Mieczyk Hellera

Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii Pochodzenie ryb akwariowych

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii Odżywianie ryb akwariowych

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii Akwarium ryb akwariowych

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Mieczyk Hellera

Galeria Ryba akwariowa - Mieczyk Hellera

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 202

 1. Krzysztof

  Do obsady 5-mieczyków ,22- neon inesa ,2-zbrojnik niebieski, 6-danio pręgowany,4- otosek ,4-kirysek zbiornik 200 l.tylko zostały mi 3- anubias barteri mini midi i maxi , jakie rośliny mógłbym dosadzić żeby to wszystko ładnie wyglądało,a przede wszystkim dobrze współgrało?

  Odpowiedz
 2. Grzesiek

  Mam w akwarium 112l suma wieloma glonojada i 5 mieczykow w tym jeden samiec jak się koci samica to parę dni i nie ma młodych może ktoś wie która zjada mi narybek

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Zbyszek

   Odpowiedź nasuwa się sama. Sum wybija cały narybek

  2. Igor

   Zależy jaki to sum. Jeśli to kiryśnik to raczej nie on, a jeśli mystus lub inny drapieżny i duży sum to on. Napisz wielkość suma, kolor itp. to określę co to za sum.

  3. Miły

   To prawdopodobnie samiec zjada swoje potomstwo

  4. siup siup

   Samice zazwyczaj zaraz po urodzeniu zjadają swoje potomstwo, dlatego podczas ciąży trzeba caly czas nadzorowac matke i dac male rybki do jakiegos bezpieczniejszego miejsca, do ktorego nie maja dostepu inne ryby

  5. Marta

   Niestety ale te ryby zjadaja swoje mlode. Moja samica sie kocila i odrazu je zjadala na moich oczach. Najlepiej miec kotnik poziomowy aby mlode zaraz po urodzeniu spadly na dno tak aby mamusia nie mogla ich zjesc.

 3. mk

  Myślę, że to normalne niestety, że skubie prętnika

  Odpowiedz
 4. Magda

  Hej moze macie jakies sposoby na wyplawki w akwarium?co z tego ze czyszcze co tydzien akwarium jak i tak po czasie sie pojawiaja

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Jest na rynku dostęny preparat o nazwie „no planaria” czesto polecany. Warto ograniczyć karmienie ryb. Karmić częściej mniejszymi porcjami.

 5. Mmmm

  Mam ten gatunek i podgryzają się nawzajem i inne rybki poradzi ktoś coś

  Odpowiedz
 6. Rafał

  Mieczyk skubie mi prętniki czy to normalne?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   raczej nie, a jaki masz rozmiar akwarium?

  2. Rafał

   180 litrów Juwel Vision

 7. Magda

  Hej czy moze ktos mi pomoc?mam mieczyka ktory chyba na cos choruje bo ma przy buzi tak jakby dwie plesniawki niewiem co to jest!Dodam ze wczesniej u poprzedniego bylo to samo.Akwarium 30 l temp.24 to chyba dobrze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adam

   Akwarium jak dla mieczyka troche małe.I polecam podnieść temperaturę wody do 25,26 stopni.A te pleśniawki na pysku to najprawdopodobniej jakaś grzybica(mikoza) bo na pasożyty raczej to nie wygląda z opisu.Najlepiej poczytać o chorobach,porównać ze zdjeciami i kupić jakieś lekarstwo.Co do mikozy to temperatura zdecydowanie powinna być większa bo przy niższej lubi wystepować.

 8. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka miała dużą czarną plamę przy płetwie odbytowej teraz plamka jest malutka co się dzieje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kasia

   Jeżeli masz samce to możliwe że rybka jest w ciąży :))

 9. Rafał

  Witam mam samice mieczyka, pływa cały czas przy wylocie filtra. Czy to normalne czy jakaś choroba.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Też Rafał

   Mieczyk lubi czystą i dobrze natlenioną wodę i stąd może jego obecność tam gdzie tlenu najwięcej. Nie masz problemu z czystością wody?

 10. Kuba

  Mam pytanie mam samice mieczyka ma plamę ciążową od 3 tygodni ale jeszcze się nie okociła czy jeszcze poczekać czy jest chora czy coś

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Agata

   Poczekaj ponieważ ciąża i mieczyków trwa od 4 do 6 tygodni

 11. Adam Mateusz

  Czy samiczka mieczyka moze przerwać poród Malych ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tak, np. gdy jest zestresowana

  2. Kuba

   Tak
   Może rzadko ale może

 12. Marta

  Mam pytanie , mam samicę Mieczyka , zdrową , dużą gotową do tarła i Proporczykowca Gardnera { Nigeryjskiego } wczoraj od 20:30 do około 22 rozmnażały mi się samica Mieczyka i właśnie proporczykowiec { samiec } pewnie pomyślał , że mieczyk to proporczykowiec z Kap Lopez , związku z tym , że Mieczyk jest żyworodny a Proporczykowiec jajorodny , czy będzie narybek?
  Przełożyłam jakieś 2 godziny temu , samice mieczyka do dużego naczynia około 2,5 litra , ma tam torf filtrujący , żwir , mech akwariowy i pływającą roślinę , także nie brakuje jej jedzenia , będzie narybek?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nie wydaje mi się, żeby coś z tego było, ale różne przypadki chodzą po ludziach 😛
   Pytasz czy będzie narybek, a wcześniej piszesz, że rozmnażał się mieczyk…? Mieczyki rodzą młode niemal gotowe do pływania, może jak kupiłaś niedawno samiczkę, to jeśli jest w ciąży,może to sprawka samca ze sklepu? Jeśli nie, to nie liczyłbym na narybek.

  2. Marta

   Kupiłam ją parę miesięcy temu , jest jedynym mieczykiem w akwa , przypadkowo gdy podmieniałam wodę dolałam gorącą , wyszło 26 i pół stopnia , proporczykowiec zaczął tarło , trwało to od 20:30 do 22 {około }.
   Dziś właśnie urodziła jedną rybę , chyba jeszcze rodzi , narybek jest srebrny i podobny do proporczykowca , duży i zdrowy

  3. Marta

   właśnie urodziła mi się jedna sztuka , mieczyka kupiłam kilka miesięcy temu i jest jedynym mieczykiem a akwa to ja dopuszczałam proporczykowca

  4. Krystian

   Jak można do akwarium wlewac ciepła wodę… Od tego są grzałki :))

 13. Anka

  Mam mieczyki,co dwa-trzy tygodnie czyszczę pompke i dolewam wodę do akwarium jak wyparuje tak mniej więcej do 40 cm.Akwarium ma 100 litrów.Ostatnio zdechły mi 3 mieczyki cooże być przyczyną?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marta

   Złe parametry mogą być przyczyną , kiedyś mój tata miał właśnie 100 litrówkę i neony mu padły , więc , po prostu muszą być złe parametry , daj trochę uzdatniacza i zakup w zoologicznym zdrowe bakterie akwariowe to powinno pomóc , jeśli masz wątpliwości zapytaj się w zoologicznym , ale w takim któremu ufasz.

