Pielęgniczka Ramireza

Mikrogeophagus ramirezi

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7 cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30°C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pielęgniczka Ramireza

Galeria Ryba akwariowa - Pielęgniczka Ramireza

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 6 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 373

 1. Podhalanin

  Witajcie, chciałbym zapytać o obsadę do 200l. W planie:
  – 20-25 neon simulans
  – 1+2/3 ramirezki
  – 8-10 kirys czarny LUB panda LUB albinos
  – 6 otoskow I/LUB 2 zbrojniki zebra (wtedy kirys panda odpada, pewnie czarny)

  Co sądzicie? Czy dolny sektor nie jest zbyt rozbudowany? Jakieś alternatywy? Filtr Ikola 350, wodę mam z kilku źródeł więc mogę elastycznie wybrać zależnie od obsady.

  Dzięki akwamaniacy!

  Odpowiedz
 2. Damian

  Zakupiłem niby parkę ramirez. Jednakże wydaja się to być samiczki. Po pierwsze wyglądają identycznie i dokładnie jak na zdjęciu głównym tej strony. Obie rybki maja troszke czerwony brzuszek, czarna plamka na tułowiu posiada opalizujące na niebiesko mniejsze plamki, co niby jest cecha charakterystyczna samiczek. Płetwy grzbietowe jak i brzuszne mają identyczne nie są okazałe. I kolejna cecha to jedna odgania drugą. Pytanie czy powinienem dokupić samca? Gatunek jest monogamiczny, więc druga samica będzie odganiana?, czy samiec okaże sie poligamistą. :/ Mam w akwarium parkę barwniaków czerwonobrzuchych, są spokojne wobec tych pielęgniczek, ale czy będą spokojne także dla samca? Doradzcie.

  Odpowiedz
 3. Marcelina

  Witam! Mam parke ramireza, problem w tym ze samiec ciagle się chowa, w ogóle jakby go nie było , nie wiem czy się boi czy po prostu takie są te ryby?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   @Marcelina Nawiązując do poprzednich komentarzy, najpierw trzeba rozwiązać problemy z nowo założonym akwarium, tak aby funkcjonowało prawidłowo, możliwe, że po prostu choruje.

 4. Karol

  Czy można trzymać ramirezki z grubowargiem zielonym w akwa 240l prosze o szybką odp

  Odpowiedz
 5. Sebastian

  Witam Planuje Obsade do 112l
  2x Otosek
  3x Pielęgnica ramirez
  2x Molinezja Ostrousta
  10x Neon Innesa
  Co o tym sądzicie? Co można zmienić?
  Napiszcie! 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. nds73

   Witam. Szczerze ? Przerybiony zbiornik .Na 112 l nie utrzymasz parametrów wody , no chyba że będziesz ją wymieniał 2-3 razy w tyg . Ryby brudzą bo jedzą a czego nie zjedzą to brudzi dno , a z tego masz niechciany materiał odpadowy dla glonów i pasożytów . W 112 l to dla spokoju ryb max 4 do 6 szt i to w 2 strefach . Góra i centralna część np : neonki a spód to ryby gatunkowo stworzone do przeszukiwania dna w poszukiwaniu pokarmu . Niestety ustawienie naprawdę dobrej (czyt. skutecznej filtracji ) dla zbiornika o tym litrażu stanowi większe wyzwanie niż dochowanie się mały rybek . To co zamierzasz umieści ( ilość ) to po prostu zupa rybna i to może spowodować spory dyskomfort dla zwierząt . Zalecam przemyślenie aranżacji zbiornika i mądry dobór ryb . Po za tym życzę powodzenia w hodowli . Trzymam kciuki za rozsądek .
   Pozdrawiam .

