Bojownik bezbronny – karłowaty

Betta imbellis (Ladiges, 1975)

 • 6 cm
 • 30 l
 • 5.5 - 7.5 pH
 • 24 - 28°C
 • Azja

Bojowniki Karłowate – Bezbronne - ryby akwariowe

Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – słodkowodna ryba akwariowa znana także jako Bojownik łagodny, Bojownik spokojny, karłowaty.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty - Betta imbellis Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik bezbronny pochodzi z Azji. Zamieszkuje małe spokojne rzeki oraz wody stojące w Malezji i częściowo w Indonezji.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty - Betta imbellis Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Z wyglądu przypomina Bojownika syjamskiego (B. splendens), jest jednak odrobinę mniejszy i delikatniejszy. Osiąga 5-6cm długości. Samce są bardziej intensywnie i różnorodnie ubarwione, mają też nieco wydłużone płetwy. W zależności od populacji z której pochodzą mogą różnić się kolorem i wzorem. W hodowli występuje wiele odmian barwnych oraz „krzyżówek” z innymi bojownikami. Wbrew nazwie nie jest rybą spokojną. W zbiorniku można trzymać tylko jednego samca, w przeciwnym razie będą rywalizować o swoje terytorium. Podobnie jak bojownik wspaniały wykorzystywany jest do celów hazardowych w Tajlandi tj. walk bojowników (samców), na wzór „walk kogutów”.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty - Betta imbellis Odżywianie ryb akwariowych

Bojowniki bezbronne chętniej przyjmują drobny pokarm żywy np. dafnię czy arterię, ale można im też podawać pokarm mrożony i suchy.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty - Betta imbellis Akwarium ryb akwariowych

Dla haremu bojowników łagodnych niezbędne będzie minimum 54 litrowe akwarium. Ryby najlepiej czują się w zbiorniku gęsto obsadzonym roślinami również tymi pływającymi. Mogą to być np. Wgłębka wodna, Salwinia, Lotos, Kryptokoryna. Bojownikom a szczególnie samiczkom należy zapewnić liczne kryjówki z korzeni, kamieni, małych doniczek, plastikowych rurek lub suchych liści. Filtracja nie powinna być zbyt silna, odpowiedni będzie mały filtr gąbkowy z regulacją przepływu. Ryby oddychają powietrzem atmosferycznym, dlatego akwarium powinno być przykryte, dzięki czemu powietrze nad wodą będzie miało przybliżoną temperaturę do temperatury wody. Bojowniki nie są właściwym wyborem do akwarium towarzyskiego, ze względu na ich terytorializm. Natomiast w towarzystwie ryb bardziej żywiołowych i większych, będą się chować. Można je trzymać np. z małymi karpiowatymi i piskorzowatymi, jednak w obecności innych gatunków mniej chętnie podchodzą do tarła. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Bojownik bezbronny – karłowaty - Betta imbellis Rozmnażanie ryb akwariowych

Narybek bojownika jest bardzo wrażliwy na różnice między temperaturą wody a powietrza, dlatego zbiornik tarliskowy powinien być szczelnie przykryty. Ryby nie muszą być oddzielane przed tarłem, jednak samica nie będzie zbytnio tolerowana przez samca.

Bojowniki gotowe do tarła nabierają intensywniejszych kolorów, na ciele samicy uwidaczniają się jasne i ciemne pasy. Do aktu dochodzi zazwyczaj pod gniazdem, gdzie samiec obejmuję samicę i uwalnia mlecz. Samica składa ikrę, którą samiec zbiera i przenosi do gniazda. Cykl zostaje powtórzony kilkukrotnie. Po tarle samiec przejmuje opiekę nad gniazdem. Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin. Narybek pozostaje w gnieździe przez następne 3-4 dni, odżywiając się w tym czasie pokarmem z woreczka żółtkowego. Kiedy narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu jedzenia, samiec traci zainteresowanie gniazdem. Młode karmimy 2-3 razy dziennie, mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować mikro nicienie, Artemię czy Dafnię. Podmiany wody powinny być regularne ale nie zbyt duże.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bojownik bezbronny – karłowaty

Galeria Ryba akwariowa - Bojownik bezbronny – karłowaty

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 45 cm
 • Cena: 8 - 14 zł
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 42

 1. Bojek

  Jak myślicie, czy trzymanie samca bojownika wspaniałego i samca bojownika bezbronnego w jednym zbiorniku byłoby głupotą? Dodam, że mam akwa 300l (ewentualnie dokupiłbym później samiczki).

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Wszystko zależy od usposobienia rybek. Z sukcesem trzymałem 2 bojowniki wspaniałe w 200 litrowym zbiorniku, gęsto obsadzonym roslinami, nie dochodziło do żadnych starć. Jednak bojownik, bojownikowi nie równy. Musisz spędzić chwilę czasu w akwarystycznym, przyglądając się ich zachowaniu, i wybrać najspokojniejsze, według mnie to jest klucz do sukcesu.

