Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Odżywianie ryb akwariowych

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.

Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.

Ryba akwariowa Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.

Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowego odcienia. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pelvicachromis pulcher
synonim:Kribensis
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 10 cm, samica - 7.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 8 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:5.0 - 7.5 pH
twardość:0 - 12 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Barwniak czerwonobrzuchyPoważnie o rybach - Barwniak czerwonobrzuchy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 95

 1. Kuba

  Witam, przeszukałem internet w celu znalezienia informacji czy barwniaki mogą być trzymane razem z gurami mozaikowymi i nic nie znalazłem. Jakoś w lutym/marcu mam zamiar wymienić obsadę i jakbym dostał do tego czasu odpowiedź to byłbym wdzięczny 🙂 Chodzi mi o 1 parę, bądź harem i kilka sztuk gurami, obsada uzupełniona neonkami, kiryskami i 2 zbrojnikami. Akwarium ok 150l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam ogólnie jestem zwolennikiem akwarium biotopowego a nie towarzyskiego np takiego jakie planujesz założyć.Co do Twojego pytania to myślę że taki układ może nawet funkcjonować ale tylko do czasu . W momencie kiedy barwniaki podejdą do tarła pozostałym rybom może być ciężko. Obecnie trzymam w jednym z akwariów gurami mozaikowe i twierdzę że nie obronią się przed agresją barwniaka podczas tarła. Pozdrawiam

  2. Kuba

   Tak myślałem, dlatego wolałem spytać. Może poszukam jakiegoś zamiennika dla któregoś gatunku. Dzięki 🙂 A co do akwarium biotopowego to racja ryby te pochodzą z zupełnie innego końca świata, ale aktualnie są tak „udomowione”, że nie ma to raczej dla nich większego znaczenia.

  3. Łukasz

   pewnie ze mozesz je trzymac z gurami. Barwniaki trzymia sie dna a gurami bardziej powierzchni wiec nie koliduja ze soba. Ja mam pare barwniakow i 5 gurami i niema problemu.

 2. Dawid

  Jeśli samcowi przypadnie samiczka do gustu zaczyna kopać gniazdo które zaciekle broni .Często wybiera kilka łupinek kokosu więc jego terytorium jest spore , u mnie w 375 potrafi zająć 1/2 akwarium .
  . W 112 żadna ryba żerująca przy dnie nie miała szans . Jeśli masz małe akwarium to albo Barwniaki albo kirysek .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tom

   Witam , posiadam w zbiorniku gurami miodowe i parę barwniaka i jest ok nawet przy małych, barwniak oczywiście przegania je ale bez większej agresji

 3. Sewi

  Młode barwniaki, odłowione od rodziców ok 4 tygodniowe. https://www.youtube.com/watch?v=KZmwHDIj0ls

  Odpowiedz
 4. BigBen

  Mam pilną sprawe. Kupiłem parę tych ryb , lecz samiec jest agresywny w stosunku do Kirysków. Pytanie – oddać samca a wziąć drugą samicę czy zrezygnować z tych ryb i wymienić na inne np Gurami Marmurkowe.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Jeśli samcowi przypadnie samiczka do gustu zaczyna kopać gniazdo które zaciekle broni .Często wybiera kilka łupinek kokosu więc jego terytorium jest spore , u mnie w 375 potrafi zająć 1/2 akwarium .
   . W 112 żadna ryba żerująca przy dnie nie miała szans . Jeśli masz małe akwarium to albo Barwniaki albo kirysek .

 5. Czachor

  Witam wszystkich mam pytanko dostalem dzisiaj dobraną parke barwniakow i cztery sztuk potomstwa co myslicie o wpuszczeniu ich do akwa 250l w kturym są juz pyszczaki lombardoi sztuk 70 wielkosci okolo 1,5 moze 2 cm z tym ze ilosc pyszczakow spada

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ania

   .. 250l w kturym są

   w języku polskim piszemy
   … 250 l, w którym są

   Pozdrawiam
   I zamów następnym razem – słownik ortograficzny

 6. Kirysek3

  Spokojne ładne ryby. Mam samiczkę i chyba dokupię partnera! Polecam 🙂

  Odpowiedz
 7. mariusz

  Mam Parke w akwarium 25l.
  Po raz kolejny podchodza do tarla.
  W Nowy Rok samica pierwszy raz wyszla na spacer z maluchami.
  Za chwilke wyplyna kolejne maluchy z groty.
  Da sie? Da. Akwa 25l. Zwir. Grota. Mnoza sie jak szalone.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Za „dawnych” czasów nad morze jeździliśmy Fiatem 126p w piątkę… Da się? Da.
   Tylko zanim wskoczyłem do wody, najpierw musiałem godzinę pospacerować aby rozprostować nogi.

  2. Kaśka

   Ty też dał byś radę mieszkać z dziewczyną w pokoju metr na metr.. ale to nie znaczy że byłoby Ci tam dobrze i komfortowo… żal mi tych Twoich rybek.