Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie słonawej.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni ocenić w oddzielnym zbiorniku. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Odżywianie ryb akwariowych

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Akwarium ryb akwariowych

Dla pary niezbędny będzie minimum 70 litrowe akwarium, który dekorujemy tak aby było wiele kryjówek, zakamarków i jaskiń czyli miejsc gdzie ryby chętnie złożą ikrę. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Dno akwarium najlepiej pokryte piaskiem lub substratem w którym ryby będą mogły kopać dołki w czasie rozrodu.

Pielęgnice polecane do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, że w czasie tarła są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami ruchliwymi czy dużymi. Najlepszym towarzystwem będą małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. Mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami ale akwarium musi być dostatecznie duże aby ryby wydzieliły swoje rewiry.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych w akwarium nie powinno być kopiących ryb dennych, szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast ławice tetr, razbor itp., które dodadzą parze śmiałości. Obfite odżywianie mrożonymi i żywymi pokarmami zachęci ryby do tarła.

Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowego odcienia. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować artemie, larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pelvicachromis pulcher
synonim:Kribensis
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 10 cm, samica - 7.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:5.0 - 7.5 pH
twardość:0 - 12 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Barwniak czerwonobrzuchyPoważnie o rybach - Barwniak czerwonobrzuchy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 39

 1. Damian

  Czy mogę przełożyć kokos z ikrą i z rodzicami z akwarium ogólnego do tarliskowego?

  Ogólne 60l
  Tarliskowe 9l

  Wszystkie wyposażone w filtr i grzałkę

  odpowiedz
 2. Paula

  Czy barwniak czerwonobrzuchy może być z krewetkami filtrującymi ?

  odpowiedz
  1. Damian

   Raczej tak, chyba, że masz agresywne barwniaki.

 3. michał

  Siema, mam pytanie ile barwiaków czerwonobrzusznych mogę kupić do akwarium 112l jak mam 4 danio malabarskie, 3 bocje karłowate i 2 sumiki szkliste?

  odpowiedz
 4. lego

  Witam mam baniak wielkości 220 l, filtr zewnętrzny, oświetlenie, ozdobilem baniak ogromnym skalniakiem ,wielki korzeń rośliny i do tego skorupy kokosów, tylko zastanawia mnie obsada czy baniak nie jest przeludniony? Zacznę od największych okazów: 2 glonojady około 25 cm, 2 brzanki rekinie kolo 20 cm, 1 rekin sumi, 1 gurami księżycowe, 2 białe molinezje, parkę mieczyków + 3 młode, 3 bocje kubotaj, 3 ramirezy,6 tetra czerwona, 4 kiryski pstre, neonów mam kolo 20, była parka gupików no teraz jest troszkę więcej jakieś 15, 2 krewetki amano
  no i parkę barwniaka czerwonego, która miało tarło, widziałem nawet malutkie ale na drugi dzień i już nie było, nie wiem czy większe rybę je zjadły czy rodzice.

  odpowiedz
  1. Shogun03

   1 pytanie jeżeli myślisz że masz za dużo ryb w aquarium to zrób tak :
   Zmierz długość aquarium załużmy że 120cm później zmierz na oko wszystkie ryby i dodaj do siebie, długość wszystkich ryb nie powinna przekraczać długości aquarium.
   2 pytanie niektóre ryby zjadają swoje młode tuż po urodzeniu np. Gupik.
   Należy kupić specjalny kotnik (ma on około 20×12cm i kosztuje 15 zł )
   i odrazu gdy zobaczysz pierwszą rybę złów ją i wsać do kotnika,ponieważ ryba zapewne nie przeżyje jednej doby.Sam osobiście posiadam taki kotnik 😀
   Do tego należy kupić specjalny pokarm dla małych ryb (jest w postaci proszku ),sam tym sposobem mam dwa kiryski spirzowe które żyją już od 10 miesięcy :)

  2. MKAA

   Lego : 1.Przerybienie, 2. Ryby z innych biotopów , 3 Ryby wielkościowo nie dopasowane do warunków. 4. Miałeś młode? Patrz punkt 1,2,3 . Nie czytaj bzdetów typu zmierz długość akwarium i długość ryb … Kompletna bzdura … Na jedna rybę przypada 6-8 litrów wody (wielkość ryby w przedziale 2-4 cm) ryby powyżej 6cm 12-14 litrów wody na sztukę. Najlepiej oddaj wszystkie ryby w dobre ręce i zainteresuj się jednym gatunkiem lub max dwoma z tego samego biotopu. Zbrojnik 25 cm? Potrzeba ci minimum 800 litrów wody aby taka rybę hodować… !!!

