Półdziobek karłowaty

Dermogenys pusilla (Kuhl & van Hasselt, 1823)

 • 7 cm
 • 70 l
 • 6.5 - 8.0 pH
 • 24 - 28°C
 • Azja

Półdziobki karłowate - ryby akwariowe

Półdziobek karłowaty, Półdziubek, Półdzióbek (Dermogenys pusilla) – niewielka, słodkowodna ryba akwariowa o ciekawym wyglądzie i zachowaniu, należąca do rodziny Zenarchopteridae.

Ryba akwariowa Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla Pochodzenie ryb akwariowych

Południowo-Wschodnia Azja. Szeroko rozpowszechniony gatunek. Występuje w Indiach, Brimie, Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Filipinach, Malezji i Indonezji. Zazwyczaj zamieszkują wolno płynące lub stojące wody, rzeki, kanały, cieki wodne, zalane pola, jeziora i stawy. Okazyjnie w porze deszczowej może być widywany w wodzie lekko zasolonej, wokół podtopionych lasów mangrowych. Zwykle spotykany w miejscach z dużą ilością roślinności nadwodnej.

Ryba akwariowa Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosła samica może osiągać do 7 cm długości, mniejszy samiec do 5.5 cm. Półdziobki cechują się smukłym, długim, umiarkowanie bocznie spłaszczonym ciałem. Najbardziej charakterystyczna jest ich długa dolna szczęka, która jest zablokowana i nie może się poruszać. Górna szczęka jest krótka i rusza się w połączeniu z czaszką. Jest to bardzo nietypowe dla kręgowców. Płetwa grzbietowa i odbytowa są położone daleko, tuż w pobliżu ogona. Płetwa ogonowa owalna. Przednia dolna część płetwy odbytowej tworzy andropodium, co czyni półdziobki żyworódkami. Pierwsza płetwa grzbietowa jest mała i leży w linii płetw brzusznych, większa znajduję się w linii płetwy odbytowej. U młodych ryb i u samic druga płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa są okrągłe, natomiast u dorosłych samców są one lekko wydłużone i ostrzej zakończone oraz zabarwione na czerwono.

Przebywają głównie w górnych partiach zbiornika. Uchodzą za ryby spokojne i płochliwe. Samce wykazują agresję do rywali, często walczą między sobą, chwytając się szczękami. W miejscach odłowu, podobnie jak bojowniki, używane są przez lokalną ludność do celów hazardowych. W warunkach naturalnych czy większym zbiorniku słabszy samiec szybko się odczepi i ucieknie. Aby zminimalizować agresję, w akwarium zaleca się trzymanie jednego samca z kilkoma samicami.

Ryba akwariowa Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla Odżywianie ryb akwariowych

Pokarm pobierają wyłącznie z powierzchni wody. Najlepszym pokarmem dla nich wydają się muszki owocówki, ale nie pogardzą też solowcem czy ochotką. Niekiedy na początku mogą nie przyjmować pokarmów suchych.

Ryba akwariowa Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla Akwarium ryb akwariowych

Przy wyborze akwarium dla Półdziobka karłowatego większe znaczenie ma rozmiar jego powierzchni aniżeli jego głębokość. Duże znaczenie ma również roślinność. W zbiorniku powinno się znaleźć dużo roślin rosnących blisko tafli wody. Najczęściej właśnie tam ryby żerują i pływają. Warto gęsto obsadzić boczne ściany akwarium, które nieco zminimalizują ryzyko uszkodzenia ich delikatnych pyszczków. Półdziobki są doskonałymi skoczkami, dlatego dobrze jest zastosować pokrywę. Dekorację poniżej górnej części akwarium są dla nich mniej istotne.

Woda powinna być umiarkowanie twarda i alkaliczna. Dopuszczalne lekkie zasolenie do ok. 1.005 SG. Zaleca się częste, ale małe podmiany, ponieważ są wrażliwe na nagłe zmiany temperatur i właściwości chemicznych wody.

