Hyphessobrycon amandae (Géry & Uj, 1987)

Bystrzyk Amandy - ryba akwariowa fot.my-fish.org
 • Rozmiar: 2 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Bystrzyki Amandy - ryby akwariowe

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z popularniejszych i najmniejszych kąsaczowatych w akwarystyce słodkowodnej. Ta niewielka rybka  znana również jako Bystrzyk karlik.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Występowanie

Bystrzyk amandy pochodzi z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje stan Mato Grosso w Brazylii, spotykany przede wszystkim w mniejszych rzekach, strumieniach, dopływach, starorzeczach. Często zbiera się pod roślinami pływającymi.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Charakterystyka i usposobienie

Prawdopodobnie najmniejsze z kąsaczowatych spotykanych w akwariach. Osiągają długość zaledwie ok. 2cm. Bystrzyki Amandy występują w dwóch formach barwnych: żółtej i pomarańczowo-czerwonej. W naturze występują osobno i nie krzyżują się dlatego może się okazać, że są to dwa odrębne gatunki. Jaskrawo-czerwone ubarwienie ujawnia się w pełni tylko w wodzie doskonałej jakości. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samce przeważnie nieco mniejsze, smuklejsze i ładniej wybarwione od bardziej krępych samic (szczególnie widoczne jest to w okresie tarła), ale nie jest to regułą. Pływają w środkowej strefie akwarium i ładnie pływają w ławicy. Minimum to 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W większej grupie swoich przedstawicieli czują i prezentują się znacznie lepiej.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Odżywianie i karmienie

Przyjmują drobne pokarmy suche, mrożone i żywe.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Akwarium

Dla grupy 8-12 ryb wystarczy ok. 30 litrowe akwarium. Ich ubarwienie można podziwiać w całej okazałości w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem i ciemnym podłożem, po bokach gęsto obsadzonym roślinami, z pozostawioną przestrzenią do pływania. Do odwzorowania ich naturalnego środowiska będziemy potrzebować piaszczystego podłoża, korzeni bagiennych, suchych liści oraz wody przefiltrowanej przez filtr torfowy.

Gatunek bardzo łagodny i może sobie nie poradzić w rywalizacji z większymi, energicznymi rybami. Niewielkie rozmiary uniemożliwiają trzymanie ich w towarzystwie gurami czy skalara, dla których mogą stać się pokarmem. W odpowiednio większym zbiorniku dobrym towarzystwem będą np. otosek, kirysek, pielęgniczka ramireza, drobnoustek (np. obrzeżony, Beckforda) i inne małe, spokojne gatunki ryb oraz krewetki karłowate np. babaulti czy popularne red cherry.

Bystrzyk amandy - Hyphessobrycon amandae - Rozmnażanie

Może być rozmnażany w grupie lub w parach. Do rozrodu ryb w większej ilości potrzebujemy ok 40 litrowe akwarium (dla pary wystarczy 10-15 l). W zbiorniku umieszczamy drobnolistne rośliny np. mchy, na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Rośliny powinny wypełniać ok 50% powierzchni akwarium. Zamiast nich możemy użyć sztucznych akwarystycznych mopów. Akwarium zacieniamy. Bystrzyki amandy wycierają się w wodzie kwaśnej i miękkiej z zakresu 5.5-6.5 pH, 1-5 °dGH, o temperaturze 26-28°C. Uzyskanie takich parametrów wody jest możliwe poprzez filtracje jej przez torf lub użycie filtra RO.

Rozmnażając bystrzyki w grupie na każdą samicę powinien przypadać jeden samiec. Przed planowanym tarłem ryby częściej karmimy żywymi ewentualnie mrożonymi pokarmami.

Rozmnażając bystrzyki parami, przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców i karmić jak powyżej. Po kilku dniach kiedy samice nabiorą krągłości w okolicach brzucha, wybieramy parę tarlaków i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym zbiorniku. Tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Dorosłe zjadają ikrę dlatego tuż po tarle odławiamy obojga rodziców.

Wylęg trwa 24-36 godzin. Po kolejnych 3-4 dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać. Przez pierwsze dni młode karmimy mikro pokarmami np. planktonem do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy solowca czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 marca 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 59

 1. Nano akwarysta.

  kto tak jak ja brzydzi się akwariów ogólnych

  Odpowiedz
 2. heko

  myślicie ze do akwarium ok 100l z obsada 20 neonków innesa i 5 zbrojników dodanie 10-15 bystrzyków amandy byłoby ok czy już za dużo?

