Hyphessobrycon amandae (Géry & Uj, 1987)

Bystrzyk Amandy - ryba akwariowa fot.my-fish.org
 • Rozmiar: 2 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Bystrzyki Amandy - ryby akwariowe

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z popularniejszych i najmniejszych kąsaczowatych w akwarystyce słodkowodnej. Ta niewielka rybka  znana również jako Bystrzyk karlik.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Występowanie

Bystrzyk amandy pochodzi z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje stan Mato Grosso w Brazylii, spotykany przede wszystkim w mniejszych rzekach, strumieniach, dopływach, starorzeczach. Często zbiera się pod roślinami pływającymi.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Charakterystyka i usposobienie

Prawdopodobnie najmniejsze z kąsaczowatych spotykanych w akwariach. Osiągają długość zaledwie ok. 2cm. Bystrzyki Amandy występują w dwóch formach barwnych: żółtej i pomarańczowo-czerwonej. W naturze występują osobno i nie krzyżują się dlatego może się okazać, że są to dwa odrębne gatunki. Jaskrawo-czerwone ubarwienie ujawnia się w pełni tylko w wodzie doskonałej jakości. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samce przeważnie nieco mniejsze, smuklejsze i ładniej wybarwione od bardziej krępych samic (szczególnie widoczne jest to w okresie tarła), ale nie jest to regułą. Pływają w środkowej strefie akwarium i ładnie pływają w ławicy. Minimum to 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W większej grupie swoich przedstawicieli czują i prezentują się znacznie lepiej.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Odżywianie i karmienie

Przyjmują drobne pokarmy suche, mrożone i żywe.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Akwarium

Dla grupy 8-12 ryb wystarczy ok. 30 litrowe akwarium. Ich ubarwienie można podziwiać w całej okazałości w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem i ciemnym podłożem, po bokach gęsto obsadzonym roślinami, z pozostawioną przestrzenią do pływania. Do odwzorowania ich naturalnego środowiska będziemy potrzebować piaszczystego podłoża, korzeni bagiennych, suchych liści oraz wody przefiltrowanej przez filtr torfowy.

Gatunek bardzo łagodny i może sobie nie poradzić w rywalizacji z większymi, energicznymi rybami. Niewielkie rozmiary uniemożliwiają trzymanie ich w towarzystwie gurami czy skalara, dla których mogą stać się pokarmem. W odpowiednio większym zbiorniku dobrym towarzystwem będą np. otosek, kirysek, pielęgniczka ramireza, drobnoustek (np. obrzeżony, Beckforda) i inne małe, spokojne gatunki ryb oraz krewetki karłowate np. babaulti czy popularne red cherry.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Rozmnażanie

Może być rozmnażany w grupie lub w parach. Do rozrodu ryb w większej ilości potrzebujemy ok 40 litrowe akwarium (dla pary wystarczy 10-15 l). W zbiorniku umieszczamy drobnolistne rośliny np. mchy, na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Rośliny powinny wypełniać ok 50% powierzchni akwarium. Zamiast nich możemy użyć sztucznych akwarystycznych mopów. Akwarium zacieniamy. Bystrzyki amandy wycierają się w wodzie kwaśnej i miękkiej z zakresu 5.5-6.5 pH, 1-5 °dGH, o temperaturze 26-28°C. Uzyskanie takich parametrów wody jest możliwe poprzez filtracje jej przez torf lub użycie filtra RO.

Rozmnażając bystrzyki w grupie na każdą samicę powinien przypadać jeden samiec. Przed planowanym tarłem ryby częściej karmimy żywymi ewentualnie mrożonymi pokarmami.

Rozmnażając bystrzyki parami, przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców i karmić jak powyżej. Po kilku dniach kiedy samice nabiorą krągłości w okolicach brzucha, wybieramy parę tarlaków i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym zbiorniku. Tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Dorosłe zjadają ikrę dlatego tuż po tarle odławiamy obojga rodziców.

