Bojownik bezbronny – karłowaty

Bojownik Bezbronny - ryba akwariowa fot.aqleader.com.my

Bojowniki Karłowate – Bezbronne - ryby akwariowe

Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – słodkowodna ryba akwariowa znana także jako Bojownik Łagodny, Bojownik Spokojny, Karłowaty.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik bezbronny pochodzi z Azji. Zamieszkuje małe spokojne rzeki oraz wody stojące w Malezji i częściowo w Indonezji.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Z wyglądu przypomina bojownika syjamskiego, jest jednak odrobinę mniejszy i delikatniejszy. Osiąga 5-6cm długości. Samce są bardziej intensywnie, różnorodnie ubarwione i mają nieco wydłużone płetwy. W zależności od populacji z której pochodzą mogą różnić się kolorem i wzorem. W hodowli występuje wiele odmian barwnych oraz „krzyżówek” z innymi bojownikami. Wbrew nazwie nie jest rybą spokojną. W zbiorniku można trzymać tylko jednego samca, w przeciwnym razie będą rywalizować o swoje terytorium. Podobnie jak bojownik wspaniały wykorzystywany jest do celów hazardowych w Tajlandi tj. walk bojowników (samców), na wzór „walk kogutów”.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty Odżywianie ryb akwariowych

Bojowniki bezbronne chętniej przyjmują drobny pokarm żywy np. dafnię czy arterię, ale można im też podawać pokarm mrożony i suchy.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty Akwarium ryb akwariowych

Dla haremu bojowników łagodnych niezbędne będzie minimum 54 litrowe akwarium. Ryby najlepiej czują się w zbiorniku gęsto obsadzonym roślinami również tymi pływającymi. Mogą to być np. Wgłębka wodna, Salwinia, Lotos, Kryptokoryna. Bojownikom a szczególnie samiczkom należy zapewnić liczne kryjówki z korzeni, kamieni, małych doniczek, plastikowych rurek lub suchych liści. Filtracja nie powinna być zbyt silna, odpowiedni będzie mały filtr gąbkowy z regulacją przepływu. Ryby oddychają powietrzem atmosferycznym, dlatego akwarium powinno być przykryte, dzięki czemu powietrze nad wodą będzie miało przybliżoną temperaturę do temperatury wody. Bojowniki nie są właściwym wyborem do akwarium towarzyskiego, ze względu na ich terytorializm. Natomiast w towarzystwie ryb bardziej żywiołowych i większych, będą się chować. Można je trzymać np. z małymi karpiowatymi i piskorzowatymi, jednak w obecności innych gatunków mniej chętnie podchodzą do tarła. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty Rozmnażanie ryb akwariowych

Narybek bojownika jest bardzo wrażliwy na różnice między temperaturą wody a powietrza, dlatego zbiornik tarliskowy powinien być szczelnie przykryty. Ryby nie muszą być oddzielane przed tarłem, jednak samica nie będzie zbytnio tolerowana przez samca.

Bojowniki gotowe do tarła nabierają intensywniejszych kolorów, na ciele samicy uwidaczniają się jasne i ciemne pasy. Do aktu dochodzi zazwyczaj pod gniazdem, gdzie samiec obejmuję samicę i uwalnia mlecz. Samica składa ikrę, którą samiec zbiera i przenosi do gniazda. Cykl zostaje powtórzony kilkukrotnie. Po tarle samiec przejmuje opiekę nad gniazdem. Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin. Narybek pozostaje w gnieździe przez następne 3-4 dni, odżywiając się w tym czasie pokarmem z woreczka żółtkowego. Kiedy narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu jedzenia, samiec traci zainteresowanie gniazdem. Młode karmimy 2-3 razy dziennie, mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować mikro nicienie, Artemię czy Dafnię. Podmiany wody powinny być regularne ale nie zbyt duże.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta imbellis
synonim:Crescent Betta
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:30 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:0 - 15 ºdGH
Cena:8 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik bezbronny – karłowatyPoważnie o rybach - Bojownik bezbronny – karłowaty

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 10

 1. Cass

  Rybka mi zmieniła płeć :) Kupiłam 5 miesięcy temu 4 samice bojownika (nie wiem jakiego rodzaju) i samca bojownika wspaniałego. Niestety samiec nie przeżył długo bo zachorował. Zostały mi samice i jedna w ciągu tych kilku miesięcy zmieniła płeć i stała się samcem wyglądającym jak bojownik bezbronny. Teraz zbudowała w rogu akwarium gniazdo więc jestem pewna że już jest samcem. Jestem ciekawa czy będą młode :)

  odpowiedz
 2. kubakom14@gmail.com

  Czy mogę trzymać tylko 1 samice bojownika w akwarium i czy są agresywne wobec innych ryb?

  odpowiedz
  1. Robin

   Tak możesz. Nie są agresywne wobec innych rybek, są spokojne a przy karmieniu musisz pilnować aby samiczka bojownika jadła, ponieważ te rybki są za wolne i nie radzą sobie z szybkością do walki o pokarm. Może się nawet czasami zdarzyć że będziesz musiał karmić ją z tak zwanej ręki indywidualnie. Mimo wszystko są to bardzo kochane rybki i bardzo je polecam.

  2. Cass

   Możesz na pewno. Mam samice bojownika z młodymi mieczykami i gupikami. Nie atakują ich, to bardzo spokojne rybki. Bardziej interesują się sobą niż innymi gatunkami.

 3. Jula

  Ile mogę trzymać ryb w 90 litrowym akwarium?

  odpowiedz
 4. Akwarystka

  Witam. Chciałam się dowiedziec jak odróżnic samicę bojownika wspaniałego od bojownika bezbronnego?

  odpowiedz
  1. Adrian

   Samce mają ładniejsze płetwy i są nieco większe.

 5. mati

  Czy można trzymać te bojowniki z neonami innesa?

  odpowiedz
 6. ja

  małych ok. 15-20 a dużych 5-10

  odpowiedz
 7. Anonim

  witam ile mogę trzymać rybek w 60 litrowym akwarium?

  odpowiedz