Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30°C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena:6 - 8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 175

 1. Bartek

  Od pewnego czasu trzymam Ramirezki (pare) w akwarium 120 l, na początku żyją dobrze jedzą pływają ale po 3-4 tygodniach zdychają. Parametry mam takie jak w opisie powyżej. W akwarium są 2 skalary 2 gurami mozaikowe stadko neonów czerwonych i 2 krewetki filtrujące. Co mam zrobić aby pielęgniczki mi nie zdychały? Proszę o szybką odpowiedź i dziękuje.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, podaj konkretnie wszystkie parametry jakie posiada Twoje akwarium – pH, GH, KH, temp., sposób filtracji, czy masz napowietrzanie, roślinki, jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości.

  2. Bartek

   pH-7.0 twardość-8 temperatura-27 stopni. Mam filtr mini kani 120 jest filtrowanie przez torf, mam napowietrzanie jest dużo żywych roślin,są korzenie, kamienie i różne kryjówki podmiany robię co tydzień około 15-20%

  3. Wlodi13

   Jedno jest pewne, jeśli któryś raz z rzędu po miesiącu padają to musi być coś nie tak z wodą… Nie sądzę aby to było zbyt duże stężenie azotanów, robisz częste podmiany wody, koniecznie sprawdź twardość węglanową wody KH (nic o tym nie wspomniałeś) przy dużej wartości Ramirezki męczą się, słabną, stają się mało ruchliwe, nie mają apetytu, ogólnie tracą odporność… Przy nawożeniu roślin trzeba uważać na dawkowanie, są szczególnie wrażliwe na nawozy węglowe, przy wzbogacaniu wody związkami mineralnymi też trzeba postępować roztropnie… Sprawdź KH, najprawdopodobniej to jest przyczyną, ja dla swoich Ramirezek nie dopuszczam aby wzrosło więcej niż 3°dKH.

  4. Bartek

   Ok, wielkie dzięki za pomoc

 2. Kamila

  Witam. Zakochałam się w tych rybach. Zakładam akwarium – w zasadzie dla nich. Mam pytanie. Ponieważ niestety, ale to niestety nie mam miejsca na większe i mój małżonek też jest krzywo nastawiony do akwarium – muszę się zadowolić jedynie 50l (60x30x30). Chce tam miec 2 Ramirezy.

  I moje pytanie – powinnam zakupić parę Ramirez (żeński i męski) czy moję mieć 2 samce? Samce są troszke ładniejsze a nie zależy mi na rozmnażaniu, w takim małym akwarium i tak nie mam miejsca dla rodziny Ramirez.

  Chcę do towarzystwa wpuścić Neony simulans – myślę o 20 szt. Czy będzie im razem dobrze w takiej ilości? Żadnych innych ryb więcej dodawać nie będę. Jeszcze na dno wejdzie 4-5 krewetek Red Cherry do sprzątania dna 😉 ale one zajmują inną partie akwarium więc myślę, że przeszkadzać nie będą.

  Będę szczerze wdzięczna za odpowiedź bo to moje 1 akwarium.
  Kamila

  Odpowiedzi: 9
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam. Pielęgniczki Ramireza to piękne rybki, sam jestem ich miłośnikiem i hoduję je już od kilku lat – są moimi i mojej żony ulubieńcami 🙂 Niestety muszę Ciebie zmartwić, hodowla ich to niemałe wyzwanie, jest to gatunek szczególnie wrażliwy na złe warunki wody, są mało odporne i chorowite jeśli nie stworzysz im właściwych parametrów wody: kwasowość/zasadowość (pH), twardość ogólną (GH) i węglanową (KH), zbyt duże stężenie azotanów (po rozkładzie resztek pokarmu i samych odchodów). Patrz na tabelkę wyżej: 5,0-7,0 pH, 5-12°dGH z mojego doświadczenia twardość węglanowa poniżej 3°dKH, zwykła woda z kranu nie ma takich właściwości – trzeba ją odpowiednio przygotować. Same Neonki Simulans: 3,0-6,5 pH, 1-8°dGH!!! Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę na co się porywasz. Jeśli chodzi o obsadę Ramirezki zawsze dobiera się w pary ON i ONA – są wtedy najszczęśliwsze, nie 2 samice, nie 2 samce (pozabijają się) ani żaden harem. A kwestia rozmnażania, wierz mi, to nie takie proste, o to możesz być całkowicie spokojna. Natomiast Neonki Simulans zastąpiłbym Neonkami Innesa (mniej wymagające parametry wody) i to nie w takiej ilości 20 szt. (za małe akwarium na taką ławicę) ale powiedzmy 8-10 szt. Krewetki Red Cherry jak najbardziej, chociaż osobiście jestem zwolennikiem kirysków i otosków, ale to już kwestia gustu. Życzę powodzenia, trochę poczytaj, wszystko jest do ogarnięcia.

  2. Kamila

   Wlodil3 – dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź! Ciesze się, że trafiłam na fachowca od Ramirezki 😉 Jak mam być szczera – nie, nie wiem na co się porywam. Ale jestem gotowa na wszystko 😀 wiesz… to była miłość od 1 wejrzenia… 😀 a teraz trzeba podołać wyzwaniu!
   Jestem totalnym laikiem, nigdy nie miałam akwarium. Wszystkiego ucze się od podstaw. Od tygodnia spędzam kilka godzin dziennie na przekopywaniu internetu w poszukiwaniu informacji. Z porad sklepóx woologicznych korzystać nie zamierzam bo oni wcisnęli by wszystko byle sprzedać. To że ryba nie mówi, nie znaczy że nie ma nic do powiedzenia. Jest żywym sworzeniem jak każde i na prawdę szczerze chcę odpowiedzialnie przygotować im dobre warunki życia w moim małym 50l świecie.

   Wybrałam neonki Simulans bo są piękne. Dużo ładniejsze od Innesa.

   Co do sprzątaczy dna – tak mnie też się bardzo podobają kiryski. Ale powiedz mi proszę – czy jak do mojej gromadki dodam 5 kirysków (bo to stadne to przynajmniej 5 by było wskazane) to nie będzie za dużo? I powiedz mi proszę czy mogę mieć kiryski i krewetki razem? Czy kiryski nie zjedzą mi krewetek? 🙂

   Proszę powiedz jak zmiękczasz wodę dla rybek? Jeśli nie chce zakładać specjalnych dodatkowych drogich filtrów? Wyczytałam, że można zmiękczyć wodę wymieniając ją częściowo na gotowaną lub dodawać RO. Co o tym sądzisz??

