Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Pochodzenie ryb akwariowych

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Odżywianie ryb akwariowych

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, mniejsze dafnie, oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Akwarium ryb akwariowych

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26 °C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Video

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Galeria

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Xiphophorus hellerii
synonim:Swordtail
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:4 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:100 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Mieczyk HelleraPoważnie o rybach - Mieczyk Hellera

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 42

 1. Ola

  Witam.
  Moja historia będzie trochę dziwna i zawiła ale bardzo proszę o odpowiedź doświadczonych hodowców mieczyków czy to możliwe. Otóż ok 1,5mca temu przyszedł na świat jeden miot małych mieczyków. Po kilku dniach od ich urodzenia samiec zdechł. Po jakimś czasie przyszedł na świat następny miot. W akwarium została dorosła samica i dwa mioty małych rybek. Dzisiaj zauważyłam znowu dwa mikroskopijne małe mieczyki. Samiec zdechł tak dawno, może pierwszy miot może już być zdolny do rozmnażania?

  odpowiedz
  1. kuba14

   samica przechowuje plemniki nawet na pól roku

 2. Bartek

  Ja mam 1 samca i 1 samice i nie chcą mi się rozmnożyć czy mam je w akwarium 120l. mam już je ponad rok i nic ale samiec skubie samice po brzuchu co robić

  odpowiedz
 3. Patryk

  Czy do 1 samca i 2 samic mieczyka można mieć akwarium o pojemności 30l ?

  odpowiedz
  1. br77

   Można, ja mam 45l. Para mieczyków już tylko przetrwała były z brzankami sumatrzańskimi, gupikami, kirysami, glonojadami. Samiec regularnie zapładniał samicę od kilku miesięcy, ale od wczoraj mam pierwszy raz małe pomarańczowe mieczyki – BEZ POMOCY KOTNIKA.SUKCES!

   Wcześniej (kilka lat temu) z małych miałem tylko gupiki. Molinezje nie chciały się rozmnożyć.
   Teraz moje akwarium BĘDĄ ZAMIESZKIWAĆ same mieczyki

  2. arek d.

   na trzy dorosłe mieczyki 80 – 90l

 4. Akwarystka

  Witam. Czy waszym zdaniem istnieją hybrydy mieczyka hellera z molinezją black molly lub z mieszańcem molinezji gold z black molly. Jeśli tak to proszę o link do zdjęcia z taką krzyżówką, a jeżeli nie to dlaczego?

  odpowiedz
 5. Anonim

  Czy mogę trzymać go z cierniooczkiem albo kirysem, tęczanką neonową, bystrzykiem lub neonem innesa i z danio?

  odpowiedz
  1. ProBoszcz

   Z neonem i kirysem jak najbardziej tylko pamiętaj żeby ilościowo inne gatunki ich nie zdominowały bo będą się chować

 6. Paulina

  Moja samica szybciej oddycha co to może oznaczać?

  odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Może to oznaczać że będzie się kocić ;)

 7. Lila

  Anonim ale moja samica miała dzieci a teraz jest samcem, ma miecz

  odpowiedz
  1. Stefan

   Tak to jest u mieczyków i platek.

  2. Akwarystka ;)

   U ryb żyworodnych i morskich to się zdarza ;)

 8. Lila

  Hej mam pytanie czy samica mieczyka może zamienić się w samca ? Bo mojej samicy wyrósł miecz.

  odpowiedz
  1. Anonim

   Oczywiście, że może jeśli to samiec. Mniejszym samcom prędzej wyrastają miecze, większe są praktycznie nie do odróżnienia od samic i dłużej dojrzewają więc miecze wyrastają im później. Z uwagi, że miecze – samce, są agresywne dla innych samców, więc wygrywają walkę o samice z tymi mniejszymi.

 9. wioleta

  Widziałam na filmie jak ryby jedzą brokuła był gotowany czy surowy?

  odpowiedz
  1. Paweł

   musi być surowy

  2. Akwarystka ;)

   Gotowany

 10. Kamil

  Mam mały problem Z samicą mieczyka(pomarańczową) dość dużą i samcem mieczyka (czarnym) i nie jestem pewien czy się okocą ??

  odpowiedz
  1. Linka

   Czarny samiec mieczyka? Zazdroszczę jeszcze nigdy takiego nie widziałam. Może być tak jak jest u mnie. Rybki kocą się w najmniej spodziewanym momencie i odrazu zjadają młode. Mam je z rok i tylko raz niedawno temu udało mi się trafić, a samica połowę zjadła, większość zabiła rzucając się w kotniku i w efekcie z miotu zostały mi dosłownie 3 młode

  2. Lila

   A czy twoja samica miała już kiedyś młode?

