Posocznica - choroba ryb akwariowych fot. flickr by Pumpkin45

Posocznica – puchlina wodna - choroby ryb akwariowych

Posocznica, puchlina wodna – choroba ryb akwariowych. Puchlinę łatwo dostrzec, ale przyczyny rozdęcia ryby mogą być różne.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy - Opis choroby

Na początku lat 70-tych odizolowano dwie jednostki chorobowe posocznicy – wirusową i bakteryjną. Wirus, który wywołuje wiremię wiosenną (głównie w oczkach wodnych i stawach) oraz bakterie z rodzaju Aeromonas hydrophila lub Pseudomonas fluorescens.

Choroba nie jest zbyt częsta i przeważnie występuje w źle prowadzonych akwariach lub dużych hodowlach rybnych. Nieodpowiednia dieta ryb prowadzi do przekarmienia i otłuszczenia ich narządów wewnętrznych. W złych warunkach bakterie szybko przenikają do układu krążenia i zaczynają pojawiać się stany zapalne, powodując wycieki i gromadzenie się płynów ustrojowych w jamie ciała. Najbardziej podatne na zachorowania są ryby stare lub osłabione. Przypadłość ta szczególnie dotyczy ryb labiryntowych (bojownik, gurami) i karpiowatych (złote rybki, welonki).

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy - Objawy

Główny objaw posocznicy jest łatwy do zaobserwowania. Ponieważ normalna funkcja osmoregulacji została zaburzona ryba nie może pozbyć się płynów napływających do jej ciała i zaczyna pęcznieć.

Nadmierne rozdęcie brzucha, bez innych widocznych objawów, nie musi koniecznie oznaczać posocznicy, ale może być wynikiem np. przejedzenia, inwazji pasożytów, guza lub problemów rozrodczych. W takim przypadku, przed rozpoczęciem leczenia, warto zasięgnąć drugiej opinii od sprzedawcy lub weterynarza.

Rozdęcie całego ciała wraz z odstającymi łuskami (wyglądem przypominające szyszkę) jest dużym wskazaniem w kierunku posocznicy. Objawami współtowarzyszącymi mogą być czerwone łatki na płetwach i ciele, czerwone smużki na płetwach oraz przyspieszony oddech z szeroko rozwartymi pokrywami skrzelowymi. Nagromadzenie płynów utrudnia rybie także pływanie.

Kolejnym objawem może być wytrzeszcz oczu, który występuje także w przypadku pasożytów czy innych infekcji bakteryjnych. Posocznica przeważnie obejmuje infekcją oboje oczu.

U ryb bezłuskowych takich jak kiryski czy zbrojniki trudno o nastroszenie łusek, dlatego w ich przypadku nie można się tym objawem sugerować. Puchnięcie ciała i czerwone plamki jak najbardziej się pojawiają.

Po zauważeniu objawów należy zachować dużą rozwagę i najbezpieczniej obstawić najgorsze.

Obrzęk ciała wywołuje również Iridovirus, choroba KHV i w najgorszym możliwym przypadku Mykobakterioza (Mycobaterium tuberculosis) – niebezpieczna choroba, która może przenosić się na ludzi.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy - Leczenie

Niestety, ale najczęściej jeżeli pojawiają się widoczne objawy choroby jest już za późno na ratunek. We wczesnym stadium można jednak próbować leczyć ryby dostępnymi preparatami antybakteryjnymi lub antybiotykami.

  • Chloromycetyna (detromycyna) – 5 g/100 l (roztwór preparatu do odkażania Tropikal CMF dawniej MFC).
  • Auromycyna (chlorocyklina) – 1,3 g/100 litrów wody
  • Penicylina krystaliczna – 100 mg na 50 litrów wody, kąpiel przez 5 dni, kolejne dawki 25% pierwszej – stosować przez 5 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.
  • Penicylina roztwór wodny – 0,2 % (ampułki) 5 ml na 50 litrów wody, kolejne dawki identyczne jak pierwsza – stosować przez 6 dni
  • Amficyklina – 200 mg na 50 litrów wody – uzupełniać co 2 dni z podmianą  20% wody, kolejne dawki 50 % pierwszej dawki – stosować 3 – 4 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.
  • Cefalosporyna – 200 – 300 mg na 50 litrów wody uzupełniać codziennie z podmianą 20% wody, kolejne dawki 25% pierwszej – stosować przez 4 – 6 dni, podczas kuracji należy zaciemnić zbiornik.