 2. Mari

  Za mało miejsca. Przy takim litrażu samczyk zamęczy samicę. Najlepiej dokupić dwie samice, ale do większego zbiornika. Poza tym dla mieczyków min. 100l, bo muszą mieć miejsce do pływania.

  Odpowiedz
 3. Michał

  Jakie ryby mogę trzymać z samcem bojownika w 30 litrowym akwarium ?? Wyposażonym w oświetlenie, filtr i grzałkę, kamienistym podłożem, 2 żywymi roślinami i kryjówką z kokosa, planuję kupić jeszcze roślinę pływającą.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. liseł

   Może wywal bojownika a kup se neony??? abo jakieś BARDZO MIKRO rybki ;/

  2. Michał

   Za małe akwarium na neony, a poza tym jak już napisałem chcę bojownika i jakieś inne rybki 😉

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   30 L to w sam raz dla tego jednego bojownika i nic więcej. Na neonki to akwarium jest zbyt małe a mikro rybki mogą być atakowane przez bojownika.

  4. liseł

   No ale mi chodzi o same mikro rybki BEZ bojownika ;///

 4. kitta

  A jaki filtr i grzałka do bojownika bezbronnego w 45 litrach?

  Odpowiedz
 5. anonimowy

  witam.czy może mi ktoś udzielić bardzo dokładnej ,,instrukcji rozmnażania” tych rybek?z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kitta

   Pisze wyżej. Jakoś tak: Samiec zawija się wokół samicy i „tańczą” gdzieś dwie godziny

 6. Agata

  Witam. Mam akwarium 45l. Obsada: 2 samice mieczyka i 1samiec, 3 molinezje, 2 platki, 2 kiryski i 1 glonojad. Chciałam zakupić samicę bojownika ale nie wiem czy przy takiej obsadzie nie będzie miała za mało miejsca i czy nie stanie się przez to agresywna. Proszę o radę.

  Odpowiedz
 7. Robin

  Witam wszystkich. Proszę o pilną informację, ponieważ mam problem z rybkami. Matowieją im oczy i nie wiem od czego i to też nie wszystkim. Dodam jeszcze że mam filtr Unimax 250 z lampą UV i czy ona może powodować to że woda staje się bardziej sterylna? Podmianki wody robię co dwa dni około 10 litów.

  Odpowiedz
 8. Pampo

  Czy w 45l akwarium mogę trzymać 10 neonów innesa oraz harem składający się z 1 samca i 2 samic?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klara

   Za mały zbiornik. Samiec zamęczyłby samice.

 9. Gabka

  Mam problem bo kupiłam sobie takiego i atakuje jaskrawo ubarwione ryby. Początkowo myślałam że to samica bojownika syjamskiego i kupiłam samca bojownika syjamskiego i ten bezbronny mi go zabił.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Kup 2 akwarium
   I kilka samic

  2. Ktoś

   Do akwa z bojkiem lepiej nie dawać jaskrawych ryb. Będzie konkurował o swoją ,,piękność”, a tamte pewnie go denerwują. Bojownik lubi być w centrum uwagi.

 10. Robin

  Chciałem się podzielić trochę różnego rodzaju spostrzeżeniami i obserwacją u tych wspaniałych rybek. Nie jest prawdą że można trzymać kilku samczyków w jednym akwarium. Jeśli ma ono około 100-130 litrów może ich mieszkać nawet około 10 tak jak u mnie. Powicie że będą toczyły walki, i toczą ale ą to walki pozorowane i nie robią sobie krzywdy. Widowisko przez parę paręnaście sekund jest wspaniałe, Przegrany po chwili mija się ze zwycięzcą jak by nić się nie stało i nie stoczył żadne walki. Chce polecić te wspaniałe rybki wszystkim miłośnikom bojowników. SĄ cudowne.

  Odpowiedz
 11. rybka

  miałem taki sam przypadek i ogon odrósł wiec tylko przełożyć do innego zbiornika i czekac 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Robin

   Ten ogonek niestety nie odrośnie ponieważ za daleko jest odgryziony, a jest odgryziony z częścią tułowia a to niestety nie odrasta i chodziło o to aby zagoić ranę i rybka powróciła do świata żywych. W końcu po wielu zabiegach i różnych preparatach udało się i rybka żyje a rana zagoiła się.

 12. Robin

  Wracam do tematu odgryzionego ogonka u rybki: Więc tak Ogonek na pewno już nie odrośnie, ale co jakiś czas był podgryzany i rybka się chowała nie chciała jeść i była apatyczna po każdym powrocie po kuracjach różnymi preparatami. Julio stosowałem różne preparaty z różnym skutkiem. Dopiero po zastosowaniu takiego preparatu ARTEMISS amerykańskiej firmy poskutkowało z dobrym efektem i rybka wróciła do świata żywych i zadowolonych moich kochanych słoneczek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. M

   A kto/co mu odgryzło?

 13. Robin

  Potrzebuję pilnej pomocy!!!!! Jednemu z moich bojowników został odgryziony ogonek i widać żywe mięsko z tego co tam z niego pozostało. Czy jak wyłowię rybkę i zdezynfekuję to jodyną a później gencjaną to będzie sensowne rozwiązanie? Nadmieniam że rybka nie ma ogonka tylko żywe wystające mięsko. POMOCY!!!!!!