  3. Wlodi13

   Jesteś uparta tak samo jak ja na początku, kiedy spodobały mi się Ramirezki 🙂 Odradzałem neonki Simulans ze wzgl. na bardzo niskie ph i GH, których bez filtra RO nie uzyskasz. W gotowanie wody nigdy nie bawiłem się, nie wiem jakie parametry można osiągnąć po długim gotowaniu (bo raczej krótkie w ogóle nie wchodzi w grę), pytanie czy to się opłaca i ile fatygi to kosztuje, a efekty pewnie mizerne, poza tym że cały tlen zawarty w wodzie uleci razem z parą wodną. Mogę Tobie podać na moim przykładzie, u mnie woda z kranu ma: ~7,0pH, 20-22°dGH, 8-9°dKH, po przefiltrowaniu przez RO3 (taki posiadam) wyniki: 6,4pH, 2°dGH, 1°dKH, mieszam wody w odpowiednich proporcjach aby uzyskać warunki optymalne dla moich rybek. Gotowaniem na pewno tego nie uzyskasz. Akwaryści bawią się też w armatki torfowe – ale do jakości wody jestem sceptyczny – wychodzi mocno zabrązowiona. Warto zainwestować w filtr RO, będzie Tobie służył długie lata (tym bardziej że wkłady są wymienne), a obsługa czysta (nie to co zabawa z torfem) i bardzo wygodna – napełnia się tylko baniaczki i woda do podmiany już jest. Jeśli chodzi o kiryski, nie musisz mieć od razu dużego stadka, w 50l akwarium źle by się czuły, wiem że lepiej stworzyć większą grupę, ale po co mają się tłoczyć – one wyrastają do 7 cm (Pstre, Lamparcie, Spiżowe) więc 4 szt. w zupełności wystarczą żeby były zadowolone. O krewetki nie obawiaj się, nic im nie zrobią, kiryski to rybki o łagodnym usposobieniu.

  4. Kamila

   Wlodil3 – heh o tak, uparłam się na całego. Dziękuję za dobre rady! Masz rację – wybiorę Neonki innesa, tak będzie prościej. Będzie tak:
   – parka ramirez [mam nadzieję że się pokochają 😉 ]
   – nieduże stadko neonek innesa
   – 4 kiryski
   – 4-5 krewetek red cherry

   Czy jeśli zrezygnuje z wymagających bardzo miękkiej wody neonek simulans – i zastąpie je innesa – to przy takiej obsadzie akwarium 50l filtr RO będzie konieczny?

  5. Wlodi13

   Musisz sprawdzić jakie masz parametry wody u siebie, skąd będziesz pobierać wodę, w różnych miastach/miejscowościach te wielkości mogą być mocno zróżnicowane (np. w górach mają wodę miękką…). Są do tego testy, przebadaj …jedno jest pewne – woda max 12°dGH (chociaż taką bezpieczną granicą jest 10°dGH). Nic innego Tobie nie poradzę, ale ten warunek musi być spełniony aby Ramirezki po miesiącu nie umarły.

  6. Kamila

   Dziękuję. Na pewno to sprawdzę. Mieszkam w Holandii, muszę się zorientować w tutejszych sklepach o taki test albo sobie wysłać z Polski. Pozdrawiam!

  7. Kamila

   Hello! Zrobiłam test mojej kranówki. Mam Całkiem niezłe wyniki. Zakupiłam quicktest Colombo 5w1 w zasadzie taki tylko był w sklepie. Woda w kranie, nie odstana:
   pH 7,2- 7,6
   GH 4-8
   KH ~10
   NO2 – 0
   NO3 – 10

   Czyli zmiękczać wody na pewno nie muszę. Natomiast przydało by się żeby była troche bardziej kwaśna. Jak włożę rośliny i woda odstoi swoje – „dojrzeje” jak to akwaryści nazywają – to jest szansa, że pH troche spadnie? Wolała bym uniknąć dodawania chemii.

