Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Pochodzenie ryb akwariowych

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Odżywianie ryb akwariowych

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, mniejsze dafnie, oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Akwarium ryb akwariowych

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Xiphophorus hellerii
synonim:Swordtail
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia4 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:100 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Mieczyk HelleraPoważnie o rybach - Mieczyk Hellera

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 93

 1. 2Pac

  Jeszcze przy okazji chciałem zapytać jak podawać rybkom mrożony pokarm, czy trzeba go jakoś przygotowywać i jaki jest najlepszy dla mieczyków (dafnia, ochotka, kryl czy solowiec), bo od kiedy kupiłem te rybki to jedzą tylko płatki z tetry.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Mrożony pokarm wystarczy rozmrozić do temp. pokojowej i podawać. Mieczyki tak jak Platynki czy Gupiki lubią jeść płatki oraz obskubywać glony. Dietę należy wzbogacić o larwy komarów, wodzień (o ile można dostać) czy łatwo dostępne w sklepach akwarystycznych dafnie. Bardzo też lubią ochotkę (larwy muchówek). Wiadomo jak każda rybka wolą pokarm żywy, ale tutaj trzeba uważać (najlepiej zaufany sklep) aby nie zarazić pasożytami – wiciowcami, nicieniami – lub wyparzyć wrzątkiem. Szczególnie samice w ciąży potrzebują białka, protein, więc chętnie wciągną robaczka. Jeśli teraz nie chcą jeść to pewnie kwestia tylko czasu…

 2. 2Pac

  Źle napisałem, woda jest podmieniana 15 l co 3 dni i dodaję do niej 0,3ml cmf.Mam jeszcze jedno pytanie:czy mam włączać rybkom oświetlenie, bo gdzieś czytałem, że przy rybiej ospie się go nie włącza.Myślałem, że może przez to rybki nie zdrowieją.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie słyszałem o tym, ważna jest temp. aby przy podwyższonej wybić dokładnie nowo rozwijające się pasożyty. A jeśli masz rośliny to przecież nie możesz wyłączyć… Aha, taka mała uwaga, gdy aplikujesz CMF przez 24 godz. nie podawaj pokarmu, podobno lek wtedy szkodzi rybkom.

 3. 2Pac

  Z jedzeniem nie mają problemu;)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Dopóki mają apetyt to jest szansa aby wyzdrowiały…
   A woda zmieniana? czy podmieniana? bo to jest duża różnica.
   Na Twoje 60l wystarczą podmiany po 12l (20%) i CMF 0,6ml pierwsza dawka i 0,3ml trzy następne, cała kuracja 12 dni. Trochę dziwi mnie że po tygodniu nie ma żadnej poprawy…

 4. 2Pac

  Rzeczywistym problemem u moich mieczyków okazuje się rybia ospa.Prosił bym o jakieś porady bo leczę je cmf z tropicala od tygodnia i nie widzę żadnych rezultatów.Na szczęście żadna z ryb nie zdechła.Woda jest filtrowania 24 H grzałka ustawiona na 28-29 C woda zmieniana co 3 dzień i dodaję do niej cmf.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Pozostało tylko czekać…
   A rybki jedzą w ogóle?

 5. 2Pac

  Dzisiaj już wszystko jest ok;)Oczywiście woda się odstała i została uzdatniona przed wpuszczeniem ryb do zbiornika około tygodnia temu.Nie wiem czemu ryby tak się zachowywały.Jak narazie od rana do teraz rybki zachowują się normalnie,żerują i swobodnie pływają.Temperatura cały czas jest stała 26 C.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   1 tydz. – rośnie poziom amoniaku (NH3)
   2 tydz. – maleje amoniak i rośnie poz. azotynów (NO2)
   3 tydz. – maleją azotyny i rośnie poz. azotanów (NO3)
   Dopiero w 4 tyg. od założenia akwarium bakterie są już na tyle rozwinięte że NH3 i NO2 są na poziomie niewykrywalnym =0, a w akwarium są już tylko związki azotanów NO3. Amoniak i azotyny są toksyczne (trujące) dla rybek, azotany które będą zawsze występowały NO3>0 są szkodliwe przy dużych stężeniach, dlatego trzeba robić regularne podmiany wody (20% co tydzień) i dobrze mieć rośliny które NO3 wchłaniają.
   Więc jeszcze nie jest wszystko ok.

