Pristella maxillaris

Prystelka Barwna - ryba akwariowa fot.bbs.tropica.cn
  • Rozmiar: 4 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Prystelki Barwne - ryby akwariowe

Prystelka Barwna (Pristella maxillaris) – niewielka, akwariowa ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Występowanie

Prystelka Barwna zamieszkuje gęsto porośnięte, przeważnie bagniste wody w Wenezueli, Gujanie i w brazylijskim dorzeczu Amazonki.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Charakterystyka i usposobienie

Jedna z najbardziej popularnych Tetr. Osiąga 4.5 cm długości. Ryby charakteryzuje trójbarwna plama na płetwie grzbietowej. Różnice pomiędzy płciami są słabo widoczne. Samce są przeważnie odrobinę smuklejsze, a widziany pod światło pęcherz pławny jest u nich bardziej spiczasto zakończony niż u samic. Dorosłe samice są zazwyczaj nieco większe i pełniejsze w okolicach brzucha. Występuje również odmiana hodowlana złota oraz albino. Prystelki barwne są łagodnymi, stadnymi rybami, które pływają w środkowych partiach akwarium. Gatunek polecany szczególnie początkującym akwarystom, ze względu na swoją wytrzymałość, cenę i dostępność w sklepach. W większej grupie ryby czują się znacznie lepiej i prezentują ciekawsze zachowania. Zalecane minimum to 6 sztuk.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Odżywianie i karmienie

Rybom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Akwarium

Stadko Prystelek wymaga akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30cm, miejscami gęsto obsadzonym roślinami, z rozległą przestrzenią do pływania. Rybki najatrakcyjniej prezentują się w zbiorniku z przyćmionym oświetleniem i ciemnym podłożem. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z mniejszymi, spokojnymi gatunkami np. pielęgniczkami, kiryskami, zbrojnikami, drobnoustkami, tetrami, brzankami i innymi kąsaczowatymi.

Prystelka Barwna - Pristella maxillaris - Rozmnażanie

Ryby dosyć łatwe do rozmnożenia lecz odchowanie narybku może przysporzyć trudności. Wymagane jest akwarium tarliskowe o wymiarach 45x25x25cm, słabo oświetlone, w którym umieszczamy kępy roślin o delikatnych liściach np. java moss. Zamiennie możemy zastosować sztuczne mopy a dno wyłożyć siatką z drobnymi oczkami. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie pH 5.5-6.5, dGH 1-5° i temperaturze ok 28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub użycie filtra RO. Do napowietrzania i filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Prystelki mogą być rozmnażane w większych grupach zachowując proporcje samic do samców – 1:1. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem i w niedługim czasie doczekamy się potomstwa. Jak tylko zaobserwujemy ikrę, dorosłe osobniki odławiamy. W gęsto zarośniętym akwarium jajeczka możemy pozostawić a odławiać wykluty narybek.

Najlepiej jednak ryby rozmnażać w parach. Odchowamy w ten sposób znacznie więcej młodych. W tej metodzie należy odseparować samce od samic i obficie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Kiedy samice wydają się pełniejsze w okolicy brzucha a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano dnia następnego. Jeżeli przez kilka dni nie zaobserwujemy narybku to próbujemy z inna parą.

Dorosłe wyjadają ikrę dlatego po udanym tarle należy je niezwłocznie odłowić. Wylęg następuję w przeciągu 24-36 godzin. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Narybek karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować większe pokarmy. Zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 marca 2013 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 4 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 31

  1. Ryba Akwariowa

    Czy mogę trzymać grupę 6 tych ryb razem 5 z kiryskami panda? Akwa 54l.

    Odpowiedz
  2. Michał

    Można je trzymać z skalarami mam 10 sztuk i mam zamiar dokupic 15 sztuk by fajnie wyglądała ławica akwarium 240 l

    Odpowiedz
  3. Tomasz

    Witam, Brzanki to ryby energiczne , zadziorne , które potrafią zdominować inne ryby. To także ryby stadne. Musiałabyś wpuścić ich kilka sztuk. Obawiam się ,że prystelki są dla nich zbyt delikatne i dadzą się zepchnąć na margines akwariowej społeczności. To nie będzie dla nich dobre rozwiązanie. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. Julita

    Czy mogę połączyć 6-8 prystelek z brzanką pięciopręgą? Akwarium 112l

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. renisa

      Witam, zamiast pięciopręgiej, proponuję stadko 6-8 brzankę Titteya.

    2. Julita

      Z tego co zdążyłam się zorientować brzanka pięciopręga należy do tych łagodniejszych. Jak bym chciała titteya to spytała bym o titteya.

    3. Lisukoksu

      ja mam pięciopręgą (niestety reszta padła, chcę dokupić z pięc) jest spokojna, tylko jak miałem małe zbrojniki to je goniła, ale może chyba być, skoro nie atakuje u mnie rodostomusów, a poza tym żyje w akwarium z płaskobokami, danio malabarskimi, zbrojnikami pospolitymi, brzankami (titteya, sumatrami, różowymi, denisona (do wczoraj, nie wiem czemu wszystkie padły)) a za godzinę przyjedzie zbrojnik lamparci albinos

  5. 72l

    Mam 72l kakadu 1+2 i 10 prystelek. Mogę do tego 10 prystelek? Lub czy polecicie jakąś „ekipę sprzątająca” byle by nie były to otosu lub inne delikatne ryby.
    Nie mam piasku!

