Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Razbora Galaxy - Niebiański Danio Perłowy

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana pod nazwą Microrasbora Galaxy.Gatunek ten został odkryty w 2006 roku i szybko stał się popularny w hodowlach akwariowych.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Pochodzenie ryb akwariowych

Galaxy zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Birmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Birmy.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Razbora Galaxy dorasta do około 2,5 cm, niezależnie od płci. Samce są smuklejsze od samic, ich płetwy są w kolorze jaskrawego pomarańczu z czarnym konturem. Samice mają zdecydowanie mniej intensywną barwę ciała, płetwy natomiast są blade. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna.

Razbora Galaxy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, nie rzadko można zauważyć u nich postrzępione płetwy – szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Samce a niekiedy samice rywalizują między sobą dlatego im więcej ryb tym lepiej, agresja rozłoży się wtedy na większą ilość osobników, ryby będą śmielsze a także piękniej wybarwione. Zalecane minimum to 15 sztuk.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Odżywianie ryb akwariowych

Hodowcy sugerują podawanie dafni, zooplanktonu, oczlika. Galaxy jedzą także rureczniki, żywą artemię oraz pokarmy suche. Pokarm pobierają zarówno z tafli wody jak i z dna.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Akwarium ryb akwariowych

Parametry wody to około 7,3 pH (w takiej żyją w środowisku naturalnym), średnio-twarda o temperaturze około 22-27*C. Razbora Galaxy łatwo adaptuje się też do innych warunków, jednak są wrażliwe na wyższe stężenia azotanów. Minimalna wielkość akwarium to 30l. Galaxy uwielbiają gęsto porośnięte zbiorniki z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem. Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi niedużymi, karpiowatymi. Mogą być trzymane w akwarium ogólnym z innymi małymi rybkami i krewetkami lub w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium najlepiej umieścić dużą kępę mchu, która wypełni ok 50% miejsca. Woda powinna być dojrzała (odstała). Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy parę. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie odbywa się tarło. Galaxy rozrzucają ikrę w ilości rzędu 30 sztuk. Rodziców najlepiej odłowić ponieważ wyjadają ikrę i larwy. Po 3-4 dniach wykluwa się narybek. Młode galaxy już od pierwszych dni bardzo chętnie przyswajają artemię. Ze względu na mały rozmiar narybku odhodowanie dorosłego okazu do łatwych nie należy. Rybki wybarwiają się po miesiącu. Często przy optymalnych parametrach wody, w gęsto zarośniętym i dojrzałym zbiorniku do rozmnożenia Galaxy dochodzi całkiem przypadkowo.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Video

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Galeria

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Danio margaritatus
synonim:Rasbora Galaxy
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, samiec - 2.5 cm, samica - 2 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:3 - 5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora Galaxy – Niebiański Danio PerłowyPoważnie o rybach - Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 7

 1. Ola

  a jakie rybki można jeszcze z tymi trzymać? mam 54 l i 10 danio galaxy i krewetek ok 10.

  odpowiedz
 2. Artexel

  Śliczna, wszędobylska rybka. W moim nano 25l mam 8szt i jedna red crystal. Przebywają w środkowej i przydennej strefie zbiornika. Płochliwe? Owszem ale szybko powracają do codziennych zajęć. Jednak grzebanie w akwarium powoduje już 1-2 godz ukrycie. Jako, że mam 2 samce i 6 samiczek to rybki trą się praktycznie codziennie. Najbardziej atrakcyjne miejcie tarła (u mnie kępa mchu) jest pilnowane przez dominującego samca. Drugi nie pozostaje bierny i cały czas jest w pobliżu, czekając na okazje do spółkowania. Jeżeli nie ma żadnej panienki w pobliżu, to od razu jest przeganiany przez samca alpha. A gdy już jakaś samiczka się zdecyduje na akt, to wtedy oba samczyki się za nią uganiają. Oczywiście ten dominujący zawsze bliżej i pierwszy. Gdy dochodzi do aktu rybki wbijają się w gąszcz mchu gdzie samiczka składa jajka natychmiast zapładniane przez samce. Ikra jest nieklejąca i opada w głąb. Dorosła samica składa jednorazowo ok 30 szt ikry. Właśnie samiczki są największymi amatorkami kawioru (ikry) i obecność samca pilnującego rewiru niejako im przeszkadza w delektowaniu się przysmakiem. Pożerają wszystko co się w pysku zmieści, także własny narybek. Odchowanie narybku to duże wyzwanie. Trzeba podawać bardzo malutki pokarm, najlepiej pierwotniaki. Larwy solowca czyli świeżo wykluta artemie zaczynają wcinać po 7-10 dniach od momentu gdy zaczęły żerować. Takie to moje doświadczenia z tymi rybkami.

  odpowiedz
 3. Rafcioo

  A ja próbuję je rozmnożyć, rybki już się trą, mam niewielkie stadko ok 15szt w akwarium 112l roślinnym… zobaczymy co z tego będzie

  odpowiedz
  1. katie

   Rafcioo i jak? udało się :) ? ja dzisiaj w moim zbiorniku 60 l (10 rasbor galaxy, 2 otoski ) znalazłam w mchu ikrę. Ale nie wiem czy to rasborek czy otosów bo nie jest rozrzucona tylko przyklejona do mchu… zobaczymy co z tego wyjdzie…

 4. Dominika

  cudowne stworzenia :)

  odpowiedz
 5. Krak

  Faktycznie urocza rybka!
  W praktyce, w średnim zbiorniku (ok. 240 l) wielogatunkowym okazały się nieco mniej płochliwe niż podano w opisie. Szybko dołączyły do stadka innych danio (lamparcie, pręgowane i pręgowane sp. czerwone) i razbor klinowych, chociaż mają trudności z nadążaniem za nimi. Chętnie pływają też razem z podobnymi rozmiarowo bystrzykami karłowatymi (syn. karliki).

  W krewetkarium (ok. 30 l.) zauważyłem, że galaxy „polują” na młode (L-1,2) krewetki karłowate – trzeba więc w zbiorniku zapewnić duży „dywan” z mchów (najlepiej m. jawajski i/lub tajwański).

  odpowiedz
 6. mik

  Bardzo ciekawa ryba. Polecam do niedużego, jednogatunkowego akwarium :)

  odpowiedz