Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30 °C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Video

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Galeria

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena ryby akwariowej:8 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Komentarze: 27

 1. Kasia

  W tym momencie posiadam tylko samiczkę. Niestety jej mąż zmarł :( Z moich obserwacji wynika,ze ta rybka jest rybka terytorialna, lubi odganiać inne rybki (często tez większe – gupiki). Kiedy mieliśmy inna parkę Ramireza (pomaranczowe) to samce byly nastawione do siebie bojowo i odbijały sobie samiczki. Swoja droga fajny widok jak ze sobą konkurowali, trzęśli się i popychali :)
  W zoologicznym uprzedzono nas,ze są to rybki terytorialne i jak widać trzymanie więcej niż jednej pary nie obędzie się bez walk.

  Jędzą wszystko, ogólnie są spokojne, nie wykazują agresji i nie gryza innych rybek. Sądze też,ze przywiązują się do ludzi, bo jak podchodzę do akwarium zawsze do mnie samiczka przypływa.
  Nie odgania kirysków i upatrzyła sobie pilnowanie glonojada w jego armacie, w której on się chowa. Jest śliczna i każdego dnia się nią zachwycam, W przyszłości dokupimy jej samca. Brzanki sumatrzanskie bardzo były nią zainteresowane i chciały z nią pływać w stadzie ale po chwili dezorientacji zaczęła je odganiać :)

  Odpowiedz
 2. Początkujący

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Otóż – czy w akwarium 70 litrów mogę mieć :
  - 3 kiryski pstre
  - harem bojowników (1 samiec+2 samice)
  - parkę ramirezek.
  Ewentualnie jeszcze z 6 neonów czerwonych, ale myślę, że byłoby już trochę za dużo z tymi neonami. Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 3. Simon

  Witam i Pozdrawiam wszystkich tu piszących. Dopiero się uczę akwarystyki i w tym miejscu dziękuję wszystkim za fachowe informacje. Doceniam to i proszę o więcej. Dużo się dowiedziałem i nauczyłem co pozwoliło mi uniknąć błędów.

  Odpowiedz
 4. CICHY

  Ja dziś zakupiłem parkę mam zbiornik 200 l jak się zaaklimatyzują to powiększymy stadko, a czy mogą być trzymane z np. pielęgniczkami kakadu…?

  Odpowiedz
  • Ja

   Można je trzymać z rybami spokojnymi i z podobną do nich temperaturą, w tym innymi pielęgnicami można, ale sprawdź, czy nie mają zbyt wysokich przejawów agresji.

 5. Anonimówka.

  Kupiłam 2 samczyki, bo były tylko samce i mam pewien problem bo zaczęły „walczyć” tzn. ustalać hierarchie ale jeden z samczyków zrezygnował/poddał się, wyblakł i zrobił mu się czarny pasek wzdłuż ciała jakby był zestresowany, wiecie co można zrobić aby samczyk odzyskał kolory?

  Odpowiedz
  • Anonimówka.

   Właściwie moje ramirezki wgl nie sa tak kolorowe jak te na zdjęciach ale są jeszcze bardzo młode, czy zakoloryzuja się bardziej z wiekiem czy coś może trzeba im dać np. karmę koloryzującą?

  • Anonimówka

   Jednak okazało się że spokojny samiec ma ospę rybia :( włożyłam go do chyba 3l zbiornika i włączyłam grzałkę na 29*c (powinnam więcej?), jakie mam podać lekarstwa? Samczyk ma biała plamkę na boku ogona (ogona, nie płetwy) D: proszę o pomoc!

  • Mike

   Do ospy musi być wyższa temperatura 30 z czymś nie pamiętam chyba 33 (ale sprawdź sobie, żeby ryb nie zagotować :) , a leczy się lekarstwem ze sklepu zoologicznego, niebieskim albo zielonym.
   Na barwę ryb odziaływuje kilka czynników:

   1. Wiek
   2. Zdrowie
   3. Osobnik drugiej płci (to są ryby, które żyją w parach przez całe życie, bez drugiej połówki nigdy się nie ubarwią do końca, najładniejsze są podczas godów)
   4. Ważnym czynnikiem jest aranżacja zbiornika, w akwarium bez dna, bez roślin i bez korzeni, rybki będą blade, a w zbiorniku gdzie jest dużo roślinek, korzeni, kamieni, piasku etc. będą mieć śliczne kolorowe ubarwienie.
   5. Ostatni czynnik to sam osobnik jedne są bardziej inne mniej ubarwione, są typy hodowlane, o różnym ubarwieniu, od czerwonych, przez żółte i niebieskie, na czarnych kończąc. :)

  • admin

   Zależy w jakim litrażu. Bojownik i Pielęgniczka Ramireza to dość terytorialne ryby, szczególnie w okresie tarła. Bywają trzymane razem ale w dużych (ponad 100 l) i zarośniętych zbiornikach. Neonki natomiast preferują chłodniejszą wodę od ciepłolubnych ramirezek.

  • Ja

   A jakimi prostymi rybami w hodowli można je trzymać? Można np z gupikami?

  • tom

   Z neonkami jak najbardziej. Najlepiej z czerwonymi. Neonki i ramirezy zyja w podobnej temperaturze. srednia najlepsza dla obu gatunkow to 27 c. Z bojownikiem absolutnie. Pozabijaja sie.

 6. paweł

  A ja mialem 4 ramirezy i cos je dopadlo i jeden dzisiaj odszedl( plywal u gory akwarium ,troche bokiem i widac po nim ze juz nie bardzo z nim) . Niestety drugi rowniez zaczyna plywac u gory akwarium i obawiwm sie ze cos z nim bedzie nie tak. Rybki mam 2 tygodnie i do tej pory bylo ok ale 3 dni temu kupilem kilka nowych roslin i rybek no i bach sie cos porobilo i tyle , moje neony tez cos sie dziwne i 3 wylowilem bo mialy takie dziwne deformacje i biale krostki i dziwne brzuszki . Troche smutny jestem i nie wiem czy nie ma jakiejs choroby ?

  Odpowiedz
  • Marcin

   Stawiam na to ze wraz z nowymi rybami przyniosłeś ospę zakup wiec w sklepie środek na te chorobę.

  • admin

   Dziękujemy, za zwrócenie uwagi i nadmieniamy, że poprawną obecnie nazwą tego gatunku jest – Mikrogeophagus ramirezi (Myers & Harry, 1948). Nazewnictwo Apistogramma ramirezi, Papiliochromis ramirezi, Microgeophagus ramirezi było często spotykane w starszej literaturze akwarystycznej.

Zostaw komentarz

Current day month ye@r *