Poecilia sphenops

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa, Molinezje - ryby akwariowe

Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe

Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Występowanie

Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Charakterystyka i usposobienie

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa - samiec, samica

Molinezja – samica, samiec

Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Odżywianie i karmienie

Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Akwarium

Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Rozmnażanie

Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.

Ostatnio zmodyfikowano: 5 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 7 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 369

 1. ?

  Pomoże ktoś? Pytanie jest w moim komentarzu sprzed miesiąca

  Odpowiedz
 2. ?

  Witam, chciałbym zapytać jakie ryby mógłbym trzymać w 117 litrowym akwarium.
  Obecna obsada to 10 Zmienniaków plamistych i 4 Molinezje, roślin trochę jest, ale są posadzone w dużych odstępach, pH 7,5, GH 14, temperatura 25 stopni, na wystrój składa się korzeń i 2 duże kamienie, dno żwirowe, usłane otoczakami

  Odpowiedz
 3. Guramin

  Ogólnie, nie polecam. Co prawda mają abstrakcyjny kolor (bo czarny), ale uzyskany w hodowlach. No i co najważniejsze- rozmnażają się okropnie. Kupiłem pielęgnice miodową by je zjadała. Co prawda zjadała (i dalej zjada) ale w akwarium nie ma już neonów (dla pielęgnicy wyglądały smakowicie).

  Odpowiedz
 4. Gupikarz

  Zjada narybek gupika?

  Odpowiedz
 5. Kamil

  Mam pytanie…
  Czy taka obsada do akwarium 126l jest spoko?
  4-5 molinezji ostroustych
  4 mieczyki
  6 gupików
  6 kirysków mozaikowych
  10-15 drobnoustków beckforda
  Chciałbym jeszcze parkę jakiś rybek 12, 13, 14cm proszę o propozycję jaka to by mogła być parka.
  Proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Bartek

   Podobno liczy się to tak: 1cm ryby na 5L wody. Na moje oko masz już za dużo ryb.

  2. Katarzyna

   tak do momentu aż się nie zaczną rozmnażać. potem będzie ich liczba narastać geometrycznie

  3. k

   Za dużo tego. Ja bym do takiego akwarium dał:
   – 2 Pielęgnice sajica (dobrana para),
   – 6 Kirysków wspaniałych,
   – 6 Fantomów czarnych
   ALBO
   – 3 Molinezje ostrouste (samiec + 2 samice),
   – 10 Zmienniaków plamistych (2 samce + 8 samic)
   ALBO
   – 3 Mieczyki hellera (samiec + 2 samice)
   – 8 Gupików pawich oczek (2 samce + 6 samic)
   ALBO
   – 15 Drobnoustków beckforda
   Starałem się uwzględnić wszystkie wymienione wyżej ryby, ale musisz wybierać, bo tego wszystkiego się nie da pogodzić w jednym 126l zbiorniku

 6. Bartosz

  mam dwie takie rybki w akwarium i zauważyłem że bardzo często pływają razem i gonią inne rybki

  Odpowiedz
 7. Oskar

  wie ktoś może ile trwa dorastanie molinezji ostropyskiej od małego narybka do dorosłej ryby?

  Odpowiedz
 8. Ania

  miałam 7 molinezji ale się okociły i teraz mam 4 są bardzo fajne polecam dla osób zaczynających przygodę z rybami

  Odpowiedz
 9. ./v/.

  Dzień dobry, dzisiaj zauważyłem u mojej molinezji wytrzeszcz oka, czy to może być puchlina wodna?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ok

   Czy molinezje moga żyć z bojownikiem w jednym akwarium? I czy potrzebuje filtra i lampy ?

 10. Szymon

  Polecam rybkę mam 5 molinezji super się spisują i nie kłócą się z rzadną inną rybą taką jak otosek neon gupik prętnik czy mieczyk koi.

