Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Występowanie

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Charakterystyka i usposobienie

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Odżywianie i karmienie

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Akwarium

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 247

 1. Andrzej

  Proszę o pomoc. Bo wczoraj patrzyłem na moją samice mieczyka i zauwarzyłem że ma malutki miecz na ogonie i czy to może być samiec?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adamus

   Hejka moze dziwne pytanie czy gonopodium u mieczyka zniknie jak jest na wierzchu

 2. Ryba Akwariowa

  Co myślicie o połączeniu 4 mieczyków, 5 molinezji i haremu pielęgniczek ramireza w akwa 112l? Podłoże raczej ciemne + jakieś drewno i trochę roślin. Jak się da to może dodam jakieś ślimaki, np. ampularie albo krewetki Amano lub inne większe krewetki, które nie będą zjadane przez rybki. Czy może być taka obsada?

  Odpowiedz
 3. Maks

  Czy mieszaniec mieczyka i platki będzie płodny?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Andrzej

   Pomocy mojej samicy mieczyka ma malutki miecz na ogonie i czy to może być samiec?

 4. Karol

  Sklep zoologiczny, mniejsze miasto 20 lat temu. Kupuje z mamą pierwsze akwa- wybór pada na 25l, do tego bierzemy roślinkę strzałkę, filtr i grzałkę. Pani w sklepie poleca od razu odpowiednie jej zdaniem rybki- parę mieczyków… Dobra czytało się że mieczyk potrzebuje dużego akwa, ale ta Pani ma sklep z rybkami więc pewnie wie lepiej.. Mieczyki wytrzymały sporo, kilka miesięcy. Kolejne ryby jakie wg tej Pani były odpowiednie do tego akwa to glonojad (zbrojnik) i platki… Fakt długo żyły, a zbrojnik nawet doczekał rok czy dwa aż akwarium 70l się zmaterializowało i urósł do prawidłowego rozmiaru. Historia smutna, ku przestrodze.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Karolu ja przygodę z akwarystyką zaczynałem 35 lat temu, to fakt inne standardy wtedy obowiązywały. Gdy ktoś miał akwarium około 80 litrów i powyżej uznawany był za posiadacza basenu w którym można trzymać wszystko. Najpopularniejsze wtedy objętości to przedział 25-40 l. Sprzęt archaiczny i gatunki te najprostsze. Takie szare realia

 5. Marzena

  Witam, miałam trzy mieczyki – 1x samiec, 2x samica. Dziś padły mi dwie samiczki (prawdopodobny powód – zmiana parametrów wody). Czy mozna trzymać samego mieczyka czy należy mu dokupić samiczki (mam jeszcze rybki Danio, Neonki, kiryski…).

  Odpowiedz
 6. Nieznana osoba

  Ja mam mieczyki tricolor w 30l z gupikami jest spoko ale akwarium rzeczywiście za małe,mam tate co ma 450l i ma w nim bojownika,chciałabym się z nim zamienić ale nie wiem czy ta zmiana będzie dobra dla bojownika jak i dla gupików ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Gggggggggg

   Myślę że ta zamiena wyjdzie na dobre i jednym i drugim rybom. Pamiętaj mieczyki potrzebują 100l akwarium. Ja bym przeniósł też mieczyki do 450l akwarium.

  2. Nieznana osoba

   Udało się!
   Pływają w 450l

 7. Huberciq

  Po jakim czasie mlode osiagają dorosłość

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kolorowy

   Zależy jakie młode ale jeżeli chodzi o mieczyki to w moim przypadku dorastały mniejwięcej 2-3 miesiące ale do stałego akwarium wpuszczałem mniejwięcej po 40 dniach zależnie od wielkość

  2. Jojom

   Dzień dobry na grzbiecie jednego z moich mieczyków kolor pomarańczowy zmienia się na szary. Mieczyk nie wydaje się być chory normalnie pływa i je. Ktoś wie czy to jednak jakaś choroba ?

