Pielęgniczka Ramireza

Mikrogeophagus ramirezi (G. S. Myers & Harry, 1948)

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

tPielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) to popularna, niewielka, lecz pięknie ubarwiona i ciekawie usposobiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Swoim wyglądem i zachowaniem przyciąga uwagę nie tylko akwarystów. Nazywana bywa także pielęgniczką motylową (z ang. dwarf butterfly cichlid).

Nazewnictwo naukowe tego rodzaju przeszło długą, wyboistą drogę, aby ostatecznie w 1998 r. szersze grono zaakceptowało nazwę Mikrogeophagus. W starszej literaturze akwarystycznej gatunek bywa opisywany jako Apistogramma ramirezi, Microgeophagus ramirezi czy Papiliochromis ramirezi.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Pielęgniczki Ramireza występują w dorzeczu rzeki Orinoko na obszarze Llanos w Wenezueli i Kolumbii. Llanos jest rozległym, obejmującym prawie 600 tys. kilometrów kwadratowych, trawiastym systemem sawannowym, bardzo różnorodnym biologicznie i sezonowo zalewanym. Przez cały rok panują tam wysokie temperatury, a pory roku, sucha i mokra są wyraźnie zaznaczone. Ryby spotyka się w miejscach ze spokojnym nurtem, na otwartych przestrzeniach, w pobliżu bujnej roślinności, w strefie przydennej, na głębokościach do 60 cm.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczki Ramireza osiągają do 7 cm długości, w akwarium zazwyczaj mniej. Ich ciało jest bocznie spłaszczone, lekko owalne, w 1/3 koloru żółtego do żółto-zielonego, zaczynając od pyska, w pozostałych 2/3 białe do biało-niebieskiego. Od czoła, przez oko, do gardzieli przechodzi łukiem czarna pręga. Na środku tułowia znajduje się duża wyraźna czarna plama. Płetwy zabarwione są na żółto. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej są czarne.

W sprzedaży występuje kilka odmian hodowlanych w tym złota (bez czarnej plamy na boku tułowia), niebieska, electric (jaskrawo niebieska), weloniasta (z wydłużonymi płetwami), wysoka (o krótkim ciele), balonowa (krótkie, ciało przypominające balon lub piłkę). Szczególnie te ostatnie są mocno kontrowersyjne, a wszystkie sztuczne uzyskane odmiany są przeważnie mniej odporne niż właściwa, pochodząca od okazów dzikich.

Dorosłe samce są nieco większe i mogą mieć bardziej wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej, ale nie jest to regułą. U samic poniżej płetwy grzbietowej, w górnej części czarnej plamy, widoczne są niewielkie, niebieskie rozproszone łuski, a w okresie rozrodu, wyraźne różowe lub czerwone zabarwienie na brzuchu.

Ryby z rodzaju Mikrogeophagus poruszają się w charakterystyczny sposób, przepływają niewielką odległość, gwałtownie się zatrzymują i znowu płyną. Kontrola ciała w tym ruchu jest nadzwyczajna, a nabierany rozpęd w żadnym stopniu nie zaburza nagłego „hamowania”. Wręcz zastygają, unosząc się w miejscu przed ponownym ruchem. Prawdopodobnie jest to instynktowne i związane z ich przystosowaniem do zdobywania pożywienia, które wyszukują, przesiewając substrat, tak aby w jak najmniejszym stopniu zapobiec jego poruszeniu poprzez ruch płetw. Ten ich styl pływania jest zazwyczaj delikatny i pełen wdzięku, ale potrafią się również poruszać zaskakująco szybko np. w sytuacji zagrożenia lub obrony swojego terytorium.

Tak jak wszystkie pielęgnicowate, mają dobrze rozwinięty układ zębów gardłowych, służących do miażdżenia i rozdrabniania pokarmów, wraz z rozłożonymi na szczękach zębami służącymi do chwytania. Ostatnie promienie płetw brzusznych, grzbietowej i odbytowej są ostre i twarde. Pierwsze promienie tych płetw są miękkie i umożliwiają precyzyjne pozycjonowanie ciała w wodzie oraz bezwysiłkowe pływanie, w przeciwieństwie do szybkiego. W porównaniu do innych ryb mają tylko po jednym nozdrzu z każdej strony, zamiast dwóch. Wodę zasysają jednym z nozdrzy, krócej lub dłużej badają i uwalniają tym samym kanałem.

Ramirezy są rybami spokojnymi i łagodnymi, jednak trzeba pamiętać, że tak jak inne pielęgnice, w okresie rozmnażania będą bronić swojego rewiru. Czasem nawet niewielki samczyk może pogonić np. 10 razy większego skalara. Jednak w większości przypadków swoją agresję kierują w stronę pozostałych przedstawicieli gatunku. Z tego względu dla więcej niż jednej pary niezbędne będzie dobrze urządzone, dużych rozmiarów akwarium.

W optymalnych warunkach dożywają ok. 4 lat.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Odżywianie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza są z natury bentofagiczne. W środowisku naturalnym ok. 90% dziennego czasu zabiera im przeszukiwanie substratu w poszukiwaniu jedzenia. Pyszczkiem pobierają małą jego ilość, przeżuwają, połykają to, co jadalne, a resztę wypluwają lub wyrzucają przez skrzela. W czasie tego procesu dookoła nich unoszą się niewielkie chmury pyłu. Kiedy więcej ramirezek robi to jednocześnie, zmętnienie jest na tyle duże, że same są ledwo widoczne.

Pomimo powyższego, w akwarium nie będą miały problemu z wyłapywaniem pokarmu również z kolumny wody. Na co dzień powinny otrzymywać różnorodne pokarmy żywe i mrożone np. dafnię, artemię, grindale czy szklarkę oraz dobrej jakości, drobne pokarmy przeznaczone typowo dla pielęgniczek, wolno opadające na dno. Taka dieta zapewni im nie tylko dobrą kondycję, ale także piękne kolorowe ubarwienie. Monotonne odżywianie, oparte wyłącznie na suchych pokarmach, z czasem przyczynia się do osłabienia odporności.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Akwarium ryb akwariowych

Dla dorosłej pary pielęgniczek zaleca się akwarium o długości min. 60 cm. Zbiornik urządzony na wzór biotopu naturalnego będzie charakteryzował się miękkim, piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni i gałęzi. W akwarium nie powinno zabraknąć kilku płaskich, gładkich kamieni, które mogą posłużyć rybom jako potencjalne miejsce do rozrodu. Wrzucone wysuszone liście dodadzą jeszcze bardziej naturalnego wrażenia, zapewnią dodatkowe schronienie oraz cenne źródło pokarmu dla narybku, będą też uwalniać do wody pożądane związki humusowe.

W akwarium mogą się znaleźć wytrzymałe rośliny, które rosną przyczepione do dekoracji np. Mikrozoria, Anubiasy, Kryptokoryny czy mchy, mimo iż te gatunki nie występują w ich biotopie. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym odwzorowaniu biotopu, to chętnie będą się także chować w doniczkach czy kawałkach rur PCV.

Pielęgniczki Ramireza wymagają wydajnej filtracji, z niewielkim ruchem wody. Są bardzo wrażliwe na złe warunki wodne, gwałtowne zmiany parametrów, przez to podatne na choroby. Azotany i amoniak należy ograniczyć do absolutnego minimum. U ryb trzymanych w złych warunkach mogą pojawiać się erozje głowy, linii bocznej i tzw. dziury w głowie. W sklepach często można zauważyć u nich objawy chorobowe np. ospy rybiej (białe kropeczki). Podmiany powinny być regularne, ale niewielkie ok. 10-20%. Nigdy nie należy wprowadzać ich do nowego lub niestabilnego biologicznie akwarium.

Dzikie ryby są wymagające, potrzebują wody miękkiej z niskim pH. Okazy pochodzące z farm hodowlanych, czyli te sprzedawane w sklepach, są mniej wytrzymałe od okazów dzikich, mimo że tolerują twardszą i bardziej zasadową wodę.

Wbrew powszechnej opinii, ze względu na swoje wymagania, nie poleca się ich do typowych zbiorników ogólnych, gdzie mogą mieć trudności ze zdobywaniem pokarmów w czasie karmienia. Nie znaczy to jednak, że muszą być trzymane w osamotnieniu. Odpowiednim towarzystwem będą niewielkie, łagodne ryby kąsaczowate pływające w wyższych partiach wody. Obecność niewielkiej ławicy będzie sygnałem o braku zagrożenia i doda im więcej śmiałości i odwagi.

W siedliskach naturalnych obok nich występują np. Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus), Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi), Prystelka (Pristella maxillaris), Barwieniec czerwony (Hyphessobrycon sweglesi), Zbrojniki (Hypancistrus inspector – L102) i Kiryski (Corydoras delphax).

Jako towarzystwa należy unikać ryb terytorialnych, agresywnych (większość pielęgnicowatych), a także tych o odmiennych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Rozmnażanie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza do rozmnażania nie potrzebują żadnych dodatkowych zachęt. Kluczowe są parametry wody, utrzymywanie czystości i bogata, różnorodna dieta. Trudność jednak mogą sprawić jaja, gdyż są podatne na pleśnienie, a do wylęgu potrzebują bardzo czystej i miękkiej wody. Najlepiej rozmnażać je w osobnym, odpowiednio przygotowanym, akwarium tarliskowym, z piaszczystym podłożem, dekoracją (kamienie, korzenie, doniczki), roślinami. Woda do tarła powinna być miękka 1-5dGH z pH poniżej 7 i temperaturą ok. 27-29°C. Niestety ryby powszechnie dostępne, pochodzące z farm hodowlanych, mogą mieć problemy z płodnością, a wylęg jest najczęściej słabej jakości. Dlatego też, do rozdrodu najlepiej wybierać okazy od znanych, sprawdzonych hodowców.

W celu rozmnożenia zaleca się zakup grupy młodych ryb i pozwolenie na naturalne dobranie się pary. Zaloty inicjuje samiec prezentując swoje ciało, pręży płetwy i pokrywy skrzelowe, uderza bokami ciała lub ogonem, pływa zwrócony równolegle do samicy. Samica może odwzajemnić część tych zachowań lub pozostać całkowicie obojętna. W tym okresie ryby nabierają intensywnego ubarwienia. Eskalacja zalotów następuje kiedy samiec przygotowuje potencjalne miejsca do odbycia tarła, może też kopać w podłożu zagłębienia. Samica z początku się tylko temu przygląda, ale z czasem dołącza do samca, ale jej zaangażowanie nie jest tak duże jak jego. Kiedy jej zainteresowanie wzrasta i skupia się bardziej nad czyszczeniem danego miejsca, może być to znak, że niedługo dojdzie do tarła. Prawdopodobnie decydujący głos w wyborze miejsca ma właśnie samica. Najczęściej wybiera płaski kamień, ale może to być też szeroki liść, korzeń czy szyba akwarium.

Po tym wyborze, samiczka zaczyna składać jaja, w niewielkich ilościach, po czym ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Proces ten powtarza się wielkokrotnie. W czasie całego tarła może zostać złożonych do 500 jaj, zazwyczaj jednak mniej ok. 100-300. Jajeczka są niewielkie ok. 0.9 – 1.5 mm i lepkie, koloru bursztynowego.

Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawują zamiennie oboje rodzice, wahlują i bronią jaj. W odróżnieniu od gatunków Apistogramma, u których rolę są wyraźnie podzielone, samica opiekuje się jajami, a samiec broni pobliskiego rewiru.

W temperaturze ok. 29°C, do wylęgu dochodzi po ok. 40 godzinach. Rodzice pomagają larwom oswobodzić się z osłon jajowych, a po paru dniach przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego zagłębienia w podłożu. Po ok. 5 dniach narybek rozpoczyna swobodnie pływać, ale zawsze w bliskim sąsiedztwie rodziców. Jeżeli któraś rybka oddali się zbyt daleko, to rodzic pobiera ją pyszczkiem i przenosi z powrotem do grupy. Często młoda, niedoświadczona para traci kilka pierwszych lęgów lub zjada jaja i jest to zupełnie normalne. Rodzice po ok. 2-3 tygodniach, tracą zainteresowanie i przestają opiekować się narybkiem. Dorosłe ryby mogą wycierać się co miesiąc.

W pierwszym okresie życia larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Kiedy zaczynają swobodnie pływać należy rozpocząć podawanie drobych pokarmów np. mikro nicieni czy świeżo wyklutych larw solowca. Po kolejnych 2-3 dniach będą już mogły przyjmować larwy artemii.

Narybek wybarwia się po ok. 4-6 tygodniach. Po 5-6 miesiącach rybki osiągają dojrzałość płciową i same mogą przystępować do rozrodu.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pielęgniczka Ramireza

Galeria Ryba akwariowa - Pielęgniczka Ramireza

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 6 - 14 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 362

 1. Bartek

  Czy do zbiornika o dlugosci 120 cm (300l) mozna wrzucic 2 samce i 4 samice?
  Czy dorosle osobniki beda atakowac dorosle krewetki red cherry?

  Odpowiedz
 2. Tonia

  Cześć wszystkim,

  Rearanżuję moje akwarium (54l) i przygotowuję je dla nowej obsady – para pielęgniczek + 6-7 razbor klinowych. Mam jednak problem z chemią wody. Mieszam destylkę z kranówą 50:50 uzyskując twardość ogólną ok 9 i węglanową ok 9. Dozując od kilku dni po troszeczkę preparatu „pH/kh Minus” od Tetry, zbiłam kH do ok 4. Czyli jest ok. Jedynie z pH mam problem, nie chce spaść do pożądanej wartości, cały czas jest bez zmian ok 7,5 – 8.
  Wczoraj dodałam znowu kilka ml pK/pH minus i kH mam na poziomie 3, pH spadło do 6,5 (hurra 😄), ale dziś rano znowu było 7,5… czy ktoś może się wypowiedzieć dlaczego tak się dzieje, jak zmienić pH? Czy ewentualnie pielegniczki będą zdrowe i szczęśliwe przy właściwych wartościach twardości wody (z tym nie mam problemu) ale z za wysokim pH?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Kulio

   Może kamienie, podłoże lub coś z wystroju zwiększa pH wody?

  2. Tonia

   Jako dekorację mam jedynie duży, sztuczny korzeń obrośnięty Anubiasami i Bucefalandrami oraz łupinę kokosa obrośniętą Mikrozorium. A podłoże to piasek akwarystyczny. Dlatego raczej wykluczam tę opcję.
   Pracuję w laboratorium i mam dostęp do pHmetru, zmierzyłam ostatnio pH, bo ani za pomocą pasków ani tych preparatów kropelkowych, nie mogłam dokładnie stwierdzić jakie jest ph. I moja kranówka ma pH 7.9, a woda przygotowana do podmian (kranówka+destylka +pH/kH Minus) ma pH 7.7.. niewiele mniej. Nie chcę zbijać kH poniżej 4, boję się wahnięć pH w akwarium, przy tak małej twardości węglanowej.
   Akwarium dojrzewa, czekam na dostawę drobnoustków obrzeżonych, i dopiero za 4-5tyg kupię pielęgniczki. Zaryzykuję, mam nadzieję, że jak wartości twardości wody, temp i czystość będą ok, to rybki dadzą radę przy tak wysokim ph.

  3. Anonim

   Może spróbuj z szyszkami olchy.

  4. P

   Zadne szyszki nic nie dadza. Masz twarda wode a te smieszne preparaty dzialaja na chwile, zaraz to wraca. Zainwestuj w RO. Jak masz twarda wode to naturalne metody nic nie dadzą ,bufor jest za duzy

  5. Partival

   I jak u ciebie z tymi pielęgniczkami ramireza? Żyją w PH 7,5-8,0? Mają się dobrze i nie chorują? Bo zastanawiam się też nad nimi a mam tak jak ty PH ok 8,0.

 3. Blabla

  Pytanie do ludzi mających doświadczenie z Ramirezkam – czy parka tych rybek razem z 6-8 zwinnikami blehera będzie szczęśliwa w 54l? Czy to dobre połączenie? Przy tak małym litrażu byliby to jedyni mieszkańcy akwarium.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. saD

   Według mnie obsada spoczko. Dodaj np:. kiryski jakieś albo otoski tych kirysków ze 6 a otosków z 8

  2. Darek

   Trzeba zbić twardość do 0 i wtedy się PH obniży i będzie stabilne. Ale wtedy trzeba uwaźać bo pH gwałtownie moźe się za bardzo obniźyć po dodaniu zbyt duźej ilość preparatu do obniźania twardość KH-

 4. Kuba

  Witam. W najbliższym czasie szykuje mi się restart w akwarium. Low-Tech na ziemi i chce to zrobić tak jak należy. Zbiornik 100x40x50 ‚200L’. Przyszła obsada już teoretycznie przemyślana.

  Neon Czerwony 15szt.

  Ramireza Parka

  Kirys Spiżowy/Czarny 6szt.

  Otos 6szt.

  Pytanie jest następujące. Ilość ryb w obsadzie raczej pozwala jeszcze na coś większego. Czy w takim zbiorniku mogą być dwie pary ramirezy? Czy może jeszcze jakaś ryba która żyła by obok ramirezy. Również większa i ozdobna?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Judyta

   Mam taką obsadę, oprócz kirysków i otosków. Otoski chcę sobie dokupić.
   Ja razem z nimi trzymam jeszcze dwa Stojaczki (Anostomus Ternetzi). Piękne ryby, spokojne i bardzo towarzyskie, moje ulubione 🙂
   Mam 20 neonów czerwonych (które żyją obok Ramirezów w środowisku naturalnym) oraz cztery gupiki. Dla gupików myślałam zrobić nowe akwarium, aczkolwiek w tym akwarium żyją sobie i zdaje się , że mają się świetnie, bardzo żwawe, wszędzie ich pełno, a i żadna z ryb ich nie zaczepia, nawet ramirezki, które ponoć nie powinny z nimi być w jednym akwarium.
   Pozdrawiam

  2. Kamil

   Polecam wziąć harem ramirezek

 5. Szymon

  Cześć Wam 😉 Posiadam w akwarium towarzyskim parkę Ramirezek i kilka Kirysków Pand. Wcześniej Ramirezki ” nie zwaracały uwagi” na Pandy. Od jakiegoś czasu jednak mniejsza z Ramirezek, która de facto była wcześniej ” goniona” przez większą- nie wiem czy to ma znaczenie- zaczęła podpływać do Kirysków i płoszyć je. Czy takie zachowanie jest naturalne? Może ktoś z Was miał podobny problem? Moje Pandy stały się mniej aktywne w ciągu dnia ( boją się Ramirezek…?), często chowają się w zakamarkach, grocie, bambusie. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, rady i sugestie. Z góry dziękuję za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Serdecznie pozdrawiam wszystkich Miłośników akwarystyki. 😊

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kamil

   Szymonie jest to normalne zachowanie w szczególności gdy ramirezki będą miał tarło. Kiryski sobie poradzą bo ich największa aktywność i tak jest w nocy. Później wszystko wraca do normy i cykl się powtarza.

 6. Marek

  Mam problem kupiłem niby parkę ram ale okazało się to dwie samiczki ,gonią się cały czas ,akwarium 180l 100 cm na 50cm .dokupić samca tylko czy samca i samiczkę .

  Odpowiedz
 7. Judyta

  Mam 200l akwarium, a w nim 1 Glonojada Syjamskiego, 1 parkę Anostomus Ternetzi, 9 Neonek Czerwonych. Do nie dawna miałam też brzanki rekinie, które zakupiłam z nie wiedzy, ale już znalazłam dla nich odpowiedni dom 🙂 Tym razem chciałabym się upewnić przed zakupem kolejnych rybek bardziej doświadczonych osób niż ja… Do mojej obsady myślałam o dokupieniu 10 Neonów Simulans i jednej pary Pielęgniczek Ramireza. Czy jest to dobry pomysł? A jeśli nie to jakie rybki zaproponowalibyście?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Judyta

   Aktualizacja mojej obsady:
   – Para Ramirezek
   – 20 neonów czerwonych (odpuściłam sobie simulans)
   – Para Anostomus Ternetzi
   – 4 Gupiki
   Glonojada syjamskiego oddałam znajomej, ponieważ u mnie zaczął dość mocno ramirezki zaczepiać 🙁

 8. Szymon

  Cześć Drodzy, czy ktoś z Was posiada może w akwarium z ” Ramirezkami” Lobelię Cardinalis i spotkał się ze zjawiskiem podgryzania przez rybki liści roślinki? Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam serdecznie, Szymon 😉

  Odpowiedz
 9. Łukasz Akwarysta

  Mój kolega z pracy postanowił założyć synowi akwarium. Doradzałem mu i miał wziąć akwa 54l z parą bojownika i kiryskami. Niestety-syn zobaczył w sklepie akwarium z jakimiś piratami na opakowaniu, a sprzedawca zalecał je jako pierwsze akwarium dla dziecka. Do tej małej kosteczki wzieli 3 pielęgniczki Ramireza i ,,glonojada”. Macie jakieś argumenty żeby przekonać ich do zmiany akwarium albo oddania rybek? Ja już nie mam sił, a szkoda mi tych ryb.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kasia

   To akwarium ma 17 L? Sprzedawca musi być głupi.
   Może jak zacznie robić się gnojówka to niech odniosą te ryby do sklepu i wymienią na coś bardziej odpowiedniego (właściwie to akwarium nie nadaje się do żadnej ryby).

  2. Kasia

   Pewnie od razu po powrocie do domu trafiły do kranówy.
   Zyją jeszcze?

 10. Bartek

  Witam, proszę o opinie odnośnie obsady do 72l (60x30x40):
  4x ramirezki (samiec +3 samice)
  10x neon innesa
  4x kiryski

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Nie pasują tu zbyt neony. Pielęgniczki myślę że ok. Kirysków niech będzie z 5/6 sztuk, chyba że zrezygnujesz z neonków to może być ich więcej.

  2. Koza

   Neonki jak najbardziej mogą być z ramirezkami, choć ja bym się skłaniał w stronę neona czerwonego. Jedyną uwagą przy tak małym akwarium jest liczba ramirezek, jak dla mnie maks jedna parka

 11. Podhalanin

  Witajcie, chciałbym zapytać o obsadę do 200l. W planie:
  – 20-25 neon simulans
  – 1+2/3 ramirezki
  – 8-10 kirys czarny LUB panda LUB albinos
  – 6 otoskow I/LUB 2 zbrojniki zebra (wtedy kirys panda odpada, pewnie czarny)

  Co sądzicie? Czy dolny sektor nie jest zbyt rozbudowany? Jakieś alternatywy? Filtr Ikola 350, wodę mam z kilku źródeł więc mogę elastycznie wybrać zależnie od obsady.

  Dzięki akwamaniacy!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michał

   Bardzo mądra obsada ale neona spokojnie 2 albo 3 razy tyle.

  2. mk

   to rybki terytorialne więc moim zdaniem może być za ciasno zależy w dużo od tego jakie ryby trafisz. O ile otoski pływają przynajmniej u mniej po całym akwarium o tyle kiryski/zbrojniki bardziej urzędują na dnie. Neony do 30 myślę, że nie będą miały ciasno

 12. Damian

  Zakupiłem niby parkę ramirez. Jednakże wydaja się to być samiczki. Po pierwsze wyglądają identycznie i dokładnie jak na zdjęciu głównym tej strony. Obie rybki maja troszke czerwony brzuszek, czarna plamka na tułowiu posiada opalizujące na niebiesko mniejsze plamki, co niby jest cecha charakterystyczna samiczek. Płetwy grzbietowe jak i brzuszne mają identyczne nie są okazałe. I kolejna cecha to jedna odgania drugą. Pytanie czy powinienem dokupić samca? Gatunek jest monogamiczny, więc druga samica będzie odganiana?, czy samiec okaże sie poligamistą. :/ Mam w akwarium parkę barwniaków czerwonobrzuchych, są spokojne wobec tych pielęgniczek, ale czy będą spokojne także dla samca? Doradzcie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rena

   Na zdjęciu głównym to raczej samiec🤔

 13. Marcelina

  Witam! Mam parke ramireza, problem w tym ze samiec ciagle się chowa, w ogóle jakby go nie było , nie wiem czy się boi czy po prostu takie są te ryby?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   @Marcelina Nawiązując do poprzednich komentarzy, najpierw trzeba rozwiązać problemy z nowo założonym akwarium, tak aby funkcjonowało prawidłowo, możliwe, że po prostu choruje.

