Betta splendens (Regan, 1910)

 • Rozmiar: 6.5 cm
 • Akwarium: 20 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
 • Biotop: Azja

Bojownik wspaniały (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. W polsce znana również pod nazwą bojownik syjamski. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Występowanie

Południowo-wschodnia Azja. Bojownik wspaniały występuje naturalnie w całej środkowej Tajlandii, od prowincji Chiang Rai na północy po prowincje Surat Thani i Phangnga na północnym krańcu Półwyspu Malajskiego, tuż pod Przesmykiem Kra. Został także sztucznie wprowadzony do kilku innych krajów, głównie za sprawą ozdobnych hodowli, ze znanymi dzikimi populacjami ustanowionymi w Singapurze, Malezji, Indonezji, Brazylii, Kolumbii i Republice Dominikańskiej.

Gatunek zamieszkuje stojące i wolno płynące wody, w tym zalane pola ryżowe, bagna, rowy melioracyjne, strumienie i stawy. Środowiska te często charakteryzuje spore zacienienie przez częściowo zanurzoną, powierzchniową lub przybrzeżną roślinność oraz mała ilość rozpuszczonego tlenu. Podłożem może być ściółka, błoto, piasek lub głęboki osad. Warunki wodne bywają różne, a w trakcie corocznego sezonu monsunowego zmieniają się gwałtownie.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Charakterystyka i usposobienie

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6-7 cm. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Bojowniki posiadają mocną i uzębioną szczękę, a także dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, pobieranym znad tafli wody. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane.

Dymorfizm płciowy

Samce bojownika można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i większych, bardziej wydłużonych płetwach.

Usposobienie

W naturze bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się tylko na czas rozmnażania. Zarówno samce, jak i samice, są agresywne wobec swojego gatunku. W akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Jeżeli jednak zechcemy umieścić kilka sztuk tego gatunku, a nie posiadamy na prawdę dużego zbiornika, to najodpowiedniejszy będzie harem samiczek.

W tym celu pomocne będzie przełamanie linii widoku w akwarium, niezbędne do wyznaczenia rewirów i zapewnienia poczucia prywatności. Z tego względu, im więcej ozdób, roślin, tym lepiej. Należy starać się, aby liczba ryb była nieparzysta i najlepiej większa od 3. Pomoże to w ustanowieniu pewnego rodzaju matriarchatu i zniweluje efekt znęcania się grupy nad jednym, najsłabszym osobnikiem. Nowo zakupione samiczki wprowadzajmy przy użyciu przeźroczystego kotnika umieszczonego wewnątrz docelowego akwarium. Im dużej trwa prężenie płetw wobec rywalek/rywalki, tym dużej nowa lokatorka powinna pozostawać w tymczasowym lokum. Po wypuszczeniu samiczki może również dochodzić do nieporozumień, stroszenia płetw, przeganiania i okazyjnego podskubywania płetw, aż do czasu ustalenia terytoriów. Planując akwarium, zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie samice bojownika będą tolerowały życie w grupie.

Pod żadnym pozorem nie próbujmy trzymać razem kilku samców, gdyż mimo iż jest to możliwe w dużym i mocno zarośniętym akwarium, to tylko nielicznym uda się ta sztuka.

Bojowniki są rybami aktywnymi za dnia, żyją średnio ok. 2 lat, w optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Odżywianie i karmienie

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz rzadko skrobane mięso wołowe i kurze.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Akwarium

Bojowniki muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednej ryby będzie ok. 20 litrowe akwarium, dla haremu samic zalecane jest min. 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, tak aby zapewnić im wystarczającą liczbę kryjówek. W akwarium tarliskowym, wśród roślinności pływającej, samiec chętnie buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok. 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb, to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok. 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegrają rywalizację podczas podawania pokarmu. Jeśli już, to najlepiej sprawdzą się niewielkie ryby kiryskowate i zbrojnikowate.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Rozmnażanie

W hodowli akwariowej do rozpłodu wybiera się bojowniki w wieku ok. 6-10 miesięcy, w stosunku płci 1:1. Zbiornik tarliskowy zalewa się wodą do poziomu 15-20 cm, w proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej. Temperaturę wody należy odrobinę zwiększyć od tej, w której przebywały wcześniej o ok. 2°C do maks. 26-30°C. Woda powinna być miękka 5-8°dGH i lekko kwaśna 6-6.5 pH. Ryby przed tarłem umieszcza się osobno w małych przeźroczystych pojemnikach ustawionych tak, aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmi żywym lub mrożonym pokarmem.