  2. lisek

   akwarium NAPEWNO nie jest przerybione. Tylko masz tam dwa różne środowiska. Molinezja woli twardszą wode a otosek ramirezka i neonki wolą miękką . Otosków może być więcej ze 6 , ramirezek jeżeli to jest harem te 3 sztuki to ok, molinezje na kiryski zamień naprzykład na spiżowe a neonki może raczej czerwone lub czarne (znoszą wyższe temperatury niż inneski) tak ze 12 max 15 sztuk Pozdrawiam 🙂

  3. Sławek

   17 Ryb to akurat na 112l. Dla nds73 żeby hodować 2 np.skalary trzeba mieć 500l. Lub na 1 bojownika trzeba mieć 200L. Człowieku!!! może nie każdy ma dużo miejsca ja w 113L mam 2 skalary (małe) 2 ramirezki i 20 mieczyków i rybki wesołe. Akwa 112 L to duże akwa i wystarczy żeby mieć np. 2 skalary (jeśli wysokość przekracza 50cm) z powodzeniem można trzymać tam większość rybek 🙂

  4. Sebastian

   Posłucham rad liska otosków będzie 6
   Molinezje zamienie na kiryska
   neonki innesa zmienie na czerwone

  5. Aquabat

   Pamiętaj że kiryski są stadne więc też 6 to minimum a i więcej bym dał, ja mam w takim litrażu koło 9-10 sztuk spiżowych aktualnie.

 6. GaryKuper

  czy mogę trzymać ramirezy i boliwijskie razem akwa 350l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maciej

   Tak,Na spokojnie 😀

 7. Robson

  Mam na pniu ( dość dużym ) żeby przenieść , koło 200 jajeczek ( 2 dzień). Dołka nie widzę, bo mam bardzo zarośnięte akwarium.
  Czy to dobry moment na przycinkę i podmianę 30% wody, w czasie takiego wydarzenia ?

  Odpowiedz
 8. AquaLove????

  Planuje taką obsadę do baniaczka 120l:

  2xPielęgnica ramireza
  1xBojownik Syjamski
  10xNeon Zielony
  4xGurami Mozaikowe
  6xKirysek Spiżowy

  Czy to nie za dużo do tego litrażu? Jakie zmiany trzeba byłoby wprowadzić?
  Ps Jestem początkująca

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Lisełek

   Moze być im troche za ciasno gdyż gurami zajmą dość dużo miejsca neona zielonego se na czerwonego zamnien LUB jezli wolisz kolor czarny- to neona czarnego i ten bojownik nie pasuje do tych ryb… bojowniki wolą akwaria gatunkowe czyli jaką obsade JA ci proponuje : Parka tych ramirez (idealna woda musi byc) 10x neon czarny/czerwony 6 kirysków i ze 6 otosków CHYBA się zmieści pozdrawiam LISEK 🙂

  2. Wojtek

   Gurami, choć piękne, zdecydowanie za duże! proponuję prętniki w ich miejsce (każdy gatunek może być, a wybór jest ogromny).
   co do neonków: wybierz tak, byś była zadowolona!.przed zakupem porównaj ich wygląd „w realu”, bo często same zdjęcia nie oddają niuansów w wyglądzie. powodzenia!

  3. Aquabat

   Wszystko ok tylko czemu ma zamienić Neona Zielonego na innego?? Możesz dać jeszcze do tego co Lisełek pisał Piskorki Kuhli ze 3-6, a kirysków dał bym 7 lub 8 nawet. I nie bież czasem zbrojników jak chcesz mieć ładne rośliny (to teoretycznie glonojady są tylko jak są małe, potem się zbytnio nie interesują glonami) to bierz otoski tak jak LIsełek pisze.

  4. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może dlatego, że neony zielone wymagają dość kwaśnej wody (bardzo miękkiej) i kranówka z 7 – 7,5 pH nie przejdzie. Może faktycznie lepiej zamienić na inne niż męczyć zielone.

  5. Aquabat

   No, nie ma to jak kolega rrrrrrrrrrrrrrw, jednak jest fachura. Dzięki za kolejne już naświetlenie mnie w temacie. Nie zawszę spojrzę na dokładne parametry przy pomaganiu komuś z obsadą i potem się dziwię.
   Pozdrawiam.

 9. max

  Kiryski i otoski odpadają, ugotujesz je. To są zimnolubne ryby. Do tak małego akwa para ramirez to i tak już deko za wiele choć wszystko zależy od powierzchni dna. Jeśli masz standard sklepowy to akwarium przymałe .

