Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30°C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 90

 1. Shogun03

  Właśnie zakupiłem 2 samce Pielęgniczek Ramireza , po niedługim czasie zaobserwowałem, że Brzanka Złota atakuje je czy to chwilowe czy będzie je podgryzać cały czas :( ?

  odpowiedz
  1. Ula

   Cóż ,z brzankami nie ma zmiłuj. Należą do ryb agresywnych. Możesz jedynie strasząc brzanki czy brzankę siatką do łapania ryb, niestety rybka może się trochę przestraszyć ale coś z tego wyniknie 😉 Nie ma innego wyjścia, ale jak to nie pomoże to chyba będziesz musiał (oczywiście nie rozkazuję Ci) oddać ryby. Myślę, że to będzie tylko chwilowe zaczepianie. Pozdrawiam

 2. Kacper

  Czy mogę trzymać krewetki razem z ramirezkami? Jeśli tak to jakie?

  odpowiedz
  1. Ula

   Np. Amano. Ramirezki nic im nie zrobią. Albo Pinokio, filtrująca. Aby nie Red Cherry, one są małe i obawiam się, że Ramirezy uznają, że to smakowity kąsek i koniec. A więc Pinokio, Amano lub filtrująca. Wybór należy do Ciebie. A z resztą Ramirezy to przecież nie są potwory. Krewetki-bezpieczne.
   Pozdrawiam.

 3. Ula

  Tak, chyba właśnie tak jest. Piękniczkowate to takie „zaczepki”, nie zważają na bojowe charaktery ryb jak np.bojownik. Ale tak to już jest. Takie mają charaktery, np.moja platka raz skubnęła bojownika no i trochę się poganiali 😉

  odpowiedz
 4. Asia

  Może jakaś podpowiedz doświadczonego hodowcy rybek:
  dokupiliśmy ok 3 tyg temu, 2 ramirezy, para czarnych molinezji, 8 neonek ( w sumie 12) mam już kilkanaście gupików które chce oddać bo za dużo ich się rozmnaża, ostatnio w ciągu tygodnia padły mi ramirezki (pływały i zachowywały się normalnie) i neonki zostało sztuk 3 .. ph 5 dzisiaj sprawdzone, czy mógł mieć wpływ dołożenia ziemi pod kamyki z powodu zasilenia roślinek?

  odpowiedz
  1. Ula

   Nie raczej nie z powodu zasilenia roślin. To musiało być coś innego. Czy przypadkiem nie przyłapałaś jakiejś ryby na skubaniu Ramirez i neonków?

  2. Asia

   zapomniałam jeszcze dodać o bojowniku który też mi padł, nie zauważyłam właśnie u razmirezek żeby je któreś atakowało, nie wiem czy za duża ilość gupików przeszkadza? U neonki widzę podgryziony ogonek, może gdy w pracy jesteśmy szaleją :)

 5. Patryk71

  Witam. Zakładam akwarium 112l i mam już kupiony żwirek bazaltowy 2-5mm. Czy ramirezki będą mogły w nim pływać? wiem ze najlepszy jest piasek ale niestety jest bazalt. To samo pytanie odnośnie kirysków

  odpowiedz
  1. marcin

   Kirysyki raczej się pokaleczą o bazalt, chyba że masz z gładkimi krawędziami. Co do pielęgniczek to nie wiem.

 6. Marcin1987

  3 pielęgniczki nie. Pielęgniczki trzyma się w parach. Ja mam 20 neonów i 2 Pielęgniczki właśnie są tuż przed tarłem.

