Danio margaritatus (Roberts, 2007)

Razbora galaxy - Danio margaritatus fot. rybyakwariowe.eu
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
 • Biotop: Azja

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod pierwotną nazwą Microrasbora galaxy.

Ten atrakcyjny gatunek w 2006 r. w nieokreślonej części Mjanmy (dawnej Birmy) odkrył tajlandzki ichtiolog i akwarysta – Kamphol Udomritthiruj. Ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz piękne ubarwienie szybko stał się bardzo popularny, co zapoczątkowało ogromną podaż, a tym samym nadmierny odłów. Co spowodowało, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy od okrycia był bliski wyginięcia w naturze, a jego eksport został zakazany. Na szczęście w innych miejscach zostało odkrytych kilka nowych populacji, rozpoczęto również jego komercyjne rozmnażanie na szeroką skalę.

Jako pierwszy, gatunek opisał w 2007 r. Tyson Roberts i włączył go do zupełnie nowego rodzaju Celestichthys. Jednak na początku 2008 r. grupa uczonych, po dokładnych badaniach, przekwalifikowała go do rodzaju Danio. Początkowa błędna nazwa gatunku wzięła się prawdopodobnie z komercyjnego pośpiechu, ze względu na duże podobieństwo do Microrasbory Erythromicron, obecnie również włączonej do rodzaju Danio. Potoczna nazwa Celestial pearl danio pochodzi z łacińskiej, gdzie Caelestis oznacza „niebiański”, a margaritaus „przyozdobiony perłami”.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Występowanie

Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Mjanmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Mjanmy.

Siedlisko, w którym zostały zebrane pierwsze okazy określa się jako obszar zalanych terenów i stawów, spowodowany działalnością człowieka (produkcją ryżu). Woda tam jest przejrzysta i płytka, rzadko przekracza 30 cm głębokości. Poza plantacjami ryżu jest domem dla bujnej roślinności, która obejmuje np. gatunki Elodea, Hydrocharis, Vallisneria spiralis.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Charakterystyka i usposobienie

Niezależnie od płci, dorastają do ok. 2.5 cm długości. Ciało jasnoniebieskie, posypane małymi perłowymi kropeczkami. Grzbiet brązowozielony, a brzuch u samic żółtobiały. Pokrywy skrzelowe przezroczyste, przez które prześwitują krwawoczerwone skrzela.

Samce są smuklejsze od samic. Ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe lub czerwone, z czarnym wzorem, delikatnych pasków. Bardziej krępe samice, mają wyraźnie mniej intensywną barwę ciała i płetw. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. W stresie ubarwienie ryb blednie i rozróżnienie płci w tym czasie może być utrudnione.

Danio perłowy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, niekiedy można zauważyć u nich postrzępione płetwy, szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Dojrzałe płciowo samce, niekiedy też samice (w mniejszym stopniu), rywalizują między sobą. Pływają krążąc dookoła siebie, rozchylają płetwy, prezentując bogactwo swojego ubarwienia. Jeżeli żaden wcześniej nie zrezygnuje, dochodzi do wymiany uderzeń bokami ciał, do momentu aż słabszy odpuści i zostanie przegoniony przez silniejszego.

W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 szt., preferowane 15 i więcej., co ważne w przewadze samic. W dużej grupie ryby będą śmielsze, ładniej wybarwione oraz będą prezentować ciekawsze zachowania.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się niewielkimi bezkręgowcami, algami i zooplanktonem. W akwarium pobierają pokarmy z toni wodnej i dna, mniej chętnie z tafli wody. Można podawać im dobrej jakości, drobny pokarm suchy, najlepiej ten wolno opadający. Dietę należy uzupełniać małymi pokarmami mrożonymi i żywymi np. dafnią, oczlikiem, artemią, wodzieniem. Częstsze podawanie żywych pokarmów zapewni im dobrą kondycję, piękne kolory, a także zachęci do tarła.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Akwarium

Minimalna wielkość akwarium to 30 litrów, ale ze względu na dużą ruchliwość i zalecenia trzymania w dużej grupie, preferowany większy zbiornik. Rybki te uwielbiają gęsto porośnięte akwaria z licznymi kryjówkami, najlepiej z ciemnym podłożem oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Wzrost roślinności wymaga odpowiedniego oświetlenia, początkowo musi być częściowo stłumione np. roślinami pływającymi. Z czasem w cieniu bujnej gęstwiny będą czuły się jak w domu. Ruch wody nie powinien być zbyt silny.

