Skalar – Żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Skalar Żaglowiec) to ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują pokarm żywy – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi, na przykład (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie same się dobierają. W okresie tarła para wykazuje agresje. Przegania inne rybki, w stosunku do swojego gatunku bywa nawet bardzo agresywna. U samicy pojawia się brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samicy część ta jest bardziej tępa, zaokrąglona, u samca mała, bardziej ostra. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32 °C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 sztuk ikry. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni. W warunkach hodowlanych opieka nad ikrą to 2-3 godziny (w korzystnych warunkach do 3 dni). Po tym czasie ikra zjadana jest przez rodziców lub inne ryby.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z odciętym liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, następnie przenieść ikrę do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsutą ikrę należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Video

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Galeria

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – ŻaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – Żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 52

 1. kuba14

  witam, czy mogę trzymać krewetki z skalarami i gurami

  odpowiedz
 2. Karollawa

  Witam, moje skalary zniosły ikrę na szybie akwa… opiekowały się nią z wielkim zaangażowaniem, niestety w moim akwarium jest więcej ryb i w momencie klucia się maleństw postanowiłam je odłowić chociaż częściowo, rodzice nie byli zadowoleni więc trochę zostawiłam (zjadły). Odłowione larwy przełożyłam do kotnika bez napowietrzacza bo nie miałam… dzisiaj zaczynają pływać… trwało to dłużej niż jest w poradnikach… czy moje rybki nie będą miały przez to wad? Czy nie będą krzywe itp…? I jeszcze jedno… mam w sklepie artemię zamówioną dopiero na piątek… co i kiedy mogę podać maluszkom?

  odpowiedz
 3. Kamil

  Jak nazywa się odmiana czerwonego skalara ????

  odpowiedz
 4. bartek

  Ile skalarów mogę mieć w 112 l ? Mam jeszcze zbrojniki niebieskie ,2 gurami,2 kiryski pstre i albinos,2 dorosłe kiryśniki , 3 otoski,2 cierniooczki . Dzięki za odp

  odpowiedz
 5. Raff

  a być może robi się biała, ponieważ pleśnieje… poczytaj o tym u wujka google…

  odpowiedz
 6. Karollawa

  Dzidek taka ikra prawdopodobnie jest nie zapłodniona, miałam taką samą, ale pewnie jest jeszcze wiele czynników psującej się ikry… np. kiepska woda

  odpowiedz
 7. Karollawa

  Witam, mam ikrę na szybie jak ją wyjąć? Dziś mija doba, skalary jeszcze się nią opiekują, pomocy!

  odpowiedz
  1. bartek

   Żyletką, ale nie może styknąć się z powietrzem bo sie popsuje czy coś ;)

 8. Dzidek

  Mam pytanie. Co się dzieje z ikrą, że po krótkim czasie robi się od razu biała? Nie mogę się dochować własnego narybku. Mam cztery pary, które co chwile składają ikrę, ale nic z tego.

  odpowiedz
 9. Kacper

  A wie ktoś ile może przeżyć krewetka filtrująca i czy nadaje do akwa 120 l

  odpowiedz
 10. Kacper

  A czy do 120l akwarium nadałaby się para? Mam też gupiki, molinezje, danio i mieczyki.
  Nie wiem czy nie będą się atakować.

  odpowiedz
 11. wol

  Mogę trzymać te ryby z Pielęgnicą Papuzią i z Gurami i labeo albinos. Jeżeli tak to z jakimi rybami mogę jeszcze je trzymać?

  odpowiedz
  1. an

   Ja mam z labeo i gurami i innymi i nic się nie dzieje, a właśnie się skalary rozmnożyły.

 12. maniek

  Czy skalar samica może złożyć ikrę bez samca? Mam trzy jeden złożył ikrę ale pozostałe dwa są mocno brutalnie odganiane.

  odpowiedz
  1. stasio

   Oczywiście, może złożyć, ale nic z ikry nie będzie bez zapłodnienia jej przez samca :( Po pewnym czasie samiczka sama ją zje, o ile uda się jej ochronić ją przed pozostałymi rybami.

 13. anonim

  Mam pytanie: Z jakimi rybami polecacie łączyć skalary (odmiana Peru altum)?

  odpowiedz
 14. Roland

  Chciałbym zapytać czy przy skalarach przeżyją krewetki np amano czy raczej skalary je zeżrą?

  odpowiedz
  1. Komar

   Smak Art zjedzą krewetki

 15. hyuna

  Hej mam 20 skalarów dużych ok. 20cm są u mnie 2 lata i mają się świetnie. Akwa 1000 litrów
  pozdrawiam akwarystów ;)

  odpowiedz
  1. Łukasz

   1000l To jest Mozliwe???

 16. Anonim

  Czy skalary można trzymać z pyszczkami?

  odpowiedz
  1. Anonim

   Raczej nie. Ja miałem w jednym akwarium pyszczaki ze skalarami i niestety skalary były ciągle atakowane przez pyszczki przez co w tym akwarium przeżyły jedynie kilka godzin. Mam nadzieję że pomogłem :)

  2. rafi

   Bzdura skalary i paszczaki razem to niema sensu! Skalary są atakowane i maja obgryzione pletwy. Wydałem paszczaki i skalary mają się świetnie właśnie złożyły ikrę! pozdro

  3. Komar

   Pewnie że tak

 17. SamaJa

  Andrzej – pewnie, że możesz :) Nawet 5, tylko daj duuużo roślin, i będzie ok :)

  odpowiedz
 18. Andrzej

  Witam wszystkich! Miałem jednego skalara, który zdechł w wieku 5 lat. Czy na 300 litrowe akwarium mogę kupić cztery sztuki skalarów?

  odpowiedz
  1. Komar

   Możesz nawet 15 skalarów

 19. magda

  jak zabrać ikrę z szyby?

  odpowiedz
  1. Anonim

   Pewnie już za późno na odpowiedź ale może innym się przyda… ja zostawiłam ją na 2 dni, w momencie kiedy pojawił się ich ruch rodzice sami je zaczęli zjadać i wtedy im większość wybrałam za pomocą karty kredytowej, troszkę się uszkodziło ale tylko kilka resztę zjadły a to co zabrałam odchowało się!

  2. Komar

   Podbierakiem chwyć ikrę z szyby pozdrawiam

  3. bartek

   Żyletką

 20. Marcin

  Mam samice która zniosła jaja bez samca to pewnie nic się nie urodzi :-(

  odpowiedz
 21. olo

  Hej tez mam parkę dosyć zgraną bo co 2 tygodnie składają ikrę gorzej z dochowaniem się młodych, najczęściej zostają zjedzone.

  odpowiedz
 22. enedue

  Właśnie moje rybska przygotowują stożek przed tarłem… Cudowne ryby!

  odpowiedz
 23. Stach

  Mam problem z bocją wspaniałą, porasta ona czymś białym, wygląda to na pleśniawkę, co mam z tym zrobić?

  odpowiedz
 24. Maja

  Kupiłam 2 skalary do ogólnego akwarium. Urosły dość spore. Złożyły ikrę.
  Kupiłam więc specjalnie malutkie akwarium. Przeniosłam liść z ikrą. Teraz jest 5 dzień po tarle. Mam małe rybeczki (jeszcze nie pływają). Są śliczne.
  Polecam wszystkim – tyle radości!
  Maja

  odpowiedz
 25. Mewcio

  Owszem są to piękne jak i zarówno spokojne ryby ale trzeba mieć duży zbiornik na nie :)

  odpowiedz