Po zakończonym leczeniu najlepiej zdezynfekować cały zbiornik za pomocą jednego z poniższych środków:

  • Rivanolu – 100 mg na 50 l wody
  • Soli niejodowanej – 100 mg na 100 l
  • Zieleni malachitowej – 0,005 g na 100 l
  • Wody utlenionej – 3 ml na 10 l

Jeżeli w akwarium nie ma ryb możemy zastosować chloraminę 100 mg na 100 l wody.

Choroba ryb akwariowych Posocznica – puchlina wodna - Dropsy - Zapobieganie

Przyczyn choroby może być wiele i niestety nie wszystkim można zapobiec np. nie uchronimy ryb z predyspozycjami genetycznymi lub tym których narządy wewnętrzne zostały uszkodzone fizycznie.

  • Czynniki środowiskowe – mogą prowadzić do poważnych zniszczeń organów i tym samym puchliny. Rybom należy zapewnić właściwą i stabilną temperaturę oraz monitorować parametry wody nie tylko takie jak amoniak i azotyny, ale również azotany i fosforany.
  • Właściwości chemiczne wody – kontrolowanie poziomu pH i twardości. Narażanie ryb na przebywanie w ekstremalnych dla nich warunkach prowadzi do wyniszczania organów. Dzieje się to kiedy np. trzymamy gatunki preferujące kwaśną wodę w biotopie Malawi czy Tanganice.
  • Higiena akwarium – regularne czyszczenie, odmulanie miejsc gdzie rozkładają się szczątki organiczne np. liście roślin, niezjedzony pokarm, szczególnie pod dekoracjami, korzeniami, kamieniami. W takich skupiskach intensywnie namnażają się chorobotwórcze bakterie.
  • Właściwa dieta –przekarmianie lub podawanie nieodpowiedniego pokarmu prowadzi do obrzęku narządów wewnętrznych np. pokarmy bogate w tłuszcze nadmiernie obtłuszczają wątrobę i nerki. Nieświeży pokarm może zawierać aflatoksyny , które upośledzają ich pracę.
  • Kontrola linii genetycznej – nadmiernie rozmnażanie tego samego pokolenia prowadzi do osłabienia populacji w której wzrasta liczba osobników z deformacjami genetycznymi.
  • Czynniki zewnętrzne – aerozole, pestycydy, herbicydy, dym papierosowy i dezodoranty mogą przez skażenie być przyczynami posocznicy.

Jeżeli w akwarium podejrzewamy chorobę warto leczyć całą obsadę lekami przeciwbakteryjnymi o szerokim spektrum działania.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa chorobby ryb akwariowych: Dropsy
    • Synonim choroby ryb akwariowych: Puchlina wodna
    • Typ: Niezakaźna
    • Wywoływana przez: Pseudomonas punctata, Aeromonas hydrophila - Bakterie, Wirusy

Miałeś tą chorobę w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 37

  1. petit

    cześć, zaobserwowałem tą chorobę u mnie u paru neonów. mam też zbrojniki i teraz nie wiem czy odłowić zbrojniki czy może tylko chore neony, a może wszystkie 🤔 jak uważacie?

    Odpowiedz
  2. Ja

    sól 100mg / 100 l – no chyba nie te proporcje

    Odpowiedz
  3. Renata

    miałam przypadek obrzmienia u jednej welonki,po zdezynfekowaniu akwarium i wymianie wody zastosowałam kurację odchudzającą ,ograniczyłam karmienie i po tygodniu zauważyłam znaczną poprawę,wygląd rybki wraca do normy,widocznie był to efekt przekarmienia a nie choroby!