Wylęg trwa 24-36 godzin. Po kolejnych 3-4 dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać. Przez pierwsze dni młode karmimy mikro pokarmami np. planktonem do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy solowca czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 marca 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 40

 1. PauliX🐠

  Mam zamiar zrobić ławicą w 100l. Myślałam o 35 sztukach. To po moich brzankach sumatrzańskich które padły na martwicą płetw. Mam zamiar zamienić filtr wewnętrzny na kubełek 1000l/h

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Taki filtr to może być za mocny na takie drobinki… oraz 35 to sporo jak na 100l

  2. Tomasz

   Zdecydowanie kolega ma rację , filtr przy którym tak małe rybki nie dadzą rady. Będą zbyt umęczone walką z silnym prądem wody, ławica w takiej ilości to co najmniej akwarium w rozmiarze 240l. Pozdrawiam

 2. Adam

  Od momentu włożenia do akwarium (64l) w zasadzie trzymają się w centralnej części z przodu szyby, więc zaskoczony jestem pozytywnie czytając niektóre komentarze. Zachowanie może jest spowodowane kwestia gatunku pozostałych ryb. Ja mam łącznie: 2 otoski 4 danio, 6 neonki, 2 brzanki titeya, 1 mieczyk, 3 tetry, 4 razbory szare, 5 krewetek shery no i 8 bystrzykow. Mam bardzo mocne zalesienie, może one tak lubią.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Czyli masz 7 gatunków ryb stadnych, z których żaden nie jest trzymany w dostatecznie dużej ławicy i mieczyka, który mieszka w zdecydowanie za małym akwarium. Do tego masz ryby, które nie powinny być trzymane razem (mieczyk i każda z pozostałych ryb) i dziwisz się, że rybki zachowują się nienaturalnie. Ja się dziwię że do tej pory żadna co nie zdechła, bo już dawno powinny.

 3. Maciej

  Mam 12 Bystrzyków w 30l razem z krewetkami i 2 Otoskami i jedzą mi prawie z „ręki”. Kiedy usiądę przy zbiorniku pływają swobodnie. Polecam te rybki do nano zbiorników.

  Odpowiedz
 4. Damian

  Witam
  Mam akwarium 80l i trzymam w nim parę Pielęgniczki Ramireza, parę molinezji, 5 otosków i 20 Bystrzyków Amandy. Samiec molinezji gania małe Bystrzyki, czy to normalne?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   Tak to normalne, zbiornik za mały jak na taką ilość ryb. Molinezja jest agresywną rybą.

  2. Damian

   Igor dzięki za odpowiedź. Oddałem molinezje do zoologicznego, teraz w akwarium jest w miarę spokojnie.

  3. Igor

   O co chodzi????????

 5. Filip

  To ja zapraszam do rzucenia okiem na zachowanie 11 szt. w dosyć mocno obsadzonym zbiorniku i oświetleniem Led 2 x 10W
  https://youtu.be/msiDsy0MbqE

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   W ten sposób u mnie zachowywały się bardzo rzadko i to tylko wtedy, gdy stałem bez ruchu na drugim końcu pokoju i nie ogarniały, że ktoś je ogląda. Oddałem ryby jakiemuś akwaryście i teraz hoduję blue velvety. Ładne niebieskie, bezproblemowe i bardzo odważne, jedzą dosłownie z ręki, kiedy coś majstruję pod wodą.

 6. Pietrek

  Czy moge w 25l trzymać 8 tych bystrzyków ?
  I czy ktoś wie jak zmiękczyć lub zakwaśić wode w akwarium domowym sposobem

  Odpowiedz
 7. Piotr

  Oświetlenie LED: 0,33 W/l, 11 sztuk bystrzyków, akwarium zarośnięte. Ryby baaaaaaaardzo płochliwe.. Myślałem, że to kwestia aklimatyzacji, ale to trwa już ponad miesiąc. Wychodzą z ukrycia tylko w nocy i pływają w całej objętości, kiedy ledwo co w wodzie mogę zobaczyć, a przecież nie o to chodzi, prawda? Czasem mają fazę, żeby sobie wyjść „do ludzi”, ale rzadko. Z karmieniem też muszę być ostrożny, bo jak wrzucę suchego lub mrożonej artemii w czasie, gdy są pochowane w roślinach to w ogóle ich nie tkną. Muszę wyczuć moment, gdy łaskawie pomyślą, że na chwilę obecną nie ma śmiertelnego zagrożenia. Nie wiem, czy można tak sobie oddać je do zoologa…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Czesc. Faktycznie ryby bardzo płochliwe. Trzymalem je z razbora boreńską i rzadko je widywalem. Teraz trzy sztuki plywaja z trzydziestoma gupikami i ku mojemu zdumieniu bystrzyki czuja sie w ich towarzystwie wysmienicie, sa bardzo aktywne i nie płochliwe.

