Danio margaritatus (Roberts, 2007)

Razbora galaxy - Danio margaritatus fot. rybyakwariowe.eu
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
 • Biotop: Azja

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod pierwotną nazwą Microrasbora galaxy.

Ten atrakcyjny gatunek w 2006 r. w nieokreślonej części Mjanmy (dawnej Birmy) odkrył tajlandzki ichtiolog i akwarysta – Kamphol Udomritthiruj. Ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz piękne ubarwienie szybko stał się bardzo popularny, co zapoczątkowało ogromną podaż, a tym samym nadmierny odłów. Co spowodowało, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy od okrycia był bliski wyginięcia w naturze, a jego eksport został zakazany. Na szczęście w innych miejscach zostało odkrytych kilka nowych populacji, rozpoczęto również jego komercyjne rozmnażanie na szeroką skalę.

Jako pierwszy, gatunek opisał w 2007 r. Tyson Roberts i włączył go do zupełnie nowego rodzaju Celestichthys. Jednak na początku 2008 r. grupa uczonych, po dokładnych badaniach, przekwalifikowała go do rodzaju Danio. Początkowa błędna nazwa gatunku wzięła się prawdopodobnie z komercyjnego pośpiechu, ze względu na duże podobieństwo do Microrasbory Erythromicron, obecnie również włączonej do rodzaju Danio. Potoczna nazwa Celestial pearl danio pochodzi z łacińskiej, gdzie Caelestis oznacza „niebiański”, a margaritaus „przyozdobiony perłami”.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Występowanie

Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Mjanmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Mjanmy.

Siedlisko, w którym zostały zebrane pierwsze okazy określa się jako obszar zalanych terenów i stawów, spowodowany działalnością człowieka (produkcją ryżu). Woda tam jest przejrzysta i płytka, rzadko przekracza 30 cm głębokości. Poza plantacjami ryżu jest domem dla bujnej roślinności, która obejmuje np. gatunki Elodea, Hydrocharis, Vallisneria spiralis.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Charakterystyka i usposobienie

Niezależnie od płci, dorastają do ok. 2.5 cm długości. Ciało jasnoniebieskie, posypane małymi perłowymi kropeczkami. Grzbiet brązowozielony, a brzuch u samic żółtobiały. Pokrywy skrzelowe przezroczyste, przez które prześwitują krwawoczerwone skrzela.

Samce są smuklejsze od samic. Ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe lub czerwone, z czarnym wzorem, delikatnych pasków. Bardziej krępe samice, mają wyraźnie mniej intensywną barwę ciała i płetw. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. W stresie ubarwienie ryb blednie i rozróżnienie płci w tym czasie może być utrudnione.

Danio perłowy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, niekiedy można zauważyć u nich postrzępione płetwy, szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Dojrzałe płciowo samce, niekiedy też samice (w mniejszym stopniu), rywalizują między sobą. Pływają krążąc dookoła siebie, rozchylają płetwy, prezentując bogactwo swojego ubarwienia. Jeżeli żaden wcześniej nie zrezygnuje, dochodzi do wymiany uderzeń bokami ciał, do momentu aż słabszy odpuści i zostanie przegoniony przez silniejszego.

W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 szt., preferowane 15 i więcej., co ważne w przewadze samic. W dużej grupie ryby będą śmielsze, ładniej wybarwione oraz będą prezentować ciekawsze zachowania.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się niewielkimi bezkręgowcami, algami i zooplanktonem. W akwarium pobierają pokarmy z toni wodnej i dna, mniej chętnie z tafli wody. Można podawać im dobrej jakości, drobny pokarm suchy, najlepiej ten wolno opadający. Dietę należy uzupełniać małymi pokarmami mrożonymi i żywymi np. dafnią, oczlikiem, artemią, wodzieniem. Częstsze podawanie żywych pokarmów zapewni im dobrą kondycję, piękne kolory, a także zachęci do tarła.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Akwarium

Minimalna wielkość akwarium to 30 litrów, ale ze względu na dużą ruchliwość i zalecenia trzymania w dużej grupie, preferowany większy zbiornik. Rybki te uwielbiają gęsto porośnięte akwaria z licznymi kryjówkami, najlepiej z ciemnym podłożem oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Wzrost roślinności wymaga odpowiedniego oświetlenia, początkowo musi być częściowo stłumione np. roślinami pływającymi. Z czasem w cieniu bujnej gęstwiny będą czuły się jak w domu. Ruch wody nie powinien być zbyt silny.

