Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr
  • Rozmiar: 12 cm
  • Akwarium: 100 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Śr.

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Występowanie

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Charakterystyka i usposobienie

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Odżywianie i karmienie

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Akwarium

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 100 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 247

  1. Paweł

    Witam, posiadam akwarium Holenderskie a jak wiadomo parametry wody sa :

    KH- 5
    GH- 6-8 MAX
    PH- 6.4
    TEMP. – 26st.
    SWIATŁO 1.3w/l

    Reszty nie podaje bo chyba nie ma znaczenia.

    Czy mieczyki beda zyc w takich warunkach bez problemow ?

    Widze ze lubia duzo swiatla jako jedne z nielicznych

    A i czy maja skłoność do wyskakiwania, bo mam akwarium otwarte ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Arek

      Tak, to „skoczne” rybki

    2. Avokinger

      Czepilabym sie do twardosci wody ale raczej poradza sobie.. Wazne jest to aby ryby przed wlozeniem do akwa przeszly aklimatyzacje..

    3. Dyzio

      Masz za niskie ph jak dla mieczyka

  2. Piotrek

    Witam czy taka obsada będzie ok (kiryski,danio,razbory,gurami I mieczyk)od pewnego czasu gurami gania mieczyka tzn zapedza go w rog akwarium.Bardzo prosze o fachowa rade

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Fachowej rady nie otrzymasz, bo nie podałeś wielkości akwarium ,parametrów wody.Wybrane gatunki mają całkiem różne wymagania , biorąc pod uwagę choćby temperaturę wody.

    2. Avokinger

      Jezeli litraz jest maly to gurami bedzie ganiac mniejsze rybki.. Dlatego ze sa one terytorialne.. Potrzeba jest wiecej roslinnosci i kryjowek.. Dla mniejszych rybek

  3. Szymon

    Planuje kupić jedna samice mieczyka do akwa 54 jest tam jeszcze parka platek i kilka gupikow endlera chyba na jedna samice powinno wystarczyć

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Dla mieczyków minimum 100-120L bo to dość duże, szybkie rybki i lubiące popływać.

    2. Avokinger

      Mieczyki lubia sie mieszac z platynkami wiec i tak sobie by poradzila ta samica bez samca.. Dokupujac samca mieczyka mozesz liczyc na zmiesanie sie z platynkami.. U mnie notorycznie dochodzilo do wymieszania sie gatunkow wiec teraz nie mam czysto rasowego gatunku. Nie wiem jak z glupikami, bo nie chodowalam, ale skoro sa zyworodne to raczej tez moze dosc do pomieszania gatunkow.. Pozdrawiam.

  4. Kamil

    Witam jestem początkującym hodowcom rybek akwarystycznych.
    Mam pytanie jak rozpoznać płeć rybek takich jak :
    – Welonek
    – Brzanka Sumatrzańska
    – Molinezja Ostroustna
    – Neon Czerwony
    Z góry Dziękuje

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Odpowiedź na pytanie znajdziesz przy poszczególnych opisach gatunków , choćby na tej stronie. Wystarczy trochę poszperać.

  5. Bartek

    Mam pytanie czy jeśli kupię do akwarium 210 litrów pielęgnice papuzie to czy zgodzą się one z parką pielęgnic severum? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Jeśli chodzi o agresję to myślę, że nie będzie większego problemu, żeby trzymać je razem. Problemem może być wielkość zbiornika, 210L to już absolutne minimum dla pary severum, jak jeszcze dorzucisz papuzie, które też małe nie są, to może być zbyt ciasno.

  6. Lukas

    Kupiłem dziś 3 mieczyki około 4-5 cm. Pan powiedział że są to 2 samiczki i jeden samiec ale ten samiec nie ma miecza na ogonie. Czy samiec musi mieć ten miecz na ogonie? Czy mam 3 samiczki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Niektóre samce dojrzewają później i tym samym później wykształca się u nich miecz. Ma tą też zaletę ,że osiągają większe rozmiary niż samczyki u których miecz wykształca się wcześniej.