  2. Adam Mateusz

   Zawsze oczyść filtr wodzie ktora podmieniasz bo tam w srodku wyprodukowane sa dobre bakterie

 14. Jakub Bisek

  Czy moge podawać nie mrożone dżdżownice ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gupiczek

   Tak,to jest wysoko białkowy pokarm:)

 15. Damian

  Witam czy moge mieć takie ryby w 112l 3 mieczyki 15 neonów czerwonych 5 kirysków 1 zbrojnika niebieskiego

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Togi

   tak mozesz 🙂 tylko zbrojnika nie kupuj do swiezo zalozonego akwa, niech przynajmniej pochodzi ono z 3 tygodnie a pozostale rybki juz po tygodniu mozesz wpuscic

  2. Aquabat

   Troszkę nawet za luźno jak na moje oko, więcej mieczyków można dać lub jak chcesz mieć towarzyskie gęściej zarybione to zrezygnować z mieczyków a dać platki i wtedy można spokojniej dokładać ryb i obędzie się bez zbędnej agresji.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki (i platynki) oraz neonki wymagają innej twardości ale jeśli będziesz w stanie utrzymać twardośc na poziomie 10dgh co jest skrajnymi wartościami dla mieczyka (10-30dgh) i neonek (3-10dgh) to można się pokusić o takie połączenie.

 16. Tomasz

  Witam!
  mam samice mieczyka urodziła 1 młode (też samica). W każdym bądź razie nie ma samca w moim akwarium . Jakim cudem co jakiś czas ona rodzi małe mieczyki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Natalia

   moze była w ciąży jak ją kupiłeś

  2. Marta

   Wszystkie piękniczkowate mają zdolność przechowywania nasienia i wydawania miotów jeszcze przez jakiś czas

 17. Rajmund

  Witam. Mam problem z samica mieczyka. Ostatnio zauważyłem, że rośnie na brzuchu jej jakiś guzek czy coś podobnego w okolicach narządów rozrodczych. Czy jest się czego bać? Póki co ryba normalnie funkcjonuje ma apetyt, pływa normalnie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrykdoświadczony111

   ona jest w ciąży

 18. Skalar

  Witam,mam mieczyki w 27l samica rodziła jusz dwa razy za pierwszym razem nie wiem ile urodziła bo w nocy zaczeła:) za drugim nad ranem i udała się uratować mi ok 35 młodych młode urodziły sie zdrowe za pierwszym uratowałam osiem młodych za drugim 35.pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Mieczyki w 27 L ??? Mam nadzieję, że to tylko żenujący żart…

  2. Roxy

   Najpierw czytaj minimalne wymagania, potem zakupuj rybki…????

  3. Kuba

   To żart. Mam nadzieję

 19. Ana

  Cześć!
  Narzeczony kupił do naszego akwarium 60l mieczyka giganta(miał w tedy z 10 cm…,) … Jest u nas z 3 msc i rybki regularnie padały 🙁 teraz walczymy o życie bojownika… Wytrzeszcz oczu, widać, że był podgryzany… Wygląda jak zombie.. Odlowilam go… Proszę powiedzcie jam mu pomóc, bo mieczyka nie mogę Odlowic….:(

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Avokinger

   Odlowic do innego akwa dodac preparat healthosan.. I czekac az rybka wyzdrowieje.. Nie wrzucac jej z powrotem.. Gdyz moze sie to powtorzyc..

  2. Aneta Łazarz

   Aha bojownika mozna wsadzic do mniejszego pojemnika czy kubeczka ale lepiej kupic mu jakies 5l akwa min i wsadzic roslinke bojownik nie potrzebuje napowietrzania wystarczy robic podmianki wody..

  3. Lena

   Odłów go do akwa 25l. Nie ma innej rady. Kilka rolinek i kamyki mu wystarczą.

 20. Paweł

  Witam, posiadam akwarium Holenderskie a jak wiadomo parametry wody sa :

  KH- 5
  GH- 6-8 MAX
  PH- 6.4
  TEMP. – 26st.
  SWIATŁO 1.3w/l

  Reszty nie podaje bo chyba nie ma znaczenia.

  Czy mieczyki beda zyc w takich warunkach bez problemow ?

  Widze ze lubia duzo swiatla jako jedne z nielicznych

  A i czy maja skłoność do wyskakiwania, bo mam akwarium otwarte ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Tak, to „skoczne” rybki

  2. Avokinger

   Czepilabym sie do twardosci wody ale raczej poradza sobie.. Wazne jest to aby ryby przed wlozeniem do akwa przeszly aklimatyzacje..

 21. Piotrek

  Witam czy taka obsada będzie ok (kiryski,danio,razbory,gurami I mieczyk)od pewnego czasu gurami gania mieczyka tzn zapedza go w rog akwarium.Bardzo prosze o fachowa rade

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Fachowej rady nie otrzymasz, bo nie podałeś wielkości akwarium ,parametrów wody.Wybrane gatunki mają całkiem różne wymagania , biorąc pod uwagę choćby temperaturę wody.

  2. Avokinger

   Jezeli litraz jest maly to gurami bedzie ganiac mniejsze rybki.. Dlatego ze sa one terytorialne.. Potrzeba jest wiecej roslinnosci i kryjowek.. Dla mniejszych rybek

 22. Szymon

  Planuje kupić jedna samice mieczyka do akwa 54 jest tam jeszcze parka platek i kilka gupikow endlera chyba na jedna samice powinno wystarczyć

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Dla mieczyków minimum 100-120L bo to dość duże, szybkie rybki i lubiące popływać.

  2. Avokinger

   Mieczyki lubia sie mieszac z platynkami wiec i tak sobie by poradzila ta samica bez samca.. Dokupujac samca mieczyka mozesz liczyc na zmiesanie sie z platynkami.. U mnie notorycznie dochodzilo do wymieszania sie gatunkow wiec teraz nie mam czysto rasowego gatunku. Nie wiem jak z glupikami, bo nie chodowalam, ale skoro sa zyworodne to raczej tez moze dosc do pomieszania gatunkow.. Pozdrawiam.

 23. Kamil

  Witam jestem początkującym hodowcom rybek akwarystycznych.
  Mam pytanie jak rozpoznać płeć rybek takich jak :
  – Welonek
  – Brzanka Sumatrzańska
  – Molinezja Ostroustna
  – Neon Czerwony
  Z góry Dziękuje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Odpowiedź na pytanie znajdziesz przy poszczególnych opisach gatunków , choćby na tej stronie. Wystarczy trochę poszperać.

 24. Bartek

  Mam pytanie czy jeśli kupię do akwarium 210 litrów pielęgnice papuzie to czy zgodzą się one z parką pielęgnic severum? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeśli chodzi o agresję to myślę, że nie będzie większego problemu, żeby trzymać je razem. Problemem może być wielkość zbiornika, 210L to już absolutne minimum dla pary severum, jak jeszcze dorzucisz papuzie, które też małe nie są, to może być zbyt ciasno.

 25. Lukas

  Kupiłem dziś 3 mieczyki około 4-5 cm. Pan powiedział że są to 2 samiczki i jeden samiec ale ten samiec nie ma miecza na ogonie. Czy samiec musi mieć ten miecz na ogonie? Czy mam 3 samiczki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Niektóre samce dojrzewają później i tym samym później wykształca się u nich miecz. Ma tą też zaletę ,że osiągają większe rozmiary niż samczyki u których miecz wykształca się wcześniej.

 26. Dudu

  @Kuroneko

  Oj tam, oj tam 😀 jak karmi w małych ilościach to niech karmi. Co prawda przekarmianie szkodzi narządom wewnętrznym, ale karmienie raz dziennie moim jeszcze nie zaszkodziło xd Jaką masz obsadę tak z ciekawości? ^^

  Pozdrawiam 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Nie pamietam, co mialam wtedy, ale teraz mam doroslego gietkozeba, 3 g. mozaikowe, parke ramirez, parke mieczyka (w zasadzie harem, ale jedna samiczka sie leczy gdzie indziej), samiczke proporczykowca po haremie z innego zbiornika i piskorki. Poza krewetkami dla gietkozeba karmie ze 2 razy w tygodniu. Kostke ze slepym miedzikiem i samiczka mieczyka czesciej, ze 3, zadko 4 razy w tygodniu, bo Hendrix nie znajdzie na raz duzo jedzenia.
   Pozdrawiam z opoznieniem.

