Bojownik wspaniały – syjamski

Betta splendens (Regan, 1910)

 • 6 cm
 • 20 l
 • 6.0 - 8.0 pH
 • 24 - 30°C
 • Azja

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik, Bojownik wspaniały, Bojownik syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Bojownik wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6 cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Bojowniki posiadają mocną i uzębioną szczękę, a także dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, pobieranym znad tafli wody.

W naturze bojowniki syjamskie prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się tylko na czas rozmnażania. Zarówno samce, jak i samice, są agresywne wobec swojego gatunku. W akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Jeżeli jednak zechcemy umieścić kilka sztuk tego gatunku, a nie posiadamy na prawdę dużego zbiornika, to najodpowiedniejszy będzie harem samiczek.

W tym celu pomocne będzie przełamanie linii widoku w akwarium, niezbędne do wyznaczenia rewirów i zapewnienia poczucia prywatności. Z tego względu, im więcej ozdób, roślin, tym lepiej. Należy starać się, aby liczba ryb była nieparzysta i najlepiej większa od 3. Pomoże to w ustanowieniu pewnego rodzaju matriarchatu i zniweluje efekt znęcania się grupy nad jednym, najsłabszym osobnikiem. Nowo zakupione samiczki wprowadzajmy przy użyciu przeźroczystego kotnika umieszczonego wewnątrz docelowego akwarium. Im dużej trwa prężenie płetw wobec rywalek/rywalki, tym dużej nowa lokatorka powinna pozostawać w tymczasowym lokum. Po wypuszczeniu samiczki może również dochodzić do nieporozumień, stroszenia płetw, przeganiania i okazyjnego podskubywania płetw, aż do czasu ustalenia terytoriów. Planując akwarium, zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie samice bojownika będą tolerowały życie w grupie.

Pod żadnym pozorem nie próbujmy trzymać razem kilku samców, gdyż mimo iż jest to możliwe w dużym i mocno zarośniętym akwarium, to tylko nielicznym uda się ta sztuka.

Bojowniki są rybami aktywnymi za dnia, żyją średnio ok. 2 lat, w optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Akwarium ryb akwariowych

Bojowniki muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednej ryby będzie ok. 20 litrowe akwarium, dla haremu samic zalecane jest min. 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, tak aby zapewnić im wystarczającą liczbę kryjówek. W akwarium tarliskowym, wśród roślinności pływającej, samiec chętnie buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok. 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb, to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok. 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegrają rywalizację podczas podawania pokarmu. Jeśli już, to najlepiej sprawdzą się niewielkie ryby kiryskowate i zbrojnikowate.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6.5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach ustawionych tak, aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy, gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy, aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody – ta, która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona, najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem, to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bojownik wspaniały – syjamski

Galeria Ryba akwariowa - Bojownik wspaniały – syjamski

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Cena: 6 - 25 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): VU - narażone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 387

 1. Partival

  Czy mogę trzymać tego bojownika z 12 kiryskami karłowatymi (do 2,4 cm)? Jak je kupię będą miały penie coś koło 1,5 cm i obawiam się że może je zjeść. Proszę o możliwe szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Xxxx

   Zależy od bojownika. Mam dwa samce (oczywiście w osobnych akwariach) z czego jeden to anioł cudowny nigdy nie zjadł żadnej innej ryby pomimo dorzuceniu kilku sztuk narybku (1cm). Drugi to za to diabełek który wszystko co pływa goni gryzie ale nigdy nie zje (woli robaczki :)), wytępił pięć dorosłych krewetek rc i nawet za dorosłe ślimaczki różowe się zabrał. Także polecam o ile ma się jakiś dostęp wrzucić jedną /dwie 1,5cm rybki np.narybek gupika do zbiornika z bojkiem jak nie zje ani nie poobgryza i nawet gonić nie będzie to docelowo mogą razem być.(Jak będzie bojownik bardzo agresywny to trzeba maluch odłowić).Tylko trzeba pamiętać aby bojownik w zbiorniku na początku był min.2 dni (sam). Pozdrawiam serdecznie i odrazu mówię że kieruje mnie moje doświadczenie 😉