  8. Wlodi13

   Cześć! Wiedziałem że testy zrobisz w miarę szybko, gdyż w moim odczuciu do sprawy podchodzisz poważnie, z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnie 🙂 Ja akwarystykę staram się traktować w miarę profesjonalnie, ciągle się ucząc, nigdy nie uważałem siebie za alfę i omegę, często też podpatrując wypowiedzi innych forumowiczów na tym portalu, oraz zgłębiając wiedzę w jak tylko możliwy sposób. Na początek… nie do końca podobają mi się Twoje wyniki (nie chcę Ciebie martwić) ale są mało dokładne, a to dlatego że wykonałaś je najprostszym (a jednocześnie najgorszym z możliwych testów) – 5w1. Rozumiem że innych nie było w ofercie ale na przyszłość postaraj się o dokładniejsze, takie które badają parametry pH, GH, KH oddzielnie (np. firmy Tropical lub Zoolek – ja akurat korzystam z tych drugich i jestem z nich w pełni usatysfakcjonowany) a dlaczego? …zaraz postaram się wytłumaczyć. Nie chodzi o to aby uzyskiwać wyniki z aptekarską dokładnością, teraz na razie mamy ogólny pogląd jaką wodę masz w kranie, a przecież chcesz ją przygotować dobrze, chyba się nie mylę 😉 Mała poprawka co do moich wcześniejszych analiz, u mnie woda w kranie (nazwijmy ją – WO – wodociągowa) ma kwasowość 7,5-7,6 pH (nie jak wcześniej napisałem ~7,0), po przefiltrowaniu przez RO3 – filtr odwróconej osmozy – (nazwijmy ją – RO – woda oczyszczona) ma 6,4-6,5 pH czyli odczyn zmalał (kwasowość wzrosła) o jakieś ~1,1 pH tj. 13-krotnie – 1300% !!! Kwasowość (zasadowość) jest funkcją logarytmiczną zatem zmiana o 1 pH to różnica 10 – krotna, o 2pH – 100 krotna, o 3pH – 1000 krotna itd. gdzie 7,0 pH przyjęto jako wodę obojętną. Moje testy pozwalają określić kwasowość wody z dokładnością 0,1 pH tj. różnica o 1,25 raza (25%), Ty podajesz swoje wyniki 7,2-7,6 pH czyli wahania o 0,4 pH tj. różnica o 2,5 raza (250%) – czujesz o co mi chodzi? W ogóle zmieniając warunki wody w której już rybki pływają, nie wolno (!!!) robić większych różnic niż 0,2 pH na dobę – można je wówczas „poparzyć”. Wracając do kolejnych wyników: twardość GH (tzw. ogólna – określająca zawartość soli wapnia i magnezu) podajesz 4-8’dGH – ogromna rozbieżność (wspomniane przeze mnie wcześniej testy pozwalają określić jednoznacznie z dokładnością nawet do 0,5’dGH) – ale możemy założyć że Twoja woda jest miękka, natomiast twardość KH (określająca zawartość węglanów i wodorowęglanów) ~10’dKH jest zła!!! I to mnie martwi… Nie wiem dlaczego ale w powyższych opisach wszystkich gatunków ryb ten parametr w ogóle nie jest uwzględniany a jakże istotny dla wrażliwych rybek – a takimi są Pielęgniczki Ramireza. Według moich obserwacji zachowań pielęgniczek (po innych gatunkach trudno było to stwierdzić, no może jeszcze po kiryskach pigmejkach i razborach borneańskich, które mam w drugim akwarium) tutaj ta wartość nie powinna przekraczać 3’dKH, przy większych stężeniach rybki zdawały się męczyć. Warto też podkreślić że posiadając roślinki w akwarium trzeba je systematycznie nawozić węglem (ja akurat stosuję Tropical Carbo) lub dozować gazowym dwutlenkiem węgla. Podczas stosowania tego preparatu można zauważyć pewien wzrost wartości KH, a ustalenie dawek dziennych nawozu zajęło mi sporo czasu – obserwując szczególnie zachowanie pielęgniczek i wzrost roślinek aby dawki były optymalne (a mijające się w ogóle z tym co jest napisane na opakowaniu). Co dwa tygodnie podmieniam 30-35% wody na świeżą gdyż zauważam że stężenie KH (oraz stężenie azotanów) jest już za wysokie, a właśnie Pielęgniczki Ramireza (Punki i Kleo – ukochane rybki moje i mojej żony) są jak sygnalizatory – receptory, pokazują mi swoim zachowaniem że już czas na sprzątanie akwarium 🙂 Jak już wcześniej wspomniałem wodę kranową WO mieszam z przefiltrowaną RO i taką używam do podmian. Moim punktem wyjścia było uzyskanie w akwarium twardości ogólnej 10’dGH (niezbędny dokładny test!!!) gdyż mam jeszcze inne rybki które nie lubią zbyt miękkiej wody, i do takiej twardości docelowo doszedłem. Ale… twardość węglanowa wychodziła 4’dKH i przy dawkowaniu Tropical Carbo ta wartość powiększała się a pielęgniczki zaczęły źle to znosić. Dlatego podczas podmian obecnie stosuję jeszcze preparat Tropical Aquacid pH Minus (jest to substancja kwasowa – ale nie zawiera kwasu fosforowego szkodliwego dla rybek), który w początkowej fazie dosyć mocno obniża pH wody, ale następnego dnia pH wraca do początkowego stanu a twardość węglanowa maleje. Dawkuję tego na każdy 5L baniaczek wody do podmiany 1ml Aquacid pH Minus, mogłoby się wydawać dużo (jest to w końcu preparat kwasowy), ale w konsekwencji w akwarium uzyskuję 2-3’dKH. A Ty masz 10’dKH i nie wiem co by można było z tym zrobić…??? Są jeszcze inne preparaty Tropicala (wymieniam tą firmę, bo od lat stosuję te środki i uważam je za dobre) np. Blacklarin (uzdatniacz do biotopu czarnych wód), Ketapang Extract (wyciąg z liści migdałecznika), Querex (ekstrakt z kory dębu), Torfin Complex (ekstrakt z torfu) ale stosując każdy z nich nie obniżysz KH w zadowalający sposób, gdyż masz twardość aż 10′. A same roślinki czy pomogą?… jeśli będziesz ich miała dużo?… ale ile ich można włożyć do 54L akwarium?… Owszem pobierają węgiel niezbędny do procesu fotosyntezy, produkują cukry niezbędne do budowy liści, wchłaniają szkodliwe azotany zawarte w wodzie (szczególnie moczarki) ale czy to wystarczy aby Ramirezki czuły się dobrze?… Ja też mam roślinki ale KH zawsze poniżej 3’d. Dojrzewanie akwarium to równowaga biologiczna (nie skład chemiczny wody – soli, węglanów), flora bakteryjna którą podaje się szczególnie więcej podczas pierwszego miesiąca od założenia powoduje ustabilizowanie się przede wszystkim podłoża (dlatego niektórzy zalecają piaski czy żwirki pobierać bezpośrednio z rzeki lub jeziora, ja jednak obawiałem się później chorób w akwarium), dojrzewanie nie obniży Tobie KH. Piszę to wszystko gdyż Pielęgniczki Ramireza na prawdę są bardzo wrażliwe, chucham, dmucham, staram się jak mogę, warunki można by powiedzieć idealne, a tylko w tym roku Kleo chwyciła rybią ospę (bakterie kulorzęska) gdy włożyłem do akwarium nową roślinkę – ospa przyszła ze sklepu, jakoś udało się wyleczyć, teraz Punki dostał wiciowców – troszkę schudł (to są pasożyty) od podawania żywego pokarmu, jak im nie dać robaczków gdy wcinają je jak najęte 🙂 przechodzą obecnie kurację leczniczą. Wszystkie inne rybki zdrowe a pielęgniczki zawsze coś chwycą… Dlatego na prawdę trzeba im stworzyć jak najlepsze warunki, aby miały jak największą odporność, większość chorób nie wynika z obecności bakterii – rybki zawsze będą na coś narażone, a jeśli stracą tą odporność to wcześniej czy później poumierają… To chyba tyle co mógłbym podpowiedzieć, nie wiem czy nie obejdzie się jednak bez filtra RO3, a czy to aż tak wielki wydatek? ja swój kupiłem za 118 zł (wraz z przesyłką), jedyny problem aby go później gdzieś sensownie zamontować. Powodzenia

  9. Ramka

   Neonki Innesa wymagają dużo chłodniejszej wody (22-23 st. C), niż Ramirezki (26-27 st. C). Lepiej do Ramirezów kup neony czerwone.
   O wylęg się nie bój, przy neonkach nic nie ocaleje, wyjedzą ikrę z przyjemnością 😉
   Gotując wodę, obniżasz tylko twardość węglanową 😉
   RO to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zależy Ci też na roślinach, możesz wodę z RO lekko domineralizować przy każdej podmiance. Są dobre preparaty na rynku.
   I jeszcze jedno: Ramirezy nie znoszą zawiesin w wodzie. Są wrażliwe na zwiększone poziomy zw. azotowych. Uważaj z nawożeniem – najlepiej z niego przy tych rybkach zrezygnować na rzecz kulek gliniano-torfowych wkładanych pod korzenie roślin, głęboko w podłoże.
   Ramirezkom trzeba też zapewnić piasek – przesiewają go przez skrzela, w ten sposób je czyszcząc. Muszą mieć przynajmniej „plażę” z piasku.

 3. Rafal

  Akwarium 180*50*50, ph 6,5-7, no3 5-10, filtracja hmf 2*750/h, eheim 2422, 2224 ( jako denitryfikator) mechanik aquel 1000l/h. Filtracja ok. Było Malawi, nie spodobało mi się po roku. Powrocilem do mojej ulubionej obsady, ramireza, skalar i neon czerwony, z tym ze wcześniej miałem mniejsze akwarium 200l i była tylko jedna para ramirez. Pytanie ile mogę trzymać na takiej powierzchni? Kiedyś w tym 200 próbowałem dwie pary ale zawsze źle się to kończyło, i była tylko jedna para. Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Pielęgniczki Ramireza podobnie jak Kakadu nie lubią towarzystwa tego samego gatunku – chodzi oczywiście o samce. Ramirezki z Kakadu też nie powinno się trzymać w jednym akwarium. Sam widzisz, w 200l się żarły więc jest duże prawdopodobieństwo że w 450l też nie dadzą sobie spokoju. Ramirezki to szczególny gatunek ryb terytorialnych, podczas tarła będą uparcie walczyć o przetrwanie własnego potomstwa. Trudno odpowiedzieć czy w większym akwarium potrafiłyby wyodrębnić swoje terytoria, jeśli dwa samce upatrzą sobie to same miejsce – będą o nie walczyć i wygra silniejszy. Natomiast gdyby stworzyły sobie oddzielne miejsca, powinno być ok, ale nigdy nie ma gwarancji że tak się stanie. Możesz spróbować z dwoma parkami, ale na pewno nie więcej, wszystko zależy też od wystroju akwarium, aby te parki odnalazły sobie odrębne strefy. Ja mam parkę i mam pewność, z dwoma niestety jest już ryzyko. Powodzenia.