 27. Patrycja

  Witam. Moja samiczka jest niecały tydzień po porodzie (pierwszym). Udalo nam sie wyłowić 11 malych. Od tamtego czasu samica strasznie duzo je. Ryby dotychczas dostawaly jedzenie 2 gora 3 razy dziennie. Teraz ona zjada wszystko, atakuje samca który próbuje zjeść. Czy to normalne, czy cos z nia nie tak?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dudu

   Nie przejmuj się, jak je to jest dobrze. Jak ryba przestaje jeść, wtedy należy się martwić. Nie przekarmiaj jej tylko, bo to też niezdrowo. Grunt, żeby odłowić młode, bo je zje xd Gratuluję narybku i niech się chowie zdrowo. 🙂

  2. Kuroneko

   Po pierwsze to ryb nie karmi sie 2, 3 razy dziennie tylko raz na 2, 3 dni. A po drugie o ile nie ma jawnej agresji i zagrozenia zycia lub zdrowia ryb, to niech same ustalaja sobie hierarchie. I czy aby na pewno masz co zrobic z maluchami? Bobo ile od razu nie wiesz, ze pomiescisz je wszystkie w dobrych warunkach to nie wylawia sie mlodych. Nie sztuka wylapac, sztuka utrzymac.

 28. Krzychu996

  Witam!
  Mam pytanko.Ponieważ wydaje mi się że moje panie Mieczyk są w ciąży(są bardzo grube)to przeniosłem jedną do kotnika ,czy mogę przenieść również tą drugą do tego samego kotnika?!
  Pytam bo jestem początkujący i to będą moje pierwsze urodziny Mieczyków.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michal

   Jeśli kotnik plastikowy to wstaw jakąś przegródkę, a jeśli z siatki do daj rośliny ładygowe, np.; Cabombę, Rogatek itp.

  2. ZiomuśJestem

   No raczej nie polecam, bo jak 1 z samiczek urodzi, to ta druga pożre narybek. Najlepiej zrób drugi kotnik, bo można go wykonać łatwo w domowych warunkach, a jak go zrobić to poszukaj w internecie.

 29. Majka11

  Dla tych którzy nie znają się na mieczykach. Samce w obecności samiczek/samiczki będą ze sobą rywalizować. Dlatego radzę mieć 1 samca. Słabszy i młodszy samiec mieczyka, czasem molinezji(rzadziej molinezji) nie ma szans z silniejszym i starszym samcem. Np jak są nawet 4 samce i 0 samic to nie powinny być wobec siebie agresywne. Mieczyk może się krzyżować (rozmnażać) z molinezjami i platkami. Gupik się nie z krzyżuje z innymi rybkami. Zdarza się że gupik próbuję zapłodnić inną żyworodną rybkę, lecz to nie możliwe(platki, molinezje, mieczyki, gupiki rybki żyworodne)
  Żyworodne- rodzą małe rybki
  Jajorodne- znoszą ikrę
  Samiczkę przed porodem trzeba odłowić lub parkę znoszącą ikrę ponieważ inne rybki zjadają malutkie i ikrę. A po porodzie lub zniesieniu ikry trzeba odłowić rybkę, (jeśli rodzi) rybki (parkę przy znoszeniu ikry) gdzyż rodzice również są zdolni do zjedzenia dzieci.
  Samce molinezji się nie atakują jak mieczyki również samczyka mieczyka nie powinny atakować
  Wszystko wiem z własnego doświatczenia
  Jeśli rybki zniosą ikrę w akwarium ogólnym trzeba ikrę odłowić np. założyć rękawiczkę na rękę i ściągnąć delikatnie(łatwo zgnieść). Wychowanie ikry zależy od gatunku rybki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   „Mieczyk może krzyżować się z Molinezjami” – jeszcze większej bzdury nie słyszałem!!!
   Mieczyki z Platkami tak, gdyż są to ryby z rodziny piękniczkowatych, rodzaju Xiphophorus.
   Bardzo rzadko zdarzają się połączenia Gupików PO z Molinezjami, także są to ryby z rodziny piękniczkowatych ale rodzaju Poecilia.
   Więc jakim cudem mogą skrzyżować się ryby zupełnie innych gatunków???
   Powyżej wymienione „mieszanki” nie są wskazane (b. rzadko występujące) w wyniku których rodzą się osobniki chorowite, zazwyczaj krótko żyjące, bezpłodne, nie mające szans przetrwania.

  2. Brzanka

   A czy ktoś się orientuje jak utrzymać przy życiu ikrę Brzanki sumatrzańskiej??

 30. Rajmund

  Witam 🙂 Wczoraj kupiłem 2 samce mieczyka i dwie samice mieczyka. W akwarium mam jeszcze samce gupikow oraz dwie molinezje :). Dzisiaj niestety jeden z samcow mieczyka mi padł. Czy mam sie martwić o kolejne rybki? Co mam zrobić ? Akwarium mam 54 l i temp 26 stopni.

  Odpowiedzi: 11
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   A przypadkiem nie było tak, że przyniosłeś worek z rybkami, w którym temperatura spadła pewnie do 20st lub mniej i wrzuciłeś je od razu do akwa 26st?

  2. Rajmund

   Worek wrzuciłem na 15 min do akwarium, aby rybki dostosowały się do temperatury panującej w akwarium. Być może zrobiłem błąd kupując dwa samce mieczyka. Podobno nie można trzymać dwóch samców w jednym akwarium. One są wobec siebie agresywne.

  3. UlaUlaśka

   Cześć. Kwadrans w przypadku wpuszczania ryb do akwarium w zupełności starczy, aby mogły one się przyzwyczaić do temperatury, lecz nie do pH, GH i KH wody. Może i to przez agresywność samca, ale ja w takich sytuacjach zawsze wolę stawiać na warunki niż na zachowanie rybek.

  4. rrrrrrrw

   A nie dolewałeś po trochu wody z akwarium do worka, żeby parametry wody powoli się wyrównały? Może masz zupełnie inną wodę niż ta z worka i za szybko rybki wpuściłeś do innej wody.

  5. Wlodi13

   Można o tym mówić w nieskończoność…
   A niedawno o tym pisałem.

  6. Agata

   Nie chcę być wredna, ale one i tak by tam nie pożyły długo. Albo by się męczyły. Chyba że masz inne, większe akwarium do którego planowałeś je przenieść

  7. Rajmund

   Nie dolewałem wody z akwarium do worka. Wodę z worka wylałem do wiadra ( nie można wlewać wody ze sklepu do swojego akwarium, aby uniknąć rozprzestrzenienia się chorób). Rybki same bez wody ze sklepu wpuściłem prosto do akwarium. Najwidoczniej muszą się przyzwyczaić do nowych warunków. Zobaczymy co się będzie działo w kolejnych dniach.