 2. Pani od rybek

  Witam serdecznie
  Mam młode bojowników, po ślicznych parkach (samiec błękitno fioletowy,a samiczka perłowo różowo malinowa) albo (samiec błękitno czerwony i samiczka purpurowo granatowa z srebrnymi przebłyskami). Maluszki są bardzo zdrowe, silne pięknie zaczynają się wybarwiać w wieku ok.1,5 miesiąca. Cena za samca 10 zł za samiczkę 5zł. Po zakup zapraszam do Wrocławia (W razie zainteresowania proszę pisać komentarze na pewno się odezwę;))

  1
  1
  Odpowiedz
 3. Karolek

  Opowiem wam moją historię…
  Mój syn bardzo chciał złotą rybkę. Postanowiłem na święta mu ją sprawić. Poszedłem do zoologicznego, a tam sprzedawca powiedział że welonek nie można trzymać w kuli. Polecił mi 5l kulę, bojownika i 3 Danio, dobrał 2 pokarmy, kolorowe kamyczki , sztuczne roślinki i zameczek. Prezent był udany. Po kilku tygodniach zobaczyłem że bojownik bardzo się chowa, więc wchodzę w internet by zobaczyć co mu jest. Okazuje się że ryb nie można trzymać w kuli. Zamówiłem akwarium 30l z allegro. Kupiłem żwirek, jakiś nawóz w tabletkach i w płynie oraz roślinki. Dokupiłem 2 Danio. Wszystko było ok, lecz po miesiącu zdechł nam 1 Danio. Postanowiłem że konkretnie poczytam o tych gatunkach by coś się dowiedzieć. Pojechałem do zoologicznego, kupiłem na spontanie akwarium 112l, żwiry, rośliny, grzałki, filtry itp. gdy wróciłem do domu wrzuciłem to wszystko do akwarium razem z 4 nowymi Danio i 3 samicami dla bojownika. Wiem teraz, że popełniłem błąd. Jednak akwarium nadal żyje, i ma się bardzo dobrze.

  Odpowiedz
 4. Ola

  Witam, mam 30l akwarium (kostkę) a w nim pływa bojownik. Czy istnieje gatunek ryby czy krewetki która by się nadawała do tego akwarium? Dodam tylko że mój bojownik ma łagodne usposobienie

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie polecamy łączenia z innymi gatunkami na tak małej przestrzenii.

  2. Qwww

   Jeżeli rzeczywiście jest łagodny możesz spróbować z Amano. Są dość duże ( 4-5cm) więc ich nie zje, po za tym potrafią się obronić. Ja swojego łagodnego bojka trzymam w 25l z 4 krewetkami Amano i nie zwraca na nie uwagi. Warto jednak zrobić krewetkom wiele kryjówek 😉

  3. Bartek

   Możesz spróbować z krewetkami red cherry tylko musisz zapewnić dużo kryjówek krewetkom, sam mam bojownika z tymi robaczkami 🙂

 5. Początkujący

  Witam, mam pytanie ja przekonać bojownika do jedzenia innego pokarmu niż żywy? Mój żywe wodzienie bardzo chętnie i z apetytem zjada ale jak próbuję podawać jakieś suszone jedzenie albo granulaty to najczęściej nawet ich nie próbuje a nawet jeśli go skusi to od razu wypluwa. Jak go przekonać do jedzenia bardziej urozmaiconego pokarmu?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba

   kilka dni nic nie dawaj, i daj płatki moze to cos da

 6. Maczeta

  Mam 2-letniego bojownika w akwarium 25l, od pewnego czasu, może pół roku, zauważyłem że powstaje i powiększa się jakby bulwowa narosl przy nasadzie ogona, po obu stronach. Podejrzewam że to jakiś nowotwór. Ryba wydaje się już dosyć słaba. Czy ktoś z was ma doświadczenie w tej materii – co to jest i jak postępować. W akwarium jest jeszcze kilka malutkich rybek, które są zdrowe.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Martyna

   Trzeba było by to wyciąć, ja bym na twoim miejscu nie kombinował i no niestety skrucilabym cierpienie, weś mały kamyczek i uczyń powinność bo to skomplikowane 😭wiem to smutne ale. Oszczędzisz. Rybce cierpień

  2. Maczeta

   Dzięki Martyno, chyba przełamię swe opory i dokonam eutanazji.

  3. MM

   Nic sie nie martw. To normalne u bojownikow. Jesli jest slaby to raczej trzeba poszukac przyczyny np temp lub parameter wody.