Ryby umieszczamy razem gdy samica staje się wyraźnie grubsza, nabiera krągłości w partii brzusznej. Gody rozpoczyna samica, nabiera bardziej żywszych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy, aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody – ta, która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona, najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem, to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 listopada 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • https://www.aquariacentral.com/forums/threads/betta-harem-questions.255587/
 • https://www.reddit.com/r/bettafish/comments/15x89i/wondering_on_others_success_at_keeping_a_harem_of/
 • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/male-and-female-betta-living-in-same-tank.290786/
 • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/betta-harem-tank.321362/page-2
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 6 - 100 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): VU - narażone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 573

 1. Piotr

  Pomocy! Mój bojownik nie chce nic jeść. Kupiłem go ok.5 dni temu od tamtej pory trzymam go w prawie 20l akwarium. Kupiłem mu specjalną karmę dla bojowników z Tropical’a ale tak czy owak nie chce on jeść.

  Odpowiedz
 2. łybka

  witajcie!
  planuje akwa 10l dla samiczki bojka, z korzeniami i anubiasem i mikrozorium. i czy samiczki trzeba w grupach trzymać? czy też wymagają treningu jak u samca?

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. mieciu

   10 L? to tylko 1 rybka.. jak dla mnie to i tak za małe akwa

  2. łybka

   ale po pierwsze: będzie tylko jeden bojek, a po drugie, to 10l jest idealne dla bojka.sam trzymam w 10l samczyka, i ma się świetnie.

  3. Kasia

   Powiedział Ci, że ma się świetnie? odejmując ziemie i rośliny netto ma może z 6-7l, zamiast kupować kolejne akwarium po prostu zrób jedno 20l.

  4. łybka

   hmmm, to może sobie najpierw obejrzyj filmy o bojowniku od flower fish na yt.

  5. Mateusz

   Mogę trzymać 3 welonki w 7 litrowej kuli z bojownikiem (bo bojownika już mam)

  6. Mateusz

   Mogę trzymać 3 welonki i bojownika w 7 litrowej kuli (bojownika już mam)

  7. łybka

   mateusz ty sobie chyba żartujesz

 3. Robopol

  Witam czy do zbiornika ok. 100l. mogę wrzucić jedną sztukę zbrojnika? Posiadam obecnie w akwarium 9 razbor klinowych i 4 kiryski pandy, czy wiecie jak bym podawał robaki z kostki raz na tydzień plus ślimaki które się zalęgły w akwarium to będzie wystarczające?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rewolucja w akwarium

   Zbrojnika ? Chodziło ci o bojownika chyba ? Z założenia Bojowniki niestety się słabo sprawdzają w akwariach większych i towarzyskich. Po 1 lubią spokój, są terytorialne, ale jak coś będzie szybko pływać będą się chować. Większe kawarium to powinna być spora filtracja a to średnio się lubi z tym że woda powinna mieć bardzo delikatny strumień. Po 3 Jeżeli tak chcesz karmić raz w tygodniu to słaby pomysł ryby się karmi codziennie, co prawda robaki czytam pewnie mrożona ochotka to trochę dużo jak na całą obsadę na 1 raz. Po 4 Jak kupujesz mrożony to polecam jednak coś innego bo ochotka „czerwony robak” jest bardzo kaloryczna i raczej nie powinno się podawać szczególnie regularnie. Opcji innych jest cała masa dla mniejszych świetny będzie dafnia lub solowiec ew kryl/Artemia ale raczej dla takiej obsady wylęg/mała nie dorosła bo ta może być za duża. A jeżeli się nie pomyliłes i pytałeś o zbrojnika jeżeli chodzi o takiego zwyczajnego to nie powinien wadzić reszcie obsady tylko trzebaby go karmić pokarmem na pewno bardziej roślinnym typu spirulina.

 4. powrót po latach

  czy 5 samców w kuli 9l to ok czy moge dozucić coś na dno np stado ok 10 kirysków karłowatych

  Odpowiedzi: 12
  Odpowiedz
  1. Karolina

   nie jest ok ani kula ani 5 samców w jednym miejscu.