 14. Karol

  Czy można trzymać ramirezki z grubowargiem zielonym w akwa 240l prosze o szybką odp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. km

   Grubowarg zielony jak trafi się łagodny to raczej nie zamęczy, ale najlepsze towarzystwo dla Grubowarga na dno to Bocje z nimi się dogaduje. Grubowarg to ryba terytorialna u mnie pływa z otoskami i nic im nie robi, ale w ławicę lubi wpłynąć chociaż jeszcze żadnej krzywdy nie zrobił. Ale mój ma koło 8 cm więc jeszcze może urosnąć

 15. Sebastian

  Witam Planuje Obsade do 112l
  2x Otosek
  3x Pielęgnica ramirez
  2x Molinezja Ostrousta
  10x Neon Innesa
  Co o tym sądzicie? Co można zmienić?
  Napiszcie! 🙂

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. nds73

   Witam. Szczerze ? Przerybiony zbiornik .Na 112 l nie utrzymasz parametrów wody , no chyba że będziesz ją wymieniał 2-3 razy w tyg . Ryby brudzą bo jedzą a czego nie zjedzą to brudzi dno , a z tego masz niechciany materiał odpadowy dla glonów i pasożytów . W 112 l to dla spokoju ryb max 4 do 6 szt i to w 2 strefach . Góra i centralna część np : neonki a spód to ryby gatunkowo stworzone do przeszukiwania dna w poszukiwaniu pokarmu . Niestety ustawienie naprawdę dobrej (czyt. skutecznej filtracji ) dla zbiornika o tym litrażu stanowi większe wyzwanie niż dochowanie się mały rybek . To co zamierzasz umieści ( ilość ) to po prostu zupa rybna i to może spowodować spory dyskomfort dla zwierząt . Zalecam przemyślenie aranżacji zbiornika i mądry dobór ryb . Po za tym życzę powodzenia w hodowli . Trzymam kciuki za rozsądek .
   Pozdrawiam .

  2. lisek

   akwarium NAPEWNO nie jest przerybione. Tylko masz tam dwa różne środowiska. Molinezja woli twardszą wode a otosek ramirezka i neonki wolą miękką . Otosków może być więcej ze 6 , ramirezek jeżeli to jest harem te 3 sztuki to ok, molinezje na kiryski zamień naprzykład na spiżowe a neonki może raczej czerwone lub czarne (znoszą wyższe temperatury niż inneski) tak ze 12 max 15 sztuk Pozdrawiam 🙂

  3. Sławek

   17 Ryb to akurat na 112l. Dla nds73 żeby hodować 2 np.skalary trzeba mieć 500l. Lub na 1 bojownika trzeba mieć 200L. Człowieku!!! może nie każdy ma dużo miejsca ja w 113L mam 2 skalary (małe) 2 ramirezki i 20 mieczyków i rybki wesołe. Akwa 112 L to duże akwa i wystarczy żeby mieć np. 2 skalary (jeśli wysokość przekracza 50cm) z powodzeniem można trzymać tam większość rybek 🙂

  4. Sebastian

   Posłucham rad liska otosków będzie 6
   Molinezje zamienie na kiryska
   neonki innesa zmienie na czerwone

  5. Aquabat

   Pamiętaj że kiryski są stadne więc też 6 to minimum a i więcej bym dał, ja mam w takim litrażu koło 9-10 sztuk spiżowych aktualnie.

  6. lk

   Pielęgniczki to temp 26-27 tak optymalnie, a to znowu górna granica dla otosków, wiele razy już słyszałem, że otoski które do nas do PL trafiają są bardziej zimnolubne więc max 23-24 dla nich najlepiej by było

 16. GaryKuper

  czy mogę trzymać ramirezy i boliwijskie razem akwa 350l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Maciej

   Tak,Na spokojnie 😀

  2. Igor

   Myślałem że Ramireza to samiec a boliwijska samiczka. Jeśli tak to można je trzymać już w 60 cm. razem.

 17. AquaLove????

  Planuje taką obsadę do baniaczka 120l:

  2xPielęgnica ramireza
  1xBojownik Syjamski
  10xNeon Zielony
  4xGurami Mozaikowe
  6xKirysek Spiżowy

  Czy to nie za dużo do tego litrażu? Jakie zmiany trzeba byłoby wprowadzić?
  Ps Jestem początkująca

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Lisełek

   Moze być im troche za ciasno gdyż gurami zajmą dość dużo miejsca neona zielonego se na czerwonego zamnien LUB jezli wolisz kolor czarny- to neona czarnego i ten bojownik nie pasuje do tych ryb… bojowniki wolą akwaria gatunkowe czyli jaką obsade JA ci proponuje : Parka tych ramirez (idealna woda musi byc) 10x neon czarny/czerwony 6 kirysków i ze 6 otosków CHYBA się zmieści pozdrawiam LISEK 🙂

  2. Wojtek

   Gurami, choć piękne, zdecydowanie za duże! proponuję prętniki w ich miejsce (każdy gatunek może być, a wybór jest ogromny).
   co do neonków: wybierz tak, byś była zadowolona!.przed zakupem porównaj ich wygląd „w realu”, bo często same zdjęcia nie oddają niuansów w wyglądzie. powodzenia!

  3. Aquabat

   Wszystko ok tylko czemu ma zamienić Neona Zielonego na innego?? Możesz dać jeszcze do tego co Lisełek pisał Piskorki Kuhli ze 3-6, a kirysków dał bym 7 lub 8 nawet. I nie bież czasem zbrojników jak chcesz mieć ładne rośliny (to teoretycznie glonojady są tylko jak są małe, potem się zbytnio nie interesują glonami) to bierz otoski tak jak LIsełek pisze.

  4. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może dlatego, że neony zielone wymagają dość kwaśnej wody (bardzo miękkiej) i kranówka z 7 – 7,5 pH nie przejdzie. Może faktycznie lepiej zamienić na inne niż męczyć zielone.

  5. Aquabat

   No, nie ma to jak kolega rrrrrrrrrrrrrrw, jednak jest fachura. Dzięki za kolejne już naświetlenie mnie w temacie. Nie zawszę spojrzę na dokładne parametry przy pomaganiu komuś z obsadą i potem się dziwię.
   Pozdrawiam.

 18. max

  Kiryski i otoski odpadają, ugotujesz je. To są zimnolubne ryby. Do tak małego akwa para ramirez to i tak już deko za wiele choć wszystko zależy od powierzchni dna. Jeśli masz standard sklepowy to akwarium przymałe .

  Odpowiedz
 19. Michał

  Czy można trzymać samca np odmiany Gold z Samicą odmiany eletric blue?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   można, ale ci się najprawdopodobniej nie rozmnożą.

 20. Damian

  Ramirezy i Kakadu w 98 ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. monika

   tak raczej tak.

  2. max

   Bzdura – Kakadu zatłuką ramki

 21. Karol

  Jestem początkujący czy ramirez jest trudny w hodowli? Miałem już kiedyś rybki głównie neony gupiki lub platynki teraz chciałbym spróbować coś innego w akwarium 54l chciałbym parę Ramirezow i rozbory galaxy tylko że są z dwóch różnych biotopow jeden to Ameryka Południowa a drugi Azja i nw co robić i do tego kilka krewetek czy Ci mieszkańcy mogą być razem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Może być trudno połączyć te gatunki. Najlepsze byłoby akwarium około 70 litrów w mniejszym np. 54 litry też przeżyją , ale lepiej zapewnić im wygodę aby miały dużo miejsca .Zależy to tez w dużej wadze od tego czy akwarium będzie dobrze urządzone.Konieczne będą:grzałka, termometr , lampa LED i inne podstawowe sprzęty do akwarium.A co do krewetek to bym się mocno zastanowił na twoim miejscu,ale z tego co opowiadasz wydaje mi się że to będzie świetne akwarium. Podaj tylko dokładniejszą liczbę ile jakich ryb chcesz i oczywiście podaj też ile krewetek.Wtedy będę Ci mógł wszystko sprecyzować

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Potrzebny będzie jeszcze filtr RO i utrzymanie bardzo dobrych parametrów wody.

  3. Karol

   Poczytałem trochę i wiem że ramirezy lubią piaszczyste dno i jeśli bym je chciał to dużo kryjowek takich jak korzenie kokos i rośliny i połączył bym je z innymi rybkami. Drugi wariant to rozbora i krewetka red cherry wtedy ładny trawnik. Po zastanowieniu mam dwie różne koncepcje. Co do akwarium w przyszłym tyg chce robić belkę power Led i zbieram kasę na filtr (tetra ex 700 z myślą o większym zbiorniku w przyszłości) z racji że się jeszcze uczę nie łatwo mi wydać od razu tyle pieniędzy. Ramirezek jak najbardziej samiec i dwie samiczki. A rozbory to z min 10 bo to piękna rybka stadna 😀

 22. Nikt

  Pytanie: czy pielęgnice ramireza zjadają ślimaki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Magda

   Moje wcinają ślimaki 😉 i to bardzo agresywnie

 23. Bartek

  Czy pielegniczki Ramireza moge trzymać z neonami innesa i co jeszcze do tego moge dodac

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Tak możesz trzymać razem te gatunki, co do dalszej części pytania to wszystko warunkuje wielkość akwarium jakim dysponujesz.

  2. rrrrrrrw

   Ja bym proponował raczej czerwone bo mają podobny zakres temperatur, inneski powinny mieć trochę chłodniejszą wodę.

  3. max

   Do ramirez neon Inesa się nie nadaje,inne wymagania co do teemperatury

 24. Kamil

  Cześć. Mam dwie ramirezy. Chyba parka. Temperatura wody waha sie miedzy 26-27 stopni. Akwarium 180l. Trzymam w nim różne ryby z powodzeniem. Od dwóch dni coś dzieje się z jedną ramirezą. Stała się trochę blada, chowa się caly czas, rzadko kiedy przyjmuje pokarm. Na brzuchu zauważyłem, że jest okrąglejsza od towarzysza. Czyżby miała złożyć ikrę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Sprawdź parametry wody, ramirezy są czułe na kiepskie warunki, na amoniak, azotyny, azotany. Obserwuj czy to przypadkiem nie puchlina wodna, jeśli tak, to jak najszybciej trzeba odłowić.

  2. Kamil

   Ok, dzieki za informację. Sprawdzę wodę.

 25. liseł

  Mam pytanie: czy w akwarium ok 40l mógłbym chodować parke ramirez, 6 neonków i 4 gupiki???

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. liseł

   POPRAWKA nie akwarium 40l ino 45l

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   W 45L można hodować parkę, 6 neonek może też się zmieści tylko pytanie jakie neonki chcesz, jeśli inneski to nie polecam, bo one lubią chłodniejszą wodę od ramirez. Neonki czerwone mają zbliżone temperatury (24-29), pH i twardość (woda miękka). Z ramirezami problem jest taki, że są bardzo mało wytrzymałe na złą jakość wody, jeśli nie robisz żadnych testów, nie zapewnisz miękkiej wody to nie pchałbym się w te rybki. Gupiki do w/w w ogole nie pasują, one powinny mieć twardą wodę.

  3. liseł

   aha to ok

 26. Kacper

  Czy można trzymać jednego osobnika w akwarium?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   Lepiej parkę.

  2. Kuroneko

   W teorii, jesli osobnik jest malo socialny, wyjatkowo bojazliwy lub agresywny, moze byc sam. Moj obecny samiec juz jakis czas jest sam i bardzo zle sie to na nim nie odbija. Ale samiczka, ktorej byl dokupowany po stracie pierwszego partnera z pieknych, wyrazistych kolorow jak ze studia zdjeciowego przez jedna noc zrobila sie wrecz przezroczysta, zniknela mocnoczerwona wczesniej plama, a po idealnie czarnych pasach zostaly takie ledwowidoczne szare ciapki. Wiec mozesz zaryzykowac i jesli w pierwszym, powiedzmy, miesiacu nie bedzie widac zlego samopoczucia to ja tak zostaw. A jak bedzie to albo partner albo oddac do partnera. Ale to bardzo spokojna rybka, nie bedzie miec problemow. Podejrzewam, ze jakby dobrze ogarnal wystroj to i w 30l sie urzadzi we dwojke.

 27. Adrian

  Witam mam pytanie związane z Pielęgniczkami Ramirez.Chodzi o to czy mogę trzymać je razem z Księżniczkami z Burundii i Frontosą?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Ksiezniczki nie powinny byc z innymi rybami, a juz zwlaszcza pielegnicami. Szkoda ramirez.

 28. Michał

  Witam mam akwarium 54l a w nim parę pielęgnic ramirez i 3 otoski.
  Mam pytanie czy mogę jeszcze coś dokupić a jeśli tak to co i w jakiej ilości.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Zenek

   Dokup otoski 2-3szt bo to stadne ryby minimum to 5-6szt ewentualnie 5szt kiryskow

  2. Darek

   Tak jak kolega napisał 3szt otoska i 10 szt. rozbory Galaxy

  3. Kamil

   Możesz dokupić, ja polecam danio. Mam je z pielęgniczkami i niema problemu.

 29. Norbi07

  Czy mogę trzymać z ramirezkami
  otoski przyujściowe i neonki innessa ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Otoski min 5szt Neonki to raczej czerwone i min 6szt najlepiej 10szt

 30. Lama

  Hej.
  Mam akwarium 120l i tak czy jak bym kupił dwa gurami to nie pozjadaly by molonezji gupików i ramirez itp? I jakie jeszcze ryby nie zaduże byście polecali i ile? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lamus

   Moglibyście zrobic mi obsadę do akwarium 120l takie by były gurami i zeby się nie podgryzaly

   Z góry dziękuję pozdrawiam

  2. Wlodi13

   Hej.
   Sklasyfikuj sobie rybki które podobają się Tobie, pod względem wielkości akwarium, wymaganej temp. oraz parametrów pH (kwasowości wody) i GH (twardości ogólnej wody) jakie warunki możesz im stworzyć – u góry w tabelkach masz szczegółowe opisy, a dopiero później możesz zastanawiać się czy gatunki będą żyły w zgodzie. Jest tyle gatunków ryb… że doradzanie na tym etapie to trochę wróżenie. Ze spokojem pomyśl i wybierz wg własnego gustu, rybki i tak możesz wpuszczać do nowego akwarium dopiero po miesiącu jego działania – musi dojrzeć, więc masz czas…

 31. Michał

  Witam mam zakupione i zaaranżowane akwarium 54l (60x30x30) mam w nim 8 neonów inesa, 2 kiryski panda (wiem że żyją w grupach i zamierzam kupić jeszcze 2 albo 3 sztuki),2 zbrojniki pospolite. Czy mogę tam dodać parę ramirez?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. 🙂

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Nie zalecam takiego zestawienia ze względu na wymaganą temperaturę.
   Neon Innesa, Kirysek Panda – 22-24°C (chłodnolubne),
   Pielęgniczki Ramireza – 26-28°C (ciepłolubne).

  2. xBritrex

   dla ramirez moze byc tez 24

  3. Wlodi13

   Podaję warunki optymalne – czyli w których rybki najlepiej będą się czuły i będą najbardziej odporne na choroby. Pewnie że Ramirezki przeżyją w 24°C, ale jest to już skrajna temp. i nie bardzo komfortowa dla nich.
   Jestem przekonany, że przy takiej temp. będą ciągle przebywać koło filtra (o ile jest wewnętrzny) który wydziela ciepło, wiem z własnego doświadczenia.

  4. Woit

   Masz już 12 rybek, chcesz powiększyć stado kirysów i będzie 15. Dla ramirezek nie ma miejsca. Dodatkowo Wlodi13 słusznie zauważył, że nie stworzysz warunków dla nich, bo albo za ciepło dla kirysków, albo za zimno dla ramirezek. Zwróć również uwagę, że w twoim zbiorniku mieści się niecałe 50 litrów wody. Masz miejsce dla 10 małych rybek.

  5. Andrzej

   Zastanów się : w pobliskim Ci zoologicznym ramirezy pływają w ilości 200sztuk w małym baniaczku, w kranówie i żrą to co inne wydalą lub czasem dostaną jakiegoś sypkiego Tropicala.
   Filtracja tych zbiorników to pewnie stara gąbka i bzyczek. Temperatura jakaś tam. Oświetlenie to jarzeniówka a roślinności brak – czasem jakaś gałęzatka.
   I te Ramirezki tak żyją sobie, miesiąc, dwa. A czasem nawet i dłużej jak kosztują powyżej 20zł za sztukę.
   No i teraz pomyśl. Nawet jeśli masz zaniedbane akwarium i masz tam 15 srających welonów, ale filtrujesz, napowietrzasz i karmisz to Ramirezki będą w siódmym niebie i jakby mogły to z wdzięczności by Ci kołysanki śpiewały na Dobranoc, że już nie muszą siedzieć w kranówie i żreć się z setką innych. Amen.

  6. Wlodi13

   Dzielę akwarystów na dwie grupy:
   1) pseudo-akwarystów – którzy cieszą się że mają akwarium i rybki, niekiedy wymieszane biotopami (wymaganymi warunkami wodnymi) że głowa boli, i nie ważne czy zbiornik jest zadbany czy zasrany – bez różnicy, ważne że ma „hobby” – wydał duże pieniądze na akwarium, drogi filtr, extra oświetlenie… niech sobie działa, sprzątać (czyścić) będzie raz w miesiącu, może rzadziej, a kiedy jakaś rybka uśnie to dokupi w sklepie nową bo ma blisko, najważniejsze że sobie pływają – im więcej tym lepiej – bardziej kolorowo…
   2) akwarystów którzy podchodzą do hodowli profesjonalnie – dobiorą obsadę rybek względem parametrów pH, GH, KH o podobnej wymaganej temp. wody i cieszą się 3-4 gatunkami ryb w jednym zbiorniku a nie 10 rodzajami po trochu z każdego że akwarium upchane na maxa… utrzymywanie czystości (bez glonów, brudnych szyb, nagromadzonych odchodów) że baniaczek wygląda jak kryształ, samo zajmowanie się sprzątaniem sprawia przyjemność a efekty pracy dają największą satysfakcję, no cóż, nie wszyscy mają to we krwi, a wszystko to na prawdę za niewielkie pieniądze…
   Krzyż na drogę, bo co niektórzy to wypowiadają się jakby nigdy w życiu nie hodowali Pielęgniczek Ramireza, jednych z najbardziej wymagających rybek jakimi się zajmuję już od kilku lat. …u mnie w sklepie (Poznań) są po 8 zł/sztuka, bez przesady.

  7. Ala

   no ok ale postaraj sie o temperature 25 C i nie trzymaj 2 bojowników razem jeśli samiec i samica to samica zje samca jeśli samiec i samiec to będą walczyć

 32. Bartek

  Czesc, czy jesli nowo nabyty harem ramirez dokladnie 3 dni po wpuszczeniu do baniaka po restarcie składa jaja ( jedna z samic ) to to naturalna sprawa czy moge te sytuacje poczytać za mały sukces i być pewnym, ze warunki ktore im stworzylem są odpowiednie?
  Jest to dla mnie nowa sytuacja, np z Księżniczkami z Burundii przyszlo mi czekac prawie rok na pierwsze młode, tropheusy dały nowe pokolenie f2 po 3 miesiacach a te skurczybyki ledwo wpuszczone a juz sie ten teges.
  Pozdrawiam, Bartek

  Odpowiedz
 33. Adraga

  Witam, posiadam akwarium 200l z dużą ilością korzeni kamieni i roślinami. Chciałbym sobie tam wpuścić 6szt. Ramirezów tylko nie wiem czy będą pasować. Oto obsada: 2 gurami marmurkowe, 30 neonów innesa, ok. 10 kirysków, ok 10 otosków przyujściowych, 4 akary marońskie, kilka piskorków i krewatka filtrująca.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam. Łączenie ze sobą rybek z rodziny pielęgnicowatych nie jest wskazane, może dochodzić do potyczek. Odwołuję do komentarza Eweliny w dziale „Akara z Maroni” która próbowała w ten sposób hodować te dwa gatunki ze sobą. Osobiście mam parkę Ramirezek, przy większej ilości (jak planujesz 3 parki) samce będą też między sobą wojować. Pielęgniczki Ramireza pomimo swojego pięknego wyglądu i małych rozmiarów, są niestety bardzo terytorialne – walczą o swoją przestrzeń w akwarium, szczególnie jeszcze w czasie tarła – u mnie gonią inne rybki, chociaż krzywdy nie robią. W przypadku Akar, pewnie je zdominują i będą się chowały – szkoda bo to też piękne ryby i nie będzie pociechy z ich podziwiania.

  2. Ala

   kiryski jeszcze ci nie zjadły krewetek?

 34. Bobby

  W moim 60l mam 5 neonek, 2 prętniki, 2 gurami dwuplamiste, 3 otoski i 2 krewetki filtrujące. Zmieszczą się jeszcze 2 ramirezy? W akwarium mam dość dużo roślin i kryjówek. Mam też sporą nadfiltrację.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Agata

   Nadfiltracja – ok, ryby się nie poduszą.Ale dla gurami dwuplamistego akwarium jest zdecydowanie za małe. Ta ryba dorasta do 12 cm. Dla prętnika moim zdaniem też, ale to akurat moje osobiste zdanie, ogólne wymagania litrażowe spełniasz. Zamiast dokupować ramirezy skupiłabym się na porządku w tym, co jest. Czyli wyprowadzeniem za dużych rybek do kogoś albo do większego akwarium i dokupieniem tego, czego jest za mało. Neonki i otoski są silnie stadne. 5 i 3 sztuki to za mało, trzeba by zwiększyć trochę ilość tych ryb. I coś jeszcze można dokupić, ale niekoniecznie ramirezki, bo lubią cieplejszą wodę niż neonki (zależy jeszcze jakie masz).

  2. Bobby

   Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o gurami to mam je już dość długo i jedna osiągnęła długość ok. 8 cm, a druga ok. 4 cm. Zdaję sobie sprawę, że mogą urosnąć do większych rozmiarów dlatego w planach mam zakup akwarium 240 l.

 35. Edi

  Witam.Proszę o poradę.Mam zbiornik 60L.kupiłem dwie pary Germany Ramirez i zrobił się problem gdyż mocno się ganiają,mam możliwość przenieść jedną parę do drugiego zbiornika.Akwarium ma 60L w którym są już Prętniki(samiec+dwie samice)Kiryski Brązowe(6)ale nie wiem czy mogą razem być w tym zbiorniku?Proszę o poradę.Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam.
   Na początku chciałabym dodać, iż prętniki karłowate to rybki preferujące wodę od 23-26 stopni, wtedy czują się najlepiej.
   Kiryski brązowe podobnie – od 22-24 jak większość kirysów, preferują chłodną wodę.
   Niestety ramirezy są ciepłolubne i ich optymalna temperatura to od 25 do 27 stopni – tylko one nie pasują do reszty obsady rybek.
   Jeśli chodzi o inne parametry wody lub rybie zachowania to wszystko pasowałoby wspaniale, gdyby nie tak duża różnica temperatur.
   Pozdrawiam

  2. Wlodi13

   Przy temp. ~26°C śmiało możesz trzymać te rybki, jest jednak trochę inny problem, akwarium 60l dla Prętników i Ramirezek może okazać się zbyt małe, tym bardziej że Prętników masz harem (wskazana by była parka). Przeczytaj sobie moją ostatnią rozmowę z Agatą w dziale „Prętnik Karłowaty” jakie istnieją jeszcze zagrożenia (jednak ona ma 112l). Możesz spróbować ale nie obiecuję że przy takim litrażu rybki będą żyły w zgodzie. Wiktorowi poniżej polecałem takie zestawienie, jednak nie wziąłem pod uwagę okresu tarła – kiedy to rybki stają się terytorialne. Dla Ramirezek woda koniecznie pH<7,0 i GH<10°d.

 36. Wiktor

  Czy możecie podać mi jakąś obsadę do 60l z Pielęgniczkami Ramireza i żeby nie ganiały innych rybek no to pomożecie??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Razborki, Neonki (ale Czerwone – też są ciepłolubne), Proporczykowce, Otoski, Kiryski (tylko nie Panda – wolą wodę chłodną), Prętniki, Bystrzyki, Zwinniki…

 37. Damian

  Czy można trzymać ramirezy z paletkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Justyna

   Tak , mozna

 38. Grzesio

  Czy mogę trzymać ramirezy z kakadu w jednym akwarium czy lepiej nie?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Lepiej NIE – samce będą toczyć pojedynki, nawet do zabicia drugiego włącznie. A w czasie tarła będą atakować także samice drugiego gatunku w obronie potomstwa.

  2. Grzesio

   Ok dzięki za odpowiedź.Chyba kupię parę ramirezek ale dopiero po restarcie akwarium.(ale spokojnie kupię je dopiero 3 tygodnie od zalania) Robię akwarium z piachem jako podłoże, korzenie, kamienie, liście (najprawdopodobniej ketapangu), szyszki olchy i rośliny. Oprócz pielęgniczek będą neony czerwone, zwinniki blehera, bystrzyki ozdobne, jakieś kiryski, zbrojnik niebieski i zbrojnik loricaria. Czy ramirezy będą się tam dobrze czuły?

  3. Wlodi13

   Obsada fajna, tylko nie przesadzaj z ilością rybek… zależy jak duże masz akwarium.
   3 grupy ryb ławicowych: Neony, Zwinniki, Bystrzyki (min. 6 szt. najlepiej po 10 szt.) będą wymagać sporo miejsca, przy mniejszych ilościach Zwinniki i Bystrzyki będą zaczepne wobec innych gatunków, Kiryski też lepiej czują się w grupie 4-6 szt.
   Przy odpowiednim litrażu zbiornika, dla Ramirezek będzie OK.

