Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Występowanie

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Charakterystyka i usposobienie

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Odżywianie i karmienie

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Akwarium

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 247

 1. Crawlergo

  CCrraawwlleerrggoo

  Odpowiedz
 2. Wojciech

  moge mieć z 7 samców molinezji bez samic czy będą się tłukły bo podobno to obecności samic skłania do walk

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. k

   Zależy od wielkości akwarium, ale wydaje mi się, że dobrze rozumujesz

 3. Wojciech

  Proszę o pomoc. Od kilku tygodni moje molinezje czarne tracą kolor stają się szare tak jakby nie miały łusek. Po pewnym czasie padają. Mam też molinezje żółte i srebrne ale im nic nie jest.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Seba

   może nie odpowiednio zbilansowana dieta, mogą się też przejadać proponuje karmić tabletkami zamiast płatkami

 4. Dymek

  Witam, mam akwarium 300l, i chcialbym miec mieczyki ale nie jestem pewien jak beda sobie dawac rade w wodzie o parametrach ph 6,4 i gh 4… co sadzicie?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. jan urbański

   nie do końca…

  2. andzej jagodzinski

   ja mam 5 mieczykow w 112 w tym 2 ciężarne

  3. Adrian

   jakie rybki mogę jeszcze dokupić? akwarium 126l, wymiary: 80cm×35cm×45cm.
   narazie mam taką obsade:
   -gupiki 10szt
   -molijezja 1szt
   -mieczyki 2szt
   -kiryski spiżowe 3szt
   -zbrojnik pospolity 2szt
   myślałem o 4 skalarach i piekengniczach ramireza.

  4. k

   Do: Adrian. O skalarach i pielęgniczkach zapomnij, ale ja ogólnie myślę, żebyś nie dokupował nowych gatunków, tylko uporządkował to co masz: oddaj molinezję, dokup jednego mieczyka (samicę) i trzy kiryski. I to jest wszystko co możesz (a nawet powinieneś) zrobić. Do tego akwarium nic już innego nie wciśniesz