Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Razbora Galaxy - Niebiański Danio Perłowy

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod nazwą Microrasbora Galaxy.Gatunek ten został odkryty w 2006 roku i szybko stał się popularny w hodowlach akwariowych.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Pochodzenie ryb akwariowych

Galaxy zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Birmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Birmy.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Razbora Galaxy dorasta do około 2,5 cm, niezależnie od płci. Samce są smuklejsze od samic, ich płetwy są w kolorze jaskrawego pomarańczu z czarnym konturem. Samice mają zdecydowanie mniej intensywną barwę ciała, płetwy natomiast są blade. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna.

Razbora Galaxy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, nierzadko można zauważyć u nich postrzępione płetwy – szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Samce a niekiedy samice rywalizują między sobą, dlatego im więcej ryb tym lepiej, agresja rozłoży się wtedy na większą ilość osobników, ryby będą śmielsze a także piękniej wybarwione. Zalecane minimum to 15 sztuk.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Odżywianie ryb akwariowych

Hodowcy sugerują podawanie dafni, zooplanktonu, oczlika. Galaxy jedzą także rureczniki, żywą artemię oraz pokarmy suche. Pokarm pobierają zarówno z tafli wody jak i z dna.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Akwarium ryb akwariowych

Parametry wody to około 7,3 pH (w takiej żyją w środowisku naturalnym), średnio-twarda o temperaturze około 22-27°C. Danio margaritatus łatwo adaptują się też do innych warunków, są jednak wrażliwe na wyższe stężenia azotanów. Minimalna wielkość akwarium to 30l. Galaxy uwielbiają gęsto porośnięte zbiorniki z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem. Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi niedużymi, karpiowatymi. Mogą być trzymane w akwarium ogólnym z innymi małymi rybkami i krewetkami lub w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium najlepiej umieścić dużą kępę mchu, która wypełni ok 50% miejsca. Woda powinna być dojrzała (odstała). Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy parę. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie odbywa się tarło. Galaxy rozrzucają ikrę w ilości rzędu 30 sztuk. Po tarle rodziców najlepiej odłowić ponieważ wyjadają ikrę oraz larwy. Po 3-4 dniach wykluwa się narybek. Ze względu na mały rozmiar narybku odhodowanie nie należy do łatwych. W początkowej fazie należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Rybki wybarwiają się po ok. miesiącu. Często przy optymalnych parametrach wody, w gęsto zarośniętym i dojrzałym zbiorniku do rozmnożenia Galaxy dochodzi całkiem przypadkowo.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Danio margaritatus
synonim:Rasbora Galaxy, Celestial pearl danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, samiec - 2.5 cm, samica - 2 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora Galaxy – Niebiański Danio PerłowyPoważnie o rybach - Razbora Galaxy – Niebiański Danio Perłowy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 31

 1. Bogdan

  Byłem ostatnio w sklepie i te rybki były całkowicie szare, zero zabarwienia płetw, tylko drobne kropeczki. Sprzedawca przekonywał że młode galaxy tak mają i że dopiero później się wybarwiają. Czy to prawda?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Prawda. Dorosłe, przestraszone ryby, w skromnie urządzonym sklepowym zbiorniku też mogą wyglądać blado i mało atrakcyjnie.

 2. Natalia

  Ile razborek galaxy do 30l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. koteka

   8 sztuk wejdzie.

 3. Rybak

  Czy Mogą być trzymane z innymi razborami i neonkami w akwarium w ilości ok. 3? Akwarium 112 l

  Odpowiedz
 4. Ola

  Ja mam ich 6. NIE są płochliwe. NIE mają postrzępionych płetw. I SĄ pięknie wybarwione. Pływają razem z innymi małymi rybkami. Są po prostu przepiękne. Jedyne co robią to tak „tańczą”, trudno to opisać ale są dwie i tak bokiem do siebie kręcą się w kółko.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Ja mam hengelki i też są przepiękne 😉

