Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Pochodzenie

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Charakterystyka, płeć i usposobienie

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Odżywianie

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Akwarium

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Mieczyk Hellera - Video

Galeria - Mieczyk Hellera

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 204

 1. Krzysztof

  Do obsady 5-mieczyków ,22- neon inesa ,2-zbrojnik niebieski, 6-danio pręgowany,4- otosek ,4-kirysek zbiornik 200 l.tylko zostały mi 3- anubias barteri mini midi i maxi , jakie rośliny mógłbym dosadzić żeby to wszystko ładnie wyglądało,a przede wszystkim dobrze współgrało?

  Odpowiedz
 2. Grzesiek

  Mam w akwarium 112l suma wieloma glonojada i 5 mieczykow w tym jeden samiec jak się koci samica to parę dni i nie ma młodych może ktoś wie która zjada mi narybek

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Zbyszek

   Odpowiedź nasuwa się sama. Sum wybija cały narybek

  2. Igor

   Zależy jaki to sum. Jeśli to kiryśnik to raczej nie on, a jeśli mystus lub inny drapieżny i duży sum to on. Napisz wielkość suma, kolor itp. to określę co to za sum.

  3. Miły

   To prawdopodobnie samiec zjada swoje potomstwo

  4. siup siup

   Samice zazwyczaj zaraz po urodzeniu zjadają swoje potomstwo, dlatego podczas ciąży trzeba caly czas nadzorowac matke i dac male rybki do jakiegos bezpieczniejszego miejsca, do ktorego nie maja dostepu inne ryby

  5. Marta

   Niestety ale te ryby zjadaja swoje mlode. Moja samica sie kocila i odrazu je zjadala na moich oczach. Najlepiej miec kotnik poziomowy aby mlode zaraz po urodzeniu spadly na dno tak aby mamusia nie mogla ich zjesc.

 3. mk

  Myślę, że to normalne niestety, że skubie prętnika

  Odpowiedz
 4. Magda

  Hej moze macie jakies sposoby na wyplawki w akwarium?co z tego ze czyszcze co tydzien akwarium jak i tak po czasie sie pojawiaja

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Jest na rynku dostęny preparat o nazwie „no planaria” czesto polecany. Warto ograniczyć karmienie ryb. Karmić częściej mniejszymi porcjami.

 5. Mmmm

  Mam ten gatunek i podgryzają się nawzajem i inne rybki poradzi ktoś coś

  Odpowiedz
 6. Rafał

  Mieczyk skubie mi prętniki czy to normalne?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   raczej nie, a jaki masz rozmiar akwarium?

  2. Rafał

   180 litrów Juwel Vision

 7. Magda

  Hej czy moze ktos mi pomoc?mam mieczyka ktory chyba na cos choruje bo ma przy buzi tak jakby dwie plesniawki niewiem co to jest!Dodam ze wczesniej u poprzedniego bylo to samo.Akwarium 30 l temp.24 to chyba dobrze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Akwarium jak dla mieczyka troche małe.I polecam podnieść temperaturę wody do 25,26 stopni.A te pleśniawki na pysku to najprawdopodobniej jakaś grzybica(mikoza) bo na pasożyty raczej to nie wygląda z opisu.Najlepiej poczytać o chorobach,porównać ze zdjeciami i kupić jakieś lekarstwo.Co do mikozy to temperatura zdecydowanie powinna być większa bo przy niższej lubi wystepować.

 8. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka miała dużą czarną plamę przy płetwie odbytowej teraz plamka jest malutka co się dzieje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Jeżeli masz samce to możliwe że rybka jest w ciąży :))

 9. Rafał

  Witam mam samice mieczyka, pływa cały czas przy wylocie filtra. Czy to normalne czy jakaś choroba.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Też Rafał

   Mieczyk lubi czystą i dobrze natlenioną wodę i stąd może jego obecność tam gdzie tlenu najwięcej. Nie masz problemu z czystością wody?

 10. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka ma plamę ciążową od 3 tygodni ale jeszcze się nie okociła czy jeszcze poczekać czy jest chora czy coś

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Agata

   Poczekaj ponieważ ciąża i mieczyków trwa od 4 do 6 tygodni

 11. Adam Mateusz

  Czy samiczka mieczyka moze przerwać poród Malych ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tak, np. gdy jest zestresowana

  2. Kuba

   Tak
   Może rzadko ale może

 12. Marta

  Mam pytanie , mam samicę Mieczyka , zdrową , dużą gotową do tarła i Proporczykowca Gardnera { Nigeryjskiego } wczoraj od 20:30 do około 22 rozmnażały mi się samica Mieczyka i właśnie proporczykowiec { samiec } pewnie pomyślał , że mieczyk to proporczykowiec z Kap Lopez , związku z tym , że Mieczyk jest żyworodny a Proporczykowiec jajorodny , czy będzie narybek?
  Przełożyłam jakieś 2 godziny temu , samice mieczyka do dużego naczynia około 2,5 litra , ma tam torf filtrujący , żwir , mech akwariowy i pływającą roślinę , także nie brakuje jej jedzenia , będzie narybek?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie wydaje mi się, żeby coś z tego było, ale różne przypadki chodzą po ludziach 😛
   Pytasz czy będzie narybek, a wcześniej piszesz, że rozmnażał się mieczyk…? Mieczyki rodzą młode niemal gotowe do pływania, może jak kupiłaś niedawno samiczkę, to jeśli jest w ciąży,może to sprawka samca ze sklepu? Jeśli nie, to nie liczyłbym na narybek.

