Skalar – Żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Skalar Żaglowiec) to ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują pokarm żywy – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi, na przykład (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie same się dobierają. W okresie tarła para wykazuje agresje. Przegania inne rybki, w stosunku do swojego gatunku bywa nawet bardzo agresywna. U samicy pojawia się brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samicy część ta jest bardziej tępa, zaokrąglona, u samca mała, bardziej ostra. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32 °C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 sztuk ikry. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni. W warunkach hodowlanych opieka nad ikrą to 2-3 godziny (w korzystnych warunkach do 3 dni). Po tym czasie ikra zjadana jest przez rodziców lub inne ryby.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z odciętym liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, następnie przenieść ikrę do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsutą ikrę należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Video

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Galeria

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – ŻaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – Żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 12

 1. Kasia

  Mieliśmy dwa skalarki, najpierw były malutkie, niestety jednego drugi przeganiał i tamtemu się kipnęło. Skalar urósł bardzo duży, niestety czuł się samotny :( potem się biedakowi zachorowało. Bardzo dziwnie się zachowywał, miał drgawki, pływał w tył, w przód (cały czas) chował się, przestał jeść…cztery dni na tej głodówce wytrzymał.

  W ostatnim dniu jego choroby zauważyłam, że miał jakiś śluz na głowie, pletwy rozdarte oraz że końcówki jego pletw (tych cieniutkich co są najbardziej wydłużone) są złamane i w miejscu zgięcia zaczerwienione. W końcu przestał pływać, leżał na dnie, oddychał, czasem tylko musiał dostać impulsu bo się jakoś przemieszczał z jednej strony akwarium w inne miejsce akwarium.

  Czy ktoś wie co to za choroba?

  Odpowiedz
  • Kacper

   Tego typu zmiany w zachowaniu ryby mogą oznaczać hexamitozę. Zazwyczaj kończy się ona właśnie owrzodzeniami w okolicy głowy, te natomiast mogą być zaatakowane przez grzyby, stąd śluz. Zazwyczaj przyczyną są po prostu złe warunki w zbiorniku, przerybienie, niski poziom tlenu lub wysoki poziom azotanów/azotynów. Możliwe również, że ryba po prostu miała za mały zbiornik do swoich gabarytów. Skalary są dużymi rybami i dużych zbiorników wymagają. 250litrów to jest wg. mnie minimum, przy czym z racji budowy skalara zbiornik powinien być wysoki, w mniejszych akwariach ryba się po prostu męczy i staje się podatna na choroby.

   Leczenie tej choroby jest stosunkowo trudne, bo kiedy jest już objawowa ryba jest na tyle słaba i często posiada owrzodzenia, które są atakowane przez inne pasożyty i grzyby, że przy leczeniu często trzeba leczyć nie jedną, a kilka chorób.

 2. Mirek

  Tak skalar jest piękny. Ja mam też cudne glonojady 30 a drugi 28 cm. szkoda że to dwie panienki.

  Odpowiedz
 3. Ktośa

  W dalekiej przyszłości mam zamiar mieć akwarium max. 500l i w nim duże ryby. Tylko muszą być w nim właśnie albo skalary, albo welonki (najlepiej jakby oba, ale zbyt duża różnica temperatur). Więc zastanawiam się czy wybrać piękne skalary czy słodkie „złote rybki”. Doradzi ktoś?

  Odpowiedz
 4. Rafał,,,,

  Witam ja skalary poznaje wiem od razu czy to samica czy samiec …po prostu samica jest mniejsza a samiec ma większy żagiel, sam w sklepie wybierałem parki to sprzedawczyni była zdziwiona ze wiem czy to samiec czy samica. U mnie już drugi raz składają ikrę a przerwy są co 4,5 tygodni do następnej ikry. pozdrawiam akwarystów

  Odpowiedz
  • GOSICA

   a moje skalary są chyba jakieś dziwne… nie dość, że dobrały się w trójkąt (dwie samice i samiec) to ikrę składają raz na tydzień. Fakt jest faktem, że raz jedna samica, raz druga… czekam teraz na tarło i będę oddzielać, poprzednich nie zdążyłam. Trzymajcie kciuki :) Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Current day month ye@r *