Xiphophorus hellerii (Heckel, 1848)

Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.Mieczyk Hellera - ryba akwariowa fot.outbackimages.fr
 • Rozmiar: 12 cm
 • Akwarium: 100 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Mieczyki Hellera - ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach, przodek wszystkich odmian hodowlanych. Rybka ta jest również wykorzystywana w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Występowanie

Mieczyk Hellera zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej. Można go spotkać w mniejszych rzekach i strumieniach Meksyku, Hondurasu, Gwatemali.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Charakterystyka i usposobienie

Mieczyki - ryby akwariowe, płeć, samiec samica

MIeczyk – samica, samiec

Mieczyk jest rybą stadną, żywotną i ruchliwą, zasiedla środkowe piętro zbiornika. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Odżywianie i karmienie

Mieczyki przyjmują pokarm suchy, żywy, także pokarm roślinny i glony. Chętnie polują na larwy komarów, ochotkę czy wodzień, dafnie oraz na narybek. Dojrzałym płciowo samicom można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Akwarium

Niewielką grupę można trzymać w ok 100l akwarium, minimum 80 cm długości, które powinno być dobrze oświetlone. W mniejszych zbiornikach karłowacieją, co prowadzi do chorób i ostatecznie zgonów. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce wyznaczają rewiry. Zbiornik należy dobrze obsadzić roślinami wzdłuż ścian bocznych i tylnych, żeby zapewnić dostateczne schronienie samicom a zarazem rozległą przestrzenią do pływania dla innych ryb. Mieczyki można trzymać z mniejszymi pielęgnicami lub innymi jajożyworodnymi karpieńcokształtnymi. W akwarium ogólnym z rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Mieczyk Hellera - Xiphophorus hellerii - Rozmnażanie

Rozmnażanie mieczyków nie sprawia kłopotów, jednak racjonalna hodowla wymaga cierpliwości, czasu i znajomości zasad dziedziczenia. Samice nie składają ikry, rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania należy podwyższyć nieco temperaturę wody do ok. 26°C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą gonopodium czyli przekształconej płetwy odbytowej. Tuż przed porodem najlepiej umieścić samicę w kotniku. Ciąża trwa 4–5 tygodni, duża samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych. Młodym wystarczy podawać pokarm taki jak osobnikom dorosłym, ale bardziej rozdrobniony. Woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i napowietrzana.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 100 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 247

 1. Lech

  Myślę, że powinna Pani wymienić jednego samczyka i dokupić trzy samiczki. 4 – 1 to się całkiem dobrze sprawdza.

  Odpowiedz
 2. adam

  Paula mieczyki to rybki stadne wiec doradzal bym zakup wiekszej ilosci niz 4 sztuki w zaleznosci oczywiscie od wielkosci baniaka… a samiec goni drugiego bo walczy o samice…

  Odpowiedz
 3. Paula

  Witam,
  Ok. 3 tyg. temu kupilam 4 mieczyki ( 2 samice i 2 samców ). Niestety jedna samica z nieznanych mi przyczyn nagle padla po ok. tyg.od ich kupna. Rybki pływały zawsze razem ale od 3 dni zauwazylam że samce zaczęły się cały czas ganiac ( jeden boi się drugiego) . Co zrobić w takim przypadku ? Dokupienie jednej samiczki pomoże ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Na jednego samca powinnaś mieć conajmniej 3 samiczki, Ty masz 2 samce i 1 samice, więc nie dziw się, że tak się dzieje. Masz dwie możliwość 1. Dokupić 5 samic (Musisz mieć akwa conajmniej 100-120 litrów)
   2. pozbyć się 1 samca i dokupić 2 samiczki.
   Pozdrawiam

 4. Rozi

  No niestety, ale samice zżerają swoje młode, więc najlepiej umieścić je w kotniku albo osobnym akwarium np mogą być spokojnie z neonkami, pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Kuba

  Witam mam parkę mieczyków która się okociła kilka dni temu gdzie w kiedyś widziałem małe a dziś nie co to może je zeżarły? I jeszcze jedno dlaczego chowają się ?

