Drobnoustek Beckforda – ozdobny

Nannostomus beckfordi (Günther, 1872)

Drobnoustki Beckforda - ryby akwariowe

Drobnoustek Beckforda, Drobnoustek ozdobny (Nannostomus beckfordi) – mała słodkowodna ryba akwariowa z rodziny smukleniowatych.

Ryba akwariowa Drobnoustek Beckforda – ozdobny - Nannostomus beckfordi Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Gatunek szeroko rozpowszechniony, występuje w Gujanie, Gujanie Francuskiej, Surinami, we wschodnim dorzeczu Amazonki w Brazylii oraz w Rio Negro i Rio Orinoco w Wenezueli. Zamieszkuje wolno płynące strumienie, mniejsze rzeki i tereny podmokłe, w szczególności obszary gęsto porośnięte wodną roślinnością, w pobliżu zanurzonych konarów drzew i rozkładających liści.

Ryba akwariowa Drobnoustek Beckforda – ozdobny - Nannostomus beckfordi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze mogą osiągać 6.5 cm długości, w warunkach akwariowych rzadko przekraczają 5 cm. Charakteryzują się podłużnym, smukłym, torpedowatym kształtem ciała. Wzdłuż tułowia, środkiem od pyska do nasady ogona przebiega gruba czarna pręga. Płetwa odbytowa zabarwiona na czerwono. Na płetwie ogonowej znajdują się dwie, rozdzielone czarną pręgą, plamki. Samce na ogół smuklejsze i intensywniej ubarwione – czarna pręga jest wyraźnie grubsza, a brąz ciała nad nią ciemniejszy. Płetwa odbytowa u nich jest większa i ostrzej zakończona, u samic zaokrąglona. U samców na płetwach występują też biało niebieskie zakończenia. Ubarwienie ryb może się różnić w zależności od pochodzenia.

Łagodnie usposobione ryby, powinny być trzymane w grupie minimum 10 sztuk. W większych ilościach są mniej płochliwe, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania. Chętniej przebywają w górnych partiach akwarium.

Ryba akwariowa Drobnoustek Beckforda – ozdobny - Nannostomus beckfordi Odżywianie ryb akwariowych

W siedliskach naturalnych odżywiają się drobnymi skorupiakami i zooplanktonem. W akwarium można podawać rozdrobnione pokarmy suche ale regularnie uzupełniane niewielkimi pokarmami mrożonymi lub żywymi np. larwy artemii, grindal, rozwielitka.

Ryba akwariowa Drobnoustek Beckforda – ozdobny - Nannostomus beckfordi Akwarium ryb akwariowych

Nieduże stadko Drobnoustków Beckforda wymaga przynajmniej 60 cm długości akwarium, gęsto obsadzonego roślinami. Najładniej prezentować się będą na tle ciemnego podłoża. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe, najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Lubią załamania światła promieni wpadających do zbiornika. Zalecane są również korzenie i suche liście, które dodadzą bardziej naturalnego wyglądu, a także uwalniają pożądane garbniki.

Tolerują wodę w zakresie 6.0-8.0 pH i temperaturze 22-28°C. Są wrażliwe na wahania parametrów chemicznych wody i nie powinny być wprowadzane do nieustabilizowanych zbiorników.

W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z rybami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych. Dobrym towarzystwem będą małe kąsaczowate (bystrzyk ozdobny, bystrzyk amandy, fantom czarny, neon czerwony itp.) , kiryskowate (kirysek pstry, panda, spiżowy), zbrojnikowate (otosek, ancistrus). Drobnoustki polecane są szczególnie jako uzupełnienie obsady z małymi pielęgniczkami z rodzaju Apistogramma, którym ich obecność doda więcej śmiałości.

Ryba akwariowa Drobnoustek Beckforda – ozdobny - Nannostomus beckfordi Rozmnażanie ryb akwariowych

W dojrzałych i dobrze urządzonych akwariach do rozmnożenia może dochodzić bez interwencji akwarysty, będą to jednak tylko pojedyncze sztuki narybku. Jeżeli chcemy uzyskać większe ilości niezbędne jest bardziej kontrolowane podejście i przygotowanie oddzielnego akwarium tarliskowego.

Nieduży zbiornik tarliskowy zalewamy dojrzałą wodą z akwarium głównego oraz ograniczamy w nim ilość światła – najkorzystniej roślinami pływającymi. Na dno kładziemy ruszt ikrowy, kule szklane, sztuczną trawę lub większość zbiornika wypełniamy drobnolistnymi roślinami.

Woda w akwarium tarliskowy powinna być lekko kwaśna do obojętniej z temperaturą 26-27°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni ruch i napowietrzenie wody.

Przed planowanym rozmnożeniem dorosłym rybkom częściej podajemy żywe i mrożone pokarmy. Jak tylko samice będą pełniejsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy parę i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Dorosła samica może złożyć do 200 jaj, przeważnie jednak jest ich mniej. Po skończonym tarle rodziców odławiamy, ponieważ wyjadają złożoną ikrę oraz polują na narybek.

Wylęg w wyższych temperaturach 24-27°C następuje po 24 godzinach. Po kolejnych 6 dniach larwy zaczynają swobodnie pływać. Narybek karmimy najdrobniejszym pokarmem do czasu aż rybki będą na tyle duże aby przyjmować larwy solowca i nicienie mikro.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Drobnoustek Beckforda – ozdobny

Galeria Ryba akwariowa - Drobnoustek Beckforda – ozdobny

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Nannostomus beckfordi
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 3 - 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

 1. Rafał

  Czy drobnoustki, gupiki i kiryski w 60 l zbiorniku to dobry pomysł?

  Odpowiedz
 2. Grzegorz

  Doskonała ryba do akwarium 60-100cm. Trzymam z liczną obsadą neonów czerwonych i simulans, bystrzyków amandy i barwieńców czerwonych. Akwarium gęsto zarośnięte, 24C, Ph 6,8, KH 3, GH 7. Mnożą się na potęgę ale, jak podano w opisie, larwy i narybek wyjadają dorosłe ryby.
  Wydaje się odpowiednią rybą do trzymania z mniej wymagającymi krewetkami.

  Odpowiedz