Hyphessobrycon sweglesi

Fantom czerwony - ryba akwariowa fot. flickr.com by Ryhos
 • Rozmiar: 4.5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Fantomy czerwone - ryby akwariowe

Fantom czerwony, Barwieniec czerwony (Hyphessobrycon sweglesi) –  nieduża, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych (Characidae).

Fantom czerwony – Barwieniec czerwony - Hyphessobrycon sweglesi - Występowanie

Ameryka Południowa. Występowanie gatunku ograniczone do Kolumbijskiej część dorzecza Amazonki. Zamieszkuje wolno płynące rzeki na obszarach leśnych. Żyje w kwaśnych wodach o brązowym zabarwieniu, które świadczy od dużej ilości garbników i innych substancji organicznych.

Fantom czerwony – Barwieniec czerwony - Hyphessobrycon sweglesi - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe ryby osiągają ok 4cm długości. Ciało ubarwione na czerwono z ciemniejszym brzuchem i charakterystyczną plamą za skrzelami oraz na szczycie płetwy grzbietowej. Końcówka płetwy grzbietowej obrzeżona na biało. U dojrzałych ryb delikatne obrzeżona jest również płetwa brzuszna i odbytowa.  Płetwa grzbietowa u samca jest wydłużona i ostro zakończona. Samice przeważnie nieco grubsze.

Gatunek ławicowy. Zalecane trzymanie przynajmniej 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W większych ilościach prezentuje się ciekawiej i efektowniej.

Fantom czerwony – Barwieniec czerwony - Hyphessobrycon sweglesi - Odżywianie i karmienie

Karmienie nie sprawia problemów. Akceptują większość dostępnych pokarmów. Jednak najlepszą kondycję i ubarwienie ryb zapewni wzbogacanie diety pokarmami żywymi lub mrożonymi.

Fantom czerwony – Barwieniec czerwony - Hyphessobrycon sweglesi - Akwarium

Do urządzenia akwarium biotopowego dla Fantomów czerwonych potrzebne będą: podłoże (najlepiej piasek rzeczny), wysuszone drewno lub kilka poskręcanych korzeni, garść suchych liści (np. dąb, buk). Rośliny nie są naturalną cechą wód zamieszkiwanych przez te gatunek. Drewno i liście zabarwią wodę w akwarium na herbaciany kolor. Do tego celu można tez użyć woreczka z torfem, który umieszczamy w filtrze. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne.

Ryby te również dobrze sie czują w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinami. W skąpiej udekorowanych akwariach bywają nieśmiałe a ich kolory nie są tak intensywne.

Bardzo spokojne rybki, które nie będą odpowiednim towarzystwem dla dużych, energicznych gatunków. Pasują do innych ryb z Ameryki Południowej z rodzaju Hemigrammus czy Hyphessobrycon, drobnoustkami, pielęgniczkami, kiryskami i małymi zbrojnikami. Można je także łączyć z mniejszymi razborami, brzankami, barwniakami lub rybami labiryntowymi.

Fantom czerwony – Barwieniec czerwony - Hyphessobrycon sweglesi - Rozmnażanie

Fantomy czerwone są rybami łatwymi do rozmnożenia. Do tego celu niezbędne jednak będzie osobne akwarium o wymiarach 45x30x30 cm, słabo oświetlone, z kilkoma dużymi kępami drobnolistnych roślin np. java moss. Dno można wyłożyć siatką z małymi oczkami, takimi aby tylko ziarenka przez nie przeszły. Woda powinna być miękka (1-5 gH) i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 pH i temperaturze 24 – 26 C. Pomocne może być także przefiltrowanie wody przez torf lub użycie wody RO. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Ryby można rozmnażać w większej grupie (np. 12 sztuk) gdzie stosunek samców do samic wynosi 1:1. Lepsze rezultaty i większą ilość narybku osiąga się jednak rozmnażając rybki parami. Dobrze jest rozdzielić ryby według płci do osobnych zbiorników i podawać nieco większe ilości żywych lub mrożonych pokarmów niż zazwyczaj. Kiedy samice są wyraźnie grubsze a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najlepiej wyglądającego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Tarło najczęściej odbywa się rano następnego dnia. Co ciekawe podczas tego aktu ryby znajdują się w pozycji odwrotnej czyli grzbietem do dołu.

Dorosłe osobniki zjadają zarówno jaja jak i narybek i należy je jak najszybciej po tarle odseparować. Wylęg następuje po 24 – 26 godzinach. Larwy zaczynają samodzielnie pływać po kolejnych 3 – 4 dniach. Przez pierwsze dni karmimy je mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować mikro-nicienie, artemię czy larwy skorupiaków. Ikra i narybek w początkowym okresie są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 24 czerwca 2014 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 22

 1. SebastianG

  Czy fantomy plamkę mają na boku dopiero po pewnym okresie życia? Czy od samego początku.
  Kupiłem ostatnio pare fantomów i 3 nie mają plamki. Zastanawiam się, czy są to na pewno fantomy

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. k

   Możliwe, że te bez plamki należą do gatunku Hyphessobrycon micropterus

 2. Tom3k

  Witam
  Posiadam akwarium 128 l, a w nim:
  – 10 fantomów czerwonych,
  – 9 kirysków spiżowych,
  – 3 kiryski panda (z poprzedniego akwarium)
  – 1 otoska przyujściowego (z poprzedniego akwarium):
  – 6 krewetek Amano:
  Chciałbym jeszcze jeden gatunek ławicowy:
  1) Ile jeszcze mogę dołożyć sztuk rybek pokroju neona czerwonego lub zwinnika Blehera do tej wielkości akwarium?
  2) Jeśli nie zdecyduję się na rybę ławicową, to myślałem nad prętnikiem karłowatym. Z tym że obecnie w Polsce podobno (tak mi powiedziano w sklepie akwarystycznym) brakuje samic prętnika, a nie chcę, by „chłop” siedział sam w baniaku. Czy znacie może inną rybę haremową wielkości mniej więcej prętnika, która nadawałaby się do 128 l?

