Pielęgniczka Ramireza

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych.Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Pochodzenie ryb akwariowych

Pielęgniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie w Wenezueli i Kolumbii. Zasięgiem obejmują dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w małych strumieniach w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Pielęgniczki spotkamy w bujnej roślinności strefy przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i piaszczystym lub mulistym podłożu.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Pielęgniczka Ramireza - ryba akwariowa

Pielęgniczka Ramireza – samiec, samica

Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7 cm. Samce można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Odżywianie ryb akwariowych

Główną potrawą w menu Ramirez są pokarmy żywe np.: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, tubifeks (rurecznik), dafnia (rozwielitka). Rurecznik może być źródłem zarazków, przed podaniem należy taki pokarm odkazić lub sparzyć. W razie braku żywego pokarmu zadowoli się pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Akwarium ryb akwariowych

Rybki najlepiej czują się w akwarium z rozległą przestrzenią do pływania o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, z jasnym, piaszczystym podłożem, gęsto obsadzonym roślinami, z dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. Gatunek bardzo wrażliwy na pogorszenie jakości wody i podatny na choroby. Pielęgnica Ramireza może być trzymana z małymi kąsaczami, na przykład neonami lub z małymi, łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi Rozmnażanie ryb akwariowych

Do tarła najlepiej wybrać dorosłą parę. Młode ryby „nie przykładają się” do pielęgnacji, co skutkuje zjadaniem ikry lub larw przez samicę. Woda do tarła powinna być odstała, poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Do tarła należy podnieść temperaturę do ok 28–30°C podając w tym czasie pokarm zawierający białko i witaminy. Tuż przed tarłem u obojga ryb w miejscu odbytu pojawia się brodawka płciowa, która u samca jest zaostrzona, u samicy ma kształt tępy.

Pięlęgnice Ramireza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry szykowany jest dodatkowy dołek w piaszczystym podłożu. Samica składa najczęściej ikrę na kamieniach lub w jamkach wykopanych w podłożu. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj (w ilości 200–400 sztuk) następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Para wachluje ikrę płetwami dla zapewnienia przepływu świeżej wody bogatej w tlen.

Narybek pokazuje się po 70–100 godzinach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Po zużyciu zapasów pokarmowych narybek zaczyna szukać pokarmu samodzielnie. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać najdrobniejszym planktonem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Zbyt duży pokarm rodzice rozdrabniają w swoim pysku. Narybek wybarwia się od 4 do 6 tygodni.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Mikrogeophagus ramirezi
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 4 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 12 ºdGH
Cena:6 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgniczka RamirezaPoważnie o rybach - Pielęgniczka Ramireza

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 361

 1. GaryKuper

  czy mogę trzymać ramirezy i boliwijskie razem akwa 350l

  Odpowiedz
 2. Robson

  Mam na pniu ( dość dużym ) żeby przenieść , koło 200 jajeczek ( 2 dzień). Dołka nie widzę, bo mam bardzo zarośnięte akwarium.
  Czy to dobry moment na przycinkę i podmianę 30% wody, w czasie takiego wydarzenia ?

  Odpowiedz
 3. AquaLove🐟

  Planuje taką obsadę do baniaczka 120l:

  2xPielęgnica ramireza
  1xBojownik Syjamski
  10xNeon Zielony
  4xGurami Mozaikowe
  6xKirysek Spiżowy

  Czy to nie za dużo do tego litrażu? Jakie zmiany trzeba byłoby wprowadzić?
  Ps Jestem początkująca

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Lisełek

   Moze być im troche za ciasno gdyż gurami zajmą dość dużo miejsca neona zielonego se na czerwonego zamnien LUB jezli wolisz kolor czarny- to neona czarnego i ten bojownik nie pasuje do tych ryb… bojowniki wolą akwaria gatunkowe czyli jaką obsade JA ci proponuje : Parka tych ramirez (idealna woda musi byc) 10x neon czarny/czerwony 6 kirysków i ze 6 otosków CHYBA się zmieści pozdrawiam LISEK 🙂

  2. Wojtek

   Gurami, choć piękne, zdecydowanie za duże! proponuję prętniki w ich miejsce (każdy gatunek może być, a wybór jest ogromny).
   co do neonków: wybierz tak, byś była zadowolona!.przed zakupem porównaj ich wygląd „w realu”, bo często same zdjęcia nie oddają niuansów w wyglądzie. powodzenia!

  3. Aquabat

   Wszystko ok tylko czemu ma zamienić Neona Zielonego na innego?? Możesz dać jeszcze do tego co Lisełek pisał Piskorki Kuhli ze 3-6, a kirysków dał bym 7 lub 8 nawet. I nie bież czasem zbrojników jak chcesz mieć ładne rośliny (to teoretycznie glonojady są tylko jak są małe, potem się zbytnio nie interesują glonami) to bierz otoski tak jak LIsełek pisze.

  4. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może dlatego, że neony zielone wymagają dość kwaśnej wody (bardzo miękkiej) i kranówka z 7 – 7,5 pH nie przejdzie. Może faktycznie lepiej zamienić na inne niż męczyć zielone.

