Skalar – Żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Skalar Żaglowiec) to ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują pokarm żywy – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi, na przykład (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie, dobierają się w pary. W okresie tarła są agresywne, szczególnie w stosunku do swojego gatunku. U samicy w tym okresie pojawia się zaokrąglona brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samca jest ona mniejsza i ostrzej zakończona. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 sztuk ikry. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni. W warunkach hodowlanych opieka nad ikrą to 2-3 godziny (w korzystnych warunkach do 3 dni). Po tym czasie ikra zjadana jest przez rodziców lub inne ryby.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z odciętym liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, następnie przenieść ikrę do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsutą ikrę należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – ŻaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – Żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 73

 1. Michallo785330

  Witam. Właśnie kupiłem skalary 2 sztuki mam akwarium 300 l kupiłem je po to by naturalnie ograniczały populację gupików endlera których robi się cała masa. Docelowo akwarium jest holenderskim.
  Ryby to tylko dodatek, czy zauważył ktoś czy skalary zjadają rośliny?

  odpowiedz
 2. Bart

  Witam. Może ktoś mi podpowie co z moim skalarem jest nie tak. Mam ładna parkę kilka razy miały ikre a od jakiegos czasu samiec co chwile przegania samice w róg zbiornika skubie i nie ma chwili by jej nie gonił. Zupełnie nie daje samicy spokoju.

  odpowiedz
 3. Patusanka

  Na początek może mała uwaga…Nie jestem zwolennikiem sztucznego chowu u skalarów. Zabieranie ikry rodzicom wypacza instynkt rodzicielski w kolejnych pokoleniach tych ryb. Takie postępowanie powinno ograniczać się do wyjątkowych sytuacji… W akwariach utrzymywanych hobbystycznie, nie dla zysku, powinno się ignorować nieudane próby tarła. Nic na siłę. W swojej 21 letniej praktyce hodowlanej zdarzyły mi się tylko dwie pary odchowujące młode w akwarium ogólnym i tylko ich młode odchowywałam, ale respektując prawa natury czyli pozwalałam na naturalną selekcję. Młodych nie było dużo, ale za to niektóre z nich dożyły sędziwego wieku 15 lat! Na koniec pytanie – jaki gatunek kąsaczowców polecacie do skalarów? Nigdy nie trzymałam ich z rybami z jednego rejonu, w czysto biotopowym stylu. Zwykle towarzyszyły im świeciki kongijskie lub razbory klinowe, ale teraz postanowiłam spróbować akwa biotopowego. Kupiłam stadko 12 szt zwinników Blehera i po kilku dniach okazało się to złym pomysłem…skubią płetwy skalarów niczym piranie. Doszło do tego, że skalary ukrywają się w roślinach. Akwarium ma 160 l, 50 cm wys., pozostałą obsadę stanowią otoski i 2 parki ramirezek. Skalary są młode, mają ok 8cm długości od pyska do ogona, dotąd dominowały w akwarium, teraz boją się 5 cm zwinników. Kiedyś próbowałam hokejówek, ale również podgryzały płetwy, jarzeńce też odpadają, bo dorosłe skalary na moich oczach urządzały na nie polowania, to samo neony. Myślałam o tetrze cesarskiej… Czy ktoś z tutaj wypowiadających się trzymał ją ze skalarami? Czy nie gustują w płetwach i jak duże powinno być minimalne stado??

  odpowiedz
  1. Patusanka

   Dodam, że w akwarium docelowo ma pozostać jedna dobrana para skalarów, w tej chwili pływa ich 5. Cztery około 8-jo cm i jeden 5-cio cm. I proszę o sensowne komentarze bez zbędnej złośliwości. W niedalekiej przyszłości zmieniam akwa na 450 l i tam pokuszę się o odwzorowanie jak najwierniej odcinka Amazonki, w którym królują skalary.