  Odpowiedz
 3. Jakub

  Jak myślicie obsada 60x30x30:
  -10 bystrzyk Amandy
  -10 drobnoustek obrzeżony
  -10 kirysek pigmej
  – 1 + 1 pielęgniczka borelli
  nie jest czasem za dużo? A jeśli tak to z czego lepiej zrezygnować?
  pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Błażej

   Wiesz co dość dużo lecz biorąc pod uwagę że te rybki są małe prócz borelli możesz spróbować jeżeli będziesz miał dobrą filtracje i w miarę może nie dużo lecz sporo żywych roślin to powinno być ok. Tylko ta borelli trochę nie pasuje bo w okresie tarła może być agresywna więc borelli ja bym sobie odpuścił

 4. Marcin

  30l kostka, miejscami gęsto obsadzona. Raczek CPO i 7 kirysków pigmejów, małe stadko bystrzyków się jeszcze zmieści czy już za ciasno będą miały?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. pan z brodą

   raczki cpo są swietne ale mają inne wymagania niż bystrzyki amandy a po za tym ryzykowne moży być trzymanie je z kiryskami gdyż raczki mogą być agresywne a obydwa zwierzęta żyją przy dnie

 5. TęczowyAksolotl

  Mam je od 5 miesięcy w akwarium 45l, 8 szt, razem z 4 otoskami. Czytając niektóre komentarze, można wnioskować, że są bardzo płochliwe, ale moim zdaniem nie aż tak. Owszem, gdy nagle wejdę do pokoju odpływają, ale po jakimś czasie nawet jak czyszczę akwarium, to im to nie przeszkadza.

  Odpowiedz
 6. Ryba Akwariowa

  Czy molinezje ostrouste je zjedzą?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   a czy molinezje jedzą neonki?

  2. Ryba Akwariowa

   Nie, ale neony mają 4 – 5 cm, a bystrzyki amandy 2.

  3. Lisukoksu

   no tak, ale skoro u mnie mam z nimi krewety i się dobrze dogadują to raczej nie. Tylko mam nadzieje że nie są to 20-sto centymetrowe mutanty jakie miał ktoś z mojej rodziny. Trzymał 5 w 200l i 2 płaskoboki i dlatego takie urosły. Ja też miałem molinezje z płaskobokami, ale jak chciałem je przenieś do innego akwarium z innymi molinezjami to zdechły dzień przed w akwarium. A poza tym ja mam teraz z 8 molinezji i żyją z gupikami w tym z dwoma młodymi o wielkości ok. 1cm i nic im nie robią. Ale nie karm wtedy ryb żywym lub mrożonym pokarmem bo wzburza to agresję do małych ryb.

  4. Sky

   Oczywiście Lisukoksu że molinezje mogą zjeść neonki wystarczy że molinezja jest odpowiednio duża a neon odpowiednio mały. Molinezje to takie ryby że zjedzą wszystko co im się zmieści do pyska. Co do tych bystrzyków, nie powinny być zjadane jeżeli kupisz małe molinezje i podrośnięte bystrzyki, Molinezje wtedy będą wiedziały od małego że są to mieszkańcy akwarium i nie są dla nich posiłkiem.

  5. Lisukoksu

   no tak, masz rację Sky, ale też wpływa na to też dieta, bo jak karmiłem ochotką to polowały na małe ryby, a gdy przestałem karmić moja 8-9 cm molinezja nie robi nic młodym gupikom

 7. Radek

  Mam od kilku dni 12 Bystrzyków Amandy w swoim pierwszym, 49-litrowym akwarium. Jakim suchym pokarmem najlepiej je karmić? Kupiłem mini granulat Tropical Supervit i powiedziałbym, że jedzą go niezbyt chętnie. Może ktoś zasugerowałby mi coś sprawdzonego?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ryba Akwariowa

   Cóż, możliwe, że granulat nie smakuje rybom. U mnie ryby nie jadły go za bardzo, mimo to, że rozmiar był odpowiedni. Spróbuj dać im mocno rozdrobnione płatki dla ryb akwariowych, są dostępne w chyba każdym sklepie zoologicznym. Ja mam płatki firmy Tropical Ovo-vit, polecam. Najlepiej weź pokarm jajeczny(z tej samej firmy i dalej chodzi o płatki), po nim rybki będą ładnie wybarwione. Pamiętaj też o pokarmach żywych oraz mrożonych, najlepiej kilka razy w ciągu tygodnia. Najlepszy będzie oczlik i inne drobne pokarmy, oczywiście ze sprawdzonego źródła.

  2. Kubas

   U mnie też granulat niebardzo, myślę że za twardy, Polecam Tetra rubin.ładnie sie wybarwiają i uwielbiają ,jakąś spiruline do wymieszania, a z mrożonek, oczlik i szklarka.jak się rozmrozi poszatkuj nożem i będą się zajadać

  3. Tomek

   Polecam first bites hikari, lub jeżeli lubisz rozcierać w palcach to micro pellets hikari.

