Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30 °C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Video

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Galeria

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena ryby akwariowej:8 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Ilość komentarzy : 40

Dodaj komentarz

 1. ~~a~~

  Mam pytanko do kogoś kto ogarnia dobrze ich zachowanie. Miałam samicę w akwarium, żeby nie była sama to dokupiłam jej samca. Najpierw zachowywały się, jakby chciały się sobie „zaprezentować” – pokazywały się bokiem, stroszyły, wyglądało to troszkę jakby jedna tańczyła przed drugą. To zachowanie zarówno samca jak i samicy. Po około dobie od wpuszczenia samca zaczęły razem, zgodnie oczyszczać dno i kopać sobie dołek. A na drugi dzień samiec już gonił samicę i jakby ją podgryzał/zaczepiał. Nie po płetwach, ale jakoś w okolicy pyszczka i brzucha. A ona ucieka i zaczyna się chować. Ogarnia ktoś o co chodzi?

  dodaj komentarz
  • ~~a~~

   Już wszystko wiem, tylko się „czubią”. Dzisiaj złożyły ikrę :)

 2. Początkujący

  Mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Czy w akwarium mogę trzymać: 2 pary pielęgniczek ramireza, 3 kiryski pstre, 10 razbor galaxy?

  dodaj komentarz
 3. Patryk

  Cześć, mogę trzymać w swoim akwa takie rybki jak : pielęgniczki ramireza, neony innesa, tęczanki boesemana, tęczanki niebieskie, krewetki i kiryski? Akwarium mam 250 l

  dodaj komentarz
  • Ania

   Obawiam się, że tęczanki Boesmana mogą zjeść neony i ramirezki, ponieważ są to ryby wyjątkowo duże, niestety ;c

 4. Linka

  Ja trzymam ramirezki w wielogatunkowym i kompletnie nic a nic się nie dzieje. Zero ataków itp. A mam też dwa samce boliwijskie (miała być para), barwniaki czerwonobrzuche i kupiłam też dziś nowe pielęgnice. Tylko kurcze po wyjściu ze sklepu wypadła mi z glowy ich nazwa, a babka w sklepie jechała mi jakąś łaciną czy greką jeszcze nie umiała się doczytac, bo okularów zapomniała :-/.

  dodaj komentarz
 5. Kasia

  W tym momencie posiadam tylko samiczkę. Niestety jej mąż zmarł :( Z moich obserwacji wynika,ze ta rybka jest rybka terytorialna, lubi odganiać inne rybki (często tez większe – gupiki). Kiedy mieliśmy inna parkę Ramireza (pomaranczowe) to samce byly nastawione do siebie bojowo i odbijały sobie samiczki. Swoja droga fajny widok jak ze sobą konkurowali, trzęśli się i popychali :)
  W zoologicznym uprzedzono nas,ze są to rybki terytorialne i jak widać trzymanie więcej niż jednej pary nie obędzie się bez walk.

  Jędzą wszystko, ogólnie są spokojne, nie wykazują agresji i nie gryza innych rybek. Sądze też,ze przywiązują się do ludzi, bo jak podchodzę do akwarium zawsze do mnie samiczka przypływa.
  Nie odgania kirysków i upatrzyła sobie pilnowanie glonojada w jego armacie, w której on się chowa. Jest śliczna i każdego dnia się nią zachwycam, W przyszłości dokupimy jej samca. Brzanki sumatrzanskie bardzo były nią zainteresowane i chciały z nią pływać w stadzie ale po chwili dezorientacji zaczęła je odganiać :)

  dodaj komentarz
  • Ja

   Ramirezy agresywnie nastawione? Albo były przedtem trzymane w złych warunkach, albo to ty nie zapewniłaś im odpowiednich. Nie radziłabym trzymać ich, a tym bardziej gupików z brzankami. Brzanki to nie są odpowiednie ryby do akwarium ogólnego, są ładne, fakt, ale podgryzają ogony innym rybom, co może doprowadzić do zakażenia, a to z kolei do śmierci.

   Fajnie by było gdybyś podała litraż swojego zbiornika, ale ja do niczego nie zmuszam. Faktycznie masz rację, to są ryby terytorialne, sama przez gapowatość dałam kiedyś sklepikarzom z zoologika wybrać mi dwa obojętnie jakie, i dali mi dwa samce. Jeden był agresywny w stosunku do drugiego, spokojnego, a co gorsza wniósł mi ospę rybią do akwarium. Oczywiście udało się ją wyleczyć, ale samiec zdechł. Gdy do drugiego dałam samicę także był do niej agresywny i tak skończyła się moja pierwsza historia z ramirezami. Wczoraj kupiłam nową parkę i mają się świetnie. Są odważne, ale nie agresywne. To, że do ciebie podpływa, to jak dla mnie objaw czystej ciekawości, bo nie słyszałam nigdy żeby jakaś ryba akwariowa była na tyle mądra, żeby się przywiązać. Na razie nie musisz, ale radzę jak najszybciej dokupić jej samca, aby nie była samotna. Ale ważne jest, że lubisz swoją rybkę.

 6. Początkujący

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Otóż – czy w akwarium 70 litrów mogę mieć :
  – 3 kiryski pstre
  – harem bojowników (1 samiec+2 samice)
  – parkę ramirezek.
  Ewentualnie jeszcze z 6 neonów czerwonych, ale myślę, że byłoby już trochę za dużo z tymi neonami. Proszę o pomoc.

  dodaj komentarz
  • Grzegorz

   Wszystko ok ale z bojownikami dał bym sobie spokój w tym zestawieniu co piszesz. Jak zaczynałem zabawę z akwarystyką miałem bojowniki też samca i samice i skończyło mi się tak że je po prostu zamęczył. To są ryby samotniki i dobierają się tylko podczas tarła. Jak bojownik to tylko jeden samiec dla ozdoby

  • Ja

   Nie proponuję trzymać bojowników z ramirezami, oba gatunki są bardzo terytorialne. Źle by się to skończyło. Radzę wybrać jedno albo drugie. Ja na twoim miejscu bym wzięła ramirezki, są mniej agresywne i ustawiające, w przeciwieństwie do większości bojowników (gdyż jak wiemy każdy może mieć inny charakter, dlatego właśnie pojedyncze, wyjątkowe osobniki mogą być absolutnie spokojne i delikatne).

  • MAĆKO

   Ja proponuje żeby dać :
   -5 kirysków ponieważ to ryba stadna i im więcej tym lepiej (Najlepiej na początek kiryski ramieza lub pstre dla początkujących nie polecam pandy i albinosy są podatne na choroby
   -bojowniki ok. ale tylko jeżeli mamy dużo kryjówek lub gęsto obrośnięte roślinami akwarium ponieważ będą atakowały inne mniejsze ryby.
   -ramirezki ok.
   -neonki masz racje to za dużo ale jeżeli się zdecydujesz max 6.
   Bardzo dobrym patentem jest przelicznik 2 cm ryby na 1 l akwarium. =D

 7. Simon

  Witam i Pozdrawiam wszystkich tu piszących. Dopiero się uczę akwarystyki i w tym miejscu dziękuję wszystkim za fachowe informacje. Doceniam to i proszę o więcej. Dużo się dowiedziałem i nauczyłem co pozwoliło mi uniknąć błędów.

  dodaj komentarz