W środowisku naturalnym żyją w wodzie lekko zasadowej ok. 7.3 pH, gdzie okresowo zachodzą jej niewielkie zmiany. W akwarium będą się dobrze czuły w wodzie miękkiej do lekko-twardej (5-15 dGH), w zakresie 6.5-7.5 pH i temperaturze ok. 22-27°C.

Danio margaritatus są bardzo wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i gwałtowne skoki parametrów. Trzymane w złych warunkach często chorują, wykazują objawy zatrucia, stają się apatyczne i przestają przyjmować pokarmy. Wymagają wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody, należy wystrzegać się przy tym gwałtownych zmian parametrów.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi łagodnymi, niedużymi, gatunkami, które żerują w górnych partiach wody.

Mogą być trzymane w odpowiednio większym akwarium ogólnym z innymi małymi spokojnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych i ewentualnie z krewetkami. Na potomstwo krewetek będą polować, więc trzeba się liczyć z ograniczeniem populacji.

Mimo, iż są blisko spokrewnione z Celestichthys erythromicron, nie wykazują skłonności do krzyżowania z tym gatunkiem (obecnie nie odnotowano takiego przypadku) i mogą być trzymane razem z nim.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe, w dobrych warunkach rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu. Często w dojrzałym, gęsto zarośniętym akwarium, do rozmnożenia „galaxy” dochodzi całkiem przypadkowo. Jednak w celu uzyskania większej ilości ikry niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. W takim akwarium należy umieścić duże kępy mchu ok. 50% i niewielki filtr gąbkowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem wybraną parę, największą samicę i najładniej wybarwionego samca. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją w gęstą roślinność, gdzie odbywa się tarło. Dorosła samica uwalnia ok. 30 szt. lepkich jajeczek, które zapładnia samiec. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i będą zjadać ikrę oraz narybek, dlatego tuż po tarle najlepiej ich odseparować. Tylko w bardzo gęstej roślinności maluchy mają jakiekolwiek szanse na przeżycie.

W zależności od temperatury, wylęg następuje po 2-5 dniach. Kilka dni później, po zużyciu swoich woreczków żółtkowych, narybek zaczyna swobodnie pływać. Ze względu na mały rozmiar, odchowanie narybku nie należy do łatwych. W początkowej fazie rybkom należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku i płynie, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Po ok. 8-10 tygodniach od wyklucia przechodzą metamorfozę w dorosłą formę, a kolorowy wzór zaczyna pojawiać się od 12 tygodnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Danio margaritatus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 230

 1. Katarzyna

  Czy mogę je trzymać w dużej 30 osobnikowiej grupie z 10 gurami mozaikowymi w 450 l akwarium?

  Odpowiedz
 2. Żelek

  mogą być razem razbora galaxy z prętnikiem miodowym w akwarium 60l?

  Odpowiedz
 3. Julcia

  Witam, czy w 200l aquaterrarium (zalanym do połowy) mogłabym trzymać razbory galaxy z karlikami szponiastymi?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Piotr

  To nie są ryby ławicowe tak jak np neony, trzymam je od dłuższego czasu i rozmawiałem z chodowcami, W moim akwa 30L trzymam 3 samce i 3 samiczki, samce obecnie walczą o terytorium od 3 dni nie robią sobie krzywdy ale ignorują jedzenie i zużywają dużo energii. Samiczki bywają zaganiane po kontach i zestresowane. Więc jeżeli trzymamy je w dużej grupie musimy im zapewnić odpowiednią przestrzeń i terytorium nie traktować ich jak ryb ławicowych.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Eyvct

   widać że nic wiesz o tych rybach.
   1. to nie ryby do 30l tylko minimum 50l ta strona źle podaje.
   2. To ryba ławicowa co się dziwisz że masz taką sytuację jeśli masz mało ich po za tym to normalne u Danio że na początku jest walka o hierarchie a potem to uciśnie.
   Więc proszę nie gadać głupot jeżeli nic się nie wie.

 5. Krzysiek

  Czy w wodzie o twardości 18 GH powinny dać sobie radę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Spino/Poland

   jak chcemy je torturować oraz skrócić ich żywot to tak. jest powyżej maksimum więc oczywiście że nie da rady.

