Posocznica – puchlina wodna

Posocznica - choroba ryb akwariowych fot. flickr by Pumpkin45

Posocznica – puchlina wodna - choroby ryb akwariowych

Posocznica, puchlina wodna – choroba ryb akwariowych. Puchlinę łatwo dostrzec, ale przyczyny rozdęcia ryby mogą być różne.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy Opis choroby

Na początku lat 70-tych odizolowano dwie jednostki chorobowe posocznicy – wirusową i bakteryjną. Wirus, który wywołuje wiremię wiosenną (głównie w oczkach wodnych i stawach) oraz bakterie z rodzaju Aeromonas hydrophila lub Pseudomonas fluorescens.

Choroba nie jest zbyt częsta i przeważnie występuje w źle prowadzonych akwariach lub dużych hodowlach rybnych. Nieodpowiednia dieta ryb prowadzi do przekarmienia i otłuszczenia ich narządów wewnętrznych. W złych warunkach bakterie szybko przenikają do układu krążenia i zaczynają pojawiać się stany zapalne, powodując wycieki i gromadzenie się płynów ustrojowych w jamie ciała. Najbardziej podatne na zachorowania są ryby stare lub osłabione. Przypadłość ta szczególnie dotyczy ryb labiryntowych (bojownik, gurami) i karpiowatych (złote rybki, welonki).

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy Objawy

Główny objaw posocznicy jest łatwy do zaobserwowania. Ponieważ normalna funkcja osmoregulacji została zaburza ryba nie może pozbyć się płynów napływających do jej ciała i zaczyna pęcznieć.

Nadmierne rozdęcie brzucha, bez innych widocznych objawów, nie musi koniecznie oznaczać posocznicy, ale może być wynikiem np. przejedzenia, inwazji pasożytów, guza lub problemów rozrodczych. W takim przypadku, przed rozpoczęciem leczenia, warto zasięgnąć drugiej opinii od sprzedawcy lub weterynarza.

Rozdęcie całego ciała wraz z odstającymi łuskami (wyglądem przypominające szyszkę) jest dużym wskazaniem w kierunku posocznicy. Objawami współtowarzyszącymi mogą być czerwone łatki na płetwach i ciele, czerwone smużki na płetwach oraz przyspieszony oddech z szeroko rozwartymi pokrywami skrzelowymi. Nagromadzenie płynów utrudnia rybie także pływanie.

Kolejnym objawem może być wytrzeszcz oczu, który występuje także w przypadku pasożytów czy innych infekcji bakteryjnych. Posocznica przeważnie obejmuje infekcją oboje oczu.

U ryb bezłuskowych takich jak kiryski czy zbrojniki trudno o nastroszenie łusek, dlatego w ich przypadku nie można się tym objawem sugerować. Puchnięcie ciała i czerwone plamki jak najbardziej się pojawiają.

Po zauważeniu objawów należy zachować dużą rozwagę i najbezpieczniej obstawić najgorsze.

Obrzęk ciała wywołuje również Iridovirus, choroba KHV i w najgorszym możliwym przypadku Mykobakterioza (Mycobaterium tuberculosis) – niebezpieczna choroba, która może przenosić się na ludzi.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy Leczenie

Niestety, ale najczęściej jeżeli pojawiają się widoczne objawy choroby jest już za późno na ratunek. We wczesnym stadium można jednak próbować leczyć ryby dostępnymi preparatami antybakteryjnymi lub antybiotykami.

 • Chloromycetyna (detromycyna) – 5 g/100 l (roztwór preparatu do odkażania Tropikal CMF dawniej MFC).
 • Auromycyna (chlorocyklina) – 1,3 g/100 litrów wody
 • Penicylina krystaliczna – 100 mg na 50 litrów wody, kąpiel przez 5 dni, kolejne dawki 25% pierwszej – stosować przez 5 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.
 • Penicylina roztwór wodny – 0,2 % (ampułki) 5 ml na 50 litrów wody, kolejne dawki identyczne jak pierwsza – stosować przez 6 dni
 • Amficyklina – 200 mg na 50 litrów wody – uzupełniać co 2 dni z podmianą  20% wody, kolejne dawki 50 % pierwszej dawki – stosować 3 – 4 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.
 • Cefalosporyna – 200 – 300 mg na 50 litrów wody uzupełniać codziennie z podmianą 20% wody, kolejne dawki 25% pierwszej – stosować przez 4 – 6 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.