    Odpowiedz
  4. Marzena

    Mój bojek niestety też ma tą chorobę 😪 Ma około 1,5 roku, może 2 lata. Spuchł mocno, pływa przy powierzchni, jest apetyczny, nie je. Z tego, co tu czytam, to zdaje się, że jest już w ostatniej fazie życia, bo choroba trwa już ponad tydzień… Mam w akwarium też krewetki red cherry. Choroba niezakaźna, jednak coś ją wywołało. Czy im coś zagraża? Czy powinnam jakoś odkazić czy wymienić wodę już teraz? Co z roślinami? Wyrzucić? Mam tam też łupiny komosa- wyrzucić? A nowego bojka do tej samej wody, czy jednak zrobić całkowity restart? Proszę doświadczonych akwarystów o rady i z góry dziękuję.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      krewetkom nie zagraża

    2. Lisukoksu

      mój znajomy miał tą chorobę w akwarium. miała ją paletka którą zabił, a reszta ryb trzyma się do tej pory (było to ok. 1 mies. temu) bardzo dobrze, reszta paletek żyje, inne pielęgnice też, zbrojniki, itp. wszystko żyje

  5. DJ

    Witam, zachorował mi kirysek, napęczniał, ma 2 czerwone plamki i ma skrzela rozłożone na boki. Odizolowałem go, resztę rybek też ( chory osobnik oddzielnie a reszta w innym zbiorniku ) codziennie wymieniam połowę wody na czystą w obu zbiornikach. co mam dalej robić?

    Odpowiedz
  6. DX

    Zachorowaly mi ryby. Chciałbym zdezynfekowac akwarium (bez ryb) chloraminą. Jak to zrobić i co musze zrobic po takim zabiegu?

    Odpowiedz
  7. Stanley 429

    Wygląda to na puchel wodną , zaskarżenie bakteriami.
    Chorują na to rybki starsze zestresowane.
    Te bakterie są zawsze w akwarium nie wiadomo dlaczego czasami atakują rybki.
    Choroba gdy jest widoczna raczej nieuleczalna są zniszczone organy wewnętrzne.
    Są leki do przeciwdziałania po zakupie do ochrony skrzel i śluzu.

    Odpowiedz
  8. Witold

    Witajcie.
    Mam nowo założone akwarium.
    Parametry wody w normie.
    Wszystkie gatunki ryb od jednego hodowcy nabyte w jednym dniu.
    Wszystkie ryby wyglądały fantastycznie.
    Mija 5 dzień od wpuszczenia ryb do akwarium.
    Jeden gatunek, rozbora
    klinowa 10 sztuk, pada 😔😔.
    Jedyny objaw to nabrzmiały brzuch
    Innym gatunkom nic nie dolega.

    Odpowiedz
  9. Kacper

    Jeśli chodzi o pielęgnację bojowników polecam obejrzeć kanał flower fish. (Tylko wszelkie reklamy odnośnie preparatów traktować z dystansem).
    Ps
    Akwarium masz wystarczające kula też by nie była zła jeżeli by miała prowizoryczną przykrywę i grzałkę filtr nie jest wymagany ale wiąże się to z częstszymi podmianami wody i sprzątaniu pokarmu którego ryba nie zje.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mati

      Weź ty lepiej nie doradzaj w sprawie Bojkow… Nigdy kuli! Minimum 25 litrów, grzałka 27 stopni i filtr to podstawa u Bojka.

  10. Kasia

    Witam,
    U mnie zachorował mały glonek i 1 danio. Proszę mi powiedzieć czy dobrze rozumiem że podane opcję dezynfekcji są do zbiorników w którym znajdują się pozostałe rybki? Po prostu mam podać wyliczoną ilość i już? Jestem początkująca..