 11. kamil

  Ja mam problem z samicą molinezji żółtej ma bardzo duży brzuch i nie chce się okocić? Poradzicie mi co z tym zrobić.

  odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Można podawać jej pokarm ovo-vit lub o podobnym składzie.

 12. Krzysiek

  A ja hurtem :-) temperatura w kotniku do 27 stopni, światło na noc zgaszone i dzień po dniu jak na porodówce. Dziwne ale jak nie zaciemniłem kotnika to czekałem zawsze dłużej, może to nie ma związku ale myślę że może pomóc a na pewno nie zaszkodzi. Mam w tej chwili sporo młodych. Pary dobrały się same, zresztą każdy z każdym z odchowanych młodych i jakoś idzie. Nie mam za to szczęścia do molinezji :-( Są wrażliwsze jak na żyworodne, natomiast z mieczykami idzie jak po maśle.

  odpowiedz
  1. Linka

   Znowu ja mam odwrotnie. Molki rodzą mi co kilka dni, za dnia i nocą :-) złote i czarne. Znowu mieczyki ani razu jeszcze nie złapałam na rodzeniu. A no mam je już z jakieś pół roku.

  2. patrycja

   To gratulacje Krzysiek! Ja właśnie mam na odwrót! Molinezje kocą się jak opętane a mieczyków nie mogę rozmnożyć
   do kamila – ona wcale nie musi być kotna. Molinezje to żarłoki mogła po prostu się objeść :)

  3. Anonim

   Witam, około 3 miesięcy zauważyłem że mój mieczyk jest w ciąży. Jest tylko jeden problem rybko ma duży brzuch i dużą czarną plamkę a narybku nie ma. Moje akwarium ma 45l. Co robić???

 13. Oliwia Grabarczyk

  A w ilu litrowym akwarium można trzymać mieczyki? I z jakimi rybami mogą one być w akwarium? Przysyłacie odpowiedzi

  odpowiedz
  1. Ania

   Ja mam parkę w około 75 litrowym akwarium i dosyć dobrze się zachowują i mieszkają z neonkami, gupikami, kiryskami, glonojadami, molinezjami … w ogóle żyją te ryby w zgodzie z wszystkimi łagodnymi rybami jakie znam

  2. Linka

   Ja mieczyki trzymam z łagodnymi i agresywnymi gatunkami ryb. Raczej nie zaczepiają innych rybek, ani inne gatunki nie zwracają na nie uwagi. A mam pielęgniczki ramirezy, boliwijskie, barwniaki czerwonobrzuche, molinezje, gupiki, gurami mozaikowe, złote, kiryski albinoski, zbrojniki albinoski, brzanki mszyste i sumatrzanskie, pretniki karlowate, danio różowe, zielone. Wystarczy tylko dobra selekcja rybek i zbiornik nawet z najmniej przyjaznymi rybkami może stać się przyjazny.

 14. Linka

  Ja znowu hoduje rybki od jakiegoś czasu. Rozmnazalam bardzo trudne gatunki z sukcesem, a mieczyki???? Za cholerę nie chcą się dobrać. Aaaaallllbbbbooo co mało prawdopodobne, przegapiam moment kocenia. Nie mogę za nic poznać czy kotne są czy nie. Myślałam, ze będą proste jak molki, a tu nic

  odpowiedz
 15. patisonek

  Właśnie na świat przyszły małe mieczyki tylko nie wiem jak długo i jak poznać ze samica okociła się do końca

  odpowiedz
 16. mariusz

  Mam problem, z samica zielonego mieczyka nie może się wykocić jest jak bomba taka gruba… co poradzić?

  odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Podawaj więcej ovo-vit’u lub pokarmu o takim samym składzie.

 17. Kuba

  Tak to prawda Mieczyki się przyjemnie hoduje. Oto przykład z mojego Akwarium:
  http://youtu.be/kWZcfhm06k8

  odpowiedz
  1. Anonim

   Gratulacje

 18. mati

  jestem początkującym hodowca i mieczyki rozmnażają się bardzo łatwo

  odpowiedz
 19. Michał

  Tak, zjadają.

  odpowiedz
 20. sandra

  Czy mieczyki zjadają swoje młode?

  odpowiedz
  1. Anonim

   tak moja zjadła

 21. Belek

  Mieczyki to bardzo wdzięczne ryby żyworodne do hodowli, bogata kolorystyka ich form i kształtów sprawia, iż często stają się pierwszymi mieszkańcami nowo zakładanych zbiorników. W moim przypadku mieczyki zawsze były i nadal będą podstawowymi gatunkami hodowlanymi.

  odpowiedz