Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie słonawej.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni ocenić w oddzielnym zbiorniku. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Odżywianie ryb akwariowych

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Akwarium ryb akwariowych

Dla pary niezbędny będzie minimum 70 litrowy zbiornik, który dekorujemy tak aby było wiele kryjówek, zakamarków i jaskiń czyli miejsc gdzie ryby chętnie składają ikrę. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Dno akwarium najlepiej pokryte piaskiem lub substratem w którym ryby będą mogły kopać dołki w czasie rozrodu.

Pielęgnice polecane do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, że w czasie tarła są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami ruchliwymi czy dużymi. Najlepszym towarzystwem będą małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. Mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami ale akwarium musi być dostatecznie duże aby ryby wydzieliły swoje rewiry.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób a dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaiczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych w akwarium nie powinno być kopiących ryb dennych, szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast ławice tetr, razbor itp., które dodadzą parze śmiałości. Obfite odżywianie mrożonymi i żywymi pokarmami zachęci ryby do tarła.

Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowego odcienia. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować artemie, larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Video

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Galeria

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pelvicachromis pulcher
synonim:Kribensis
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 10 cm, samica - 7.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:5.0 - 7.5 pH
twardość:0 - 12 ºdGH
Cena ryby akwariowej:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Barwniak czerwonobrzuchyPoważnie o rybach - Barwniak czerwonobrzuchy

Poznaj inne ryby akwariowe

Ilość komentarzy : 20

Dodaj komentarz

 1. maja

  Moje w trakcie zalotów zabiły mi mieczyka i zamęczyły kosiarkę. Prawie wszystkie ryby zamiast pływać w toni jak co dzień, są na stale pochowane. Młode trzeba odławiać? Czy mogą pływać wszystkie? Bardzo dużo ich jest.

  dodaj komentarz
 2. luki

  Moja parka podczas opieki nad około czterdziestoma małymi wybiły:
  2-Rozbory 2-Danio 1-Molinezja
  Akwarium mam 120 l.
  Ryby są piękne i efektywne.

  dodaj komentarz
 3. maja

  Mnie bardzo zdziwiły młode! Przeniosłam cztery barwniaki (jedna samica) do 60l i nagle stały się terytorialne, a zaraz pojawił się narybek! Bardzo lubią buszować w mchach, dwa niezwiązane samce schowały się i nosa nie wystawiają poza karmieniem, bo tatusiek goni:) nie wiem, kiedy je przenieść do ogólnego akwarium? Pewnie jak się odchowają? Po jedzeniu wracają do groty, wiec to na pewno nie pora. Czy jak podrosną będą pływać samopas i wtedy odławiać?

  dodaj komentarz
 4. ziutek

  Hej mam pytanie mam 112l aqua i mam w nim:
  – 4 danio
  – 10 neonków
  – 2 mieczyki
  – 2 molinezje (nie wiem jak się nazywają ale są pomarańczowe)
  – 3 molinezje ostrouste
  – 2 glonojady
  – 2 bocje
  – 2 gupiki
  – 1 płatkę (jedna zdechła)

  Czy to za dużo czy to za mało jakie ryby nie pasują a jakie powinienem dokupić proszę o pomoc

  Z góry dziękuje

  dodaj komentarz
 5. Łukasz

  Właśnie zauważyłem ze u mnie już zaczęły pływać małe stworki same i martwię się ze nie przeżyją bo mam jeszcze inne ryby w akwarium takie jak mieczyki molinezje. Neonów nie wymieniam bo one są raczej nie groźne i teraz moje pytanie . (Jak szybko one rosną do takiej wielkości żeby nic ich nie było wstanie już zjeść)??

  dodaj komentarz
 6. rybek

  Nie zauważyłem agresji u mojej parki barwniaków, w czasie tarła ich agresywność trochę wzrosła ale nie na tyle, żeby zabijać inne rybki. Przeganiały tylko, głównie kiryski goniły i barwniaki Thomasa ale krzywdy nie robiły. Gdy czyściłem akwarium i rękę zbyt blisko zbliżyłem do ich kokosa to barwniakowa mnie ugryzła. Tatuś oprowadzał blisko setkę maleństw po 180 litrowym królestwie i to było przepiękne https://www.youtube.com/watch?v=sV4PKQ_d-
  Ale niestety nic z tego nie wyszło

  dodaj komentarz
 7. pyszczak

  Czy nadaje się do akwa 72 l. Jakie pielęgnice w takim akwa mógłbym mieć. Jak zamiast pielęgnic to jakie są jeszcze ładne kolorowe rybki do skwa72l

  dodaj komentarz
  • Linka

   Na Twoim miejscu nie brałabym żadnych pielęgnic do tak małego akwarium. Co najwyżej parkę pielęgniczek ramireza. Są przeeeeeśliczne

 8. Andrzej

  U mnie barwniaki wygoniły z kokosa zbrojnika. Potem norma opieka, odganianie wszystkich ryb co się zbliżyły do kokosa. Za kilka dni podziwiałem rodziców i stado młodych. I jeszcze taka piękna ochrona narybku mi się spodobała że kiedy np. za blisko podszedłem do akwarium samiec z automatu zbierał młode do pyska.

  dodaj komentarz
 9. Tomek

  Ja mam bardzo spokojna parkę. W trakcie tarła i kiedy się pokazały młode. Rodzice bronią terytorium ale nigdy krzywdy jeszcze innej rybie nie zrobiły. tylko przeganiają, zazwyczaj to kirysek się im podwinie i go gonią.

  dodaj komentarz
 10. Kaman

  Miałem kiedyś i była to bardzo spokojna rybka. Dziś mam parę i samiec jest bardzo agresywny, nie daje spokoju samiczce, gania i próbuje podgryzać pletwy, atakuje trzy razy większe gurami a nawet wąż do spuszczania wody. Będę musiał się go pozbyć bo zaburza spokój w całym akwarium. Tylko neony są mu zupełnie obojętne.

  dodaj komentarz
  • Linka

   Lepiej popracować nad tym żeby złagodniał niż się pozbywać. Ja popracowałam i odniosłam sukces