  2. Grzegorz

   Witaj mam zamiar chować skalary jakie inne ryby polecasz do chowu raz z nimi grzegorz

 4. ktoś

  mój skalar zjadł mi neonki (rip.gang albani) i nie wiem jakie inne mniejsze ryby kupić o podobnych wymaganiach i ile skalar może przebywać w akwarium 12 l (ma około 8 na 6 cm) bo stare pękło i zbieram na nowe, około 90l (później jak urośnie kupię większe albo oddam)

  odpowiedz
  1. Jarek

   zależy jaki jest duży ten skalar, ale to jest olbrzymia męczarnia dla niego, 90 litrów jest to zdecydowanie za małe akwarium, ja mam 170 litrów i jestem zmieszany że mam 3 skalary (jeszcze młodziutkie) razem z 10 neonkami parką barwniaków czerwonobrzuchych i zamierzam dokupić 10 danio i nie jest przekonany czy jest to mądre, w każdym bądź razie 50cm wysokośći akwarium to minimum.

  2. ktoś

   Dzięki jarek, jednak to 12 l to akwarium tymczasowe (2-3tygodnie max) a kiedy przestanie rosnąć w 90l to jak wcześniej wspomniałem oddam go albo kupię większe akwarium ; D

 5. Jarek_Lodz

  Witam, zakladam akwarium 170 L ile moge miec skalarów? (zamierzam dołozyć z 3 gatunki typu neon, mieczyk, pawie oczko)

  odpowiedz
 6. mauritius2

  Mam 120 litrowe akwarium. Pływa w nim jeden skalar i jeden glonojad. Chciałabym dokupić kilka rybek ale nie wiem które będą odpowiednie. Wcześniej miałam dwa skalary ale oba okazały się samcami I jednego musiałam oddać, proszę o poradę

  odpowiedz
  1. Shogun03

   Mam kilka propozycji ryb do twojego akwarium: Sum szklisty, Kirysek Panda, Kirysek spiżowy, Danio czerwone, niebieskie, zielone, Brzanka Rekinia (najlepiej niewielka), Ampularia (Bardzo fajny ślimak), Jeżeli chcesz więcej propozycji to napisz 😀 Dziękuję! !!!

  2. mauritius2

   Dziękuję serdecznie za podpowiedź, na pewno coś wybiorę z tej propozycji, pozdrawiam

 7. black molly

  Czy skalary można trzymać z gurami mozaikowym, grubowargiem dwubarwnym, bocją wspaniałą i kiryskiem spiżowym? Jaki potrzebuje do takiej obsady litraż? Proszę o bardzo szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  odpowiedz
  1. kuba14

   z gurami bocja i kiryskiem można ja tak trzymam i nic nie robią

  2. black molly

   Jaki masz litraż akwarium przy tej obsadzie? I czy labeo dogadać się z tymi rybami ( bocja, skalar, gurami, kirysek) ?

  3. Shogun03

   TAK. Ja posiadam wszystkie te ryby oprócz Bocji Wspaniałej i dobrze się dogadują 😀

 8. Kuba

  Kiedyś jak byłem jeszcze niedoświadczonym akwarystą trzymałem skalary w małej kuli :(
  Pani w zoologicznym mi powiedziała że spokojnie mogę je trzymać w kuli :(
  Od tamtej pory nic już tam nie kupuje

  odpowiedz
  1. Shogun03

   Ja na twoim miejscu napisał bym skargę na ten sklep zoologiczny ponieważ trzymanie jakiejkolwiek ryby w kuli jest dla niej ogromną męczarnią zwłaszcza skalara… i to wszystko dla marnych kilku złotych :(

 9. kuba14

  witam, czy mogę trzymać krewetki z skalarami i gurami

  odpowiedz
 10. Karollawa

  Witam, moje skalary zniosły ikrę na szybie akwa… opiekowały się nią z wielkim zaangażowaniem, niestety w moim akwarium jest więcej ryb i w momencie klucia się maleństw postanowiłam je odłowić chociaż częściowo, rodzice nie byli zadowoleni więc trochę zostawiłam (zjadły). Odłowione larwy przełożyłam do kotnika bez napowietrzacza bo nie miałam… dzisiaj zaczynają pływać… trwało to dłużej niż jest w poradnikach… czy moje rybki nie będą miały przez to wad? Czy nie będą krzywe itp…? I jeszcze jedno… mam w sklepie artemię zamówioną dopiero na piątek… co i kiedy mogę podać maluszkom?

