Danio erythromicron - ryby akwariowe
Danio erythromicron (Celestichthys erythromicron) – malutka, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.
Danio erythromicron - Celestichthys erythromicron - Występowanie
Azja. Gatunek endemiczny, występuje tylko w jeziorze Inle we wschodnim Myanmar. Zamieszkuje gęsto porośnięte roślinnością, płytkie, przybrzeżne obszary jeziora. Jezioro Inle w którym mieszkają cechuje doskonałej jakości woda.
Danio erythromicron - Celestichthys erythromicron - Charakterystyka i usposobienie
Początkowo gatunek przypisany do rodzaju Microrasbora, jednak dalsze badania wskazały, że budowa i zachowanie są bliższe Danio.
Może osiągać do 2 cm długości. Ciało w kolorze bladej miedzi, przyozdobione od głowy wzdłuż całej długości, pionowymi, niebieskimi pasami. Nasadę ogona ozdabia ciemna plama miedziano obrzeżona. Płetwy samców wyraźnie zabarwione czerwono-pomarańczowym kolorem – u samic bardziej przeźroczyste. Samice są odrobinę większe i bledsze od samców.
Kształt ciała i zachowanie jak u Danio margaritatus. Rybki łagodnie usposobione, zalecane trzymanie w większej grupie min. 8-10 ryb z przewagą samic. W mniejszych ilościach są nieśmiałe i z dużym prawdopodobieństwem będą chować się w zakamarkach akwarium. Samce walczą o rewiry – często obserwuje się charakterystyczny taniec, kiedy prężą swoje płetwy na przeciwko rywala i co chwilę szturchają. Mają tendencję do skubania płetw ryb swojego gatunku (szczególnie widoczne w małych akwariach).
Danio erythromicron - Celestichthys erythromicron - Odżywianie i karmienie
W naturze odżywiają się glonami i zooplanktonem. W akwarium przyjmują wszelkie drobne pokarmy. Regularnie podawanie żywych pokarmów np. oczlika, larw artemii, dafni itp. zapewni rybkom najlepsze wybarwienie, dobrą kondycję a także zachęci je do odbycia tarła.
Danio erythromicron - Celestichthys erythromicron - Akwarium
Małej grupie danio erythromicron wystarczy ok. 30 litrowe akwarium, gęsto obsadzone drobnolistnymi roślinami. Najlepiej prezentują się w zbiornikach niezbyt jasno oświetlonych i z ciemnym podłożem. Suche liście i korzenie a szczególnie te, które zabarwiają wodę nie są wskazane. Ruch wody nie powinien być zbyt duży. Wymagają dobrej filtracji. Są rybami delikatnymi wrażliwymi na zanieczyszczenia i wahania parametrów wody. Temperatura w jeziorze w którym żyją waha się między 20 – 24 C, pH 7.0-8.0, twardość 12-20 dGH. Dlatego też źle będą czuły się w wodzie kwaśnej.
Towarzystwo należy wybierać z rozwagą. Z większymi i bardziej energicznymi rybami przegrają rywalizację przy podawaniu pokarmu. W towarzystwie łagodnych ryb podobnych rozmiarów nabierają śmiałości i są częściej widoczne.
Danio erythromicron - Celestichthys erythromicron - Rozmnażanie
Jak wiele małych karpiowatych rozrzucają ikrę wśród roślin i nie wykazują opieki nad potomstwem. W dobrze utrzymanych akwariach roślinnych do rozmnożenia dochodzi naturalnie i co pewien okres pojawiają się pojedyncze sztuki narybku. Lepsze rezultaty uzyskamy poprzez bardziej kontrolowane podejście.
Niezbędne będzie osobne ok. 10-15 litrowe akwarium tarliskowe, wypełnione dojrzałą wodą. Przynajmniej połowę zbiornika stanowić powinny drobnolistne rośliny np. mchy, zamiennie możemy użyć sztucznych mopów akwarystycznych. Do filtracji i natleniania wody wystarczy niewielki filtr gąbkowy.
Dorosłe ryby (dojrzałość płciową osiągają po ok. roku życia) częściej karmimy drobnymi, żywymi pokarmami, wybieramy parę i przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika tarliskowego. Akt tarła poprzedzają spontaniczne gonitwy. W czasie tarła samica rozrzuca ikrę wśród roślin, która następnie zostaje zapłodniona przez samca. Dorosła samica składa niewiele bo ok 30 dość wrażliwych ziaren ikry. Rodziców należy odłowić najszybciej jak to możliwe, gdyż zjedzą każde napotkane jajeczko a samica potrzebuje czasu na regenerację przed odbyciem kolejnego tarła.
Czas wylęgu zależny jest od temperatury, zwykle następuje po ok 72 godzinach. Młode zaczynają swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu po kolejnych 3-4 dniach.
W pierwszej fazie narybek karmimy planktonem lub sztucznym mikro pokarmem. Następnie wprowadzamy drobne pokarmy żywe np. larwy artemii, mikro nicienie, oczlik.
Ostatnio zmodyfikowano: 23 stycznia 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy można trzymać je z danio perłowym?
czy mogę trzymać z parką ramirezek? Jeśli tak to ile?
litraż 63l
Nie Macieju, te rybki mają zupełnie odmienne wymagania co do parametrów wody. Do ramirezek szukaj rybek wśród kąsaczowatych. Pozdrawiam
Rybka wydaje się urocza, ale czy może być z innymi rybkami?
