Nematobrycon palmeri

Tetra Cesarska - ryba akwariowa fot.wikipedia
  • Rozmiar: 5 cm
  • Akwarium: 80 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Tetry Cesarskie - ryby akwariowe

Tetra Cesarska (Nematobrycon palmeri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych, znana także jako Błyszczyk Cesarski.

Tetra Cesarska - Nematobrycon palmeri - Występowanie

Tetra Cesarska pochodzi z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje strumienie i rzeki zachodniej Kolumbii, przede wszystkim w dorzeczu San Juan i Atrato.

Tetra Cesarska - Nematobrycon palmeri - Charakterystyka i usposobienie

Tetry Cesarskie osiągają ok 5-6 cm długości. Mają niebiesko-zielone, połyskujące boki tułowia. Ubarwienie ujawnia się w pełni tylko przy niezbyt mocnym oświetleniu. Dorosłe samce przeważnie są odrobinę większe, jaskrawiej ubarwione i mają nieco dłuższe płetwy – grzbietową, odbytową i ogonową. Tęczówka oka u samców jest w odcieniu niebieskim natomiast u samic w zielonym. Tetry Cesarskie są jednym z nielicznych gatunków spośród rodziny kąsaczowatych, które mają wydłużony środkowy promień płetwy ogonowej. Atrakcyjne, żywiołowe, pokojowo usposobione i wytrzymałe ryby, polecane początkującym akwarystom. Ryby stadne dlatego zalecane minimum 10 osobników. W większej grupie czują się znacznie lepiej i wyglądają efektowniej. Samce są terytorialne ale tocząc boje w zbiorniku dobrze urządzonym nie wyrządzą sobie krzywdy.

Tetra Cesarska - Nematobrycon palmeri - Odżywianie i karmienie

W naturze ryby odżywiają się małymi insektami, robakami i zooplanktonem. W akwarium można je karmić mieszanką suchą, uzupełnianą pokarmami zwierzęcymi.

Tetra Cesarska - Nematobrycon palmeri - Akwarium

Tetry wymagają akwarium o min. pojemności 80 litrów. Najlepiej niezbyt mocno oświetlone, miejscowo gęsto obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem. Ze względu na terytorializm rybom należy zapewnić duża ilość kryjówek. Tetra Cesarska idealnie pasuje do akwarium towarzyskiego. Może być trzymana z większością żyworódek, danio, razborami, innymi tetrami i spokojnymi rybami dennymi jak kiryski. Towarzystwem dla niej mogą być także Gurami i Pielęgniczki. Większe ryby mogą potraktować ją jako pokarm.

Tetra Cesarska - Nematobrycon palmeri - Rozmnażanie

Tetra Cesarska nie jest gatunkiem trudnym do rozmnożenia. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość narybku to należy przygotować oddzielny zbiornik tarliskowy. Akwarium ok 16 litrów, zacieniamy i umieszczamy w nim drobno listne rośliny np. java moss. Zamiennie możemy użyć sztucznego mopa i siatki na dno. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie 6.0-7.0 ph, 1-10°dGH i temperaturze 26-28°C. Do filtracji wystarczy mały filtr gąbkowy.

Ryby mogą być rozmnażane w większej grupie, gdzie na każdą samice przypada jeden samiec. W takim przypadku akwarium musi być większe. Tarlaki obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Jak tylko zauważymy ikrę, dorosłe ryby odławiamy lub przenosimy rośliny na których została złożona.

Najlepsze efekty uzyskamy jednak rozmnażając Tetry w parach. Przed planowanym tarłem samice oddzielamy od samców i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Kiedy samice będą bardziej krągłe (pełne jaj) a samce przybiorą intensywniejszych barw, wybieramy najgrubsza samice oraz najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Jeżeli do tarła nie dojdzie w ciągu kilku dni, powinniśmy spróbować  z inną parą. Kiedy zaobserwujemy jajeczka, dorosłe ryby odławiamy. Wylęg następuje po 24-36 godzinach. Narybek zaczyna pływać po ok 4-5 dniach. W pierwszych dniach podajemy pokarmy mikro.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 80 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

  1. Iwona

    Na filmiku załączonym do opisu są tety kerri, nie cesarskie.

    Odpowiedz
  2. Mruk

    Agresywne ryby, atakują nawet 2 razy większe od siebie osobniki. W akwarium ~250L „ustawiają” zarówno danio, neonki, otoski jak i akary z maroni. Nie pasują do akwarium towarzyskiego.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Rafał

      Mam tetry cesarskie i nie atakują wcale . Więc nie zgodzę się z tą teorią . Bardzo łagodne są . Pozdrawiam

    2. klaudia

      ojjj tak są bardzo agresywne

  3. Malgorzata

    Bardzo ładne fajne i spokojne rybki trochę nieśmiałe jak narazie ale mam ich dopiero od tygodnia mam dwie tetry a razem z nimi molinezje kiryski i gupiki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lee

      To ryba stadna. Dwie to nie stado w przypadku ryb.