  3. Wiktorek

   Zależy czy to jakaś matowa zmiana, czy ma taką samą barwę jak reszta łusek. No i kształt łusek tamże też jest ważny. Ja u swoich pomarańczowych czegoś nie zauważyłem. Może się wybarwia na jakąś inną odmianę, a został Ci sprzedany jako pomarańczowy. Mimo to obserwuj go narazie. Pozdrawiam!

 8. Marcin D

  Witam ! Ja mam kilka samic w ciąży ta najbardziej z ciemną plama jest w kotniku od kilku dni i dziwnie się zachowuje ,kiedy ona może rodzić, to jest duża samica ,albo dzikuje po kotniku,albo pływa przy samym dole ,albo na samej górze kiedy może ona urodzić, i bardzo mocno macha pletwami dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   mieczyki mają taką zdolność że potrafią nie rodzić kilka miesięcy więc nie wiadomo 🙂

  2. Marcin D

   Tylko jak na nia patrzę to ona się dziwnie zachowuje jak pisałem wyżej, bardzo szybko porusza skrzelami oraz rusza pletwami I na innych stronach czytałem że takie zachowanie to może niedługo urodzić ,tak się zachowuje od conajmiej kilku dni ,mam nadzieję że zacznie rodzić

 9. Biały mis

  Dzień dobry. Potrzebuję porady. Mam w akwarium 80l (moje pierwsze), trzy mieczyki. Znalazłem dziś rano w „krzakach” trzy takie maciupkie rybeczki. Czy to możliwe, że samiczka mogła urodzić 3 szt.? I co z mini zrobić? Dać osobno? Czym karmić takie maluszki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Urodziła prawdopodobnie więcej niż 3 tylko reszta została zjedzona. Na takie małe rybki będzie wszystko polować. Jeśli masz sporo roślin i kryjówek w akwa to może uda im się przetrwać. Odłowić i tak będzie je raczej ciężko bo ich przewagą jest szybkość. Jeśli chodzi o pokarm to zawsze coś sobie znajdą z tego co wsypujesz innym rybom albo będą zjada niewielkie glony jakie znajda.

 10. Adam :)

  Witam serdecznie dzisiaj zakupiłem samca i samice mieczyka berlińskiego są śliczne i od razu po wypuszczeniu do akwarium samiec zaczął się zalecac do samiczki

  Odpowiedz
 11. Igralux

  Mam niezamieszkane akwarium 160l i nie wiem ile mieczyków mógłbym tam mieć.
  Czy dobrym rozwiązaniem będą 1 samiec i dwie samice? póżniej czekać aż się rozmnożą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam :)

   Możesz dać Mieczyków samca i 4 samice ja polecam odmianę berlińskie bardzo ładne A jako towarzyszy mogą mieć kiryski neony lub pielęgniczki

 12. Nadia

  Dzień dobry. Mam pytanko, jak oddzielę i włożę do kotnika samice bardzo zżytą z samcem ten samiec będzie mógł zdechnąć? Bo widziałam taki komętarz i mam obawy bo jestem początkującym akwarystą. Proszę o szybką odpowiedź…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igralux

   Ja bym nie ryzykował

 13. Floxandy

  Cześć, w moim akwarium mam kilka mieczyków w tym 2 samce, mam jedno pytanie od czego zależy długość tego mieczyka, (gonopodium) są to dość młode ryby, tak mi się wydaje bo nie dawno kupiłem je w sklepie zoologicznym, i mają one dość małe mieczyki…

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Ja słyszałem że im później wyrośnie miecz, tym ładniej bendą wyglądać w dorosłości.

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   ten miecz na płetwie to nie gonopodium!

