Skalar – Żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Skalar Żaglowiec) to ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują pokarm żywy – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie, dobierają się w pary. W okresie tarła są agresywne, szczególnie w stosunku do swojego gatunku. U samicy w tym okresie pojawia się zaokrąglona brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samca jest ona mniejsza i ostrzej zakończona. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 jajeczek. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni, a opiekuje się nią zazwyczaj do 3 dni.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Larwy przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – ŻaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – Żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 220

 1. Aneta

  Hej! Gdy zakładałam pierwsze akwarium (40l) w zoologicznym dobrano mi do tego zbiornika 4!!!! skalary. Początkowo rybki były maleńkie więc wszystko było ok. Ale szybko rosły 😉 Kupiłam im nowe akwarium – 112l ale to też już za mało. Teraz w przygotowaniu jest baniak około 300l (na zamówienie). Ogólnie ryby są fajne, raczej łagodne (są bójki tylko wewnątrzgatunkowe – mam dobraną parę i jak jest tarło to woda aż się gotuje). Strasznie sępią jedzenie – nie można spokojnie koło nich przejść bo już czekają z nadzieją przy szybie.Jedzą wszystko.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aquamaniaczka

   czy to dobry pomysł trzymać 4 skalary z 2 molizjami?

 2. Karolina

  Cześć. Planuję nabyć 200l akwarium. W zbiorniku kwarantannym przebywają ryby, które po kupieniu dużego zbiornika wpuszczę. Są tam 3 fantomy czarne (dokupię jeszcze kilka sztuk, bo na razie nie chcę nic zmieniać w kwarantannie) 4 bystrzyki ozdobne (tak samo jak u fantomów, dokupię jeszcze stadko), parkę gupików (są jeszcze trzy małe dwu-miesięczne gupiki, które się urodziły i jeden jednomiesięczny gupik z 25 narodzonych i najprawdopodobniej zjedzonych) a te małe gupiki to 3 samiczki i jeden samczyk, parkę skalarów, ale zamierzam dokupić jeszcze parę, trzy kiryski spiżowe, zbrojnika pospolitego, któremu dokupię samiczkę i krewetkę filtrującą, która jest ze mną już dwa lata.
  Co do krewetki to mam zamiar dokupić jej więcej roślin i towarzyszy. Po zmianie akwarium zbiornik kwarantanny będzie schowany i może użyty do przechowywania narybku ryb.
  Warunki w akwarium:
  Parametry wody – pH: woda lekko kwaśna-kwaśna: 7.2
  twardość ogólna: woda lekko twarda: 13 dGH
  Temp. wody : stabilna – 25 stopni
  I teraz moje pytanie brzmi – Czy taka obsada pasuje do 200l? Chcę dokupić jeszcze więcej ryb, roślin, kryjówek, podłoża..Chcę kupić mikrozorium i nurzańce, które jak dobrze wiem stwarzają naturalne środowisko skalarom, gdyż one lubią się ,,przeciskać” przez bujną roślinność.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Temat już nie jest ważny, okazało się, że nie posiadam tak dużo miejsca w mieszkaniu i zdecyduję się na mniejszy zbiornik.

 3. Miśka

  Witam. Ok. pół roku temu kupiłam 3 skalary koi i 2 z nich urosły (ok.10-15cm), a jeden został malutki. No dosłownie, nie urósł ani trochę. Mam akwa 160l, oprócz skalarów 10 neonów inessa. Maluch je, nie zachowuje się podejrzanie. Coś może mu dolegać, czy po prostu jest karzełkiem ?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Czasami u młodych rybek występuje wada wrodzona – skrzywienie kręgosłupa. Musiałabyś zerknąć z góry na rybkę i zobaczyć czy nie ma wykrzywienia w kształcie litery „S”. Wówczas rybka może nie rozwijać się prawidłowo i faktycznie przyrost następuje bardzo wolno, nigdy nie osiągając prawidłowych rozmiarów. Też mogą być jakieś inne genetyczne wady ukryte, niestety bywają takie przypadki… dlatego rozmnażają się tak licznie, aby wystąpiła naturalna selekcja najzdrowszych i najsilniejszych okazów w bezlitosnym szeregu łańcucha pokarmowego w przyrodzie.