 5. PAWEŁ

  A jak barwniaki reagują na krewetki, może ktoś coś wie na ten temat??

  odpowiedz
  1. Lukasz

   Zjadają je. Zresztą jak wszystkie inne pielęgniczki.

 6. kuba

  Barwniaki można trzymać z innymi pielęgniczkami.
  Tylko z jakimi?

  odpowiedz
  1. arek d.

   w 100 l akwa pielęgniczka kongijska, w 150 l akwa garbacz karłowaty, a w 190 l obydwa.

  2. kuba

   Mam akwarium 100l. Ryby mają dobre warunki. W akwarium barwniaki (dobrana parka)i i kilka danio. Pielęgniczka kongilijska podobała by mi się, ale szczytem marzeń była by pielęgniczka kakadu lub bojownik. Czy jest możliwe i bezpieczne takie połączenie?

 7. lukis

  Zabiją mi gupiki czy nie?

  odpowiedz
  1. Lukasz

   Zależy od akwarium. Jak duże jest? i czy maja się gdzie schować inne ryby? ja hoduje barwniaki w akwa gatunkowym.

  2. mkka

   Zabije, lukasz nie wymyślaj. Nie dawaj mu nadziei, prosta odpowiedz, w trakcie tarła nie będzie odganiać innych ryb, tylko je zamorduje …

 8. maja

  Moje w trakcie zalotów zabiły mi mieczyka i zamęczyły kosiarkę. Prawie wszystkie ryby zamiast pływać w toni jak co dzień, są na stale pochowane. Młode trzeba odławiać? Czy mogą pływać wszystkie? Bardzo dużo ich jest.

  odpowiedz
 9. luki

  Moja parka podczas opieki nad około czterdziestoma małymi wybiły:
  2-Rozbory 2-Danio 1-Molinezja
  Akwarium mam 120 l.
  Ryby są piękne i efektywne.

  odpowiedz
 10. maja

  Mnie bardzo zdziwiły młode! Przeniosłam cztery barwniaki (jedna samica) do 60l i nagle stały się terytorialne, a zaraz pojawił się narybek! Bardzo lubią buszować w mchach, dwa niezwiązane samce schowały się i nosa nie wystawiają poza karmieniem, bo tatusiek goni:) nie wiem, kiedy je przenieść do ogólnego akwarium? Pewnie jak się odchowają? Po jedzeniu wracają do groty, wiec to na pewno nie pora. Czy jak podrosną będą pływać samopas i wtedy odławiać?

  odpowiedz
 11. ziutek

  Hej mam pytanie mam 112l aqua i mam w nim:
  – 4 danio
  – 10 neonków
  – 2 mieczyki
  – 2 molinezje (nie wiem jak się nazywają ale są pomarańczowe)
  – 3 molinezje ostrouste
  – 2 glonojady
  – 2 bocje
  – 2 gupiki
  – 1 płatkę (jedna zdechła)

  Czy to za dużo czy to za mało jakie ryby nie pasują a jakie powinienem dokupić proszę o pomoc

  Z góry dziękuje

  odpowiedz
  1. arek d.

   ziutek, dokup 3 platki, z 5 – 6 danio i będzie ok

  2. mkka

   Stanowczo przerybiony zbiornik. Wymień obsadę i usuń połowe ryb.

 12. Łukasz

  Właśnie zauważyłem ze u mnie już zaczęły pływać małe stworki same i martwię się ze nie przeżyją bo mam jeszcze inne ryby w akwarium takie jak mieczyki molinezje. Neonów nie wymieniam bo one są raczej nie groźne i teraz moje pytanie . (Jak szybko one rosną do takiej wielkości żeby nic ich nie było wstanie już zjeść)??

  odpowiedz
 13. rybek

  Nie zauważyłem agresji u mojej parki barwniaków, w czasie tarła ich agresywność trochę wzrosła ale nie na tyle, żeby zabijać inne rybki. Przeganiały tylko, głównie kiryski goniły i barwniaki Thomasa ale krzywdy nie robiły. Gdy czyściłem akwarium i rękę zbyt blisko zbliżyłem do ich kokosa to barwniakowa mnie ugryzła. Tatuś oprowadzał blisko setkę maleństw po 180 litrowym królestwie i to było przepiękne https://www.youtube.com/watch?v=sV4PKQ_d-
  Ale niestety nic z tego nie wyszło

  odpowiedz
 14. pyszczak

  Czy nadaje się do akwa 72 l. Jakie pielęgnice w takim akwa mógłbym mieć. Jak zamiast pielęgnic to jakie są jeszcze ładne kolorowe rybki do skwa72l

  odpowiedz
  1. Linka

   Na Twoim miejscu nie brałabym żadnych pielęgnic do tak małego akwarium. Co najwyżej parkę pielęgniczek ramireza. Są przeeeeeśliczne

  2. mkka

   Trochę małe, ale polecam jedna parę Księżniczki z Burundi. Bardzo ciekawa ryba, można dużo zobaczyć śledząc jej życie. Oczywiście bardzo ładnie wygląda narybek którego para nie zjada a wychowuje pokoleniami .