Po zakończonym leczeniu najlepiej zdezynfekować cały zbiornik za pomocą jednego z poniższych środków:

 • Rivanolu – 100 mg na 50 l wody
 • Soli niejodowanej – 100 mg na 100 l
 • Zieleni malachitowej – 0,005 g na 100 l
 • Wody utlenionej – 3 ml na 10 l

Jeżeli w akwarium nie ma ryb możemy zastosować chloraminę 100 mg na 100 l wody.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy Zapobieganie

Przyczyn choroby może być wiele i niestety nie wszystkim można zapobiec np. nie uchronimy ryb z predyspozycjami genetycznymi lub tym których narządy wewnętrzne zostały uszkodzone fizycznie.

Czynniki środowiskowe – mogą prowadzić do poważnych zniszczeń organów i tym samym puchliny. Rybom należy zapewnić właściwą i stabilną temperaturę oraz monitorować parametry wody nie tylko takie jak amoniak i azotyny, ale również azotany i fosforany.

Właściwości chemiczne wody – kontrolowanie poziomu pH i twardości. Narażanie ryb na przebywanie w ekstremalnych dla nich warunkach prowadzi do wyniszczania organów. Dzieje się to kiedy np. trzymamy gatunki preferujące kwaśną wodę w biotopie Malawi czy Tanganice.

Higiena akwarium – regularne czyszczenie, odmulanie miejsc gdzie rozkładają się szczątki organiczne np. liście roślin, niezjedzony pokarm, szczególnie pod dekoracjami, korzeniami, kamieniami. W takich skupiskach intensywnie namnażają się chorobotwórcze bakterie.

Właściwa dieta –przekarmianie lub podawanie nieodpowiedniego pokarmu prowadzi do obrzęku narządów wewnętrznych np. pokarmy bogate w tłuszcze nadmiernie obtłuszczają wątrobę i nerki. Nieświeży pokarm może zawierać aflatoksyny , które upośledzają ich pracę.

Kontrola linii genetycznej – nadmiernie rozmnażanie tego samego pokolenia prowadzi do osłabienia populacji w której wzrasta liczba osobników z deformacjami genetycznymi.

Czynniki zewnętrzne – aerozole, pestycydy, herbicydy, dym papierosowy i dezodoranty mogą przez skażenie być przyczynami posocznicy.

Jeżeli w akwarium podejrzewamy chorobę warto leczyć całą obsadę lekami przeciwbakteryjnymi o szerokim spektrum działania.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

ChorobaPosocznica – puchlina wodna Galeria

Choroba ryb akwariowych Charakterystyka

Miałeś tą chorobę w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 9

 1. ania

  Mòj prętnik zachorował na tę chorobę. Mam małe akwarium 37litrów i proszę o wskazówki co robic aby pozostałe rybki nie zachorowały.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marcin

   POZOSTAŁE rybki? w 37l!? Parka prętników wymaga 54l zbiornika. Jakie jeszcze ryby Pani męczy w tym wiadrze?

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeśli już widzisz chorobę w zaawansowanym stadium to szybko odłów rybkę bo raczej jej nie pomożesz a tylko zarażą się inne. Powodem może być bardzo mały zbiornik, w którym ciężko utrzymać parametry wody. Nie wiem ile masz ryb i jakie to ryby, ale w takim wiadrze jak pisze Marcin łatwo o zatrucie amoniakiem czy azotynami

 2. Andi

  Czy ktoś z was próbował MSM, uważam najlepszym środkiem ,by doprowadzić ryby i akwarium do 100% zdrowia. I przy okazji, karmienie bananem,1 cm banana ,zawieszamy na izolowanym druciku i 10 cm od powierzchni wody, po to by także inne ryby miały do tego dostęp, Kiryski ,u mnie to podpływają by ten przysmak osiągnąć. Gdzieś na You Tube jest mój filmik, pokazuje.