  odpowiedz
 11. Kamil

  Jak nazywa się odmiana czerwonego skalara ????

  odpowiedz
 12. bartek

  Ile skalarów mogę mieć w 112 l ? Mam jeszcze zbrojniki niebieskie ,2 gurami,2 kiryski pstre i albinos,2 dorosłe kiryśniki , 3 otoski,2 cierniooczki . Dzięki za odp

  odpowiedz
  1. anonim

   Ani jednego, za mały zbiornik

 13. Raff

  a być może robi się biała, ponieważ pleśnieje… poczytaj o tym u wujka google…

  odpowiedz
 14. Karollawa

  Dzidek taka ikra prawdopodobnie jest nie zapłodniona, miałam taką samą, ale pewnie jest jeszcze wiele czynników psującej się ikry… np. kiepska woda

  odpowiedz
 15. Karollawa

  Witam, mam ikrę na szybie jak ją wyjąć? Dziś mija doba, skalary jeszcze się nią opiekują, pomocy!

  odpowiedz
  1. bartek

   Żyletką, ale nie może styknąć się z powietrzem bo sie popsuje czy coś 😉

 16. Dzidek

  Mam pytanie. Co się dzieje z ikrą, że po krótkim czasie robi się od razu biała? Nie mogę się dochować własnego narybku. Mam cztery pary, które co chwile składają ikrę, ale nic z tego.

  odpowiedz
 17. Kacper

  A wie ktoś ile może przeżyć krewetka filtrująca i czy nadaje do akwa 120 l

  odpowiedz
 18. Kacper

  A czy do 120l akwarium nadałaby się para? Mam też gupiki, molinezje, danio i mieczyki.
  Nie wiem czy nie będą się atakować.

  odpowiedz
  1. Asi

   Możesz, jak najbardziej

 19. wol

  Mogę trzymać te ryby z Pielęgnicą Papuzią i z Gurami i labeo albinos. Jeżeli tak to z jakimi rybami mogę jeszcze je trzymać?

  odpowiedz
  1. an

   Ja mam z labeo i gurami i innymi i nic się nie dzieje, a właśnie się skalary rozmnożyły.

 20. maniek

  Czy skalar samica może złożyć ikrę bez samca? Mam trzy jeden złożył ikrę ale pozostałe dwa są mocno brutalnie odganiane.

  odpowiedz
  1. stasio

   Oczywiście, może złożyć, ale nic z ikry nie będzie bez zapłodnienia jej przez samca :( Po pewnym czasie samiczka sama ją zje, o ile uda się jej ochronić ją przed pozostałymi rybami.

 21. anonim

  Mam pytanie: Z jakimi rybami polecacie łączyć skalary (odmiana Peru altum)?

  odpowiedz
 22. Roland

  Chciałbym zapytać czy przy skalarach przeżyją krewetki np amano czy raczej skalary je zeżrą?

  odpowiedz
  1. Komar

   Smak Art zjedzą krewetki

 23. hyuna

  Hej mam 20 skalarów dużych ok. 20cm są u mnie 2 lata i mają się świetnie. Akwa 1000 litrów
  pozdrawiam akwarystów 😉

  odpowiedz
  1. Łukasz

   1000l To jest Mozliwe???

 24. Anonim

  Czy skalary można trzymać z pyszczkami?

  odpowiedz
  1. Anonim

   Raczej nie. Ja miałem w jednym akwarium pyszczaki ze skalarami i niestety skalary były ciągle atakowane przez pyszczki przez co w tym akwarium przeżyły jedynie kilka godzin. Mam nadzieję że pomogłem :)

  2. rafi

   Bzdura skalary i paszczaki razem to niema sensu! Skalary są atakowane i maja obgryzione pletwy. Wydałem paszczaki i skalary mają się świetnie właśnie złożyły ikrę! pozdro

  3. Komar

   Pewnie że tak

 25. SamaJa

  Andrzej – pewnie, że możesz :) Nawet 5, tylko daj duuużo roślin, i będzie ok :)

  odpowiedz