  8. Wlodi13

   „nie można wlewać wody ze sklepu do swojego akwarium” – dlatego rybki Tobie padają,
   „aby uniknąć rozprzestrzenienia się chorób” – więc dlaczego w sklepie były zdrowe?
   Nauczcie się w końcu że sklepy nie są tylko i wyłącznie siedliskiem chorób, a każde osłabnięcie rybek jest spowodowane nagłymi zmianami warunków wodnych w których pływają. Każda zmiana temperatury, kwasowości / zasadowości, twardości wody powoduje utratę odporności przez rybki i dlatego później chorują, w najgorszym przypadku umierają.
   Dlaczego pstrąg w swojej wędrówce do tarła przebywa aż dwa dni przy ujściu rzeki do morza? Aby stopniowo przyzwyczaić się do nowych warunków panujących w różnych środowiskach.
   A Ty w 15 min. fundujesz rybkom zmienne parametry (nie wiedząc jakie były w sklepie czy też nawet nie wiedząc jakie masz w swoim akwarium) i dziwisz się że padają. I pewnie jak rrrrrw wspomniał, nie wiadomo ile woda zdążyła się wychłodzić podczas transportu, a jest obecnie zima i pewnie ta różnica była większa niż 2°C.

  9. Ania

   Ja też nigdy nie wlewam wody ze sklepu ale trzeba dostosować parametry, żeby rybka nie doznała szoku, w końcu i tak ma dużo stresu z przenoszeniem, w sklepie czasem wyławiają rybki do wody, którą nie jest przefiltrowana.

   Najlepiej jak się już temperatura wyrówna to dolewać stopniowo wody z akwarium do woreczka żeby się pH wyrównało. Oczywiście najlepiej też wyłączyć wszystkie sprzęty i światło i poczekać z karmieniem do następnego dnia. Ja wyławiam ryby z woreczka ale wiem, że można też zanurzyć ten woreczek i jak rybka jest gotowa to sama wypłynie ale tego nie sprawdzałam

  10. Majka11

   mieczyki samce rywalizują o samice. Są spokojne gdy nie ma samic. U samców wygrywa silniejszy. Możliwe że silniejszy samiec zabił tego słabszego. Możliwe też że masz złe warunki w akwarium. Ale przy samiczkach odradzam mieć więcej niż 1 samca.

  11. Mariusz

   Tyle piszecie o tym co i jak z tym wpuszczaniem rybek do akwarium. Ja już od tyłu lat wpuszczam je bezpośrednio razem z wodą z zoologa i nic się nie dzieje . Rybki się zdrowo trzymają

 31. Aga

  Witam mam problem moja Pani mieczyk ma na ogonie białą pleśń, co mam zrobić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Cześć. Przepraszam, że czekałaś 6 dni na odpowiedź, ale widzisz sama jak to jest – jest się zajętym, więc tym bardziej nie ma się czasu na przeglądanie takich stron jak ta.
   Rozumiem, że pani mieczyk zachorowała, zdarza się. Biała pleśń, jesteś pewna, że to nie były kropki?
   Najczęściej ryby chorują na ospę rybią (jasne kropki rozmieszczone na ciele rybki, często są skutkiem nagłej zmiany parametrów w wodzie, nagłym ochłodzeniem lub ogrzaniem wody w akwarium). Co najgorsze, gdy kupujemy nowe ryby, dosyć często zdarza się, że to one chorują na ospę rybią lub pleśniawkę. Twoja samica ma pleśniawkę, spowodowaną urazem mechanicznym (o coś się otarła, uderzyła, może jakaś inna rybka ją dziabnęła i to mocno) do tego wdarła się infekcja, bakterie. Protisty grzybopodobne wywołujące pleśniawkę to organizmy CUDZOŻYWNE. Żerują na nieożywionej materii organicznej, resztek pokarmu opadającego na dno, a nawet na martwych rybach. Ryby stają się mało aktywne, ocierają się, są osowiałe. Choroba może się rozprzestrzenić po wszystkich rybkach.
   Zapobieganie:
   Oddziel chorą rybkę od reszty stada,
   przygotuj dla niej akwarium (min. 10 l) po kilku dniach podmień 50% wody, trzymaj rybkę przez dwa dni w wyższej temperaturze, intensywnie napowietrzaj. Możesz też ją ,, kąpać” w roztworze z soli niejodowanej i rozpuszczonej (10 g na litr). Taką kąpiel należy powtarzać do ustąpienia choroby po pół godziny.
   Nadmanganian potasu – pół grama na 10 l po 10 min po 3 razy w tyg. max
   Nie nachodzi na zdrowe rybki, tylko na osłabione o czym jest powyżej ^
   Pozdrawiam i powodzenia

 32. weloniga

  hej mam problem bo inne rodzaje ryb atakuja mi samice mieczyk . znaczy nie atakują tylko ,,ZARYWAJĄ”xD troszke sie nie pokoje bo kilka tygodni temu zdech mi samiec i zostala sama z mieczyków .jest z nią monelizja gupik i nw jak sie nazywa ale pani w sklepie nazwala go glonojadem ale ta ryba jest taka dluga i zlota.wszyystkie te semce z tych rodzajó ja gonia ,nie robią kzywdy . czy mieczyk moze mniec dzieci z monelizją albo z gupikiem ? moze u kogos tak sie stalo . piszcie potrzebuje pomocy nw czy ja oddzielic czy cos .wydaje mi sie ze jest w ciązy ale czy to mozliwe ze z monelizją ? prosze o pomoc ,dzięki i przepraszam za bledy !!!

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej.
   Samica Mieczyka jak każda rybka żyworodna będąca w ciąży, wydziela specyficzne płyny ustrojowe, które mogą spowodować nadpobudliwość płci odmiennej, stąd zainteresowanie samców nawet innego gatunku – tak się dzieje w przypadku żyworódek. Jeśli rybki (samce) są zbyt natarczywe, dla spokojnego donoszenia ciąży lepiej odseparować ją do innego zbiornika, do momentu pojawienia się narybku. Z pewnością nie spodziewa się młodych ani z Molinezją, ani z Gupikiem gdyż jest to niemożliwe – są to rybki innego gatunku, ale jeśli samiec Mieczyk padł kilka tygodni temu, jego materiał nasienny samica może przetrzymywać nawet przez kilka miesięcy i oczekiwać na sprzyjające warunki do zapłodnienia i rozrodu.
   Natomiast istnieje możliwość skrzyżowania się Mieczyka Hellera z Zmienniakiem Plamistym (Platynką), są to rybki z rodziny piękniczkowatych i tego samego rodzaju: Xiphophorus.
   Też bywają przypadki, jednak bardzo rzadko spotykane, skrzyżowania się Molinezji Ostroustej z Gupikiem Pawie Oczko (rodzina: piękniczkowate, rodzaj: Poecilia).
   Ale na pewno Mieczyk nie skrzyżuje się z Molinezją, ani z Gupikiem – genetycznie niemożliwe.
   Ta długa, złota rybka to nie Glonojad, ta nazwa przypisana jest Zbrojnikowi Pospolitemu, Ty masz Zbrojnika Złotego – piękna rybka.

  2. Krecik

   Wlodi13 Wtrące się jeszcze do tego glonojada bo jego zachowanie i opis mogą dotyczyć glonojada syjamskiego, czyli dużej, bardzo agresywnej ryby. Sprzedawcy często sprowadzają ten gatunek nie uświadamiając klientów co do specyfiki tej ryby.

  3. Wlodi13

   No tak, faktycznie… Nie wziąłem tego pod uwagę (nie widziałem rybki) i wysoce prawdobodobnie tak jest. Jednak jest to już wtedy chamstwo, że sprzedawcy wciskają Glonojada Syjamskiego w takim zestawieniu rybek, pomijając fakt wymogów wielkości akwarium, nie wiem jaki litraż ma Weloniga.
   Dziękuję za podkreślenie takiej ewentualności.