Przeważnie chyba nie, ale chyba mogły by być kiryski/otoski według mnie
Możesz ją śmiało trzymać z innymi rybkami o podobnym charakterze i rozmiarze. Otoski, Razbora Kubotai, Razbora Borneańska, Kirysek Karłowaty, a nawet krewetki karłowate. Pamiętaj tylko, że ryby te dobrze czują się w grupie i czym większą grupa tym większy zbiornik.
Polecam! Bardzo piękne rybki, które hoduję w 30 litrowym akwarium wraz z bojownikiem
Bojek nic nie gania Danio? Jaką roślinność masz w akwa?
Rybka świetna do trzymania z bojkiem, w końcu to Azja, danio są ruchliwe i szybkie.
Tylko litraż za mały.
Danio i bojownik? Co z tego że Biotop Azja skoro danio potrzebuje temp. poniżej 24 stopni a bojownik woli wodę dużo cieplejszą. Czasami zastanawiam się po co opis parametrów jakich potrzebuje dany gatunek skoro nikt ich nie czyta i dobiera ryby tak jak sobie wymyśli kompletnie bez sensu.
Czy można je często dostać w akwarystycznych? Czy raczej są w takich ,,wyższej klasy”?
Można ale często ich nie widze. Może ze 3 razy widziałem
Czy danio erythromicron może być w akwarium z krewetkami i modrookiem gertrudy???Z góry dzięki za odpowiedź
Moim zdaniem niema szans. Jak bojownik to samica to może ale jak samiec to na pewno nie, potraktuje go jak żywy pokarm.
Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem 15 sztuk tych rybek. Tak je polubiłem, że postanowiłem je rozmnażać. Jednak nie posiadam więcej danych. Po za tym co przeczytałem w tym atlasie. Proszę o pomoc w tym temacie lub o wskazanie źródła wiedzy. Jeżeli jest taka możliwość.
adres e-mail
mela207kg@gmail.com
Czy danio erythromicron może przebywać w jednym akwarium (ok.30litrowym) z bojownikiem i welonką?
Nie. Przy bojowniku padną ze względu na jego agresywność. Welonka żyje w chłodniejszej wodzie, w której danio nie jest w stanie przeżyć dłużej… no i będzie to tylko droga przekąska dla welona.
Mogę mieć te danio razem z danio perłowymi?
Ludzie, wyraźnie pisze że nie powinien być trzymany z danio perłowym (margaritatus). Nie zadawajcie głupich pytań. Chyba że chcecie wychodować hybrydę…
Tak na marginesie mam je ok 6-7 lat własnie z danio perłowym i jakoś hybrydy sie nie dochowałem a pływają już w zasadzie same rybki które sie wykluły już u mnie w akwarium
Andrzeju, jak to z hybrydami najczęściej bywa padają prawie od razu
@Paulina ,gościu w rudzie śląskiej sprzedaje te rybki zobacz na olx
Witam serdecznie w rzuciłem wyzwanie Danio Erythromicron chcąc ją oswoić, jednakże 5 sztuk które mam to za mała ilość by poczuły się pewnie, poczyniłem postępy, wypływają na żer są pewniejsze siebie, niektóre nawet wypływają jak jestem przy szybie, lecz to za mało, chcę rozmnożyć te rybki by czuły się jeszcze pewniej w stadzie 10-20 sztuk! Szukam więc kogoś komu udało się rozmnażać ten gatunek proszę o pomoc i poradę czego potrzebuję nie licząc standardu czyli zbiornik 15-20L + mchy + oświetlenie+ żywe papu +podmianki+ temperatura + pakiet samiec i samiczka, co muszę przygotować jeszcze? Parametry wody przy rozmnażaniu? Na co się nastawić? Jak rozpoznać w jakim czasie do tarła szykować rybki? Ile czasu potrzebują? Jaki osprzęt pomocniczy mieć w pogotowiu? To moje pierwsze zapędy do tarła rybki u mnie mają rok ponad… więc są dojrzałe płciowo. Proszę o poradę 🙂
Czy udało się rozmnożyć danio erythromicron?
Jestem z okolic Katowic i poszukuję tych rybek, niestety nigdzie nie mogę ich znaleźć. Chętnie odkupię około 10 sztuk 🙂
Jak widać na filmiku, ryby piękne.
Niestety jest to gatunek dość płochliwy i obserwacja ich zachowań z bliska jest bardzo utrudniona. Najswobodniej zachowują się, kiedy obserwujemy je z odległości minimum 1m od zbiornika i nie wykonujemy gwałtownych ruchów. Uwielbiają chować się w roślinach wysokich.
Samce w bezustannej walce między sobą (walki nie kończą się uszczerbkiem na zdrowiu rywali) i przepychankach.
Ryby prowadzę na zróżnicowanej diecie opartej na pokarmie żywym (świeżo wykluta artemia, dafnia), mrożonkach (dafnia, oczlik, siekany wodzień i artemia) oraz uzupełniająco pokarmie suchym. Erythromicrony odwdzięczają się regularnym tarłem (niestety najczęściej pożerają swój narybek w zbiorniku ogólnym) i pięknym ubarwieniem.
U mnie rybki chowają się między roślinkami mam 13 szt.Rybki są piękne z moimi galaxy pięknie pływają