Moczarki Kanadyjskie - rośliny akwariowe
Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) – szybko rosnąca, jedna z najbardziej znanych i bardzo starych roślin akwariowych z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Obecnie częściej można ją spotkać w przydomowych oczkach wodnych niż w akwariach. W środowisku naturalnym ma status rośliny inwazyjnej. Swego czasu z powodu problemów jakich przysparzała w żegludze i rybołówstwie, gatunek ten nazywany był „zarazą wodną„.
Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis - Pochodzenie roślin akwariowych
Zasięg naturalny Moczarki kanadyjskiej obejmuje rozległe obszary kontynentu północnoamerykańskiego, od Kanady na północy po stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Florydę na południu. Na nowych obszarach pojawia się głównie w wyniku rozprzestrzeniania jako roślina akwariowa. Obecnie występuje niemal na całym globie. Te podwodne rośliny rosną w dużych skupiskach w jeziorach, stawach i rowach wodnych.
Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis - Charakterystyka roślin akwariowych
Roślina rosnąca w całości pod wodą, korzeniąca lub swobodnie unosząca się w wodzie. W naturze osiąga do 3 m długości, w akwariach nie przekracza 100 cm. Łodyga długa i smukła, często silnie rozgałęziona z międzywęźlami do 4 cm długości. Liście ułożone po 3 w okółku (czasem 4), w dolnej części pędu czasem po 2 (naprzeciwległe). Mają od 6 do 15 mm długości i od 1,5 do 4 mm szerokości, podłużnie jajowaty lub równowąski-lancetowaty kształt (zwłaszcza na roślinach męskich liście są wyciągnięte i wąskie), zwężone i zaostrzone lub tępe na szczycie. Na brzegach posiadają bardzo drobne ząbki widoczne tylko w powiększeniu.
Roślina kwitnie od lipca do września i rzadko produkuje kwiaty, które mogą być jednopłciowe lub obupłciowe. Kwiaty męskie umieszczone są po 2 lub 3 we wspólnej osłonie, krótko szypułkowe, odkrywające się lub nie, dojrzałe odrywają się od roślin macierzystych i na odgiętych listkach okwiatu unoszą się na wodzie. Żeńskie kwiaty są pojedyncze, do 8mm szerokości z długą nitkowatą gardzielą wyrastającą ponad wodę. Listki okwiatu na zewnątrz owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnątrz okrągłe i białawe.
Owoce moczarki to kapsułki przypominające jagody średnicy ok. 6 mm z wrzecionowatymi nasionami długości 4 mm. Z powodu braku męskich roślin są jednak rzadko wytwarzane.
Korzenie białe, nierozgałęzione i nie zawsze się wykształcają. Pełnią jedynie funkcję zakotwiczającą.
Roślina zalecana do akwariów zimnowodnych, w których pozostaje zielona przez cały rok. Chętnie zjadana przez wiele gatunków ryb roślinożernych.
Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis - Rozmnażanie roślin akwariowych
Rozmnażanie wegetatywne poprzez fragmentacje łodygi, pąki zimujące i rzadko przez nasiona. Może być sadzona na dnie w podłożu lub swobodnie pływać. Zaleca się sadzenie w grupach w tylnej części akwarium, wśród roślin o szerokich liściach.
Roślina Akwariowa Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis - Wymagania roślin akwariowych
Związki odżywcze moczarka pobiera za pomocą liści a nie korzeni. Skład chemiczny wody nie ma dla niej dużego znaczenia. Preferuje wodę twardą i niezbyt ciepłą (optymalna temperatura to 12-20°C). Zbyt ciepła woda powoduje utratę sprężystości przez roślinę i gwałtowne wydłużanie łodygi.
Ostatnio zmodyfikowano: 10 kwietnia 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Pytanko do akwarium 50l jakie rybki, rośliny,odloze,dodatki polecacie aby było ciekawe i przyciągało uwage
Zanim napiszę o życiu i wystroju akwarium muszę wspomnieć o dwóch oczywistych sprawach. Najpierw kwestia czasem zaniedbywana, czyli sprzęt. Filtr jest w akwarium niezbędny. Oczyszcza wodę z obumarłych fragmentów roślin i osiedlają się w nim bakterie rozkładające zanieczyszczenia z odchodów ryb. Do takiego akwarium można zamontować filtr z deszczownicą, będzie ona natleniać wodę na tyle skutecznie, że nie będzie potrzeby montowania dodatkowego napowietrzacza. Pokrywa z oświetleniem (które trzeba wyłączać na noc, filtr musi pracować całą dobę) też będzie niezbędna za to na grzałce można zaoszczędzić hodując ryby z gatunków tolerujących niskie temperatury 20-22 stopnie. Przyda się preparat zawierający bakterie do filtra i uzdatniacz wody kranowej, które trzeba dodawać raz przy zalaniu akwarium i przy każdej podmianie wody (nigdy nie podmieniamy całej wody, najwyżej połowę, zwykle mniej).