  Odpowiedz
 6. Ania

  Witam. Czy ktoś z was ma może jakieś mieczyki do oddania? warszawa służew

  Odpowiedz
 7. daniel

  Ja miałem 3 samice i1 samca. 2 samice były chyba z innego gatunku bo były większy. Te dwie samice pokryłem moim samcem. Po zapłodnieniu wsadziłem je do kotnika. Niestety miałem tylko jeden kotnik (kupiony) a drugi zrobiłem z butelki ale w butelce mi zdechły.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   Nie masz się co dziwić. Plastik nie dopuszcza do przepływu wody, więc młode zginęły ze względu na brak tlenu. Narybek wychowuje się w siatkowych kotnikach albo w osobnym akwarium

 8. Julia

  Hej, dzisiaj patrząc się na kotnik z mieczykami zauważyłam, że jedna rybka ma czarne plamy na ciele. Jeszcze wczoraj wydawało mi się, że wszystkie rybki są takie same. Rybka jest trochę wyblakła, ale nie wygląda na chorą. W akwarium posiadam samca molinezji ostroustnej, czy możliwe, że to wynik krzyżówki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. bl♥cked

   To raczej nie krzyżówka, tylko po prostu czarno czerwony mieczyk, albo mieczyk berliński. Rzadko występują krzyżówki pomiędzy dwoma rodzajami.

  2. Doma

   Jeśli rybka ma czarną plamę z tylu na brzuchu, jest gruba i chowa się w roślinach lub za filtrem, oznacza to, że będzie miała młode. Jeśli w akwa nie masz samca mieczyka tylko molki to jest możliwe, że doszło do krzyżówki.

 9. vsafas

  Czy mieczyk może się krzyżować z molinezją?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. neonowa

   Oczywiście, że tak. Ale to rzadkie zjawisko. Przeczytaj komentarz GupNezji, tam są wszystkie informacje.

 10. Ola

  Witam.
  Moja historia będzie trochę dziwna i zawiła ale bardzo proszę o odpowiedź doświadczonych hodowców mieczyków czy to możliwe. Otóż ok 1,5mca temu przyszedł na świat jeden miot małych mieczyków. Po kilku dniach od ich urodzenia samiec zdechł. Po jakimś czasie przyszedł na świat następny miot. W akwarium została dorosła samica i dwa mioty małych rybek. Dzisiaj zauważyłam znowu dwa mikroskopijne małe mieczyki. Samiec zdechł tak dawno, może pierwszy miot może już być zdolny do rozmnażania?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba14

   samica przechowuje plemniki nawet na pól roku

 11. Bartek

  Ja mam 1 samca i 1 samice i nie chcą mi się rozmnożyć czy mam je w akwarium 120l. mam już je ponad rok i nic ale samiec skubie samice po brzuchu co robić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sdfdws

   Prawdopodobnie będą małe lepiej ją wyłów, powinna mieć ciemną plamę na brzuchu jak np ciężarny gupik.

  2. jan

   Zależy czy masz zwykłe hellery (z jednym mieczem) czy formy dwómieczowe lub weloniaste.dwómieczowe i weloniaste SAMCE nie są w stanie zapłodnić samicy ze względu na zmodyfikowane gonopodium.

 12. Patryk

  Czy do 1 samca i 2 samic mieczyka można mieć akwarium o pojemności 30l ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. br77

   Można, ja mam 45l. Para mieczyków już tylko przetrwała były z brzankami sumatrzańskimi, gupikami, kirysami, glonojadami. Samiec regularnie zapładniał samicę od kilku miesięcy, ale od wczoraj mam pierwszy raz małe pomarańczowe mieczyki – BEZ POMOCY KOTNIKA.SUKCES!

   Wcześniej (kilka lat temu) z małych miałem tylko gupiki. Molinezje nie chciały się rozmnożyć.
   Teraz moje akwarium BĘDĄ ZAMIESZKIWAĆ same mieczyki

  2. arek d.

   na trzy dorosłe mieczyki 80 – 90l

 13. Akwarystka

  Witam. Czy waszym zdaniem istnieją hybrydy mieczyka hellera z molinezją black molly lub z mieszańcem molinezji gold z black molly. Jeśli tak to proszę o link do zdjęcia z taką krzyżówką, a jeżeli nie to dlaczego?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. black molly

   Nie, ponieważ mieczyk należy do rodzaju Xiphophorus a molinezja do Poecilia, a dwa rodzaje nie mogą się krzyżować. Co prawda zdarza się, że np gupik szuka żony u mieczyków, ale i tak nic z tego nie będzie.