 7. Kakaq

  Wziąłem jednego z kubeczka jest teraz w 54l z pokrywą pytanie czy to przeziębienie mu przejdzie? Pływa tylko po powietrze, przy pobieraniu powietrza puszcza bąble skrzelami, czy to objaw przeziębienia?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bettas

   Tak jest przeziębiony

 8. Anita

  Podziele się z wami moją historia

  Zazwyczaj za każdym razem sprowadzałam bojowniki z hodowli i te najbardziej rzadkie jednak kiedy pochodziłam z nimi do tarła nic z tego nie wychodziło. W końcu poszłam do zwykłego sklepu zoologicznego i kupiłam zwykłego szmaragdowego samca dostał 11 miesięczną samice (która wcześniej zabijała poprzednie samce) Z szmaragdowym samcem doszło do TARŁA jednak samiec z dnia na dzień nie dawał sobie rady z budową i gniazdo się rozpadło.Już spróbowałam podejść jeszcze raz do tarła tym razem samiec robił z 6 gniazd w akwa tarliskowym 25l ostatnie z nich aż się podniosło ale ta sama samica była drugi raz przy tarle i oberwało jej się tak że bała się wyjść z kokosa boje się że nic z tego nie wyjdzie.Najwyżej kupie jakiegoś najbardziej wybarwionnego i spróbuje tarła z nowymi samicami.Dajcie jakieś porady

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Samiec po tarle odgania samice

 9. Marsyl

  Mam bojownika 4’ry lata… Jest stary ale cieszę się że doczekał u mnie spokojnej starości 😥

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bettas

   4 lata to b. Dlugo

 10. Renata

  Mam baniaczek 25l (41x25x25). Ph 6.5, Gh 7. Planuje obsadę:
  1xBojownik syjamski -samiec (jest łagodny, w sklepie pływa z innymi rybkami)
  4xOtosek Przyujściowy
  4xSzczupieńczyk Karłowaty
  Czy to nie za dużo? Czy jest Ok?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Za dużo. W nowym otoczeniu i na mniejszej przestrzeni bojownik może zaczepiać otoski, które nie będą miały się gdzie schować, nie mówiąc już o szczupieńczykach.

   1
   1
 11. Malit

  Witam
  Czy do 112 l może być taka obsada: -bojownik syjamski 1 samiec, 2samice
  – 10 danio galaxy
  – zbrojnik pospolity 1 samiec,1 samica
  – 8 krewetek
  Zależy mi na szybkiej odpowiedzi za którą z góry dziękuje

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Malit

   Zapomniałem o platkach – 4 platki

  2. Kamil Gałęziok

   mogą być razem z własnego doświadczenia pozdrawiam

  3. mk

   odpuść Danio szybko pływają i mogą denerwować bojownika, lepiej np. Razbory klinowe wybrać chociaż w sklepach bojowniki zawsze widzę z neonami więc to też może być opcja

  4. u_akwarystka

   Harem bojowników, a co zrobisz jak dojdzie do tarła i samiec bedzie próbował pozabijać samice? masz drugi zbiornik dla samic? samca po kilku dniach też trzeba odizolować od gniazda, jeśli chce się odchować narybek. narybek potrzebuje mikroplanktonu, który trzeba wyhodować samemu, bo w sklepach raczej nie ma. dość szybko narybek zaczyna bić się między sobą i trzeba kazdą rybę trzymać oddzielnie, też bardzo lubie bojowniki, mam jednego, jest świetny, siedzi sam ze ślimaczkami i małżą filtrującą. przemyśl to jeszcze, pozdrawiam

 12. Anita

  Hej. Czy to normalne że samiczka bojownika 8-miesięcy miała już ok. 20 samców każdy inny który pochodził do tarła samica była niechętna i zawsze zagryzała samca. Wiec któregoś dnia poszłam i kupiłam najdzikszego,największego i najbardziej kolorowego samca. Po kilku H samiec zrobił z 3 gniazda z czego były nie wypałem sądziłam że zginie jak jego poprzednicy zostawiłam je i poszłam oglądać film. przychodze patrze a tu ani gniazda ale ryby zaczęły się trzeć po jakiś 2H samiec zrobił piękne duże gniazdo a w nim jajeczka. Chcę się dowiedzieć czym karmić młode