W środowisku naturalnym żyją w wodzie lekko zasadowej ok. 7.3 pH, gdzie okresowo zachodzą jej niewielkie zmiany. W akwarium będą się dobrze czuły w wodzie miękkiej do lekko-twardej (5-15 dGH), w zakresie 6.5-7.5 pH i temperaturze ok. 22-27°C.

Danio margaritatus są bardzo wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i gwałtowne skoki parametrów. Trzymane w złych warunkach często chorują, wykazują objawy zatrucia, stają się apatyczne i przestają przyjmować pokarmy. Wymagają wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody, należy wystrzegać się przy tym gwałtownych zmian parametrów.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi łagodnymi, niedużymi, gatunkami, które żerują w górnych partiach wody.

Mogą być trzymane w odpowiednio większym akwarium ogólnym z innymi małymi spokojnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych i ewentualnie z krewetkami. Na potomstwo krewetek będą polować, więc trzeba się liczyć z ograniczeniem populacji.

Mimo, iż są blisko spokrewnione z Celestichthys erythromicron, nie wykazują skłonności do krzyżowania z tym gatunkiem (obecnie nie odnotowano takiego przypadku) i mogą być trzymane razem z nim.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe, w dobrych warunkach rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu. Często w dojrzałym, gęsto zarośniętym akwarium, do rozmnożenia „galaxy” dochodzi całkiem przypadkowo. Jednak w celu uzyskania większej ilości ikry niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. W takim akwarium należy umieścić duże kępy mchu ok. 50% i niewielki filtr gąbkowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem wybraną parę, największą samicę i najładniej wybarwionego samca. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją w gęstą roślinność, gdzie odbywa się tarło. Dorosła samica uwalnia ok. 30 szt. lepkich jajeczek, które zapładnia samiec. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i będą zjadać ikrę oraz narybek, dlatego tuż po tarle najlepiej ich odseparować. Tylko w bardzo gęstej roślinności maluchy mają jakiekolwiek szanse na przeżycie.

W zależności od temperatury, wylęg następuje po 2-5 dniach. Kilka dni później, po zużyciu swoich woreczków żółtkowych, narybek zaczyna swobodnie pływać. Ze względu na mały rozmiar, odchowanie narybku nie należy do łatwych. W początkowej fazie rybkom należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku i płynie, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Po ok. 8-10 tygodniach od wyklucia przechodzą metamorfozę w dorosłą formę, a kolorowy wzór zaczyna pojawiać się od 12 tygodnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Danio margaritatus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 230

 1. Kamil

  Witam, mam akwarium 54l w nim 12 gupików i mam pytanie czy te rybki (rozbory Galaxy) nadają się jako towarzysze to gupikow pawie oczko? I w jakiej ilości? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 😀

  Odpowiedz
 2. Papugi

  Spokojnie mogą być. Ja właśnie teraz kupiłem 4 razbór Galaxy. Po 9 zł.

  Odpowiedz
 3. Piotrek

  Cześć wszystkim! Planuje zakup akwarium o wymiarach 35x35x40 – 49 L. Myślałem, żeby wpuścić do niego właśnie Rasbory Galaxy i krewetki. Moje pytanie brzmi ile sztuk obu gatunków mógłbym do takiego akwarium wpuścić?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Michał

   Około 10 sztuk. Moim zdaniem wbrew pozorom nie jest to najlepszy gatunek do tak małego akwarium. Są dość delikatne, nie lubią wahań parametrów, co jest trudne do uniknięcia w małym zbiorniku, zwłaszcza, ze źle znoszą wyższe stężenia azotanów, czyli trzeba robić częste podmianki, które z kolei wpływają na wahania parametrów. Do tego są dość ruchliwe i lubią sobie popływać, wiec potrzebne miejsce.

   Zbiornik takich rozmiarów moim zdaniem jest dobry dla małych bojowników, skrzeczykow karłowatych lub na przykład kolcobrzuchow karłowatych, ale wtedy bez krewetek.