 8. PauliX🐠

  Mam zamiar zrobić ławicą w 100l. Myślałam o 35 sztukach. To po moich brzankach sumatrzańskich które padły na martwicą płetw. Mam zamiar zamienić filtr wewnętrzny na kubełek 1000l/h

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Taki filtr to może być za mocny na takie drobinki… oraz 35 to sporo jak na 100l

  2. Tomasz

   Zdecydowanie kolega ma rację , filtr przy którym tak małe rybki nie dadzą rady. Będą zbyt umęczone walką z silnym prądem wody, ławica w takiej ilości to co najmniej akwarium w rozmiarze 240l. Pozdrawiam

  3. Tomek

   Jeśli filtr ma odpowiednio dużo miejsca na materiały filtracyjne (powiedzmy 5L+), to 35 sz w 100L nie będzie problemem (podmianki tygodniowe obowiązują). Liczy się też rodzaj i jakość wkładów, więc warto mieć w takim filtrze 70% wkładu typowego dla filtracji biologicznej. Filtr może być wydajny (np te 1000l/h), pod warunkiem że 1) można go regulować, lub 2) jeżeli poprzedzisz wylot filtra długą deszczownią, przez co sam wylot będzie słabszy 2-3 razy niż, gdyby był bezpośrednio bez deszczowni. Ustawienie deszczowni i wylotu (ich kierunki) mają znaczenie, sam musisz obserwować i sprawdzać, które ustawianie jest najbardziej korzystne.

 9. Adam

  Od momentu włożenia do akwarium (64l) w zasadzie trzymają się w centralnej części z przodu szyby, więc zaskoczony jestem pozytywnie czytając niektóre komentarze. Zachowanie może jest spowodowane kwestia gatunku pozostałych ryb. Ja mam łącznie: 2 otoski 4 danio, 6 neonki, 2 brzanki titeya, 1 mieczyk, 3 tetry, 4 razbory szare, 5 krewetek shery no i 8 bystrzykow. Mam bardzo mocne zalesienie, może one tak lubią.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Czyli masz 7 gatunków ryb stadnych, z których żaden nie jest trzymany w dostatecznie dużej ławicy i mieczyka, który mieszka w zdecydowanie za małym akwarium. Do tego masz ryby, które nie powinny być trzymane razem (mieczyk i każda z pozostałych ryb) i dziwisz się, że rybki zachowują się nienaturalnie. Ja się dziwię że do tej pory żadna co nie zdechła, bo już dawno powinny.

 10. Maciej

  Mam 12 Bystrzyków w 30l razem z krewetkami i 2 Otoskami i jedzą mi prawie z „ręki”. Kiedy usiądę przy zbiorniku pływają swobodnie. Polecam te rybki do nano zbiorników.

  Odpowiedz
 11. Damian

  Witam
  Mam akwarium 80l i trzymam w nim parę Pielęgniczki Ramireza, parę molinezji, 5 otosków i 20 Bystrzyków Amandy. Samiec molinezji gania małe Bystrzyki, czy to normalne?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Igor

   Tak to normalne, zbiornik za mały jak na taką ilość ryb. Molinezja jest agresywną rybą.

  2. Damian

   Igor dzięki za odpowiedź. Oddałem molinezje do zoologicznego, teraz w akwarium jest w miarę spokojnie.

  3. Igor

   O co chodzi????????

 12. Filip

  To ja zapraszam do rzucenia okiem na zachowanie 11 szt. w dosyć mocno obsadzonym zbiorniku i oświetleniem Led 2 x 10W
  link to youtu.be

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   W ten sposób u mnie zachowywały się bardzo rzadko i to tylko wtedy, gdy stałem bez ruchu na drugim końcu pokoju i nie ogarniały, że ktoś je ogląda. Oddałem ryby jakiemuś akwaryście i teraz hoduję blue velvety. Ładne niebieskie, bezproblemowe i bardzo odważne, jedzą dosłownie z ręki, kiedy coś majstruję pod wodą.

 13. Pietrek

  Czy moge w 25l trzymać 8 tych bystrzyków ?
  I czy ktoś wie jak zmiękczyć lub zakwaśić wode w akwarium domowym sposobem

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotrek

   Oczywiście że można a do zmniejszenia ph potrzebny jest torf

 14. Piotr

  Oświetlenie LED: 0,33 W/l, 11 sztuk bystrzyków, akwarium zarośnięte. Ryby baaaaaaaardzo płochliwe.. Myślałem, że to kwestia aklimatyzacji, ale to trwa już ponad miesiąc. Wychodzą z ukrycia tylko w nocy i pływają w całej objętości, kiedy ledwo co w wodzie mogę zobaczyć, a przecież nie o to chodzi, prawda? Czasem mają fazę, żeby sobie wyjść „do ludzi”, ale rzadko. Z karmieniem też muszę być ostrożny, bo jak wrzucę suchego lub mrożonej artemii w czasie, gdy są pochowane w roślinach to w ogóle ich nie tkną. Muszę wyczuć moment, gdy łaskawie pomyślą, że na chwilę obecną nie ma śmiertelnego zagrożenia. Nie wiem, czy można tak sobie oddać je do zoologa…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Czesc. Faktycznie ryby bardzo płochliwe. Trzymalem je z razbora boreńską i rzadko je widywalem. Teraz trzy sztuki plywaja z trzydziestoma gupikami i ku mojemu zdumieniu bystrzyki czuja sie w ich towarzystwie wysmienicie, sa bardzo aktywne i nie płochliwe.