  7. Dudu

    @Kuroneko

    Oj tam, oj tam 😀 jak karmi w małych ilościach to niech karmi. Co prawda przekarmianie szkodzi narządom wewnętrznym, ale karmienie raz dziennie moim jeszcze nie zaszkodziło xd Jaką masz obsadę tak z ciekawości? ^^

    Pozdrawiam 😀

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Nie pamietam, co mialam wtedy, ale teraz mam doroslego gietkozeba, 3 g. mozaikowe, parke ramirez, parke mieczyka (w zasadzie harem, ale jedna samiczka sie leczy gdzie indziej), samiczke proporczykowca po haremie z innego zbiornika i piskorki. Poza krewetkami dla gietkozeba karmie ze 2 razy w tygodniu. Kostke ze slepym miedzikiem i samiczka mieczyka czesciej, ze 3, zadko 4 razy w tygodniu, bo Hendrix nie znajdzie na raz duzo jedzenia.
      Pozdrawiam z opoznieniem.

  8. Patrycja

    Witam. Moja samiczka jest niecały tydzień po porodzie (pierwszym). Udalo nam sie wyłowić 11 malych. Od tamtego czasu samica strasznie duzo je. Ryby dotychczas dostawaly jedzenie 2 gora 3 razy dziennie. Teraz ona zjada wszystko, atakuje samca który próbuje zjeść. Czy to normalne, czy cos z nia nie tak?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dudu

      Nie przejmuj się, jak je to jest dobrze. Jak ryba przestaje jeść, wtedy należy się martwić. Nie przekarmiaj jej tylko, bo to też niezdrowo. Grunt, żeby odłowić młode, bo je zje xd Gratuluję narybku i niech się chowie zdrowo. 🙂

    2. Kuroneko

      Po pierwsze to ryb nie karmi sie 2, 3 razy dziennie tylko raz na 2, 3 dni. A po drugie o ile nie ma jawnej agresji i zagrozenia zycia lub zdrowia ryb, to niech same ustalaja sobie hierarchie. I czy aby na pewno masz co zrobic z maluchami? Bobo ile od razu nie wiesz, ze pomiescisz je wszystkie w dobrych warunkach to nie wylawia sie mlodych. Nie sztuka wylapac, sztuka utrzymac.

  9. Krzychu996

    Witam!
    Mam pytanko.Ponieważ wydaje mi się że moje panie Mieczyk są w ciąży(są bardzo grube)to przeniosłem jedną do kotnika ,czy mogę przenieść również tą drugą do tego samego kotnika?!
    Pytam bo jestem początkujący i to będą moje pierwsze urodziny Mieczyków.
    Pozdrawiam!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michal

      Jeśli kotnik plastikowy to wstaw jakąś przegródkę, a jeśli z siatki do daj rośliny ładygowe, np.; Cabombę, Rogatek itp.

    2. ZiomuśJestem

      No raczej nie polecam, bo jak 1 z samiczek urodzi, to ta druga pożre narybek. Najlepiej zrób drugi kotnik, bo można go wykonać łatwo w domowych warunkach, a jak go zrobić to poszukaj w internecie.

  10. Majka11

    Dla tych którzy nie znają się na mieczykach. Samce w obecności samiczek/samiczki będą ze sobą rywalizować. Dlatego radzę mieć 1 samca. Słabszy i młodszy samiec mieczyka, czasem molinezji(rzadziej molinezji) nie ma szans z silniejszym i starszym samcem. Np jak są nawet 4 samce i 0 samic to nie powinny być wobec siebie agresywne. Mieczyk może się krzyżować (rozmnażać) z molinezjami i platkami. Gupik się nie z krzyżuje z innymi rybkami. Zdarza się że gupik próbuję zapłodnić inną żyworodną rybkę, lecz to nie możliwe(platki, molinezje, mieczyki, gupiki rybki żyworodne)
    Żyworodne- rodzą małe rybki
    Jajorodne- znoszą ikrę
    Samiczkę przed porodem trzeba odłowić lub parkę znoszącą ikrę ponieważ inne rybki zjadają malutkie i ikrę. A po porodzie lub zniesieniu ikry trzeba odłowić rybkę, (jeśli rodzi) rybki (parkę przy znoszeniu ikry) gdzyż rodzice również są zdolni do zjedzenia dzieci.
    Samce molinezji się nie atakują jak mieczyki również samczyka mieczyka nie powinny atakować
    Wszystko wiem z własnego doświatczenia
    Jeśli rybki zniosą ikrę w akwarium ogólnym trzeba ikrę odłowić np. założyć rękawiczkę na rękę i ściągnąć delikatnie(łatwo zgnieść). Wychowanie ikry zależy od gatunku rybki.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      „Mieczyk może krzyżować się z Molinezjami” – jeszcze większej bzdury nie słyszałem!!!
      Mieczyki z Platkami tak, gdyż są to ryby z rodziny piękniczkowatych, rodzaju Xiphophorus.
      Bardzo rzadko zdarzają się połączenia Gupików PO z Molinezjami, także są to ryby z rodziny piękniczkowatych ale rodzaju Poecilia.
      Więc jakim cudem mogą skrzyżować się ryby zupełnie innych gatunków???
      Powyżej wymienione „mieszanki” nie są wskazane (b. rzadko występujące) w wyniku których rodzą się osobniki chorowite, zazwyczaj krótko żyjące, bezpłodne, nie mające szans przetrwania.