  Odpowiedz
 10. max

  Ramirezy nie trzyma się w haremie tylko w parach to raz. Dwa – galaxy woli chłodniejszą wode, będzie się „gotował ” jeśli ramkom zapewnisz odpowiednią temp czyli ok 28st. Co do krewetek to musisz spróbować. O ile będzie dużo zielska to najprawdopodobniej utrzymają się. Z moich obserwacji wynika, że odpowiednio żywione pielęgniczki raczej nie polują na krewetki. Ale jak to z pielęgnicami-wszystko zależy od charakteru danej ryby. Różnie może być. Ramirezy sklepowe są trudne w utrzymaniu. Jeśli zależy Ci na nich postaraj się o WF (dzikie). Kosztują więcej ale są znacznie bardziej odporne

  Odpowiedz
 11. max

  o ile Twoje BW nie jest zbyt „mocne” to spokojnie może tam sobie siedzieć. Tymczasowo oczywiście choć mi się w herbatce udało nawet młode odchować. Ale to była tylko herbatka,nie typowe BW

  Odpowiedz
 12. max

  Bzdura – Kakadu zatłuką ramki

  Odpowiedz
 13. max

  można – rozmnożą się bez problemu

  Odpowiedz
 14. Michał

  Czy można trzymać samca np odmiany Gold z Samicą odmiany eletric blue?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   można, ale ci się najprawdopodobniej nie rozmnożą.

 15. Damian

  Ramirezy i Kakadu w 98 ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   tak raczej tak.

 16. Patryk

  Witam, dzisiaj w posiadanie do swojego akwarium BW z neonami dostałem pielęgniczkę ramireza, prawdopodobnie jest to samiec, czy jak narazie może być on sam a z czasem dokupię inne?

  Odpowiedz
 17. Grzegorz

  Mam pytanie mam prawdopodobnie parę ramirez i jedna nie ma tych charakterystycznych płetw pod brzuchem. Czy one mogą odgryzać sobie je

  Odpowiedz
 18. Marek

  Witam,jakie rybki mozna trzymac razem z gurami dwuplamistym?

  Odpowiedz
 19. Karol

  Jestem początkujący czy ramirez jest trudny w hodowli? Miałem już kiedyś rybki głównie neony gupiki lub platynki teraz chciałbym spróbować coś innego w akwarium 54l chciałbym parę Ramirezow i rozbory galaxy tylko że są z dwóch różnych biotopow jeden to Ameryka Południowa a drugi Azja i nw co robić i do tego kilka krewetek czy Ci mieszkańcy mogą być razem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Może być trudno połączyć te gatunki. Najlepsze byłoby akwarium około 70 litrów w mniejszym np. 54 litry też przeżyją , ale lepiej zapewnić im wygodę aby miały dużo miejsca .Zależy to tez w dużej wadze od tego czy akwarium będzie dobrze urządzone.Konieczne będą:grzałka, termometr , lampa LED i inne podstawowe sprzęty do akwarium.A co do krewetek to bym się mocno zastanowił na twoim miejscu,ale z tego co opowiadasz wydaje mi się że to będzie świetne akwarium. Podaj tylko dokładniejszą liczbę ile jakich ryb chcesz i oczywiście podaj też ile krewetek.Wtedy będę Ci mógł wszystko sprecyzować

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Potrzebny będzie jeszcze filtr RO i utrzymanie bardzo dobrych parametrów wody.

  3. Karol

   Poczytałem trochę i wiem że ramirezy lubią piaszczyste dno i jeśli bym je chciał to dużo kryjowek takich jak korzenie kokos i rośliny i połączył bym je z innymi rybkami. Drugi wariant to rozbora i krewetka red cherry wtedy ładny trawnik. Po zastanowieniu mam dwie różne koncepcje. Co do akwarium w przyszłym tyg chce robić belkę power Led i zbieram kasę na filtr (tetra ex 700 z myślą o większym zbiorniku w przyszłości) z racji że się jeszcze uczę nie łatwo mi wydać od razu tyle pieniędzy. Ramirezek jak najbardziej samiec i dwie samiczki. A rozbory to z min 10 bo to piękna rybka stadna 😀

 20. MLGnoscope

  Siemka mam pytanie jakie ryby moge mieć w akwarium biotopowym 60l (biotop:Ameryka południowa) Napewno chciałbym tam miec parke ramirez z 4 kirysy spizowe i 6 otosków co jeszcze moge tu dorzucić? Czy jest szansa na jakieś inne mniejsze pielęgniczki i może neony?

  Odpowiedz