  odpowiedz
 7. Jarek72

  Witam. Zakładam nowe akwarium 54l (wielkość nie podlega zmianie) i mam kilka pytań:
  1.Jakie oświetlenie: świetlówka T8 15w, T5 24w czy LED 6×1.5w.
  2.Ile mogę trzymać par ramirezek w tym akwarium i czy coś jeszcze.
  3.Obsada na start to gupik pawie oczko (ile sztuk samczyków i ile samiczek) i czy coś jeszcze.
  4.Roślinki myślałem o: cryptocoryne wendti, anubis bateri nana, rogatek sztywny oraz nadwódka wąsko i szerokolistna.
  5. Czy filtr kaskadowy AQUAEL VERSAMAX FZN-1 będzie odpowiedni

  odpowiedz
  1. Kacper

   Najlepiej jedną parkę ramirezek, około 8 neonków inessa oraz parę kirysków lub otosków. Moim zdaniem lepszą świetlówką jest T5 24w. Co do gupików to kup 2 samczyki i 3 samice, nie kupuj więcej bo po miesiącu albo dwóch będziesz miał już około 10, filtr ok ale pomyśl nad nawozami i jakimś korzonkiem :)

 8. agnieszka

  Hej, mam pytanie mam akwarium 60l a w nim neonek i glojada, czy mogłabym dorzucić 3 te pielegniczki? Czy to będzie za dużo, ewentualnie chciałabym tez zamienić glonojada na cos innego plywajacego po dnie, macie jakies propozycje?

  odpowiedz
  1. agnieszka

   Miało być, że mam 10 neonek, Bo teraz widzę, że nie ma tej info:) dajcie znać jak Wy to widzicie Bo znacie się lepiej a ja chce żeby było im dobrze :)

  2. rrrrrrrrw

   Na dno polecam kiryski, są fajne, nie wymagają wielkiego akwarium więc możesz kupić kilka, będą sobie razem śmiesznie pływały jeden za drugim. Pokarmu szukają na dnie więc musi być drobny żwirek a najlepiej piaszczyste podłoże. Jeśli w akwarium jest tylko jeden neonek, to pasuje mu dokupić chociaż z 6-8 kolegów, bo to ryba ławicowa. Pielęgniczki nigdy nie miałem więc nie wypowiadam się. Pozdrawiam :)

  3. agnieszka

   Mam 10 neonek, zapomniałam liczby dodać wyżej, chce 3 te pielegniczki i gdybym jeszcze brała kiryski to ile ich dobrać żeby czuły się dobrze ale w akwarium żeby nie było za pełno?

  4. rrrrrrrw

   Jak zamienisz glonojada na kiryski to myślę, że nie będzie zbyt pełno. Zawsze możesz skorzystać z prostego przelicznika: 1cm ryby na 1 litr wody. Jak masz baniak 60L to suma długości wszystkich ryb powinna wynosić ok 60cm. Oczywiście jak przekroczysz delikatnie to nie będzie tragedii. Kirysków musiałabyś kupić minimum 5-6, wyraźnie lepiej czują się w stadku. Ja 2 lata temu kupiłem akwarium z dwoma dużymi (6-7cm) kiryskami i były bardzo strachliwe, wręcz dzikie. Wystarczyło podejść pod akwarium i uciekały za kamienie. Później dokupiłem 5 małych i od razu zmieniły zachowanie, i śmiesznie to wygląda jak jeden wielki płynie a za nim stado małych brzdąców :) Kiryski jeszcze mają jedną zaletę, szukają jedzenia na dnie więc czyszczą żwirek/piasek z tego, czego nie zjedzą ryby pływające na górze i w środku akwarium.Nie wiem jak z tymi pielęgnicami, piszą tutaj że mogą mieć rozmiar do 7cm, więc na 3szt potrzebujesz ok 20L, 10 neonek to ok 25L a 6 kirysków jak dorośnie do 5cm czyli potrzebują ok 30L, w sumie 75L. Ja bym zaryzykował, ewentualnie jak zobaczysz, że rybki źle się czują to można wtedy zamienić ramirezki na coś mniejszego. Pozdrawiam

  5. agnieszka

   Glonojada na pewno zamienię, bo jest strasznie duży i siedzi ciągle w za malej jak dla niego skale, na pewno nie czuje się dobrze i potrzebuje większego akwa, a mam koleżankę która ma 100 litrów i chętnie go przyjmie :) dzięki za pomoc :)

 9. Mati

  Mam 10 neonków i 10 gupików i mam pytanie jakie dokupić rybki żeby w akwarium nie było pustki ani na dole ani na srodku ani u góry i oczywiscie w jakiej ilosci akwarium posziadam 60 litrowe

  odpowiedz
  1. Monika

   Myślę, że możesz sobie dokupić jeszcze 3 zbrojniki niebieskie (glonojady) i harem mieczyków lub molinezji. Zarówno mieczyki jak i molinezje śmigają po całym akwarium, są pięknie wybarwione i bardzo „radosne”, dostępne w licznych barwach od śnieżnobiałych po ciemno czarne, czerwone i inne. Są też większe niż posiadane przez ciebie rybki, więc zrobi się ciekawiej.