  5. Aquabat

   No, nie ma to jak kolega rrrrrrrrrrrrrrw, jednak jest fachura. Dzięki za kolejne już naświetlenie mnie w temacie. Nie zawszę spojrzę na dokładne parametry przy pomaganiu komuś z obsadą i potem się dziwię.
   Pozdrawiam.

 4. max

  Kiryski i otoski odpadają, ugotujesz je. To są zimnolubne ryby. Do tak małego akwa para ramirez to i tak już deko za wiele choć wszystko zależy od powierzchni dna. Jeśli masz standard sklepowy to akwarium przymałe .

  Odpowiedz
 5. max

  Ramirezy nie trzyma się w haremie tylko w parach to raz. Dwa – galaxy woli chłodniejszą wode, będzie się „gotował ” jeśli ramkom zapewnisz odpowiednią temp czyli ok 28st. Co do krewetek to musisz spróbować. O ile będzie dużo zielska to najprawdopodobniej utrzymają się. Z moich obserwacji wynika, że odpowiednio żywione pielęgniczki raczej nie polują na krewetki. Ale jak to z pielęgnicami-wszystko zależy od charakteru danej ryby. Różnie może być. Ramirezy sklepowe są trudne w utrzymaniu. Jeśli zależy Ci na nich postaraj się o WF (dzikie). Kosztują więcej ale są znacznie bardziej odporne

  Odpowiedz
 6. max

  o ile Twoje BW nie jest zbyt „mocne” to spokojnie może tam sobie siedzieć. Tymczasowo oczywiście choć mi się w herbatce udało nawet młode odchować. Ale to była tylko herbatka,nie typowe BW

  Odpowiedz
 7. max

  Bzdura – Kakadu zatłuką ramki

  Odpowiedz
 8. max

  można – rozmnożą się bez problemu

  Odpowiedz
 9. Michał

  Czy można trzymać samca np odmiany Gold z Samicą odmiany eletric blue?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   można, ale ci się najprawdopodobniej nie rozmnożą.

 10. Damian

  Ramirezy i Kakadu w 98 ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monika

   tak raczej tak.

 11. Patryk

  Witam, dzisiaj w posiadanie do swojego akwarium BW z neonami dostałem pielęgniczkę ramireza, prawdopodobnie jest to samiec, czy jak narazie może być on sam a z czasem dokupię inne?

  Odpowiedz
 12. Grzegorz

  Mam pytanie mam prawdopodobnie parę ramirez i jedna nie ma tych charakterystycznych płetw pod brzuchem. Czy one mogą odgryzać sobie je

  Odpowiedz
 13. Marek

  Witam,jakie rybki mozna trzymac razem z gurami dwuplamistym?

  Odpowiedz
 14. Karol

  Jestem początkujący czy ramirez jest trudny w hodowli? Miałem już kiedyś rybki głównie neony gupiki lub platynki teraz chciałbym spróbować coś innego w akwarium 54l chciałbym parę Ramirezow i rozbory galaxy tylko że są z dwóch różnych biotopow jeden to Ameryka Południowa a drugi Azja i nw co robić i do tego kilka krewetek czy Ci mieszkańcy mogą być razem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Może być trudno połączyć te gatunki. Najlepsze byłoby akwarium około 70 litrów w mniejszym np. 54 litry też przeżyją , ale lepiej zapewnić im wygodę aby miały dużo miejsca .Zależy to tez w dużej wadze od tego czy akwarium będzie dobrze urządzone.Konieczne będą:grzałka, termometr , lampa LED i inne podstawowe sprzęty do akwarium.A co do krewetek to bym się mocno zastanowił na twoim miejscu,ale z tego co opowiadasz wydaje mi się że to będzie świetne akwarium. Podaj tylko dokładniejszą liczbę ile jakich ryb chcesz i oczywiście podaj też ile krewetek.Wtedy będę Ci mógł wszystko sprecyzować

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Potrzebny będzie jeszcze filtr RO i utrzymanie bardzo dobrych parametrów wody.

  3. Karol

   Poczytałem trochę i wiem że ramirezy lubią piaszczyste dno i jeśli bym je chciał to dużo kryjowek takich jak korzenie kokos i rośliny i połączył bym je z innymi rybkami. Drugi wariant to rozbora i krewetka red cherry wtedy ładny trawnik. Po zastanowieniu mam dwie różne koncepcje. Co do akwarium w przyszłym tyg chce robić belkę power Led i zbieram kasę na filtr (tetra ex 700 z myślą o większym zbiorniku w przyszłości) z racji że się jeszcze uczę nie łatwo mi wydać od razu tyle pieniędzy. Ramirezek jak najbardziej samiec i dwie samiczki. A rozbory to z min 10 bo to piękna rybka stadna 😀

 15. MLGnoscope

  Siemka mam pytanie jakie ryby moge mieć w akwarium biotopowym 60l (biotop:Ameryka południowa) Napewno chciałbym tam miec parke ramirez z 4 kirysy spizowe i 6 otosków co jeszcze moge tu dorzucić? Czy jest szansa na jakieś inne mniejsze pielęgniczki i może neony?