  2. Piotrek

   No właśnie chciałbym mieć krewetki ale nie same. Niestety moje mieszkanie nie pozwala na większe akwarium, dlatego szukam złotego środka. A co powiesz o obsadzie: 10 Bystrzyków Amandy i 5 krewetkach?

  3. Michał

   Myślę, ze możesz dać spokojnie 12 Bystrzyków.

  4. Piotrek

   Dziękuje za pomoc 🙂

 4. Emi

  Witam, mam 70l akwa i pytanie : czy rozbora galaxy może być razem z rozborą borneańską. Chciałabym po 10 szt każdego gatunku.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Pewnie! Jak dla mnie to możesz nawet i po 15 mieć jeżeli miałoby to być jedynie te gatunki w akwa

  2. Łukasz

   Moim zdaniem bardzo fajne rybki do fajnego akwarium będą mieć dużo miejsca ja bym jeszcze dokupił rybki do czyszczenia z pokarmu z dna i glonów co do glonożerców myślę otosek 4/5 sztuk 16l przestrzeni zabiorą i kuryski może być malutki,karłowaty czy miniaturka Nwm czy to nie ten sam xdd ale ich też z 4/5 sztuk i masz ciekawe akwarium kolego

 5. Arek

  Cześć, w 96 l baniaku miałem parkę Ramirezek i 15 szt Microrazbory Galaxy. Parka Ramirezek i 1 szt Galaxy się ostały. Co stało się z resztą – nie wiem 🙁 Wymieniłem akwarium na 126 l i dołożyłem kolejnych 10 szt Galaxy. Nowe rybki przybyły przedwczoraj. Jeszcze wczoraj odłowiłem 2 szt, dzisiaj również 2 szt i jedna już spoczywa na liściu ledwo dychając i 1 szt. nie mogę się doliczyć. O ile widziałem jedną dogorywającą na dnie, o tyle druga pływała pod kątem 45 stopni i często jakby pobierała powietrze z nad tafli wody.
  Macie może pomysł co im jest i czemu tak szybko padają? Temperatura 25 C, pH 7,0

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Dlatego ze rybki w zbiorniku padają jest dużo powodów np
   Źle dobrana filtracja-za dużo ryb na zbiornik i nie jest dobrze napowietrzany
   Nie dojrzały zbiornik-może nie masz dość bakterii mikrofiltracyjnych dlatego rybki padają
   Nie umyte ozdoby-jak masz jakiś korzeń źle umyty lub wcale będzie zbutwiały ,barwił i zanieczyszczał wode po inne porady polecam kanał yt tommyaquario

  2. Arek

   Łukasz, dzięki, ale nic z tych rzeczy; generalnie zbiornik jest od ponad roku. zatem ni ema mowy o niedojrzałym zbiorniku; nie ma przerybienia, napowietrzenie też jest włąściwe; korzeń też 1,5 roku tkwi w akwa więc nie barwi i nie gnije

  3. Łukasz

   Kup pasek tetra 5 w 1 i zobacz czy parametry ok może zbyt wysoki poziom azotanów czy coś skoryguj parametry jak będzie się dało a jak nie może restart akwarium ale co z rybkami te co się trzymają życia włóż do mniejszego akwarium czy plastikowego pojemnika i od nowa dla bezpieczenstwa wymień korzeń i żwirek bo nie wiem co szkodzi wodzie i rybom A ich zdechnięcie w tym akwarium to tylko kwestia czasu jakieś pytania chętnie odpowiem

 6. Marcin

  Witam,
  czy w 30l (40x25x30cm) akwa kombinacja 7x razbora galaxy, 7x kirysek pigmej, 7x krewetka red cherry i 3 szczupieńczyki karłowate będzie ok? Czy jednak za dużo?
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Akwarium 30l ,moim zdaniem, jest za małe na hodowlę jakichkolwiek ryb. Ponieważ jeśli do tego dodasz podłoże, rośliny, korzenie itd. to zostanie z 15l wody? Z tego powodu zainwestuj w akwarium min. 70l ,żeby ryby które tam będą miały troche więcej miejsca do pływania. Jeżeli zdecydujesz się na kupno większego zbiornika (np. 70l) to nie przesadzaj z obsadą. Na akwarium 70l wystarczy obsada złożona z 12-16 sztuk razbory galaxy. A poza tym dorzuć parametry wody w jakich chcesz je trzymać (najlepsze będą ok. 25C, pH ok. 7 i twardość ok. 10) Pozdrawiam