  Rybka dopiero po dwóch dniach normalnie je i pływa.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Julia

   Odłów ją do osobnego słoika lub miski! Daj bojownikowi lek (ja daję CMF lub Ichito), i trzymaj ją w odosobnieniu aż odrośnie mu ogonek!

 14. Cass

  Rybka mi zmieniła płeć 🙂 Kupiłam 5 miesięcy temu 4 samice bojownika (nie wiem jakiego rodzaju) i samca bojownika wspaniałego. Niestety samiec nie przeżył długo bo zachorował. Zostały mi samice i jedna w ciągu tych kilku miesięcy zmieniła płeć i stała się samcem wyglądającym jak bojownik bezbronny. Teraz zbudowała w rogu akwarium gniazdo więc jestem pewna że już jest samcem. Jestem ciekawa czy będą młode 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Robin

   Te rybki raczej nie zmieniają płci trochę ją trudno rozpoznać zwłaszcza jeśli jest to bojownik bezbronny-karłowaty chociaż tak samo się je rozpoznaje jak inne bojowniki. Samiczka u wszystkich ma taki mały jak to mówią mały biały dzyndzelek pod brzuszkiem. Sam mam te rybki urodzone u mnie w jednym akwarium i mieszka ich razem 16. Większość to chłopaki, trochę się ganiają ale nie robią sobie krzywdy, budują gniazda zabiegają o panny, i tak na okrągło. Nadmieniam że mają i żyją już około roku. Jest dużo roślin i kryjówek. Na porę karmienia zbierają się w kupe i zachowują się tak jak by piesek merdał ogonkiem, potem odpoczywają. Dopiero po dłuższym czasie nabierają wigoru. Są słodkie. Mam nadzieję że dorobisz się małych rybek. Ta wersja chłopaka bojownika jest naprawdę bardzo pracowita i opiekuńcza jeśli chodzi jeśli chodzi potomstwo. Życzę powodzenia.

  2. Robin

   Jeszcze jedno: U tych rybek potrafi się dość późno wykształcić płeć.

  3. Cass

   Wiem, że płeć może się późno wykształcić, ale zmiana płci jest u tych rybek możliwa. One wszystkie miały białą kropkę. I tej jednej powoli znikała gdy zaczęły jej się wydłużać płetwy. Nie wykluczam, że po prostu późno jej się wykształciła płeć, ale wersja z jej zmianą bardziej mi się podoba 😉 Bardzo ładna rybka z niej wyrosła. I w pełni się z Tobą zgadzam że są to bardzo opiekuńcze rybki. O wiele bardziej zgodne od bojowników wspaniałych. 🙂

 15. kubakom14@gmail.com

  Czy mogę trzymać tylko 1 samice bojownika w akwarium i czy są agresywne wobec innych ryb?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Robin

   Tak możesz. Nie są agresywne wobec innych rybek, są spokojne a przy karmieniu musisz pilnować aby samiczka bojownika jadła, ponieważ te rybki są za wolne i nie radzą sobie z szybkością do walki o pokarm. Może się nawet czasami zdarzyć że będziesz musiał karmić ją z tak zwanej ręki indywidualnie. Mimo wszystko są to bardzo kochane rybki i bardzo je polecam.

  2. Cass

   Możesz na pewno. Mam samice bojownika z młodymi mieczykami i gupikami. Nie atakują ich, to bardzo spokojne rybki. Bardziej interesują się sobą niż innymi gatunkami.

 16. Jula

  Ile mogę trzymać ryb w 90 litrowym akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jędrzej
 17. Akwarystka

  Witam. Chciałam się dowiedziec jak odróżnic samicę bojownika wspaniałego od bojownika bezbronnego?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Samce mają ładniejsze płetwy i są nieco większe.

 18. mati

  Czy można trzymać te bojowniki z neonami innesa?

  Odpowiedz
 19. ja

  małych ok. 15-20 a dużych 5-10

  Odpowiedz
 20. Anonim

  witam ile mogę trzymać rybek w 60 litrowym akwarium?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paula

   Ja mam 54l czyli mam podobne do Ciebie. Otóż mogą być: danio(4), glonojad (1),molinezje żaglopłetwe(3),gupiki(4),neony innesa(8-9) i z 3 bojowniki bezbronne. Myślę, że pomogłam 🙂

  2. Natalia

   @Paula mam nadzieję, że sobie żartujesz… Powiem tyle – twoje akwarium nadaje się tylko dla tych 3 bojowników, przy czym mam nadzieję, że piszesz o haremie.

  3. Cass

   W sumie z obsady Pauli niektóre się nadają. Ale nie wszystkie na raz. Do 60 litrowego akwa można wybrać jedną z możliwości: 3-4 bojowniki (harem) lub stadko gupików lub neony innesa lub danio. Molionezje i glonojad się w ogóle nie nadają do takiego litrażu.