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Twoja obsada jest optymalna dla tego zbiornika. Ekipy ” sprzątającej” bytującej w okolicy dna nie polecam. Będzie wchodziła w paradę haremowi kakadu i w przypadku tarła pielęgniczek może dochodzić do konfliktów. Akwaryści często mają pokusę aby urozmaicić zbiornik, ale łatwo doprowadzić do zachwiania delikatnej równowagi np: poprzez przerybienie. Pozdrawiam

    2. 72l

      Miałem tarło i tylko samice przeganiały a głównie siebie nawzajem. Samiec się niczym nie interesował. Czyli nie mogę dodać więcej prystelek? Nawet 5? Chyba będzie lepiej dla nich bo są rybami stadnymi…

    3. Sky[KiedyśMichał]

      Nie dodawaj więcej i tak już tu jest bardzo dużo

  6. Dawid

    Można trzymać je z parą barwniaków szmaragdowych w 72l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Abram

      Można bez problemu

  7. Bartek

    Mam grupę 15 prystelek, bardzo fajne rybki z tym że z tego co zauważyłem są trochę nieśmiałe. Dopiero po miesiącu od wpuszczenia do akwa zaczęły zwiedzać cały zbiornik.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. DODO

      twoje prystelki mogły być „terroryzowane” przez inne większe rybki lub za szybko je wpuściłeś do akwarium, albo (prawdopodobna opcja) masz za małe akwarium i większe rybki np. bojownik mogły walczyć o terytorium i zaganiać je dalej od „ich” terenu

    2. Bartek

      DODO… Akwa 500L więc raczej nie za małe 🤭 wydaje mi się że jednak ten okres był im potrzebny na aklimatyzację. Teraz juz prystelki są pełnoprawnymi współlokatorami akwa. Obsadę dobierałem bardzo starannie żeby wykluczyć jakiekolwiek niechciane sytuacje.

    3. Witold

      Witam
      Czy mogę utrzymywać prystelki razem z molinezjami w akwarium 240 l ?

  8. Przemo

    Zbiornik 200l, obsada: p. kakadu 1+2, kirysek panda 5, otosek 3, zbrojniki 2, bystrzyk Pereza 6, neon czerwony 15. Pytanie czy można dołożyć prystelkę 6 szt.?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Na spokojnie 10 możesz nawet dać ale radziłbym dokupić 2 otoski

    2. Daniel

      Temperatura i ph będą odpowiednie dla wszystkich gatunków więc raczej tak, ale ja bym ograniczył ilość gatunków w akwarium bo zaczyna się ich robić bardzo dużo .

  9. Klaudia

    Czy mogę w akwarium 72L (uwaga, akwarium nietypowe, szersze niż wyższe 60x40x30) trzymać:
    Gupiki x6
    Danio pręgowane x8
    Danio lamparcie x4 (to praktycznie ten sam gatunek co danio pręgowane, więc to chyba nic że jest ich mało?)
    Prystelka x6
    Chodzi mi głównie o to, czy temp. 23° będzie dla prystelek odpowiednia i czy nie będzie przerybione.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomek

      Danio potrzebują dłuższe akwarium ja bym uzupełnił paroma kiryskami na dno i ewentualnie jeszcze np drewniaka a temperatura jest za niska wszystkie te ryby potrzebują grzałki i temperatur w okolicy 27 stopni najlepiej

  10. 123

    Mam 5 prystelek i 5 innych bystrzyków. Bystrzyki u mnie prawie cały czas siedzą w tym samym miejscu bliżej dna, w cieniu między roślinami a ja bym wolała żeby bardziej na środku pływały i się nie kryły, no ale takie już są.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jan

      Czy woda nie jest zbyt alkaliczna ?? Czy poziom amoniaku nie jest zbyt wysoki ?

  11. lenasobiejestem

    Czy do akwarium 54l dobrym pomysłem będzie 8 prystelek? Do tego oczywiście inne ryby(12xneon innesa, 8 x kirysek pigmejek).Ph jestem w stanie zapewnić i inne wszystkie czynniki tez są w normie. Ogółem wszystko mam dostosowane do tych rybek. Czy to dobry pomysł ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Trochę dużo jak na 54l – 3 grupy rybek ławicowych, które zajmują strefę środkową akwarium i potrzebują wówczas więcej przestrzeni. Ania miała rację podpowiadając aby gatunki rozdzielić na rybki pływające w toni i na rybki denne. Masz trochę problem jeśli gustujesz właśnie w małych rybkach (jest w tym jakiś urok), które lepiej (swobodniej i bezpieczniej) czują się w większych grupach.
      Ja widzę to tak:
      – Prystelka – 6szt.
      – Neon Innesa – 10szt.
      – Kirysek Panda – 4szt.
      Niestety, litraż zbiornika na więcej nie pozwala a nie chcesz chyba mieć przerybionego akwarium.
      Dlatego przy takich rozwiązaniach (przy takich pojemnościach) lepiej wybrać parkę (lub harem) jakichś większych rybek + grupa ławicowa (małych) + rybki denne.

  12. Adrian

    Czy będzie się dobrze czuła w temp. 24 stopni?

    Odpowiedz
  13. Paweł

    Od tygodnia mam w akwarium 112l 9 prystelek. Czy normalną rzeczą jest to, że jedna z nich (prawdopodobnie samica) zachowuje się dosyć agresywnie i gania wszystkie rybki po całym akwarium? dzięki za pomoc 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      U mnie też baba Fantoma Czarnego ale w sumie to samo bo z gromady bystrzyków ni jak w akwarium to 4 chopa i to ona nosi tam spodnie

  14. Darek

    świetna rybka i faktycznie pływa w ławicy zwłaszcza jeśli ustawimy odpowiednio strumień wody z filtra, u mnie lubią walczyć w stadzie z nurtem.

    Odpowiedz
  15. Patrycja

    Bardzo fajna rybka. Ciekawie się zachowuje w stadzie. Łagodna i spokojna, polecam! 🙂

    Odpowiedz