 15. Andrzej

  U mnie barwniaki wygoniły z kokosa zbrojnika. Potem norma opieka, odganianie wszystkich ryb co się zbliżyły do kokosa. Za kilka dni podziwiałem rodziców i stado młodych. I jeszcze taka piękna ochrona narybku mi się spodobała że kiedy np. za blisko podszedłem do akwarium samiec z automatu zbierał młode do pyska.

  odpowiedz
  1. Damian

   U mnie to samo, gdy rozmnożyły się po raz pierwszy, tylko, że było tylko 9 młodych

 16. Tomek

  Ja mam bardzo spokojna parkę. W trakcie tarła i kiedy się pokazały młode. Rodzice bronią terytorium ale nigdy krzywdy jeszcze innej rybie nie zrobiły. tylko przeganiają, zazwyczaj to kirysek się im podwinie i go gonią.

  odpowiedz
 17. Kaman

  Miałem kiedyś i była to bardzo spokojna rybka. Dziś mam parę i samiec jest bardzo agresywny, nie daje spokoju samiczce, gania i próbuje podgryzać pletwy, atakuje trzy razy większe gurami a nawet wąż do spuszczania wody. Będę musiał się go pozbyć bo zaburza spokój w całym akwarium. Tylko neony są mu zupełnie obojętne.

  odpowiedz
  1. Linka

   Lepiej popracować nad tym żeby złagodniał niż się pozbywać. Ja popracowałam i odniosłam sukces

 18. mat

  miałem 20 rybek po wpuszczeniu parki barwniaka została mi tylko ta parka, później były młode ale kiedy dorosły tez sie wybiły miedzy sobą… moje doświadczenie pokazuje ze jest to b. agresywna ryba
  120l akwarium

  odpowiedz
  1. Linka

   Popieram, jest bardzo agresywna, zwłaszcza jak są w parze. Mnie na szczęście jeszcze nie zabiły imnych rybek, bo zwyczajnie im oddają, ale właśnie dla drugiej pary z tego gatunku są okropnie agresywne

  2. Linka

   Dokładnie masz rację. Chociaż bywa różnie. Mam dwie parki jedna systematycznie składa ikrę. Jednakże ikra jeszcze nigdy nie przetrwała. Zawsze wachlował ją zbrojnik, a potem zjadał. Teraz niestety musiałam odłowić ikrę. Wracając do tematu agresywności. Jedna parka(ta która składa ikrę) jest aż za bardzo agresywna w stosunku do reszty obsady mojego zbiornika. Problem byłby mniejszy gdyby trwało to tylko w okresie tarła. Są agresywne przez cały czas inne rybki rozstawiają po kątach. Natomiast druga parka jest niesamowicie spokojna. Wręcz jestem pełna podziwu. W ogóle nie okazuje zainteresowania resztą obsady. Właśnie ze względu na tą spokojną parkę muszę pozbyć się parki agresywnej, bo obawiam się, że ta agresywna parka je powybija. Byłam zmuszona zrobić schronienie parce łagodnej ze skał i tam sobie razem siedzą. Ale ile można to znosić? Trzeba się pozbyć tych agresywnych, choć są przepiękne.

 19. Linka

  Ja wczoraj zauważyłam, że składają ikrę w kokosie i co się stało? Rzecz niesamowita, zatkało mnie. Zbrojnik wpłynął do kokosa i wachluje im ikrę, nie wpuszcza ich tam, chociaż samiec go bardzo atakuje

  odpowiedz
 20. Linka

  To moje barwniaki są jakieś inne :-) Moje samce mają sporo ponad 10 cm.

  odpowiedz
 21. GUCIU

  Właśnie mi się rozmnożyły w akwarium 20l….. przełożyłem je z akwarium ogólnego na czas znalezienia im innego domu bo atakowały mi inne rybki, a tu taka niespodzianka. Naliczyłem kolo 12 młodych. Dorosłe bardzo je pilnują. Pozdrawiam.

  odpowiedz
 22. maxio

  raczej nie, za mały zbiornik minimum 50-80 litrów

  odpowiedz
 23. Simona

  Czy mam szanse rozmnożyc barwniaka czerwonobrzuchego w akwarium 25 l z pełnym wyposażeniem i pokrywa?

  odpowiedz