  2. Bogii

   witam.
   posiadam akwarium 270l.
   I nie wiem za bardzo jakie puszczki tam usadowić.
   najlepiej żeby były w miarę łagodne i nie większe niż 15 cm.
   podpowie mi ktoś?

 6. Fajnygościuxd

  Czy można trzymać 30 sztuk w akwa 160l i coś jeszcze, ja myśle że raczej tak ale tu szukam potwierdzenia

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :)

   Tak możesz, ale pamiętaj aby to nie były ryby które je zjedzą. Galaxy za rybami małymi i strachliwy mi więc obsada musi być dobrze dobrana

 7. Piotrek

  Mam w domu akwarium 40 litrowe o wymiarach 50x25x30 cm i myślę by dać tam do niego
  1 opcja
  8 sztuk danio perłowego
  5 sztuki kirysa panda
  2 opcja
  8 sztuk dania perłowego
  1 sztuka raka CPO
  Chciałbym zapytać czy to za dużo , jakie rośliny, może inne zwierzaki i tak dalej? Bardzo prosiłbym o odpowiedź;)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. :)

   2 opcja lepsza ale daj 10 Danio i nie wiem czy raczki cpo nie są trzymane w parach i czy one są roślinożerne? Jeśli nie to mogą atakować razborki

 8. H2O2

  Witam. Bardzo podobają mi się te rybki. Planuję akwarium standardowe 63 l. Czy ktoś je trzymał z bojownikiem. Wiem że z bojkami różnie bywa- sama miałam ich kilka i każdy inny charakter. Zależy mi na małym stadzie rozborek i jakiejś pojedyńczej rybce stąd pytanie. A może jakiś inny pomysł. Dzięki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   ja trzymałem 2 sztuki w 25 litrach z bojkiem i razborami i nic się nie działo. Potem bojek zdechł, akwarium się gloniło, ale po przeprowadzce większych ryb z 112l do 240l wpuściłem tam nowego bojka, a w piątek dokupiłem 6 sztuk danio i bojownik (tak jak poprzedni) ma je gdzieś

 9. Rybka

  Ile rybek rasbora Galaxy wejdzie do 30 l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryba Akwariowa

   Gdzieś z 8, ale są to ruchliwe ryby i wolą być trzymane w bardzo dużych grupach, więc zalecam zbiornik 60 l i z 15 sztuk tych rybek.

 10. Adam123:D

  Mam akwarium 112l jest ono srednio zarosniete i ma duzo kryjowek a mieszkaja w nim
  6tetr kolumbijskich
  6zwinnikow czerwonopyskich
  2pielegniczki ramireza
  2krewetki ammano
  1rak cpo
  1zbrojnik i planowana krewetka filtrujaca lub gabonska
  Czy moge miec grupke 10tych malenstw?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Uważam, że możesz spróbować takiego układu. Pozdrawiam

 11. Magda

  Cześć, przyniosłam moje razborki do domku i zrobiłam aklimatyzację. Niestety czasem się zdarza że nawet w sprawdzonym akwarystycznym można przynieść jakąś chorobę i chciałabym się dowiedzieć czy przetrwają dużą temperaturę 32° (razem z neonkami) bo przyniosłam dwie w początkowym stadium ospy

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   nie, nie przetrwają

  2. Magda

   Lisokoksu i tak się bałam o rośliny, podniosłam temperaturę o 2° do 27 i wczoraj wlałam lekarstwa bo nie mam gdzie zrobić im kwarantanny, na razie jest dobrze i kropek nie widzę

 12. paweł

  hej… planuje niedługo akwarium aquael opti set 240l i pytania są takie:
  1.obsada.
  danio prełowy
  kirysek pigmej
  krewetka red cherry
  neon czerwony
  czy to za dużo?
  2.rośliny
  m.monte carlo
  anubias nana
  mikrozorium oskurzydlone
  wiele epifitów łatwych w uparawie
  wszystkie z in vitro
  czy kiryski będą wykopywać monte carlo?
  3.dekoracje
  korzenie
  kamienie scenery stone
  4.podłoże.
  piasek stosowany w akwarystyce
  maflora ligth
  czy mogę na kranówcę?
  5.woda.
  docelowo woda RO lub kranówka
  jeśli ro to mineralizowana.
  6.filtracja
  oase biothermo karnistrowy
  aquael ultramax karnistrowy
  czy tak może być?
  7.prametry.
  ph. 7,4
  gh. 10dgh
  kh odpowiednie:]
  to tyle…