 7. Szymon

  Witam czy w akwa 50x40x30 moge trzymać 15 tych rybek z haremem proporczykowca z Kap Lopez lub z haremem bojowników koi ? z jakimi innymi rybami można je hodować najlepiej nie ławicowymi ? Mogę do tego dodać krewetki red cherry (zwłaszcza przy bojownikach) ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kl

   Posiadałem 5 bojowników i nie widziałem nigdy żeby któryś atakował krewetki, w 50 l mam 1 bojownika, było 10 krewetek teraz po 1 msc jest ich z 40 więc nawet tych malutkich bojownik mi nie ruszał. Lepiej jak zrobisz 1 ławicę i do bojownika lepsze razbory bo wolnej pływają

  2. Marek

   Kolega powyżej wygrał na loterii. Istnieją towarzyskie bojowniki które olewają krewetki, ale trzeba mieć szczęście. Ja próbowałem do swoich krewetek dodać bojownika. Pierwszy w ciągu 5minut dorwał się do jednej i ją zjadł. Po wymianie na innego sytuacja podobna – nie chciał im dać spokoju wiec go odlowilem. Dodam że bojowniki były kupowane w porządnym sklepie akwarystycznym gdzie pływały sobie towarzysko z innymi rybami. Wydawałoby się że to zwieksza szanse na obojetnosc w stosunku do krewetek ale niestety nie tym razem.Teraz zamiast bojownika w akwarium plywa male stadko danio galaxy. Świetne rybki! Jest ich wszędzie pełno 🙂 bardzo aktywne ryby!

 8. Krystian

  Witam wszystkich
  Odpalilem 50litrow akwa. (40*40*40). Planuje wpuscic tam 8-10 danio galaxy, 8-10 razbora borneańska, okolo 10 krewetek crystal red i 2-3 otoski. Czy aby noe przesadzamz iloscią.
  Pozdro

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Trochę nie potrzebne te razbory borneańskie, ale ok.

  2. KRYSTIAN

   Hej Łukasz
   Myslisz że lepiej dac wiecej galaxy a zrezygnowac z razbory?? A może zamiast razbory kilka sztuk babki żółtej?? Choć obawiam się że babki zbytnio zainteresują się krewetkami.
   Pozdro

  3. Rafal

   40x40x40 to 64 litry a nie 50

 9. Monika

  Witam, założyłam akwarium 112l i zastanawiam się ile szt razbory galaxy mogę zakupić. Dodatkowo planuję w tym akwarium 4 babki tęczowe, 6 kirysków panda i 8 kirysków malutkich. Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Ja mam 15w 42l ale w takim to spokojnie 30 szt i mnóstwo mchów one je uwielbiają

 10. Arek

  Witam, czy w akwarium 54l (60x30x30) mogą być docelowo 7 otosków, 7 kirysków pigmejów, bojownik i razobory? jak tak to ile?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Otosków mniej, z 4 sztuki będą ok. Kiryski też myślę że ok. Bojownik zwłaszcza jak weźmiesz go z kubeczka będzie agresywny. Jak chcesz bojka koniecznie to poszukaj hodowli albo zoologicznych w których bojowniki pływają w normalnych akwariach. Możesz też zdecydować się na samicę. Razbor może być 10 sztuk z bojownikiem, 15 bez bojka. Bardzo ładnie prezentuje się jedna duża ławica rybek, ale twoja w tym głowa 🙂
   Pozdrawiam

 11. Dawid

  Witam. Mam kostkę roślinną 35×35×40 (49 litrów). Docelowa obsada to 5 krewetek amano, 6 otosków, 4 szczupieńczyki karłowate i 15 razbor galaxy. Nie za duża obsada ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtas

   Wg. Mnie trochę dużo. Ja mam 18 galaxy, 6 otoskow i red chery w 100l i jest akurat. Ew jak podrosną młode galaxy, to do 25szt dobije. Te szczupieńczyki bym odpuścił.