 33. Igor

  Mam 3 mieczyki 2 standardowe i 1 weloniasty. Mam 27 stopni w akwarium i mocne napowietrzanie. 2 to samce i w tym weloniasty. Widzę zaloty weloniastego i odgania od samicy 2 mieczyka chciałbym doprowadzić do tarła co mi radzicie?
  Proszę o odpowiedzi z góry dzięki.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przede wszystkim zróżnicowana dieta bogata w proteiny, nie tylko pokarm suchy, glony które bardzo lubią podskubywać, ale także robaczki: dafnie, artemię, ochotkę… Białko jest niezbędnym składnikiem – budulcem do rozwoju nowych (młodych) organizmów i bardzo przyspiesza przystąpienie do tarła.

  2. Igor

   Dzięki już wiem co mam zrobić. ????

 34. Mim

  Mam akwarium 126l, chciałbym wpuścić tam mieczyki i inne ryby piękniczkowate ale nie wiem jaki filtr kupić. Poratuje ktoś odpowiedzią?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Filtr wewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem, lecz istotna jest też firma urządzenia.

  2. Wlodi13

   Z kupnem filtra to jak z kupnem samochodu, weź doradź jaki jest najlepszy…
   Moim zdaniem lepiej dołożyć trochę złotówek i zainwestować w renomowanej firmy, a nie kupować najtańsze chińczyki, z których później jesteśmy zawiedzeni.
   Pytanie czy chcesz zewnętrzny (kaskadowy) – na ile pozwala Tobie miejsce i czy akwarium jest z pokrywą (co się wiąże z oświetleniem), czy wewnętrzny? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na wydajność aby była proporcjonalna do litrażu zbiornika. Oczywiście kaskadowe są lepsze, jednak jeśli nie chcesz bawić się ze zmianą oświetlenia (dodatkowe koszty), wewnętrzne też sprostają zadaniu. Koniecznie dobierz taki aby można było podłączyć deszczownię, zdecydowanie poprawia to cyrkulację wody i jej napowietrzanie (natlenianie), oraz możliwość regulacji przepływu wody – sam wtedy sobie ustawisz prędkość nurtu. Też zwróć uwagę na moc silnika (waty) co wiąże się z poborem prądu, gdyż filtr musi chodzić na okrągło 24h na dobę, a każdy dodatkowy wat to większy rachunek za prąd.
   Ja od lat korzystam z filtrów Aquaela, jestem zadowolony.
   To tyle, powodzenia w wyborze 🙂

  3. Krzysiek

   kup taki na jaki cię stać..dobre filtry te markowe nie musza być drogie..jak kupisz uzywany..plus że do takich filtrów jest masa części zamiennych..i też mozna kupic uzywane,ja polecam filtry zewnętrzne bo mają dużo więcej wkładów filtracyjnych…na twoje 126L brał bym filtr conajmniej 2x większy niz to opisują..czyli taki na ponad 200L filtr bedzie lepiej pracował..ja mam fluvala 105(na 100l) przy 56l akwarium…plusem fluvali np jest to że mozna zmienic kubeł na większy…za swoje 2 105 dałem mniej niz za 1 nowy 105fluval…jak masz 100zł to smiało kupisz dobry uzywany filtr..czasem w badzo dobrym stanie..oczywiście sa tez inne marki…ja polecam takie jak,fluval,eheim,jbl,tetra…a żeby długo działał to osprzęt trzeba dbać…i naprawdę te uzywane nie sa gorsze od nowych zwłaszcza polecam te modele sprzed kilku lat..bo czasem sa to po prostu dobre konstrukcje..a po co przepłacać za nowy wygląd..u mnie uzywany działa kilka lat..wewnetrzne sa kłopotliwe..ale jak dasz duuuża gabkę…to okej,..a i przelewowe tez dobre,pozdrawiam…

 35. Marcin

  kiedy (w jakim wieku – przy jakiej wielkości ryby) można rozpoznać czy mieczyk to samiec czy samica? Kiedy u samca pojawia się „miecz” na płetwie ogonowej?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Kierowanie się w rozróżnieniu płci płetwą ogonową wymaga czasu, charakterystyczny miecz u samca pojawia się po kilkunastu tygodniach a nawet po kilku miesiącach. Łatwiejszym sposobem określenia płci jest obserwacja płetwy odbytowej, u samców kształtuje się tzw. gonopodium, jest to narząd kopulacyjny złożony z pierwszych, wydłużonych promieni płetwy odbytowej, bardzo łatwy do zauważenia i stwierdzenia czy to ON czy ONA 🙂

  2. Igor

   To zależy będzie zamieniał się w samca kiedy będzie w odpowiednim wieku i jeśli będzie po co (czyli kiedy będzie Samica).

 36. Iron_Salsa

  Witam, mam pytanie czy u moje mieczyki (1 samiec i 1 samica) moga plywac w akwarium 25l? Po dodaniu ich do zbiornika zauważyłem podczerwienione oczy. Czy tak powinno byc?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mila

   Nie nie nie kalecz tych ryb nie niepowinno tak być

  2. Wlodi13

   Witam, niedawno odpisywałem niejakiemu Dejw’owi w sprawie Molinezji, którego sąsiad hoduje te rybki w 30l akwarium. Tak samo Mieczyki jak i Molinezje (porównuję te dwa gatunki ze względu na podobne rozmiary jakie osiągną będąc dojrzałe i wymogi wielkości akwarium) póki są małe mogą pływać w takich akwariach, ale to tylko kwestia czasu, kilka miesięcy i będą się tłoczyć w 25l kostce – będą chorować i w końcu padną…

 37. 2Pac

  Jeszcze przy okazji chciałem zapytać jak podawać rybkom mrożony pokarm, czy trzeba go jakoś przygotowywać i jaki jest najlepszy dla mieczyków (dafnia, ochotka, kryl czy solowiec), bo od kiedy kupiłem te rybki to jedzą tylko płatki z tetry.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Mrożony pokarm wystarczy rozmrozić do temp. pokojowej i podawać. Mieczyki tak jak Platynki czy Gupiki lubią jeść płatki oraz obskubywać glony. Dietę należy wzbogacić o larwy komarów, wodzień (o ile można dostać) czy łatwo dostępne w sklepach akwarystycznych dafnie. Bardzo też lubią ochotkę (larwy muchówek). Wiadomo jak każda rybka wolą pokarm żywy, ale tutaj trzeba uważać (najlepiej zaufany sklep) aby nie zarazić pasożytami – wiciowcami, nicieniami – lub wyparzyć wrzątkiem. Szczególnie samice w ciąży potrzebują białka, protein, więc chętnie wciągną robaczka. Jeśli teraz nie chcą jeść to pewnie kwestia tylko czasu…

 38. 2Pac

  Źle napisałem, woda jest podmieniana 15 l co 3 dni i dodaję do niej 0,3ml cmf.Mam jeszcze jedno pytanie:czy mam włączać rybkom oświetlenie, bo gdzieś czytałem, że przy rybiej ospie się go nie włącza.Myślałem, że może przez to rybki nie zdrowieją.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie słyszałem o tym, ważna jest temp. aby przy podwyższonej wybić dokładnie nowo rozwijające się pasożyty. A jeśli masz rośliny to przecież nie możesz wyłączyć… Aha, taka mała uwaga, gdy aplikujesz CMF przez 24 godz. nie podawaj pokarmu, podobno lek wtedy szkodzi rybkom.