    Odpowiedz
  11. Marek

    Niestety i u mnie pojawiła się ta choroba bez wyraznej przyczyny. Podobno nie jest zarazliwa, a w moim akwarium trafiło to na dwa gupiki. Początkowe objawy były bardzo mylące i wskazywały na problemy z pęcherzem, lub infekcję bakteryjną. Bez czekania na pełny obraz choroby wiedziałem, że mam do czynienia z jakimś wirusem. Przeleczyłem chore rybki środkami na wirusy. Stosowałem długotrwałe i krótkotrwałe kąpiele w Bactoforte S- tabletki. Dodatkowo stosowałem sole akwarystyczne i kąpiele w nadmanganianie potasu+ Bactocaps C. Pozytywne efekty były tylko chwilowe. Po 3- 4 dniach od zakończenia każdej kuracji zwierzęta ponownie wpadały w apatię, jednocześnie mając apetyt. Karmiłem je dodatkowo Bacto Tabs. Zaznaczam, że nic nie pomogło. Po niedługim czasie pojawiły się konkretne objawy choroby. Spuchnięty brzuszek, szybki oddech, otwarte pokrywy skrzelowe i nastroszone łuski na brzuszku. Stosując mocne leki nie daję wiary w CMF i piszą to na profesjonalnych forach, że chorobę trudno wyleczyć nawet antybiotykami. W stadium jakie opisuję, rybka nadaje się w zasadzie już tylko do uśmiercenia. Opuchnięte narządy są już raczej zniszczone. By szybko i bezboleśnie uśmiercić pupila polecam zastosować olejek gozdzikowy dodany do wody. Taka mikstura dla naszego przyjaciela przyniesie natychmiastową i bezbolesną śmierć. Podaje linki i nazwy leków dostępnych tylko na receptę. Może się to komuś przyda i cudem uratuje czyjeś rybie życie 🙂 link to nippyfish.net link to amazon.com Leki i dawki: TETRACYKLINA – od 40 do 100 mg na litr wody. OKSYTETRACYKLINA – od 20 do 100 mg na litr wody. MINOCYKLINA – 250 mg na 40 litrów wody. AMPICYLYNA i SYNTARPEN – podaje się 0,5 g ampicyliny oraz 0,25 g syntarpenu na 50 litrów wody.

    Odpowiedz
  12. Igor

    Czy to występuje u kirysków? Czy wtedy odstają im tarczki kostne? Czy to tylko zbytnie najedzenie? Bo u moich tarczki nie odstają więc nie podejrzewam puchliny. Czy u kirysków jest wytrzeszcz oczu? Nie widzę nigdzie czerwonych plamek, ale nie wiem co to. Nie pływają przy powierzchni wody. Polują w nocy lub wieczorem, więc nie wiem czy mają brak apetytu. Mało co się ruszają, ale kirysek to w końcu dość leniwa rybka i nie ma często ochoty pływać. Nie mają postrzępionej skóry. Nie mają ani wytrzeszczu oczu ani zamglonych oczu. Tak w ogóle czy to może być pleśniawka, ponieważ razbory to miały niedawno.

    Odpowiedz
  13. Mateusz

    Mam puchlinę u bojownika (około 2,5 letniego) nie daję mu szans na przeżycie lecz czy da się wyleczyć tą chorobę bez tych droższych kilkukrotnie od rybki preparatów. Zależy mi na rybie lecz nie ma sensu wydawania całych pieniędzy na preparaty do akwa, które na 99,9 procent nie będą działały i pieniądze pójdą w błoto. Choroba jest skutkiem tego że ryba była poddawana nieurozmajconej dieci czyli tylko jeden rodzaj granulatu marki x, a ponieważ byłem mały miałem rybę w kuli i dopiero 1 miesiąc temu zmądrzałem i zakupiłem 25l akwarium. Trzymanie ryby w starym naczyniu wywoływało stres więc cała historia pokrywa się z artykułem powyżej . Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Mam jeszcze jedno pytanie Czy jak ryba opuści nasz świat to wystarczy wymiana wody i porządne mycie akwarium Bo nie chcę aby na moją następną rybę przeniosły się wszystkie choróbska?

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Feluś

      to jest w wielu przypadkach uleczalne, a CMF można kupić w każdym zoologicznym za 5-6 zł, więc to chyba nie są zbyt duże pieniądze jak za leczenie? Ta choroba nie jest zakaźna ale po leczeniu lepiej zdezynfekować akwarium tak jak jest to napisane powyżej.

    2. Magdalena

      2,5 letni bojek to już staruszek

    3. Marcin

      Hahah ,,zmądżałem kupiłem 25l,, dla bojka minimum 50l

    4. Sky[Kiedyś Michał]

      Marcinie nie, wystarczy 20 🙂

    5. Franek

      Akurat dla bojownika minimum to 20 tak jak napisał Sky, 50 litrów to dla haremu, jak bardzo się chce mieć harem

    6. Bojek

      5 litrów wystarczy, u mnie wtedy pożył 5, 5 roku i dawałem za każdym razem przy zmianie wody uzdatniacze wody dodatkowo wspomagające układ odpornościowy, pokarmowy i leczący uszkodzony naskórek.