  4. Tom

   Ja trzymam parke ramirez z kakadu i nic się nie dzieje. Z tym, że mam akwarium 200l i jest gęsto obsadzone roślinami, kilka korzeni i kamieni.

  5. Wlodi13

   Cenna informacja, gdyż w mniejszych zbiornikach się kłócą…

 39. Natalia

  Właśnie moja samiczka ‚wydaje na świat’ ikrę, jednak zastanawia mnie, dlaczego samiec tę ikrę jakby zjada… Bo niby broni samicy i tego miejsca, a ikrę i tak bierze do pyszczka… I je?? :/

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeszcze nie dorósł do rodzicielstwa – jest za młody.
   Musisz jeszcze trochę poczekać…

  2. Natalia

   Tamta ikra nie przetrwała, jednak wczorajszej nocy ponownie została złożona ikra przez moje Ramirezki i tym razem pilnują ich dokładnie! 😀 Głównie samiec jej pilnuje, lecz gdy tylko odpłynie kawałek dalej – samiczka strzeże ikry za niego, to na prawdę niesamowite i bardzo ciekawe w jaki sposób te rybki się rozmnażają.

 40. Piotrek

  Czy mogę hodować te ryby w akwarium Low Tech (podłoże z ziemi ogrodowej i zero nawożenia)

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Na pewno nie od samego początku od założenia takiego akwarium!!!
   Ziemia ogrodowa jest bombą związków mineralnych (mikroelementów, makroelementów) oraz związków organicznych, na które to zbyt wysokie stężenia Ramirezki są szczególnie wrażliwe.
   Dopóki akwarium LT porządnie nie ustabilizuje się, rośliny dobrze się nie przyjmą i nie rozrosną, nawet mi trudno powiedzieć ile czasu potrzeba – tygodni, miesięcy… lepiej Pielęgniczek do takiego baniaczka nie wpuszczać. Koniecznie testy wszelakiego rodzaju (nie wystarczą tylko testy pH, GH, KH) aby na bieżąco kontrolować stan wody.
   Druga sprawa – podłoże, ziemię należy przykryć warstwą żwirku, Pielęgniczkom trzeba umożliwić dostęp do piasku, technicznie jest to wykonalne… trochę zachodu.
   Osobiście bym odradzał, Ramirezki to takie delikatne rybki – wrażliwe na wszystko i nieodporne na złe warunki wody.

  2. Asia

   Przepraszam, że się tu tak po chamsku wcinam… Wlodi czy mogłabym prosić Cię o pomoc gdzieś gdzie sobie pogadamy na temat akwarium gatunkowego z pielegnicami w mniej forumowych miejscach?

  3. Wlodi13

   Kliknij poniżej „<<Poprzednie" 😉
   W rozmowie z Kamilą znajdziesz mojego maila.

  4. Piotrek

   Ok, a zamiast substratu z ziemi można użyć jakiś substrat profesjonalny np. jbl aquabasic plus i na ten substrat piasek?

  5. Wlodi13

   Każdą ziemię, każdy substrat należy przydusić czymś cięższym – żwirek 1-3 mm, aby później nie było problemu z wydostawaniem się na zewnątrz i brudzeniem wody, podczas pielęgnacji roślin i ingerencji rybek dennych w podłoże. Ale zastanawiam się czy Ty chcesz akwarium roślinne czy hodować Pielęgniczki? Ja przy swoich Ramirezkach mam wodę krystalicznie czystą i to nie tylko „wzrokowo” przepuszczając ją przez filtr RO3 (aby uzyskać odpowiednie parametry pH, GH) jest pozbawiona w znacznej mierze związków mineralnych, stężenia węglanowego (KH) żeby stworzyć odpowiednie warunki dla tych rybek. Mikroelementy (Multimineral, Kobaltosan, Aquaflorin, Ferro-Aktiv) podaję dosłownie w kropelkach żeby uzupełnić braki dla prawidłowego wzrostu roślin i rozwoju rybek. Samo nawożenie (Tropical Carbo – nawóz węglowy), zajęło mi dwa tygodnie zanim ustaliłem prawidłowe dawki dla roślin i żeby nie szkodziło to Pielęgniczkom. Z makroelementów (Aqua-Plant) – azot i fosfor w ogóle zrezygnowałem gdyż związków tych w zupełności wystarcza od rozkładu odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu. Ja wystartowałem od wody idealnie czystej i wiem ile zachodu mnie to kosztowało zanim stworzyłem optymalne warunki dla Ramirezek. Ty kombinujesz z ziemią ogrodową czy też substratami i na prawdę nie wiem co w efekcie uzyskasz, nie znam się aż tak bardzo na tego rodzaju podłożach, ale wiem jak bardzo delikatne są Pielęgniczki – mało odporne na jakiekolwiek uchybienia.

 41. Nicole

  Kupiłam w zeszłym tygodniu dwie Ramirezy, które miały być parką. Okazało się z tego co widzę, że są to jednak dwie samice.
  Jedna goni drugą podgryzając tą drugą w miejscu odbytu (tam widać tą białą „kulkę” ).
  Narazie przełożyłam ją do kotnika, żeby je oddzielić, bo ta druga była już dość zmęczona. Nie wiem co mam robić…?
  Oddać – to wiem, ale którą? I jak dobrać samca, bo przecież ciężko jest je odpowiednio dopasować?? 🙁

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. On

   Kup do nich samca zrob harem 2+1 powinny sie dobrać same

  2. Nicole

   A gdzie mogę kupić pożywienie dla młodych?

  3. Nicole

   Kupiłam, i się sobrały i oddałam tę samiczkę co mu się nie spodobała. Złożyła ikrę, ale nic z tego nie wyszło. Temperaturę obniżyłam, żeby nie zachęcać ich do tarła, a po jakiś 3/4 tygodniach znowu podwyższyłam, żeby znowu je zachęcić do rozmnażania i teraz samiec ciągle goni samicę, a ona się go boi :/ ma brzydkie kolory i chowa się za filtrem, albo korzeniem 🙁 co mam robić? Może przez to podwyższenie temperatury samiec zrobił się agresywny?

 42. Dominika

  Te ryby są piękne, mam parkę i niedawno zauważyłam ikrę w piaszczystej ,,jamce”. Cóż, należy spodziewać się larw, a za niedługo rybek 🙂 Akwarium gatunkowe, przeznaczone na pielęgniczki. Jestem dumna nie z siebie, ale z rodziców, dali wszystko, niesamowity prezent na gwiazdkę – małe ramirezki 😀

  Odpowiedz
 43. Wlodi13

  Monia, szkoda kasy…
  Testy paskowe są mało dokładne i nie wydawaj pieniędzy na pehametr – 40zł.
  Ja używam testów tylko kropelkowych – b.dokładne, w zupełności zadowalające, np:
  – ZOOLEK Aquatest pHx2 (4,5-9,0pH + 6,0-8,0pH) – 10-15zł,
  – ZOOLEK Aquatest GH-KH – 12-17zł.

  Odpowiedzi: 16
  Odpowiedz
  1. Lena

   Mam akwarium 112l a w nim platki, neonki i kiryski. Niestety mam rzwirek zamiast piasku, ale planuję zrobić takie miejsce w baniaczku. Czy w tedy będę mogła mieć ramirezy? Z góry dziękuję!

  2. Wlodi13

   Wszystko zależy jakie masz parametry wody w akwarium.
   Zauważ że
   Platynki wymagają: 20-26°C, 7,0-8,5pH (zasadowa), 10-30°dGH (źle znoszą wodę miękką GH<10°d),
   Pielęgn. Ramireza: 24-30°C, 5,0-7,0pH (kwaśna), 5-12°dGH (najlepiej czują się w wodzie miękkiej).
   Więc teoretycznie możesz (jest to możliwe) ale będą to skrajne warunki dla obydwu gatunków:
   – temp. 25-26°C (okresowo może być wyższa)
   – woda obojętna 7,0 pH,
   – tward. ogólna GH=10°d,
   – tward. węglan. KH=3-4°d.
   i jest to warunek konieczny, parametry trzeba utrzymywać na poziomie stałym (szczególnie ze względu na Ramirezki – inaczej będą umierać po miesiącu).

  3. monia

   Wlodi kupiłam te testy zoolek. I wyszło PH 7,4 KH po 9 kropelkach zmieniła się barwa a GH po 36 kropelkach. Jeszcze kupiłam NO3 i wyszło około 20.

  4. Wlodi13

   Rozumiem że są to badania wody akwariowej, a wodę pobierałaś bezpośrednio z kranu bez żadnego zmiękczania. Otóż pH=7,4 i KH=9°d jest typowe dla większości kranówek w Polsce (na południu mają trochę niższe wartości, a i tak to jeszcze zależy od ujęcia) ale twardość ogólna wyszła wysoka !!! GH=36°d – woda bardzo twarda. Dobrze przeprowadziłaś test? Ważne aby fiolkę za każdym razem przed pobraniem próbki porządnie wypłukać w wodzie akwariowej – dotyczy to każdego rodzaju testu.
   NO3=20 mg/l – bardzo dobry wynik, przykładowo [mg/l]:
   do 40 – stęż. wspomagające rozwój roślin,
   40-80 – stęż. powodujące wzrost glonów,
   80-140 – zahamowanie wzrostu roślin i gwałtowny wzrost glonów,
   > 140 – stęż. niebezpieczne dla życia ryb i roślin.
   Ok, podałaś co wyszło więc…? Czy Monia i Lena to ta sama osoba? …trochę się pogubiłem 😉

  5. monia

   Lena to inna osoba, jej trzeba pytać czemu podpięła się pod Twoją odpowiedź do mnie 🙂
   Co to testów, wszystkie robiłam po uprzednim przeczytaniu instrukcji obsługi i wszystkie buteleczki i strzykawki płukane były 3 razy, oczywiście w wodzie z akwarium. Za 2-3 dni powtórzę ten test GH, może kropelki jakieś zapowietrzone leciały z buteleczki… Woda faktycznie jest z południa ale nie z kranu a ze studni… Co więc? Zobaczymy co wyjdzie w drugiej próbie. Jeśli znowu około 36 to co z neonkami ineskami, które pływają od prawie 2 lat w tej wodzie i żadna nie padła? Glonojada też mam a tu piszą o twardości 1-15, i tetry 2-10… :/

  6. Wlodi13

   Jako początkujący akwarysta, a było to jakieś 10 lat temu, też nie zwracałem uwagi na parametry wody, a kierowałem się bardziej temperaturą aby była odpowiednia. Hodowałem wówczas m. in. Neonki Innesa (1-12°dGH), Kiryski Panda (1-12°dGH), Razbory Klinowe (1-12°dGH) itd. – nie będę wymieniał wszystkich gatunków, a woda w akwarium była bezpośrednio z kranu GH=20-22°d i rybki też sobie żyły, nawet długo… ale nigdy nie dożywały przeciętnego wieku określanego w powyższych tabelach: Inneski – 5-10 lat, Pandzie – 10 lat, Kliniki – 5 lat… chociaż z tych wszystkich najbardziej wytrzymałe okazały się Razbory a powinny żyć najkrócej. Jaki z tego wniosek?
   Jednak Pielęgniczki Ramireza w takich warunkach nie przeżyły dłużej niż miesiąca… byłem jeszcze wtedy za mało doświadczony – głupi, zielony… 😉 dopiero po latach powróciłem do hodowli rybek które od samego początku najbardziej mi się podobały.

  7. monia

   Zrobiłam testy powtórnie dzisiaj. PH bez zmian czyli 7,4, KH również 9 a GH 1 mniej czyli 35. Sprawdziłam też wodę ze studni przed podmianą i dla czystej GH wyszło mi 33. Co można zrobić, żeby zbić to wredne GH do poziomu akceptowalnego dla w/w rybek?

  8. Wlodi13

   Jedynie filtr RO jeśli chcesz wykorzystywać wodę ze studni, z tym że filtracja taka wymaga ciśnienia. Pytanie, czy woda do domu dostarczana jest przez hydrofor (pompę wodociągową) czy pobierasz ją tylko za pomocą wiadra? …wtedy filtr RO odpada i pozostaje tylko woda destylowana – kupna, nic innego więcej nie zrobisz aby uzyskać odpowiednie parametry.
   Martwi mnie też inna rzecz, nie chodzi tutaj już o rybki (sru z rybkami) ale o Twoje zdrowie, czy Ty spożywasz tą wodę ze studni. Norma zdrowotna przewiduje pewne granice zawartości węglanu wapnia dla wody pitnej i wynosi ona 60-500 mg/l (GH=3-28°d), u Ciebie jest 33-35°d !!! – woda taka musi być KONIECZNIE PRZEGOTOWANA przed spożyciem …gotowanie zbija twardość wody, szczególnie przy tak wysokich stężeniach CaCO3.

  9. monia

   Wody ze studni od wielu lat nie używamy do spożycia. Kilkanaście lat temu była badana przez sanepid i wg nich woda była wręcz idealna. Ujęcie znajduje się na głębokości około 24m i wrzucona jest zwykła ruska pompa głębinowa i wężem płynie bezpośrednio do podlewania ogródka, do podmiany wody w oczku wodnym (z karasiami) i do butelek dla rybek z akwarium. W kranie mamy wodę z wodociągów ale myślałam, że ze studni będzie dużo lepsza niż z kranu z chlorem i innym dziadostwem…
   Spróbuję z wodą destylowaną, tylko ile jej dolać? Akwarium ma 112L i podmiany robię co 7-10dni około 35L.

  10. Wlodi13

   A sprawdź parametry wody kranowej, może wyjdą lepsze wyniki.
   Chlor to nie problem, łatwo można go się pozbyć, a używany jest tylko i wyłącznie do dezynfekcji niepożądanych bakterii w wodzie – chodzi o przesył rurami które mogą zanieczyścić wodę.
   Ale jeśli teraz masz w akwarium twardość GH rzędu 35-36°d, woda destylowana ma GH=0°d, to sobie wyobraź ile tej destylowanej byś musiała wlać aby uzyskać GH<10°d.
   Przynajmniej 2/3 akwarium – woda destylowana – jakieś 75l, chyba szkoda w ogóle zachodu, podmianami będziesz robiła to pewnie przez pół roku, nie mówiąc już o kosztach.

  11. monia

   Testy wody kranowej: ph 7,0 gh 23 kh 14. NO3 tez zrobiłam i wyszedł podobny kolor czyli ze skali wynika 20…

  12. Wlodi13

   W kranówce z kolei niższa twardość ogólna GH=23°d a wysoka twardość węglanowa KH=14°d – jak nie urok to sraczka. Niestety w obydwu przypadkach (studnia, kranówka) aby uzyskać odpowiednie parametry będziesz musiała użyć dużo wody destylowanej.
   Docelowo proporcja zmieszanych wód w akwarium powinna wyglądać następująco:

   1) studnia + destylow. (ok. 28/72%)
   – woda ze studni 30-32l
   – woda destylow. 80-82l
   wówczas parametry GH, KH wyjdą odpowiednio
   – GH=10°d
   – KH=3°d

   2) kranówka + destylow. (ok. 33/67%)
   – kranówka 35-40l
   – destylow. 72-77l
   w tym przypadku parametry wyjdą
   – GH=7-8°d
   – KH=4-5°d

   Oczywiście podane przeze mnie ilości (objętości) są orientacyjne, ale pomogą Tobie zobrazować ile tej wody destylowanej będziesz potrzebować, a wychodzi jej w obydwu przypadkach dosyć sporo.
   Wartość GH raczej będzie w przybliżeniu oszacowana dobrze, jednak KH w dużym stopniu zależy od gęstości roślin w akwarium, sposobie nawożenia. Zatem po każdej podmianie (mieszaniu wód) należy regularnie kontrolować pH, GH, KH co w efekcie wyszło.
   Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, parametrów nie możesz zmienić nagle, wymaga to czasu i stopniowego obniżania wartości. Na początek możesz zacząć od podmian w stosunku 50/50% (17l wody ze studni lub kranówki + 17l wody destylowanej), po kilku tygodniach proporcje możesz coraz bardziej różnicować – 45/55%… 40/60%… 35/65%… 30/70%… i tak już przy każdej podmianie.

  13. Wlodi13

   Masz jeszcze jedną możliwość, przy której uzyskasz najlepsze wyniki – mieszać wodę ze studni z kranówką (pół na pół) + woda destylowana – (18%+18%)+64%
   docelowo w akwarium (20l+20l)+72l i wtedy parametry wyjdą:
   – GH=10°d
   – KH=4°d

  14. monia

   Jednym słowem masakra :/
   Jeśli chodzi o rośliny to mam dużo, bardzo dużo takiej trawki, nie wiem jak się nazywa ale szybko rośnie i pod żwirem puszcza pędy. Do tego dwie inne roślinki, których nazw nie pamiętam, po 2 krzaczki i jeden anubias. Rosną bez nawożenia, na początku dodawałam trochę węgla w płynie ale to było prawie 2 lata temu. A jeszcze mam jedną dużą gałęzatkę.
   A czy 4 spore kamienie mogą być odpowiedzialne za tak twardą wodę?

  15. Wlodi13

   No wiesz, sprawdzałaś GH dla wody bezpośrednio ze studni (33°d) i z kranu (23°d), w akwarium miałaś 35-36°d więc skałki trochę zatwardziły wodę – wszystkie minerały typu skały, muszle, zawierające związki wapnia w pewnym stopniu podniosą GH.
   Ale czy taka masakra…? z początku tak, aby obniżyć do wskazanej wartości 10°d, jednak gdy osiągniesz już ten poziom, regularne podmiany (35l) będą wyglądać następująco:
   – woda ze studni + kranówka – 12,5l
   – woda destylowana – 22,5l
   Z tym że Ty robisz duże podmiany – rzędu 30%, w zupełności wystarczyłoby 20-25% tj. 22-28l,
   zakładając cotygodniowe podmiany 25l, wyszłoby:
   – woda ze studni + kranówka – 9l
   – woda destylowana – 16l.
   Do czasu obniżenia GH do 10°d możesz robić podmiany 35l – szybciej wtedy uzyskasz oczekiwany poziom, ale później możesz zmniejszyć do 25l, zaoszczędzisz na wodzie destylowanej.
   Niestety, tak to wygląda, ja też robię mieszanki 40/60%, chociaż ostatnio zwiększyłem proporcje do 35/65%, z tym że ja nie kupuję wody destylowanej a filtruję przez RO3, na to samo wychodzi a koszty o wiele mniejsze.

  16. Kotbury

   Witam na forum.
   Bardzo wam dziękuję za tą dyskusję, bo dzięki niej i niedawnemu powrotowi do akwarystycznego hobby z dzieciństwa znalazłam przyczynę tracenia wzroku, którego podłoże lekarze wynaleźli w chorobie nerek. Rok jeżdżenia po okulistach, szpitalach itd… i niedawno zmierzona woda w domu – i wszystko jasne… Nie da się tego pić!
   I wszystko dlatego, że zamarzyły mi się pierwsze w życiu pielęgnicowate- właśnie ramirezki.
   I dzięki za wskazanie konkretnych preparatów do pomiarów wody bo nie ukrywam, że wcześniej wody nie mierzyłam, bo wszędzie tylko słyszałam, że paski są kiepskie, i że muszę od razu walizkę testów kupić- co mnie przerażało.

 44. NumerousFir25

  ramirezy pokojowo nastawione tylko szkoda że samiec zabił mi prystelkę????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Taka natura 😉 Mniejsze ryby stają się łupem innych, większych, sprytniejszych.. zawsze tak było 🙂 Zależy jak i w jaki sposób samiec zaatakował rybkę i ją zagryzł – możliwości jest po prostu wiele, a metod – tysiące, wystarczy mała zaczepka i jedna najbardziej płochliwa rybka wyskakuje, nie jesteś na interwencji akwarium i już jest zgon, przecież 1/3 organizmu ryby to woda – po jej wyschnięciu i utracie ryba nie jest w stanie przeżyć – to nie rak, ani krewetka. Rozumiem, że tragedia stała się w wodzie, a więc nie była to zaczepka tylko zwykłe zabójstwo prystelki.
   No widzisz, jestem w stanie się tak rozpisać.. życzę samych sukcesów oczywiście 😉
   Pozdrawiam

 45. Tomek

  Witam.
  Bardzo mi się podobają te rybki ale zastanawiam się
  ile sztuk i jakich w akwarium 90 litrów, będą tam również inne rybki.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Najpierw musisz zastanowić się czy zapewnisz im odpowiednie warunki:
   – woda kwaśna, lekko kwaśna <7,0 pH,
   – woda miękka – najlepiej nie więcej niż 10°dGH.
   Inaczej długo nie pożyją.

 46. Kami

  Po zakupie samiec nie za bardzo chce pływać trzyma się cały czas dna. samica pływa po całym akwarium. co może być przyczyną?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Bartek

   Witam, jestem doświadczonym chodowcą tego gatunku i zawsze tak mi się działo po przeniesieniu z jednego zbiornika do drugiego(np zakup w sklepie zoologicznym). Samica jak widzę nie przejęła się przenosinami i już normalnie pływa-to dobrze! Samiec powinien zacząć pływać po około
   4-5 dniach. Daj mu czas się przyzwyczaić, a wszystko pójdzie dobrze!

  2. Wlodi13

   Cześć, zgadzam się z Bartkiem i dodam jeszcze dlaczego tak się dzieje. Oprócz zmiany otoczenia (także transport), która oczywiście wywołuje duży stres u niemalże każdej rybki, w zależności od gatunku aklimatyzacja do nowych warunków przebiega u jednych szybciej, u drugich wolniej. Pielęgniczki Ramireza należą do tych szczególnie wrażliwych, które potrzebują więcej czasu…
   Jednak nie tylko otoczenie ma wpływ, w rozumieniu że rybka znalazła się w innym miejscu. Chodzi o to, że nastąpiła zmiana parametrów wody (pH, GH, KH oraz temp.). Nigdy nie trafisz, aby w Twoim akwarium były takie same parametry jak we wodzie ze sklepu. Każda niewielka odchyłka pH, GH, KH przez Pielęgniczki jest bardzo odczuwalna, także zmiana temp. podczas transportu (w szczególności zimą). Podobne zachowania mogą wystąpić nawet przy dużych podmianach wody, kiedy rybka jest już przez dłuższy czas w swoim akwarium. Też jestem hodowcą Ramirezek i powrót do „normalności” następował zazwyczaj po dwóch dobach, po tym czasie rybki zaczęły nabierać pięknych kolorów oraz jak na swój sposób charakterystyczną żywiołowość. Z płetwami bywało różnie, aby odzyskały aksamitny (połyskujący), zdrowy wygląd, czasem wymagało to więcej czasu.
   Pozdrawiam hodowców Ramirezek 🙂

 47. Asia

  Witam, wczoraj zakupiłam dwie ramirezki i chciałam mieć parkę, ale nie widzę pomiędzy nimi wyraźnej różnicy, pan w zoologicznym powiedział ze samiczka jest mniej wybarwiona i mniejsza tyle ze teraz są prawie tak samo wybarwione. Nie widzę pomiędzy nimi dużej różnicy w płetwie grzbietowej oraz brzusznej. Jest szansa że sprzedali mi dwa samce ? Czy jest jakiś sposób żeby je odróżnić na 100 %. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. szymon

   samiczka płetwy przy pysku spuszcza bardziej w dół,a te najbliżej głowy ma krótsze od samca.
   Jednak jeżeli są to młode ramirezki to zapewne tego nie widać.

  2. Wlodi13

   Pielęgniczki Ramireza w młodym wieku faktycznie są bardzo podobne do siebie (jeśli chodzi o płeć), więc czy to samczyk, czy to samiczka rozróźni tylko doświadczony akwarysta (zaufajmy panu ze sklepu, przecież chyba na tym się zna). Jeśli parka jest w tym samym wieku (jednak nie możesz tego wiedzieć na pewno) samiec będzie ciut większy. Z ubarwieniem zdecydowana różnica nastąpi w późniejszym czasie, chociaż rybki te potrafią zmieniać intensywność kolorów w kilka sekund – jak kameleony – pod wpływem stresu, stanu pobudzenia, nawet podczas karmienia… itp. 🙂 Samiec ma bardziej „agresywne” (ostre) kształty płetw, które też z czasem staną się bardziej wyraziste. 100% procentową pewność rozróżnienia samiczki będzie, jeśli zauważysz u niej na czerwono zabarwiony brzuszek. A czy to parka odmiennej płci zaobserwujesz podczas pierwszych zalotów, widok tak przepiękny że nie w sposób tego przeoczyć… Ogólnie samo zachowanie też jest trochę odmienne u obu płci, ale jak wcześniej wspomniałem pozna to tylko hodowca który trochę dłużej już tym gatunkiem się zajmuje. Pozdrawiam.