 5. BEATA

  Mam 5 tych rybek w akwarium 112l. Kupiłam ich mało bo czytałam, że są płochliwe więc obawiałam się, że i tak ich nie będę oglądała. Są razem z rasborą plamistą (płochliwe, „stoją” pod roślinami), żałobniczkami (bardzo szybko pływają), bystrzykami ozdobnymi (spokojne) i pielęgniczkami ramireza ( zainteresowane tylko swoim gatunkiem). Jestem pozytywnie zaskoczona ich zachowaniem, wcale nie boją się i nie chowają, pływają po całym akwarium. Nie trzymają się grupy, zwiedzają zbiornik pojedyńczo lub w parze. Zbiórka w ławicy – tylko w razie zagrożenia (tzn. czyszczenia akwarium:) Jednak kiedy przeniosłam je do baniaczka 25l gdzie były same to wciąż chowały się w mchu i bały każdego ruchu. Więc wróciły do 112l. Reasumując: w grupie innych, pokojowo nastawionych rybek są odważne:) I na żywo są naprawdę ładne. Gorąco polecam:)

  Odpowiedz
 6. michał

  Czy żałobniczka może być z hokejówką , prętnikiem i bocją karłowatą

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 7. coś złego

  Mam niebanalny problem proszę o pomoc 1 z razborek nowa w zbiorniku wykazuje objawy opuchniętego brzuszka nastroszenie łusek apatie i brak zainteresowania pokarmem, oddycha też szybciej niż inne osobniki siedziała w koncie 1 dzien tyle jej dałem teraz jest w kwarantanniaku co to może być ??
  -ichtiosporidioza (spuchnięcie ciała, nastroszenie łusek)
  -mykobakterioza (nastroszenie lub wypadanie łusek)
  -plistoforoza (nastroszenie łusek)
  -wrzodzienica , zapalenie skóry (nastroszenie łusek)
  -zapalenie pęcherza pławnego (nastroszenie łusek)
  Czytałem ale za diabła nie wiem która to z nich jest!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Matt

   Wydaje mi się ze to posocznica, miałem podobny problem…

 8. Tomek

  Moje rasbory w ogóle nie chcą jeść z lustra wody ani z dna akwarium, aczkolwiek zachowują się poprawnie i tak jak przystoi na ich charakter są płochliwe. Są bardzo piękne

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Filip

   Jak ryba nie je ci przez 2-3dni to znaczy że jest na coś chora. Później nagle przestanie pływać i opadnie bokiem na dno jak zwykłe pióro. Polecam dowiedzieć się co to za choroba i ją wyleczyć. A poza tym one nie są płochliwe bo mi pływają przy przedniej szybie.

  2. Kamil

   Galaxy jedzą z powierzchni tylko jeśli jest ich „dużo”, w mniejszych grupach są płochliwe i się chowają. Polecam podawać pokarm pod powierzchnię wody, np. strzykawką przy wylocie filtra, tak żeby łapały z toni.

  3. Ola

   U mnie nie są płochliwe i jedzą normalnie z lustra wody.

 9. Filip

  Moją microrasbore Galaxy zaatakowała jakaś dziwna choroba. Przez kilka dni zrobił jej się wklęsły brzuch. Wczoraj prawie nie machała płetwami i zaczęła pływać kiwiąc się na boki. Po kilku godzinach położyła się na żwirku, dusiła się i jakby przez pysk próbowała wypluć z siebie wnętrzności. Wie ktoś co to za choroba?

  Odpowiedz
 10. Ola

  a jakie rybki można jeszcze z tymi trzymać? mam 54 l i 10 danio galaxy i krewetek ok 10.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Filip

   Różne razborki, neony, gurami, topornie (pstrążenice), ryby denne jak: kiryski, otoski i inne małe łagodne rybki. Ja mam w akwarium 30l 2 topornice, 2 kiryski sterbay, 2 otoski, cudaczka, 2 sumiki szkliste, 3 razborki erytromicron, 3 razborki borneańskie, 3 microrasbore galaxy, 6 neonów czerwonych i czekam aż w sklepie będzie gurami czekoladowy.

  2. magda

   Filip, i Ty to wszystko trzymasz w 30 litrach? tylko 2 sumiki i to w takim litrażu? i jeszcze gurami w tym zestawieniu chcesz mieć?