Mogą być trzymane z podobnych rozmiarów, łagodnymi rybami. W akwarium słodkowodnym dobrym towarzystwem będą żyworódki, mniejsze tęczanki i babki. Natomiast w wodzie słonawej z przeźroczką inyjską, babką złotą i molinezjami. Unikać należy dużo większych i agresywnych gatunków, przy których będą nieśmiałe i przegrają rywalizacje o pokarm.

Ryba akwariowa Półdziobek karłowaty - Dermogenys pusilla Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie nie jest tak proste jak u innych żyworódek, ale możliwe. Trudność jednak nie polega na zachęceniu ryb do rozrodu, a na tym że samice często rodzą martwe potomstwo. Prawdopodobnie jest to związane z odżywianiem, dlatego należy im zapewnić najlepszej jakości pokarmy.

W celu odbycia tarła przez ryby zaleca się trzymanie grupy w akwarium gatunkowym, wyposażonym jak w opisie powyżej, z dużą ilością roślin pływających oraz obfite karmienie. Długość ciąży w dużej mierze uzależniona jest od temperatury wody i mieści się w przedziale 3-6 tygodni. Zazwyczaj z jednego miotu rodzi się 10-20 sztuk narybku. Dorosłe będą polować na narybek, który należy jak najszybciej odseparować od rodziców. Młode są dość łatwe w wykarmieniu i odchowaniu. Od urodzenia przyjmują zarówno larwy solowca oraz sproszkowany pokarm suchy.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Półdziobek karłowaty

Galeria Ryba akwariowa - Półdziobek karłowaty

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Dermogenys pusilla
  • Synonim: Wrestling Halfbeak
  • Opisał: Kuhl & van Hasselt, 1823
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

 1. Monika

  Mam w akwa 3 samice i samca, udało nam się złapać dwa pierwsze maleństwa:))
  Jedne z moich ulubionych rybek, potwierdzam, ze są skoczne. Akwa 500+ żyją z wszytkimi innymi rybkami (pielęgniczki, bojowniki, bystrzyki itp.) są grzeczne.

  Odpowiedz
 2. Radek

  Bardzo sympatyczne rybki, mam samca i trzy samice. Jedna z samic wyraźnie większa i grubsza żądzi resztą. Każda z samic ma swój kąt w akwarium a samiec pływa od jednej do drugiej. U mnie żyją w zgodzie w 120 litrach z rasborami galaxy i brygitkami. Polecam .

  Odpowiedz
 3. Adam

  Ryby ekstremalnie agresywne w stosunku do własnego gatunku. Nie zwracają natomiast w ogóle uwagi na rybki innych gatunków.
  Mam akwa 250 litrów. Na początku miałem 5 półdziobków (dwa samce i trzy samice). Mimo dużego zbiornika wszystkie ryby ze sobą walczyły. Nie pomogło dodanie roślin pływających, w których mogłyby się chować. Stopniowo padały kolejne sztuki. Mam wrażenie, że co najmniej jeden z głodu, po tym jak był zaganiany w kąt. Trochę uspokoiło się kiedy została tylko parka (samiec i samica), ale wciąż nie mam pewności czy samiec długo jeszcze pożyje, bo większa samica nie daje mu spokoju. Moim zdaniem nie należy kupować więcej niż jednej sztuki. Maksymalnie parkę!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ewa

   U mnie dokładnie tak samo

 4. Alwarystk

  Mam pielęgnice z welonkam i pielęgnice welonköw nie gryzą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Nie gryzą, ale na pewno wolałyby innych kolegów niż welony, z którymi spędzą swoją resztę życia. Powinieneś przeczytać wymagania dla pielęgnic i dla welonów zanim zabierzesz się za jakąkolwiek robotę z nimi. Podam link : link to rybyakwariowe.eu
   Zjedź na podsumowanie wymogów (jest na dole) i przeczytaj.
   Co do pielęgnic nie wiem jaki gatunek posiadasz więc proponuję po prostu wejść w dział ,,Pielęgnicowate” i tam poszukać.
   Powodzenia