 8. Jacek

  Czy ten Bystrzyk Amandy nazywany jest też poziomkowym ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Tak są nazywane

 9. Xhyouax

  Czy rybka o rozmiarze około 8 cm zje Bystrzyka Amanda i barwny

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sowa

   Zje ze smakiem 😉

 10. Piotrek

  Czy te rybki mogą być z welonkami

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Damian

   Welony zjedzą bystrzyki to nie s ryby do trzymania razem welony tylko same osobno i nie w kuli

  2. Filip

   I nie ten zakres temperatur moim zdaniem

 11. Filip

  Mam akwarium 30L. Czy mógłbym trzymać w nim 4 Bystrzyki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   tak jak pisze u góry: dla grupy od 8 do 12 osobników WYSTARCZY 30l akwarium wienc możesz mieć ich MAX 12 pozdro LISEK

 12. benek

  czy łatwo się rozmnażają?

  Odpowiedz
 13. Artur

  Szkoda, ze informacje o tej rybie są ślepo przepisane z innej strony. Rozmnażam te ryby i mam zupełnie inne spostrzezenia odnośnie zbiornika i parametrów wody.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Artur, podziel się tu swoimi spostrzeżeniami. Zawsze najlepsze są informacje z praktyki 😉

  2. Filip

   Dokładnie, chętnie poczytam relacje z pierwszej ręki. Ja u swoich 6 szt., które żyją w mocno oświetlonych 30 ł z krewetkami i mieczakami nie zauważyłem żeby były płochliwe. Chętnie pływają po całym zbiorniku. Będę wdzięczny za trochę szczegółów o rozmnażaniu. Pozdrawiam Filip

 14. Mikołaj

  Witam. Chciałbym wiedzieć. Czy mogę je trzymać z miedzikami obrzezanymi ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. andrzej

   Możesz je mieć z miedzikami OBRZEŻONYMI, ale to też zależy od rozmiaru akwarium. Ja polecam tę rybkę w zestawieniu z neonem simulans, wyglądają u mnie w 45l przednio.

  2. Filip

   U mnie ładnie się prezentują i w zgodzie kooegzystują z razborą maculata, ampulariam, Helmetami i Red cherry

 15. Rafal

  Ja mam ławicę 20 szt, pięknie pływają. Oświetlenie 0,85 juwel t5, nature i color. Przy tym świetle nie są tak czerwone jak przy słabszym świetle i wodzie filtrowanej przez torf ( spostrzeżenia z innego akwarium) sam stosuje szyszki olchy, świetnie pływają razem, tylko podczas karmienia się rozbiegają, wracają do ławicy po około 15 minutach.

  Odpowiedz
 16. Hayni

  Rybki bardzo ładnie trzymają ławicę ale moim zdaniem są mało atrakcyjne… blade i nie podchodząc pod sam zbiornik można ich w akwarium nie zauważyć

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sagamore

   blade bo nie zapewniasz im optymalnych warunków…

 17. Agnieszka

  Nie polecam do krewetek, jeśli ktoś liczy na maluchy. U mnie 5 bystrzyków zajęło się redkami na tyle skutecznie, że ani jeden maluch się nie dochował. No, chyba że ktoś chce naturalnie zahamować wzrost ilości kreweci.

  Odpowiedz
 18. Piotrek

  Dobre pytanie. Podłączam się.
  Może się ktoś podzielić spostrzeżeniami?

  Odpowiedz
 19. Tomasz

  Mam pytanie – czy tym rybom nie przeszkadza mocne oświetlenie tzn. 0.7 w/l? Chodzi mi o to, czy nie będą pływać bardzo nisko i czy zamiast pływać po całym akwarium będą stać w miejscu?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Quitr

   Witam. Posiadam akwarium 54 l. Oświetlenie to około 0,8 w/l. Przy dobrej przestrzeni do pływania, moje 10 Bystrzykow pływa w lawicy. Nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań.

  2. Cezary Dąbrowski

   Z doświadczenia mogę powiedzieć że przy mocnym oświetleniu chowają się pod rośliny…ale na „szczęście ” pływają również po akwarium.
   Mam ok 70sz w akwarium gdzie światło jest na poziomie 1,5W/L

  3. Kasia

   przy 1W/L pływały ładnie w stadku po całym akwarium 🙂