  3. Asia

   Bardzo dziękuję za pomoc, jedyne co teraz widać to delikatnie zaróżowiony brzuszek u rybki która miała być samcem 🙂 więc może samiec jest młodszy dlatego teraz mniejszy 🙂 jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 🙂

 48. Kuba77

  Witam. Czy można nawozić akwarium (makro, mikro i carbo) przy trzymaniu tych ryb? Dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć. Można, ale ostrożnie z dawkowaniem, szczególnie Carbo, Ramirezki źle znoszą zbyt wysokie stężenie węgla, a Carbo podnosi twardość węglanową wody (KH) najlepiej aby ten parametr nie wzrósł w ciągu tygodnia (pomiędzy podmianami wody) więcej niż 1°dKH. Pytanie czy makroelementy są potrzebne (azot, fosfor), w zależności jaka obsada rybek i bujność roślin w akwarium. Azot i fosfor uwalnia się w procesie rozkładu odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu, więc przy większej ilości rybek nie zaleca się dodawanie makroelementów. Mikroelementy jak najbardziej tak. Pozdrawiam.

  2. Kuba77

   Mam parę ramirezek ale jak carbo raczej nie to czy można CO2? Dzięki za radę.

  3. Wlodi13

   Carbo można aplikować w preparacie, sam w ten sposób nawożę rośliny, tylko z rozwagą… CO2 również można…
   Należy obserwować zachowanie rybek, czy przy zbyt dużych stężeniach węgla nie zaczną się męczyć, to wszystko 🙂

  4. Kuba77

   Ok, a jakby podawać 2 ml CO2 codziennnie to czy by to nie zabiło ramirezek?

  5. Wlodi13

   A jak duże akwarium? i czy dużo roślin?

  6. Kuba77

   Akwarium 112l i dużo roślin.

  7. Wlodi13

   Proponowałbym na początek 1,0 ml Carbo dziennie i porównał twardość węglanową (KH) zaraz po podmianie świeżej wody oraz drugi test tuż przed następną podmianą (w odstępstwie 1 tyg.). Wiem że na opakowaniu preparatu jest podane aplikowanie 2ml/100l ale wg moich obserwacji jest to zbyt duża dawka jeśli chodzi o Ramirezki. W zależności co pokażą testy KH, aplikowanie Carbo zmniejszyć lub zwiększyć, obserwować zachowanie rybek i czy roślinki dobrze rosną. Ważne też jest jakie parametry woda akwariowe posiada aktualnie, najlepiej jakby stężenie węglanowe było w granicach 3-4°dKH.

  8. Kuba77

   Ok, wielkie dzięki za informacje.

 49. Mila

  każda ryba w ogólnym akwarium może zjeść jajeczka naprzykład zbrojnik lub sum

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Tak lecz ramirezki dobrze pilnuja ZWYKLE jajeczek

   Pozdtawiam

 50. Mila

  Dziś wykluły mi się młode około 16 sztuk już miały tarło 5 raz.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rafał S.

   Jak długo maż Ramirezki u siebie? Trzymasz w ogólnym?
   Moje są u mnie dopiero 3 tygodnie. Drugi raz miały tarło i drugi raz jajeczka zniknęły ????

  2. Mila

   ja mam ramirezki 2 miesiące mam je w ogólnym akwarium z innymi rybkami i za każdym razem miałęm po minimum 15 rybek narodzonych . jak zobaczysz jajeczka odgrodź to miejsce czyms naprzykład kotnikiem 🙂

 51. Rafał S.

  Piękne rybki. Kupiłem parkę w cenie jednej sztuki bo samczyk był trochę mizerny i dostałem go za darmo.
  Zaaklimatyzowały się super. Samczyk odżył, a był mizerny chyba dlatego że ma trochę krzywy pyszczek i nie mógł pewnie konkurować o pokarm. Właśnie samica złożyła jajeczka po raz drugi. Pierwszym razem był niewypał. Chyba sami rodzice zjedli jajka albo nie pilnowali i ktoś się ucieszył z darmowego kawioru ????.
  Tym razem samica siedzi nad nimi drugą dobę. Może coś będzie. Jak nie to trzecim razem jajka pójdą do inkubatora.
  Jakieś rady jak dbać o narybek?
  Przygotować nowy zbiornik dla młodzieży czy mogą zostać w głównym?
  W akwarium są jeszcze Kiryski Panda, Rasbora galaxy, Otoski, krewetki Amano i Red Cherry.
  Dzięki.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, nie wiem jaką temperaturę teraz masz w akwarium, gdyż pewne rzeczy się „kłócą”. Do tarła należy podnieść temp. do 28°C, razbory galaxy i otoski to wytrzymają jednak kiryski panda już nie – powyżej 25°C słabną i padają. Narybek ramirezek też powinno się trzymać w cieplejsze wodzie aby maluchy się nie wychładzały.

  2. Rafał S.

   Dzięki za szybką odpowiedź.
   Temperaturę utrzymuję cały czas w granicach 25-26 stopni. Nie robiłem jakiś specjalnych warunków by wymusić tarło u ramirezek. O dziwo znalazły sobie kącik pośród gęstej roślinności a nie na piasku czy kamieniach których też mam sporo. 1/4 zbiornika to plaża. Może podawanie żywego i mrożonego pożywienia pobudziło je do tego. Pierwsze tarło miało miejsce dzień po wpuszczeniu ich do zbiornika, ale jak już pisałem następnego dnia rano gniazdo było już puste.
   Czy pomysł z inkubatorem w innym, specjalnym do tego celu zbiorniku to dobre rozwiązanie?

  3. Wlodi13

   Jak najbardziej – w kotniku musi być większa temp. niż teraz masz w akwarium. Nie wiem kto zjadł ikrę za pierwszym razem, jest to smaczna przekąska dla wielu rybek, chociaż nie wydaje mi się aby to były razbory albo otoski, sama matka lub samiec ramirezka potrafią „wciągnąć” własną ikrę, szczególnie jak są jeszcze za młode na rodzicielstwo. Ale teraz, kiedy dba o swoje przyszłe potomstwo drugi dzień to pewnie już dojrzała do roli matki. Jednak z narybkiem będzie trudno jeśli nie będzie wyższa temp.

  4. Wlodi13

   Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak, przeniósł pandy do innego zbiornika na czas podniesienia temp. Nie ruszał ikry (czy roślinki na której zostały złożone jajeczka), jak już ramirezka znalazła ustronne miejsce – nie tykać się tego, niech ona spokojnie wahluje sobie płetwami i opiekuje się ikrą. Gdy wylęgną się wszystkie młode, przenieść je wtedy do kotnika i nadal utrzymywać ciepło, a pandy z powrotem.

  5. Rafał S.

   Tak zrobię póki nie zamknąłem poprzedniego zbiornika. Przeniosę pandy na czas podniesienia temperatury. Dzięki za dobrą radę. Nie ma to jak doradzi doświadczony akwarysta. Dziś po pracy wrzucę rowniez jajeczka artemii do inkubatora żeby wylęgła się na czas i maluszki miały co skubać.
   Jeszcze raz dziękuję za porady i pozdrawiam.

  6. Rafał S.

   Wczoraj prosto po pracy pojechałem kupić kotnik.
   Po powrocie do domu rozczarowanie. Jajeczka zniknęły, ramirezki każda w innym kącie akwarium. Straciły kolory. Stres?
   Dziś już znowu samica lata za samcem i kolory też już wracają.
   No nic. Może do trzech razy sztuka. Kotniczek już jest, inkubator w drodze. Może następnym razem jednak nie będzie potrzebny bo akwarium coraz bardziej zarasta. Szkoda że nie mogę wrzucić tu ich fotek bo są naprawdę piękne, no ale to nie forum choć odpowiedzi są uzyskiwane sprawniej niż na nie jednym forum akwarystycznym. Tak trzymać ????

 52. Rafał99

  Czy można stosować dwutlenek węgla przy trzymaniu tych ryb?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Oczywiście, nawet będzie to lepszym rozwiązaniem niż nawożenie roślin węglem w preparatach.

 53. Bartek

  Od pewnego czasu trzymam Ramirezki (pare) w akwarium 120 l, na początku żyją dobrze jedzą pływają ale po 3-4 tygodniach zdychają. Parametry mam takie jak w opisie powyżej. W akwarium są 2 skalary 2 gurami mozaikowe stadko neonów czerwonych i 2 krewetki filtrujące. Co mam zrobić aby pielęgniczki mi nie zdychały? Proszę o szybką odpowiedź i dziękuje.

  Odpowiedzi: 20
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, podaj konkretnie wszystkie parametry jakie posiada Twoje akwarium – pH, GH, KH, temp., sposób filtracji, czy masz napowietrzanie, roślinki, jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości.

  2. Bartek

   pH-7.0 twardość-8 temperatura-27 stopni. Mam filtr mini kani 120 jest filtrowanie przez torf, mam napowietrzanie jest dużo żywych roślin,są korzenie, kamienie i różne kryjówki podmiany robię co tydzień około 15-20%

  3. Wlodi13

   Jedno jest pewne, jeśli któryś raz z rzędu po miesiącu padają to musi być coś nie tak z wodą… Nie sądzę aby to było zbyt duże stężenie azotanów, robisz częste podmiany wody, koniecznie sprawdź twardość węglanową wody KH (nic o tym nie wspomniałeś) przy dużej wartości Ramirezki męczą się, słabną, stają się mało ruchliwe, nie mają apetytu, ogólnie tracą odporność… Przy nawożeniu roślin trzeba uważać na dawkowanie, są szczególnie wrażliwe na nawozy węglowe, przy wzbogacaniu wody związkami mineralnymi też trzeba postępować roztropnie… Sprawdź KH, najprawdopodobniej to jest przyczyną, ja dla swoich Ramirezek nie dopuszczam aby wzrosło więcej niż 3°dKH.

  4. Bartek

   Ok, wielkie dzięki za pomoc

  5. Bartek

   Cześć, zrobiłem test wody w akwarium pH 7 GH 7 KH 5. Czy przy takich parametrach mogę kupić ramirezki czy coś poprawić?

  6. Wlodi13

   Cześć, proponowałbym KH doprowadzić do 3°d. Do obniżania twardości węglanowej ja stosuję Aquacid pH minus (firmy Tropical) dostępny w opakowaniach 30 ml lub 500 ml. Używając tego preparatu trzeba szczególnie uważać, w żadnym wypadku nie podawać go bezpośrednio do akwarium, jest to środek zawierający kwasy (jednak nie zawiera kwasu fosforowego szkodliwego dla rybek), który w początkowej fazie gwałtownie zmienia wartość pH a później stopniowo powoduje spadek KH. Po upływie jednej doby kwasowość (pH) powraca do poprzedniej wartości (przed zaaplikowaniem preparatu) kosztem twardości węglanowej, która zdecydowanie się obniży. Podmiany wody w akwarium robisz 15-20% ze 120l zatem jakieś 20l co tydzień, zatem dawkowanie Aquacid pH minus zrób 6 ml na te 20l ale zanim wlejesz wodę do akwarium odczekaj 24 godz. Po dwóch tygodniach (po dwóch podmianach z tym preparatem) powinieneś uzyskać twardość węglanową 4°dKH, po kolejnych dwóch tygodniach już 3°dKH. Niestety, aby później utrzymać tą wartość, na bieżąco (do każdej podmiany) będziesz musiał aplikować preparat, pewnie dawkę będziesz mógł zmniejszyć ale to już sam sobie określisz jaką, kontrolując testami, trudno mi tutaj podpowiedzieć – ja mam mniejsze akwarium i inne wartości początkowe KH wody do podmiany. Wiesz, długo z tym eksperymentowałem i doszedłem do pewnych wniosków: żeby obniżyć twardość węglanową o 1°dKH w akwarium należy użyć preparatu 10ml/100l. Ty masz 120l, więc wychodzi 12ml, jednak jak masz już pływające rybki bezpieczniej było rozbić to na dwa razy po 6ml, lepiej nie ryzykować – to jest silny środek. Tyle co mogę doradzić, musisz później sam dawki określić metodą prób i błędów, nawet producent produktu nie podaje jak to stosować.

  7. Wlodi13

   Jeszcze jedna informacja, twardość węglanowa (KH) jest pewnego rodzaju buforem dla kwasowości (pH) wody, zatem przy stosowaniu powyższego preparatu gdy dojdziemy do 0°dKH przy dalszym aplikowaniu zaczniemy obniżać pH. Dlatego sugerowana przeze mnie dawka była 6ml dla 20l podmienianej wody, przy większej mógłbyś zdecydowanie zbić kwasowość a w konsekwencji przy wlewaniu do akwarium „poparzyć” rybki. I mała korekta, twardość 3°dKH pewnie uzyskasz po dłuższym czasie aplikacji Aquacid pH minus niż podałem wcześniej, nie wziąłem pod uwagę że przecież do tych 120l (o dKH=5°) ciągle dodajesz 20l nowej, która wcześniej też miała twardość węglanową 5°dKH. Myślę jednak, że po uzyskaniu w akwarium 4°dKH możesz wpuścić Ramirezki a podawanie preparatu kontynuować dalej (6ml na 20l podmienianej wody). Za każdym razem (po każdej podmianie) kontroluj wartość KH w akwarium aż do uzyskania 3°dKH, wtedy dawkę będziesz mógł zmniejszyć (sam zobaczysz), ale proces ten pewnie się wydłuży niż wstępnie zakładałem (przecież ciągle 20+20+20…). A rybkom nic się nie stanie, założona przeze mnie dawka powinna być w zupełności bezpieczna.

  8. Bartek

   Wlodi13 czy znasz się też na paletkach? Mam drugie akwarium z dyskowcami 320l i moje akwarium zaatakowała ospa rybia. Ma środek tropikal ichtio i czy to pomoże rybom i czy mi nie padną. Proszę o szybką odpowiedź bo te ryby są dla mnie bardzo ważne. Dziękuję.

  9. Wlodi13

   Paletek nigdy nie miałem, ale moje Ramirezki kiedyś przechodziły rybią ospę. Zareagowałem już następnego dnia kiedy zaczęło pojawiać się więcej kropek. Nie wiem jaka reakcja była u Ciebie, czy choroba dopiero pojawiła się czy już jakiś czas trwa. Przy szybkim postępowaniu (liczy się każdy dzień) Tropical Ichtio powinno pomóc (postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu), przy spóźnionym zauważeniu choroby pozostaje zastosować mocniejszy środek Tropical CMF, tylko nie wiem jak to rybki zniosą (CMF jest dosyć agresywny). Bezpieczniejszy jest Ichtio …u mnie pomogło, a Ramirezki to na prawdę delikatne (wrażliwe) rybki.

  10. Bartek

   Cześć ospę zauważyłem od razu przedwczoraj ryby jeszcze tego nie miały wpuścił środek i ryby zachowują się normalnie- jedzą gdy podchodzę do akwarium przepływa ja do mnie i nie mają sklejonych płetw wiec chyba to przetrwają;-)

  11. Wlodi13

   Cześć. To dobrze że mają apetyt (to bardzo ważne), przy tak szybkiej reakcji Tropical Ichtio powinien wyleczyć ospę. U moich rybek kulorzęsek zaczął ustępować (poprawa widoczna gołym okiem) już po 3-4 dniach, białe kropki zaczęły zanikać. Jednak ważne jest aby kurację przeprowadzić całkowicie (nawet po zniknięciu pasożytów) tj. 12 dni – 4 dawki lekarstwa i 3 podmiany wody wg zaleceń producenta, aby choroba nie powróciła. Powodzenia, trzymam kciuki.

  12. Bartek

   Jak teraz patrze na ryby to wszystkie kropki zniknęły a wczoraj było ich troszkę:)

  13. Bartek

   Cześć, kupiłem nowe ramirezy, mam już je od około 4 tygodni i mają się świetnie, tylko że w sklepie były dobraną parą a u mnie się rozdzieliły. Czy da się je znowu połączyć.

  14. Wlodi13

   Cześć. A masz tylko tą jedną parę czy więcej Ramirezek? Zmiana warunków, otoczenia jest normalną rzeczą że rybki nie mają się ku sobie (niepokój, stres), czasem wymaga to czasu aby ponownie zaaklimatyzowały się, chociaż 4 tyg. to już trochę dużo. A są mniej więcej tej samej wielkości? bo czasem może to być spowodowane różnicą wieku, wtedy trzeba trochę poczekać… albo po prostu charakterność rybek, wymaga to wtedy więcej cierpliwości, ale w końcu powinny się dobrać razem 😉

  15. Bartek

   Mam parę ramirezek w takim samym rozmiarze, w sklepie przygotowywały gniazdo. U mnie nie są przestraszone, wręcz przeciwnie są bardzo ciekawskie.

  16. NumerousFir25

   dajesz im żywy pokarm.Jak nie to będą zdychać.Polecam wodzienie????

  17. Wlodi13

   wodzienie, rozwielitkę, artemię, ochotkę, doniczkowce… wszystko wcinają – należy urozmaicać

  18. UlaUlaśka

   Co do tych przed-ostatnich to są one poniekąd źródłem białka i larwą chętnie zjadaną przez ryby, ale kupione z niesprawdzonego sklepu, bądź (w przypadku żywego pokarmu) źle przepłukane często są nosicielami pasożytów, wystarczy jedna zarażona rybka, dlatego wolę nie ryzykować i karmić rybki wodzieniem lub rozwielitkami. Co do ramirez to sama wiem, że bardzo przepadają za rurecznikami i artemią, tu się zgodzę z Wlodi 🙂
   Pozdrawiam

  19. Wlodi13

   Rurecznik (tubifeks) – ostatnia rzecz jaką podałbym swoim Ramirezkom… właśnie z obawy przed zarażeniem!!!

  20. monia

   Wlodi13 jako że jestes spec to mam pytanie, co sądzisz o testach z aukcji allegro nr 6155815630? I jeszcze tester ph z aukcji nr 6650050041.

 54. Kamila

  Witam. Zakochałam się w tych rybach. Zakładam akwarium – w zasadzie dla nich. Mam pytanie. Ponieważ niestety, ale to niestety nie mam miejsca na większe i mój małżonek też jest krzywo nastawiony do akwarium – muszę się zadowolić jedynie 50l (60x30x30). Chce tam miec 2 Ramirezy.

  I moje pytanie – powinnam zakupić parę Ramirez (żeński i męski) czy moję mieć 2 samce? Samce są troszke ładniejsze a nie zależy mi na rozmnażaniu, w takim małym akwarium i tak nie mam miejsca dla rodziny Ramirez.

  Chcę do towarzystwa wpuścić Neony simulans – myślę o 20 szt. Czy będzie im razem dobrze w takiej ilości? Żadnych innych ryb więcej dodawać nie będę. Jeszcze na dno wejdzie 4-5 krewetek Red Cherry do sprzątania dna 😉 ale one zajmują inną partie akwarium więc myślę, że przeszkadzać nie będą.

  Będę szczerze wdzięczna za odpowiedź bo to moje 1 akwarium.
  Kamila

  Odpowiedzi: 21
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam. Pielęgniczki Ramireza to piękne rybki, sam jestem ich miłośnikiem i hoduję je już od kilku lat – są moimi i mojej żony ulubieńcami 🙂 Niestety muszę Ciebie zmartwić, hodowla ich to niemałe wyzwanie, jest to gatunek szczególnie wrażliwy na złe warunki wody, są mało odporne i chorowite jeśli nie stworzysz im właściwych parametrów wody: kwasowość/zasadowość (pH), twardość ogólną (GH) i węglanową (KH), zbyt duże stężenie azotanów (po rozkładzie resztek pokarmu i samych odchodów). Patrz na tabelkę wyżej: 5,0-7,0 pH, 5-12°dGH z mojego doświadczenia twardość węglanowa poniżej 3°dKH, zwykła woda z kranu nie ma takich właściwości – trzeba ją odpowiednio przygotować. Same Neonki Simulans: 3,0-6,5 pH, 1-8°dGH!!! Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę na co się porywasz. Jeśli chodzi o obsadę Ramirezki zawsze dobiera się w pary ON i ONA – są wtedy najszczęśliwsze, nie 2 samice, nie 2 samce (pozabijają się) ani żaden harem. A kwestia rozmnażania, wierz mi, to nie takie proste, o to możesz być całkowicie spokojna. Natomiast Neonki Simulans zastąpiłbym Neonkami Innesa (mniej wymagające parametry wody) i to nie w takiej ilości 20 szt. (za małe akwarium na taką ławicę) ale powiedzmy 8-10 szt. Krewetki Red Cherry jak najbardziej, chociaż osobiście jestem zwolennikiem kirysków i otosków, ale to już kwestia gustu. Życzę powodzenia, trochę poczytaj, wszystko jest do ogarnięcia.

  2. Kamila

   Wlodil3 – dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź! Ciesze się, że trafiłam na fachowca od Ramirezki 😉 Jak mam być szczera – nie, nie wiem na co się porywam. Ale jestem gotowa na wszystko 😀 wiesz… to była miłość od 1 wejrzenia… 😀 a teraz trzeba podołać wyzwaniu!
   Jestem totalnym laikiem, nigdy nie miałam akwarium. Wszystkiego ucze się od podstaw. Od tygodnia spędzam kilka godzin dziennie na przekopywaniu internetu w poszukiwaniu informacji. Z porad sklepóx woologicznych korzystać nie zamierzam bo oni wcisnęli by wszystko byle sprzedać. To że ryba nie mówi, nie znaczy że nie ma nic do powiedzenia. Jest żywym sworzeniem jak każde i na prawdę szczerze chcę odpowiedzialnie przygotować im dobre warunki życia w moim małym 50l świecie.

   Wybrałam neonki Simulans bo są piękne. Dużo ładniejsze od Innesa.

   Co do sprzątaczy dna – tak mnie też się bardzo podobają kiryski. Ale powiedz mi proszę – czy jak do mojej gromadki dodam 5 kirysków (bo to stadne to przynajmniej 5 by było wskazane) to nie będzie za dużo? I powiedz mi proszę czy mogę mieć kiryski i krewetki razem? Czy kiryski nie zjedzą mi krewetek? 🙂

   Proszę powiedz jak zmiękczasz wodę dla rybek? Jeśli nie chce zakładać specjalnych dodatkowych drogich filtrów? Wyczytałam, że można zmiękczyć wodę wymieniając ją częściowo na gotowaną lub dodawać RO. Co o tym sądzisz??

  3. Wlodi13

   Jesteś uparta tak samo jak ja na początku, kiedy spodobały mi się Ramirezki 🙂 Odradzałem neonki Simulans ze wzgl. na bardzo niskie ph i GH, których bez filtra RO nie uzyskasz. W gotowanie wody nigdy nie bawiłem się, nie wiem jakie parametry można osiągnąć po długim gotowaniu (bo raczej krótkie w ogóle nie wchodzi w grę), pytanie czy to się opłaca i ile fatygi to kosztuje, a efekty pewnie mizerne, poza tym że cały tlen zawarty w wodzie uleci razem z parą wodną. Mogę Tobie podać na moim przykładzie, u mnie woda z kranu ma: ~7,0pH, 20-22°dGH, 8-9°dKH, po przefiltrowaniu przez RO3 (taki posiadam) wyniki: 6,4pH, 2°dGH, 1°dKH, mieszam wody w odpowiednich proporcjach aby uzyskać warunki optymalne dla moich rybek. Gotowaniem na pewno tego nie uzyskasz. Akwaryści bawią się też w armatki torfowe – ale do jakości wody jestem sceptyczny – wychodzi mocno zabrązowiona. Warto zainwestować w filtr RO, będzie Tobie służył długie lata (tym bardziej że wkłady są wymienne), a obsługa czysta (nie to co zabawa z torfem) i bardzo wygodna – napełnia się tylko baniaczki i woda do podmiany już jest. Jeśli chodzi o kiryski, nie musisz mieć od razu dużego stadka, w 50l akwarium źle by się czuły, wiem że lepiej stworzyć większą grupę, ale po co mają się tłoczyć – one wyrastają do 7 cm (Pstre, Lamparcie, Spiżowe) więc 4 szt. w zupełności wystarczą żeby były zadowolone. O krewetki nie obawiaj się, nic im nie zrobią, kiryski to rybki o łagodnym usposobieniu.

  4. Kamila

   Wlodil3 – heh o tak, uparłam się na całego. Dziękuję za dobre rady! Masz rację – wybiorę Neonki innesa, tak będzie prościej. Będzie tak:
   – parka ramirez [mam nadzieję że się pokochają 😉 ]
   – nieduże stadko neonek innesa
   – 4 kiryski
   – 4-5 krewetek red cherry

   Czy jeśli zrezygnuje z wymagających bardzo miękkiej wody neonek simulans – i zastąpie je innesa – to przy takiej obsadzie akwarium 50l filtr RO będzie konieczny?

  5. Wlodi13

   Musisz sprawdzić jakie masz parametry wody u siebie, skąd będziesz pobierać wodę, w różnych miastach/miejscowościach te wielkości mogą być mocno zróżnicowane (np. w górach mają wodę miękką…). Są do tego testy, przebadaj …jedno jest pewne – woda max 12°dGH (chociaż taką bezpieczną granicą jest 10°dGH). Nic innego Tobie nie poradzę, ale ten warunek musi być spełniony aby Ramirezki po miesiącu nie umarły.