 4. Wiktor

  Witam. Zastanawiam się nad kupnem 2 Ramirezek do akwa 240l. Mam tam także bojownika który został mi z 45l. Czy z nim i neonami będą się czuć dobrze? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 😀

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Sądzę, że w tak obszernym zbiorniku, zwłaszcza o ile nie będziesz miał w nim innych rybek niż neonki powinny się spokojnie dogadywać. Raczej w tym wypadku każde zajmie się sobą, chyba, że twój bojownik to wyjątkowy agresor – a takich mało, bo bojowniki o dobrych charakterach nie są aż tak agresywne by gonić inne gatunki po całych 240l. 🙂

 5. Cecylia

  Niedawno zakupiłam parkę Ramirezów i ze zdziwieniem zaobserwowałam, że opiekują się jajeczkami. Oczywiście radość, obserwacja, kupiłam żywy pokarm by mieć dla narybku a tu niemiła niespodzianka… nie przetrwały drugiej nocy 🙁 Parka młoda, samiczka wyraźnie mniejsza od samca… Gniazda pilnują do tej pory choć tam już nic nie ma. Jajeczka wylęgają się po 70h a druga noc to zaledwie 36h. W akwarium pływają bardzo młode neony inesa, młode żałobniczki i kilkanaście sztuk mieczyków. Zastanawia mnie co mogło się stać w nocy. Mogła zjeść jajeczka samiczka? Jeśli tak, to dalej wachlowała by tam gdzie były jajeczka i odganiała inne gatunki??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Młode Ramirezy same mogą jeść ikre inne ryby też jak najbardziej. W takim akwarium nie uchowają się raczej młode ponadto masz totalny bałagan w kwestii obsady. Tych ryb razem sie nie trzyma. Neony Innesa sa chlodnolubne i trzyma się je w temp 22-23C, Ramirezy zaś cieplolubne 26-28. Oczywiscie krotkookresowo Innesy moga do 26 miec podniesioną ale na dluzszy czas ponizej 24 inaczej zyc beda duzo krocej i łatwiej zapadac na choroby tak samo jak Ramirezy w temp ponizej 26 staja sie chorowite. Ramirezy i neony to ryby wód miekkich i kwasnych a mieczyki to ryby potrzebujące wody twardej i zasadowej. Jak widzisz warunki totalnie odmienne. Trzymanie wszystkich razem w jakiejkolwiek wodzie to najprostrza droga do problemow z rybami.

   No i wielkość akwarium. Przy takiej ilosci takich ryb to min 250 litrow inaczej wszystko padnie z czasem.

  2. Pawel

   Czy, czy ktokolwiek kiedy kolwuek czytal i wie cos o akwarystyce? Niemal od dziecka mialem akwaria w domu, odziedziczajac po starszym o 10 lat bracie, i nigdy nieslyszalem wiekszych bzdur jak te co MARC napisal teraz …. sorry stary, totalna bzdure piszesz … Cecylia, a to co stalo siw u Cibie to jest normalne. Cos je zestresowalo i taka byla ich reakcja. Czasami glonojady lib tez kiryski w nocy wykorzystaja okazje. Vo to co wymienilas z innych ryb to zadna z nich nic niezrobi. Nastepnym razem bedzie lepiej 😉

  3. Marc

   Cóż widocznie dziedzicząc akwaria dziedziczyles totalny kretynizm i tak ci pozostalo. Nie masz pojęcia a zabierasz głos piszac kretynizmy a zazucasz innym pisanie bzdur. Idz do piaskownicy dalej się bawic a akwsrystyke zostaw komus kto choc gimnazjum skonczyl. Takich jak ty jest sporo nie mających pojecia o wymaganiach ryb. Wrzuć Innesy z Ramirezami i razem se je hoduj i najlepiej w kuli 10 litrow a po poradę idz do zoologa. Na twoim miejscu bym glosu nie zabieral publicznie zeby się totalnie nie kompromitowac. Sorry stary – tez ci tak napiszę – pewnie prawda zakole cie ale sam się prosiles wypisujac kretynizmy.

  4. Ramka

   Marc ma rację. Niestety w zoologach wciskają nam kit, żeby tylko sprzedać ryby. Ramirezów nie trzymamy ani z Innesami – ze względu na różnice optymalnej temperatury, ani z piękniczkowatymi (gupiki, platki, mieczyki, molinezje) – ze względu na różnice w wymaganiach co do twardości, zasolenia i pH wody. A co do narybku: przy neonach się nie uchowa. Neon jak tylko będzie miał okazję, zapoluje na ikrę albo na młode i wszamie bez skrupułów. Rozmnażać ryby jest najlepiej w akwarium jednogatunkowym, nie ogólnym.

 6. jędrek

  znalazłem spróchniały korzeń wszędzie piszą że taki być nie może czy ktoś mógłby mi powiedzieć czemu taki spróchniały być nie może ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cecylia

   Z tego co wiem, to kawałek drewna może być wyjęty z rzeki górskiej albo czystego jeziora, taki odleżały w tej wodzie, mokry, a nie taki spróchniały z lasu pewnie by się rozpadał w akwarium i brudziłby wodę. Zanim włożymy taki kawał drewna do wody trzeba go też specjalnie przygotować, dlatego ja kupiłam w sklepie akwarystycznym już gotowy kawałek, który też wcześniej przed włożeniem do wody gotowałam… drogie to niestety 🙁

 7. Barti

  Do akwarium 200l 1 czy 2 pary?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Możesz 2 pary dać do akwa

  2. Marc

   Jak masz możliwość kupienia dobranych już par to tak. Kupienie na zasadzie dwa samce i dwie samice w sklepie spośród wielu plywajacych w akwarium nie da ci zadnej gwarancji ze dobiora sie w pary. W takiej sytuacji kupuje się więcej 7-8 szt i obsereuje jak dobierają sie w pary i jak to zrobią to zostawia się najlepszą dominujaca pare czy dwie a resztę oddaje. Juz w trakcie dobierania sie będzie widać najsłabsze przeganiane osobniki to juz wtedy stopniowo odlawia się je.

  3. Ramka

   Do 200 l 3 dobrane pary. 2 pary mogą się podzielić terytoriami, ale może też się skończyć prześladowaniem jednej pary przez drugą, silniejszą. A między 3ma agresja się lepiej rozłoży.

 8. Kuba

  Czy te pielegniczki mogą być z gurami i skalarami w akwarium 90l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   W 90 litrach Ramirezy moga być za to w żadnym wypadku nie można trzymać w takim litrazu gurami czy skalarow bo skarłowacieją i jak będą podrastac to sie powybijaja między sobą nim zdechną ze względu na skarłowacenie.