    2. Brzanka

      A czy ktoś się orientuje jak utrzymać przy życiu ikrę Brzanki sumatrzańskiej??

  11. Rajmund

    Witam 🙂 Wczoraj kupiłem 2 samce mieczyka i dwie samice mieczyka. W akwarium mam jeszcze samce gupikow oraz dwie molinezje :). Dzisiaj niestety jeden z samcow mieczyka mi padł. Czy mam sie martwić o kolejne rybki? Co mam zrobić ? Akwarium mam 54 l i temp 26 stopni.

    Odpowiedzi: 11
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      A przypadkiem nie było tak, że przyniosłeś worek z rybkami, w którym temperatura spadła pewnie do 20st lub mniej i wrzuciłeś je od razu do akwa 26st?

    2. Rajmund

      Worek wrzuciłem na 15 min do akwarium, aby rybki dostosowały się do temperatury panującej w akwarium. Być może zrobiłem błąd kupując dwa samce mieczyka. Podobno nie można trzymać dwóch samców w jednym akwarium. One są wobec siebie agresywne.

    3. UlaUlaśka

      Cześć. Kwadrans w przypadku wpuszczania ryb do akwarium w zupełności starczy, aby mogły one się przyzwyczaić do temperatury, lecz nie do pH, GH i KH wody. Może i to przez agresywność samca, ale ja w takich sytuacjach zawsze wolę stawiać na warunki niż na zachowanie rybek.

    4. rrrrrrrw

      A nie dolewałeś po trochu wody z akwarium do worka, żeby parametry wody powoli się wyrównały? Może masz zupełnie inną wodę niż ta z worka i za szybko rybki wpuściłeś do innej wody.

    5. Wlodi13

      Można o tym mówić w nieskończoność…
      A niedawno o tym pisałem.

    6. Agata

      Nie chcę być wredna, ale one i tak by tam nie pożyły długo. Albo by się męczyły. Chyba że masz inne, większe akwarium do którego planowałeś je przenieść

    7. Rajmund

      Nie dolewałem wody z akwarium do worka. Wodę z worka wylałem do wiadra ( nie można wlewać wody ze sklepu do swojego akwarium, aby uniknąć rozprzestrzenienia się chorób). Rybki same bez wody ze sklepu wpuściłem prosto do akwarium. Najwidoczniej muszą się przyzwyczaić do nowych warunków. Zobaczymy co się będzie działo w kolejnych dniach.

    8. Wlodi13

      „nie można wlewać wody ze sklepu do swojego akwarium” – dlatego rybki Tobie padają,
      „aby uniknąć rozprzestrzenienia się chorób” – więc dlaczego w sklepie były zdrowe?
      Nauczcie się w końcu że sklepy nie są tylko i wyłącznie siedliskiem chorób, a każde osłabnięcie rybek jest spowodowane nagłymi zmianami warunków wodnych w których pływają. Każda zmiana temperatury, kwasowości / zasadowości, twardości wody powoduje utratę odporności przez rybki i dlatego później chorują, w najgorszym przypadku umierają.
      Dlaczego pstrąg w swojej wędrówce do tarła przebywa aż dwa dni przy ujściu rzeki do morza? Aby stopniowo przyzwyczaić się do nowych warunków panujących w różnych środowiskach.
      A Ty w 15 min. fundujesz rybkom zmienne parametry (nie wiedząc jakie były w sklepie czy też nawet nie wiedząc jakie masz w swoim akwarium) i dziwisz się że padają. I pewnie jak rrrrrw wspomniał, nie wiadomo ile woda zdążyła się wychłodzić podczas transportu, a jest obecnie zima i pewnie ta różnica była większa niż 2°C.

    9. Ania

      Ja też nigdy nie wlewam wody ze sklepu ale trzeba dostosować parametry, żeby rybka nie doznała szoku, w końcu i tak ma dużo stresu z przenoszeniem, w sklepie czasem wyławiają rybki do wody, którą nie jest przefiltrowana.