  6. Kamila

   Dziękuję. Na pewno to sprawdzę. Mieszkam w Holandii, muszę się zorientować w tutejszych sklepach o taki test albo sobie wysłać z Polski. Pozdrawiam!

  7. Kamila

   Hello! Zrobiłam test mojej kranówki. Mam Całkiem niezłe wyniki. Zakupiłam quicktest Colombo 5w1 w zasadzie taki tylko był w sklepie. Woda w kranie, nie odstana:
   pH 7,2- 7,6
   GH 4-8
   KH ~10
   NO2 – 0
   NO3 – 10

   Czyli zmiękczać wody na pewno nie muszę. Natomiast przydało by się żeby była troche bardziej kwaśna. Jak włożę rośliny i woda odstoi swoje – „dojrzeje” jak to akwaryści nazywają – to jest szansa, że pH troche spadnie? Wolała bym uniknąć dodawania chemii.

  8. Wlodi13

   Cześć! Wiedziałem że testy zrobisz w miarę szybko, gdyż w moim odczuciu do sprawy podchodzisz poważnie, z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnie 🙂 Ja akwarystykę staram się traktować w miarę profesjonalnie, ciągle się ucząc, nigdy nie uważałem siebie za alfę i omegę, często też podpatrując wypowiedzi innych forumowiczów na tym portalu, oraz zgłębiając wiedzę w jak tylko możliwy sposób. Na początek… nie do końca podobają mi się Twoje wyniki (nie chcę Ciebie martwić) ale są mało dokładne, a to dlatego że wykonałaś je najprostszym (a jednocześnie najgorszym z możliwych testów) – 5w1. Rozumiem że innych nie było w ofercie ale na przyszłość postaraj się o dokładniejsze, takie które badają parametry pH, GH, KH oddzielnie (np. firmy Tropical lub Zoolek – ja akurat korzystam z tych drugich i jestem z nich w pełni usatysfakcjonowany) a dlaczego? …zaraz postaram się wytłumaczyć. Nie chodzi o to aby uzyskiwać wyniki z aptekarską dokładnością, teraz na razie mamy ogólny pogląd jaką wodę masz w kranie, a przecież chcesz ją przygotować dobrze, chyba się nie mylę 😉 Mała poprawka co do moich wcześniejszych analiz, u mnie woda w kranie (nazwijmy ją – WO – wodociągowa) ma kwasowość 7,5-7,6 pH (nie jak wcześniej napisałem ~7,0), po przefiltrowaniu przez RO3 – filtr odwróconej osmozy – (nazwijmy ją – RO – woda oczyszczona) ma 6,4-6,5 pH czyli odczyn zmalał (kwasowość wzrosła) o jakieś ~1,1 pH tj. 13-krotnie – 1300% !!! Kwasowość (zasadowość) jest funkcją logarytmiczną zatem zmiana o 1 pH to różnica 10 – krotna, o 2pH – 100 krotna, o 3pH – 1000 krotna itd. gdzie 7,0 pH przyjęto jako wodę obojętną. Moje testy pozwalają określić kwasowość wody z dokładnością 0,1 pH tj. różnica o 1,25 raza (25%), Ty podajesz swoje wyniki 7,2-7,6 pH czyli wahania o 0,4 pH tj. różnica o 2,5 raza (250%) – czujesz o co mi chodzi? W ogóle zmieniając warunki wody w której już rybki pływają, nie wolno (!!!) robić większych różnic niż 0,2 pH na dobę – można je wówczas „poparzyć”. Wracając do kolejnych wyników: twardość GH (tzw. ogólna – określająca zawartość soli wapnia i magnezu) podajesz 4-8’dGH – ogromna rozbieżność (wspomniane przeze mnie wcześniej testy pozwalają określić jednoznacznie z dokładnością nawet do 0,5’dGH) – ale możemy założyć że Twoja woda jest miękka, natomiast twardość KH (określająca zawartość węglanów i wodorowęglanów) ~10’dKH jest zła!!! I to mnie martwi… Nie wiem dlaczego ale w powyższych opisach wszystkich gatunków ryb ten parametr w ogóle nie jest uwzględniany a jakże istotny dla wrażliwych rybek – a takimi są Pielęgniczki Ramireza. Według moich obserwacji zachowań pielęgniczek (po innych gatunkach trudno było to stwierdzić, no może jeszcze po kiryskach pigmejkach i razborach borneańskich, które mam w drugim akwarium) tutaj ta wartość nie powinna przekraczać 3’dKH, przy większych stężeniach rybki zdawały się męczyć. Warto też podkreślić że posiadając roślinki w akwarium trzeba je systematycznie nawozić węglem (ja akurat stosuję Tropical Carbo) lub dozować gazowym dwutlenkiem węgla. Podczas stosowania tego preparatu można zauważyć pewien wzrost wartości KH, a ustalenie dawek dziennych nawozu zajęło mi sporo czasu – obserwując szczególnie zachowanie pielęgniczek i wzrost roślinek aby dawki były optymalne (a mijające się w ogóle z tym co jest napisane na opakowaniu). Co dwa tygodnie podmieniam 30-35% wody na świeżą gdyż zauważam że stężenie KH (oraz stężenie azotanów) jest już za wysokie, a właśnie Pielęgniczki Ramireza (Punki i Kleo – ukochane rybki moje i mojej żony) są jak sygnalizatory – receptory, pokazują mi swoim zachowaniem że już czas na sprzątanie akwarium 🙂 Jak już wcześniej wspomniałem wodę kranową WO mieszam z przefiltrowaną RO i taką używam do podmian. Moim punktem wyjścia było uzyskanie w akwarium twardości ogólnej 10’dGH (niezbędny dokładny test!!!) gdyż mam jeszcze inne rybki które nie lubią zbyt miękkiej wody, i do takiej twardości docelowo doszedłem. Ale… twardość węglanowa wychodziła 4’dKH i przy dawkowaniu Tropical Carbo ta wartość powiększała się a pielęgniczki zaczęły źle to znosić. Dlatego podczas podmian obecnie stosuję jeszcze preparat Tropical Aquacid pH Minus (jest to substancja kwasowa – ale nie zawiera kwasu fosforowego szkodliwego dla rybek), który w początkowej fazie dosyć mocno obniża pH wody, ale następnego dnia pH wraca do początkowego stanu a twardość węglanowa maleje. Dawkuję tego na każdy 5L baniaczek wody do podmiany 1ml Aquacid pH Minus, mogłoby się wydawać dużo (jest to w końcu preparat kwasowy), ale w konsekwencji w akwarium uzyskuję 2-3’dKH. A Ty masz 10’dKH i nie wiem co by można było z tym zrobić…??? Są jeszcze inne preparaty Tropicala (wymieniam tą firmę, bo od lat stosuję te środki i uważam je za dobre) np. Blacklarin (uzdatniacz do biotopu czarnych wód), Ketapang Extract (wyciąg z liści migdałecznika), Querex (ekstrakt z kory dębu), Torfin Complex (ekstrakt z torfu) ale stosując każdy z nich nie obniżysz KH w zadowalający sposób, gdyż masz twardość aż 10′. A same roślinki czy pomogą?… jeśli będziesz ich miała dużo?… ale ile ich można włożyć do 54L akwarium?… Owszem pobierają węgiel niezbędny do procesu fotosyntezy, produkują cukry niezbędne do budowy liści, wchłaniają szkodliwe azotany zawarte w wodzie (szczególnie moczarki) ale czy to wystarczy aby Ramirezki czuły się dobrze?… Ja też mam roślinki ale KH zawsze poniżej 3’d. Dojrzewanie akwarium to równowaga biologiczna (nie skład chemiczny wody – soli, węglanów), flora bakteryjna którą podaje się szczególnie więcej podczas pierwszego miesiąca od założenia powoduje ustabilizowanie się przede wszystkim podłoża (dlatego niektórzy zalecają piaski czy żwirki pobierać bezpośrednio z rzeki lub jeziora, ja jednak obawiałem się później chorób w akwarium), dojrzewanie nie obniży Tobie KH. Piszę to wszystko gdyż Pielęgniczki Ramireza na prawdę są bardzo wrażliwe, chucham, dmucham, staram się jak mogę, warunki można by powiedzieć idealne, a tylko w tym roku Kleo chwyciła rybią ospę (bakterie kulorzęska) gdy włożyłem do akwarium nową roślinkę – ospa przyszła ze sklepu, jakoś udało się wyleczyć, teraz Punki dostał wiciowców – troszkę schudł (to są pasożyty) od podawania żywego pokarmu, jak im nie dać robaczków gdy wcinają je jak najęte 🙂 przechodzą obecnie kurację leczniczą. Wszystkie inne rybki zdrowe a pielęgniczki zawsze coś chwycą… Dlatego na prawdę trzeba im stworzyć jak najlepsze warunki, aby miały jak największą odporność, większość chorób nie wynika z obecności bakterii – rybki zawsze będą na coś narażone, a jeśli stracą tą odporność to wcześniej czy później poumierają… To chyba tyle co mógłbym podpowiedzieć, nie wiem czy nie obejdzie się jednak bez filtra RO3, a czy to aż tak wielki wydatek? ja swój kupiłem za 118 zł (wraz z przesyłką), jedyny problem aby go później gdzieś sensownie zamontować. Powodzenia

  9. Kamila

   Cześć! Wiedziałam, że odpiszesz 🙂
   Oj dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Przeczytałam 3 razy, żeby dobrze wszystko zrozumieć. Wiem – wiem, że ten test co kupiłam jest do bani! Tylko taki mieli. Poszłam do zwykłego zoologicznego w okolicy. Musze poszukać jakiegoś dobrego sklepu akwarystycznego i tam się zaopatrzyć. Tych litrów a akwarium będzie trochę więcej. Wymiar 60×30 to max co mogę wstawić ale jak dam 40 cm wysokie to już jest 72l. a ja myślę o akwarium 50 cm wysokim co mi da 90l wody. Nawiasem chce je ściągnąć z Polski bo u mnie takiego akwarium nie moge uraczyć, nie wiem gdzie jest jakiś szklarz co by mi zrobił na zamówienie a i tak mi się opłaci bo w Polsce akwaria i cały sprzęt jest sporo tańszy. Nie myślę o roślinkach wymagających, ponadto nie podobają mi się bardzo zarośnięte akwaria. Przy 50 cm wysokości pod świetlówkę założę odbłyśnik.
   Co do filtra RO w moim wypadku kategorycznie odpada. Nie mam go gdzie zamontować, nie mam na to miejsca, warunków i po prostu nie chce się z tym cackać. Jak widzę na youtube filmiki z tymi pojemniczkami, rureczkami, wkładami i całą tą zabawą w mieszaniny i dolewania to nie… to nie dla mnie.
   Zrobie tak: przygotuje akwarium, odpowiednio odczekam, zamontuje dobry filtr (myślę o eheim 2010), dobiorę mało wymagające rośliny, zakupie porządny test do wody i zobaczymy co tam mi pokaże. Jeśli moja woda będzie nieznacznie odbiegać od idealnych warunków spróbuję urzyć jakichś preparatów do wody żeby ją „uplepszyć”. Jeśli woda będzie bardzo odbiegać od warunków dla Ramirezy – z przykrością ale chyba z niej zrezygnuje. Po prostu poszukam taki gatunek ryby, która będzie się czuła dobrze w takiej wodzie jaką jestem w stanie dla niej przygotować bez większych kłopotów. Akwaria są piękne, Ramirezy też – ale to ma być moja przyjemność a nie zmartwienia i problemy wynikające z ciągłych kłopotów z nieodpowiednią wodą. Ostatecznie będę mieć akwarium jednogatunkowe dla ławicy samych tylko neonów albo samych tylko gupikw.
   Myślisz że chociaż kiryskom będzie u mnie dobrze? To takie fajne wesołe rybcie. Myślę o kirysku spiżowym, pstrym lub lamparcim. Niestety nie mogę się doszukać jakie mają wymagania KH (wszędzie tak jak pisałeś podają tylko o GH)
   Dziekuję Ci! Może podasz do siebie jakiś kontakt na priv? Wyślę zdjęcia akwarium jak już będzie gotowe 🙂 Choć pewnie jeszcze to sporo potrwa…

  10. Ramka

   Neonki Innesa wymagają dużo chłodniejszej wody (22-23 st. C), niż Ramirezki (26-27 st. C). Lepiej do Ramirezów kup neony czerwone.
   O wylęg się nie bój, przy neonkach nic nie ocaleje, wyjedzą ikrę z przyjemnością 😉
   Gotując wodę, obniżasz tylko twardość węglanową 😉
   RO to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zależy Ci też na roślinach, możesz wodę z RO lekko domineralizować przy każdej podmiance. Są dobre preparaty na rynku.
   I jeszcze jedno: Ramirezy nie znoszą zawiesin w wodzie. Są wrażliwe na zwiększone poziomy zw. azotowych. Uważaj z nawożeniem – najlepiej z niego przy tych rybkach zrezygnować na rzecz kulek gliniano-torfowych wkładanych pod korzenie roślin, głęboko w podłoże.
   Ramirezkom trzeba też zapewnić piasek – przesiewają go przez skrzela, w ten sposób je czyszcząc. Muszą mieć przynajmniej „plażę” z piasku.

  11. Wlodi13

   Część 🙂 I tak będzie najrozsądniej, najpierw zobacz jakie dokładnie parametry uzyskasz a później pomyśl jakie rybki wybrać (bo bez własnej ingerencji woda sama właściwości nie zmieni, taka jest prawda), po co później być rozczarowanym że rybki umierają, świat akwarystyczny na Ramirezkach przecież się nie kończy, jest tyle innych pięknych gatunków do wyboru, a moim zdaniem na jednym rodzaju nie powinnaś poprzestawać… Co do akwarium z wysokością nie powinnaś przesadzać, nie zawsze duża objętość uzyskana dzięki głębokości jest dobrym rozwiązaniem, a to z prostych dwóch powodów: 1) światło w wodzie bardzo się rozprasza i przy większych wysokościach potrzebna jest mocniejsza żarówka aby roślinki były odpowiednio naświetlone (koniecznie barwa zimna – od 6000 do 8000K – jest to barwa zbliżona do promieni słonecznych, przykładowo w pomieszczeniach domowych, pokojach używamy żarówek o barwie ciepłej 3000K) inaczej źle będą rosnąć, z obumarciem włącznie; 2) podstawowym źródłem tlenu w wodzie jest jego absorpcja (pochłanianie) poprzez powierzchnię – taflę wody, dlatego ważną rolę spełniają tutaj odpowiednie filtry (najlepiej z deszczowniami lub kaskadowe) które nie tylko oczyszczają ale wprowadzają w obieg wodę, a im większa powierzchnia tym lepsze wchłanianie; na Twoim miejscu pozostałbym na standardowych rozmiarach 60x30x30 lub 60x30x40 (ale to już max). Oczywiście tlen dostarczają także rośliny, ale jednak zachowanie odpowiednich proporcji powierzchni do wysokości akwarium jest bardzo istotne. Wbrew błędnym opiniom że napowietrzacze także dostarczają tlen (ile tlenu może przeniknąć z bąbelka do wody w ciągu ułamka sekundy) służą one zupełnie do czegoś innego, otóż po pierwsze rozbijają one warstewkę flory bakteryjnej która może utworzyć się pod taflą wody, po drugie wybijają dwutlenek węgla (powstały przez oddychanie rybek) który gromadzi się na tafli wody a utrudnia on w konsekwencji absorpcję tlenu z powietrza (dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza!!!). Dlatego jakże ważny jest odpowiedni filtr w akwarium (napowietrzacz nie jest wcale konieczny – jest to kolejna droga inwestycja) aby zapewnić prawidłowe „oddychanie akwarium”. Co do Twojego pytania o kiryski, po wstępnych analizach wody kranowej jaka jest u Ciebie, na pewno będziesz mogła mieć spiżowe (6,5-7,5 pH), pstre i lamparcie wymagają wody bardziej kwaśnej (6,5-7,0 pH) i nie zgodzę się że dla Twoich warunków lepsze będą neonki czerwone jak sugerowała Ramka (4,0-7,0 pH), i skąd te informacje o tak rygorystycznych barierach temperaturowych (22-23°C ???) dla neonów innesa, zauważ że one też mogą być w wodzie 5,5-7,5 pH, a jak już wcześniej tłumaczyłem – różnica 0,5 pH to bardzo dużo!!! Jeśli chodzi o parametr KH dla kirysków spiżowych, nie musisz się obawiać, jest to szczególnie ważne dla pielęgniczek Ramireza, które są bardzo wrażliwe na twardość węglanową, więc przy doborze obsady kieruj się parametrami pH i GH. Większość ryb i roślin słodkowodnych rozwija się i rośnie znakomicie w akwarium przy twardości węglanowej 3-15°dKH. …A moje opisy dlatego są tak obszerne, bo chętnie podzielę się swoją wiedzą z tymi którzy dopiero wchodzą w świat akwarystyki i bardzo chcą dowiedzieć się jak najwięcej, aby podczas hodowli tych przepięknych stworzeń zbyt szybko się nie zawiedli i nie zniechęcili 🙂 …A zdjęcia sobie poprzesyłamy jak już będziesz miała wszystko urządzone 😉

  12. Kamila

   Jest akwarium 😉 W Holandii akwaria drogie… Udało mi się kupić okazyjnie za 40 euro i butelke wina używane 60x30x40 wysokie. Za nowe musiała bym wyłożyć bagatela około 150 euro 😀 Mam akwarium Juwel. Rozważając założenie akwarium nastawiałam się na markę Eheim przy wyborze filtra – a tu odziedziczyłam w spadku akwarium z filtrem. Juwel ma filtry wewnętrze montowane na stałe do akwarium. Plastikowa zabudowa filtra ma też miejsce na grzałkę w środku. Trochę czytałam o tych filtrach natomiast nie spotkałam się z wieloma opiniami, większość to opisy producenta – ale jak już się spotkałam z prywatnymi to komentarze były bardzo pozytywne, akwaryści pisali że mają „wode kryształ”, że gąbki wymiania się bardzo szybko i łatwo. Ogólnie opinie były dobre. Tylko dlaczego jest ich tak mało? To mnie zastanawia… A Ty Wlodi13 – masz jakieś swoje zdanie o filtrach Juwel? Ja mam ten najmniejszy 40 cm wysoki. Rozważam zostać już przy nim bo jest już przyklejony do szyby od wewnątrz, odklejenie go teraz było by bardzo kłopotliwe… Zastanawiam się jednak czy powinnam założyć jeszcze dodatkowo drugi filtr zewnętrzny z deszczownią czy sam ten wewnętrzy Juwel wystarczy. Jak uważasz?
   Mnie się nie spieszy. Najpierw miesiąc czytałam o rybkach i opiniach okwarystów. Studiowałam fora i opinie. Później wybrałam rozmiar akwarium, czytałam o filtrach, roślinach, żwirkach… Kupiłam akwarium a teraz powoli będę je przygotowywać rozważnie dobierając każdą rożlinke i kamyczek – może za miesiąc wpuszcze rybki… 🙂
   Wlodi13 a jaką inną rybkę mógł byś mi polecić do kirysków i neonek do takiego akwarium przy takiej wodzie? Myślę tutaj o 2 rybach (parce) lub max 4. Interesuja mnie rybki średniej wielkości 5-7 cm, które będą efektownie wyglądać na tle neonek – ładnie ubarwione, spokojne. Odrazu mówię, że welony odpadają, nie podobają mi się wcale i gupiki też nie bo są niewiele większe od neonów. Starałam się coś znaleźć na prawde ale jak już mi się jakaś spodoba to znajduje informacje, że robią w akwarium spustoszenie, gryzą inne albo jak już parametry wody pasują i do ryb pasują to znów mam akwarium za małe… Ciężko mi znaleźć jakąś odpowiednią parkę ładnych ryb.

  13. Ramka

   Neony Innesa żyją w zupełnie innych warunkach, niż czerwone. Czerwone są typowo czarnowodne, amazońskie, występują np. razem z ciepłolubnymi paletkami. Innesa zaś żyją w górskich, wyżynnych rzekach i strumieniach, płynących w lasach w innym obszarze geologicznym Ameryki Płd. – tam temperatura tylko w porywach, latem osiąga 24 st.C 😉 Nie znasz się Wlodi więc nie mędrkuj, chcesz uczyć ludzi to najpierw sam się doucz, a to, że niektórzy męczą Innesy w za wysokiej temperaturze albo Ramirezy w za niskiej (Ramirezy muszą mieć 26-27 st. C., inaczej zaczną się kłopoty z trawieniem, a to dość wrażliwe rybki), to już inna sprawa. Autorka pytania zrobi co zechce, niech tylko później nie narzeka, że neonki padają albo Ramirezki chorują 😉
   Z ławicówek do Ramirezów mogę polecić ciepłolubne neony czerwone, bystrzyki Amandy, drobnoustki Beckforda, pstrążenice – jeszcze kilka gatunków się na pewno znajdzie.

  14. Wlodi13

   Ramka, naucz się analizować fakty, dziewczyna wykonała testy wody kranowej w której właściwości nie zamierza ingerować i parametry pH, GH pozostawić bez zmian. Prawdopodobnie wykonała je źle, więc czekam na powtórne badania – bardziej dokładne. Rzadko kiedy zdarza się aby twardość węglanowa była większa od twardości ogólnej (chociaż nie wykluczam takiego przypadku – jest to możliwe), tym bardziej w wodach dystrybuowanych przez wodociągi. Więc następnym razem kiedy masz coś do powiedzenia, czytaj czyjeś rozmowy dokładniej i ze zrozumieniem, jeśli masz już zamiar się wtrącać. Kamila po wstępnych testach (paskami alkalicznymi, które są mało wiarygodne, a dają tylko przybliżony obraz) stwierdziła że ma u siebie wodę lekko zasadową (~7,5 pH) i podejrzewam że średnio twardą lub twardą, czekam na powtórne wyniki. Będzie musiała zrezygnować z pielęgniczek Ramireza, a Ty uparcie doradzasz jej jeszcze ryby z zakresu kwaśnych i miękkich wód, trochę logiki. Dla Twojej świadomości, dosyć długo zajmowałem się hodowlą ramirezek wraz z neonami innesa utrzymując temp. w akwarium 24-26°C i jakoś ryby trzymały się dobrze, nie chorowały. Jednak kiedy zrezygnowałem ze 112-litrowego akwarium (w którym z łatwością mogłem takie warunki utrzymać) na rzecz mniejszych – kameralnych, które niestety latem w czasie upałów mocno się nagrzewają, musiałem nenków innesa się pozbyć. Zresztą wersje hodowlane zazwyczaj trochę odbiegają od tych żyjących w naturze, dlatego nie bez powodu w opisie tych rybek określono zakres 20-26°C. Więc Ramka, jeśli jedynym wyznacznikiem którym się kierujesz przy doborze obsady jest temperatura, nie biorąc pod uwagę kwasowości i twardości wody, to gratuluję Tobie profesjonalizmu.