  Odpowiedzi: 13
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, łał sporo tych pytań. Zacznijmy od końca , parametry ph trochę za wysokie dla neona i kiryska. Ok dla pozostałych. Jeśli idzie o filtr wybierz Oase , mnie zawodny , trwalszy. Woda RO wskazane dla mieszkańców z ameryki płd, azjatyckie gatunki spokojnie na kranówce ,myślę, że już widzisz różnicę w warunkach jakie należy zapewnić dla wybranych przez Ciebie gatunków. Podłoże z samego piasku może po jakimś czasie zacząć sprawiać problemy (brak wymiany tlenowej, procesy gnilne).Zestaw roślin w porządku , pigmeje to drobne rybki i przy sporym nasadzeniu Monte Carlo i jego szybkim wzroście nie powinny mu zrobić krzywdy. Dekoracje wedle gustu i tu się nie dyskutuje. Natomiast obsada no cóż, chcąc zapewnić jak najlepsze warunki jednym pogorszysz drugim, wybrane gatunki pochodzą z zupełnie innych środowisk i posiadają inne wymagania. W tak dużym akwarium trzymając je w odpowiednich ilościach i „uśredniając” parametry będą koegzystowały obok siebie. Pozdrawiam

  2. paweł

   dzieki jednak będą tam krewety ale co do danio to zostają ponieważ są piękne ale postaram się o odpowiednie warunki dla wszystkich piasku nie bęzie [choć może la plata może być?] a woda ro bo na kranówce podłoże aktywne[mafloraligth]będzie krócej „żyło” więc dzięki co do krewet to albo amano lub red cherry[amano ładnie sie kontrastują ale red cherry są ładniejsze]a co do obsady to lekka zmiana bo pielęgniczka ramireza lub barwniak czerwonobżuchy[raczej ramirezki] choć zastanawiam się czy będą odpowiednie bo kolega mi mówił że są trudne w hodowli ale chcę spróbowac. i motto na dzisiaj to… Welcome to beautiful world of Aquascaping!

  3. paweł

   a.. i będa krewetki amano jednak… jakie wymagania?

  4. Tomasz

   Oj tymi Ramirezami komplikujesz sytuację, bo to Danio to coraz mniej tutaj pasuje. Barwniaki odpadają jeśli myślisz o krewetkach, szczególnie Red cherry. Kolega ma racje, że Ramirezy to wymagające ryby. Ale chcąc wypośrodkować warunki dla obranego zestawu to ph 7 , woda miękka do średnio twardej. Dodam, że Danio i krewetki lepiej by się czuły w wodzie twardszej i o wyższym ph. Pozdrawiam

  5. paweł

   czyli… z danio i krewet mam zrezygnować? a zamiast tego co proponujecie?

  6. Tomasz

   Masz szeroki wachlarz gatunków wśród kąsaczowatych, jest w czym wybierać. W tak dużym akwarium spokojnie możesz się pokusić o 3 stadka różnych gatunków. Żałobniczka, Fantom, Błyszczyk parański, Hokejówka, Rhodostomus, a jeśli obniżysz lustro wody to np. Pstrążenica i wiele innych. Pozdrawiam

  7. Sky[KiedyśMichał]

   Zgadzam się z tym co Tomasz napisał, ALE równie dobrze możesz zmienić neony na innesy i kiryski na też jakieś inne i powinno być dobrze, jednak ramirezki tutaj nie pasują pod względem pH. Do tej obsady przydałaby się jakaś większa ryba, bo niestety ryby które wybrałeś to drobnica i nawet w dużych grupach nie będą dawać takiego efektu w takim akwarium, wspomniałeś jeszcze o barwniaku który bardzo dobrze by uzupełniał tą obsadę, ja bym zrobił tak.:
   – Neon Innesa 15
   – Razbora Galaxy 12
   – Krewetka Filtrująca 2/3
   – Kirysek Pigmej 8
   – Barwiniak Czerwonobrzuchy 5/6 sztuk, jak się utworzy para/dwie możesz oddać pozostałe.
   Z roślinami nie powinno być problemów tak samo jak i z dekoracjami i wodą.
   Podłoże możesz zrobić głównie z piasku, ale na tył bym dał coś większego np Bazalt i nawóz pod rośliny. Filtracja będzie raczej odpowiednia.