 12. Tomasz Czerwiński

  Czy te rybki i krewetki mogą być razem??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. benek

   z większocią pewnie

  2. Paweł

   Tak nie mniej jednak w większej ilości mogą okradać krewetki z pokarmu. Ja karmie robale nocą, dzięki temu jest mniejszy problem. Amano sobie poradzą ale neocaridiny są za małe by przepchać się koło tych razbor.
   W moich obu zbiornikach są typowymi wyrostkami i potrafią okraść z żarcia nawet bojowniki.

 13. tomek

  witam.ostatnio udało mi się rozmnożyć razborki. chciałem im dać małe artemie więc kupiłem kupiłem jbl artemio mix, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją a wykluło się kilka sztuk pomocy co mam zrobić?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Leopold

   Musiałeś coś źle zrobić , spróbuj jeszcze raz i jak znowu tak się stanie , to idź do sklepu w którym kupiłeś tę artemię i poproś o wymianę

  2. tomek

   tylko to już 4 próba i druga paczka

  3. 34w5345

   A jakiej soli używasz? Trzeba używać niejodowanej to ma duży wpływ (w moim przypadku)

  4. Tomek

   artemio mix to taka mieszanka soli i jajek

  5. jacek

   do karmienia wylegu i narybku polecam zywe wrotki. sprawdzily mi sie przy odchowywaniu roznych gat.ryb. pozdrawiam. jacek.

  6. tomek

   wrotki są dobre sam nimi już 3 mioty razbor wykarmiłem ale chciałem z artemią spróbować

 14. Gothic2NK

  Czyli mogę trzymać 8 osobników w akwarium o pojemności 35l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Robert

   Oczywiście. Nawet to za mało. 15 to takie minimum. To mała rybka.

 15. Mateusz

  Chciałbym tylko wszystkim przypomnieć, że litraz nie jest tak ważny jak długość dna akwarium. Można mieć akwarium 25l i długość dna np. 40cm. Ale można mieć akwarium 35l i długość dna 25cm wtedy te ryby w dużych stadach (15 osobników) będą się męczyły. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 16. Patrycja

  Ile razbor galaxy i razbor boreańskich mogę mieć w 35l? Otosek lub pigmej 1 lub 2 mogę dołożyć?

  Odpowiedz
 17. Szymon

  Mam problem z Galaxy zaczęły mi zdychać mniejsze 2 samice objawy przestały jeść zostało 6 i 1 narybek może będzie więcej co to może być u mnie w sklepie były 1 raz a mi na nich zależy bo jak wszystkie zdechną a w sklepie nie będzie a to jedne z moich ulubionych ryb może je rozmnoze napiszcie co to może być pozostałe duże samice i samce ok przez mniejsza ilość rybek stały się bardzo płochliwe akwarium 25l dużo roślin temperatura 23stopnie jeszcze zdechł jeden z 2 kirysków pigmejkow które mi się ostały

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Cześć Szymon i jak tam twoje galaxy ? przeżyły , doszedłeś co było przyczyną ich umierania? Ja właśnie wczoraj kupiłem 8szt do mojej kostki z bojownikiem i wolał bym unikać takich zdarzeń jak ty miałeś, dlatego jak możesz to opisz co się stało. Pozdrawiam

  2. Tomek

   jeżeli jeszcze razborki ci żyją to polecam półrestart akwa (najważniejsze jest wyczyszczenie żwiru)(pamiętaj też żeby zostawić ok 1/3 starej wody) i rozmnożenie tego co zostało
   z moich obserwacji wynika że razbory nienawidzą starej wody

  3. Szymon

   Galaxy wszystkie zdechły szperalem bardzo długo i myślę że to gruźlica rybia akwarium było długo bez ryb zrobiłem większy półrestart i zmieniłem rośliny i dosypalem piasku żeby ułatwić odmulanie dna i znowu są u mnie w sklepie kupuje 8 sztuk ale teraz regularna podmiana wody odmulanie nie stresowanie ryb i urozmaicone żywienie i powinno być ok