  3. Floxandy

   Pomyliło mi się, gdzieś kiedyś przeczytałem i wydawało mi się że to gonopodium…. 🙂

  4. Sky[Kiedyś Michał]

   jeśli spojrzysz na to zdjęcie na samej górze, [od spodu ryby]widzisz płetwy a potem jest właśnie gonopodium [taki krótki pasek pomarańczowy, u samicy będzie to taki bardziej Kwadrat]

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Jak spojrzysz na zdjęcie na w kategori „Charakterystyka i Usposobienie” masz [od przodu ryby] oczywiście głowę, przednie płetwy, gonopodium a dopiero potem miecz, tak na prawdę miecz u mieczyka jest tylko po to aby się podobać samicą :p

  6. Floxandy

   Dziękuje, za widzę że znasz się bardzo dobrze na rybach… Dziękuje na wytłumaczeniu mi tego 🙂

  7. Sky[Kiedyś Michał]

   nie ma sprawy teraz jak siedzę w domu i nic nie robię to mniej więcej co godzinę sprawdzam stronę więc zawsze spróbuje pomóc

  8. Początek przygody

   Przyjdzie czas to im urośnie. Dwa samczyki to ci nie walczą ze sb?

 14. Grzesiek

  Mam w akwarium 112l suma wieloma glonojada i 5 mieczykow w tym jeden samiec jak się koci samica to parę dni i nie ma młodych może ktoś wie która zjada mi narybek

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Zbyszek

   Odpowiedź nasuwa się sama. Sum wybija cały narybek

  2. Igor

   Zależy jaki to sum. Jeśli to kiryśnik to raczej nie on, a jeśli mystus lub inny drapieżny i duży sum to on. Napisz wielkość suma, kolor itp. to określę co to za sum.

  3. Miły

   To prawdopodobnie samiec zjada swoje potomstwo

  4. siup siup

   Samice zazwyczaj zaraz po urodzeniu zjadają swoje potomstwo, dlatego podczas ciąży trzeba caly czas nadzorowac matke i dac male rybki do jakiegos bezpieczniejszego miejsca, do ktorego nie maja dostepu inne ryby

  5. Marta

   Niestety ale te ryby zjadaja swoje mlode. Moja samica sie kocila i odrazu je zjadala na moich oczach. Najlepiej miec kotnik poziomowy aby mlode zaraz po urodzeniu spadly na dno tak aby mamusia nie mogla ich zjesc.

  6. Marcin

   Takie maluchy zje każda ryba

 15. Magda

  Hej moze macie jakies sposoby na wyplawki w akwarium?co z tego ze czyszcze co tydzien akwarium jak i tak po czasie sie pojawiaja

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Jest na rynku dostęny preparat o nazwie „no planaria” czesto polecany. Warto ograniczyć karmienie ryb. Karmić częściej mniejszymi porcjami.

 16. Mmmm

  Mam ten gatunek i podgryzają się nawzajem i inne rybki poradzi ktoś coś

  Odpowiedz
 17. Rafał

  Mieczyk skubie mi prętniki czy to normalne?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   raczej nie, a jaki masz rozmiar akwarium?

  2. Rafał

   180 litrów Juwel Vision

 18. Magda

  Hej czy moze ktos mi pomoc?mam mieczyka ktory chyba na cos choruje bo ma przy buzi tak jakby dwie plesniawki niewiem co to jest!Dodam ze wczesniej u poprzedniego bylo to samo.Akwarium 30 l temp.24 to chyba dobrze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Akwarium jak dla mieczyka troche małe.I polecam podnieść temperaturę wody do 25,26 stopni.A te pleśniawki na pysku to najprawdopodobniej jakaś grzybica(mikoza) bo na pasożyty raczej to nie wygląda z opisu.Najlepiej poczytać o chorobach,porównać ze zdjeciami i kupić jakieś lekarstwo.Co do mikozy to temperatura zdecydowanie powinna być większa bo przy niższej lubi wystepować.