  8. paweł

   dzięki sky ty to prawdziwy akwarysta ;]

  9. paweł

   o i jakby co to jeszcze otosek lub kosiarka może być?

  10. Sky[KiedyśMichał]

   Jak kosiarki podrosną, małe razbory mogą się stresować. Jakbyś wziął otoski nie powinno być problemów.

  11. paweł

   umm a ile tych ryb z tej obsady może się zmieścić w aquael opti set 125l?

  12. paweł

   i takie pytanko… czy wraz z aquael opti set odrazu tez idzie szafka czy trzeba kupić osobno?

  13. Sky[KiedyśMichał]

   Do 120l powiedziałbym że:
   – 10 Neon Innesa
   – 8 Razbor Galaxy
   – 6 Otosków
   – 6 Kirysków
   – Parka Barwniaków
   I co do szafki to nie wiem.

 13. Alopol

  Wspaniałe rybki, najpiękniejsze jakie tylko są ,bardzo ruchliwe i bardzo ciekawskie samce pięknie walczą o okrągłym tańcu, coś pięknego rybki bardzo odważne i ciekawskie pływają razem z neonkami otoskami kiryskami i gupikami Endlera i krewetkami

  Odpowiedz
 14. Mały Akwarysta

  Witam
  Ile mógłbym trzymać tych razborek w25L

  Odpowiedz
 15. Kubister

  Mam w akwa 10 sztuk i widzę, że niektóre samice są chude i troche wygięte, gdy je kupiłem wszystkie były normalne, grube. Czy to przez to, że zrzuciły ikrę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. -SpinoPolandYT

   Wygięte to na pewno nie od tego i myślę że jeśli są bardzo wychodnięte to też nie. Może jakiś błąd ostatnio zrobiłeś. Chemia, zła karma?

  2. Magda

   złe parametry bądź zła dieta.

 16. nigdyWiecej

  Najgorsza ryba jaką kiedykolwiek miałem w akwarium. W akwa było dużo roślin, mchów etc, jako obsada 3 kiryski, 3 otoski, 15 tych danio galaxy i ślimaki. Większość czasu siedzą z tyłu akwarium za roślinami, a jak tylko jakiś ruch przed akwarium się pojawiał to już wogóle panika i przy samym dnie w roślinach.
  Jak ktoś chce oglądać puste akwarium to polecam, dla osób lubiących oglądać akwarium z rybami zdecydowanie nie… miałem je rok i nigdy więcej tego gatunku, ryby wydane

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. -SpinoPolandYT

   Ja tu widzę tylko twoją winę. Jeśli uciekały to znaczy że były zestresowane a to czyni że miały złe warunki. I sam mówisz że masz dużo roślin wiec jak zgadnie nie miały miejsca do pływania a tego potrzebują. Też wspomnę że potrzebują dobry filt. Ja u kolegi oglądam cały czas pływają aż miło. Twoje akwarium musiały być złe dla nich dla tak było. Trzeba pamiętać że mniejsze ryby nie będą zawsze łatwiejsze w hodowli niż duże.

  2. nigdyWiecej

   Ja wyraziłem swoje zdanie, nie zamierzam się kłócić, choć zarzucasz że miały złe warunki, zła filtracje i brak miejsca do pływania. Hmm ciekawe wnioski z mojego postu wyciągnąłeś, to że w akwa było dużo roślin nie znaczy że nie ma wolnej przestrzeni do pływania, filtr miały tzw hang on back, o dużo większej mocy niż na ich akwa bo preferuję nadfiltrację, ale skręcony żeby tylko delikatnie powierzchnią ruszał.

   Zdania nie zmienię, wymieniłem je na Rasbory Borneańskie i te rybki są mega, pływają swobodnie, nie uciekają, i lepiej się prezentują.