  2. powrót po latach

   moja siostra miała 5 w kuli i dożyły 4 miesiące więc chyba coś ci się pomieszało

  3. karolina

   no, 4 miesiące, a ryby żyją ponad 2-3 lata 🙂 no ale jeśli ktoś czerpie przyjemność z cierpienia zwierząt, to już nie moja sprawa, także powodzenia

  4. marci akwa

   to sie nazywa znęcanie się nad bezbronnymi zwierzetami
   jeśli chcesz mieć bojka to tylko jednego i to w min 15l

  5. powrót po latach

   kupiłem kule 8 l i wpuściłem tam 3 welony 2 bojki 10 otosków i glonojada

  6. akwarysta

   no piękna zupa rybna nie ma co:2 bojowniki,3 welony,10 otosków,i zbrojnik. A tak na serio to kula=męczarnia zwierząt dwa bojowniki (jeśli to samce) to się pozabijają no a otoski to wrażliwe ryby (na amoniak i azot) no a welony strasznie brudzą zbrojnik pospolity (bo zapewne tego pan ma) też bardzo brudzi więc wszystkie ryby pozdychają z powodu śmiertelnego stężenia amoniaku w wodzie(nie mówiąc już o odmiennych parametrach i złym litrażu) więc radze użytkownikowi (powrót po latach) poczytać o tym jak założyć akwarium i słuchać rad innych

  7. powrót po latach

   ta teraz to powariowaliście z tym przerybieniem kiedys nikt nie przeliczył że 1 cm ryby to 5l no bo wtedyna 10 gupików 150l
   a poza tym bojowniki mogą żyć w kuli czy w zbiornikach 2-3 l

  8. Alicja

   !!!!!!!!!NIE, NIE WKŁADAJ ICH DO KULI TO IM SZKODZI!!!!!!!!!

  9. Olga

   Nie wolno trzymać ryb w kuli !!!
   Zbiornik musi mieć proste krawędzie.

  10. łybka

   powrót po latach to z ciebie jest nie akwarysta, a sadysta! RYB NIE MOŻNA TRZYMAC W KULI!

  11. antoni

   mozna trzymac ryby w kuli, wazne by była ona po prostu duza a wszystkie kule w sprzedazy sa małe

  12. łybka

   ryb nie wolno trzymać w kuli, co najwyżej ślimaki, itp. ale nie ryby!

 5. Ada

  Witam, dziś będąc w galerii handlowej zobaczyłam bojownika i się zakochałam. Po nowym roku mam nadzieję poczynić pierwsze zakupy aby przygotować dla jakiegoś akwarium. Proszę jednak o porady, bo w kwestii akwarystyki jestem kompletnie zielona:
  1. Jak to jest z tymi filtrami w akwarium? Duża część artykułów jaką dziś przeczytałam odradza ich używanie w przypadku bojowników, druga część jednak doradza ich zamontowanie.
  2. Myślę o kupnie zbiornika 25l, więc powinnam umieścić w nim jednego bojownika, jednak czy nie będzie on samotny?
  3. Jeśli chodzi o rośliny, to oczywiście postawię na żywe. Myślałam o gałęzatce kulistej, mchu jawajskim i nurzańcu śrubowym, czy te rośliny będą odpowiednie do zbiornika tej pojemności?
  4. Jak powinno się w prawidłowy sposób wpuścić bojownika do nowego akwarium aby nie doznał „szoku”?
  Z góry bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam,
   1. filtr jest wskazany, dla prawidłowego funkcjonowania zbiornika , mnożą się w nim żywe kultury bakterii a to gwarant zdrowego akwarium. Do tak małego baniaczka 25 l wystarczy najmniejszy model z niewielkim ledwo wyczuwalnym przepływem.
   2 . 25 litrów dla bojownika będzie w porządku. Bojownik z natury jest terytorialnym samotnikiem , więc brak towarzystwa nie będzie mu przeszkadzał.
   3. Bojowniki uwielbiają zbiorniki mocno zarośnięte miękkolistną roślinnością. Jeśli wybierzesz rośliny mocno ekspansywne trzeba będzie je mocno kontrolować ( taką jest nurzaniec)
   4. akwarium zakładamy etapowo , musimy mu dać czas na dojrzewanie .Taki proces od pierwszych prac do wpuszczenia ryb to około miesiąc. Pozdrawiam