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mk

   najłatwiej jakiś pokarm dla narybku kup w sklepie,

 13. Jola

  Witam. Jak myślicie czy bojownik będzie zjadał oczliki? Ostatnio pojawiły się w moim nowym akwarium i szczerze mówiąc nieesteycznie to wygląda :/

  Odpowiedz
 14. Avocado

  Witam. Jest początkująca i to jest moje pierwsze akwarium: 25l (41cnx25cmx25cm), podłoże to ciemny substrat, korzeń, żywe rośliny, grzałka z termostatem, filtr Aquael Pat Mini. Zamieszka w nim samiec bojownika (nie z kubeczka tylko z małego akwarium).Mam dwa pytania:
  1- Akwarium ma 4 dni. Dlaczego woda jest leciutko mlecznobiała? Za słabo ustawiony filtr ? ( ps filtr nie ma wężyka i tego ,,dzióbka”, bo bojownik nie potrzebuje napowietrzania ,chciałam też zmniejszyć ruch wody do minimum)
  2- Myślałam o krewtkach Amano jako ekipie sprzątającej ( od 3 dni pleśń pojawiła się na korzeniu). Czy bojownik będzie je atakował? Co mogę innego ewentualnie dać jako ekipe sprzątającą?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. 1

   Woda może być takiego koloru od pierwotniaków

 15. Adam

  Cześć,
  akwaria miałem przez 5 lat i nigdy ten problem mnie nie dotyczył. Otóż zawsze w akwarium towarzyskim miałem gupiki, danio, kiryski, molinezje, mieczyki, brzanki, nawet i krewetki (oczywiście było to kilka zbiorników) ale w każdym z nich (bez krewetek) miałem bojownika i nigdy nie było z ani jednym najmniejszego problemu. Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach również teraz po 3 latach przerwy kupiłem bojownika z gupikami. Okazuje się być diabłem wcielonym. Pierwsze 3 dni jak najbardziej, potem podgryziony ogon, a następnie zamęczony samiec. Próbując porad odseparowałem go siateczką od kotnika tak, że nadal pozostaje w tym samym akwa i widzi inne ryby. Tylko że mija już póltorej tygodnia a ten przy drugiej próbie połączenia atakuje już po 1 sekundzie. Czy macie jakieś rady, czy po prostu oddać go gdzieś/kupić mu odrębne akwa? Bo dodam że strasznie mi go szkoda, wyjątkowo piękny mi się trafił

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. u_akwarystka

   jak możesz to kup mu małe akwarium, widziałam w sklepie akwarystycznym (ale nie w sieciówce tylko w takim małym rodzinnym 10 lub 20 l zbiorniczek za około 20 – 30 zł, do tego lampeczka led (1,5 W), grzałka, ze dwie roślinki i będzie śmigał, szkoda oddawać jeśli taki ładny

 16. Michał

  Pytanko czy bojownika można trzymać w akwarium o biotopie czarnych wód ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kimpi

   tak możesz go trzymać

 17. Bartek

  Hej! Mam aqwa 240l ile mogę w nim zrobić haremow? Czyli ile samców na ile samic. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Patrycja

   Jeden samiec tylko i wyłącznie. Chyba, że chcesz mieć walki… jeden samiec i kilka samic

  2. Rafał

   W akwa możesz mieć raczej tylko jeden harem,czasem trafiają się osobniki bardziej agresywne i jeden drugiego zamęczy, samiczki tez nie są wcale potulne i nawet samica potrafi zatłuc samca, akwa o którym piszesz nie jest małe wiec proponowałbym jeden samiec i cztery lub pięć samic do tego gęsta roślinność

 18. Arek

  Witam, mam pytanie: akwa 30l (kostka), filtr i grzałka jest, sporo roślinek i miejsc do schowania się, samiec bojownika i kilka innych rybek tzw. czyszczących 😉 czy mogę koledze bojownikowi dokupić 2 dziewczyny czy akwa za małe?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akas

   Niestety akwarium jest trochę za małe. Minimun dla haremu bojka (1+2) to 54l l. Mimo wielo roślin jest duże ryzyko,że samiec zamęczy samice.

  2. NieMającyPojęcia

   @Akas
   Chyba bardziej ryzyko, że dominująca samica zamęczy samca.

