kiryskow pigmejow i teraz są tam 4 Danio pregowane czy ta obsada jest dobra napiszcie mi czy coś dodać czy odjąć proszę o odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie radził bym dodawć już nic do tego akwa bo jest i tak w nim za dużo ,a jeśli to bediesz miał przerybione i skrzyżują danio pregowane z ta razborą myśle ,że pomogłem 😉

 2. Rafał

  Mam może głupie pytanie ale interesuje mnie ile litrów powinno mieć akwarium tarliskowe dla microrazbory, trzymam je w akwarium z innymi gatunkami i chciałbym założyć takie akwariumo bo w ogólnym to nie ma raczej szans na rozmnożenie tych ryb. Ma ono służyć tylko do tarła i odchowu młodych tego gatunku ewentualnie do odchowu narybku gupika tigera.

  Odpowiedz
 3. Rafał

  Czy w 54 ltr. bojownik, 5 otosków i 12 razbor galaxy będzie ok.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. specjalista

   jasne ze tak 🙂 polecam tez zamiast galaxy 12-15 razbor espei