 19. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka miała dużą czarną plamę przy płetwie odbytowej teraz plamka jest malutka co się dzieje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Jeżeli masz samce to możliwe że rybka jest w ciąży :))

 20. Rafał

  Witam mam samice mieczyka, pływa cały czas przy wylocie filtra. Czy to normalne czy jakaś choroba.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Też Rafał

   Mieczyk lubi czystą i dobrze natlenioną wodę i stąd może jego obecność tam gdzie tlenu najwięcej. Nie masz problemu z czystością wody?

 21. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka ma plamę ciążową od 3 tygodni ale jeszcze się nie okociła czy jeszcze poczekać czy jest chora czy coś

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Agata

   Poczekaj ponieważ ciąża i mieczyków trwa od 4 do 6 tygodni

 22. Adam Mateusz

  Czy samiczka mieczyka moze przerwać poród Malych ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tak, np. gdy jest zestresowana

  2. Kuba

   Tak
   Może rzadko ale może

 23. Marta

  Mam pytanie , mam samicę Mieczyka , zdrową , dużą gotową do tarła i Proporczykowca Gardnera { Nigeryjskiego } wczoraj od 20:30 do około 22 rozmnażały mi się samica Mieczyka i właśnie proporczykowiec { samiec } pewnie pomyślał , że mieczyk to proporczykowiec z Kap Lopez , związku z tym , że Mieczyk jest żyworodny a Proporczykowiec jajorodny , czy będzie narybek?
  Przełożyłam jakieś 2 godziny temu , samice mieczyka do dużego naczynia około 2,5 litra , ma tam torf filtrujący , żwir , mech akwariowy i pływającą roślinę , także nie brakuje jej jedzenia , będzie narybek?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie wydaje mi się, żeby coś z tego było, ale różne przypadki chodzą po ludziach 😛
   Pytasz czy będzie narybek, a wcześniej piszesz, że rozmnażał się mieczyk…? Mieczyki rodzą młode niemal gotowe do pływania, może jak kupiłaś niedawno samiczkę, to jeśli jest w ciąży,może to sprawka samca ze sklepu? Jeśli nie, to nie liczyłbym na narybek.

  2. Marta

   Kupiłam ją parę miesięcy temu , jest jedynym mieczykiem w akwa , przypadkowo gdy podmieniałam wodę dolałam gorącą , wyszło 26 i pół stopnia , proporczykowiec zaczął tarło , trwało to od 20:30 do 22 {około }.
   Dziś właśnie urodziła jedną rybę , chyba jeszcze rodzi , narybek jest srebrny i podobny do proporczykowca , duży i zdrowy

  3. Marta

   właśnie urodziła mi się jedna sztuka , mieczyka kupiłam kilka miesięcy temu i jest jedynym mieczykiem a akwa to ja dopuszczałam proporczykowca

  4. Krystian

   Jak można do akwarium wlewac ciepła wodę… Od tego są grzałki :))

 24. Anka

  Mam mieczyki,co dwa-trzy tygodnie czyszczę pompke i dolewam wodę do akwarium jak wyparuje tak mniej więcej do 40 cm.Akwarium ma 100 litrów.Ostatnio zdechły mi 3 mieczyki cooże być przyczyną?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marta

   Złe parametry mogą być przyczyną , kiedyś mój tata miał właśnie 100 litrówkę i neony mu padły , więc , po prostu muszą być złe parametry , daj trochę uzdatniacza i zakup w zoologicznym zdrowe bakterie akwariowe to powinno pomóc , jeśli masz wątpliwości zapytaj się w zoologicznym , ale w takim któremu ufasz.