  2. GupNezja

   Nie zgadzam się z Tobą ,, black molly”. Platka powstała w wyniku skrzyżowania molinezji z mieczykiem. Potem dokładna selekcja stworzyła zmienniaka plamistego, od którego pochodzi zmienniak wielobarwny. Często trzyma się molinezje z mieczykami, ale rzeczywiście dość rzadko się krzyżują. Akwarystyko, istnieją hybrydy gupika z molinezją, zostało to potwierdzone, ale takie krzyżówki są bezpłodne. Mieczyk z platką też się krzyżuje, ich młode są płodne. Molinezja z mieczykiem też się krzyżuje, to właśnie od tego powstała platka, która z molinezją też się skrzyżuje. Gupik może krzyżować z mieczykiem, a więc z platką też się skrzyżuje. Nie polecam krzyżowania międzygatunkowego. Takie ryby przez całe życie się męczą, są słabe genetycznie, chorobie i w większości bezpłodne.

  3. Akwarystka

   Dziękuję black molly i GupNezjo za wyczerpującą odpowiedź. Mam gupiki, mieczyki, molinezje, ale nie zamierzają rozmnażać się między sobą, a już na pewno nie będzie krzyżówek i innych dziwaków=P!!!

 14. Anonim

  Czy mogę trzymać go z cierniooczkiem albo kirysem, tęczanką neonową, bystrzykiem lub neonem innesa i z danio?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ProBoszcz

   Z neonem i kirysem jak najbardziej tylko pamiętaj żeby ilościowo inne gatunki ich nie zdominowały bo będą się chować

 15. Paulina

  Moja samica szybciej oddycha co to może oznaczać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Może to oznaczać że będzie się kocić 😉

 16. Lila

  Anonim ale moja samica miała dzieci a teraz jest samcem, ma miecz

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Tak to jest u mieczyków i platek.

  2. Akwarystka ;)

   U ryb żyworodnych i morskich to się zdarza 😉

  3. 2Pac

   Mam pytanie czy można trzymać 5 mieczyków w akwarium 60l? Choduję tylko mieczyki.

 17. Lila

  Hej mam pytanie czy samica mieczyka może zamienić się w samca ? Bo mojej samicy wyrósł miecz.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Oczywiście, że może jeśli to samiec. Mniejszym samcom prędzej wyrastają miecze, większe są praktycznie nie do odróżnienia od samic i dłużej dojrzewają więc miecze wyrastają im później. Z uwagi, że miecze – samce, są agresywne dla innych samców, więc wygrywają walkę o samice z tymi mniejszymi.

 18. wioleta

  Widziałam na filmie jak ryby jedzą brokuła był gotowany czy surowy?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   musi być surowy

  2. Akwarystka ;)

   Gotowany

 19. Kamil

  Mam mały problem Z samicą mieczyka(pomarańczową) dość dużą i samcem mieczyka (czarnym) i nie jestem pewien czy się okocą ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Czarny samiec mieczyka? Zazdroszczę jeszcze nigdy takiego nie widziałam. Może być tak jak jest u mnie. Rybki kocą się w najmniej spodziewanym momencie i odrazu zjadają młode. Mam je z rok i tylko raz niedawno temu udało mi się trafić, a samica połowę zjadła, większość zabiła rzucając się w kotniku i w efekcie z miotu zostały mi dosłownie 3 młode

  2. Lila

   A czy twoja samica miała już kiedyś młode?

 20. kamil

  Ja mam problem z samicą molinezji żółtej ma bardzo duży brzuch i nie chce się okocić? Poradzicie mi co z tym zrobić.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Można podawać jej pokarm ovo-vit lub o podobnym składzie.