 4. Rafal

  Koledzy mam pytanko:) kupilem aqarium z rybkami i jest jeden skalar juz kombatant 🙂 duzy diabel. Moge mu dokupic partnera? Jak to wyglada bo szkoda mi go tak samotnego!😉 Prosze poradzcie!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Oczywiście, że mu kup! Będzie weselszy 🙂

 5. Ziomek

  Moje skalary już się prawie oswoily z otoczeniem chyba mam samice i samca bo za sobą pływają a moje dawne glupiki od nich uciekają cieszę się z tych skanerów 😀

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Cieszymy się Twoim szczęściem… Ale cieszylibyśmy się bardziej, gdybyś pisał posty pod jednym wątkiem bo robi się Los Burdellos. Spójrz niżej, cała strona usiana jest Twoimi komentarzami…

  2. Wlodi13

   co racja to racja… Młody jeszcze nie zna pewnych zasad…

 6. Ziomek

  A co polecasz po skalarach m ieczyki i otoski czy gupiki pawie oczko i otoski

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Na Mieczyki też za małe akwarium, przecież wypisałem Tobie jakie możesz mieć rybki!
   Z Otoskami nawet nie próbuj, to bardzo wymagające i wrażliwe rybki na złe parametry pH, GH, KH.
   One potrzebują miękkiej wody, najlepiej GH<10°d oraz źle znoszą zbyt wysoką twardość węglanową KH, wyższa szkoła jazdy – odradzam.

 7. Ziomek

  A na gupiki pawie oczko wystarczy 6.8 ph bo potrzebuje 7.0 ph mogę je hodować ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   7,0 pH to woda obojętna, Twoja kranówka jest delikatnie zakwaszona, prawie obojętna, więc śmiało możesz mieć Gupiki – nic im nie będzie, to wytrzymałe rybki.

 8. Ziomek

  A w moim akwarium co się może z tymi dwoma skalarami stać o i jaki suchy pokarm oprócz ochotek mogę im podawać roślinny , białkowe czy wysokoproteinowe bo mam z tropicala

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Wśród dużych ryb które potrzebują większej przestrzeni do pływania a są w za małych zbiornikach występuje tzw. skarłowacenie – niemożność prawidłowego wzrostu. Jest to na tyle niebezpieczna choroba, gdyż narządy wew. takiej rybki rozwijają się normalnie a sama rybka w pewnym momencie przestaje rosnąć, a skutki są wtedy tragiczne. Nie następuje to od razu, proces ten przebiega długo i powolnie, ale z czasem w końcu rybki zaczną się bardzo męczyć.
   Co do karmienia: płatki możesz mieszać, np. wieloskładnikowy + jakieś 2,3 saszetki pokarmów wzbogaconych, różnego rodzaju mrożonki, z żywych – ochotkę, rozwielitkę (dafnie), artemię, wodzienie, oczliki, doniczkowce… Tropical ma dobre pokarmy z serii „soft line” – Africa, America, Marine – sinking chips, sinking sticks, sinking granules, w trzech rozmiarach – S, M, L – poczytaj sobie, ciekawa propozycja. Dla Skalarów oczywiście seria soft line America 😉
   Pokarm im bardziej urozmaicony tym lepiej…

 9. Ziomek

  I skalary naprawdę mi się podobają moje najulubiensze ryby a akwarium większe jest trochę drogie i nie będę miał gdzie jego postawić 😣 ja skalary kocham bo są piękne a Ty jaki masz zbiornik ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   mam 3 akwaria, ale nie będę się chwalił 😉

 10. Ziomek

  Wlodi a jak możemy mieć kontakt?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Często tutaj bywam, a jeśli chciałbyś kontakt mailowy (żeby się czegoś poradzić) podałem go w rozmowie z Kamilą w dziale „Pielęgniczka Ramireza”.

 11. Ziomek

  Kupiłem 2 skalary Włosi białego i w paski Pani mi powiedziała że W tym akwarium 60 miała 5 skanerów i jak rosły i normalnie wszystko dobrze było to dzięki za pomoc w ph i gg ☺

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   nie ma sprawy…
   ale nie chcę Ciebie martwić – Pani ze sklepu Tobie ŹLE doradziła, póki Skalarki są małe jakoś to jeszcze wygląda, ale te rybki rosną do 35 cm wysokości, więc sobie wyobraź…
   w każdym bądź razie parametry wody pH i GH są obecnie prawidłowe dla Skalarów, ale za jakiś czas sam zobaczysz że w tak małym akwarium będzie im za ciasno