  15. Ramka

   Okej, polećmy więc klasyczne żyworódki 😉 przy wodzie z kranu, w którą się nie ingeruje, i na etapie początkującym bezpieczniej będzie, jak dziewczyna weźmie się za proste i twarde ryby, nie neony i nie ramirezy. To tyle ode mnie 😉

  16. Kamila

   Wiesz co „Ramka” jak masz pisać bez sensu to nie pisz. Nie czytasz dokładnie tylko wymądrzasz się. Zamiast poradzić coś z mądrego i sensownego to tylko komentujesz bez sendu nic nie wnosząc. Pisałam że gupiki mnie nie interesują zaledwie w ostatnim komentarzu. To, że nie jestem wytrawnym akwarystom nie znaczy, że tylko gupiki sie u mnie uchowają. Żebyś się jeszcze nie zdziwiła wiesz…
   Dziękuje Wlodi za wszystkie cenne rady. W porównaniu do przemądrzałej koleżanki widać, że masz serce do akwarium i jakieś serdeczne podejście do swojej pasji. Dużo mi pomogłeś. Może wytrawnym akwarystom nie będę ale na pewno nie zrobie sobie zupy gupikowej zalewanej kranuwą

  17. Wlodi13

   A teraz do Kamili, bo już na Twój temat wywiązała się mała dyskusja 🙂 Myślę że obsadę rybek pozostaw na później, jak już na 100% będziesz pewna jakie parametry wody w swoim akwarium uzyskasz, bo na razie to błądzenie po omacku. I jeśli chcesz, to pomogę wspólnie coś wybrać, abyś w pełni była usatysfakcjonowana 😉 Akwarium fajne – 40 cm wysokie, wyższe nie miałoby sensu. Jeśli chodzi o filtry, co mogę doradzić, jest tak ogromny wybór na rynku… Pierwsze swoje akwarium kupiłem w zestawie gdyż wychodziło taniej: pokrywa ze świetlówkami + grzałka + termometr + jakieś skałki dołączyli + pompka do podmiany wody, podbierak do rybek + podkładka do akwarium i tapeta + oczywiście filtr, i z tego wszystkiego po dłuższym użytkowaniu najbardziej byłem zawiedziony z filtra – najprostszy chińczyk, słabo wydajny, jedyny plus to że był zaopatrzony w deszczownię. Powiem tylko że jak filtr, to tylko renomowanej firmy, nie oszczędzać kasy na chińczykach, bo i tak zaraz odołożymy go na półkę. Ja od samego początku zaufałem firmie Aquael i do dnia dzisiejszego takie filtry stosuję (bardzo dobrą zaletą jest regulacja przepustowości, którą można zwiększać lub zmniejszać moc przepływu i ta funkcja bardzo się przydaje, oraz możliwość podłączenia deszczowni). Juwel to dobra firma, więc z filtra pewnie będziesz zadowolona, obejrzałem sobie dane techniczne, wydajność przepływu dla Juwel Bioflow 3.0 – 600 l/h – bardzo duża jak na 72L akwarium. Natomiast kupować drugi filtr dla samej deszczowni – bez sensu – szkoda kasy, szkoda miejsca w akwarium, a przy tej wydajności jaką już masz, zupełnie zbędne. Sama ocenisz z czasem jak się sprawuje, czy na tafli wody będą zbierać się „korzuchy” (myślę że nie powinny) a w przyszłości zawsze możesz dokupić przecież napowietrzacz. Jak dla mnie, trochę dziwne rozwiązanie z tym przyklejeniem (na ogół wykorzystuje się zwykłe przyssawki), będzie przeszkadzało podczas czyszczenia szybek. Ale jak to się mówi, na wszystko można znaleźć rozwiązanie 😉 …cholerka, idę spać, znowu się zasiedziałem

  18. Wlodi13

   Cześć 🙂 Wczoraj już padłem ze zmęczenia… Ciągle się martwię o Punkiego (samczyka ramirezka), dostał już ostatnią dawkę lekarstwa na wiciowce, ale powoli zaczyna źle to znosić – widzę po jego zachowaniu, całe szczęście że ma jeszcze apetyt i podczas karmienia zawsze coś tam skubnie. Jeszcze 4 dni do zakończenia kuracji, ale przerwać jej nie mogę, trzeba doprowadzić ją do końca aby pasożyty nie pojawiły się ponownie. Troszkę schudł, ale nie chowa się już skrycie za roślinami, jednak dolne płetwy nieco ucierpiały, potrzeba będzie czasu aby się zregenerować …i nie mogę się doczekać kiedy znowu zacznie gonić swoją partnerkę, to taki uroczy widok. Najlepsze jest to że Kleo (samiczka) czasem go zaczepia, kusi, zachęca do ponownych zabaw, jakby jej samej brakowało tych międzyroślinnych pościgów. Tak na przyszłość, nieustanna obserwacja rybek, ich wyglądu, zachowań, jest nieodłącznym elementem zdrowej hodowli. Przede wszystkim każda rybka musi mieć apetyt, zainteresowanie wobec płci przeciwnej, nie może stać się apatyczna, nie może wykazywać żadnych zmian na ciele, płetwy muszą być nieskazitelnie ładne – aż lśniące (coś nie tak z płetwami jest bardzo często pierwszym sygnałem że rybka zaczyna chorować), musi mieć żywe barwy (utrata koloru jest zazwyczaj symptomem utraty odporności), trzeba obserwować oddech czy nie staje się „ciężki” (patrzeć czy nie ma zmian w okolicach skrzeli), no i obserwować odchody (nie dopatrywać się tutaj obrzydliwość), które są dużym źródłem informacji o stanie zdrowia. Każdy doświadczony akwarysta to samo Ci podpowie. Tak do Ciebie piszę, ponieważ widzę że jesteś „chłonna” wszystkich informacji jakie Tobie przekazuję, a jakąś tam wiedzę zdobyłem latami zajmowania się akwarystyką, ale uwierz mi, na początku byłem taki sam jak Ty, tak mnie to wciągnęło że chciałem wiedzieć jak najwięcej, tylko nie wszystko idzie wyczytać z książek, a pewne informacje można zdobyć tylko na własnych doświadczeniach. Nie przejmuj się opiniami innych, nie wiem czy czytałaś niektóre komentarze na tym serwisie, czasem odzywają się już takie chamidła że głowa boli… Więc lepiej nawet nie zwracać na to uwagi, po co się denerwować, a zniżać się do poziomu wzajemnego obrażania to już poniżej mojej godności, wzajemne wyzwiska są odznaką bezsilności – że już po prostu komuś brakuje sensownych argumentów i już tylko pozostały brzydkie słowa, to bardzo przykre… Szczerze powiedziawszy zabolały mnie Twoje słowa, że nigdy nie będziesz wytrawną akwarystką, bo ja już teraz widzę po Tobie, że za rok, może trochę dłużej będziesz mogła uczyć innych, a tych wszystkich przemądrzalców (którzy nigdy nie zaczynali, a już urodzili się z wiedzą) będziesz bić na głowę, obiecuję Ci to… i pewnie w przyszłości sam zwrócę się do Ciebie o pomoc jak czegoś nie będę wiedział 😉 A jeśli chodzi o gupiki, opowiem Ci pewną historię 🙂 Nie wiem dlaczego gupiki przyjęło się za trend hodowli dla idiotów, chyba tylko ze względu na jego nazwę, jest przecież tyle innych „niewymagających” ryb… owszem są łatwe w hodowli i polecane właśnie początkującym, ale to przecież tak piękne stworzenia, jednak większość się ich wystrzega, pewnie obawiając się żeby inni nie pomyśleli że są głupkami haha 😀 Sam posiadam do dziś kilka sztuk ze względu na wielki sentyment do tych rybek. A zaczęło się tak… Wiele lat temu, kiedy z żoną wspólnie zdecydowaliśmy że chcemy mieć akwarium i już wszystko było przygotowane, poszliśmy do sklepu akwarystycznego po pierwsze rybki. A gdzie tam gupiki – mówiliśmy, kupimy sobie jakieś extra rybki. Po długim pobycie w sklepie, długich konsultacjach, kiedy już wstępnie wybraliśmy pierwszą obsadę (nawet już nie pamiętam jaki to był gatunek), pan sprzedawca z pojemniczkiem i wyłowionymi w nim rybkami poszedł na stanowisko zapakunku a my za nim. Kiedy przelewał rybki do specjalnego worka foliowego, zauważyliśmy że na ladzie skacze jakaś inna rybka, sprzedawca czmychnął ją do naszego worka i powiedział że to gratis. Zgadnij co to było? … Oczywiście gupik 🙂 Zrobił taką sensację później w domu, że ja nie pamiętam tamtych drugich rybek ale właśnie tylko tego jednego. Był jeszcze młodziutki (samczyk), z takim specyficznie wygiętym ogonkiem do góry (to była chyba jakaś wrodzona wada) stał się od razu naszym ulubieńcem, przecież uratowaliśmy mu życie. Nazwaliśmy go Gupik Nr1, i tak już pozostało. Później oczywiście z czasem powiększaliśmy obsadę w akwarium, nawet stwierdziliśmy że trzeba jemu też dokupić jakieś towarzystwo gdyż był samotny pośród rybek innego rodzaju. Ale wierz mi, nasze serca zdobył właśnie on, nawet kiedy wracaliśmy z pracy i patrzyliśmy już na gotowe akwarium, zawsze padało pytanie: a gdzie jest Gupik Nr1?, a jest!!!, tutaj się schował… Nawet dzisiaj jak wspominamy początki hodowli, zawsze myślami wracamy do naszego Gupika Nr1…

  19. Kamila

   No cześć. Powoli się nam tu robi kącik dla Wlodi and Kamila w tym mokentażu do Ramirezy hehe A ja też wczoraj zabajarzyłam do 2 rano prawie czytając o dodatkowych filtrach zewnętrzych, napowietrzaczach, odmulaczach do dna, aranżacjach akwarium i takie wiesz… wciągające tematy! 😉 Pociągnął mnie też temat szafek pod akwarium – bo tak patrzę na moją i nie mam pewności czy jest wystarczajaco solidna. Nie jest to szafka typu „szafka pod akwarium” tylko po prostu regał na moje oko dość solidny ale taki mam dylemat czy aby na pewno wystarczająco, 72l to nie jakieś wielkie akwarium ale jednak gdyby szyba poszła to… nawet nie chce myśleć.
   Jak czytam Twoje opisy rybek to nie da się uniknąć wrażenia, że traktujesz je jak dzieci. Coś o tym wiem bo mam 2 malutkich. Z tymi gupikami to coś w tym jest wiesz… Na samym początku jak postanowiłam założyć akwarium to moim 1 faworytem był gupik właśnie. Bo jest po prostu – ładny 🙂 Jest to mała, ruchliwa, wesoła rybka, ładnie ubarwiona z ładnym ogonkiem. Jest ich wiele rodzai, różne ubarwienia, takie kolorowe motylki. Nie wiedząc nic o ich hodowli czy hodowli rybek w ogóle myślałam zeby je mieć bo są ładne po prostu. Ale jak zaczęłam czytać jak to się gupiki poleca „gupikom” 🙂 że to tak na początek dla tych wszystkich co się nie znają na rzeczy… na każdym forum trafia się ktoś kto jest blady totalnie i nie ma pojęcia o zakładaniu akwarium ni w ząb to co mu proponują? Gupika! No właśnie… I dlatego jakoś mnie od tych gupików odrzuciło. Nie chce żeby mnie ktoś oceniał na podstawie mojej obsady akwarium. Ma gupiki – aha… to co ona się tam zna nie?! Taka co gupiki hoduje… A ja jednak bym chciała. Nosz kurde sorry ale nikt się nie rodzi z wszech wiedzą na każdy temat. Ale ja rzetelnie od miesiąca zarywam noce na studiowaniu filtrów i rodzai rybek. A potem taka mądrala mnie skwituje żebym sobie gupiki kupiła. No to normalnie wiesz… Ręce opadają.
   O filtrach piszesz – jest tyle tego na rynku. No jest. Ale ja nie mieszkam w Polsce 🙂 I Polski rynek i opinie o Polskich dostępnych produktach musze przekładać na to co mam u siebie. A nie zawsze się to pokrywa. Część rzeczy oczywiscie mogę kupić w polsce zapakować w paczke i mi przyjdzie, ale niech mi się taki filtr zepsuje i mam go potem do Polski odsyłać na gwarancje? Wkładów do niego tu też nie dokupie i potem taka zabawa w paczuszki Polska – Holandia bo to to, bo to tamto… Ale pocieszenie jest takie że znalazłam sklep typowo akwarystyczny, dobrze wyposażony w niezbyt dalekiej okolicy i w tym tygodniu go nawiedze. Taka ciekawostka: mają testy do wody- te dokładne, w kroplach i wyobraź sobie cena: 12 euro za test (paczke). Gdzie w Polsce go za 10 zł kupisz :] Nic tylko sklep akwarystyczny otworzyć, ja Ci mówie… hehe
   Tak Wlodi masz racje, narazie sobie rybki odłożyłam na dalszy plan. Szukam, szperam, czytam, oglądam ale kupować nie zamierzam – jeszcze. Teraz się zastanawiam jaki żwirek czy piasek czy kamyczki jak duże to jakie, jaki kolor, jakie roślinki co jako główny element. Czy samie kamienie czy korzeń czy bez. Normalnie jak bym stanęła przed szafą pełną ciuchów i nie wiem co ubrać… Wszystko piękne ale co tu wybrać. Także powoli, powoli… Mi się nie spieszy. między 23:00 – 01.00 mam najlepsze pomysły, jeszcze pare nocy i na pewno się na coś zdecyduje… hehe

  20. Wlodi13

   Hej, więc ten nasz kącik 🙂 przenieśmy może w inne miejsce, bo za chwilę w katalogu „Pielęgniczka Ramireza” miejsca zabraknie i serwis się zawiesi 😉 …mój kontakt w.lucky1973@onet.pl

  21. admin

   Spokojnie miejsca mamy dużo i cały czas nadzorujemy dostępność serwisu 🙂

   Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami akwarystycznymi z innymi użytkownikami 🙂

  22. Kamila

   Panie Administratorze – dziękujemy bardzo, szkoda tylko, że nikt po za Władkiem nie był zainteresowany udzieleniem jakiejś mądrej odpowiedzi.
   Akwarium zostało zalane. Woda dojrzewa. Dzięki wsparciu Pana Władysława wiele się dowiedziałam i dobrze przygotowałam przed wpuszczeniem ryb. Dzięki takim ludziom jak Pan Władysław mamy kolejne osoby zainteresowane akwarystyką, bo przecież o to chodzi – o dzielenie się wiedzą, a nie o uszczypliwe komentarze nic nie wnoszące.
   Dziękuję! Znacznie pogłębiłam swoją wiedzę dzięki temu portalowi. Będę często wracać! Dobro powraca 😉

 55. Rafal

  Akwarium 180*50*50, ph 6,5-7, no3 5-10, filtracja hmf 2*750/h, eheim 2422, 2224 ( jako denitryfikator) mechanik aquel 1000l/h. Filtracja ok. Było Malawi, nie spodobało mi się po roku. Powrocilem do mojej ulubionej obsady, ramireza, skalar i neon czerwony, z tym ze wcześniej miałem mniejsze akwarium 200l i była tylko jedna para ramirez. Pytanie ile mogę trzymać na takiej powierzchni? Kiedyś w tym 200 próbowałem dwie pary ale zawsze źle się to kończyło, i była tylko jedna para. Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Pielęgniczki Ramireza podobnie jak Kakadu nie lubią towarzystwa tego samego gatunku – chodzi oczywiście o samce. Ramirezki z Kakadu też nie powinno się trzymać w jednym akwarium. Sam widzisz, w 200l się żarły więc jest duże prawdopodobieństwo że w 450l też nie dadzą sobie spokoju. Ramirezki to szczególny gatunek ryb terytorialnych, podczas tarła będą uparcie walczyć o przetrwanie własnego potomstwa. Trudno odpowiedzieć czy w większym akwarium potrafiłyby wyodrębnić swoje terytoria, jeśli dwa samce upatrzą sobie to same miejsce – będą o nie walczyć i wygra silniejszy. Natomiast gdyby stworzyły sobie oddzielne miejsca, powinno być ok, ale nigdy nie ma gwarancji że tak się stanie. Możesz spróbować z dwoma parkami, ale na pewno nie więcej, wszystko zależy też od wystroju akwarium, aby te parki odnalazły sobie odrębne strefy. Ja mam parkę i mam pewność, z dwoma niestety jest już ryzyko. Powodzenia.

 56. Wiktor

  Witam. Zastanawiam się nad kupnem 2 Ramirezek do akwa 240l. Mam tam także bojownika który został mi z 45l. Czy z nim i neonami będą się czuć dobrze? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Sądzę, że w tak obszernym zbiorniku, zwłaszcza o ile nie będziesz miał w nim innych rybek niż neonki powinny się spokojnie dogadywać. Raczej w tym wypadku każde zajmie się sobą, chyba, że twój bojownik to wyjątkowy agresor – a takich mało, bo bojowniki o dobrych charakterach nie są aż tak agresywne by gonić inne gatunki po całych 240l. 🙂

  2. Rafał S.

   Wczoraj prosto po pracy od razu pojechałem kupić kotnik. Po powrocie do domu niestety rozczarowane. Ikra zniknęła, ramirezki każda w innym kącie. Bardzo straciły kolory. Dziś już wracają do normy. Kolory wróciły, pływają po całym akwarium ale osobno. No cóż. Może do trzech razy sztuka.

 57. Cecylia

  Niedawno zakupiłam parkę Ramirezów i ze zdziwieniem zaobserwowałam, że opiekują się jajeczkami. Oczywiście radość, obserwacja, kupiłam żywy pokarm by mieć dla narybku a tu niemiła niespodzianka… nie przetrwały drugiej nocy 🙁 Parka młoda, samiczka wyraźnie mniejsza od samca… Gniazda pilnują do tej pory choć tam już nic nie ma. Jajeczka wylęgają się po 70h a druga noc to zaledwie 36h. W akwarium pływają bardzo młode neony inesa, młode żałobniczki i kilkanaście sztuk mieczyków. Zastanawia mnie co mogło się stać w nocy. Mogła zjeść jajeczka samiczka? Jeśli tak, to dalej wachlowała by tam gdzie były jajeczka i odganiała inne gatunki??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Młode Ramirezy same mogą jeść ikre inne ryby też jak najbardziej. W takim akwarium nie uchowają się raczej młode ponadto masz totalny bałagan w kwestii obsady. Tych ryb razem sie nie trzyma. Neony Innesa sa chlodnolubne i trzyma się je w temp 22-23C, Ramirezy zaś cieplolubne 26-28. Oczywiscie krotkookresowo Innesy moga do 26 miec podniesioną ale na dluzszy czas ponizej 24 inaczej zyc beda duzo krocej i łatwiej zapadac na choroby tak samo jak Ramirezy w temp ponizej 26 staja sie chorowite. Ramirezy i neony to ryby wód miekkich i kwasnych a mieczyki to ryby potrzebujące wody twardej i zasadowej. Jak widzisz warunki totalnie odmienne. Trzymanie wszystkich razem w jakiejkolwiek wodzie to najprostrza droga do problemow z rybami.

   No i wielkość akwarium. Przy takiej ilosci takich ryb to min 250 litrow inaczej wszystko padnie z czasem.

  2. Pawel

   Czy, czy ktokolwiek kiedy kolwuek czytal i wie cos o akwarystyce? Niemal od dziecka mialem akwaria w domu, odziedziczajac po starszym o 10 lat bracie, i nigdy nieslyszalem wiekszych bzdur jak te co MARC napisal teraz …. sorry stary, totalna bzdure piszesz … Cecylia, a to co stalo siw u Cibie to jest normalne. Cos je zestresowalo i taka byla ich reakcja. Czasami glonojady lib tez kiryski w nocy wykorzystaja okazje. Vo to co wymienilas z innych ryb to zadna z nich nic niezrobi. Nastepnym razem bedzie lepiej 😉

  3. Marc

   Cóż widocznie dziedzicząc akwaria dziedziczyles totalny kretynizm i tak ci pozostalo. Nie masz pojęcia a zabierasz głos piszac kretynizmy a zazucasz innym pisanie bzdur. Idz do piaskownicy dalej się bawic a akwsrystyke zostaw komus kto choc gimnazjum skonczyl. Takich jak ty jest sporo nie mających pojecia o wymaganiach ryb. Wrzuć Innesy z Ramirezami i razem se je hoduj i najlepiej w kuli 10 litrow a po poradę idz do zoologa. Na twoim miejscu bym glosu nie zabieral publicznie zeby się totalnie nie kompromitowac. Sorry stary – tez ci tak napiszę – pewnie prawda zakole cie ale sam się prosiles wypisujac kretynizmy.

  4. Ramka

   Marc ma rację. Niestety w zoologach wciskają nam kit, żeby tylko sprzedać ryby. Ramirezów nie trzymamy ani z Innesami – ze względu na różnice optymalnej temperatury, ani z piękniczkowatymi (gupiki, platki, mieczyki, molinezje) – ze względu na różnice w wymaganiach co do twardości, zasolenia i pH wody. A co do narybku: przy neonach się nie uchowa. Neon jak tylko będzie miał okazję, zapoluje na ikrę albo na młode i wszamie bez skrupułów. Rozmnażać ryby jest najlepiej w akwarium jednogatunkowym, nie ogólnym.

 58. jędrek

  znalazłem spróchniały korzeń wszędzie piszą że taki być nie może czy ktoś mógłby mi powiedzieć czemu taki spróchniały być nie może ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cecylia

   Z tego co wiem, to kawałek drewna może być wyjęty z rzeki górskiej albo czystego jeziora, taki odleżały w tej wodzie, mokry, a nie taki spróchniały z lasu pewnie by się rozpadał w akwarium i brudziłby wodę. Zanim włożymy taki kawał drewna do wody trzeba go też specjalnie przygotować, dlatego ja kupiłam w sklepie akwarystycznym już gotowy kawałek, który też wcześniej przed włożeniem do wody gotowałam… drogie to niestety 🙁

 59. Barti

  Do akwarium 200l 1 czy 2 pary?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Możesz 2 pary dać do akwa

  2. Marc

   Jak masz możliwość kupienia dobranych już par to tak. Kupienie na zasadzie dwa samce i dwie samice w sklepie spośród wielu plywajacych w akwarium nie da ci zadnej gwarancji ze dobiora sie w pary. W takiej sytuacji kupuje się więcej 7-8 szt i obsereuje jak dobierają sie w pary i jak to zrobią to zostawia się najlepszą dominujaca pare czy dwie a resztę oddaje. Juz w trakcie dobierania sie będzie widać najsłabsze przeganiane osobniki to juz wtedy stopniowo odlawia się je.

  3. Ramka

   Do 200 l 3 dobrane pary. 2 pary mogą się podzielić terytoriami, ale może też się skończyć prześladowaniem jednej pary przez drugą, silniejszą. A między 3ma agresja się lepiej rozłoży.

 60. Kuba

  Czy te pielegniczki mogą być z gurami i skalarami w akwarium 90l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   W 90 litrach Ramirezy moga być za to w żadnym wypadku nie można trzymać w takim litrazu gurami czy skalarow bo skarłowacieją i jak będą podrastac to sie powybijaja między sobą nim zdechną ze względu na skarłowacenie.

 61. Weronika

  Mam w akwarium parkę ramirezek i prętników karłowatych, 4 Danio i tyle samo ślimaczków ampularii. Samica pielęgniczki ciągle zaczepia prętniki. Samiec prętnika ma lekko podgryziony ogon i ciągle „siedzi” za filtrem, albo się kładzie na roślinach i żwirku. Czasami tylko pływa, a mam go od trzech dni. Zamierzam dokupić parę kkryskow lamparcich. Czy pielęgniczki nic im nie zrobią? I czy można trzymać prętnika karłowate z ramkrezkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Irek

   Mam pielegniczki ramireza z pretnikami karlowatymi i żyją razem bez żadnych awantur. Jednak dzieje się tak w dużym akwarium 240l. W małym może być problem.

 62. Oliwia

  Kilka dni temu zakupiłam 3 ramirezy (2 samce, 1 samica), kiedy znalazły się w moim akwarium nie były takie kolorowe jakie powinny być. Jeden z nich jest co prawda dość kolorowy, ale nie tak jak na zdjęciach czy filmach. I tu moje pytanie: czy ramirezy przybiorą wraz z wiekiem kolorów, czy muszę się pogodzić z tym jakie są teraz?
  Oraz jakie ryby mogę z nimi trzymać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin200l

   Rade przed kupnem troche poczytać.Nigdy nie kupuje się przewagi samców.Jak dasz im w miare normalne warunki to beda miały kolory.poczytajpozniej kupuj..dużo kryjówek,dużo roślin,szyszki olchy,dobrze by było lekko zakwasic wode i zmiekczyć.podmiany wody obowiozkowe co tydzień 20%..trzymamy je z łagodnymi spokojnymi rybami..I wtedy jak dobierze ci sie para beda miały kolory i nawet bedą czesto składac ikre

 63. k0zz

  Podłoże w akwa mam w 80 % pokryte trawnikiem a w 20 % mam piasek.
  Czy takie podłoże będzie ok dla ramirezków ?
  Mam akwa 200 litrów z jednym bojownikiem.
  Ile mogę do tego akwa wpuścić ramirezków ? Bardzo podobaja mi się te ryby i chciałbym ich wrzucić około 10 sztuk 🙂 Czy taka duża grupa będzie się dogadywać ?
  Rzecz jasna parametry wody są idealne pod ramirezki.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marek K

   Na 200L masz tylko bojownika ? Raczej nie powinno się nic wydarzyć. Do parki ramirezków na pewno dokupiłbym neonki czerwone (min 15 sztuk) i będzie ładnie wyglądać. Koniecznie dużo korzeni by woda była miekka.

  2. k0zz

   Tak, mam jednego bojownika którego przygarnąłem z litości.
   Generalnie póki co akwarium ma 2 miesiące i chcę aby najpierw porządnie zarosło i wszystko się ustabilizowało. Daję na to 4 miesiące, póki co cieszę się roślinami 🙂
   Parametry mam pod ramireza i neonka czerwonego Ph 6.8 / Kh 6 / Gh 9.
   Czy mogę trzymać dwie lub trzy parki ramirezów ?
   Neonków czerwonych będzie dużo, 15 sztuk minimum.