  Odpowiedz
 16. Nikt

  Pytanie: czy pielęgnice ramireza zjadają ślimaki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Magda

   Moje wcinają ślimaki 😉 i to bardzo agresywnie

 17. Bartek

  Czy pielegniczki Ramireza moge trzymać z neonami innesa i co jeszcze do tego moge dodac

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Tak możesz trzymać razem te gatunki, co do dalszej części pytania to wszystko warunkuje wielkość akwarium jakim dysponujesz.

  2. rrrrrrrw

   Ja bym proponował raczej czerwone bo mają podobny zakres temperatur, inneski powinny mieć trochę chłodniejszą wodę.

  3. max

   Do ramirez neon Inesa się nie nadaje,inne wymagania co do teemperatury

 18. Kamil

  Cześć. Mam dwie ramirezy. Chyba parka. Temperatura wody waha sie miedzy 26-27 stopni. Akwarium 180l. Trzymam w nim różne ryby z powodzeniem. Od dwóch dni coś dzieje się z jedną ramirezą. Stała się trochę blada, chowa się caly czas, rzadko kiedy przyjmuje pokarm. Na brzuchu zauważyłem, że jest okrąglejsza od towarzysza. Czyżby miała złożyć ikrę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Sprawdź parametry wody, ramirezy są czułe na kiepskie warunki, na amoniak, azotyny, azotany. Obserwuj czy to przypadkiem nie puchlina wodna, jeśli tak, to jak najszybciej trzeba odłowić.

  2. Kamil

   Ok, dzieki za informację. Sprawdzę wodę.

 19. liseł

  Mam pytanie: czy w akwarium ok 40l mógłbym chodować parke ramirez, 6 neonków i 4 gupiki???

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. liseł

   POPRAWKA nie akwarium 40l ino 45l

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   W 45L można hodować parkę, 6 neonek może też się zmieści tylko pytanie jakie neonki chcesz, jeśli inneski to nie polecam, bo one lubią chłodniejszą wodę od ramirez. Neonki czerwone mają zbliżone temperatury (24-29), pH i twardość (woda miękka). Z ramirezami problem jest taki, że są bardzo mało wytrzymałe na złą jakość wody, jeśli nie robisz żadnych testów, nie zapewnisz miękkiej wody to nie pchałbym się w te rybki. Gupiki do w/w w ogole nie pasują, one powinny mieć twardą wodę.

  3. liseł

   aha to ok

 20. Patryk

  Ja mam 260l i trzymam skalary mieczyki neony te pielegniczki 3 rodzaje górami brzanek sumatrzasty 2 glonojady krewetki jakieś rekinowate małe i żyją normalnie

  Odpowiedz
 21. Kacper

  Czy można trzymać jednego osobnika w akwarium?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   Lepiej parkę.

  2. Kuroneko

   W teorii, jesli osobnik jest malo socialny, wyjatkowo bojazliwy lub agresywny, moze byc sam. Moj obecny samiec juz jakis czas jest sam i bardzo zle sie to na nim nie odbija. Ale samiczka, ktorej byl dokupowany po stracie pierwszego partnera z pieknych, wyrazistych kolorow jak ze studia zdjeciowego przez jedna noc zrobila sie wrecz przezroczysta, zniknela mocnoczerwona wczesniej plama, a po idealnie czarnych pasach zostaly takie ledwowidoczne szare ciapki. Wiec mozesz zaryzykowac i jesli w pierwszym, powiedzmy, miesiacu nie bedzie widac zlego samopoczucia to ja tak zostaw. A jak bedzie to albo partner albo oddac do partnera. Ale to bardzo spokojna rybka, nie bedzie miec problemow. Podejrzewam, ze jakby dobrze ogarnal wystroj to i w 30l sie urzadzi we dwojke.

 22. Marcin

  Czy można trzymać te ryby z 5szt. Mieczyka i gurami i 7 neonami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aquaaerobic

   Można spokojnie 🙂

  2. max

   Możesz pod warunkiem że lubisz zupę rybną a nie akwarium.Poczytaj o wymaganiach poszczególnych gatunków i sam sobie odpowiedz

 23. Adrian

  Witam mam pytanie związane z Pielęgniczkami Ramirez.Chodzi o to czy mogę trzymać je razem z Księżniczkami z Burundii i Frontosą?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Ksiezniczki nie powinny byc z innymi rybami, a juz zwlaszcza pielegnicami. Szkoda ramirez.

 24. Michał

  Witam mam akwarium 54l a w nim parę pielęgnic ramirez i 3 otoski.
  Mam pytanie czy mogę jeszcze coś dokupić a jeśli tak to co i w jakiej ilości.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Zenek

   Dokup otoski 2-3szt bo to stadne ryby minimum to 5-6szt ewentualnie 5szt kiryskow

  2. Darek

   Tak jak kolega napisał 3szt otoska i 10 szt. rozbory Galaxy

  3. Kamil

   Możesz dokupić, ja polecam danio. Mam je z pielęgniczkami i niema problemu.