 39. 2Pac

  Z jedzeniem nie mają problemu;)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Dopóki mają apetyt to jest szansa aby wyzdrowiały…
   A woda zmieniana? czy podmieniana? bo to jest duża różnica.
   Na Twoje 60l wystarczą podmiany po 12l (20%) i CMF 0,6ml pierwsza dawka i 0,3ml trzy następne, cała kuracja 12 dni. Trochę dziwi mnie że po tygodniu nie ma żadnej poprawy…

 40. 2Pac

  Rzeczywistym problemem u moich mieczyków okazuje się rybia ospa.Prosił bym o jakieś porady bo leczę je cmf z tropicala od tygodnia i nie widzę żadnych rezultatów.Na szczęście żadna z ryb nie zdechła.Woda jest filtrowania 24 H grzałka ustawiona na 28-29 C woda zmieniana co 3 dzień i dodaję do niej cmf.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Pozostało tylko czekać…
   A rybki jedzą w ogóle?

 41. 2Pac

  Dzisiaj już wszystko jest ok;)Oczywiście woda się odstała i została uzdatniona przed wpuszczeniem ryb do zbiornika około tygodnia temu.Nie wiem czemu ryby tak się zachowywały.Jak narazie od rana do teraz rybki zachowują się normalnie,żerują i swobodnie pływają.Temperatura cały czas jest stała 26 C.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   1 tydz. – rośnie poziom amoniaku (NH3)
   2 tydz. – maleje amoniak i rośnie poz. azotynów (NO2)
   3 tydz. – maleją azotyny i rośnie poz. azotanów (NO3)
   Dopiero w 4 tyg. od założenia akwarium bakterie są już na tyle rozwinięte że NH3 i NO2 są na poziomie niewykrywalnym =0, a w akwarium są już tylko związki azotanów NO3. Amoniak i azotyny są toksyczne (trujące) dla rybek, azotany które będą zawsze występowały NO3>0 są szkodliwe przy dużych stężeniach, dlatego trzeba robić regularne podmiany wody (20% co tydzień) i dobrze mieć rośliny które NO3 wchłaniają.
   Więc jeszcze nie jest wszystko ok.

 42. 2Pac

  Odczekałem ok 5 minut i rzeczywiście wydaje mi się, że za szybko je wpuściłem.Wczoraj wieczorem o dziwo pływały normalnie i miały 26 C, ale dziś od rana niestety znów jest to samo.Teraz mam 27,5 C w akwarium.Rybki nadal są nieswoje.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Spuść do 26`C i zostaw. Nie zmieniaj, codziennie na inną, bo się nie zaaklimatyzują.

  2. Wlodi13

   2Pac, tydzień temu pytałeś o akwarium dla mieczyków, a od dwóch dni ryby pływają już w wodzie. Rozmawiacie ciągle o temp. i czy za szybko ryby z woreczka nie zostały wpuszczone do wody, nie mogę powstrzymać się aby nie wtrącić swojego słowa. Mieczyki to tak odporne ryby że dziwię się waszymi wątpliwościami, owszem żadna rybka nie lubi nagłych zmian temp. >2°C, ale Ty zrobiłeś zupełnie coś innego. Zafundowałeś mieczykom kąpiel w amoniaku, później przez tydzień będą się jeszcze męczyć w azotynach (poczytaj sobie o dojrzewaniu akwarium), pytanie tylko czy poza tym odchlorowałeś i uzdatniłeś wodę, bo jeśli nie, to oprócz toksycznych kąpieli naraziłeś ryby na zabójczy chlor i szkodliwe sole metali ciężkich. Mieczyki to na prawdę niewymagające ryby i można je hodować w wodzie kranowej, ale tą kranówkę trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Pewnie przeżyją bo są silne, o ile nie stracą przez ten czas odporności. Ludzie, zanim wkładacie ryby do wody, poczytajcie jak odpowiednio zakłada się akwaria !!!

  3. Sabina

   Właśnie, o to się nie zapytałam. Hmm, ja gdy pierwszy raz wpuściłam mieczyki to zdechły mi po dwóch dniach, a akwarium miałam ustabilizowane, gdzie inne rybki sobie pływały bez żadnych oznak chorób. Co mogło im być?

  4. Wlodi13

   Po dwóch dniach? Sabino, to faktycznie mogła być nagła zmiana temp. Zmiana warunków w jakich uprzednio żyły (szczególnie nagła zmiana pH), stres, nieodpowiednie oświetlenie, zła filtracja wody – złe natlenienie, brak roślinności, zbyt małe akwarium, nieodpowiednie towarzystwo… przyczyn może być tak wiele… Jednak z uwagi na to że mieczyki to naprawdę odporne rybki, sam jestem zdziwiony co mogło być przyczyną w Twoim przypadku – po dwóch dniach – jakiś niesamowity szok, skrajnie różne warunki (parametry pH, GH, KH, temp.) w jakich przedtem pływały.

  5. Sabina

   Właśnie o to chodzi, że parametry miałam i mam takie:
   – 7.0 pH
   20 °dGH
   – temp. 24-25 °C
   Obsada to inne z rodziny piękniczkowatych, gupiki, platki, molinezje.
   Akwarium ponad sto litrów , teraz nie pamiętam, ale albo 112l albo 130l, nie chce mi się sprawdzać. Gdy wpuściłam drugą parę to pływają do dziś. Może już takie były w sklepie…

 43. 2Pac

  Akwarium 60 l temperatura 24,5 C ,ogólnie rybki wyglądają na zdrowe, tylko dziwnie się zachowują.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Moim zdaniem za niska temperatura. A ile odczekałeś z wpuszczeniem ich do zbiornika? Jeżeli na polu było zimno, a ty je od tak wpuściłeś to mogły doznać szoku.

 44. 2Pac

  Pomocy mam w akwarium parkę mieczyków ananasowych.Od wczoraj, kiedy je kupiłem po około 2 godzinach od wpuszczenia siedzą cały czas na dnie przy roślinach.Z początku trochę pływały, ale nieśmiało później zaczęły się ukrywać.Proszę o pomoc

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sabina

   A może więcej informacji? Jakiej wielkości jest akwarium? Jaka temperatura, parametry?

 45. 2Pac

  Ile czasu musi odstać się woda w akwarium dla mieczyków?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   przynajmniej 3-4 do 5 dni 🙂

 46. 2Pac

  Mam pytanie jaki przepływ wody z filtra jest najlepszy dla mieczyków szybki czy raczej spokojniejszy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   raczej spokojniejszy ponieważ mieczyki są rybami wolno pływającymi.

 47. Sylwia

  Mam w akwarium parkę mieczyków. Samica od 2 tygodni jest bardzo gruba, jednak nie ma żadnej plamki na sobie. Jest bardzo nerwowa i samiec ciągle ją gania.Mam ją włożyć do kotnika i czekać czy nie męczyć jej? Obawiam się że przy przenoszeniu (jeżeli jest kotna oczywiście) uszkodzę maleństwa w brzuchu matki. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Maleństw w brzuchu matki nie uszkodzisz, przenosząc wystarczy tylko trochę ostrożności, oczywiście używając do tego podbieraka wykonanego z siatki. Jeśli samica jest już mocno gruba, śmiało możesz ją przełożyć do kotnika, pamiętając aby temp. min. wynosiła 26°C – tak aby maluszki miały ciepło 🙂

  2. 2Pac

   Myślę, że to jakaś choroba.