  3. max

   Dwie parki to max na taki zbiornik a i tak nie ma pewności czy nie będą ze sobą wojować.Dobrze by było jakbyś kupił dwa samce wychowane razem

 64. Piotr

  Witam, ja posiadam Ramirezki od 4 miesiecy, mam je z neonkami, 4 kirysy i 2 sumy, no i 2 glonki. Akwarium mam 112. Juz 2 razy zkladaly jaja, ale nie daly szans nawet sie wykluc malym. Samica jest mniejsza, samiec bronil jaj, ale na drudi dzien i tak wszystko jest zjedzone. Moze ktos da mi jakas wskazowke co zrobic, czy oddzielic samice do kotnika wraz z jajami czy ja??!! Widze,ze zaczely sie znowu zaloty a samica caly czas szuka miejsca, wiec mam kilka dni na przygotowanie, pomozcie 🙂

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   W akwarium ogólnym z innymi rybami ciężka sprawa. U mnie jak są same w 54l to składają i się opiekują, w zasadzie to bardziej samiec – samice często odgania, ale później razem przenoszą larwy z jednego miejsca na drugie i znów ja przegania, jak już zaczną pływać to razem je pilnują, ale same w akwarium. Rozumiem że to samica zjada? Jesli tak to może byc efekt stresu, nie czuje sie bezpiecznie i dlatego ikrę zjada, albo jeszcze jest młoda. Ramirezy często potrzebują wielu prób, aby zacząć się odpowiednio opiekować.
   Zwróć uwage na problem w twojej obsadzie. Ramirezy potrzebują 26-28 *C a do tarła najlepiej 28-29, za to kiryski w większości gatunków zaledwie ok 23*C, w wyższych będą krótko żyły i będą zestresowane, dodatkowo 4 szt dla rybek stadnych to za mało to tez powoduje że nie będą dobrze sie czuły, trzeba ich min 10-12 szt. Sumy jeśli to kiryśniki to akwarium za małe niestety… 🙁 No i kwestia jakie to neony, mam nadzieje że nie Innesa tylko czerwone lub simulans bo jesli Innesa to to samo co z kiryskami 23*C optymalnie, pow 24 beda cały czas pobudzone bo to temp tarła, więc tylko okresowo można im temp podnieść na krótki okres.
   Wracając do Ramirez to pamiętaj że małe cięzko wykarmić, solowiec jest za duzy, tylko plankton praktycznie, jakaś wrotka… no i ważna woda dla tych wszystkich ryb: lekko kwasna i miekka, nie twarda, zasadowa kranówka.

  2. Piotr

   Cześć Marc, dzięki na odpowiedź.
   U mnie Samiec zjada ikrę, myślę, że są młode. Samiec jest 2 razy większy od Samicy.
   Co do Neonków, to mam mięszane, połowa Innesa i połowa czerwonych.
   Co radzisz, kupić dodatkowe akwarium 54L tylko dla Ramirezek?
   Pozdrawiam

  3. Marc

   Jak najbardziej mozesz kupic dla nich nowe szkło. Ponadto pamietaj ze do rozmnażania potrzebują wody bardziej miekkiej i kwaśnej niz normalnie tak wiec ponieważ masz ogolnie ryby wód kwasnych i miękkich to jesli nie masz kup koniecznie RO i zrob nawet ze zwyklej butelki 5-6litrowej taką mini armatke torfową. Wowczas w obu akwariach zrobisz odpowiednią wodę. No i pomyśl co zrobisz z pozostałymi rybami. Nieda rady Innesow i czerwonych razem trzymać. Zostaw Innesy uzupelniajac do 18-20szt, kiryski do 10 i te dwa zbrojniki reszta out i temp. 23*C. Pamietaj jeszcze dla kiryskow i tez dla Ramirezek obowiązkowo na dno tylko piach!!!! Np piach ZEW do piaskownic – dostaniesz go w OBI i LerMer. Nigdy jakieś zwiry czy bazalty bo to ryby kopiace.

  4. Kuba

   To nie rodzice tylko kirysy zjadają ci ikrę. u mnie byla podobna obsada i po przeniesieniu kirysow doczekalem sie maluchów 🙂 pozdrawiam

 65. Szymek Marczuk

  Mam je już od 3 m ale co teraz mam z tymi rybami zrobić jeżeli im nie pasuje i co mam tam zmieniać może daj mi FB to mi potłumaczysz jestem młodym akwarysta i nie znam się o pH i takimi tam
  Pozdrawiam @-@
  V

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Podstawowe informacje co to jest pH i twardość wody to jeśli jeszcze w szkole nie miałeś wystarczy wygooglować. Póki co zagłębiać się w odczyn i twardość wody nie musisz, wystarczy wiedzieć że skala pH jest od 1 do 14, wartość 7.0 oznacza roztwór neutralny (obojętny), wartości mniejsze roztwór kwaśny (im niższa wartość tym silniejszy kwas), a wartości większe od 7,0 to roztwór zasadowy (im wyzsza wartość tym silniejsza zasada) – nie wiem w jakim wieku jesteś bo to szkoła średnia 🙂

   I teraz patrzysz w te tabelki, ale nie na wartości skrajne tylko bardziej bierzesz pod uwagę wartości środkowe podanych przedziałów i wiesz czy ryba potrzebuje wody kwaśnej czy zasadowej. Tu dla Ramirezów masz podane pH 5.0 – 7.0 czyli od razu widać że woda kwaśna najlepiej w granicach 6,0 – 6,5 i patrzysz na twardość, ty masz podane: 5 – 12 ºdGH, więc znów odrzucasz wartość górną (dolnej tu nie trzeba odrzucać przy twardościach małych, przy dużych odwrotnie, dolną odrzucasz) i wychodzi ci 5-8 – ogólnie woda miękka. Patrzysz tez na temperatury postępując podobnie – wybierasz wartości środkowe: jak masz 23-29C to przyjmujesz jakieś 25-27. I w ten sposób dopasowujesz sobie ryby. Jak wybierzesz ryby o zbliżonych parametrach to patrzysz czy nadają się do akwarium ze względu na jego wielkość, charakter ryb (agresja) i ilość (ryby stadne nie bierzemy po kilka sztuk).
   I tak przykładowo jak porównasz Ramirezy z Gupikami to masz:

   Ramirezy
   temperatura: 24 – 30 °C
   pH: 5.0 – 7.0 pH
   twardość: 5 – 12 ºdGH

   a Gupiki:
   temperatura: 17 – 28 °C
   pH: 7.0 – 8.5 pH
   twardość: 10 – 30 ºdGH

   to masz Ramirezy woda miękka do max 10 ºdGH i lekko kwaśna 6,0 – 6,5 do max przejściowo neutralnej pH 7,0, temp optymalna 26-28C, a Gupiki woda twarda od min 15 ºdGH , zasadowa 7,5 – 8,0 przejściowo nieco mniej twarda od min neutralnej w górę. Widać że te dwie ryby to zupełnie inne warunki.
   Jak dobrze dobierzesz obsadę pozostaje dopasować do nich wodę. Sprawdzasz jaką masz w kranie (zazwyczaj twarda i zasadowa) i dla takiej możesz hodować ryby wód twardych, zasadowych, natomiast jak chcesz w takiej sytuacji hodować ryby wód miękkich i kwaśnych to musisz zaopatrzyć się w filtr RO (odwróconej osmozy – koszt 100-120zł) i wówczas otrzymasz wodę bardzo miękką o prawie zerowej twardości (wówczas dodaje się do niej mineralizatora albo miesza z niewielka ilością kranówki) i pH neutralnym 7,0. Jak trzeba pH jeszcze obniżyć do kwaśnego to robisz mała armatkę torfową – tez wygooglujesz łatwo (rura, nawet duża butelka naładowana torfem).

   Jak jesteś początkujący to poczytaj jeszcze podstawę, bez której nie ma akwarysty czyli cykl azotowy, dojrzewanie akwarium, filtracja biologiczna i mechaniczna (rodzaje filtrów w akwarium).
   Jak to ogarniesz to zrób akwarium tak aby pasowały ryby do jego wielkości i swoich wymagań. Teraz masz straszny misz-masz . Jak byś chciał więcej info i linki do wiedzy to podaj maila, załóż jakiegoś żeby ci potem spam nie walił na twoją skrzynkę, którą używasz cały czas.

 66. Szymek Marczuk

  Mam 4 żałobniczki 4 kiryski 1 Ramirez (samiec) 3 gupiki 2 molki 1 bojownika 1 krewetke red cherry 2 tęczanki neonowe 2 zbrojniki niebieskie 31 malutkich ślimaczków hellenki bo wytarła się ikra 3 platki 7 razbor klinowych 3 gurami mozaika 3 dani. Żadne ryby się nie kłucą wszystko żyje w zgodzie dużo ryb się mnoży np 1 tydz temu 21 gupików lit raz to 80 ale moim rybkom to pasuje .

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   Zapewniam cię ze twoim rybkom, a przynajmniej większości z nich to nie pasuje. To ze póki co żyją a gupiki się mnożą nie świadczy w żaden sposob o tym ze im to pasuje. Wczesniej niz pozniej o tym się przekonasz. Chyba ze poczytasz troche, nawet posty poniżej i zlapiesz w czym problem. Będę bardzo dosadny i zwrócę ci uwagę na fakt ze nawet w obozach (mam nadzieje ze wiesz jakie mam na myśli) ludzie zyli i nawet dzieci się rodziły, tylko czy na tej podstawie stwierdzisz ze im tam bylo dobrze? że im to pasowało?

  2. max

   Tak ci się tylko zdaje,że rybkom pasują takie warunki jakie im zafundowałeś.Masz nie akwarium tylko zupę rybną w dodatku w małej szklance jak dla tylu mieszkańców

 67. Ewelina

  Ładna rybka, ale agresywna i odważna. Mam dobrana parkę, 3 razy miały ikrę. W akwa ogólnym goniły akary z maroni, neony i kirysy. Nie obyło się bez ofiar. Tylko zbrojnika i ampularii nie ruszały. Obecnie żyją w innym zbiorniku z pielęgniczkami boliwijskimi, zbrojnikiem i ampularia. W końcu jest spokój. Na początku były same i były osowiale a takie towarzystwo je rozruszało i żyją w zgodzie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymek Marczuk

   raczej nie jest agresywna

 68. Paweł

  Czy do akwarium 60l moge mieć taką obsadę: 2 pielęgnice ramireza 4 gupiki 6 neonów innesa oraz 2 otoski? (żadnych z tych ryb jeszcze nie mam)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   NIE. Przeczytaj co w tematach poniżej napisałem lub sam poczytaj o wymaganiach tych ryb. Wybierz takie którym możesz zapewnić odp warunki: temp, twardość i pH. W tym akw możesz mieć parkę Ramirez i ew. jeśli zapewnisz dobrą filtrację Neony zielone (simulns) tylko musisz mieć miękką wodę bo w kranie masz pewnie twardą. Poczytaj poniższe 2 tematy to tylko minuta…

 69. Madzia

  Witam. W swoim 54 litrowym akwarium posiadam 3 kiryski spiżowe, 3 gupiki, 1 (spokojnego) prętnika karłowatego, 4 neony inessa, 1 małego 4,5 cm glonojadka i 3 ślimaki Helenki. Czy byłaby możliwość dorzucenia do mojego akwa taką pielęgniczkę ramireza? Tylko nie piszcie, że za małe akwa na prętnika…

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Oczywiście ,akwarium na prętnika jest idealne, jak najbardziej 😉 Lecz co do Ramirezki nie mam pewności… Min.parka ramirezki, osobna rybka będzie czuła się nieswojo

  2. Marc

   Oczywiście możesz dorzucić tylko będziesz miała burdel, teraz masz tylko bałagan 🙂 Jak chcesz razem trzymać gupiki i neony czy ramirezy ? skoro te pierwsze potrzebują wody twardej a drugie miękkiej i lekko kwaśnej. Gupiki i innesy potrzebują temp niskiej a ramirezy wysokiej. Jeśli masz szacunek dla tych rybek to wybierz takie które do siebie pasują i stwórz im takie warunki w jakich będzie im się dobrze żyło, np. zostaw i dokup jeszcze kilka kirysków i zostaw i dokup innesy do kilkunastu szt bo to rybki stadne, daj im temp 23-24 i miękką wodę z filtra RO. Bedzisz mieć piękne rybki i akwarium. Daj jakiś korzeń trochę roślin nie wymagających wiele światła i dozowania CO2…
   Zrób im takie mini Black Water trochę liści dębu i wywar z szyszek olchy i zobaczysz jak rybki ci się odwdzięczą. Albo zostaw gupiki dorzuć platki i może być twarda woda z kranu. Jak chcesz ramirezki to tez woda miękka 27-28 C i jadna parka na takie akwarium sam takie mam …

  3. Marc

   Akwamaniaczka dla prętnika akwa pod względem rozmiaru dobre, ale pod względem obsady już niestety nie… Dla „glonojadka” za małe zdecydowanie. Madzia nic nie pisze jaką ma wodę. Jakie pH i jaką twardość. Pewnie bierze wodę z kranu więc wystarczy sprawdzić w wodociągach przez www albo jeden telefon. To co Madzia ma teraz to warunki o których można powiedzieć: za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć dla niektórych rybek. Oczywiście w sklepie akw sprzedawcy twierdzą ze wszystkie ryby mogą żyć w wodzie kranowej, wszystkie ze wszystkimi i w każdej wielkości akwarium. Czemu więc moje ramirezki które wziąłem jako roczne już z akwarium gdzie były na kranówie z gupikami i mieczykami i drugi raz ospy dostały, u mnie kiedy stopniowo wprowadziłem wodę miękką z RO o pH lekko poniżej 7,0 nabrały pięknych kolorów (byly blade jak młode niewybarwione) i zaczęły się rozmnażać ??? Bo dostały warunki w jakich chcą i powinny żyć, a nie wegetować i walczyć o przeżycie.
   Ludzie chcą mieć piękne rybki tylko nie zwracają uwagi na warunki jakie im trzeba stworzyć i potem zdziwienie że moje ramirezki są takie brzydkie i blade, chorują i w końcu krótko żyją a tu na zdjęciach i filmach takie pienne, zdrowe, żywe i kolorowe 🙁

  4. Madzia

   Woda jest z kranu, ale na początku była przez około tydzień filtrowana zanim zamieszkały tam rybki. Mam filtr wewnętrzny z gąbką i grzałkę (firma aquael). Co jakiś czas jedynie podmieniam 30% wody :v Prętnik niestety mi padł 🙁 a mianowicie przez konflikt z drugim, którego już oddałam… Jest to moje pierwsze akwarium, dlatego nie jest idealne, ale staram się ciągle dopasowywać ryby. 🙂 Czytałam dużo, ale no cóż nikt nie jest perfekcyjny…

  5. Ola

   Sądze że neony i ramirezy się nie dogadają

  6. Marc

   Madzia każdy się uczy, to normalne 🙂 Skoro masz wodę z kranu to dowiedz się jakie ma pH i twardość. Pewnie będzie twarda i zasadowa to wówczas gupiki i platki jak ci pisalem i to wszystko na takie akwarium. Filtracja tym wewnętrznym filtrem bez szału więc nie mozesz przerybić, zwłaszcza zyworodkami. Przy tych rybach to 7-8 szt wszystkich będzie max. I pamiętaj ze ten filtr musi chodzic 24h/dobę 7 dni w tygodniu, nie wolno ci go wyłączyć !!! Jesli chcesz neony, kiryski czy ramirezki to wodę musisz mieć miękką. Jeśli takiej nie masz to trzeba kupic filtr RO lub kupować demineralizowaną. Przy tym co masz teraz to co tydzień podmiana min 40% wody na kranowa kilka godzin odstaną. No i jak najszybsza redukcja obsady do docelowej dopasowanej do wody jak i wielkości akwarium.

  7. Jola

   Mojim zdaniem neonków powinno być więcej, ale ramirezki dobrze będą się czuły ☺

 70. Maja

  Hej 😉
  Mam akwa 64 litry, w niej zbrojnika złotego, samiczke ramireza ( samiec zdechł po wpuszczeniu neonek) i 5 kirysków. Neonki przeniosłam do drugiego akwa 35l ( neonek sztuk 6) no i co tu dodać do tego akwa 64l, bo pustka jedna ramirezka, zbrojnik gdzieś zabunkrowany i 5 kirysów, macie pomysły i czy w ogóle jest miejsce na inne rybki? Tylko nie neonki, uwielbiam je ale coś ciągle mam z nimi problemy, dlatego je przeniosłam .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Przede wszystkim dokup drugą połowę do Ramirezki, bo sama to kiepska sprawa. Na zbrojnika akwarium zdecydowanie za małe. Ja bym zrobił tak: oddał zbrojnika w dobre ręce (czyli do odp. akwarium), przeniósł kiryski do tego małego 35L, choć to za małe niestety jeśli to kiryski spiżowe, bo nie piszesz jakie, a w tym akwarium zostawiłbym parkę Ramirezek i dokupił 10-12 szt Razbor Espei lub Hengela, skoro nie chcesz Neonów.

 71. Robert

  Hejka. Mam 70l akwarium od miesiąca. Trzymam w nim parę rybek typu mieczyki, brzanki, neonowki , jednego skalara, kiryski i glonojady. Ostatnio dokupiłem 3 krewetki i to był błąd. zjadły mi roślinkę która miała duże płaskie liście. Ale pisze tu bo mam zupełnie inna sprawę i myślę, że mi pomożecie. Powiedzcie mi czy faktycznie jest tak ze trzeba co 2 tygodnie robić 30% podmianki wody. Jeśli tak to czy faktycznie muszę dolewać te wszystkie dodatki do wody i na rośliny. Pamiętam, że kiedyś takich dodatków nie było . Lalo się wodę i rybki żyły a teraz porobili tego tyle, ze można się pogubić. Jeśli już mam uzupełniać składniki wody to jak to zrobić? Czy mam je dolać tylko do wody którą będę dolewał czy może dolać trzeba na cale 70l. Dzięki za jakieś porady

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Krewetki zjadają jedynie obumierające, gnijące części roślin. Podmiany wody są konieczne. Mogą być co tydzień lub co dwa tygodnie, mniejsze lub większe, wszystko zależy od ilości ryb w zbiorniku, ich odporności na zanieczyszczenia biologiczne oraz tego w jakim stopniu brudzą. W przypadku braku podmian prędzej czy później zaczną się problemy w zbiorniku, czy to z glonami czy chorującymi, zdychającymi rybami. Dodatki mogą być wlewane ale nie są wskazane, im mniej takich dodatków tym lepiej. Jeżeli nie mamy pewności co do wody w kranie to warto stosować uzdatniacz, który wiążę metale ciężkie i neutralizuje chlor, szczególnie w przypadku wrażliwych stworzeń. Wszelkie środki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

  2. Barbara

   Witaj, mam już dość długo akwarium, może i trzeba dodawać i mierzyć ph, ale ja tego nie robię dolewam odstaną wodę kilka wiader i już, mam 200 l akwarium

  3. aneta

   witam ja akwarystyką zajmuję się już od 10lat wodę podmieniam 2 razy w roku niedolewam żadnych pierduł raz tak zrobiłam za namową męża i to był błąd (coś na ph wody i na porost roślin) wszystkie ryby zdechły.jak zakładałam akwa to piasek wygotowuję pożądne oświetlenie dobry filter (codziennie czyszcze) rybki się dozmnażają żadnych problemów nie mam aktualnie mam akwarium 250l.a w nim barwniak czerwonobrzuchy,naskalnia kędzierzawy,ramirezy i proporczykowce.najlepiej nie kąbinowac i bedzie dobrze pozdrawiam

 72. Jakub

  Witam, mam akwarium 72l (60x30x40). Chciałem to akwarium zrobić głównie pod parkę Pielęgniczek Ramireza. Aktualnie w zbiorniku posiadam: 8 Neonek, 3 Molinezje, 2 Zbrojniki i 4 Razbory klinowe.
  Czy moje akwarium się nada by trzymać w nim jeszcze parę pielęgniczek, czy raczej najpierw powinienem rozglądnąć się za większym zbiornikiem.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jacob

   Oddaj molinezje. Podłoże- koniecznie piasek. Dodaj razbor. Zadbaj o parametry i gitez :).

  2. Mat

   Pojemność dla ramirez jest ok, ale Molinezje lepiej wydać. Dla zbrojników ważna jest powierzchnia dna – też sprawdź. Razbory lubią większe towarzystwo, to ryby ławicowe. Para ramirez + neony ( nawet więcej niż masz) , a otosy zamiast zbrojników.

  3. Barbara

   nie można łączyć pielęgnic z takimi jak Ty masz rybkami, nie chodzi nawet o większe akwarium Twoje rybki staną się ich pokarmem

 73. Pavel

  Witam.
  Mam małe akwarium, około 40l. Interesuje mnie parka ramirezek. Teraz reszta obsady, myślałem nad neonkami, kiryski panda i jakieś krewetki, ktoś z doświadczonych zaproponuje jakąś obsadę to tego maleństwa?
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Za małe akwarium dla pary ramirezek, nie mówiąc już o jakiejś dodatkowej obsadzie.

 74. Konrad

  Witam
  Właśnie zauważyłem ikrę na anubiasie i strasznie pilnujacą parę Ramirez, która jest młoda. Ciekawe czy coś z tego będzie…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Może…Wydaje mi się,że tak. Ramirezy bardzo dobrze bronią swojego terytorium a co mówić o ikrze.. Będą rybki na pewno 😉

 75. Shogun03

  Właśnie zakupiłem 2 samce Pielęgniczek Ramireza , po niedługim czasie zaobserwowałem, że Brzanka Złota atakuje je czy to chwilowe czy będzie je podgryzać cały czas 🙁 ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Cóż ,z brzankami nie ma zmiłuj. Należą do ryb agresywnych. Możesz jedynie strasząc brzanki czy brzankę siatką do łapania ryb, niestety rybka może się trochę przestraszyć ale coś z tego wyniknie 😉 Nie ma innego wyjścia, ale jak to nie pomoże to chyba będziesz musiał (oczywiście nie rozkazuję Ci) oddać ryby. Myślę, że to będzie tylko chwilowe zaczepianie. Pozdrawiam

 76. Kacper

  Czy mogę trzymać krewetki razem z ramirezkami? Jeśli tak to jakie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ula

   Np. Amano. Ramirezki nic im nie zrobią. Albo Pinokio, filtrująca. Aby nie Red Cherry, one są małe i obawiam się, że Ramirezy uznają, że to smakowity kąsek i koniec. A więc Pinokio, Amano lub filtrująca. Wybór należy do Ciebie. A z resztą Ramirezy to przecież nie są potwory. Krewetki-bezpieczne.
   Pozdrawiam.

 77. Ula

  Tak, chyba właśnie tak jest. Piękniczkowate to takie „zaczepki”, nie zważają na bojowe charaktery ryb jak np.bojownik. Ale tak to już jest. Takie mają charaktery, np.moja platka raz skubnęła bojownika no i trochę się poganiali 😉

  Odpowiedz
 78. Asia

  Może jakaś podpowiedz doświadczonego hodowcy rybek:
  dokupiliśmy ok 3 tyg temu, 2 ramirezy, para czarnych molinezji, 8 neonek ( w sumie 12) mam już kilkanaście gupików które chce oddać bo za dużo ich się rozmnaża, ostatnio w ciągu tygodnia padły mi ramirezki (pływały i zachowywały się normalnie) i neonki zostało sztuk 3 .. ph 5 dzisiaj sprawdzone, czy mógł mieć wpływ dołożenia ziemi pod kamyki z powodu zasilenia roślinek?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ula

   Nie raczej nie z powodu zasilenia roślin. To musiało być coś innego. Czy przypadkiem nie przyłapałaś jakiejś ryby na skubaniu Ramirez i neonków?

  2. Asia

   zapomniałam jeszcze dodać o bojowniku który też mi padł, nie zauważyłam właśnie u razmirezek żeby je któreś atakowało, nie wiem czy za duża ilość gupików przeszkadza? U neonki widzę podgryziony ogonek, może gdy w pracy jesteśmy szaleją 🙂

  3. Agata

   Jak na moje oko to coś dużo poważniejszego niż „skubanie” przez inne ryby, od tego by nie padły…
   Stawiam na zatrucie azotanami (polecam zapatrzeć się w testy, chociażby paskowe jeśli na początek nie chcesz wydawać kupy kasy na kropelkowe), a skąd się wzięły azotany? A no stąd że rozgrzebałaś żwirek sadząc nowe rośliny (w podłożu tworzą się złoża). Druga opcja to najzwyczajniej w świecie „ospa”. Ryby nie miały białych kropek na ciele?
   PS. Ciekawi mnie baaardzo Twoje ph, jakim cudem masz 5 😮 ? Toż to sam kwas. Molinezje i Gupiki lubą bardziej zasadową wodę
   Pozdrawiam 🙂

 79. Patryk71

  Witam. Zakładam akwarium 112l i mam już kupiony żwirek bazaltowy 2-5mm. Czy ramirezki będą mogły w nim pływać? wiem ze najlepszy jest piasek ale niestety jest bazalt. To samo pytanie odnośnie kirysków

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marcin

   Kirysyki raczej się pokaleczą o bazalt, chyba że masz z gładkimi krawędziami. Co do pielęgniczek to nie wiem.