  14. Monika

    Moja bojowniczka ma bardzo duży brzuszek, jakby połknęła piłeczkę. Wydala nitkowate odchody. Nie ma wytrzeszczu oczu ani żadnych innych typowych wymienionych tu objawów. Pływa jej się źle. Ten brzuszek jej przeszkadza. Większość czasu spędza wciśnięta między grzałkę a ścianki akwarium. Albo polega sobie na boku. Apetyt ma. Taki stam ma już od około miesiąca. Tydzień podawałam jej robaczki nasiąknięte metronidazolem. Po tygodniu zrobiłam przerwę. Jutro minie tydzień tej przerwy. Od piątku znowu zacznę jej podawać nasiąknięte metronidazolem robaczki. Nie wiem co to jest. Rybka się męczy. Na razie metronidazol nie przyniósł poprawy. Ale może jeszcze za wcześnie wyrokować. Ile czasu może trwać taka choroba?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomek

      Podmiana wody w zupełności wystarczy puchlina nie jest zaraźliwa tylko napisz jeszcze jaki masz filtr, jak przenosiłeś rybkę to jakiej wody użyłeś, jakie rybki tam chcesz hodować i możesz mi wysłać zdjęcie na maila karaska2001@wp.pl to postaram się ci pomóc żeby to się już więcej nie stało 🙂

  15. Patryk

    Miałem u swojego zbrojnik posocznice w dość zaawansowanym stadium może to lud szczęścia ale udało mi się wyleczyć z tej choroby a mianowicie podmiany wody rano około 5% z dodatkiem soli plus antybiotyk i coś na wzmocnienie oraz pod wieczór czyszczenie i ponowna podmiana około 5% już tydzień minął od zdiagnozowano choroby oczywiście była też opinia drugiego akwarystyka i zbrojnik ma się świetnie

    Odpowiedz
  16. Magda

    Wczoraj kupilam 6 prętników, 5 ma się dobrze natomiast 6 jest osowiały ,opada na dno, górna płetwa złożona. Akw. 260 parametry książkowe , woda miękka ,25 stopni. Obsada 2 kosiarki, 1 zbrojnik złoty , 4 barwniaki czerwonobrzuche, sklep sprawdzony . Bardzo proszę o podpowiedz wyławiać czy czekać .

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kora

      A masz napowietrzanie?

  17. ania

    Mòj prętnik zachorował na tę chorobę. Mam małe akwarium 37litrów i proszę o wskazówki co robic aby pozostałe rybki nie zachorowały.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Marcin

      POZOSTAŁE rybki? w 37l!? Parka prętników wymaga 54l zbiornika. Jakie jeszcze ryby Pani męczy w tym wiadrze?

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Jeśli już widzisz chorobę w zaawansowanym stadium to szybko odłów rybkę bo raczej jej nie pomożesz a tylko zarażą się inne. Powodem może być bardzo mały zbiornik, w którym ciężko utrzymać parametry wody. Nie wiem ile masz ryb i jakie to ryby, ale w takim wiadrze jak pisze Marcin łatwo o zatrucie amoniakiem czy azotynami

  18. Andi

    Czy ktoś z was próbował MSM, uważam najlepszym środkiem ,by doprowadzić ryby i akwarium do 100% zdrowia. I przy okazji, karmienie bananem,1 cm banana ,zawieszamy na izolowanym druciku i 10 cm od powierzchni wody, po to by także inne ryby miały do tego dostęp, Kiryski ,u mnie to podpływają by ten przysmak osiągnąć. Gdzieś na You Tube jest mój filmik, pokazuje.