  2. Cass

   Absolutnie nie słuchaj Moniki, dla wszystkich rybek które podała to jest za małe akwarium. Ja bym Ci polecała na przykład kilka Kirysków, które będą w dole akwarium. Możesz dorzucić kilka Danio lub Razbory, ale nie wiem czy to już nie będzie trochę za dużo. Musisz sobie przeliczyć, mniej więcej liczy się 1 cm ciała ryby na 1 litr akwarium (czyli suma długości Twoich ryb powinna wynosić około 60 cm, jak trochę przekroczy to tragedii nie będzie). Nie jest to doskonały przelicznik ale przynajmniej zmniejsza szansę przerybienia akwarium.

  3. Mari

   Ważne by nie przesadzić z ilością ryb. Muszą mieć one przestrzeń i otym warto pamiętać. Mieczyki i molinezje to dobre rozwiązanie.

  4. rrrrrrrrw

   Mieczyki i molinezje do baniaczka 60 l? Ja mam 112 l i trochę roślin, a w nim m.in. 5 molinezji. Dopóki były malutkie to śmigały sobie po całym akwarium jak pisze Monika. Teraz urosły wielkie czarne ruchliwe bestie i mam wrażenie, że akwarium zrobiło się dla nich za małe i musiałem zrobić duże porządki w roślinach. Tu na portalu podają dla mieczyków i molinezji odpowiednio 100 i 112 lirów, i żeby ryby się nie męczyły, traktujcie to jako absolutne minimum.

 10. Maciek

  Witam. Mam pytanie odnośnie tych pielęgniczek, więc jeśli posiadam akwa 63l i mam w nim 14 neonów innesa 3 skalary, 4 gupiki oraz 5 młodych mieczyków to mogę dołożyć do tego 1 parkę tych rybek i czy zagęszczenie będzie już zbyt duże?

  odpowiedz
  1. Marcin

   Witaj. Ja bym na twoim miejscu wydał mieczyki i skalary i dopiero wtedy pomyślał o ramirezach.

 11. Radek

  Witam, mam małe pytanie. W akwa 130l mam molinezje, gupiki, skalary, gurami, mieczyki, 2 kiryski oraz kilka brzanek czy do tego składu mogę dorzucić parkę ramirezek, a jeśli nie to z czego powinienem zrezygnować żeby ramirezy posiadać?

  odpowiedz
  1. Marcin

   Ile masz tych ryb dokładnie, chodzi mi o sztuki z poszczególnych gatunków?

 12. Kaska

  Mam 3 szt ramirezi, 2 samice i samca w akwarium 54l i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że samica gania i podgryza samca bojownika. Mam też inne ryby na które agresywna samica ramirezi nie reaguje!! Pomocy, co robić nie chce już bojownika trzymać w małym osobnym akwa.

  odpowiedz
  1. admin

   Zalecamy albo osobne akwarium, albo oddanie bojownika w dobre ręce. Nieprzemyślana obsada w zbyt małym akwarium. W 54 litrach najlepiej trzymać tylko jeden harem większych ryb z np. kiryskami, ewentualnie z niedużą grupką małych zwinnych rybek.

 13. Klaus

  Witam mam problem mam parkę Ramirezów. Samica super ok, a samiec od dwóch dni spędza czas na liściach albo na filtrze. Prawie w ogóle nie pływa. Czym to może być spowodowane? Proszę o odpowiedz.

  odpowiedz
  1. Lukasz

   Chory jest lub zestresowany. Zależy jakie masz parametry wody, czym karmiony, czy inne ryby go nie atakowały itd.