  Odpowiedz
 11. Gordon Zola

  Myślę o molinezji w moim akwarium. Akwarium 200l, a w nim 12 kirysów, 13 zwinników i 14 neonów. Kilka molinezji jeszcze chyba jeszcze nie spowoduje przerybienia? Natomiast moja woda ma twardość GH=5, KH=2, a opis wyżej informuje, że dla molinezji powinno być GH między 15, a 30. Co myślicie? Temperatura w akwarium wynosi 27 stopni. Roślin, wg mnie, sporo.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. XYZ

   Witam. Tak jak w opisie rybki te dla zdrowia potrzebują wysokiej twardości w takiej 5 będą się czuły źle. Kiedyś z konieczności przez jakiś czas miałam te rybki w gh poniżej 15 i było widać że czują się gorzej – były ospałe, chowały się po kątach i nie były ruchliwe.

  2. Tadeusz

   daj do akwarium lyzeczke soli na 10 litrow wody i beda sie czuly doskonale.

 12. Molinezja.139

  Dzień dobry, ostatnio kupiłem trzy molinezje: czarną, żółtą i w plamki. Samiec gupika cały czas pływa za żółtym samcem molinezji. Nie wiem co robić, proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   no ok, ale co on mu właściwie robi? bo pływać to niech se pływa, jak ja wpuściłem molinezje żaglopłetwe do zwykłych ostroustych, to samiec ostroustej nie dawał im spokoju, ale po kilku dniach sytuacja się załagodziła, teraz czasami pogoni tylko samca, a samiczki (w przeciwieństwie to tego co było wcześniej) nie rusza

 13. Lisukoksu

  ktoś pomoże? kupiłem sobie parkę molinezji żaglopłetwych a mój samiec ostroustej zaczął się bić z drugim samcem, ale w końcu już tylko były lekkie potyczki. Nie wiem czemu teraz ostrousta zaczęła bardzo męczyć samiczkę

  Odpowiedz
 14. Ryba Akwariowa

  Można je karmić ugotowanymi warzywami, np. roztartą marchewką czy groszkiem zielonym?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, jak najbardziej tak. Mój przepis na sprawdzoną i stosowaną papkę dla ryb, którą skarmiam od wielu lat praktycznie wszystkie gatunki rybek jakie pielęgnuje to: mrożony rozdrobniony szpinak, zielony groszek, krewetki koktajlowe i spirulina w proszku. Mam też drugi z gotowaną marchewką , który stosuje od około roku. Cieszy się nie mniejszym powodzeniem. Pozdrawiam

 15. Ryba Akwariowa

  Mam dwie molinezje (samice) w akwa 112 l, jedna ciągle gania drugą, obie mają wystrzępione płetwy grzbietowe, żółta miała na płetwie biały pasek, więc podałem rybom preparat do dezynfekcji wody w akwariach trypaflavin. Czarna molinezja ma dwie malutkie dziurki przy nasadzie płetwy, więc żółta nie mogła jej tego zrobić. Ma też większą na środku płetwy, dziury są na wylot. Ryby nie mają problemów z pływaniem, wszystkie parametry są ok, dostają codziennie pokarm suchy i mrożony. Czarna nie ma białego paska ani żadnych odbarwień na krawędzi płetwy. Podaję od czasu do czasu spirulinę, skubią też glony. Pozostała obsada jest w komentarzu poniżej (nie w odpowiedziach), są jeszcze dwa zwinniki, nie znam dokładnej nazwy, w sklepie powiedziano mi, że to zwinniki ,,roadzdayn”, czy coś podobnego. Mają z 7 cm i są bardzo żwawe, zdarza się, że ganiają inne ryby, ale ich nie obgryzają. Molinezji boją się ruszyć. Czy to jakaś choroba, czy po prostu się skubią? Da się temu jakoś zaradzić?