      Najlepiej jak się już temperatura wyrówna to dolewać stopniowo wody z akwarium do woreczka żeby się pH wyrównało. Oczywiście najlepiej też wyłączyć wszystkie sprzęty i światło i poczekać z karmieniem do następnego dnia. Ja wyławiam ryby z woreczka ale wiem, że można też zanurzyć ten woreczek i jak rybka jest gotowa to sama wypłynie ale tego nie sprawdzałam

    10. Majka11

      mieczyki samce rywalizują o samice. Są spokojne gdy nie ma samic. U samców wygrywa silniejszy. Możliwe że silniejszy samiec zabił tego słabszego. Możliwe też że masz złe warunki w akwarium. Ale przy samiczkach odradzam mieć więcej niż 1 samca.

    11. Mariusz

      Tyle piszecie o tym co i jak z tym wpuszczaniem rybek do akwarium. Ja już od tyłu lat wpuszczam je bezpośrednio razem z wodą z zoologa i nic się nie dzieje . Rybki się zdrowo trzymają

  12. Aga

    Witam mam problem moja Pani mieczyk ma na ogonie białą pleśń, co mam zrobić?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Cześć. Przepraszam, że czekałaś 6 dni na odpowiedź, ale widzisz sama jak to jest – jest się zajętym, więc tym bardziej nie ma się czasu na przeglądanie takich stron jak ta.
      Rozumiem, że pani mieczyk zachorowała, zdarza się. Biała pleśń, jesteś pewna, że to nie były kropki?
      Najczęściej ryby chorują na ospę rybią (jasne kropki rozmieszczone na ciele rybki, często są skutkiem nagłej zmiany parametrów w wodzie, nagłym ochłodzeniem lub ogrzaniem wody w akwarium). Co najgorsze, gdy kupujemy nowe ryby, dosyć często zdarza się, że to one chorują na ospę rybią lub pleśniawkę. Twoja samica ma pleśniawkę, spowodowaną urazem mechanicznym (o coś się otarła, uderzyła, może jakaś inna rybka ją dziabnęła i to mocno) do tego wdarła się infekcja, bakterie. Protisty grzybopodobne wywołujące pleśniawkę to organizmy CUDZOŻYWNE. Żerują na nieożywionej materii organicznej, resztek pokarmu opadającego na dno, a nawet na martwych rybach. Ryby stają się mało aktywne, ocierają się, są osowiałe. Choroba może się rozprzestrzenić po wszystkich rybkach.
      Zapobieganie:
      Oddziel chorą rybkę od reszty stada,
      przygotuj dla niej akwarium (min. 10 l) po kilku dniach podmień 50% wody, trzymaj rybkę przez dwa dni w wyższej temperaturze, intensywnie napowietrzaj. Możesz też ją ,, kąpać” w roztworze z soli niejodowanej i rozpuszczonej (10 g na litr). Taką kąpiel należy powtarzać do ustąpienia choroby po pół godziny.
      Nadmanganian potasu – pół grama na 10 l po 10 min po 3 razy w tyg. max
      Nie nachodzi na zdrowe rybki, tylko na osłabione o czym jest powyżej ^
      Pozdrawiam i powodzenia

  13. weloniga

    hej mam problem bo inne rodzaje ryb atakuja mi samice mieczyk . znaczy nie atakują tylko ,,ZARYWAJĄ”xD troszke sie nie pokoje bo kilka tygodni temu zdech mi samiec i zostala sama z mieczyków .jest z nią monelizja gupik i nw jak sie nazywa ale pani w sklepie nazwala go glonojadem ale ta ryba jest taka dluga i zlota.wszyystkie te semce z tych rodzajó ja gonia ,nie robią kzywdy . czy mieczyk moze mniec dzieci z monelizją albo z gupikiem ? moze u kogos tak sie stalo . piszcie potrzebuje pomocy nw czy ja oddzielic czy cos .wydaje mi sie ze jest w ciązy ale czy to mozliwe ze z monelizją ? prosze o pomoc ,dzięki i przepraszam za bledy !!!