 19. Agata

  Witam. Zakładam akwarium 54l. Mam obecnie bojownika w małym pojemniku i chcę poprawić jego byt dlatego koniecznie musi się znaleźć w dużym akwarium. Wodę mam twardą, według informacji na stronie komunalki ok 20dH. Akwarium będzie miało wymiary 60X30X30, planuję posadzić żywe rośliny, położyć korzeń i 2-3 kryjówki z kokosa i bambusa. Sugerując się komentarzami ze strony myślę o następującej obsadzie:
  – 1 samiec bojownika
  – 2-3 samiczki bojownika
  – 3 kiryski spiżowe
  – 3 kiryski albinosy
  – 1 ślimak hellena
  – 1 ślimak military helmet
  Za dużo? Za mało? Czy akurat? Zastanawiam się czy nie będzie „za ubogo” a z drugiej strony nie chcę przerybienia ani denerwować bojownika zbyt kolorowymi rybkami.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może być, tylko zamiast tych albinosów postawiłbym na kolejne 2-3szt. spiżowych. Mam akurat u siebie spiżowe i albinosy i tworzą sobie osobne grupy, raczej rzadko siedzą wszystkie razem. Jeśli u Ciebie będzie podobnie to będziesz miała dwie zestresowane (bo zbyt małe) grupki kirysków.

  2. Agata

   No to chyba faktycznie ograniczę się do spiżowych (albo do albinosów bo te mi się dużo bardziej podobają). Miałam cichą nadzieję, że się ze sobą dogadają no ale trudno.

  3. sebol

   jesli chodzi o kiryski to ja mam w swoim akwa 9 – kazdy inny i trzymaja sie w grupie
   odnosnie bojownika – jesli nie chcesz sie zajac rozmnazaniem to nie kupuj samiczek bo on je zameczy bedzie je ciagle gonil i jak nie beda mialy dostatecznie kryjowek to ci padna

  4. Agata

   Sebol rozmnażać absolutnie bym nie chciała. Kryjówek będzie sporo i myślę, że jak będą 2-3 samiczki to dadzą sobie z nim radę. A jeśli nie samiczki to co proponujesz dla towarzystwa dla bojownika?

 20. benek

  Czy może być w 112 l jeden samiec i dwie,trzy samice + pielęgnice ramireza i piskorki?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz K.

   Myślę,że ok oprócz ramirezek. Bojki i ramirezki to ryby mocno terytorialne,a trzymanie ich razem to nie jest dobry pomysł, nawet w większym zbiorniku. Poza tym ramirezki są dość kolorowe,więc będą denerwować samca bojownika.

  2. benek

   Wielkie dzięki Tomasz K. a czy zamiast ramirezek mógłbyś polecić jakąś inną rybkę

  3. Tomasz K.

   Dobre będzie na przykład stadko razbor klinowych,razbor espei lub kirysków spiżowych, ewentualnie gupiki endlera.Ważne by to byłoy niewielkie,łagodne i niezbyt kolorowe rybki.

  4. Tomasz K.

   Jednak zawsze możesz trafić na agresywnego bojka,ktory powinien być sam. To z czym bedzie bojek zależy od jego charakteru.

  5. Grzegorz

   @Tomasz K.
   U mnie parka bojowników wytłukła wszystkie gupiki. Samiec je strasznie obtłukiwał, kąsał w skrzela, a potem samica dobijała.
   Nie polecam trzymania bojowników z gupikami. Samce są do siebie na tyle podobne, że samiec bojownika na pewno je pozabija.

 21. daniodan

  Od około roku mam bojownika w akwarium z kilkoma molinezjami i kiryskami, z którymi żyje nader spokojnie. Wczoraj zauważyłem, że jedno oko ma praktycznie całe na wierzchu. Poza tym nic mu więcej nie dolega , zachowuje się tak jak dotychczas, czasami siedzi za filtrem , czasami sobie popływa przy szybie. Reaguje jak się podejdzie do akwarium i sprawdza czy to już pora na jedzenie. Widzę że je normalnie. Czy ktoś wie co mu się mogło przytrafić i co ewentualnie można zrobić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. M

   Może za późno na odpowiedź lecz miałem kilka miesięcy temu taki problem, być może było to wynikiem kiepskiego stanu wody. Zrobiłem mocne czyszczenie, podmianki dość często i przeszło mu.