 6. 2Pac

  Odczekałem ok 5 minut i rzeczywiście wydaje mi się, że za szybko je wpuściłem.Wczoraj wieczorem o dziwo pływały normalnie i miały 26 C, ale dziś od rana niestety znów jest to samo.Teraz mam 27,5 C w akwarium.Rybki nadal są nieswoje.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Spuść do 26`C i zostaw. Nie zmieniaj, codziennie na inną, bo się nie zaaklimatyzują.

  2. Wlodi13

   2Pac, tydzień temu pytałeś o akwarium dla mieczyków, a od dwóch dni ryby pływają już w wodzie. Rozmawiacie ciągle o temp. i czy za szybko ryby z woreczka nie zostały wpuszczone do wody, nie mogę powstrzymać się aby nie wtrącić swojego słowa. Mieczyki to tak odporne ryby że dziwię się waszymi wątpliwościami, owszem żadna rybka nie lubi nagłych zmian temp. >2°C, ale Ty zrobiłeś zupełnie coś innego. Zafundowałeś mieczykom kąpiel w amoniaku, później przez tydzień będą się jeszcze męczyć w azotynach (poczytaj sobie o dojrzewaniu akwarium), pytanie tylko czy poza tym odchlorowałeś i uzdatniłeś wodę, bo jeśli nie, to oprócz toksycznych kąpieli naraziłeś ryby na zabójczy chlor i szkodliwe sole metali ciężkich. Mieczyki to na prawdę niewymagające ryby i można je hodować w wodzie kranowej, ale tą kranówkę trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Pewnie przeżyją bo są silne, o ile nie stracą przez ten czas odporności. Ludzie, zanim wkładacie ryby do wody, poczytajcie jak odpowiednio zakłada się akwaria !!!

  3. Sabina

   Właśnie, o to się nie zapytałam. Hmm, ja gdy pierwszy raz wpuściłam mieczyki to zdechły mi po dwóch dniach, a akwarium miałam ustabilizowane, gdzie inne rybki sobie pływały bez żadnych oznak chorób. Co mogło im być?

  4. Wlodi13

   Po dwóch dniach? Sabino, to faktycznie mogła być nagła zmiana temp. Zmiana warunków w jakich uprzednio żyły (szczególnie nagła zmiana pH), stres, nieodpowiednie oświetlenie, zła filtracja wody – złe natlenienie, brak roślinności, zbyt małe akwarium, nieodpowiednie towarzystwo… przyczyn może być tak wiele… Jednak z uwagi na to że mieczyki to naprawdę odporne rybki, sam jestem zdziwiony co mogło być przyczyną w Twoim przypadku – po dwóch dniach – jakiś niesamowity szok, skrajnie różne warunki (parametry pH, GH, KH, temp.) w jakich przedtem pływały.

  5. Sabina

   Właśnie o to chodzi, że parametry miałam i mam takie:
   – 7.0 pH
   20 °dGH
   – temp. 24-25 °C
   Obsada to inne z rodziny piękniczkowatych, gupiki, platki, molinezje.
   Akwarium ponad sto litrów , teraz nie pamiętam, ale albo 112l albo 130l, nie chce mi się sprawdzać. Gdy wpuściłam drugą parę to pływają do dziś. Może już takie były w sklepie…

 7. 2Pac

  Akwarium 60 l temperatura 24,5 C ,ogólnie rybki wyglądają na zdrowe, tylko dziwnie się zachowują.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Moim zdaniem za niska temperatura. A ile odczekałeś z wpuszczeniem ich do zbiornika? Jeżeli na polu było zimno, a ty je od tak wpuściłeś to mogły doznać szoku.

 8. 2Pac

  Pomocy mam w akwarium parkę mieczyków ananasowych.Od wczoraj, kiedy je kupiłem po około 2 godzinach od wpuszczenia siedzą cały czas na dnie przy roślinach.Z początku trochę pływały, ale nieśmiało później zaczęły się ukrywać.Proszę o pomoc

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sabina

   A może więcej informacji? Jakiej wielkości jest akwarium? Jaka temperatura, parametry?