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Hej.
      Samica Mieczyka jak każda rybka żyworodna będąca w ciąży, wydziela specyficzne płyny ustrojowe, które mogą spowodować nadpobudliwość płci odmiennej, stąd zainteresowanie samców nawet innego gatunku – tak się dzieje w przypadku żyworódek. Jeśli rybki (samce) są zbyt natarczywe, dla spokojnego donoszenia ciąży lepiej odseparować ją do innego zbiornika, do momentu pojawienia się narybku. Z pewnością nie spodziewa się młodych ani z Molinezją, ani z Gupikiem gdyż jest to niemożliwe – są to rybki innego gatunku, ale jeśli samiec Mieczyk padł kilka tygodni temu, jego materiał nasienny samica może przetrzymywać nawet przez kilka miesięcy i oczekiwać na sprzyjające warunki do zapłodnienia i rozrodu.
      Natomiast istnieje możliwość skrzyżowania się Mieczyka Hellera z Zmienniakiem Plamistym (Platynką), są to rybki z rodziny piękniczkowatych i tego samego rodzaju: Xiphophorus.
      Też bywają przypadki, jednak bardzo rzadko spotykane, skrzyżowania się Molinezji Ostroustej z Gupikiem Pawie Oczko (rodzina: piękniczkowate, rodzaj: Poecilia).
      Ale na pewno Mieczyk nie skrzyżuje się z Molinezją, ani z Gupikiem – genetycznie niemożliwe.
      Ta długa, złota rybka to nie Glonojad, ta nazwa przypisana jest Zbrojnikowi Pospolitemu, Ty masz Zbrojnika Złotego – piękna rybka.

    2. Krecik

      Wlodi13 Wtrące się jeszcze do tego glonojada bo jego zachowanie i opis mogą dotyczyć glonojada syjamskiego, czyli dużej, bardzo agresywnej ryby. Sprzedawcy często sprowadzają ten gatunek nie uświadamiając klientów co do specyfiki tej ryby.

    3. Wlodi13

      No tak, faktycznie… Nie wziąłem tego pod uwagę (nie widziałem rybki) i wysoce prawdobodobnie tak jest. Jednak jest to już wtedy chamstwo, że sprzedawcy wciskają Glonojada Syjamskiego w takim zestawieniu rybek, pomijając fakt wymogów wielkości akwarium, nie wiem jaki litraż ma Weloniga.
      Dziękuję za podkreślenie takiej ewentualności.

  14. Igor

    Mam 3 mieczyki 2 standardowe i 1 weloniasty. Mam 27 stopni w akwarium i mocne napowietrzanie. 2 to samce i w tym weloniasty. Widzę zaloty weloniastego i odgania od samicy 2 mieczyka chciałbym doprowadzić do tarła co mi radzicie?
    Proszę o odpowiedzi z góry dzięki.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Przede wszystkim zróżnicowana dieta bogata w proteiny, nie tylko pokarm suchy, glony które bardzo lubią podskubywać, ale także robaczki: dafnie, artemię, ochotkę… Białko jest niezbędnym składnikiem – budulcem do rozwoju nowych (młodych) organizmów i bardzo przyspiesza przystąpienie do tarła.

    2. Igor

      Dzięki już wiem co mam zrobić. ????

  15. Mim

    Mam akwarium 126l, chciałbym wpuścić tam mieczyki i inne ryby piękniczkowate ale nie wiem jaki filtr kupić. Poratuje ktoś odpowiedzią?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Filtr wewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem, lecz istotna jest też firma urządzenia.

    2. Wlodi13

      Z kupnem filtra to jak z kupnem samochodu, weź doradź jaki jest najlepszy…
      Moim zdaniem lepiej dołożyć trochę złotówek i zainwestować w renomowanej firmy, a nie kupować najtańsze chińczyki, z których później jesteśmy zawiedzeni.
      Pytanie czy chcesz zewnętrzny (kaskadowy) – na ile pozwala Tobie miejsce i czy akwarium jest z pokrywą (co się wiąże z oświetleniem), czy wewnętrzny? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na wydajność aby była proporcjonalna do litrażu zbiornika. Oczywiście kaskadowe są lepsze, jednak jeśli nie chcesz bawić się ze zmianą oświetlenia (dodatkowe koszty), wewnętrzne też sprostają zadaniu. Koniecznie dobierz taki aby można było podłączyć deszczownię, zdecydowanie poprawia to cyrkulację wody i jej napowietrzanie (natlenianie), oraz możliwość regulacji przepływu wody – sam wtedy sobie ustawisz prędkość nurtu. Też zwróć uwagę na moc silnika (waty) co wiąże się z poborem prądu, gdyż filtr musi chodzić na okrągło 24h na dobę, a każdy dodatkowy wat to większy rachunek za prąd.
      Ja od lat korzystam z filtrów Aquaela, jestem zadowolony.
      To tyle, powodzenia w wyborze 🙂