  Odpowiedz
 3. anonim

  Posocznica jest uleczalna ( co najmniej u dyskowcow ) .
  Przedstawiony tutaj przepis nalezy do kolegi DxM z forum akwarystycznego o tematyce dyskowcow i jest sprawdzony przez wielu akwarystow !!
  „Krótkie przedstawienie dawkowania według mnie najskuteczniejszych leków, oraz najłatwiej dostępnych w Polsce. Dokładne opisy pasożytów i leków można znaleźć w Internecie, dlatego nie będę się w to zagłębiał.
  Przy podawaniu wszystkich leków należy przestrzegać kilku prostych zasad:
  – nie leczymy w zbiornikach dekoracyjnych – aczkolwiek są wyjątki, mianowicie metronidazol podawany w pokarmie.
  – akwarium do leczenia powinno mieć przynajmniej 100l, oraz być wyposażone w dokładną grzałkę, filtr wewnętrzny odpowiedni do jego wielkości , dodatkowy na powietrzacz (jest to bardzo ważne), dokładny termometr
  – woda do leczenia musi być odświeżona, a najlepiej nowa
  – odpowiednie parametry tj. pH poniżej 7 (6-7 jest idealnie, niżej nie należy schodzić bo wraz z spadkiem pH wzrasta toksyczność podawanych środków, i na odwrót), woda miękka (twardość ogólna poniżej 10 stopni)
  – temperatura powinna oscylować między 26 a 28stopni
  – PAMIĘTAJ, ŻE PRZY PODAWANIU WSZYSTKICH LEKÓW, a szczególnie tych, które są solami jak metronidazol, zaraz po rozpuszczeniu w wodzie NALEŻY SPRAWDZIĆ pH I W RAZIE POTRZEBY JE SKORYGOWAĆ.
  – unikaj zapalania światła żeby nie stresować dodatkowo ryb
  Jeżeli masz już zdiagnozowanego intruza trapiącego Twoje ryby, na pewno przyda Ci się tych kilka przepisów.
  WICIOWCE I AMEBY
  Metronidazol:
  – wiciowce
  – ameby
  – bakterie (posocznica)
  Kąpiel długotrwała:
  1 dzień 1,5g leku na 100litrów wody
  2 dzień 1g/100l
  3 dzień podmiana 50% objętości akwarium i 1,5g/100l
  4 dzień 1g/100l
  5 dzień wymiana wody, bądź podmiana 50% – w drugim wypadku należy przez 24h filtrować wodę przez węgiel aktywny aby pozbyć się resztek rozkładających się leków.
  Po tygodniu powtórka, dokładnie z dokładnie takim samym dawkowaniem.
  Podawanie większej ilości leku uważam za zbyteczne, w myśl zasady LEKI POMAGAJĄ, DAWKOWANIE ZABIJA. Wiem, że w ostatnich latach w Polsce pojawiło się dużo ofert sprzedaży metronidazolu z Rosji i Ukrainy, według producenta 99% czystości w co osobiście wątpię, dlatego nie polecam kupować, jak również nie polecam podawać 4g na 100l. Jeżeli tam będzie czysty metronidazol, to ryby nie są w stanie takiej ilości leków metabolizować, jeżeli lek przejdzie przez wątrobę, to i tak błona komórkowa i receptory nie będą w stanie takiego leku przyswoić, więc stanie się on bezużyteczny, a nawet może doprowadzić do przykrych dla ryby następstw. „

  Odpowiedz
 4. Artur

  Wszystkie moje ryby, ktore mialy widoczne objawy, po jakims czasie zdechly. Pozostaly tylko zdrowe bez widocznych objawow. Leczenie antybiotykami w fazie gdy objawy sa juz widoczne, jest byc moze mozliwe, ale to przerasta widze i umiejetnosci przecietnego akwarysty… Mi sie na razie nie udalo… Z pozytywow to moze to, ze ryby nie przekarmiane, trzymane w dobrych warunkach, zadko zapadaja na te chorobe.

  Odpowiedz
 5. Kasia

  Witam. Miałam chorą na posocznice rybkę(gupika) dzisiaj zmarł. Czy jest możliwość żeby ta choroba przeniosła się na człowieka? Pytam bo dotykałam rybki i wkładałam ręce bez rękawiczek do akwarium. Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Woit

   Bez obaw, Kasiu. O ile mi wiadomo, tylko jedna rybia choroba, a mianowicie gruźlica rybia (mykobakterioza) może być niebezpieczna (zaraźliwa) dla człowieka. Niestety, jeśli miałaś wraz z twoim gupikiem inne rybki, to jest wielce prawdopodobne, że u nich wystąpią objawy. Posocznica zbiera śmiertelne żniwo i jest praktycznie nieuleczalna (nie dotyczy to ssaków, w tym Homo sapiens).

 6. Nicole

  Mój glonojad syjamski zachorował na puchlinę wodną.
  Teraz już jest bardzo gruby, a na brzuszku ma przekrwienia. Jak wygląda śmierć przy tej chorobie? Bo mój glonek wygląda jakby miał pęknąć! 🙁

  Odpowiedz