  4. Tomek

   Je robię półrestart co ok 10mies bo zauważyłem że dłużej jak mam to dostają puchliny i zdychają a po półrestarcie jest wszystko ok moje stadko ma już ok 30 sztuk i ciągle się rozrasta jeżeli chcesz je rozmnażać to do akwarium 10l nalej do połowy wody z głównego akwarium i włóż do środka taką zieloną włukninę z sery wpuść tam rybki karm normalnie po 4 dniach odłów i jak zobaczysz pływające rybki karm najpierw sera micron potem drobnymi mrożonkami i tyle

  5. Szymon

   Mi jak jeszcze żyły rozmnażały się w ogólnym teraz kupiłem 6 nowych Galaxy dokupie jeszcze 4 i będzie fajne naradzie są u mnie 3 dni są mega płochliwe jak nawet powoli wejdę do pokoju widzą mnie od razu z 5 metrów i uciekają

 18. Sefan

  Witam. Czy dla małego stadka Rasbory Galaxy i kilku krewetek Red Crystal wystarczy akwarium 20l o podstawie 2,5x 2,5. Czy jednak zrezygnować z krewetek aby rybki miały więcej miejsca.
  Z góry dziekuję za odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Na tak małej powierzchni, krewetki trzymane z Galaxy będą niewidoczne. Razbory są ciekawskimi rybkami i poszukując pokarmu będą zaczepiać krewetki. Szkoda Crystali. Ważne też aby samic było więcej niż samców. Samce obierają niewielkie terytoria i w zbyt małym zbiorniku będzie dochodzić do skubania płetw. Mimo niewielkich rozmiarów, w czasie rozrodu są bardzo aktywne i takie rozsądne min. dla nich to jednak 30 l.

 19. Karolajna

  Witam. Mam w planach zakup 16 sztuk Galaxy do 200L akwa i planuję je trzymać z: (góra) szczupieńczyk karłowaty 6 sztuk, drobniczka jednodniówka 10 szt, (środek) bystrzyk amandy 10 szt, razbora plamista karłowata 10 szt, (dół) kirysek karłowaty (sierpoplamy) 8 szt, kirysek pigmej 8 szt, ostosek przyujściowy 8 szt. Czy w takiej obsadzie ryby będą się dobrze czuły? Czy coś dodać coś odjąć? Dziękuję za odpowiedź / podpowiedź ;-D

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Oprócz dennych, reszty dokup po 5szt min. Masz duże akwa i małe stadka sie zgubią

 20. Ania

  Witam. Obecnie mam akwa 54 litry. Chciałabym dokupić stadko tych pięknych ryb. W zbiorniku mam już łagodnego bojownika, parkę pielęgniczek ramireza i kilka krewetek amano. Jakie maksymalne stadko mogłabym tam dać?
  Ps Wiem,że mogłyby polować na krewetki,ale myślę,że mam dośc kryjówek. Mają nawet zarośnięty zaułek i żadna rybka nie może się tam dostać.
  Pozdrawiam????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   Wiesz jest to ryba piękna ale nie może być sama. Jednak do twojego litrazu polecam około 10 tych razbor Będzie dość miejsca choć bojownik może je czasem zaczepiać ale raczej nic im poważnego nie zrobi pozdro LISEŁ c;

 21. Stefan

  W jakim max. stadku mogą być w 54l???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafi

   15-20szt na spokojnie

 22. Monia

  Mam pytanko. Czy w akwarium 54l mogłabym je trzymać razem z krewetkami red crystal ? Dodam, że w zbiorniku mam jeszcze kiryski, bojownika i gupiki endlera. A jeśli tak w jakiej maksymalnej ilości? Czy nie będą nikomu przeszkadzać? Proszę o szybką odpowiedź????

  Odpowiedz
 23. Paweł

  Witam, mam akwarium otwarte. Czy maja sklonnosc do wyskakiwania ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie mają, ale jak wszystkie inne ryby mogą wyskoczyć jeżeli się czegoś przestraszą lub w zbiorniku będą bardzo złe warunki.