UWAGA, WAŻNE: Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy zaczekać minimum dwa tygodnie od jego zalania.
Jeszcze jedna porada: nie kupuje się ryb do akwarium, tylko akwarium dla ryb. Chodzi mi o to, że najpierw trzeba zdecydować się jakie ryby chcemy trzymać, a potem przygotować akwarium tak, żeby wybranemu gatunkowi odpowiadało, kiedy dwa lub więcej tygodni później wpuści się do tego zbiornika zwierzęta.
Jeśli chodzi o ryby, to do takiego akwarium mam jedną propozycję: Danio erythromicron w liczbie około 16 sztuk. Mała, ławicowa, żółto-szara rybka w niebieskie paski. Jak już wyżej wspomniałem, o ile akwarium będzie stało w salonie lub innym ogrzewanym w zimie pomieszczeniu, dadzą radę bez grzałki. Mogą jeść zwykły pokarm dla ryb wszystkożernych, nie są wybredne. Mają ciekawe zachowania terytorialne, w stadzie powinno być więcej samic niż samców. Jeśli chodzi o podłoże, to musi być ciemne, ale obojętne im czy będzie to żwir czy piasek. Roślin musi być dużo, najlepiej sprawdzi się limnofila i hottonia. Dekoracje są zbędne
Z roślin nada się jeszcze rogatek
szczerze to niezbyt polecam bo trzeba mieć akwarium w wodzie co najmniej chłodnej powyzej 22 stopni robi się żółta i taka bezbarwna
w końcu ta roślina jest gatunkiem inwazyjnym który zadomowił się w polskich jeziorach które są chłodnę(:
czy moczarka będzię pasować to akwarium ze słonecznicami i kiełbami???
Hmm, hah niezłe mecyje. Jako początkujący akwarysta dałem sobie wcisnąć w sklepie kilka wiązek, przy okazji w kubełku z trawką było kilka ślimaków. Po włożeniu ich do zbiornika, po kilku dniach zauwarzyłem owe „Owoce’ xDD masakra… pierw myślałem że to jaja ślimaków, później że możę cysty jakiegoś syfu. Fajnie że dotarłem tutaj 🙂 Dzięki za dobrą charakterystykę i pozdrawiam .
Istnieje ścisła zależność pomiędzy pH-KH-CO2, zatem czy akwarium w którym znajdują się rośliny wymaga dodatkowego nawożenia zależy właśnie od tych parametrów (pH, KH), są nawet specjalne kalkulatory które uwzględniają potrzebę aplikowania dodatkowych nawozów węglowych, czy też nie.
Optymalne stężenie CO2 dla prawidłowego rozwoju roślin wynosi 15-30 mg/l, zatem jeśli nasza woda w akwarium ma stężenie w tym zakresie – nie ma potrzeby nawożenia.
Moczarka jest bardzo pożyteczną rośliną w prowadzeniu akwarium – wchłania związki azotowe, które przy zbyt wysokich stężeniach powodują rozrost glonów a w krytycznych zawartościach (NO3) szkodzą roślinom i rybom. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę że oprócz azotanów, Moczarka pobiera z wody znaczne ilości mikro- i makro- elementów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju rybek, dlatego dobrze jest wtedy uzupełniać braki odpowiednimi aplikantami zawierającymi minerały, szczególnie gdy stosujemy wodę destylowaną lub filtrowaną przez RO.
Stwierdzenie, że roślina ta nie nadaje się do hodowli ze względu na możliwość odwapnienia rybek jest błędne, pamiętać jednak trzeba o prawidłowym mineralizowaniu wody. Moczarkę trzymam od wielu lat w swoich baniaczkach, bez nawożenia CO2 (stosuję nawozy węglowe w preparatach) i jakoś rybki mi nie zdychają, ani nie chorują.
W krewetkarium osiągnęła długość 1,3m bez nawozów i CO2
Nie polecam tej rośliny bez nawożenia CO2, gdyż łatwo wtedy zachodzi proces odwapnienia biologicznego, który może być śmiertelny dla większości ryb.
Również chciałam przestrzec przed tą rośliną. U mnie w 54l akwarium bez nawożenia CO2 też doszło do odwapniania wody przez moczarkę. Pojawił się na jej listkach biały osad. Zaczęłam dolewać easy carbo, ale po kilku tygodniach zrezygnowałam, bo było to dla mnie odrobinę uciążliwe. Moczarkę usunęłam. Teraz nawożę tylko easy life profito raz w tygodniu i jest ok.