  Odpowiedz
 16. Ryba Akwariowa

  Ile molinezji maksymalnie w akwa 112 l? Mam jeszcze dwa neony czerwone, jednego bystrzyka i jednego fantoma. Wiem, że ryb jest za mało, kiedyś było więcej, ale część zdechła, a ja nie wiedziałem zbyt dużo o rybach akwariowych. Dlatego zakupiłem inne. Ponadto nie chcę przerybiać zbiornika. Dokupię jeszcze 6 fantomów, a resztę ryb postaram się oddać do sklepu zoologicznego. To ile molinezji może być maks?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky

   Jak ma być 7 fantomów to tak do 15 molinezji ale szybko się mnożą więc akwarium będzie przerybione jak się ich nie pozbędziesz szybko.

  2. Ryba Akwariowa

   Dziękuję za odp

 17. Ryba Akwariowa

  Nie można trzymać razem dwóch samców i samicy. Przynajmniej w akwa 112 l. Kiedyś tak miałem, ganiały się ciągle, aż jeden bardzo wychudł i zaczął się chwiać podczas pływania. Krótko przed śmiercią nie mógł już pływać, tylko leżał na dnie, mimo to, że próbował wznieść się z podłoża. Wtedy przeniosłem go tymczasowo do kotnika(z powodu braku drugiego zbiornika). Po kilku godzinach padł. Dlatego nie polecam dwóch samców i samicy w takiej wielkości akwarium.

  Odpowiedz
 18. DarkNemo

  Mam małe stadko Molinezji – duże samiec + samica i 5 młodych . Ostatnio zauważyłem wygryzioną ranę na „czole” samicy i obserwuję podgryzanie jej przez samca. To normalne zachowanie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Valdez

   Daj 2-3 samiczki jeszcze bo jak jest parka to samiec męczy tą jedną

 19. Mateusz

  Cześć mam już z 20ryb czarnej i żółtej molinezji akwarium 100litrow długie na 90 gęsto oni lubią czy tak średnio ?
  A i nie daje żadnych chemi bo tego nie akceptuje

  Odpowiedz
 20. Alex

  Witam, ostatnio mam problem z narybkiem molinezji. Z trzech osobników został jeden samiec, ale jaki. Atakuje 24/7 kosiarki i cztery razy większego prętnika, który się teraz chowa po kątach. Dlaczego tak się dzieje ?

  Odpowiedz
 21. Karol

  Bardzo wrazliwa na No3

  Odpowiedz
 22. Marek

  Witam. Mam akwarium 60 litrów zagospodarowane i niestety molinezja żółta samica przeżyła 1 miesiąc samiec 6 m( po 3 dostał udaru?) i nie mógł utrzymać pozycji pozimej( cały czas głowa w dół). Teraz kupiłem czarne i znów po 1 miesiącu samica ma problemy z pływaniem. Czy to może być mój błąd hodowlany?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Jak przeprowadzasz aklimatyzację?
   Czy kupujesz z zaufanego źródła?

  2. Marek

   Kupuję w tym samym sklepie stacjonarnym. Wkładam worek do akwarium do wyrównania temp. I żeby rybki same wypłyneły. Nic innego. Temp. Wody ok. 25 st.

  3. Sky[KiedyśMichał]

   Może po prostu były chore.

  4. Przemek

   Odpowiedź na swoje pytanie masz w tekście, 2x mniejsza pojemność aqwa od wymaganego 🤔

  5. Jac

   Musisz robić częste podmiany wody, 30% co tydzień (czyli jakieś dwa wiaderka) lub mniejsze podmiany częściej. Dobrze napowietrzać wodę (np. „brzęczykiem”). Mieć filtr o wydajności praktycznej (a nie teoretycznej na opakowaniu) co najmniej dwóch wymian pojemności akwa na godzinę (czyli 120 l/h). Nie przekarmiać.

 23. Gabbb

  Hej mam 3 molinezje jedna z nich sporo schudła druga zaś sporo przytyła i odgania inne od pokarmu. Czy jest w ciąży? A może ma charakter terytorialny i przez to tak się stało?

  Odpowiedz