    Odpowiedz
  19. anonim

    Posocznica jest uleczalna ( co najmniej u dyskowcow ) .
    Przedstawiony tutaj przepis nalezy do kolegi DxM z forum akwarystycznego o tematyce dyskowcow i jest sprawdzony przez wielu akwarystow !!
    „Krótkie przedstawienie dawkowania według mnie najskuteczniejszych leków, oraz najłatwiej dostępnych w Polsce. Dokładne opisy pasożytów i leków można znaleźć w Internecie, dlatego nie będę się w to zagłębiał.
    Przy podawaniu wszystkich leków należy przestrzegać kilku prostych zasad:
    – nie leczymy w zbiornikach dekoracyjnych – aczkolwiek są wyjątki, mianowicie metronidazol podawany w pokarmie.
    – akwarium do leczenia powinno mieć przynajmniej 100l, oraz być wyposażone w dokładną grzałkę, filtr wewnętrzny odpowiedni do jego wielkości , dodatkowy na powietrzacz (jest to bardzo ważne), dokładny termometr
    – woda do leczenia musi być odświeżona, a najlepiej nowa
    – odpowiednie parametry tj. pH poniżej 7 (6-7 jest idealnie, niżej nie należy schodzić bo wraz z spadkiem pH wzrasta toksyczność podawanych środków, i na odwrót), woda miękka (twardość ogólna poniżej 10 stopni)
    – temperatura powinna oscylować między 26 a 28stopni
    – PAMIĘTAJ, ŻE PRZY PODAWANIU WSZYSTKICH LEKÓW, a szczególnie tych, które są solami jak metronidazol, zaraz po rozpuszczeniu w wodzie NALEŻY SPRAWDZIĆ pH I W RAZIE POTRZEBY JE SKORYGOWAĆ.
    – unikaj zapalania światła żeby nie stresować dodatkowo ryb
    Jeżeli masz już zdiagnozowanego intruza trapiącego Twoje ryby, na pewno przyda Ci się tych kilka przepisów.
    WICIOWCE I AMEBY
    Metronidazol:
    – wiciowce
    – ameby
    – bakterie (posocznica)
    Kąpiel długotrwała:
    1 dzień 1,5g leku na 100litrów wody
    2 dzień 1g/100l
    3 dzień podmiana 50% objętości akwarium i 1,5g/100l
    4 dzień 1g/100l
    5 dzień wymiana wody, bądź podmiana 50% – w drugim wypadku należy przez 24h filtrować wodę przez węgiel aktywny aby pozbyć się resztek rozkładających się leków.
    Po tygodniu powtórka, dokładnie z dokładnie takim samym dawkowaniem.
    Podawanie większej ilości leku uważam za zbyteczne, w myśl zasady LEKI POMAGAJĄ, DAWKOWANIE ZABIJA. Wiem, że w ostatnich latach w Polsce pojawiło się dużo ofert sprzedaży metronidazolu z Rosji i Ukrainy, według producenta 99% czystości w co osobiście wątpię, dlatego nie polecam kupować, jak również nie polecam podawać 4g na 100l. Jeżeli tam będzie czysty metronidazol, to ryby nie są w stanie takiej ilości leków metabolizować, jeżeli lek przejdzie przez wątrobę, to i tak błona komórkowa i receptory nie będą w stanie takiego leku przyswoić, więc stanie się on bezużyteczny, a nawet może doprowadzić do przykrych dla ryby następstw. „

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PaulinaM

      No spoko. Mam akwarium 60l. Do leczenia jednej czy dwoch rybek kupię setkę. I wsadzę je do świeżej wody, bez dojrzewania. Brawo Ty

  20. Artur

    Wszystkie moje ryby, ktore mialy widoczne objawy, po jakims czasie zdechly. Pozostaly tylko zdrowe bez widocznych objawow. Leczenie antybiotykami w fazie gdy objawy sa juz widoczne, jest byc moze mozliwe, ale to przerasta widze i umiejetnosci przecietnego akwarysty… Mi sie na razie nie udalo… Z pozytywow to moze to, ze ryby nie przekarmiane, trzymane w dobrych warunkach, zadko zapadaja na te chorobe.

    Odpowiedz
  21. Kasia

    Witam. Miałam chorą na posocznice rybkę(gupika) dzisiaj zmarł. Czy jest możliwość żeby ta choroba przeniosła się na człowieka? Pytam bo dotykałam rybki i wkładałam ręce bez rękawiczek do akwarium. Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Woit

      Bez obaw, Kasiu. O ile mi wiadomo, tylko jedna rybia choroba, a mianowicie gruźlica rybia (mykobakterioza) może być niebezpieczna (zaraźliwa) dla człowieka. Niestety, jeśli miałaś wraz z twoim gupikiem inne rybki, to jest wielce prawdopodobne, że u nich wystąpią objawy. Posocznica zbiera śmiertelne żniwo i jest praktycznie nieuleczalna (nie dotyczy to ssaków, w tym Homo sapiens).

  22. Nicole

    Mój glonojad syjamski zachorował na puchlinę wodną.
    Teraz już jest bardzo gruby, a na brzuszku ma przekrwienia. Jak wygląda śmierć przy tej chorobie? Bo mój glonek wygląda jakby miał pęknąć! 🙁

    Odpowiedz