    3. Krzysiek

      kup taki na jaki cię stać..dobre filtry te markowe nie musza być drogie..jak kupisz uzywany..plus że do takich filtrów jest masa części zamiennych..i też mozna kupic uzywane,ja polecam filtry zewnętrzne bo mają dużo więcej wkładów filtracyjnych…na twoje 126L brał bym filtr conajmniej 2x większy niz to opisują..czyli taki na ponad 200L filtr bedzie lepiej pracował..ja mam fluvala 105(na 100l) przy 56l akwarium…plusem fluvali np jest to że mozna zmienic kubeł na większy…za swoje 2 105 dałem mniej niz za 1 nowy 105fluval…jak masz 100zł to smiało kupisz dobry uzywany filtr..czasem w badzo dobrym stanie..oczywiście sa tez inne marki…ja polecam takie jak,fluval,eheim,jbl,tetra…a żeby długo działał to osprzęt trzeba dbać…i naprawdę te uzywane nie sa gorsze od nowych zwłaszcza polecam te modele sprzed kilku lat..bo czasem sa to po prostu dobre konstrukcje..a po co przepłacać za nowy wygląd..u mnie uzywany działa kilka lat..wewnetrzne sa kłopotliwe..ale jak dasz duuuża gabkę…to okej,..a i przelewowe tez dobre,pozdrawiam…

  16. Marcin

    kiedy (w jakim wieku – przy jakiej wielkości ryby) można rozpoznać czy mieczyk to samiec czy samica? Kiedy u samca pojawia się „miecz” na płetwie ogonowej?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Kierowanie się w rozróżnieniu płci płetwą ogonową wymaga czasu, charakterystyczny miecz u samca pojawia się po kilkunastu tygodniach a nawet po kilku miesiącach. Łatwiejszym sposobem określenia płci jest obserwacja płetwy odbytowej, u samców kształtuje się tzw. gonopodium, jest to narząd kopulacyjny złożony z pierwszych, wydłużonych promieni płetwy odbytowej, bardzo łatwy do zauważenia i stwierdzenia czy to ON czy ONA 🙂

    2. Igor

      To zależy będzie zamieniał się w samca kiedy będzie w odpowiednim wieku i jeśli będzie po co (czyli kiedy będzie Samica).

  17. Iron_Salsa

    Witam, mam pytanie czy u moje mieczyki (1 samiec i 1 samica) moga plywac w akwarium 25l? Po dodaniu ich do zbiornika zauważyłem podczerwienione oczy. Czy tak powinno byc?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mila

      Nie nie nie kalecz tych ryb nie niepowinno tak być

    2. Wlodi13

      Witam, niedawno odpisywałem niejakiemu Dejw’owi w sprawie Molinezji, którego sąsiad hoduje te rybki w 30l akwarium. Tak samo Mieczyki jak i Molinezje (porównuję te dwa gatunki ze względu na podobne rozmiary jakie osiągną będąc dojrzałe i wymogi wielkości akwarium) póki są małe mogą pływać w takich akwariach, ale to tylko kwestia czasu, kilka miesięcy i będą się tłoczyć w 25l kostce – będą chorować i w końcu padną…

  18. 2Pac

    Jeszcze przy okazji chciałem zapytać jak podawać rybkom mrożony pokarm, czy trzeba go jakoś przygotowywać i jaki jest najlepszy dla mieczyków (dafnia, ochotka, kryl czy solowiec), bo od kiedy kupiłem te rybki to jedzą tylko płatki z tetry.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Mrożony pokarm wystarczy rozmrozić do temp. pokojowej i podawać. Mieczyki tak jak Platynki czy Gupiki lubią jeść płatki oraz obskubywać glony. Dietę należy wzbogacić o larwy komarów, wodzień (o ile można dostać) czy łatwo dostępne w sklepach akwarystycznych dafnie. Bardzo też lubią ochotkę (larwy muchówek). Wiadomo jak każda rybka wolą pokarm żywy, ale tutaj trzeba uważać (najlepiej zaufany sklep) aby nie zarazić pasożytami – wiciowcami, nicieniami – lub wyparzyć wrzątkiem. Szczególnie samice w ciąży potrzebują białka, protein, więc chętnie wciągną robaczka. Jeśli teraz nie chcą jeść to pewnie kwestia tylko czasu…

  19. 2Pac

    Źle napisałem, woda jest podmieniana 15 l co 3 dni i dodaję do niej 0,3ml cmf.Mam jeszcze jedno pytanie:czy mam włączać rybkom oświetlenie, bo gdzieś czytałem, że przy rybiej ospie się go nie włącza.Myślałem, że może przez to rybki nie zdrowieją.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie słyszałem o tym, ważna jest temp. aby przy podwyższonej wybić dokładnie nowo rozwijające się pasożyty. A jeśli masz rośliny to przecież nie możesz wyłączyć… Aha, taka mała uwaga, gdy aplikujesz CMF przez 24 godz. nie podawaj pokarmu, podobno lek wtedy szkodzi rybkom.