  Odpowiedz
 3. Wiktorek

  Doby dzionek! Czy to normalne, że samce się ze sobą biją i nakłaniają samice do tarła? (w sensie samce je gwa***) Podaję obsadę w moim zbiorniku 54 L:
  – x6 neonek czerwony
  – x4 fantom czerwony (x2 samce x2 samice)
  -x4 kirysek spiżowy albinos
  -x1 labeo
  -x1 księżniczka z Burundi
  -x1 kiryśnik czarnoplamy
  -x2 kraby Limnopilos naiyanetri
  Wszystkie rybki są wesołe, jedzą, co do kiryśnika i labeo oraz księżniczki osiągają naturalne rozmiary. Nie są agresywne. Czekam na odp

  Odpowiedz
 4. SkalarZCzapką

  Cześć, może być taka obsada w akwa 112 l? 10 fantomów czarnych, 6 bystrzyków ozdobnych i 6 fantomów czerwonych. Można coś jeszcze dodać, np. z 6 otosków czy małe stadko neonów czerwonych 6 – 7 sztuk? Czy za dużo ryb jak narazie?

  Odpowiedz
 5. Lala

  Mam pytanie. Jaka jest różnica między fantomem czerwonym, a bystrzykiem barwnym? Mam takie rybki i nie wiem jaki to gatunek, jak dla mnie są praktycznie identyczne.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Wiesz różnica jest taka że fantom się nadaje do akwariów towarzyskich a bystrzyk nie bo obgryza płetwy i nie nadaje się do wszystkich gatunków i bystrzyk wymaga nieco większego baniaczka

 6. Ziemowit

  Mam do was pytanie akwamaniacy czy neony innesa fantomy czerwone gupiki endlera kiryski sterty otoski i piskorki mózgom byc w akwarium 60litruw

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Przerybione, jeżeli chcesz akwa biotopowe, to zrezygnuj z piskorków.
   Gupiki będą Ci się nieustannie mnożyć, więc, mimo, że są małe, odradzam.
   Otoski albo kiryski, jeżeli chcesz mogą być w gromadce 6 – 8 sztuk, jak najbardziej się tutaj nadają.
   Neony jak najbardziej będą się nadawać ale nie masz dużego wyboru 8 – 12 sztuk neonów albo 6 – 10 sztuk fantomów musisz się zdecydować i tak ryb w akwarium będzie dość dużo, jeżeli będziesz miał kłopoty z prowadzeniem akwarium możesz pisać na forum.
   Pozdro

  2. MarceliAkwa

   Ewentualnie samce gupików.

 7. Livers

  Cześć mam obecnie 6 fantomow i pytanie jak dlugo trwa wybarwienie tych ryb . Oczywiscie nie interesuja sie innymu gatunkami lecz ganiaja siebie i podgryzaja swoim plerwe grzbietowa i ogonowa . Planuje dokupic jeszcze 2-3 . Akwa 112

  Odpowiedz
 8. Zbrojniki zebra

  Mam pytanie czy mogę kupić sobie fantomy czerwone do akwarium 54l z 25 razborami Galaxy i 4 kirysami (jeśli tak to ile) a jeśli nie to jakie minimalne akwarium potrzebne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie nie możesz ,bo to akwarium jest i tak już przerybione .I tych kirysków dokup z tego samego gatunku ,żeby było 6-8szt. .Akwarium musi mieć min 120l ,aby pomieściło 25szt. razbor galaxy ,6-8szt. fantomów czerwonych i 6-8 szt. kirysków.Myślę ,że pomogłem 😉

 9. Izabela

  Mam pytanie. Mialam stadko fantomkow czerwonych 9szt, ale niestety po wakacjach zostały mi trzy (ciocia nie uwierzyla, że szczypta pokarmu dziennie wystarczy – z 13 neonow zostaly dwa :-(, a akwarium – szkoda gadać ). Ale do sedna, mam problem z dostaniem czerwonego fantoma, znalazlam czarnego, czy jak dokupię 5szt to się dogadają (jak kitysy pstre i spizowe)?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. TęczowyAksolotl

   Tak, powinny się dogadać

 10. Piotr

  Rybki bardzo spokojne hoduje je razem z dorosłymi paletkami oraz neonami inesa przepiękna kompozycja.
  Polecam ten piękny zestaw!!!!

  Odpowiedz
 11. Rdest

  Witam.
  Mam problem. Czy mogę je trzymać z gupikami???????? Mam akwa 60l a w nim 5 neonków 3 kiryski 8 rasbór klinowych 3 pawie oczka(gupiki) mam zamiar kupić ich 10. Proszę o szybką odpowiedź, bo jutro mam po nie jechać

  Odpowiedz
 12. Jedrek

  Z krewetkami spoko pod warunkiem ze są już dorosłe. U mnie w ciągu kiku dni wycięły ok 50 młodych RC.

  Odpowiedz
 13. kamil

  A można z nimi trzymać krewetki, bo mam akwa z samymi fantomami czerwonymi 10 sztuk?

  Odpowiedz
 14. Igor

  Te ryby nie podgryzają innych ryb?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. pabel

   ja mam 3 fantomy już 5 lat i nie obgryzały

  2. klaudia

   Są to bardzo łagodne rybki. Ja trzymam z rybami z weloniastymi ogonami bojownikiem, molinezjami itp. Nie podgryzają żadnych. Są przyjaźnie nastawione.