Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Pochodzenie ryb akwariowych

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Odżywianie ryb akwariowych

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, mniejsze dafnie, oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Akwarium ryb akwariowych

Akwarium powinno być dobrze oświetlone o wymiarach co najmniej 100x40x50 cm. Najlepiej trzymać stadko złożone z jednego samca i wielu samic. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26 °C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Video

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Galeria

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Xiphophorus hellerii
synonim:Swordtail
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 12 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:4 lata
Akwarium:duże
min-pojemność:200 l
min-długość:100 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 27 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena ryby akwariowej:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Mieczyk HelleraPoważnie o rybach - Mieczyk Hellera

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 24

  • Anonim

   Oczywiście, że może jeśli to samiec. Mniejszym samcom prędzej wyrastają miecze, większe są praktycznie nie do odróżnienia od samic i dłużej dojrzewają więc miecze wyrastają im później. Z uwagi, że miecze – samce, są agresywne dla innych samców, więc wygrywają walkę o samice z tymi mniejszymi.

 1. Kamil

  Mam mały problem Z samicą mieczyka(pomarańczową) dość dużą i samcem mieczyka (czarnym) i nie jestem pewien czy się okocą ??

  Odpowiedz
  • Linka

   Czarny samiec mieczyka? Zazdroszczę jeszcze nigdy takiego nie widziałam. Może być tak jak jest u mnie. Rybki kocą się w najmniej spodziewanym momencie i odrazu zjadają młode. Mam je z rok i tylko raz niedawno temu udało mi się trafić, a samica połowę zjadła, większość zabiła rzucając się w kotniku i w efekcie z miotu zostały mi dosłownie 3 młode

 2. kamil

  Ja mam problem z samicą molinezji żółtej ma bardzo duży brzuch i nie chce się okocić? Poradzicie mi co z tym zrobić.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Current ye@r *