  3. Filip

   Magda, ale mi one żyją już pół roku.
   miałem 3 ale 1 zdechł

  4. Ola

   Ja mam z nimi neony zielone, bystrzyki amapaensis, bojka i kirysy. Mają się rewelacyjnie :)

 11. Artexel

  Śliczna, wszędobylska rybka. W moim nano 25l mam 8szt i jedna red crystal. Przebywają w środkowej i przydennej strefie zbiornika. Płochliwe? Owszem ale szybko powracają do codziennych zajęć. Jednak grzebanie w akwarium powoduje już 1-2 godz ukrycie. Jako, że mam 2 samce i 6 samiczek to rybki trą się praktycznie codziennie. Najbardziej atrakcyjne miejcie tarła (u mnie kępa mchu) jest pilnowane przez dominującego samca. Drugi nie pozostaje bierny i cały czas jest w pobliżu, czekając na okazje do spółkowania. Jeżeli nie ma żadnej panienki w pobliżu, to od razu jest przeganiany przez samca alpha. A gdy już jakaś samiczka się zdecyduje na akt, to wtedy oba samczyki się za nią uganiają. Oczywiście ten dominujący zawsze bliżej i pierwszy. Gdy dochodzi do aktu rybki wbijają się w gąszcz mchu gdzie samiczka składa jajka natychmiast zapładniane przez samce. Ikra jest nieklejąca i opada w głąb. Dorosła samica składa jednorazowo ok 30 szt ikry. Właśnie samiczki są największymi amatorkami kawioru (ikry) i obecność samca pilnującego rewiru niejako im przeszkadza w delektowaniu się przysmakiem. Pożerają wszystko co się w pysku zmieści, także własny narybek. Odchowanie narybku to duże wyzwanie. Trzeba podawać bardzo malutki pokarm, najlepiej pierwotniaki. Larwy solowca czyli świeżo wykluta artemie zaczynają wcinać po 7-10 dniach od momentu gdy zaczęły żerować. Takie to moje doświadczenia z tymi rybkami.

  Odpowiedz
 12. Rafcioo

  A ja próbuję je rozmnożyć, rybki już się trą, mam niewielkie stadko ok 15szt w akwarium 112l roślinnym… zobaczymy co z tego będzie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. katie

   Rafcioo i jak? udało się :) ? ja dzisiaj w moim zbiorniku 60 l (10 rasbor galaxy, 2 otoski ) znalazłam w mchu ikrę. Ale nie wiem czy to rasborek czy otosów bo nie jest rozrzucona tylko przyklejona do mchu… zobaczymy co z tego wyjdzie…

 13. Dominika

  cudowne stworzenia :)

  Odpowiedz
 14. Krak

  Faktycznie urocza rybka!
  W praktyce, w średnim zbiorniku (ok. 240 l) wielogatunkowym okazały się nieco mniej płochliwe niż podano w opisie. Szybko dołączyły do stadka innych danio (lamparcie, pręgowane i pręgowane sp. czerwone) i razbor klinowych, chociaż mają trudności z nadążaniem za nimi. Chętnie pływają też razem z podobnymi rozmiarowo bystrzykami karłowatymi (syn. karliki).

  W krewetkarium (ok. 30 l.) zauważyłem, że galaxy „polują” na młode (L-1,2) krewetki karłowate – trzeba więc w zbiorniku zapewnić duży „dywan” z mchów (najlepiej m. jawajski i/lub tajwański).

  Odpowiedz
 15. mik

  Bardzo ciekawa ryba. Polecam do niedużego, jednogatunkowego akwarium :)

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. karol

   Witam mam w dwóch kotnikach parki już 2 dzień 50% każdego kotnika to mech, ile czasu trzeba czekać na pojawienie się ikry ? ciągle się ganiają tańczą i trą ale ikry nie ma :/

  2. Filip

   Karol a jak to wygląda? Bo one nie zawsze się trą a może to tylko tak wyglądać. Więc na kilka dni nie polecam trzymać biednych ryb w kotniku. Jak do 2-3 dni nie ma ikry to znaczy że nie będzie ! Tylko rybki męczysz. Chcesz je tylko rozmnożyć ! Może je jeszcze taśmą sklej? Może wtedy się uda?😆

  3. Filip

   jakie biedne rybki !