 80. Jarek72

  Witam. Zakładam nowe akwarium 54l (wielkość nie podlega zmianie) i mam kilka pytań:
  1.Jakie oświetlenie: świetlówka T8 15w, T5 24w czy LED 6×1.5w.
  2.Ile mogę trzymać par ramirezek w tym akwarium i czy coś jeszcze.
  3.Obsada na start to gupik pawie oczko (ile sztuk samczyków i ile samiczek) i czy coś jeszcze.
  4.Roślinki myślałem o: cryptocoryne wendti, anubis bateri nana, rogatek sztywny oraz nadwódka wąsko i szerokolistna.
  5. Czy filtr kaskadowy AQUAEL VERSAMAX FZN-1 będzie odpowiedni

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kacper

   Najlepiej jedną parkę ramirezek, około 8 neonków inessa oraz parę kirysków lub otosków. Moim zdaniem lepszą świetlówką jest T5 24w. Co do gupików to kup 2 samczyki i 3 samice, nie kupuj więcej bo po miesiącu albo dwóch będziesz miał już około 10, filtr ok ale pomyśl nad nawozami i jakimś korzonkiem 🙂

 81. agnieszka

  Hej, mam pytanie mam akwarium 60l a w nim neonek i glojada, czy mogłabym dorzucić 3 te pielegniczki? Czy to będzie za dużo, ewentualnie chciałabym tez zamienić glonojada na cos innego plywajacego po dnie, macie jakies propozycje?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. agnieszka

   Miało być, że mam 10 neonek, Bo teraz widzę, że nie ma tej info:) dajcie znać jak Wy to widzicie Bo znacie się lepiej a ja chce żeby było im dobrze 🙂

  2. rrrrrrrrw

   Na dno polecam kiryski, są fajne, nie wymagają wielkiego akwarium więc możesz kupić kilka, będą sobie razem śmiesznie pływały jeden za drugim. Pokarmu szukają na dnie więc musi być drobny żwirek a najlepiej piaszczyste podłoże. Jeśli w akwarium jest tylko jeden neonek, to pasuje mu dokupić chociaż z 6-8 kolegów, bo to ryba ławicowa. Pielęgniczki nigdy nie miałem więc nie wypowiadam się. Pozdrawiam 🙂

  3. agnieszka

   Mam 10 neonek, zapomniałam liczby dodać wyżej, chce 3 te pielegniczki i gdybym jeszcze brała kiryski to ile ich dobrać żeby czuły się dobrze ale w akwarium żeby nie było za pełno?

  4. rrrrrrrw

   Jak zamienisz glonojada na kiryski to myślę, że nie będzie zbyt pełno. Zawsze możesz skorzystać z prostego przelicznika: 1cm ryby na 1 litr wody. Jak masz baniak 60L to suma długości wszystkich ryb powinna wynosić ok 60cm. Oczywiście jak przekroczysz delikatnie to nie będzie tragedii. Kirysków musiałabyś kupić minimum 5-6, wyraźnie lepiej czują się w stadku. Ja 2 lata temu kupiłem akwarium z dwoma dużymi (6-7cm) kiryskami i były bardzo strachliwe, wręcz dzikie. Wystarczyło podejść pod akwarium i uciekały za kamienie. Później dokupiłem 5 małych i od razu zmieniły zachowanie, i śmiesznie to wygląda jak jeden wielki płynie a za nim stado małych brzdąców 🙂 Kiryski jeszcze mają jedną zaletę, szukają jedzenia na dnie więc czyszczą żwirek/piasek z tego, czego nie zjedzą ryby pływające na górze i w środku akwarium.Nie wiem jak z tymi pielęgnicami, piszą tutaj że mogą mieć rozmiar do 7cm, więc na 3szt potrzebujesz ok 20L, 10 neonek to ok 25L a 6 kirysków jak dorośnie do 5cm czyli potrzebują ok 30L, w sumie 75L. Ja bym zaryzykował, ewentualnie jak zobaczysz, że rybki źle się czują to można wtedy zamienić ramirezki na coś mniejszego. Pozdrawiam

  5. rrrrrrrw

   A to mój wielki kirys 🙂 link to laslas1.strefa.pl

  6. agnieszka

   Glonojada na pewno zamienię, bo jest strasznie duży i siedzi ciągle w za malej jak dla niego skale, na pewno nie czuje się dobrze i potrzebuje większego akwa, a mam koleżankę która ma 100 litrów i chętnie go przyjmie 🙂 dzięki za pomoc 🙂

 82. Mati

  Mam 10 neonków i 10 gupików i mam pytanie jakie dokupić rybki żeby w akwarium nie było pustki ani na dole ani na srodku ani u góry i oczywiscie w jakiej ilosci akwarium posziadam 60 litrowe

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Monika

   Myślę, że możesz sobie dokupić jeszcze 3 zbrojniki niebieskie (glonojady) i harem mieczyków lub molinezji. Zarówno mieczyki jak i molinezje śmigają po całym akwarium, są pięknie wybarwione i bardzo „radosne”, dostępne w licznych barwach od śnieżnobiałych po ciemno czarne, czerwone i inne. Są też większe niż posiadane przez ciebie rybki, więc zrobi się ciekawiej.

  2. Cass

   Absolutnie nie słuchaj Moniki, dla wszystkich rybek które podała to jest za małe akwarium. Ja bym Ci polecała na przykład kilka Kirysków, które będą w dole akwarium. Możesz dorzucić kilka Danio lub Razbory, ale nie wiem czy to już nie będzie trochę za dużo. Musisz sobie przeliczyć, mniej więcej liczy się 1 cm ciała ryby na 1 litr akwarium (czyli suma długości Twoich ryb powinna wynosić około 60 cm, jak trochę przekroczy to tragedii nie będzie). Nie jest to doskonały przelicznik ale przynajmniej zmniejsza szansę przerybienia akwarium.

  3. Mari

   Ważne by nie przesadzić z ilością ryb. Muszą mieć one przestrzeń i otym warto pamiętać. Mieczyki i molinezje to dobre rozwiązanie.

  4. rrrrrrrrw

   Mieczyki i molinezje do baniaczka 60 l? Ja mam 112 l i trochę roślin, a w nim m.in. 5 molinezji. Dopóki były malutkie to śmigały sobie po całym akwarium jak pisze Monika. Teraz urosły wielkie czarne ruchliwe bestie i mam wrażenie, że akwarium zrobiło się dla nich za małe i musiałem zrobić duże porządki w roślinach. Tu na portalu podają dla mieczyków i molinezji odpowiednio 100 i 112 lirów, i żeby ryby się nie męczyły, traktujcie to jako absolutne minimum.

 83. Kaska

  Mam 3 szt ramirezi, 2 samice i samca w akwarium 54l i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że samica gania i podgryza samca bojownika. Mam też inne ryby na które agresywna samica ramirezi nie reaguje!! Pomocy, co robić nie chce już bojownika trzymać w małym osobnym akwa.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Zalecamy albo osobne akwarium, albo oddanie bojownika w dobre ręce. Nieprzemyślana obsada w zbyt małym akwarium. W 54 litrach najlepiej trzymać tylko jeden harem większych ryb z np. kiryskami, ewentualnie z niedużą grupką małych zwinnych rybek.

 84. Klaus

  Witam mam problem mam parkę Ramirezów. Samica super ok, a samiec od dwóch dni spędza czas na liściach albo na filtrze. Prawie w ogóle nie pływa. Czym to może być spowodowane? Proszę o odpowiedz.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lukasz

   Chory jest lub zestresowany. Zależy jakie masz parametry wody, czym karmiony, czy inne ryby go nie atakowały itd.

 85. rudamaruda

  Moje akwarium 200l. obsadzone po bokach dużą ilością roślin, z korzeniami i kamieniami ułożonymi w taki sposób by rybki mogły się między nimi chować. moje rybki to 3 kiryski spiżowe, 3 kiryski pstre, 3 otoski, 8 neonek, 4 gupiki (w tym 1 samiec), 8 rozborek klinowych, 4 danio (parka pręgowanych i parka czerwonych), 2 platki czerwone (samiczki) i zastanawiam się nad pielęgniczkami ramireza bo bardzo mi się podobają, ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Neo

   Niestety już masz duża zupę rybna większość ryb które masz to stadne ryby a ty masz zaledwie po kilka szt .

 86. Ulala

  tydzień temu kupiłam parkę, ale babka w sklepie tak nieumiejętnie je łapała że dostałam w worku 3 rybki-samca i dwie samice 🙂 Jedna samica jest odmianą albino (tzn w sklepie napisano GOLD 🙂 ) ale do rzeczy – są mega spokojne i ogarnięte, nie reagują na zaczepki innych rybek, samiec dba o swoje samiczki, nawet je karmi (wypluwa ze swoich „ust” pokarm do „ust” samic) gdy je kupiłam były jasne, teraz dosłownie świecą się na fioletowo. Piękne rybki, trzymam je z 6 miedzikami i 1 barwniakiem szmaragdowym – w 100l akwarium gęsto obsadzonym roślinnością (jak na razie)

  Odpowiedz
 87. sonio122

  Jestem początkującym w te klocki. Ale chciałem się pobawić w pielęgniczki brat ma trochę doświadczenie, ale chciałbym się zapytać czy do 112l akwa mogę trzymać 5 gupików, parę ramirezek, parkę barwniaków, 4 kiryski pstre, 2 sumiki i 3 żółtaczki indyjskie. Proszę o poradę bo zależy mi o dobro rybek .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Niestety nie. Barwniaki i żółtaczki to agresywne ryby, nie powinny być trzymane razem w tak małym akwarium. Dołożenie ramirezów nie jest dobrym pomysłem. Nie napisałeś co to za „sumiki”, jeżeli szkliste, to tragedia…
   Gupiki i żółtaczki to woda bardziej twarda i zasadowa. Reszta miękka i kwaśna. Wniosek jest taki, że powinieneś oddać większość ryb i zakupić mniejsze, odpowiednie do twojego zbiornika.
   Pozdrawiam. Kuba.

 88. Aga

  Kupiłam parkę pielęgniczek ramireza i dzisiaj po jakimś tygodniu od zakupu samiczka zrobiła się prawie czarna, z samcem wszystko okej, woda ma odpowiednie dla nich parametry, akwarium 250l, karmie je mrożonym pokarmem, czy wie ktoś co jej może być?

  Odpowiedz
 89. marcin

  Witam.
  Jestem w miarę początkującym akwarystą.
  Wcześniej miałem gupiki.
  Mam pytanie :
  – Czy w akwarium 70 L mogę trzymać parę ramirezek , 5 kirysków panda i kilka ampularii

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. mateusz

   Tak

 90. ~~a~~

  Mam pytanko do kogoś kto ogarnia dobrze ich zachowanie. Miałam samicę w akwarium, żeby nie była sama to dokupiłam jej samca. Najpierw zachowywały się, jakby chciały się sobie „zaprezentować” – pokazywały się bokiem, stroszyły, wyglądało to troszkę jakby jedna tańczyła przed drugą. To zachowanie zarówno samca jak i samicy. Po około dobie od wpuszczenia samca zaczęły razem, zgodnie oczyszczać dno i kopać sobie dołek. A na drugi dzień samiec już gonił samicę i jakby ją podgryzał/zaczepiał. Nie po płetwach, ale jakoś w okolicy pyszczka i brzucha. A ona ucieka i zaczyna się chować. Ogarnia ktoś o co chodzi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ~~a~~

   Już wszystko wiem, tylko się „czubią”. Dzisiaj złożyły ikrę 🙂

 91. Patryk

  Cześć, mogę trzymać w swoim akwa takie rybki jak : pielęgniczki ramireza, neony innesa, tęczanki boesemana, tęczanki niebieskie, krewetki i kiryski? Akwarium mam 250 l

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ania

   Obawiam się, że tęczanki Boesmana mogą zjeść neony i ramirezki, ponieważ są to ryby wyjątkowo duże, niestety ;c

  2. komar

   tak możesz jeśli masz akwarium co najmniej 200l

  3. neonek

   Duże rybki mogą jeść krewetki.

 92. Kasia

  W tym momencie posiadam tylko samiczkę. Niestety jej mąż zmarł 🙁 Z moich obserwacji wynika,ze ta rybka jest rybka terytorialna, lubi odganiać inne rybki (często tez większe – gupiki). Kiedy mieliśmy inna parkę Ramireza (pomaranczowe) to samce byly nastawione do siebie bojowo i odbijały sobie samiczki. Swoja droga fajny widok jak ze sobą konkurowali, trzęśli się i popychali 🙂
  W zoologicznym uprzedzono nas,ze są to rybki terytorialne i jak widać trzymanie więcej niż jednej pary nie obędzie się bez walk.

  Jędzą wszystko, ogólnie są spokojne, nie wykazują agresji i nie gryza innych rybek. Sądze też,ze przywiązują się do ludzi, bo jak podchodzę do akwarium zawsze do mnie samiczka przypływa.
  Nie odgania kirysków i upatrzyła sobie pilnowanie glonojada w jego armacie, w której on się chowa. Jest śliczna i każdego dnia się nią zachwycam, W przyszłości dokupimy jej samca. Brzanki sumatrzanskie bardzo były nią zainteresowane i chciały z nią pływać w stadzie ale po chwili dezorientacji zaczęła je odganiać 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   Ramirezy agresywnie nastawione? Albo były przedtem trzymane w złych warunkach, albo to ty nie zapewniłaś im odpowiednich. Nie radziłabym trzymać ich, a tym bardziej gupików z brzankami. Brzanki to nie są odpowiednie ryby do akwarium ogólnego, są ładne, fakt, ale podgryzają ogony innym rybom, co może doprowadzić do zakażenia, a to z kolei do śmierci.

   Fajnie by było gdybyś podała litraż swojego zbiornika, ale ja do niczego nie zmuszam. Faktycznie masz rację, to są ryby terytorialne, sama przez gapowatość dałam kiedyś sklepikarzom z zoologika wybrać mi dwa obojętnie jakie, i dali mi dwa samce. Jeden był agresywny w stosunku do drugiego, spokojnego, a co gorsza wniósł mi ospę rybią do akwarium. Oczywiście udało się ją wyleczyć, ale samiec zdechł. Gdy do drugiego dałam samicę także był do niej agresywny i tak skończyła się moja pierwsza historia z ramirezami. Wczoraj kupiłam nową parkę i mają się świetnie. Są odważne, ale nie agresywne. To, że do ciebie podpływa, to jak dla mnie objaw czystej ciekawości, bo nie słyszałam nigdy żeby jakaś ryba akwariowa była na tyle mądra, żeby się przywiązać. Na razie nie musisz, ale radzę jak najszybciej dokupić jej samca, aby nie była samotna. Ale ważne jest, że lubisz swoją rybkę.

 93. Początkujący

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i mam pytanie do doświadczonych akwarystów. Otóż – czy w akwarium 70 litrów mogę mieć :
  – 3 kiryski pstre
  – harem bojowników (1 samiec+2 samice)
  – parkę ramirezek.
  Ewentualnie jeszcze z 6 neonów czerwonych, ale myślę, że byłoby już trochę za dużo z tymi neonami. Proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Wszystko ok ale z bojownikami dał bym sobie spokój w tym zestawieniu co piszesz. Jak zaczynałem zabawę z akwarystyką miałem bojowniki też samca i samice i skończyło mi się tak że je po prostu zamęczył. To są ryby samotniki i dobierają się tylko podczas tarła. Jak bojownik to tylko jeden samiec dla ozdoby

  2. Ja

   Nie proponuję trzymać bojowników z ramirezami, oba gatunki są bardzo terytorialne. Źle by się to skończyło. Radzę wybrać jedno albo drugie. Ja na twoim miejscu bym wzięła ramirezki, są mniej agresywne i ustawiające, w przeciwieństwie do większości bojowników (gdyż jak wiemy każdy może mieć inny charakter, dlatego właśnie pojedyncze, wyjątkowe osobniki mogą być absolutnie spokojne i delikatne).

  3. MAĆKO

   Ja proponuje żeby dać :
   -5 kirysków ponieważ to ryba stadna i im więcej tym lepiej (Najlepiej na początek kiryski ramieza lub pstre dla początkujących nie polecam pandy i albinosy są podatne na choroby
   -bojowniki ok. ale tylko jeżeli mamy dużo kryjówek lub gęsto obrośnięte roślinami akwarium ponieważ będą atakowały inne mniejsze ryby.
   -ramirezki ok.
   -neonki masz racje to za dużo ale jeżeli się zdecydujesz max 6.
   Bardzo dobrym patentem jest przelicznik 2 cm ryby na 1 l akwarium. =D

 94. CICHY

  Ja dziś zakupiłem parkę mam zbiornik 200 l jak się zaaklimatyzują to powiększymy stadko, a czy mogą być trzymane z np. pielęgniczkami kakadu…?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   Można je trzymać z rybami spokojnymi i z podobną do nich temperaturą, w tym innymi pielęgnicami można, ale sprawdź, czy nie mają zbyt wysokich przejawów agresji.

 95. Anonimówka.

  Kupiłam 2 samczyki, bo były tylko samce i mam pewien problem bo zaczęły „walczyć” tzn. ustalać hierarchie ale jeden z samczyków zrezygnował/poddał się, wyblakł i zrobił mu się czarny pasek wzdłuż ciała jakby był zestresowany, wiecie co można zrobić aby samczyk odzyskał kolory?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Anonimówka.

   Właściwie moje ramirezki wgl nie sa tak kolorowe jak te na zdjęciach ale są jeszcze bardzo młode, czy zakoloryzuja się bardziej z wiekiem czy coś może trzeba im dać np. karmę koloryzującą?

  2. Anonimówka

   Jednak okazało się że spokojny samiec ma ospę rybia 🙁 włożyłam go do chyba 3l zbiornika i włączyłam grzałkę na 29*c (powinnam więcej?), jakie mam podać lekarstwa? Samczyk ma biała plamkę na boku ogona (ogona, nie płetwy) D: proszę o pomoc!

  3. Mike

   Do ospy musi być wyższa temperatura 30 z czymś nie pamiętam chyba 33 (ale sprawdź sobie, żeby ryb nie zagotować 🙂 , a leczy się lekarstwem ze sklepu zoologicznego, niebieskim albo zielonym.
   Na barwę ryb odziaływuje kilka czynników:

   1. Wiek
   2. Zdrowie
   3. Osobnik drugiej płci (to są ryby, które żyją w parach przez całe życie, bez drugiej połówki nigdy się nie ubarwią do końca, najładniejsze są podczas godów)
   4. Ważnym czynnikiem jest aranżacja zbiornika, w akwarium bez dna, bez roślin i bez korzeni, rybki będą blade, a w zbiorniku gdzie jest dużo roślinek, korzeni, kamieni, piasku etc. będą mieć śliczne kolorowe ubarwienie.
   5. Ostatni czynnik to sam osobnik jedne są bardziej inne mniej ubarwione, są typy hodowlane, o różnym ubarwieniu, od czerwonych, przez żółte i niebieskie, na czarnych kończąc. 🙂

 96. Ja

  Można je trzymać z neonkami i/lub bojownikiem? (ps. jeszcze nie mam żadnej z tych ryb).

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. admin

   Zależy w jakim litrażu. Bojownik i Pielęgniczka Ramireza to dość terytorialne ryby, szczególnie w okresie tarła. Bywają trzymane razem ale w dużych (ponad 100 l) i zarośniętych zbiornikach. Neonki natomiast preferują chłodniejszą wodę od ciepłolubnych ramirezek.

  2. Ja

   A jakimi prostymi rybami w hodowli można je trzymać? Można np z gupikami?

  3. admin

   Tak, mogą być w akwarium z gupikami i innymi piękniczkowatymi.

  4. ja

   Z neonkami tak z bojownikiem nie .

  5. tom

   Z neonkami jak najbardziej. Najlepiej z czerwonymi. Neonki i ramirezy zyja w podobnej temperaturze. srednia najlepsza dla obu gatunkow to 27 c. Z bojownikiem absolutnie. Pozabijaja sie.

  6. Ja

   A moga byc w temperaturze 24 stopni C?

 97. paweł

  A ja mialem 4 ramirezy i cos je dopadlo i jeden dzisiaj odszedl( plywal u gory akwarium ,troche bokiem i widac po nim ze juz nie bardzo z nim) . Niestety drugi rowniez zaczyna plywac u gory akwarium i obawiwm sie ze cos z nim bedzie nie tak. Rybki mam 2 tygodnie i do tej pory bylo ok ale 3 dni temu kupilem kilka nowych roslin i rybek no i bach sie cos porobilo i tyle , moje neony tez cos sie dziwne i 3 wylowilem bo mialy takie dziwne deformacje i biale krostki i dziwne brzuszki . Troche smutny jestem i nie wiem czy nie ma jakiejs choroby ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Stawiam na to ze wraz z nowymi rybami przyniosłeś ospę zakup wiec w sklepie środek na te chorobę.

 98. jim

  chcialbym tylko zwrocic uwage ze to nie apisto tylko microgeophagus ramirezi.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy, za zwrócenie uwagi i nadmieniamy, że poprawną obecnie nazwą tego gatunku jest – Mikrogeophagus ramirezi (Myers & Harry, 1948). Nazewnictwo Apistogramma ramirezi, Papiliochromis ramirezi, Microgeophagus ramirezi było często spotykane w starszej literaturze akwarystycznej.

 99. Zbigniew

  Witam wszystkich miłośników
  Wczoraj kupiłem te rybki i są cudne!!!!!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ewa

   witam czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć dlaczego rybki te się gonią?? wiec kupiłam 3 tyg temy myślę że 2 samiczki (obie są żółte z czerwonymi brzuchami) i mają granatowe końcówki płetw. było ok siebie nie goniły i nie gryzły aż do teraz kupiłam samca i go gonią obie,dokupiłam po 3 dniach drugiego 2 parki miały być ale niestety gonią te nowe nowe osobniki,mała tego siebie bardzo gryzą nawzajem(te 2 samiczki) pomóżcie podpowiedzcie proszę.

  2. Beata

   Witaj – „ramirezki” to bardzo fajne, dekoracyjne rybki, które sama bardzo lubię; z mojego doświadczenia wynika, że nie są takie spokojne jak je tu powyżej opisują. Najlepiej trzymać parkę – dziewczynka ma różowy brzuszek, chłopiec jest ciut szczuplejszy. Trzymając parkę możesz obserwować widowiskowy taniec – zaloty. Zarówno chłopczyk jak i dziewczynka prezentują swoje walory, ale wtedy przeganiają ze swojego otoczenia „intruzów” – jest to niegroźne dla innych rybek, krzywdy im nie robią. Kiedy miałam 2 dziewczynki i chłopca, to on był pewnie szczęśliwy, ale dominująca panna zagoniła tę potulniejszą, która straciła intensywne kolory. Obecnie mam 2 chłopców ( przypadek ) i spokojnie dzielą akwarium, ale każdy pływa w swoją stronę. Jeśli nadal masz wojnę w akwarium, to radziłabym Ci zostawić sobie parkę, a drugą „oddać w dobre ręce” …
   Pozdrawiam

 100. robcio

  a ja kupiłem za 8zł młodą parke czyli zdaży się za 4zł

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. kubakom14@gmail.com

   Ile mogę trzymać ryb w akwarium 112 litrowym akw.

  2. arek d.

   Zależy jakie ryby.

  3. kubakom14@gmail.com

   2 gurami księżycowe 2 dwuplamiste, 2 złote, 2 fantomy czarne, 2 zółte, 2 czerwone, 6 neon czerwony 2 piskorki, 2 mułojady, 2 glonojady, 4 gupiki, 4 skalary, 1 duch, 2 pielęgnice, kakadu, 2 ramirezy i 4 inne pielęgnice nie pamiętam nazwy.

  4. kubakom14@gmail.com

   Czy to nie za dużo jak tak to których nie brać? Myślałem jeszcze o dwóch kiryskach albinos.

  5. Lin Teodorek

   Do kubakom14@gmail.com
   Do akwarium 112 litrów, taka ilość ryb to zdecydowanie PRZESADA. I wymieszanie tak wielu gatunków po 2 sztuki wszystkiego raczej nie wpłynie pozytywnie na zachowanie ryb. Duch nie dość że potrzebuje większego zbiornika jako dorosły osobnik to dodatkowo zje na kolacje połowę obsady. Moim zdaniem musisz wybrać czy chcesz posiadać mieszankę Gurami, czy 4 skalary czy inne pielęgnice.
   Do takiego litrażu odpuściłbym sobie skalary i inne duże ryby. Strasznie pomniejsza wizualnie zbiornik. Nie chciałbym narzucać własnego gustu, dlatego jeśli jeszcze nie kupiłeś rybek. To lepiej wybierz sobie 2 gatunki na dno czyli glonojady i jakieś kiryski; jakieś 2 gatunki jako główna „atrakcja” zbiornika i jeden gatunek na ławicę czyli przykładowo te neony. Jest taka zasada żeby na początek wybrać obsadę(ale nie kupować od razu) przygotować zbiornik jak należy, i stopniowo zarybiać zbiornik, żeby nie wrzucić na raz wszystkich ryb. Bo będą straszne wahania parametrów wody.

   I nie polecam pchania w zbiornik aby napchać, bo komuś się podobają wszystkie rybki świata. Zero przyjemności z utrzymywania takiego zbiornika. Sam chciałbym wiele gatunków, ale zdaję sobie sprawę, że nie zapewnię odpowiednich warunków. (koszta i czas)