 9. Weronika

  Mam w akwarium parkę ramirezek i prętników karłowatych, 4 Danio i tyle samo ślimaczków ampularii. Samica pielęgniczki ciągle zaczepia prętniki. Samiec prętnika ma lekko podgryziony ogon i ciągle „siedzi” za filtrem, albo się kładzie na roślinach i żwirku. Czasami tylko pływa, a mam go od trzech dni. Zamierzam dokupić parę kkryskow lamparcich. Czy pielęgniczki nic im nie zrobią? I czy można trzymać prętnika karłowate z ramkrezkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Irek

   Mam pielegniczki ramireza z pretnikami karlowatymi i żyją razem bez żadnych awantur. Jednak dzieje się tak w dużym akwarium 240l. W małym może być problem.

 10. Oliwia

  Kilka dni temu zakupiłam 3 ramirezy (2 samce, 1 samica), kiedy znalazły się w moim akwarium nie były takie kolorowe jakie powinny być. Jeden z nich jest co prawda dość kolorowy, ale nie tak jak na zdjęciach czy filmach. I tu moje pytanie: czy ramirezy przybiorą wraz z wiekiem kolorów, czy muszę się pogodzić z tym jakie są teraz?
  Oraz jakie ryby mogę z nimi trzymać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   Rade przed kupnem troche poczytać.Nigdy nie kupuje się przewagi samców.Jak dasz im w miare normalne warunki to beda miały kolory.poczytajpozniej kupuj..dużo kryjówek,dużo roślin,szyszki olchy,dobrze by było lekko zakwasic wode i zmiekczyć.podmiany wody obowiozkowe co tydzień 20%..trzymamy je z łagodnymi spokojnymi rybami..I wtedy jak dobierze ci sie para beda miały kolory i nawet bedą czesto składac ikre

 11. k0zz

  Podłoże w akwa mam w 80 % pokryte trawnikiem a w 20 % mam piasek.
  Czy takie podłoże będzie ok dla ramirezków ?
  Mam akwa 200 litrów z jednym bojownikiem.
  Ile mogę do tego akwa wpuścić ramirezków ? Bardzo podobaja mi się te ryby i chciałbym ich wrzucić około 10 sztuk 🙂 Czy taka duża grupa będzie się dogadywać ?
  Rzecz jasna parametry wody są idealne pod ramirezki.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marek K

   Na 200L masz tylko bojownika ? Raczej nie powinno się nic wydarzyć. Do parki ramirezków na pewno dokupiłbym neonki czerwone (min 15 sztuk) i będzie ładnie wyglądać. Koniecznie dużo korzeni by woda była miekka.

  2. k0zz

   Tak, mam jednego bojownika którego przygarnąłem z litości.
   Generalnie póki co akwarium ma 2 miesiące i chcę aby najpierw porządnie zarosło i wszystko się ustabilizowało. Daję na to 4 miesiące, póki co cieszę się roślinami 🙂
   Parametry mam pod ramireza i neonka czerwonego Ph 6.8 / Kh 6 / Gh 9.
   Czy mogę trzymać dwie lub trzy parki ramirezów ?
   Neonków czerwonych będzie dużo, 15 sztuk minimum.

  3. max

   Dwie parki to max na taki zbiornik a i tak nie ma pewności czy nie będą ze sobą wojować.Dobrze by było jakbyś kupił dwa samce wychowane razem

 12. Piotr

  Witam, ja posiadam Ramirezki od 4 miesiecy, mam je z neonkami, 4 kirysy i 2 sumy, no i 2 glonki. Akwarium mam 112. Juz 2 razy zkladaly jaja, ale nie daly szans nawet sie wykluc malym. Samica jest mniejsza, samiec bronil jaj, ale na drudi dzien i tak wszystko jest zjedzone. Moze ktos da mi jakas wskazowke co zrobic, czy oddzielic samice do kotnika wraz z jajami czy ja??!! Widze,ze zaczely sie znowu zaloty a samica caly czas szuka miejsca, wiec mam kilka dni na przygotowanie, pomozcie 🙂

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   W akwarium ogólnym z innymi rybami ciężka sprawa. U mnie jak są same w 54l to składają i się opiekują, w zasadzie to bardziej samiec – samice często odgania, ale później razem przenoszą larwy z jednego miejsca na drugie i znów ja przegania, jak już zaczną pływać to razem je pilnują, ale same w akwarium. Rozumiem że to samica zjada? Jesli tak to może byc efekt stresu, nie czuje sie bezpiecznie i dlatego ikrę zjada, albo jeszcze jest młoda. Ramirezy często potrzebują wielu prób, aby zacząć się odpowiednio opiekować.
   Zwróć uwage na problem w twojej obsadzie. Ramirezy potrzebują 26-28 *C a do tarła najlepiej 28-29, za to kiryski w większości gatunków zaledwie ok 23*C, w wyższych będą krótko żyły i będą zestresowane, dodatkowo 4 szt dla rybek stadnych to za mało to tez powoduje że nie będą dobrze sie czuły, trzeba ich min 10-12 szt. Sumy jeśli to kiryśniki to akwarium za małe niestety… 🙁 No i kwestia jakie to neony, mam nadzieje że nie Innesa tylko czerwone lub simulans bo jesli Innesa to to samo co z kiryskami 23*C optymalnie, pow 24 beda cały czas pobudzone bo to temp tarła, więc tylko okresowo można im temp podnieść na krótki okres.
   Wracając do Ramirez to pamiętaj że małe cięzko wykarmić, solowiec jest za duzy, tylko plankton praktycznie, jakaś wrotka… no i ważna woda dla tych wszystkich ryb: lekko kwasna i miekka, nie twarda, zasadowa kranówka.

  2. Piotr

   Cześć Marc, dzięki na odpowiedź.
   U mnie Samiec zjada ikrę, myślę, że są młode. Samiec jest 2 razy większy od Samicy.
   Co do Neonków, to mam mięszane, połowa Innesa i połowa czerwonych.
   Co radzisz, kupić dodatkowe akwarium 54L tylko dla Ramirezek?
   Pozdrawiam

  3. Marc

   Jak najbardziej mozesz kupic dla nich nowe szkło. Ponadto pamietaj ze do rozmnażania potrzebują wody bardziej miekkiej i kwaśnej niz normalnie tak wiec ponieważ masz ogolnie ryby wód kwasnych i miękkich to jesli nie masz kup koniecznie RO i zrob nawet ze zwyklej butelki 5-6litrowej taką mini armatke torfową. Wowczas w obu akwariach zrobisz odpowiednią wodę. No i pomyśl co zrobisz z pozostałymi rybami. Nieda rady Innesow i czerwonych razem trzymać. Zostaw Innesy uzupelniajac do 18-20szt, kiryski do 10 i te dwa zbrojniki reszta out i temp. 23*C. Pamietaj jeszcze dla kiryskow i tez dla Ramirezek obowiązkowo na dno tylko piach!!!! Np piach ZEW do piaskownic – dostaniesz go w OBI i LerMer. Nigdy jakieś zwiry czy bazalty bo to ryby kopiace.