  2. PapuziaxD

   Zgadzam się z Wlodi13 60l to za mało i tak na przyszłość to nie radzę bezgranicznie ufać sprzedawcom w sklepach zoologicznych. Fajnie, że masz pasję itp. i nie robimy wszystkiego, żeby cię zniechęcić czy coś tylko po prostu doradzamy 🙂

 12. Ziomek

  A miasto to jawor

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jestem 🙂
   Kilka lat temu pracowałem w Legnicy, niedaleko Ciebie – widzisz jaki świat jest mały 😉
   Faktycznie raportów z wody dla Twojego miasta nigdzie nie mogłem znaleźć w internecie, ale zadzwoniłem do kierownika wodociągów w Jaworze (sympatyczny Pan) i podał mi niezbędne informacje dla Twojej kranówki: pH=6,8 i GH=14°d – nic prostszego haha.
   Więc teraz możesz zacząć wybierać sobie rybki, podam kilka gatunków a Ty się ze spokojem zastanów które chciałbyś mieć, a później jeszcze możemy wspólnie dobrać odpowiednią ilość dla 60l:
   – Prętnik Karłowaty (7cm) – parka (On+Ona),
   – Prętnik Trójbarwny (5cm) – 1 On + 2 One,
   – Fantom Czarny (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Prystelka Barwna (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Razbora Klinowa (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Gupik Pawie Oczko (4cm samiec, 6cm samica) – możesz dobierać w różny sposób (mogą być same samce – są bardziej kolorowe) – ok. 6 szt.
   – Platynka (Zmienniak Plamisty – 5cm samiec, 7cm samica) – 1+2(3), lub jeśli nie chcesz rozmnażać – same samczyki 4-5 szt.
   – Kirysek Pstry lub Spiżowy – 4 szt. – rybki denne, ładnie sprzątają podłoże z resztek pokarmu – zamiast Glonojadów (one rosną do 15cm).

   Wybierz 3-4 gatunki i daj znać, ustalimy ilości rybek…

 13. Ziomek

  Mam 12 lat mimo że choduję ryby już 7 lat to siè nigdy Tym nie interesowałem tak jak teraz ale mi chodzi o jakieś łatwe ryby do 60 i a nie jakieś wymagające zastanawiam się nad glonojadami , platynkami , gupikami 😦

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lawender

   Witam. Mam skalary w jednym ze zbiornikow i sa to rzeczywiście piękne i dostojne ryby. Niestety zarloczne. Nie polecam z zyworodnymi gatunkami choć sam tak mam ale w 270L ( to do młodzieży akwarystycznej) bo nie odchowacie narybku. Cały dzień spędzają na polowaniu na drobnice więc odlawiam czasami kotne ładne samice do innego zbiornika na ,,poród”.
   @ziomek: glonojady/zbrojniki tylko gdy sa młode zjadają zielone z szyb, gdy dojrzeja oszamoczä delikatne rośliny wysysajac je w nocy więc trzeba je dokarmiac zieleninä . Do trawienia potrzebują celulozy czyli korzenia a jaki korzeń wlozysz do 60L? Malutki ogryzek? Pozatym rosną duże i za 1/2 roku będziesz szukał jak się ich pozbyć. Zamiast gloňcòw kup otoski albo kosiarki. Ładne i wdzięczne a jedzą właśnie glony przez całe życie :-). Gupiki i platki ( nie lubie platek bo wyglądają jak mutanty) sa dobre na początek. Kirysek albo dwa i masz ogarnięty temat. Nie mieszaj za bardzo bo 60L to mały zbiornik ( w wiekszym rozmnazam kirysniki 🙂 ) i niezbyt stabilny będzie z obsadą ponad normę.
   Masz 12, ryby od 5 lat a pytasz się o podstawowe rzeczy?