  2. Adam Mateusz

   Zawsze oczyść filtr wodzie ktora podmieniasz bo tam w srodku wyprodukowane sa dobre bakterie

  3. Dyzio

   Podmieniaj wode a nie tylko dolewasz tej co odparowala .paruje samo H2o a reszta zostaje .Uzupelniajac odparowaną wode kumulujesz zwiazki szkodliwe dla ryb .
   Filtr czysc w wodzie akwariowej(odciagnietej przy podmianie) to czyszczenie polega na pozbyciu sie zawiesin .Reszta czyli bakterie,musza zostac .
   Ponadto dbaj o natlenienie

 25. Jakub Bisek

  Czy moge podawać nie mrożone dżdżownice ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gupiczek

   Tak,to jest wysoko białkowy pokarm:)

 26. Damian

  Witam czy moge mieć takie ryby w 112l 3 mieczyki 15 neonów czerwonych 5 kirysków 1 zbrojnika niebieskiego

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Togi

   tak mozesz 🙂 tylko zbrojnika nie kupuj do swiezo zalozonego akwa, niech przynajmniej pochodzi ono z 3 tygodnie a pozostale rybki juz po tygodniu mozesz wpuscic

  2. Aquabat

   Troszkę nawet za luźno jak na moje oko, więcej mieczyków można dać lub jak chcesz mieć towarzyskie gęściej zarybione to zrezygnować z mieczyków a dać platki i wtedy można spokojniej dokładać ryb i obędzie się bez zbędnej agresji.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki (i platynki) oraz neonki wymagają innej twardości ale jeśli będziesz w stanie utrzymać twardośc na poziomie 10dgh co jest skrajnymi wartościami dla mieczyka (10-30dgh) i neonek (3-10dgh) to można się pokusić o takie połączenie.

 27. Tomasz

  Witam!
  mam samice mieczyka urodziła 1 młode (też samica). W każdym bądź razie nie ma samca w moim akwarium . Jakim cudem co jakiś czas ona rodzi małe mieczyki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Natalia

   moze była w ciąży jak ją kupiłeś

  2. Marta

   Wszystkie piękniczkowate mają zdolność przechowywania nasienia i wydawania miotów jeszcze przez jakiś czas

 28. Rajmund

  Witam. Mam problem z samica mieczyka. Ostatnio zauważyłem, że rośnie na brzuchu jej jakiś guzek czy coś podobnego w okolicach narządów rozrodczych. Czy jest się czego bać? Póki co ryba normalnie funkcjonuje ma apetyt, pływa normalnie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrykdoświadczony111

   ona jest w ciąży

 29. Skalar

  Witam,mam mieczyki w 27l samica rodziła jusz dwa razy za pierwszym razem nie wiem ile urodziła bo w nocy zaczeła:) za drugim nad ranem i udała się uratować mi ok 35 młodych młode urodziły sie zdrowe za pierwszym uratowałam osiem młodych za drugim 35.pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki w 27 L ??? Mam nadzieję, że to tylko żenujący żart…

  2. Roxy

   Najpierw czytaj minimalne wymagania, potem zakupuj rybki…????

  3. Kuba

   To żart. Mam nadzieję

 30. Ana

  Cześć!
  Narzeczony kupił do naszego akwarium 60l mieczyka giganta(miał w tedy z 10 cm…,) … Jest u nas z 3 msc i rybki regularnie padały 🙁 teraz walczymy o życie bojownika… Wytrzeszcz oczu, widać, że był podgryzany… Wygląda jak zombie.. Odlowilam go… Proszę powiedzcie jam mu pomóc, bo mieczyka nie mogę Odlowic….:(

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Avokinger

   Odlowic do innego akwa dodac preparat healthosan.. I czekac az rybka wyzdrowieje.. Nie wrzucac jej z powrotem.. Gdyz moze sie to powtorzyc..

  2. Aneta Łazarz

   Aha bojownika mozna wsadzic do mniejszego pojemnika czy kubeczka ale lepiej kupic mu jakies 5l akwa min i wsadzic roslinke bojownik nie potrzebuje napowietrzania wystarczy robic podmianki wody..

  3. Lena

   Odłów go do akwa 25l. Nie ma innej rady. Kilka rolinek i kamyki mu wystarczą.