Prystelka Barwna

Prystelka Barwna - ryba akwariowa fot.bbs.tropica.cn

Prystelki Barwne - ryby akwariowe

Prystelka Barwna (Pristella maxillaris) – niewielka, akwariowa ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Pochodzenie ryb akwariowych

Prystelka Barwna zamieszkuje gęsto porośnięte, przeważnie bagniste wody w Wenezueli, Gujanie i w brazylijskim dorzeczu Amazonki.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Jedna z najbardziej popularnych Tetr. Osiąga 4.5 cm długości. Ryby charakteryzuje trójbarwna plama na płetwie grzbietowej. Różnice pomiędzy płciami są słabo widoczne. Samce są przeważnie odrobinę smuklejsze, a widziany pod światło pęcherz pławny jest u nich bardziej spiczasto zakończony niż u samic. Dorosłe samice są zazwyczaj nieco większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Występuje również odmiana hodowlana złota oraz albino. Prystelki barwne są łagodnymi, stadnymi rybami, które pływają w środkowych partiach akwarium. Gatunek polecany szczególnie początkującym akwarystom, ze względu na swoją wytrzymałość, cenę i dostępność w sklepach. W większej grupie ryby czują się znacznie lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zalecane minimum to 6 sztuk.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Odżywianie ryb akwariowych

Rybom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Akwarium ryb akwariowych

Stadko Prystelek wymaga akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30cm, miejscami gęsto obsadzonym roślinami, z rozległą przestrzenią do pływania. Rybki najatrakcyjniej prezentują się w zbiorniku z przyćmionym oświetleniem i ciemnym podłożem. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z mniejszymi, spokojnymi gatunkami np. pielęgniczkami, kiryskami, zbrojnikami, drobnoustkami, tetrami, brzankami i innymi kąsaczowatymi.

Ryba akwariowa Prystelka Barwna - Pristella maxillaris Rozmnażanie ryb akwariowych

Ryby dosyć łatwe do rozmnożenia lecz odchowanie narybku może przysporzyć trudności. Wymagane jest akwarium tarliskowe o wymiarach 45x25x25cm, słabo oświetlone, w którym umieszczamy kępy roślin o delikatnych liściach np. java moss. Zamiennie możemy zastosować sztuczne mopy a dno wyłożyć siatką z drobnymi oczkami. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie pH 5.5-6.5, dGH 1-5° i temperaturze ok 28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub użycie filtra RO. Do napowietrzania i filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Prystelki mogą być rozmnażane w większych grupach zachowując proporcje samic do samców – 1:1. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem i w niedługim czasie doczekamy się potomstwa. Jak tylko zaobserwujemy ikrę, dorosłe osobniki odławiamy. W gęsto zarośniętym akwarium jajeczka możemy pozostawić a odławiać wykluty narybek.

Najlepiej jednak ryby rozmnażać w parach. Odchowamy w ten sposób znacznie więcej młodych. W tej metodzie należy odseparować samce od samic i obficie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Kiedy samice wydają się pełniejsze w okolicy brzucha a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Jeżeli przez kilka dni nie zaobserwujemy narybku to próbujemy z inna parą.

Dorosłe wyjadają ikrę dlatego po udanym tarle należy je niezwłocznie odłowić. Wylęg następuję w przeciągu 24-36 godzin. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Narybek karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować większe pokarmy. Zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pristella maxillaris
synonim:X-ray Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia4 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość: 2 - 20 ºdGH
Cena:4 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Prystelka BarwnaPoważnie o rybach - Prystelka Barwna

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 6

 1. lenasobiejestem

  Czy do akwarium 54l dobrym pomysłem będzie 8 prystelek? Do tego oczywiście inne ryby(12xneon innesa, 8 x kirysek pigmejek).Ph jestem w stanie zapewnić i inne wszystkie czynniki tez są w normie. Ogółem wszystko mam dostosowane do tych rybek. Czy to dobry pomysł ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Trochę dużo jak na 54l – 3 grupy rybek ławicowych, które zajmują strefę środkową akwarium i potrzebują wówczas więcej przestrzeni. Ania miała rację podpowiadając aby gatunki rozdzielić na rybki pływające w toni i na rybki denne. Masz trochę problem jeśli gustujesz właśnie w małych rybkach (jest w tym jakiś urok), które lepiej (swobodniej i bezpieczniej) czują się w większych grupach.
   Ja widzę to tak:
   – Prystelka – 6szt.
   – Neon Innesa – 10szt.
   – Kirysek Panda – 4szt.
   Niestety, litraż zbiornika na więcej nie pozwala a nie chcesz chyba mieć przerybionego akwarium.
   Dlatego przy takich rozwiązaniach (przy takich pojemnościach) lepiej wybrać parkę (lub harem) jakichś większych rybek + grupa ławicowa (małych) + rybki denne.

 2. Adrian

  Czy będzie się dobrze czuła w temp. 24 stopni?

  Odpowiedz
 3. Paweł

  Od tygodnia mam w akwarium 112l 9 prystelek. Czy normalną rzeczą jest to, że jedna z nich (prawdopodobnie samica) zachowuje się dosyć agresywnie i gania wszystkie rybki po całym akwarium? dzięki za pomoc 🙂

  Odpowiedz
 4. Darek

  świetna rybka i faktycznie pływa w ławicy zwłaszcza jeśli ustawimy odpowiednio strumień wody z filtra, u mnie lubią walczyć w stadzie z nurtem.

  Odpowiedz
 5. Patrycja

  Bardzo fajna rybka. Ciekawie się zachowuje w stadzie. Łagodna i spokojna, polecam! 🙂

  Odpowiedz