 14. Ziomek

  Tam mam 26 stopni grzałka filtr rośliny i kamyczki i to wszystko w 60 L niewiem jakie ładne ryby mogę wpuścić typu skalary mieczyka proszę o pomoc

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli już nie chcesz kupować testów, sprawdź najpierw w internecie pH i GH Twojej wody – wodociągi podają te informacje dla danego miasta (miejscowości) co 3 m-ce, przecież pisałem o tym, pH i GH (!!!) jest niezwykle ważne dla prawidłowej obsady rybek.
   I nie czytasz ze zrozumieniem co piszę! – jak możesz mieć Skalary (min. akwa 240l !!!), albo Mieczyki (min. akwa 100l !!!), kiedy masz za małe akwarium na te rybki – 60l.
   No prościej już nie potrafię tłumaczyć, a też mam swoją cierpliwość…

  2. Wlodi13

   Albo jeszcze inaczej… czuję że jesteś młodym akwarystom – nie zaawansowany wiekiem 😉
   Napisz w jakiej miejscowości mieszkasz i spytaj się mamy lub taty jakie wodociągi was obsługują (nazwę firmy), a te parametry pH i GH sam wtedy sprawdzę.
   Wtedy doradzę Tobie jakie rybki możesz mieć w swoim akwarium.

  3. Wlodi13

   …oczywiście „młodym akwarystą” – ale siara 😀

 15. Ziomek

  Jakie rybki mogę wpuścić do zbiornika 60L?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Masz u góry tabelki i opisy wg których możesz dobierać obsadę:
   – min. ojętość akwarium – 60l !!! (w Twoim przypadku),
   – temp. – 25-28°C (w domu nie jesteś w stanie utrzymać chłodniejszej),
   – pH – ? – nieznane,
   – GH – ? – nieznane.
   Więc jak można Tobie doradzić jakie możesz mieć rybki???

  2. Wlodi13

   „Ziomek” jeśli nie chcesz jakichś szczególnie wrażliwych gatunków rybek, dla których badanie pH, GH, KH wymaga regularnego sprawdzania tych parametrów, i nie chcesz wydawać kasy na testy, możesz to sprawdzić na stronie internetowej Twoich wodociągów – oni podają informacje kwartalne do opinii publicznej (taki jest wymóg) jaka woda dystrybuowana jest do odbiorców.

  3. Ziomek

   Dzieki

 16. ziomek

  jak sprawdzić GH i PH wody ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Przy pomocy aquatestów (Zoolek, Tropical) informujących ciebie o twojej kwasowości lub twardości wody. Sama posiadam taki aquatest od Zoolka (dobra, dokładna, a co najważniejsze – nie wprowadzająca w błąd firma) określająca pH w moim akwarium. Składa się on z :
   – Fiolki, do której wlewasz 3 krople preparatu dokładniejszego lub mniej dokładnego
   – Strzykawki, do której nabierasz wodę
   – Instrukcji, zawierającej potrzebne informacje
   – Preparat dokładny
   – Preparat ,,mniej” dokładny
   – Tabliczka z kolorami i z parametrami pH
   Nalewasz wody z akwarium do fiolki, wlewasz trzy krople wybranego preparatu (możesz obydwa, ale nie naraz!) woda zabarwia się na żółto lub na całkiem fioletowo, im ciemniejsza barwa, tym większe pH, oczywiście dzięki temu bardziej dokładnemu preparatowi odcienie w wodzie zabarwiają się w inny kolor..
   Z resztą sam zobacz i spróbuj, zawsze warto sprawdzić jakie się ma pH niż nie wiedzieć, tym bardziej, gdy chcesz nabyć jakieś żywe istoty do baniaka (kupujesz ryby, cieszysz się, a potem czeka cię grobowiec i pogrzeb) sam się przekonasz, każdy tego doświadczył lub doświadczy..
   Powodzenia

  2. Marcin

   Witam, posiadam od niedawna drugie akwarium 300l (120x50x50) i zastanawiam się czy oby nie przerybiłem(przesadzilem) z obsadą, na tą chwile mam kilka gatunków a dokladnie:
   -Daniox9,
   -neon czerwony x13,
   -czarnyx2,
   -tetra czerwona x6,
   -tetra czarna x9,
   -skalary x6,
   -gurami x2,
   -gupiki x7,
   -kirysx6,
   -kiryśniki x2,-
   -mieczyki x2,
   -platki x4,
   -razbora klinowa x5,
   -krewetki x4,
   -otoski x2.
   Filtr Tetra 1200, grzalka 300W, temperatura w akwarium 24stopnie, testy wody nie wykazaly nic niepokojącego. Akwarium urządzone po amatorsku… momentami wystaje substrat polozony, malo zwiru wysypalem. Zrobilem plaze z dekoracjami z kokosow tlo strukturalne imitujacego kamien plus kilka roslin. Chetnym zapodam zdjecia na maila, jak sadzicie obsada za duza? zostawic tak jak jest? czy z czego rezygnowac?