  4. Kuba

   To nie rodzice tylko kirysy zjadają ci ikrę. u mnie byla podobna obsada i po przeniesieniu kirysow doczekalem sie maluchów 🙂 pozdrawiam

 13. Szymek Marczuk

  Mam je już od 3 m ale co teraz mam z tymi rybami zrobić jeżeli im nie pasuje i co mam tam zmieniać może daj mi FB to mi potłumaczysz jestem młodym akwarysta i nie znam się o pH i takimi tam
  Pozdrawiam @-@
  V

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Podstawowe informacje co to jest pH i twardość wody to jeśli jeszcze w szkole nie miałeś wystarczy wygooglować. Póki co zagłębiać się w odczyn i twardość wody nie musisz, wystarczy wiedzieć że skala pH jest od 1 do 14, wartość 7.0 oznacza roztwór neutralny (obojętny), wartości mniejsze roztwór kwaśny (im niższa wartość tym silniejszy kwas), a wartości większe od 7,0 to roztwór zasadowy (im wyzsza wartość tym silniejsza zasada) – nie wiem w jakim wieku jesteś bo to szkoła średnia 🙂

   I teraz patrzysz w te tabelki, ale nie na wartości skrajne tylko bardziej bierzesz pod uwagę wartości środkowe podanych przedziałów i wiesz czy ryba potrzebuje wody kwaśnej czy zasadowej. Tu dla Ramirezów masz podane pH 5.0 – 7.0 czyli od razu widać że woda kwaśna najlepiej w granicach 6,0 – 6,5 i patrzysz na twardość, ty masz podane: 5 – 12 ºdGH, więc znów odrzucasz wartość górną (dolnej tu nie trzeba odrzucać przy twardościach małych, przy dużych odwrotnie, dolną odrzucasz) i wychodzi ci 5-8 – ogólnie woda miękka. Patrzysz tez na temperatury postępując podobnie – wybierasz wartości środkowe: jak masz 23-29C to przyjmujesz jakieś 25-27. I w ten sposób dopasowujesz sobie ryby. Jak wybierzesz ryby o zbliżonych parametrach to patrzysz czy nadają się do akwarium ze względu na jego wielkość, charakter ryb (agresja) i ilość (ryby stadne nie bierzemy po kilka sztuk).
   I tak przykładowo jak porównasz Ramirezy z Gupikami to masz:

   Ramirezy
   temperatura: 24 – 30 °C
   pH: 5.0 – 7.0 pH
   twardość: 5 – 12 ºdGH

   a Gupiki:
   temperatura: 17 – 28 °C
   pH: 7.0 – 8.5 pH
   twardość: 10 – 30 ºdGH

   to masz Ramirezy woda miękka do max 10 ºdGH i lekko kwaśna 6,0 – 6,5 do max przejściowo neutralnej pH 7,0, temp optymalna 26-28C, a Gupiki woda twarda od min 15 ºdGH , zasadowa 7,5 – 8,0 przejściowo nieco mniej twarda od min neutralnej w górę. Widać że te dwie ryby to zupełnie inne warunki.
   Jak dobrze dobierzesz obsadę pozostaje dopasować do nich wodę. Sprawdzasz jaką masz w kranie (zazwyczaj twarda i zasadowa) i dla takiej możesz hodować ryby wód twardych, zasadowych, natomiast jak chcesz w takiej sytuacji hodować ryby wód miękkich i kwaśnych to musisz zaopatrzyć się w filtr RO (odwróconej osmozy – koszt 100-120zł) i wówczas otrzymasz wodę bardzo miękką o prawie zerowej twardości (wówczas dodaje się do niej mineralizatora albo miesza z niewielka ilością kranówki) i pH neutralnym 7,0. Jak trzeba pH jeszcze obniżyć do kwaśnego to robisz mała armatkę torfową – tez wygooglujesz łatwo (rura, nawet duża butelka naładowana torfem).

   Jak jesteś początkujący to poczytaj jeszcze podstawę, bez której nie ma akwarysty czyli cykl azotowy, dojrzewanie akwarium, filtracja biologiczna i mechaniczna (rodzaje filtrów w akwarium).
   Jak to ogarniesz to zrób akwarium tak aby pasowały ryby do jego wielkości i swoich wymagań. Teraz masz straszny misz-masz . Jak byś chciał więcej info i linki do wiedzy to podaj maila, załóż jakiegoś żeby ci potem spam nie walił na twoją skrzynkę, którą używasz cały czas.

 14. Szymek Marczuk

  Mam 4 żałobniczki 4 kiryski 1 Ramirez (samiec) 3 gupiki 2 molki 1 bojownika 1 krewetke red cherry 2 tęczanki neonowe 2 zbrojniki niebieskie 31 malutkich ślimaczków hellenki bo wytarła się ikra 3 platki 7 razbor klinowych 3 gurami mozaika 3 dani. Żadne ryby się nie kłucą wszystko żyje w zgodzie dużo ryb się mnoży np 1 tydz temu 21 gupików lit raz to 80 ale moim rybkom to pasuje .

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   Zapewniam cię ze twoim rybkom, a przynajmniej większości z nich to nie pasuje. To ze póki co żyją a gupiki się mnożą nie świadczy w żaden sposob o tym ze im to pasuje. Wczesniej niz pozniej o tym się przekonasz. Chyba ze poczytasz troche, nawet posty poniżej i zlapiesz w czym problem. Będę bardzo dosadny i zwrócę ci uwagę na fakt ze nawet w obozach (mam nadzieje ze wiesz jakie mam na myśli) ludzie zyli i nawet dzieci się rodziły, tylko czy na tej podstawie stwierdzisz ze im tam bylo dobrze? że im to pasowało?

  2. max

   Tak ci się tylko zdaje,że rybkom pasują takie warunki jakie im zafundowałeś.Masz nie akwarium tylko zupę rybną w dodatku w małej szklance jak dla tylu mieszkańców

 15. Ewelina

  Ładna rybka, ale agresywna i odważna. Mam dobrana parkę, 3 razy miały ikrę. W akwa ogólnym goniły akary z maroni, neony i kirysy. Nie obyło się bez ofiar. Tylko zbrojnika i ampularii nie ruszały. Obecnie żyją w innym zbiorniku z pielęgniczkami boliwijskimi, zbrojnikiem i ampularia. W końcu jest spokój. Na początku były same i były osowiale a takie towarzystwo je rozruszało i żyją w zgodzie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymek Marczuk

   raczej nie jest agresywna

 16. Paweł

  Czy do akwarium 60l moge mieć taką obsadę: 2 pielęgnice ramireza 4 gupiki 6 neonów innesa oraz 2 otoski? (żadnych z tych ryb jeszcze nie mam)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   NIE. Przeczytaj co w tematach poniżej napisałem lub sam poczytaj o wymaganiach tych ryb. Wybierz takie którym możesz zapewnić odp warunki: temp, twardość i pH. W tym akw możesz mieć parkę Ramirez i ew. jeśli zapewnisz dobrą filtrację Neony zielone (simulns) tylko musisz mieć miękką wodę bo w kranie masz pewnie twardą. Poczytaj poniższe 2 tematy to tylko minuta…