 15. Jacek

  Czy ten Bystrzyk Amandy nazywany jest też poziomkowym ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Tak są nazywane

 16. Xhyouax

  Czy rybka o rozmiarze około 8 cm zje Bystrzyka Amanda i barwny

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sowa

   Zje ze smakiem 😉

 17. Piotrek

  Czy te rybki mogą być z welonkami

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Damian

   Welony zjedzą bystrzyki to nie s ryby do trzymania razem welony tylko same osobno i nie w kuli

  2. Filip

   I nie ten zakres temperatur moim zdaniem

 18. Filip

  Mam akwarium 30L. Czy mógłbym trzymać w nim 4 Bystrzyki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   tak jak pisze u góry: dla grupy od 8 do 12 osobników WYSTARCZY 30l akwarium wienc możesz mieć ich MAX 12 pozdro LISEK

 19. benek

  czy łatwo się rozmnażają?

  Odpowiedz
 20. Artur

  Szkoda, ze informacje o tej rybie są ślepo przepisane z innej strony. Rozmnażam te ryby i mam zupełnie inne spostrzezenia odnośnie zbiornika i parametrów wody.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Artur, podziel się tu swoimi spostrzeżeniami. Zawsze najlepsze są informacje z praktyki 😉

  2. Filip

   Dokładnie, chętnie poczytam relacje z pierwszej ręki. Ja u swoich 6 szt., które żyją w mocno oświetlonych 30 ł z krewetkami i mieczakami nie zauważyłem żeby były płochliwe. Chętnie pływają po całym zbiorniku. Będę wdzięczny za trochę szczegółów o rozmnażaniu. Pozdrawiam Filip

 21. Mikołaj

  Witam. Chciałbym wiedzieć. Czy mogę je trzymać z miedzikami obrzezanymi ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. andrzej

   Możesz je mieć z miedzikami OBRZEŻONYMI, ale to też zależy od rozmiaru akwarium. Ja polecam tę rybkę w zestawieniu z neonem simulans, wyglądają u mnie w 45l przednio.

  2. Filip

   U mnie ładnie się prezentują i w zgodzie kooegzystują z razborą maculata, ampulariam, Helmetami i Red cherry

 22. Rafal

  Ja mam ławicę 20 szt, pięknie pływają. Oświetlenie 0,85 juwel t5, nature i color. Przy tym świetle nie są tak czerwone jak przy słabszym świetle i wodzie filtrowanej przez torf ( spostrzeżenia z innego akwarium) sam stosuje szyszki olchy, świetnie pływają razem, tylko podczas karmienia się rozbiegają, wracają do ławicy po około 15 minutach.

  Odpowiedz
 23. Hayni

  Rybki bardzo ładnie trzymają ławicę ale moim zdaniem są mało atrakcyjne… blade i nie podchodząc pod sam zbiornik można ich w akwarium nie zauważyć

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sagamore

   blade bo nie zapewniasz im optymalnych warunków…

 24. Agnieszka

  Nie polecam do krewetek, jeśli ktoś liczy na maluchy. U mnie 5 bystrzyków zajęło się redkami na tyle skutecznie, że ani jeden maluch się nie dochował. No, chyba że ktoś chce naturalnie zahamować wzrost ilości kreweci.

  Odpowiedz
 25. Piotrek

  Dobre pytanie. Podłączam się.
  Może się ktoś podzielić spostrzeżeniami?

  Odpowiedz
 26. Tomasz

  Mam pytanie – czy tym rybom nie przeszkadza mocne oświetlenie tzn. 0.7 w/l? Chodzi mi o to, czy nie będą pływać bardzo nisko i czy zamiast pływać po całym akwarium będą stać w miejscu?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Quitr

   Witam. Posiadam akwarium 54 l. Oświetlenie to około 0,8 w/l. Przy dobrej przestrzeni do pływania, moje 10 Bystrzykow pływa w lawicy. Nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań.

  2. Cezary Dąbrowski

   Z doświadczenia mogę powiedzieć że przy mocnym oświetleniu chowają się pod rośliny…ale na „szczęście ” pływają również po akwarium.
   Mam ok 70sz w akwarium gdzie światło jest na poziomie 1,5W/L

  3. Kasia

   przy 1W/L pływały ładnie w stadku po całym akwarium 🙂