Bystrzyk kolumbijski

Hyphessobrycon columbianus (Zarske & Géry, 2002)

Bystrzyki kolumbijskie - ryby akwariowe

Bystrzyk kolumbijski, Tetra kolumbijska (Hyphessobrycon columbianus) – efektownie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych, stosunkowo niedawno wprowadzona do akwarystki. Pierwotnie błędnie zidentyfikowana jako Hyphessobrycon ecuadorensis.

Ryba akwariowa Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek endemiczny, występuje jedynie w Rio Acandi w Choco w północnej Kolumbii, blisko granicy z Panamą. Zasiedla wolno płynące strumienie i dopływy.

Ryba akwariowa Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorasta do ok. 7 cm długości całkowitej. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, w górnej części zabarwione opalizującym błękitem. Płetwy ogonowa i odbytowe mają jasny krwistoczerwony kolor, nieco mniej czerwieni jest na płetwach grzbietowej i piersiowych. Płetwy brzuszne przezroczyste do jasno pomarańczowego. Płetwa odbytowa zwykle obrzeżona czarną obwódką, a grzbietowa i odbytowa mają białe koniuszki.

Dojrzałe płciowo samce, są nieco mniejsze, smuklejsze, intensywniej ubarwione i mają bardziej wydłużoną płetwę grzbietową.

Bystrzyki kolumbijskie to aktywne i raczej spokojne ryby, ale w mniejszej ilości i na zbyt małej przestrzeni mogą zaczepiać inne mniejsze gatunki. W akwarium zaleca się trzymanie min. 8 szt., preferowane więcej. W większej ilości ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania. Pływają w środkowej części akwarium i mocno trzymają się ławicy.

Ryba akwariowa Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne, w środowisku naturalnym żywi się głównie robakami, insektami i innym zooplanktonem, a także w mniejszych ilościach materią roślinną i organiczną. Karmienie w akwarium nie sprawia problemów. Na co dzień można im podawać pokarmy suche w płatkach i granulkach, regularnie uzupełniane pokarmami żywymi i mrożonymi (ochotka, dafnia, artemia) oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

Ryba akwariowa Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus Akwarium ryb akwariowych

Niewielka grupa wymaga akwarium o długości co najmniej 90 cm, miejscowo gęsto obsadzonego roślinnością z pozostawioną dużą przestrzenią do pływania i ciemnym podłożem. Do dekoracji można użyć suchych kawałków drewna, korzeni, gałęzi czy liści. Nie lubią zbyt jasnego oświetlenia, które najlepiej stłumić roślinami pływającymi.

W akwarium towarzyskim prawdopodobnie mogą być trzymane z podobnej wielkości kąsaczowatymi, mniejszymi kiryskami czy zbrojnikami oraz średniej wielkości spokojnymi pielęgnicami.

Ryba akwariowa Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek rozrzuca ikrę wśród roślin i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze utrzymanym i urządzonym zbiorniku mogą się wycierać bez interwencji akwarysty. Do uzyskania większej ilości narybku niezbędne jest bardziej kontrolowane podejście i założenie dodatkowego akwarium tarliskowego. W nim należy umieścić kępy drobnolistnych roślin lub zamiennie mopy akwarystyczne. Na dno kładziemy siatkę, sztuczną trawę lub szklane kule. Siatka powinna mieć drobne oczka, takie aby tylko jajeczka przez nie przeszły. Woda do rozrodu powinna być umiarkowanie kwaśna i miękka (pH 5.0-6.5) o temperaturze 24-26°C. Do filtracji wystarczy dojrzały niewielki filtr gąbkowy. Korzystne będzie też natlenianie dodatkowym kamieniem napowietrzającym.

Ryby przed planowanym tarłem częściej i obficiej karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Jeżeli samice będą wyraźnie grubsze a samce intensywniej wybarwione to znaczy, że są gotowe do tarła. Wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Tarło zwykle odbywa się następnego dnia rano i trwa od 2 do 4 godzin. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców trzeba odseparować, gdyż mają skłonność do jej wyjadania.  Dorosła samica może złożyć do nawet 2000 jaj.

Wylęg trwa 24-36 godzin. Jak tylko larwy zużyją swoje woreczki żółtkowe, należy rozpocząć karmienie najdrobniejszymi pokarmami, następnie można wprowadzać nicienie mikro i larwy solowca.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bystrzyk kolumbijski

Galeria Ryba akwariowa - Bystrzyk kolumbijski

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 90 cm
  • Cena: 3 - 5 zł
  • Dostępność: umiarkowana
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.