  2. Ada

   Tomasz, bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki! 🙂 Teraz pozostaje mi tylko zgromadzić niezbędny sprzęt i przygotować akwarium na nadejście lokatora. Pozdrawiam serdecznie

  3. taro

   możesz z góry odrzucić wszystkie źródła które twierdzą że można trzymać bojowniki bez filtra. to znęcanie się nad zwierzętami a nie prawidłowa opieka, ciężko mi nawet sobie wyobrazić dlaczego ktoś może myśleć że brak filtra byłby lepszy? dlatego że bojownik ma opinię ryby która wszystko zniesie więc można nawet nie próbować zapewnić dobrych warunków? filtracja jest niezbędna dla zapewnienia środowiska życia mikroorganizmom bez których żadne akwarium nie może funkcjonować, dodatkowo ruch powierzchni wody zapewnia natlenienie. tym bardziej w tak malutkim akwarium nie da się stworzyć stabilnych parametrów wody i utrzymać stężenia toksycznych substancji w ryzach bez filtra. mikroorganizmy żyją też w innych miejscach niż filtr, np. w podłożu, nawet w toni wodnej, ale bez mieszania wody to niewiele pomoże, zwłaszcza przy takim zagęszczeniu ryb jakie się powszechnie stosuje. btw, jak już pójdziesz kupić rybkę nie daj się namówić na żadnych dodatkowych lokatorów. sprzedawcy często próbują wcisnąć początkującym akwarystom jak najwięcej zwierząt i potem „glonojady” (które nie jedzą glonów) pływają sobie w 50l, 25l a nawet mniejszych akwariach. ze ślimakami też nie powinno się szaleć, taka ampularia może ci bardziej zanieczyszczać wodę niż bojownik a w małym akwarium początkującemu i bez tego może być trudno utrzymać prawidłowe parametry.

  4. Monika

   Cześć mam bojownika od tygodnia, ustawiony filtr na najmniejszy mimi pat z Aquael mam wrażenie że bojownik się go boi. Zupełnie inaczej zachowuje się gdy jest wl a gdy jest wyłączony.Czy on się przyzwyczai ?

  5. Laura

   Taro, da się prowadzić akwarium bez filtra bez problemu, ale do tego niezbędna jest wiedza, na którą ewidentnie się zamknąłeś, sugerując, że to nie do pomyślenia. Bojownik najlepiej będzie się czuć w akwarium, które filtra nie posiada, ALE należy odpowiednio przygotować zbiornik. YouTube jest pełny filmów tłumaczących jak działają zbiorniki bez filtra. Polecam. Sama posiadam taki baniak, badam wodę regularnie i szczerze mówiąc, to najmniej problematyczny zbiornik jaki posiadam 🙂 Pozdrawiam.

 6. Poczatkukacy

  Gupik pawie oczko i bojownik no chyba nie:/ bo mogą go prowokować. A czy bojownik z samicami gupika to dobry pomysł? samica są bezbarwne( no szarawe takie) więc czy teoretycznie można bojownika mieć z samicami gupika w 30l/40l/64 litroqej kostsce ?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Nie psuedoakwarysta

   Po prawnie to nic nie możesz dać do bojownika. Tylko Pseudoakwaryści trzymają bojki z innymi osobnikami z gatunku i innymi rybami. Jest wiele powodów czemu nie można razem trzymać