  3. Wlodi13

   Niewykluczone

 48. 2Pac

  Mam pytanie: Czy mogę trzymać 5 mieczyków w akwarium 60l? Będę chodować tylko mieczyki.Zakładam nowe akwarium gatunkowe.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Miałem kiedyś 2 mieczyki (oczywiście inne rybki też) w 112L akwarium o dł. 80 cm, i kiedy podrosły zastanawiałem się czy nie mają za mało miejsca do pływania. Są bardzo żywiołowe i ruchliwe, potrzebują dużo przestrzeni, rozmiarem faktycznie osiągają do 12 cm, więc Twoje akwarium (pewnie dł. 60 cm) jest za małe na te rybki a na 5 szt. to już w ogóle, będą miały za ciasno. A tu jeszcze piszą o karłowaceniu które doprowadza do zgonu, więc lepiej bym nie próbował.

 49. Michał S.

  Witam, chciałbym poprosić administracje zastanowienia się nad dodaniem ryb takich jak poskoczek mułowy i szczupaczek żyworodny ponieważ są to ciekawe ryby i byłyby ciekawą informacją właśnie na tej stronie.
  Z Poważaniem
  Michał S.

  Odpowiedz
 50. Lech

  Myślę, że powinna Pani wymienić jednego samczyka i dokupić trzy samiczki. 4 – 1 to się całkiem dobrze sprawdza.

  Odpowiedz
 51. adam

  Paula mieczyki to rybki stadne wiec doradzal bym zakup wiekszej ilosci niz 4 sztuki w zaleznosci oczywiscie od wielkosci baniaka… a samiec goni drugiego bo walczy o samice…

  Odpowiedz
 52. Paula

  Witam,
  Ok. 3 tyg. temu kupilam 4 mieczyki ( 2 samice i 2 samców ). Niestety jedna samica z nieznanych mi przyczyn nagle padla po ok. tyg.od ich kupna. Rybki pływały zawsze razem ale od 3 dni zauwazylam że samce zaczęły się cały czas ganiac ( jeden boi się drugiego) . Co zrobić w takim przypadku ? Dokupienie jednej samiczki pomoże ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Na jednego samca powinnaś mieć conajmniej 3 samiczki, Ty masz 2 samce i 1 samice, więc nie dziw się, że tak się dzieje. Masz dwie możliwość 1. Dokupić 5 samic (Musisz mieć akwa conajmniej 100-120 litrów)
   2. pozbyć się 1 samca i dokupić 2 samiczki.
   Pozdrawiam

 53. Rozi

  No niestety, ale samice zżerają swoje młode, więc najlepiej umieścić je w kotniku albo osobnym akwarium np mogą być spokojnie z neonkami, pozdrawiam

  Odpowiedz
 54. Kuba

  Witam mam parkę mieczyków która się okociła kilka dni temu gdzie w kiedyś widziałem małe a dziś nie co to może je zeżarły? I jeszcze jedno dlaczego chowają się ?

  Odpowiedz
 55. Ania

  Witam. Czy ktoś z was ma może jakieś mieczyki do oddania? warszawa służew

  Odpowiedz
 56. daniel

  Ja miałem 3 samice i1 samca. 2 samice były chyba z innego gatunku bo były większy. Te dwie samice pokryłem moim samcem. Po zapłodnieniu wsadziłem je do kotnika. Niestety miałem tylko jeden kotnik (kupiony) a drugi zrobiłem z butelki ale w butelce mi zdechły.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   Nie masz się co dziwić. Plastik nie dopuszcza do przepływu wody, więc młode zginęły ze względu na brak tlenu. Narybek wychowuje się w siatkowych kotnikach albo w osobnym akwarium

 57. Julia

  Hej, dzisiaj patrząc się na kotnik z mieczykami zauważyłam, że jedna rybka ma czarne plamy na ciele. Jeszcze wczoraj wydawało mi się, że wszystkie rybki są takie same. Rybka jest trochę wyblakła, ale nie wygląda na chorą. W akwarium posiadam samca molinezji ostroustnej, czy możliwe, że to wynik krzyżówki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   To raczej nie krzyżówka, tylko po prostu czarno czerwony mieczyk, albo mieczyk berliński. Rzadko występują krzyżówki pomiędzy dwoma rodzajami.

  2. Doma

   Jeśli rybka ma czarną plamę z tylu na brzuchu, jest gruba i chowa się w roślinach lub za filtrem, oznacza to, że będzie miała młode. Jeśli w akwa nie masz samca mieczyka tylko molki to jest możliwe, że doszło do krzyżówki.

 58. vsafas

  Czy mieczyk może się krzyżować z molinezją?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. neonowa

   Oczywiście, że tak. Ale to rzadkie zjawisko. Przeczytaj komentarz GupNezji, tam są wszystkie informacje.

 59. Ola

  Witam.
  Moja historia będzie trochę dziwna i zawiła ale bardzo proszę o odpowiedź doświadczonych hodowców mieczyków czy to możliwe. Otóż ok 1,5mca temu przyszedł na świat jeden miot małych mieczyków. Po kilku dniach od ich urodzenia samiec zdechł. Po jakimś czasie przyszedł na świat następny miot. W akwarium została dorosła samica i dwa mioty małych rybek. Dzisiaj zauważyłam znowu dwa mikroskopijne małe mieczyki. Samiec zdechł tak dawno, może pierwszy miot może już być zdolny do rozmnażania?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba14

   samica przechowuje plemniki nawet na pól roku

 60. Bartek

  Ja mam 1 samca i 1 samice i nie chcą mi się rozmnożyć czy mam je w akwarium 120l. mam już je ponad rok i nic ale samiec skubie samice po brzuchu co robić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sdfdws

   Prawdopodobnie będą małe lepiej ją wyłów, powinna mieć ciemną plamę na brzuchu jak np ciężarny gupik.

  2. jan

   Zależy czy masz zwykłe hellery (z jednym mieczem) czy formy dwómieczowe lub weloniaste.dwómieczowe i weloniaste SAMCE nie są w stanie zapłodnić samicy ze względu na zmodyfikowane gonopodium.

 61. Patryk

  Czy do 1 samca i 2 samic mieczyka można mieć akwarium o pojemności 30l ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. br77

   Można, ja mam 45l. Para mieczyków już tylko przetrwała były z brzankami sumatrzańskimi, gupikami, kirysami, glonojadami. Samiec regularnie zapładniał samicę od kilku miesięcy, ale od wczoraj mam pierwszy raz małe pomarańczowe mieczyki – BEZ POMOCY KOTNIKA.SUKCES!

   Wcześniej (kilka lat temu) z małych miałem tylko gupiki. Molinezje nie chciały się rozmnożyć.
   Teraz moje akwarium BĘDĄ ZAMIESZKIWAĆ same mieczyki

  2. arek d.

   na trzy dorosłe mieczyki 80 – 90l

 62. Akwarystka

  Witam. Czy waszym zdaniem istnieją hybrydy mieczyka hellera z molinezją black molly lub z mieszańcem molinezji gold z black molly. Jeśli tak to proszę o link do zdjęcia z taką krzyżówką, a jeżeli nie to dlaczego?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. black molly

   Nie, ponieważ mieczyk należy do rodzaju Xiphophorus a molinezja do Poecilia, a dwa rodzaje nie mogą się krzyżować. Co prawda zdarza się, że np gupik szuka żony u mieczyków, ale i tak nic z tego nie będzie.