 17. Madzia

  Witam. W swoim 54 litrowym akwarium posiadam 3 kiryski spiżowe, 3 gupiki, 1 (spokojnego) prętnika karłowatego, 4 neony inessa, 1 małego 4,5 cm glonojadka i 3 ślimaki Helenki. Czy byłaby możliwość dorzucenia do mojego akwa taką pielęgniczkę ramireza? Tylko nie piszcie, że za małe akwa na prętnika…

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Oczywiście ,akwarium na prętnika jest idealne, jak najbardziej 😉 Lecz co do Ramirezki nie mam pewności… Min.parka ramirezki, osobna rybka będzie czuła się nieswojo

  2. Marc

   Oczywiście możesz dorzucić tylko będziesz miała burdel, teraz masz tylko bałagan 🙂 Jak chcesz razem trzymać gupiki i neony czy ramirezy ? skoro te pierwsze potrzebują wody twardej a drugie miękkiej i lekko kwaśnej. Gupiki i innesy potrzebują temp niskiej a ramirezy wysokiej. Jeśli masz szacunek dla tych rybek to wybierz takie które do siebie pasują i stwórz im takie warunki w jakich będzie im się dobrze żyło, np. zostaw i dokup jeszcze kilka kirysków i zostaw i dokup innesy do kilkunastu szt bo to rybki stadne, daj im temp 23-24 i miękką wodę z filtra RO. Bedzisz mieć piękne rybki i akwarium. Daj jakiś korzeń trochę roślin nie wymagających wiele światła i dozowania CO2…
   Zrób im takie mini Black Water trochę liści dębu i wywar z szyszek olchy i zobaczysz jak rybki ci się odwdzięczą. Albo zostaw gupiki dorzuć platki i może być twarda woda z kranu. Jak chcesz ramirezki to tez woda miękka 27-28 C i jadna parka na takie akwarium sam takie mam …

  3. Marc

   Akwamaniaczka dla prętnika akwa pod względem rozmiaru dobre, ale pod względem obsady już niestety nie… Dla „glonojadka” za małe zdecydowanie. Madzia nic nie pisze jaką ma wodę. Jakie pH i jaką twardość. Pewnie bierze wodę z kranu więc wystarczy sprawdzić w wodociągach przez www albo jeden telefon. To co Madzia ma teraz to warunki o których można powiedzieć: za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć dla niektórych rybek. Oczywiście w sklepie akw sprzedawcy twierdzą ze wszystkie ryby mogą żyć w wodzie kranowej, wszystkie ze wszystkimi i w każdej wielkości akwarium. Czemu więc moje ramirezki które wziąłem jako roczne już z akwarium gdzie były na kranówie z gupikami i mieczykami i drugi raz ospy dostały, u mnie kiedy stopniowo wprowadziłem wodę miękką z RO o pH lekko poniżej 7,0 nabrały pięknych kolorów (byly blade jak młode niewybarwione) i zaczęły się rozmnażać ??? Bo dostały warunki w jakich chcą i powinny żyć, a nie wegetować i walczyć o przeżycie.
   Ludzie chcą mieć piękne rybki tylko nie zwracają uwagi na warunki jakie im trzeba stworzyć i potem zdziwienie że moje ramirezki są takie brzydkie i blade, chorują i w końcu krótko żyją a tu na zdjęciach i filmach takie pienne, zdrowe, żywe i kolorowe 🙁

  4. Madzia

   Woda jest z kranu, ale na początku była przez około tydzień filtrowana zanim zamieszkały tam rybki. Mam filtr wewnętrzny z gąbką i grzałkę (firma aquael). Co jakiś czas jedynie podmieniam 30% wody :v Prętnik niestety mi padł 🙁 a mianowicie przez konflikt z drugim, którego już oddałam… Jest to moje pierwsze akwarium, dlatego nie jest idealne, ale staram się ciągle dopasowywać ryby. 🙂 Czytałam dużo, ale no cóż nikt nie jest perfekcyjny…

  5. Ola

   Sądze że neony i ramirezy się nie dogadają

  6. Marc

   Madzia każdy się uczy, to normalne 🙂 Skoro masz wodę z kranu to dowiedz się jakie ma pH i twardość. Pewnie będzie twarda i zasadowa to wówczas gupiki i platki jak ci pisalem i to wszystko na takie akwarium. Filtracja tym wewnętrznym filtrem bez szału więc nie mozesz przerybić, zwłaszcza zyworodkami. Przy tych rybach to 7-8 szt wszystkich będzie max. I pamiętaj ze ten filtr musi chodzic 24h/dobę 7 dni w tygodniu, nie wolno ci go wyłączyć !!! Jesli chcesz neony, kiryski czy ramirezki to wodę musisz mieć miękką. Jeśli takiej nie masz to trzeba kupic filtr RO lub kupować demineralizowaną. Przy tym co masz teraz to co tydzień podmiana min 40% wody na kranowa kilka godzin odstaną. No i jak najszybsza redukcja obsady do docelowej dopasowanej do wody jak i wielkości akwarium.

  7. Jola

   Mojim zdaniem neonków powinno być więcej, ale ramirezki dobrze będą się czuły ☺

 18. Maja

  Hej 😉
  Mam akwa 64 litry, w niej zbrojnika złotego, samiczke ramireza ( samiec zdechł po wpuszczeniu neonek) i 5 kirysków. Neonki przeniosłam do drugiego akwa 35l ( neonek sztuk 6) no i co tu dodać do tego akwa 64l, bo pustka jedna ramirezka, zbrojnik gdzieś zabunkrowany i 5 kirysów, macie pomysły i czy w ogóle jest miejsce na inne rybki? Tylko nie neonki, uwielbiam je ale coś ciągle mam z nimi problemy, dlatego je przeniosłam .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Przede wszystkim dokup drugą połowę do Ramirezki, bo sama to kiepska sprawa. Na zbrojnika akwarium zdecydowanie za małe. Ja bym zrobił tak: oddał zbrojnika w dobre ręce (czyli do odp. akwarium), przeniósł kiryski do tego małego 35L, choć to za małe niestety jeśli to kiryski spiżowe, bo nie piszesz jakie, a w tym akwarium zostawiłbym parkę Ramirezek i dokupił 10-12 szt Razbor Espei lub Hengela, skoro nie chcesz Neonów.