  3. Przemek

   też mam stadko, trzymam razem z krewetkami Red Sakura i nie stwierdzam żadnych wyżej wymienionych problemów. powiedziałbym wręcz, że rybki mega ciekawskie i odważne, pływają po całym akwarium. mają sporo roślin, mech, korzenie, szyszki olchy, liście migdałowca. ja z wlasnego doswiadczenia bardzo polecam bo to przepiekne rybki

 17. piskorek

  cudowna rybka żyje u mnie w zgodzie z parką prętników karłowatych , kiryskami panda i z kolobrzuchami karłowatymi ❤❤❤❤❤❤

  Odpowiedz
 18. Groot

  Posiadam akwarium 35l zastanawiam się na tym gatunkiem bardzo mocno czy możecie doradzić w tych np. 3 wariantach:
  1. 10-8 szt. razbora galaxy , 10-8 szt. danio erythromicron i na dole jakieś krewetki na których kompletnie sie nie znam możecie coś zaproponować.
  2. 8 szt. razbora galaxy , 10 szt. neon zielony lub innesa i na dole 4 szt. kirysek panda 4szt. lub kirysek karłowaty 6 szt.
  3. 15 szt. razbora galaxy na dole 6 szt. kirysek pigmej i 6 szt. otosek przyujściowy

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. piskorek

   3 opcja najlepsza

  2. Ania

   U mnie podobny litraż 15 galaxy + 10 kiryskow Nanusów super się dogadują

  3. Przemek

   za dużo, za dużo i jeszcze raz za dużo…
   na 35 l max 8-10 microrasbora galaxy LUB danio erythromicron (powtarzam LUB) plus jakies krewetki ewentualnie (musisz wybrac ciepłolubne bo zarówno microrazbora galaxy jak i danio erythromicron wymagają ciepłej wody)

 19. Amanda

  Mam akwarium 72l i w planach razbory galaxy i razbory borneańskie oraz kirysy pigneje. Czy taka obsada będzie ok?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktorek

   chyba dobra. ;] to zależy ile sztuk kupisz danego gatunku

 20. Dawid

  Co myślicie o takiej obsadzie do 112l?

  – Bojownik gigant
  – 5x cierniooczek kuhla
  – zbrojnik pospolity
  – 20x danio perłowy
  – 2x ślimak helmek
  – 2x ślimak świderek

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Bez bojownika i zbrojnika myślę że będzie dobrze i 15 danio

  2. Igralux

   Jak dla mnie to trochę za mało ryb, ale jak ci się podoba to okej ale co to jest bojownik gigant?

  3. Dawid

   Bojownik gigant to odmiana która dorasta do 12-14cm. Dlaczego bojownik w takim układzie nie? Wydaje mi się że 112l gdzie wody pewnie będzie około 80-90 chyba byłoby ok?

  4. Sky[KiedyśMichał]

   weź też pod uwagę to, że bojownik to wciąż drapieżnik, i danio przy jego rozmiarze 12-14cm będą dla niego zwykłym posiłkiem, jeśli znasz usposobienie tego bojownika to nie wnoszę żadnych sprzeciwów abyś go z nimi trzymał… natomiast zbrojnika w takim układzie bym wykreślił dlatego że jest jedyną rybką z ameryki… i Igralux, 27 ryb + slimaki w 112l to bardzo dużo

  5. Dawid

   Właśnie tak myślę między zwykłym wspaniałym a gigantem. Jeszcze dodatkowo doszedł pomysł żeby danio wziąć 15sztuk, a do tego dobrać sobie krewetek neocaridina. Wprawdzie tutaj zależy jaki bojownik się trafi aczkolwiek chciałbym spróbować zamiast zbrojnika.

  6. Sky[KiedyśMichał]

   mówiąc danio masz na myśli razborę tak?
   bo jakbyś miał już tą aktualną obsadę która jest bardzo duża jak na 112l to przez dodanie danio byłoby dużo za dużo… krewetki będą dla bojownika posiłkiem nie jest zależne to od jego usposobienia.
   ja bym pozostał przy
   15 danio perłowy
   5 piskorków kuhli
   2 helmety
   2 świderki
   i bojownik jak trafi się spokojny

  7. Dawid

   ok, dzięki ^_^ tak chodziło mi o razborę. Różne nazwy dla niej widzę raz razbora raz danio perłowy. Ale dokładnię o tą rybkę 😀

 21. Krzysztof

  Przerabiałem ten temat. Miałem identyczny problem. Rybki, które były z importu szybko zdechły z takimi samymi objawami. Przypuszczam, że zanim trafiły do Pana akwarium, były trzymane w workach foliowych przez długi czas. Wygłodniałe, zestresowane były podatne na wszelkie choroby i pasożyty. Dopiero zakup od znajomego akwarysty rozwiązał problem. Teraz też hoduję i rozmnażam te piękne rybki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Witam planuję założyć akwarium kostka 40x40x40 to jest około 63 litry. Zamierzam trzymać tam z 5 otosków i do tego te Danio Perłowe. Ile sztuk tych Danio mogę trzymać w takim zbiorniku?