 22. Szymon

  Mam problem z rozmnażaniem bojowników. Parka jest w ok 50l plastikowym przezroczystym pojemniku temp 30 stopni, poziom wody ok 20 cm, rośliny rozdzyca. Karmione obficie żywym i dobrym pokarmem suchym, tylko samiec nie chce budować gniazda. W 2 dniu zbudował takie malutkie było kilka godzin i rozwaliło się, a samiec jakoś nie zabiera się za budowę następnego. Co to może być? Ryby mają pokrywę i temperatura powietrza jest ciepła, samica jest oddzielona w butelce czy samiec ma jeszcze czas na budowę jak tak to ok ile? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ...

   Spróbuj zacząć od obniżenia temperatury. Czasem potrafi to pobudzić ryby. Jeżeli będzie już gniazdo możesz dodać przegotowanej wody aby zwiększyć jego wytrzymałość. Możesz też podmienić samca na innego. Ten nieudolny powinien zaakceptować gniazdo zbudowane przez swojego kolegę po fachu.

 23. Sławek

  Czy bojownik może być ze stadem krewetek Red Crystal??????? Akwa 54l, dużo roślinności i kryjówek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wiesz problematyczny temat wszystko zależy od tego jaki egzemplarz bojownika trafisz. Może być taki który będzie dręczył dorosłe osobniki i je okaleczał , może być taki który będzie je ignorował. Na pewno każdy będzie polował na młode osobniki.

 24. Felka

  Zamierzam kupić akwa 54l. W planach mam taką obsadę:
  1x Bojownik
  3x Kirysek Panda
  4x Razbora Klinowa
  4x Otosek Przyujściowy
  5x Gupik Endlera ( samce)
  10x Krewetka Red Crystal
  Czy taka obsada da radę? Nie chciałambym , żeby doszło do przerybienia. Jakie rybki ewentualnie mogłabym dorzucić lub z jakich zrezygnować? Oczywiście zapewnię wiele kryjówek. A jaka temperatura byłaby w tym przypadku optymalna?
  Z góry dziękuję????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natalia

   Moim zdaniem jest za dużą różnorodność. Kiryski albo otoski powinno się trzymać w grupach po 5-6 osobników (to minimum). Robory trzymamy w grupie przynajmniej 8 sztuk więc zrezygnowalabym z guzików. Co do krewetek mogą zostać zjedzone przez bójka, ale to zależy od osobnika.

 25. Karolina

  Mam akwarium 126l,połowa gęsto zarośnięta roślinnością, druga z trawą przy szybie i małymi roślinkami plus piasek, no i pistia.
  Chcę powiększyć obsadę, w tej chwili mam
  20 mikrorozbor Galaxy
  3 pisorki
  4 gupiki (ale je chyba gdzieś przeniosę aby została sama Azja)

  Chciałabym 3 gurami mozaikowe plus parkę bojownika i/lub prętnika karłowatego. Czy taka obsada będzie ok?

  Czy bojowniki można na stałe trzymać z samicami, bo na forach często czytam, że atakują się na wzajem i w dodatku to jedna z samic jest agresorem, może jakby był jeden samiec i jedna samica to w moim 126l jakoś by się pogodzili?
  ps. Do tarła posiadam osobny zbiornik 60l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marysia

   Bojków nie trzyma się w parach tylko w haremach, ale przy takim litrażu możesz sobie na to pozwolić 🙂 Polecałabym ci jednak najpierw zakup samczyka, dopiero później samic, bo może się okazać, że samiec będzie zbyt agresywny. Gorsza sprawa, jak to dziewczynki będą zbyt wojownicze… Ale tak jak mówiłam, przy takim litrażu powinien być spokój.

 26. Mario

  Od kilkunastu dni mam bojownika z gupiki, neonki, molinezje, skalary itp…. i jest naprawdę OK nikt mu nic nie robi ani on innym a akwarium mam 112 l.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nikt nic nie robi bo gupiki, neonki i molinezje to spokojne ryby, bojownik często również jest spokojny , poza tym akwarium masz wystarczająco duże i bojownik ma swoje terytorium. Ale dla skalara już 112L to zbyt mało, przydaloby się 2x większe. Na koniec jeszcze dodam, że neonki powinny miec inne parametry wody niż molinezje czy gupiki.

  2. ...

