Prystelka Barwna

Pristella maxillaris

Prystelka Barwna - ryba akwariowa fot.bbs.tropica.cn

Prystelki Barwne - ryby akwariowe

Prystelka Barwna (Pristella maxillaris) – niewielka, akwariowa ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Pochodzenie ryb akwariowych

Prystelka Barwna zamieszkuje gęsto porośnięte, przeważnie bagniste wody w Wenezueli, Gujanie i w brazylijskim dorzeczu Amazonki.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Jedna z najbardziej popularnych Tetr. Osiąga 4.5 cm długości. Ryby charakteryzuje trójbarwna plama na płetwie grzbietowej. Różnice pomiędzy płciami są słabo widoczne. Samce są przeważnie odrobinę smuklejsze, a widziany pod światło pęcherz pławny jest u nich bardziej spiczasto zakończony niż u samic. Dorosłe samice są zazwyczaj nieco większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Występuje również odmiana hodowlana złota oraz albino. Prystelki barwne są łagodnymi, stadnymi rybami, które pływają w środkowych partiach akwarium. Gatunek polecany szczególnie początkującym akwarystom, ze względu na swoją wytrzymałość, cenę i dostępność w sklepach. W większej grupie ryby czują się znacznie lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zalecane minimum to 6 sztuk.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Odżywianie ryb akwariowych

Rybom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Akwarium ryb akwariowych

Stadko Prystelek wymaga akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30cm, miejscami gęsto obsadzonym roślinami, z rozległą przestrzenią do pływania. Rybki najatrakcyjniej prezentują się w zbiorniku z przyćmionym oświetleniem i ciemnym podłożem. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z mniejszymi, spokojnymi gatunkami np. pielęgniczkami, kiryskami, zbrojnikami, drobnoustkami, tetrami, brzankami i innymi kąsaczowatymi.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Rozmnażanie ryb akwariowych

Ryby dosyć łatwe do rozmnożenia lecz odchowanie narybku może przysporzyć trudności. Wymagane jest akwarium tarliskowe o wymiarach 45x25x25cm, słabo oświetlone, w którym umieszczamy kępy roślin o delikatnych liściach np. java moss. Zamiennie możemy zastosować sztuczne mopy a dno wyłożyć siatką z drobnymi oczkami. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie pH 5.5-6.5, dGH 1-5° i temperaturze ok 28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub użycie filtra RO. Do napowietrzania i filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Prystelki mogą być rozmnażane w większych grupach zachowując proporcje samic do samców – 1:1. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem i w niedługim czasie doczekamy się potomstwa. Jak tylko zaobserwujemy ikrę, dorosłe osobniki odławiamy. W gęsto zarośniętym akwarium jajeczka możemy pozostawić a odławiać wykluty narybek.

Najlepiej jednak ryby rozmnażać w parach. Odchowamy w ten sposób znacznie więcej młodych. W tej metodzie należy odseparować samce od samic i obficie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Kiedy samice wydają się pełniejsze w okolicy brzucha a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Jeżeli przez kilka dni nie zaobserwujemy narybku to próbujemy z inna parą.

Dorosłe wyjadają ikrę dlatego po udanym tarle należy je niezwłocznie odłowić. Wylęg następuję w przeciągu 24-36 godzin. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Narybek karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować większe pokarmy. Zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Prystelka Barwna

Galeria Ryba akwariowa - Prystelka Barwna

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Cena: 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 8

 1. 123

  Mam 5 prystelek i 5 innych bystrzyków. Bystrzyki u mnie prawie cały czas siedzą w tym samym miejscu bliżej dna, w cieniu między roślinami a ja bym wolała żeby bardziej na środku pływały i się nie kryły, no ale takie już są.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jan

   Czy woda nie jest zbyt alkaliczna ?? Czy poziom amoniaku nie jest zbyt wysoki ?

 2. lenasobiejestem

  Czy do akwarium 54l dobrym pomysłem będzie 8 prystelek? Do tego oczywiście inne ryby(12xneon innesa, 8 x kirysek pigmejek).Ph jestem w stanie zapewnić i inne wszystkie czynniki tez są w normie. Ogółem wszystko mam dostosowane do tych rybek. Czy to dobry pomysł ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Trochę dużo jak na 54l – 3 grupy rybek ławicowych, które zajmują strefę środkową akwarium i potrzebują wówczas więcej przestrzeni. Ania miała rację podpowiadając aby gatunki rozdzielić na rybki pływające w toni i na rybki denne. Masz trochę problem jeśli gustujesz właśnie w małych rybkach (jest w tym jakiś urok), które lepiej (swobodniej i bezpieczniej) czują się w większych grupach.
   Ja widzę to tak:
   – Prystelka – 6szt.
   – Neon Innesa – 10szt.
   – Kirysek Panda – 4szt.
   Niestety, litraż zbiornika na więcej nie pozwala a nie chcesz chyba mieć przerybionego akwarium.
   Dlatego przy takich rozwiązaniach (przy takich pojemnościach) lepiej wybrać parkę (lub harem) jakichś większych rybek + grupa ławicowa (małych) + rybki denne.

 3. Adrian

  Czy będzie się dobrze czuła w temp. 24 stopni?

  Odpowiedz
 4. Paweł

  Od tygodnia mam w akwarium 112l 9 prystelek. Czy normalną rzeczą jest to, że jedna z nich (prawdopodobnie samica) zachowuje się dosyć agresywnie i gania wszystkie rybki po całym akwarium? dzięki za pomoc 🙂

  Odpowiedz
 5. Darek

  świetna rybka i faktycznie pływa w ławicy zwłaszcza jeśli ustawimy odpowiednio strumień wody z filtra, u mnie lubią walczyć w stadzie z nurtem.

  Odpowiedz
 6. Patrycja

  Bardzo fajna rybka. Ciekawie się zachowuje w stadzie. Łagodna i spokojna, polecam! 🙂

  Odpowiedz