Tajemnicze kręgi na dnie Oceanu Spokojnego

Tajemnicze kręgi rozdymek fot. nationalgeographic.com

Tajemnicze, ozdobne kręgi, osiągające średnice 2 metrów, pierwszy raz zauważono w 1995 r. na dnie Oceanu Spokojnego u wybrzeży Południowej Japonii. Ich pochodzenie nie było jednak znane i dość długo pozostawało tajemnicą. Dopiero w 2011 r. japoński fotograf Yoji Ooakata przyłapał odpowiedzialnego za to niesamowite dzieło sztuki. Artystą okazał się samiec niewielkiej ryby z gatunku rozdymkowatych (Torquigener sp., Tetraodontidae).

Grupa badająca to zjawisko obserwowała 10 kręgów tworzonych przez 4 do 8 samców. Proces budowania zajmował im od 7 do 9 dni. Ryby wpływały i wypływały z okręgów, płetwami nadając im charakterystyczne wzory.

Według badaczy estetyka wykonania tego dzieła jest bardzo istotna. Wzory są skrupulatnie tworzone i dekorowane muszelkami oraz drobnymi fragmentami rafy koralowej. Projekt ma również zastosowanie praktyczne. Samiec swoimi ruchami spycha najdelikatniejszy piasek do centralnego punktu kręgu, który będzie pełnił rolę gniazda.

Jak tylko samica podpłynie do okręgu, samiec rozpoczyna swój rytuał. Emocjonalnie pływa podburzając piasek w samym środku. Jeżeli samica uzna go za odpowiedniego partnera to składa jaja w gnieździe. Po zakończeniu tarła, samiec przestaje dbać o wygląd kręgu a po wykluciu jaj porzuca gniazdo.

Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie specyficzne wzory kręgu nie tylko ułatwiają samicy wybór partnera ale także zapewniają czynniki niezbędne do wylęgu: pomagają w nagromadzeniu do gniazda najmniejszych, najdelikatniejszych ziarenek piasku oraz gwarantują odpowiednią cyrkulację wody w gnieździe.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podziel się swoją opinią!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.