 21. Krzysiek

  A ja hurtem 🙂 temperatura w kotniku do 27 stopni, światło na noc zgaszone i dzień po dniu jak na porodówce. Dziwne ale jak nie zaciemniłem kotnika to czekałem zawsze dłużej, może to nie ma związku ale myślę że może pomóc a na pewno nie zaszkodzi. Mam w tej chwili sporo młodych. Pary dobrały się same, zresztą każdy z każdym z odchowanych młodych i jakoś idzie. Nie mam za to szczęścia do molinezji 🙁 Są wrażliwsze jak na żyworodne, natomiast z mieczykami idzie jak po maśle.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Linka

   Znowu ja mam odwrotnie. Molki rodzą mi co kilka dni, za dnia i nocą 🙂 złote i czarne. Znowu mieczyki ani razu jeszcze nie złapałam na rodzeniu. A no mam je już z jakieś pół roku.

  2. patrycja

   To gratulacje Krzysiek! Ja właśnie mam na odwrót! Molinezje kocą się jak opętane a mieczyków nie mogę rozmnożyć
   do kamila – ona wcale nie musi być kotna. Molinezje to żarłoki mogła po prostu się objeść 🙂

  3. Anonim

   Witam, około 3 miesięcy zauważyłem że mój mieczyk jest w ciąży. Jest tylko jeden problem rybko ma duży brzuch i dużą czarną plamkę a narybku nie ma. Moje akwarium ma 45l. Co robić???

 22. Oliwia Grabarczyk

  A w ilu litrowym akwarium można trzymać mieczyki? I z jakimi rybami mogą one być w akwarium? Przysyłacie odpowiedzi

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ania

   Ja mam parkę w około 75 litrowym akwarium i dosyć dobrze się zachowują i mieszkają z neonkami, gupikami, kiryskami, glonojadami, molinezjami … w ogóle żyją te ryby w zgodzie z wszystkimi łagodnymi rybami jakie znam

  2. Linka

   Ja mieczyki trzymam z łagodnymi i agresywnymi gatunkami ryb. Raczej nie zaczepiają innych rybek, ani inne gatunki nie zwracają na nie uwagi. A mam pielęgniczki ramirezy, boliwijskie, barwniaki czerwonobrzuche, molinezje, gupiki, gurami mozaikowe, złote, kiryski albinoski, zbrojniki albinoski, brzanki mszyste i sumatrzanskie, pretniki karlowate, danio różowe, zielone. Wystarczy tylko dobra selekcja rybek i zbiornik nawet z najmniej przyjaznymi rybkami może stać się przyjazny.

 23. Linka

  Ja znowu hoduje rybki od jakiegoś czasu. Rozmnazalam bardzo trudne gatunki z sukcesem, a mieczyki???? Za cholerę nie chcą się dobrać. Aaaaallllbbbbooo co mało prawdopodobne, przegapiam moment kocenia. Nie mogę za nic poznać czy kotne są czy nie. Myślałam, ze będą proste jak molki, a tu nic

  Odpowiedz
 24. patisonek

  Właśnie na świat przyszły małe mieczyki tylko nie wiem jak długo i jak poznać ze samica okociła się do końca

  Odpowiedz
 25. mariusz

  Mam problem, z samica zielonego mieczyka nie może się wykocić jest jak bomba taka gruba… co poradzić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka ;)

   Podawaj więcej ovo-vit’u lub pokarmu o takim samym składzie.

 26. Kuba

  Tak to prawda Mieczyki się przyjemnie hoduje. Oto przykład z mojego Akwarium:
  link to youtu.be

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Gratulacje

 27. mati

  jestem początkującym hodowca i mieczyki rozmnażają się bardzo łatwo

  Odpowiedz
 28. Michał

  Tak, zjadają.

  Odpowiedz
 29. sandra

  Czy mieczyki zjadają swoje młode?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anonim

   tak moja zjadła

 30. Belek

  Mieczyki to bardzo wdzięczne ryby żyworodne do hodowli, bogata kolorystyka ich form i kształtów sprawia, iż często stają się pierwszymi mieszkańcami nowo zakładanych zbiorników. W moim przypadku mieczyki zawsze były i nadal będą podstawowymi gatunkami hodowlanymi.

  Odpowiedz