 22. Agnieszka

  Posiadam akwarium 280l(mocno roślinne). W zbiorniku oprócz innych rybek pływa 10 szt Galaxy i ostatnio zauważyłam 4 szt nowych członków akwarium Galaxy 🙂 pływają już pewnie bez woreczków i inne rybki ich nie ruszają:) Miło się patrzy na maluchy;)

  Odpowiedz
 23. Adam

  Posiadam ok 15 sztuk w akwarium 80l. do tego krewetki. Akwarium mam gesto zarosniete. Niestety hodowla razbor nie nalezy do latwych jak ogolnie pisza. U mnie co jakis czas jakas umiera. Do tego z roznymi objawami -czasem charakterystycznie zapadniety brzuch, 2 mialy jakby plesn na brzuchu a u jednej nie bylo widac z zewnatrz zadnych objawow. Moze ktos mi doradzic co moze byc przyczyna? Uzywam wody do wymiany z osmozy z dodatkiem mineralow. Mam tez Co2 – wydaje mi sie ze gdzies czytalem ze one tego nie lubia..

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Możliwe, że przyczyną śmierci twoich ryb są wahania parametrów wody. Być może parametry w przefiltrowanej wodzie różnią się od tych w akwarium. A jakich minerałów dodajesz?

  2. Adam

   Dodaje „all in one” – Dennerle osmose Remineral+. Wedlug opisu zawiera:
   Mineralizator wody osmotycznej
   Kationy Wapń 45,5% Magnez 9,5% Sód 33,5% Potas 11,5%
   Aniony Dwuwęglan 45,5% Siarczan 32,0% Chlorek 22,5%

  3. Ivan

   Z tymi Danio tak jest ,że one lubią bardziej zasadową wodę,wiec jak dajesz osmozę to ph jest poniżej 7 tak samo z Co2. U mnie lepiej sie maja w akwarium bez Co2 . Lubia częste podmiany wody, mrożony pokarm. Nienawidzą stezenia azotanów powyżej 20. Jak azotany są za wysokie bardzo często zapadają im sie brzuchy. Możliwe ,że to nie wina samych azotanów ale może to im obniża odporność i zaczynają chorować.Jak sie chce rozmnażać to dobrze jest gdy ma się jednego samca i wiecej samic. Należy je wtedy obficie karmić przed tarłem i podmieniać często wodę. Narybek u mnie ciężko odchować jest wrażliwy na zmiany temp wody i podmiany należy robić ostrożnie.

 24. P.

  Posiadam 7 razbor galaxy w krewetkarium 25l, brak innych gatunków ryb, krewetki red cherry. Akwarium mocno zarosniete. Z moich obserwacji wnioskuję, że rybki są niesłychanie nieśmiałe, praktycznie na codzień niewidoczne, do momentu karmienia. Kiedy wypłyną w toń, prezentują się fantastycznie, kolorowo. Karmię je suchymi płatkami, mikro pokarmem i czasem drobną mrożonką. Polecam do mikro akwarium.

  Odpowiedz
 25. Mikołaj

  Czy można w akwarium 30l hodować 3 danio perłowe i 3 danio erythromicron razem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Zalecane minimum u obu gatunków to 8 sztuk w dodatku mogą się one krzyżować. Ja bym zrobił 6 tych albo 6 tych

  2. netGhost

   To są ryby ławicowe i śqietnie się czują w towarzystwie. Kup sobie kilka 8-10 szt. Tak lepiej wyglądają i będą się lepiej czuły.

 26. Kacper

  Mam pytanie, dostałem od znajomych jakieś dziwne akwarium o pojemności ok 20-35l, Ile razborek mogę kupić i wpuścić do takiego akwa?
  Oraz ile % wody trzeba wymieniać w jakich okresach czasowych

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   8 nie więcej. Wymieniaj wodę jak azotany przekroczą 25% lub co tydzień 30%