Barwniak Thomasa

Anomalochromis thomasi (Boulenger, 1915)

 • 9 - 10 cm
 • 75 l
 • 5.5 - 7.5 pH
 • 23 - 27°C
 • Afryka

Barwniaki Thomasa - ryby akwariowe

Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Anomalochromis.

Ryba akwariowa Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka Zachodnia. Sierra-Leone, Liberia i Gwinea. Gatunek zamieszkuje mniejsze strumienie leśne, charakteryzujące się znaczną ilością zwisającej roślinności, tam gdzie woda jest często herbacianej barwy, mocno zabarwiona taniną z gnijącej materii organicznej.

Ryba akwariowa Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Samce osiągają do 10 cm długości. Są masywniejsze, a ciemne plamy na ich ciele mniej wyraźne. Samice znacznie mniejsze (do 7cm), smuklejsze z bardziej krągłym podbrzuszem. Ciało owalne z oliwkowo brązowym ubarwieniem, pokryte licznymi połyskującymi łuskami. Od pyska przez oko do części czołowej przechodzi ciemna smuga. Kilka pionowych linii przechodzi również przez tułowie, rozszerzając się na środku. Płetwa grzbietowa obrzeżona na czerwono z białym paseczkiem tuż przed brzegiem.

Młode rybki nie są zbyt atrakcyjne i często pomijane przy pierwszej styczności z akwarystyką. Barwniaki Thomasa są polecane początkującym, ze względu na niewielkie wymagania, łagodne usposobienie, łatwość rozmnażania i z wiekiem dość ładne ubarwienie.

Ryba akwariowa Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi Odżywianie ryb akwariowych

Nie są wybredne. Przyjmują większość dostępnych pokarmów. Można im podawać dobrej jakości suchy pokarm dla pielęgnic regularnie uzupełniany żywym lub mrożonym. Najlepiej 2-3 razy dziennie małymi porcjami.

Ryba akwariowa Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi Akwarium ryb akwariowych

Para wymaga akwarium o wymiarach min. 75 cm długości i 75-100 l pojemności. Jako podłoże możemy użyć piasku lub żwiru. Rybkom należy zapewnić dużą liczbę kryjówek, zacienionych miejsc z korzeni, kamieni czy doniczek ceramicznych oraz pozostawić nieco otwartej przestrzeni do pływania. Będą idealnymi mieszkańcami zbiorników roślinnych, gdyż nie mają zamiłowania do kopania w podłożu.

Łagodne z natury, ale jak inne pielęgnice są terytorialne w okresie tarła. Nie powinny być trzymane z energicznymi czy agresywnymi gatunkami. Dobrym towarzystwem będą spokojne kąsaczowate, kiryskowate, inne afrykańskie pielęgniczki oraz małe labiryntowce. Szczególnie ryby pływające w wyższych partiach dodadzą im więcej śmiałości np. drobnoustki.

Ryba akwariowa Barwniak Thomasa - Anomalochromis thomasi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie łatwe. Barwniaki w porównaniu do innych afrykańskich pielęgniczek, chętnie mnożą się zarówno w lekko kwaśnej jak i lekko zasadowej wodzie. Optymalne parametry wody to 6.1-6.5 pH, 4-8 dH i temperatura 26-28°C.

Ryby możemy rozmnażać je w parach lub większej grupie. Dla pary niezbędne będzie akwarium tarliskowe o dł. min. 60 cm, z łagodną filtracją i licznymi kryjówkami . Należy w nim umieścić kilka płaskich kamieni i szerokolistnych roślin, które posłużą jako miejsca do tarła.

Gatunek monogamiczny. Tak jak w przypadku większości pielęgnic najlepiej kupić grupę młodych ryb i w sposób naturalny pozwolić na dobranie się pary. Ryby do tarła stymuluje podawanie żywych i mrożonych pokarmów.

Samica gotowa do tarła oczyszcza potencjalne miejsca do tarła, mogą to być płaskie kamienie lub szerokie liście roślin, ale także i korzeń lub podłoże. Samiec dołącza do samicy i pomaga ze sprzątaniem wybranego miejsca. Samica układa jaja w rzędzie i ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Czynność jest powtarzana kilkukrotnie. Dorosła samica w czasie tarła może złożyć do 500 szt. ziarenek ikry.

Wylęg następuje po ok. 48 godzinach.  W tym okresie samiec patroluje i broni terytorium, a samica opiekuje się ikrą. Bywa, że czasem rodzice wymieniają się obowiązkami. Narybek jest stosunkowo drobny i może sprawiać kłopoty przy karmieniu. Przez pierwsze pół doby odżywia się z woreczków żółtkowych. Potem należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. nicienie mikro.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Barwniak Thomasa

Galeria Ryba akwariowa - Barwniak Thomasa

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Anomalochromis thomasi
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 75 l
  • min-długość: 75 cm
 • Cena: 6 - 12 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 1

 1. Bartosz

  Kupilem kilka lat temu ten gatunek. Jakie zdziwienie mnie ogarnęło, kiedy już po 3 czy 4 dniach para podeszła do tarła i robiła to regularnie. Rybki są naprawdę wdzięczne, mało wymagające, spokojne i ładne. Teraz hoduje pyszczaki z Jeziora Malawi (np. aulonacary, pyszczaki złociste, saulosi) i co chwile sa jakies potyczki.

  Odpowiedz