  2. Marta

   Kupiłam ją parę miesięcy temu , jest jedynym mieczykiem w akwa , przypadkowo gdy podmieniałam wodę dolałam gorącą , wyszło 26 i pół stopnia , proporczykowiec zaczął tarło , trwało to od 20:30 do 22 {około }.
   Dziś właśnie urodziła jedną rybę , chyba jeszcze rodzi , narybek jest srebrny i podobny do proporczykowca , duży i zdrowy

  3. Marta

   właśnie urodziła mi się jedna sztuka , mieczyka kupiłam kilka miesięcy temu i jest jedynym mieczykiem a akwa to ja dopuszczałam proporczykowca

  4. Krystian

   Jak można do akwarium wlewac ciepła wodę… Od tego są grzałki :))

 13. Anka

  Mam mieczyki,co dwa-trzy tygodnie czyszczę pompke i dolewam wodę do akwarium jak wyparuje tak mniej więcej do 40 cm.Akwarium ma 100 litrów.Ostatnio zdechły mi 3 mieczyki cooże być przyczyną?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marta

   Złe parametry mogą być przyczyną , kiedyś mój tata miał właśnie 100 litrówkę i neony mu padły , więc , po prostu muszą być złe parametry , daj trochę uzdatniacza i zakup w zoologicznym zdrowe bakterie akwariowe to powinno pomóc , jeśli masz wątpliwości zapytaj się w zoologicznym , ale w takim któremu ufasz.

  2. Adam Mateusz

   Zawsze oczyść filtr wodzie ktora podmieniasz bo tam w srodku wyprodukowane sa dobre bakterie

  3. Dyzio

   Podmieniaj wode a nie tylko dolewasz tej co odparowala .paruje samo H2o a reszta zostaje .Uzupelniajac odparowaną wode kumulujesz zwiazki szkodliwe dla ryb .
   Filtr czysc w wodzie akwariowej(odciagnietej przy podmianie) to czyszczenie polega na pozbyciu sie zawiesin .Reszta czyli bakterie,musza zostac .
   Ponadto dbaj o natlenienie

 14. Jakub Bisek

  Czy moge podawać nie mrożone dżdżownice ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gupiczek

   Tak,to jest wysoko białkowy pokarm:)

 15. Damian

  Witam czy moge mieć takie ryby w 112l 3 mieczyki 15 neonów czerwonych 5 kirysków 1 zbrojnika niebieskiego

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Togi

   tak mozesz 🙂 tylko zbrojnika nie kupuj do swiezo zalozonego akwa, niech przynajmniej pochodzi ono z 3 tygodnie a pozostale rybki juz po tygodniu mozesz wpuscic

  2. Aquabat

   Troszkę nawet za luźno jak na moje oko, więcej mieczyków można dać lub jak chcesz mieć towarzyskie gęściej zarybione to zrezygnować z mieczyków a dać platki i wtedy można spokojniej dokładać ryb i obędzie się bez zbędnej agresji.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki (i platynki) oraz neonki wymagają innej twardości ale jeśli będziesz w stanie utrzymać twardośc na poziomie 10dgh co jest skrajnymi wartościami dla mieczyka (10-30dgh) i neonek (3-10dgh) to można się pokusić o takie połączenie.

 16. Tomasz

  Witam!
  mam samice mieczyka urodziła 1 młode (też samica). W każdym bądź razie nie ma samca w moim akwarium . Jakim cudem co jakiś czas ona rodzi małe mieczyki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Natalia

   moze była w ciąży jak ją kupiłeś

  2. Marta

   Wszystkie piękniczkowate mają zdolność przechowywania nasienia i wydawania miotów jeszcze przez jakiś czas

 17. Rajmund

  Witam. Mam problem z samica mieczyka. Ostatnio zauważyłem, że rośnie na brzuchu jej jakiś guzek czy coś podobnego w okolicach narządów rozrodczych. Czy jest się czego bać? Póki co ryba normalnie funkcjonuje ma apetyt, pływa normalnie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrykdoświadczony111

   ona jest w ciąży

 18. Skalar

  Witam,mam mieczyki w 27l samica rodziła jusz dwa razy za pierwszym razem nie wiem ile urodziła bo w nocy zaczeła:) za drugim nad ranem i udała się uratować mi ok 35 młodych młode urodziły sie zdrowe za pierwszym uratowałam osiem młodych za drugim 35.pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki w 27 L ??? Mam nadzieję, że to tylko żenujący żart…

  2. Roxy

   Najpierw czytaj minimalne wymagania, potem zakupuj rybki…????

  3. Kuba

   To żart. Mam nadzieję

 19. Ana

  Cześć!
  Narzeczony kupił do naszego akwarium 60l mieczyka giganta(miał w tedy z 10 cm…,) … Jest u nas z 3 msc i rybki regularnie padały 🙁 teraz walczymy o życie bojownika… Wytrzeszcz oczu, widać, że był podgryzany… Wygląda jak zombie.. Odlowilam go… Proszę powiedzcie jam mu pomóc, bo mieczyka nie mogę Odlowic….:(

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Avokinger

   Odlowic do innego akwa dodac preparat healthosan.. I czekac az rybka wyzdrowieje.. Nie wrzucac jej z powrotem.. Gdyz moze sie to powtorzyc..

  2. Aneta Łazarz

   Aha bojownika mozna wsadzic do mniejszego pojemnika czy kubeczka ale lepiej kupic mu jakies 5l akwa min i wsadzic roslinke bojownik nie potrzebuje napowietrzania wystarczy robic podmianki wody..

  3. Lena

   Odłów go do akwa 25l. Nie ma innej rady. Kilka rolinek i kamyki mu wystarczą.