   Zamiast skupiać się na parametrach wody lepiej skupić się na fakcie, że skalar wciągnie neonki jak spaghetti. Mało tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że skalar rozszarpie bojownika, a w gratisie bojownik przystrzyże płetwy gupików jak żywopłot.

 27. Toma

  Witajcie. Czy bojownik może być z kiryskami ? Za odpowiedź dziękuję.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   uzależnione jest to od wielkości i wystroju zbiornika

  2. Felka

   Ja mam bojownika i 3 kiryski jest wszystko dobrze. Bojek podpływa czasem zainteresowany, otrze się o nie płetwą, ale jest spokój.
   Moja koleżanka też ma bojka i kilka kirysków żyją na luzie.

  3. Arek

   Sam mam boja i 4 kiryski pigmeje – zero problemu 🙂

 28. Sławek B.

  Miałem bojownika z bystrzykami amandy (w 30 litrach 1 bojownik i 5 bystrzyków) i nic im nie robił. Teraz siedzi sam z krewetkami (bystrzyki poszły do 54 litrów).

  Odpowiedz
 29. Weronika

  Czy ktoś mógłby mi napisać jaka powinna być odpowiednia dieta dla bojownika wspaniałego, ponieważ każdy mówi i pisze co innego i nie mam już pewności co do karmienia swojej rybki, a nie chce jej krzywdzić.Będę wdzięczna za szybką odpowiedzieć. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   dieta złożona głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Najlepszy będzie żywy pokarm dafnia, szklarka, ochotka

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Żywa ochotka może być niebezpieczna, albo musi być z pewnego i sprawdzonego źródła albo najlepiej mrożona.

  3. Wojtekxxx9

   Ja daję pokarm mrożony. Mam z 10rodzajow Co jakiś czas suchy z witaminami

  4. Felka

   Widzę, że tutaj też każdy mówi coś innego.
   To czym karmisz bojka to raczej twój wybór, ja np. karmię go tylko suchymi płatkami (chociaż chłopak często zżera również tabletki dla kirysków). Ogólnie poczytaj sobie o pokarmach, żywieniu. Poeksperymentuj, zobacz co lubi, a czego nie. Mój kiedyś nie jadł w ogóle płatków tylko granulki, teraz jest na odwrót. 🙂

  5. ...

   Im bardziej zróżnicowana dieta tym lepiej. Karmienie samą ochotką to jakaś pomyłka. Nie dość, że kaloryczna, to jeszcze kumuluje toksyny. Najlepiej przed podaniem dokładnie ją wypłukać. Wszelkiej maści robaczki powinny być uzupełnieniem do płatków, bądź granulatu. Czysto mięsna dieta przyprawi bojownika o niestrawność.

 30. Weronika

  Mam pytanie, bo mam bojownika od niedawna i zastanawiam się czy mogłabym mu dodać do towarzystwa jakąś niedużą rybkę innego gatunku?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wszystko zależy od tego w jakim akwarium trzymasz tego bojownika.

  2. Wojtekxxx9

   U mnie żyje z tęczankami Wernera i nie wchodzą sobie w drogę.tylko mam baniaczek 180l

 31. Oł, nini

  Fajne rybki ale mam problem. Trzymam parkę w 45l i od wczoraj samczyk jest apatyczny, ma nastroszone łuski i wytrzeszcz oczu. Czy to może być posocznica? A jeśli tak to czym ją się leczy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dedi

   Najlepiej przeczytać minimalne wymagania w powyższym artykule i oddać ryby komuś kto akwarystyke traktuje poważnie

  2. ...

   A jeszcze lepiej nie słuchać osób pokroju Dediego. 🙂

  3. ...

   A żeby było ciut bardziej merytorycznie to możesz próbować leczyć chloramfenikolem, aureomycyną, terramycyną, lub achromycyną. Z profilaktyki spróbuj wzbogacić dietę rybola zwłaszcza o pokarmy roślinne. Chociaż zważywszy na datę zamieszczenia pytania, to i tak pewnie trafił już do krainy wiecznych połowów

 32. Jowita

  Ja mam pytanie odnosnie sprzatania akwarium, podczas gdy bojownik zaczal budowac gniazdo. Akwa 54L. Podmieniac 10/20% wody(robie to raz na tydzien) czy wstrzymac sie..jezeli tak..to na jak dlugo? I jak mam nie karmic bojownika w tym okresie(?), gdy on przebywa w ogolnym akwarium, gdzie sa tez inne rybki. Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ...