  20. 2Pac

    Z jedzeniem nie mają problemu;)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Dopóki mają apetyt to jest szansa aby wyzdrowiały…
      A woda zmieniana? czy podmieniana? bo to jest duża różnica.
      Na Twoje 60l wystarczą podmiany po 12l (20%) i CMF 0,6ml pierwsza dawka i 0,3ml trzy następne, cała kuracja 12 dni. Trochę dziwi mnie że po tygodniu nie ma żadnej poprawy…

  21. 2Pac

    Rzeczywistym problemem u moich mieczyków okazuje się rybia ospa.Prosił bym o jakieś porady bo leczę je cmf z tropicala od tygodnia i nie widzę żadnych rezultatów.Na szczęście żadna z ryb nie zdechła.Woda jest filtrowania 24 H grzałka ustawiona na 28-29 C woda zmieniana co 3 dzień i dodaję do niej cmf.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Pozostało tylko czekać…
      A rybki jedzą w ogóle?

  22. 2Pac

    Dzisiaj już wszystko jest ok;)Oczywiście woda się odstała i została uzdatniona przed wpuszczeniem ryb do zbiornika około tygodnia temu.Nie wiem czemu ryby tak się zachowywały.Jak narazie od rana do teraz rybki zachowują się normalnie,żerują i swobodnie pływają.Temperatura cały czas jest stała 26 C.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      1 tydz. – rośnie poziom amoniaku (NH3)
      2 tydz. – maleje amoniak i rośnie poz. azotynów (NO2)
      3 tydz. – maleją azotyny i rośnie poz. azotanów (NO3)
      Dopiero w 4 tyg. od założenia akwarium bakterie są już na tyle rozwinięte że NH3 i NO2 są na poziomie niewykrywalnym =0, a w akwarium są już tylko związki azotanów NO3. Amoniak i azotyny są toksyczne (trujące) dla rybek, azotany które będą zawsze występowały NO3>0 są szkodliwe przy dużych stężeniach, dlatego trzeba robić regularne podmiany wody (20% co tydzień) i dobrze mieć rośliny które NO3 wchłaniają.
      Więc jeszcze nie jest wszystko ok.

  23. 2Pac

    Odczekałem ok 5 minut i rzeczywiście wydaje mi się, że za szybko je wpuściłem.Wczoraj wieczorem o dziwo pływały normalnie i miały 26 C, ale dziś od rana niestety znów jest to samo.Teraz mam 27,5 C w akwarium.Rybki nadal są nieswoje.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Sabina

      Spuść do 26`C i zostaw. Nie zmieniaj, codziennie na inną, bo się nie zaaklimatyzują.

    2. Wlodi13

      2Pac, tydzień temu pytałeś o akwarium dla mieczyków, a od dwóch dni ryby pływają już w wodzie. Rozmawiacie ciągle o temp. i czy za szybko ryby z woreczka nie zostały wpuszczone do wody, nie mogę powstrzymać się aby nie wtrącić swojego słowa. Mieczyki to tak odporne ryby że dziwię się waszymi wątpliwościami, owszem żadna rybka nie lubi nagłych zmian temp. >2°C, ale Ty zrobiłeś zupełnie coś innego. Zafundowałeś mieczykom kąpiel w amoniaku, później przez tydzień będą się jeszcze męczyć w azotynach (poczytaj sobie o dojrzewaniu akwarium), pytanie tylko czy poza tym odchlorowałeś i uzdatniłeś wodę, bo jeśli nie, to oprócz toksycznych kąpieli naraziłeś ryby na zabójczy chlor i szkodliwe sole metali ciężkich. Mieczyki to na prawdę niewymagające ryby i można je hodować w wodzie kranowej, ale tą kranówkę trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Pewnie przeżyją bo są silne, o ile nie stracą przez ten czas odporności. Ludzie, zanim wkładacie ryby do wody, poczytajcie jak odpowiednio zakłada się akwaria !!!

    3. Sabina

      Właśnie, o to się nie zapytałam. Hmm, ja gdy pierwszy raz wpuściłam mieczyki to zdechły mi po dwóch dniach, a akwarium miałam ustabilizowane, gdzie inne rybki sobie pływały bez żadnych oznak chorób. Co mogło im być?