 24. Szymon

  Planuje kupić ok 6 Danio do akwa 25L będą tam jeszcze ok 6 kiryskow pigmejow i teraz są tam 4 Danio pregowane czy ta obsada jest dobra napiszcie mi czy coś dodać czy odjąć proszę o odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie radził bym dodawć już nic do tego akwa bo jest i tak w nim za dużo ,a jeśli to bediesz miał przerybione i skrzyżują danio pregowane z ta razborą myśle ,że pomogłem 😉

 25. Rafał

  Mam może głupie pytanie ale interesuje mnie ile litrów powinno mieć akwarium tarliskowe dla microrazbory, trzymam je w akwarium z innymi gatunkami i chciałbym założyć takie akwariumo bo w ogólnym to nie ma raczej szans na rozmnożenie tych ryb. Ma ono służyć tylko do tarła i odchowu młodych tego gatunku ewentualnie do odchowu narybku gupika tigera.

  Odpowiedz
 26. Rafał

  Czy w 54 ltr. bojownik, 5 otosków i 12 razbor galaxy będzie ok.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. specjalista

   jasne ze tak 🙂 polecam tez zamiast galaxy 12-15 razbor espei

 27. Mariusz

  Witam chcę zacząć hodowle rybek galaxy czy ktoś powie mi więcej na temat tych ryb rozmnażanie itp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akregon

   1) zjadają małe krewetki, ale wykazują też wspaniałe stadne zachowania polując, jedna rybka przepływa przez mech i płoszy a reszta łapie wyskakujące krewetki
   2) płochliwa i lubi się ukrywać, nie polecam do mocno zarośniętego akwarium jak i do małego, po prostu tej ryby nie zobaczysz
   3) mimo małych rozmiarów rybka potrzebuje miejsca żeby pływać inaczej będzie się chować i raczej jest to rybka pod dużą ławicę w dużym akwarium gatunkowym.
   4) rybka ma ten problem, że jeśli przeniesiesz ją z małego akwarium do dużego to i tak będzie się chować. Tak samo jeśli kupisz małe ale STARE ryby.
   podsumowując w małym akwarium będziesz ją widział tylko przy posiłku,
   5) rozmnażanie najlepiej w zbiorniku tarliskowym, ale musisz mieć hodowle artemi,

 28. Jakub

  Mam pytanie czy do 54l. mogę wrzucić 15 razbor Galaxy czy jakieś inne rybki dorzucić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Powinno wystarczyć

 29. Fryderyk

  Mam pytanko. Postanowiłem zrobić sobie zbiornik miniaturowy 25l (40cm długości) z sama rasbora. Jest napisane by była obsada min 15 sztuk. Niestety na ta chwile mam 12. Czy może tak zostać, czy lepiej dokupić 3szt? Poza rasborami jest trochę krewetek i nic więcej

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Stado najmniej powinno liczyć 6 ryb , nie musi Pan dokupywać . Tylko nie wiem czy to nie za dużo na 25l z rybkamki i krewetkami , ponieważ ryby i krewetki wytwarzają azot . Również pokarm zawiera trochę azotu i fosforu .Więc jest taka możliwość ,że ryby padły z powodu zbyt wysokich stężenie azotu . Nie wiem jaki Pan ma filtr , ale jeśli chce Pan żeby ryby dobrze funkcjonowały i nie zdechały to będzie Pan musiał robić podmianki co 1 tydzień , tak z 50 % objętości wody i karmić ryby nie za dużo i nie za często tak , żeby zjadły cały pokarm w ciągu 1 minuty . Ale mogły też zdechnąć z innego powodu , jest wiele możliwości . Najlepiej kupić test kropelkowy na NO3 i sprawdzić jakie Pan stężenia NO3 , a jako dobry usuwacz azotu mogę polecić rzęsę bądź pistie

  2. Fryderyk

   Dziekuje za informacje. Filtr mam mocny Pat mini z 2x dłuzszą gąbka dla lepszej filtracji. Podmianke robie co tydzień. Myslalem o zbrojniku z poprzedniej obsady bo jest piękny, ale one tez robią dużo zanieczyszczeń, wiec może go odpuszczę. Dziekuje za informacje.

 30. pawel

  Witam kiedy pare razbory galaxy odlowic do kotnika ? Kiedy nastąpi tarlo tej rybki ?Jak długo trwa tarlo?

  Odpowiedz