  2. Mega bojownik

   Moim zdaniem mozesz spróbować. Miałem kilka bojowników życiu. Ostatnio w 63 i 112, które niestety musiałem zlikwidować. Oczywiście musisz dobrac ryby odpowiednio do warunków i nie każdy gatunek. Trzymałem z gupikami różnymi odmianami. Głównie pawie oczko, endler i krewetkami. Karmione były 3-5 razy w tyg mrożonym lub żywym reszta suche i jeden dzień palzy. Jeżeli jest odpowiednio karmiony i ma odpowiednie warunki są to ryby łagodne. Przy złym karmieniu bądź wyłącznie suche stają się agresywne. W tej chwili posiadam niecałe 20l z bojownikiem i krewetkami. Jedynie kiedy miałem problemy z bojownikiem to jakieś 15-20 lat temu gdy zaczynałem i jechałem tylko na suchym. Zawsze miałem bojki w ogólnym z rybami które mogą z nim być. Niby mówią że gupiki się nie nadają może zależy od przypadku ja nigdy nie miałem z nimi problemu…. Jedynie gdy była 2 tygodniowa pauza od mrożonek lub żywych polował na mniejsze krewetki po powrocie do mrożonek problem znikł. Największy błąd to wsadzanie bojownikow do kubeczków… Wtedy robią się agresywne i terytorialne jeszcze bardziej. Wyhodowane przeze mnie bojki po jakimś czasie były wpuszczane do ogólnego przez co w późniejszym etapie były łagodniejsze i przyzwyczajone do towarzyszy

  3. Mega bojownik

   Nie pseudoakwarysta widocznie mało wiesz o tych rybach… Można je umiejętnie łączyć z rybami. Śmiało można łączyć z bystrzykami. Tak jak mówię spróbowałem z gupikami i każdy z nich nie był atakowany ani poobgryzany. Z tego co pamiętam miałem problem z neonkami które obgryzaly bojowników strzepiastemu ogon przez co zostały przełożone. Co najlepsze nawet narybku zawsze miałem od groma. Prędzej same gupiki go zjadały niż bojownik z tego co zauważyłem w swoim przypadku… Również trzymałem bez żadnych problemów z razbora borneanska. Także można wiele kombinować tworząc w miarę odpowiednie warunki wody. Tych przykładów z czym trzymać jest wiele.

  4. Kaktus

   taro…. brak filtra dlatego bo ponoć bojowniki lubią stojącą gnijącą wodę…. brak grzałki bo, wolniej się kisi… sam hoduje 2 samce w PRL-owskim kloszu na lampę z piwnicy (6l).. i ostatnio chyba jeden nawet złożył ikre xd… a tak serio to zależy od osobnika i obsady… u mnie w 360l pływają i amano, i red cherry… tak samo , pretniki, kosiarki, otoski, neony, kirysy i skalary. z tym że, hi tech holender

  5. ktoś

   panie rzekomy Nie pseudoakwarysto, ja miałem bojowniki (parkę) z razborami, danio perłowym, kiryskami malutkimi i pigmejami, piskorkami kuhli i otoskami, jakoś nic się nie działo. Więc nie wiem o co chodzi panu z tym, że niby nie można go łączyć. Jest to dość specyficzna ryba, która przez swoją waleczność wyrobiła sobie łatkę „ryby atakującej wszystko co się rusza”, a prawda jest taka, że niektóre osobniki, owszem, są agresywne, ale niektóre, takie jak chociażby te moje, które miałem parę lat temu, były w stosunku do innych ryb neutralne

 7. Darek

  Witam, chciałbym kupić akwarium 20l max 30l. Jestem laikiem w tym temacie mógłby ktoś mnie nakierować co kupić jaki rodzaj rybek ich ilość? W ogóle co i jak na początek. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mega bojownik

   Witam. właśnie wczoraj założyłem kostkę 20l. Niestety z przyczyn prywatnych musiałem zlikwidować 112l i 63l. Powiem tak w takiej kostce ciężko cokolwiek mieć. Możesz się zdecydować na same krewetki lub bojownika. W 63l trzymałem bojownika z krewetkami, gupikami. Ogólnie bojownik jest łagodna ryba o ile dostaje mrożone lub żywe jedzonko. Jeżeli będzie na suchej to 99% pewne że będzie polował na krewetki, że będzie bardziej agresywny. No i pojemność mała więc różnie może być ale sądzę że przynajmniej przy mrożonym będzie je omijał. Ja zakładałem bardziej pod aranżacje gór niż pod trzymanie ryb bo z tym ciężko ale pewnie jeden bojownik do niego trafi.

  2. Przemo

   Polecam zestaw „Startup 40 led” – wszystko co potrzebne na początek (i dodatkowo megastylową lampę LED 😁)
   To już moje drugie akwarium, wcześniej miałem w pierwszej połowie lat 90-tych (30 ×30 ×55 ) jeszcze je mam, ale nie wiem czy po tylu latach jest szczelne…