    4. Wlodi13

      Po dwóch dniach? Sabino, to faktycznie mogła być nagła zmiana temp. Zmiana warunków w jakich uprzednio żyły (szczególnie nagła zmiana pH), stres, nieodpowiednie oświetlenie, zła filtracja wody – złe natlenienie, brak roślinności, zbyt małe akwarium, nieodpowiednie towarzystwo… przyczyn może być tak wiele… Jednak z uwagi na to że mieczyki to naprawdę odporne rybki, sam jestem zdziwiony co mogło być przyczyną w Twoim przypadku – po dwóch dniach – jakiś niesamowity szok, skrajnie różne warunki (parametry pH, GH, KH, temp.) w jakich przedtem pływały.

    5. Sabina

      Właśnie o to chodzi, że parametry miałam i mam takie:
      – 7.0 pH
      20 °dGH
      – temp. 24-25 °C
      Obsada to inne z rodziny piękniczkowatych, gupiki, platki, molinezje.
      Akwarium ponad sto litrów , teraz nie pamiętam, ale albo 112l albo 130l, nie chce mi się sprawdzać. Gdy wpuściłam drugą parę to pływają do dziś. Może już takie były w sklepie…

  24. 2Pac

    Akwarium 60 l temperatura 24,5 C ,ogólnie rybki wyglądają na zdrowe, tylko dziwnie się zachowują.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sabina

      Moim zdaniem za niska temperatura. A ile odczekałeś z wpuszczeniem ich do zbiornika? Jeżeli na polu było zimno, a ty je od tak wpuściłeś to mogły doznać szoku.

  25. 2Pac

    Pomocy mam w akwarium parkę mieczyków ananasowych.Od wczoraj, kiedy je kupiłem po około 2 godzinach od wpuszczenia siedzą cały czas na dnie przy roślinach.Z początku trochę pływały, ale nieśmiało później zaczęły się ukrywać.Proszę o pomoc

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. sabina

      A może więcej informacji? Jakiej wielkości jest akwarium? Jaka temperatura, parametry?

  26. 2Pac

    Ile czasu musi odstać się woda w akwarium dla mieczyków?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      przynajmniej 3-4 do 5 dni 🙂

  27. 2Pac

    Mam pytanie jaki przepływ wody z filtra jest najlepszy dla mieczyków szybki czy raczej spokojniejszy?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      raczej spokojniejszy ponieważ mieczyki są rybami wolno pływającymi.

  28. Sylwia

    Mam w akwarium parkę mieczyków. Samica od 2 tygodni jest bardzo gruba, jednak nie ma żadnej plamki na sobie. Jest bardzo nerwowa i samiec ciągle ją gania.Mam ją włożyć do kotnika i czekać czy nie męczyć jej? Obawiam się że przy przenoszeniu (jeżeli jest kotna oczywiście) uszkodzę maleństwa w brzuchu matki. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Maleństw w brzuchu matki nie uszkodzisz, przenosząc wystarczy tylko trochę ostrożności, oczywiście używając do tego podbieraka wykonanego z siatki. Jeśli samica jest już mocno gruba, śmiało możesz ją przełożyć do kotnika, pamiętając aby temp. min. wynosiła 26°C – tak aby maluszki miały ciepło 🙂

    2. 2Pac

      Myślę, że to jakaś choroba.

    3. Wlodi13

      Niewykluczone

  29. 2Pac

    Mam pytanie: Czy mogę trzymać 5 mieczyków w akwarium 60l? Będę chodować tylko mieczyki.Zakładam nowe akwarium gatunkowe.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Miałem kiedyś 2 mieczyki (oczywiście inne rybki też) w 112L akwarium o dł. 80 cm, i kiedy podrosły zastanawiałem się czy nie mają za mało miejsca do pływania. Są bardzo żywiołowe i ruchliwe, potrzebują dużo przestrzeni, rozmiarem faktycznie osiągają do 12 cm, więc Twoje akwarium (pewnie dł. 60 cm) jest za małe na te rybki a na 5 szt. to już w ogóle, będą miały za ciasno. A tu jeszcze piszą o karłowaceniu które doprowadza do zgonu, więc lepiej bym nie próbował.

  30. Michał S.

    Witam, chciałbym poprosić administracje zastanowienia się nad dodaniem ryb takich jak poskoczek mułowy i szczupaczek żyworodny ponieważ są to ciekawe ryby i byłyby ciekawą informacją właśnie na tej stronie.
    Z Poważaniem
    Michał S.

    Odpowiedz