 19. Robert

  Hejka. Mam 70l akwarium od miesiąca. Trzymam w nim parę rybek typu mieczyki, brzanki, neonowki , jednego skalara, kiryski i glonojady. Ostatnio dokupiłem 3 krewetki i to był błąd. zjadły mi roślinkę która miała duże płaskie liście. Ale pisze tu bo mam zupełnie inna sprawę i myślę, że mi pomożecie. Powiedzcie mi czy faktycznie jest tak ze trzeba co 2 tygodnie robić 30% podmianki wody. Jeśli tak to czy faktycznie muszę dolewać te wszystkie dodatki do wody i na rośliny. Pamiętam, że kiedyś takich dodatków nie było . Lalo się wodę i rybki żyły a teraz porobili tego tyle, ze można się pogubić. Jeśli już mam uzupełniać składniki wody to jak to zrobić? Czy mam je dolać tylko do wody którą będę dolewał czy może dolać trzeba na cale 70l. Dzięki za jakieś porady

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Krewetki zjadają jedynie obumierające, gnijące części roślin. Podmiany wody są konieczne. Mogą być co tydzień lub co dwa tygodnie, mniejsze lub większe, wszystko zależy od ilości ryb w zbiorniku, ich odporności na zanieczyszczenia biologiczne oraz tego w jakim stopniu brudzą. W przypadku braku podmian prędzej czy później zaczną się problemy w zbiorniku, czy to z glonami czy chorującymi, zdychającymi rybami. Dodatki mogą być wlewane ale nie są wskazane, im mniej takich dodatków tym lepiej. Jeżeli nie mamy pewności co do wody w kranie to warto stosować uzdatniacz, który wiążę metale ciężkie i neutralizuje chlor, szczególnie w przypadku wrażliwych stworzeń. Wszelkie środki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

  2. Barbara

   Witaj, mam już dość długo akwarium, może i trzeba dodawać i mierzyć ph, ale ja tego nie robię dolewam odstaną wodę kilka wiader i już, mam 200 l akwarium

  3. aneta

   witam ja akwarystyką zajmuję się już od 10lat wodę podmieniam 2 razy w roku niedolewam żadnych pierduł raz tak zrobiłam za namową męża i to był błąd (coś na ph wody i na porost roślin) wszystkie ryby zdechły.jak zakładałam akwa to piasek wygotowuję pożądne oświetlenie dobry filter (codziennie czyszcze) rybki się dozmnażają żadnych problemów nie mam aktualnie mam akwarium 250l.a w nim barwniak czerwonobrzuchy,naskalnia kędzierzawy,ramirezy i proporczykowce.najlepiej nie kąbinowac i bedzie dobrze pozdrawiam

 20. junior

  Witam. Mam 112l holender jakies 99% dna to rosliny roznego gatunku 🙂

  Moja obsada to :
  -20 neonek innesa
  -8 otoskow
  -20 krewetek amano
  -2 kosiarki
  -2 slimaki helenki

  Czy pasuje dokupic jedna parke ramizerek ?

  a i akwarium jest otwarte ( czy ramizery maja sklonosc do wyskakiwania ) ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Dzisiaj zakupiłam dwie parki ramirezek. Rybki te trzymają się raczej rejonów przydennych, jak większość pielęgniczek, także nie ma skłonności do wyskakiwania. Uważam ze masz bardzo dobra obsadę do tego gatunku 😉

  2. Monika

   U mnie samczyk ramirezy wyskoczył przez ”okienko”
   w pokrywie 🙁

 21. Daniel29

  Witajcie, proszę o podpowiedź czy takie ramirezki mogę trzymać z molinezjami? Jest ich 3, 10neonow glonek i 3 kirysy, podłoże piasek akwa 72l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak.
   Pozdrawiam 🙂

 22. Jakub

  Witam, mam akwarium 72l (60x30x40). Chciałem to akwarium zrobić głównie pod parkę Pielęgniczek Ramireza. Aktualnie w zbiorniku posiadam: 8 Neonek, 3 Molinezje, 2 Zbrojniki i 4 Razbory klinowe.
  Czy moje akwarium się nada by trzymać w nim jeszcze parę pielęgniczek, czy raczej najpierw powinienem rozglądnąć się za większym zbiornikiem.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jacob

   Oddaj molinezje. Podłoże- koniecznie piasek. Dodaj razbor. Zadbaj o parametry i gitez :).

  2. Mat

   Pojemność dla ramirez jest ok, ale Molinezje lepiej wydać. Dla zbrojników ważna jest powierzchnia dna – też sprawdź. Razbory lubią większe towarzystwo, to ryby ławicowe. Para ramirez + neony ( nawet więcej niż masz) , a otosy zamiast zbrojników.

  3. Barbara

   nie można łączyć pielęgnic z takimi jak Ty masz rybkami, nie chodzi nawet o większe akwarium Twoje rybki staną się ich pokarmem

 23. Pavel

  Witam.
  Mam małe akwarium, około 40l. Interesuje mnie parka ramirezek. Teraz reszta obsady, myślałem nad neonkami, kiryski panda i jakieś krewetki, ktoś z doświadczonych zaproponuje jakąś obsadę to tego maleństwa?
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Za małe akwarium dla pary ramirezek, nie mówiąc już o jakiejś dodatkowej obsadzie.

 24. Konrad

  Witam
  Właśnie zauważyłem ikrę na anubiasie i strasznie pilnujacą parę Ramirez, która jest młoda. Ciekawe czy coś z tego będzie…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Może…Wydaje mi się,że tak. Ramirezy bardzo dobrze bronią swojego terytorium a co mówić o ikrze.. Będą rybki na pewno 😉

 25. Adam

  Można je trzymać z gupikami? Ma ktoś jakieś doświadczenia z połączenia tych gatunków w akwarium 100-litrowym? Wie ktoś gdzie je kupić w Łodzi lub w Pabianicach? Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Tak w 100-litrowym jak najbardziej. Gupiki zapewne będą ładnie się prezentowały w takim akwarium z Ramirezami 😉
   Pozdrawiam.

  2. Adam

   A czy wiecie gdzie ją kupić w Pabianicach?

 26. Shogun03

  Właśnie zakupiłem 2 samce Pielęgniczek Ramireza , po niedługim czasie zaobserwowałem, że Brzanka Złota atakuje je czy to chwilowe czy będzie je podgryzać cały czas 🙁 ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Cóż ,z brzankami nie ma zmiłuj. Należą do ryb agresywnych. Możesz jedynie strasząc brzanki czy brzankę siatką do łapania ryb, niestety rybka może się trochę przestraszyć ale coś z tego wyniknie 😉 Nie ma innego wyjścia, ale jak to nie pomoże to chyba będziesz musiał (oczywiście nie rozkazuję Ci) oddać ryby. Myślę, że to będzie tylko chwilowe zaczepianie. Pozdrawiam

 27. Kacper

  Czy mogę trzymać krewetki razem z ramirezkami? Jeśli tak to jakie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Np. Amano. Ramirezki nic im nie zrobią. Albo Pinokio, filtrująca. Aby nie Red Cherry, one są małe i obawiam się, że Ramirezy uznają, że to smakowity kąsek i koniec. A więc Pinokio, Amano lub filtrująca. Wybór należy do Ciebie. A z resztą Ramirezy to przecież nie są potwory. Krewetki-bezpieczne.
   Pozdrawiam.

 28. Ula

  Tak, chyba właśnie tak jest. Piękniczkowate to takie „zaczepki”, nie zważają na bojowe charaktery ryb jak np.bojownik. Ale tak to już jest. Takie mają charaktery, np.moja platka raz skubnęła bojownika no i trochę się poganiali 😉

  Odpowiedz