   Ja normalnie podmieniałem wodę, tylko starałem się zasysać ją z dala od gniazda. Wszelkie uszkodzenia bojownik łatał na bieżąco. Co do karmienia to właściwie bardzo rzadko przy młodych przerywałem serwowanie wyżerki. Czasami po prostu nie był nią zainteresowany i leciała sobie na dno

  2. Tomek0044

   W ogólnym ich nie rozmnożysz a nawet jak się coś wykluje to będzie służyć jako pokarm więc śmiało sprzątaj

 33. Agata

  cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. Planuję tam harem bojownika (1+2). Zastanawiam się, co jeszcze mogę do nich dodać. Wiem, że ciężko dobrać bojownikom towarzystwo, ale może chociaż jakaś przydenna rybka?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Aneta

   Heja. Myślę, że w 60l mogłabyś sobie pozwolić na niewielkie stadko kiryskóww, żeby była jakaś fajna ekipa sprzątająca. Pamiętaj, że będziesz potrzebowała dużo kryjówek, w postaci dużej ilości roślin, czy kokosów.

  2. Paula

   Hej mam bojownika z kiryskami i gupikami. Nic im nie robi tak jakby ich nie widział. Gupiki czasem bo zaczepiaja Ale on je olewa. Śmiesznie to wygląda. Bojek nawet podbiera jedzonko kiryskom. Myślę że bojownik niepotrzebnie mają taka złą sławę.. sa to bardzo tolerancyjne rybki

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Z bojownikami różnie bywa. Czasem są pokojowo nastawione a czasem agresywne. Miałem kiedyś jednego bojownika przez kilkanaście dni, kupiłem razem z akwarium i był jak wściekły pies, atakował wszystko co się rusza. Strach było rękę do akwarium wkładać 🙂

  4. Wojciech

   Tak jak napisano – zależy od ‚egzemplarza’. Mój bojo mieszka zgodnie z gupikami, nawet liczyłem że będzie kontrolował populację, ale trochę słabo z tym. Krewetki red i orange żyją przy nim spokojnie…

  5. Bartek

   ja mam pięknego samca który na początku wpuszczenia atakował wszystko co się rusza i do wszystkiego roztwierał swój kołnierz ale po paru godzinach ustało i żyje sobie razem z 3x kakadu +glonojad lamparci i polecam żeby zrobić dużo kryjówek jak zamierzasz dorzucić mu jakiś małych przyjaciół żeby mogły się przed nim chować
   Pozdrawiam

 34. Ewa

  Mam samca (2msc ) i samiczki 2 (nie cały tydzień) samiec zbudował gniazdo samica atakowała samice więc je rozdzieliłam nwm co teraz. Mam zwkac na ikrę jak założył gniazdo?

  7.5l akwarium ma gdzie się chować za krzaczek i do „korzenia”

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ewa

   Ps. Chciałam je przenieść do 60l ale zrobił te gniazdo i głupio mi rozwalać

  2. Agata

   cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. W środku chciałam harem bojownika (1+2). Wiem, że ciężko z bojownikami w towarzystkim, ale zastanawiam się, czy coś jeszcze może z nimi żyć? Jakaś przydenna rybka? W razie awantur mam drugie, większe akwarium do ewentualnego rozdzielenia. Ale nie chcę robić metodą prób i błędów, tylko poradzić się z czym spróbować, żeby był cień szansy pogodzenia.

  3. Aneta

   Ewa, 7,5l to akwarium za małe na chociażby jednego bojownika. Ryby będą się gonić, ponieważ akwarium jest za małe dla nich. Możesz kupić akwarium przynajmniej 54l, gdzie możesz spokojnie trzymać bojownika i samiczki. Pamiętaj wówczas o dużej ilości roślin i kryjówek dla rybek. Możesz również oddać samiczki i kupić akwarium 20l, gdzie możesz spokojnie trzymać samego samca z roślinkami. Poszukaj na olx akwariów, ja za 100zł kupiłam 54l z grzałką, pokrywą oraz filtrem, co jest bardzo dobrą ofertą. Pamiętaj też o pokrywie do akwarium, bo bojownik może się przeziębić.