Pristella maxillaris

Prystelka Barwna - ryba akwariowa fot.bbs.tropica.cn
 • Rozmiar: 4 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Prystelki Barwne - ryby akwariowe

Prystelka Barwna (Pristella maxillaris) – niewielka, akwariowa ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Występowanie

Prystelka Barwna zamieszkuje gęsto porośnięte, przeważnie bagniste wody w Wenezueli, Gujanie i w brazylijskim dorzeczu Amazonki.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Charakterystyka i usposobienie

Jedna z najbardziej popularnych Tetr. Osiąga 4.5 cm długości. Ryby charakteryzuje trójbarwna plama na płetwie grzbietowej. Różnice pomiędzy płciami są słabo widoczne. Samce są przeważnie odrobinę smuklejsze, a widziany pod światło pęcherz pławny jest u nich bardziej spiczasto zakończony niż u samic. Dorosłe samice są zazwyczaj nieco większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Występuje również odmiana hodowlana złota oraz albino. Prystelki barwne są łagodnymi, stadnymi rybami, które pływają w środkowych partiach akwarium. Gatunek polecany szczególnie początkującym akwarystom, ze względu na swoją wytrzymałość, cenę i dostępność w sklepach. W większej grupie ryby czują się znacznie lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zalecane minimum to 6 sztuk.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Odżywianie i karmienie

Rybom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Akwarium

Stadko Prystelek wymaga akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30cm, miejscami gęsto obsadzonym roślinami, z rozległą przestrzenią do pływania. Rybki najatrakcyjniej prezentują się w zbiorniku z przyćmionym oświetleniem i ciemnym podłożem. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z mniejszymi, spokojnymi gatunkami np. pielęgniczkami, kiryskami, zbrojnikami, drobnoustkami, tetrami, brzankami i innymi kąsaczowatymi.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Rozmnażanie

Ryby dosyć łatwe do rozmnożenia lecz odchowanie narybku może przysporzyć trudności. Wymagane jest akwarium tarliskowe o wymiarach 45x25x25cm, słabo oświetlone, w którym umieszczamy kępy roślin o delikatnych liściach np. java moss. Zamiennie możemy zastosować sztuczne mopy a dno wyłożyć siatką z drobnymi oczkami. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie pH 5.5-6.5, dGH 1-5° i temperaturze ok 28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub użycie filtra RO. Do napowietrzania i filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Prystelki mogą być rozmnażane w większych grupach zachowując proporcje samic do samców – 1:1. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem i w niedługim czasie doczekamy się potomstwa. Jak tylko zaobserwujemy ikrę, dorosłe osobniki odławiamy. W gęsto zarośniętym akwarium jajeczka możemy pozostawić a odławiać wykluty narybek.

Najlepiej jednak ryby rozmnażać w parach. Odchowamy w ten sposób znacznie więcej młodych. W tej metodzie należy odseparować samce od samic i obficie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Kiedy samice wydają się pełniejsze w okolicy brzucha a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Jeżeli przez kilka dni nie zaobserwujemy narybku to próbujemy z inna parą.

Dorosłe wyjadają ikrę dlatego po udanym tarle należy je niezwłocznie odłowić. Wylęg następuję w przeciągu 24-36 godzin. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Narybek karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować większe pokarmy. Zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 marca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 13

 1. Przemo

  Zbiornik 200l, obsada: p. kakadu 1+2, kirysek panda 5, otosek 3, zbrojniki 2, bystrzyk Pereza 6, neon czerwony 15. Pytanie czy można dołożyć prystelkę 6 szt.?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Na spokojnie 10 możesz nawet dać ale radziłbym dokupić 2 otoski

  2. Daniel

   Temperatura i ph będą odpowiednie dla wszystkich gatunków więc raczej tak, ale ja bym ograniczył ilość gatunków w akwarium bo zaczyna się ich robić bardzo dużo .

 2. Klaudia

  Czy mogę w akwarium 72L (uwaga, akwarium nietypowe, szersze niż wyższe 60x40x30) trzymać:
  Gupiki x6
  Danio pręgowane x8
  Danio lamparcie x4 (to praktycznie ten sam gatunek co danio pręgowane, więc to chyba nic że jest ich mało?)
  Prystelka x6
  Chodzi mi głównie o to, czy temp. 23° będzie dla prystelek odpowiednia i czy nie będzie przerybione.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Danio potrzebują dłuższe akwarium ja bym uzupełnił paroma kiryskami na dno i ewentualnie jeszcze np drewniaka a temperatura jest za niska wszystkie te ryby potrzebują grzałki i temperatur w okolicy 27 stopni najlepiej

 3. 123

  Mam 5 prystelek i 5 innych bystrzyków. Bystrzyki u mnie prawie cały czas siedzą w tym samym miejscu bliżej dna, w cieniu między roślinami a ja bym wolała żeby bardziej na środku pływały i się nie kryły, no ale takie już są.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jan

   Czy woda nie jest zbyt alkaliczna ?? Czy poziom amoniaku nie jest zbyt wysoki ?

 4. lenasobiejestem

  Czy do akwarium 54l dobrym pomysłem będzie 8 prystelek? Do tego oczywiście inne ryby(12xneon innesa, 8 x kirysek pigmejek).Ph jestem w stanie zapewnić i inne wszystkie czynniki tez są w normie. Ogółem wszystko mam dostosowane do tych rybek. Czy to dobry pomysł ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Trochę dużo jak na 54l – 3 grupy rybek ławicowych, które zajmują strefę środkową akwarium i potrzebują wówczas więcej przestrzeni. Ania miała rację podpowiadając aby gatunki rozdzielić na rybki pływające w toni i na rybki denne. Masz trochę problem jeśli gustujesz właśnie w małych rybkach (jest w tym jakiś urok), które lepiej (swobodniej i bezpieczniej) czują się w większych grupach.
   Ja widzę to tak:
   – Prystelka – 6szt.
   – Neon Innesa – 10szt.
   – Kirysek Panda – 4szt.
   Niestety, litraż zbiornika na więcej nie pozwala a nie chcesz chyba mieć przerybionego akwarium.
   Dlatego przy takich rozwiązaniach (przy takich pojemnościach) lepiej wybrać parkę (lub harem) jakichś większych rybek + grupa ławicowa (małych) + rybki denne.

 5. Adrian

  Czy będzie się dobrze czuła w temp. 24 stopni?

  Odpowiedz
 6. Paweł

  Od tygodnia mam w akwarium 112l 9 prystelek. Czy normalną rzeczą jest to, że jedna z nich (prawdopodobnie samica) zachowuje się dosyć agresywnie i gania wszystkie rybki po całym akwarium? dzięki za pomoc 🙂

  Odpowiedz
 7. Darek

  świetna rybka i faktycznie pływa w ławicy zwłaszcza jeśli ustawimy odpowiednio strumień wody z filtra, u mnie lubią walczyć w stadzie z nurtem.

  Odpowiedz
 8. Patrycja

  Bardzo fajna rybka. Ciekawie się zachowuje w stadzie. Łagodna i spokojna, polecam! 🙂

  Odpowiedz