  2. GupNezja

   Nie zgadzam się z Tobą ,, black molly”. Platka powstała w wyniku skrzyżowania molinezji z mieczykiem. Potem dokładna selekcja stworzyła zmienniaka plamistego, od którego pochodzi zmienniak wielobarwny. Często trzyma się molinezje z mieczykami, ale rzeczywiście dość rzadko się krzyżują. Akwarystyko, istnieją hybrydy gupika z molinezją, zostało to potwierdzone, ale takie krzyżówki są bezpłodne. Mieczyk z platką też się krzyżuje, ich młode są płodne. Molinezja z mieczykiem też się krzyżuje, to właśnie od tego powstała platka, która z molinezją też się skrzyżuje. Gupik może krzyżować z mieczykiem, a więc z platką też się skrzyżuje. Nie polecam krzyżowania międzygatunkowego. Takie ryby przez całe życie się męczą, są słabe genetycznie, chorobie i w większości bezpłodne.

  3. Akwarystka

   Dziękuję black molly i GupNezjo za wyczerpującą odpowiedź. Mam gupiki, mieczyki, molinezje, ale nie zamierzają rozmnażać się między sobą, a już na pewno nie będzie krzyżówek i innych dziwaków=P!!!

 63. Anonim

  Czy mogę trzymać go z cierniooczkiem albo kirysem, tęczanką neonową, bystrzykiem lub neonem innesa i z danio?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ProBoszcz

   Z neonem i kirysem jak najbardziej tylko pamiętaj żeby ilościowo inne gatunki ich nie zdominowały bo będą się chować

 64. Paulina

  Moja samica szybciej oddycha co to może oznaczać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Może to oznaczać że będzie się kocić 😉

 65. Lila

  Anonim ale moja samica miała dzieci a teraz jest samcem, ma miecz

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Tak to jest u mieczyków i platek.

  2. Akwarystka ;)

   U ryb żyworodnych i morskich to się zdarza 😉

  3. 2Pac

   Mam pytanie czy można trzymać 5 mieczyków w akwarium 60l? Choduję tylko mieczyki.

 66. Lila

  Hej mam pytanie czy samica mieczyka może zamienić się w samca ? Bo mojej samicy wyrósł miecz.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Oczywiście, że może jeśli to samiec. Mniejszym samcom prędzej wyrastają miecze, większe są praktycznie nie do odróżnienia od samic i dłużej dojrzewają więc miecze wyrastają im później. Z uwagi, że miecze – samce, są agresywne dla innych samców, więc wygrywają walkę o samice z tymi mniejszymi.

 67. wioleta

  Widziałam na filmie jak ryby jedzą brokuła był gotowany czy surowy?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   musi być surowy

  2. Akwarystka ;)

   Gotowany

 68. Kamil

  Mam mały problem Z samicą mieczyka(pomarańczową) dość dużą i samcem mieczyka (czarnym) i nie jestem pewien czy się okocą ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Czarny samiec mieczyka? Zazdroszczę jeszcze nigdy takiego nie widziałam. Może być tak jak jest u mnie. Rybki kocą się w najmniej spodziewanym momencie i odrazu zjadają młode. Mam je z rok i tylko raz niedawno temu udało mi się trafić, a samica połowę zjadła, większość zabiła rzucając się w kotniku i w efekcie z miotu zostały mi dosłownie 3 młode

  2. Lila

   A czy twoja samica miała już kiedyś młode?

 69. kamil

  Ja mam problem z samicą molinezji żółtej ma bardzo duży brzuch i nie chce się okocić? Poradzicie mi co z tym zrobić.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Można podawać jej pokarm ovo-vit lub o podobnym składzie.

 70. Krzysiek

  A ja hurtem 🙂 temperatura w kotniku do 27 stopni, światło na noc zgaszone i dzień po dniu jak na porodówce. Dziwne ale jak nie zaciemniłem kotnika to czekałem zawsze dłużej, może to nie ma związku ale myślę że może pomóc a na pewno nie zaszkodzi. Mam w tej chwili sporo młodych. Pary dobrały się same, zresztą każdy z każdym z odchowanych młodych i jakoś idzie. Nie mam za to szczęścia do molinezji 🙁 Są wrażliwsze jak na żyworodne, natomiast z mieczykami idzie jak po maśle.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Linka

   Znowu ja mam odwrotnie. Molki rodzą mi co kilka dni, za dnia i nocą 🙂 złote i czarne. Znowu mieczyki ani razu jeszcze nie złapałam na rodzeniu. A no mam je już z jakieś pół roku.

  2. patrycja

   To gratulacje Krzysiek! Ja właśnie mam na odwrót! Molinezje kocą się jak opętane a mieczyków nie mogę rozmnożyć
   do kamila – ona wcale nie musi być kotna. Molinezje to żarłoki mogła po prostu się objeść 🙂

  3. Anonim

   Witam, około 3 miesięcy zauważyłem że mój mieczyk jest w ciąży. Jest tylko jeden problem rybko ma duży brzuch i dużą czarną plamkę a narybku nie ma. Moje akwarium ma 45l. Co robić???

 71. Oliwia Grabarczyk

  A w ilu litrowym akwarium można trzymać mieczyki? I z jakimi rybami mogą one być w akwarium? Przysyłacie odpowiedzi

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ania

   Ja mam parkę w około 75 litrowym akwarium i dosyć dobrze się zachowują i mieszkają z neonkami, gupikami, kiryskami, glonojadami, molinezjami … w ogóle żyją te ryby w zgodzie z wszystkimi łagodnymi rybami jakie znam

  2. Linka

   Ja mieczyki trzymam z łagodnymi i agresywnymi gatunkami ryb. Raczej nie zaczepiają innych rybek, ani inne gatunki nie zwracają na nie uwagi. A mam pielęgniczki ramirezy, boliwijskie, barwniaki czerwonobrzuche, molinezje, gupiki, gurami mozaikowe, złote, kiryski albinoski, zbrojniki albinoski, brzanki mszyste i sumatrzanskie, pretniki karlowate, danio różowe, zielone. Wystarczy tylko dobra selekcja rybek i zbiornik nawet z najmniej przyjaznymi rybkami może stać się przyjazny.

 72. Linka

  Ja znowu hoduje rybki od jakiegoś czasu. Rozmnazalam bardzo trudne gatunki z sukcesem, a mieczyki???? Za cholerę nie chcą się dobrać. Aaaaallllbbbbooo co mało prawdopodobne, przegapiam moment kocenia. Nie mogę za nic poznać czy kotne są czy nie. Myślałam, ze będą proste jak molki, a tu nic

  Odpowiedz
 73. patisonek

  Właśnie na świat przyszły małe mieczyki tylko nie wiem jak długo i jak poznać ze samica okociła się do końca

  Odpowiedz
 74. mariusz

  Mam problem, z samica zielonego mieczyka nie może się wykocić jest jak bomba taka gruba… co poradzić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Podawaj więcej ovo-vit’u lub pokarmu o takim samym składzie.

 75. Kuba

  Tak to prawda Mieczyki się przyjemnie hoduje. Oto przykład z mojego Akwarium:
  link to youtu.be

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Gratulacje

 76. mati

  jestem początkującym hodowca i mieczyki rozmnażają się bardzo łatwo

  Odpowiedz
 77. Michał

  Tak, zjadają.

  Odpowiedz
 78. sandra

  Czy mieczyki zjadają swoje młode?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   tak moja zjadła

 79. Belek

  Mieczyki to bardzo wdzięczne ryby żyworodne do hodowli, bogata kolorystyka ich form i kształtów sprawia, iż często stają się pierwszymi mieszkańcami nowo zakładanych zbiorników. W moim przypadku mieczyki zawsze były i nadal będą podstawowymi gatunkami hodowlanymi.

  Odpowiedz