Drewniaki dwubarwne - ryby akwariowe
Drewniak dwubarwny (Bunocephalus coracoideus) – słodkowodna ryba sumokształtna z rodziny Aspredinidae, posiadająca niezwykłą sztukę kamuflażu.
Drewniak dwubarwny - Bunocephalus coracoideus - Występowanie
Gatunek występuje w Boliwii, Peru i Brazylii. Zamieszkuje leśne strumienie, jeziora i stawy z dużą ilością rozkładających się liści, zatopionych gałęzi i innych podobnych materii.
Drewniak dwubarwny - Bunocephalus coracoideus - Charakterystyka i usposobienie
Drewniaki osiągają niezbyt duże rozmiary, zwykle nie większe niż 15 cm. Mają spłaszczone, długie, smukłe, bezłuskie ciało, pokryte poziomymi rzędami dużych brodawek, z dużą głową. Kształtem przypominają nieco gitarę lub banjo, stąd też wzięła się ich potoczna nazwa – Banjo Catfish. Dzięki swojej budowie mogą łatwo ukrywać się pod różnorakimi obiektami. Oczy w porównaniu do reszty ciała są bardzo małe i trudno widoczne. Wyraźnie zaznaczone są natomiast płetwy piersiowe i długi ogon. Nie mają płetwy tłuszczowej oraz mechanizmu blokującego kręgi grzbietowe, który jest powszechny u większości gatunków sumów. Płeć bardzo trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice są nieco większe i bardziej krągłe w okolicach brzucha.
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, mogą paść ofiarą wielu potencjalnych drapieżników. Aby przetrwać natura wyposażyła je w bardzo zaawansowany kamuflaż, który sprawia, że dosłownie znikają w środowisku. Każdy osobnik posiada unikalny wzór brązowych lub szarych plam, który wraz z licznymi brodawkami skutecznie maskuje na tle przyrody.
Są bardzo łagodnymi rybami, które nie polują na mniejsze ryby i żyją w zgodzie z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W akwarium mogą żyć samotnie lub większej grupie. Większość czasu spędzają nieruchomo na dnie zbiornika, nierzadko zagrzebane w podłożu. Niewielką aktywność wykazują głównie w nocy. Z tego powodu, nie jest to gatunek dla wszystkich akwarystów.
Drewniak dwubarwny - Bunocephalus coracoideus - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne. W naturze padlinożercy. W akwarium nie są wybredne, lecz preferują pokarmy pochodzenia zwierzęcego, żywe lub mrożone np. ochotka, dżdżownice, tubifex. Można podawać im także pokarmy suche, koniecznie opadające na dno. Należy mieć również na uwadze, że prowadzą nocny tryb życia i przy zapalonym świetle bywają nieśmiałe i mogą wówczas nie przyjmować pożywienia. Dobrą praktyką jest ich karmienia tuż przed zgaszeniem światła.
Drewniak dwubarwny - Bunocephalus coracoideus - Akwarium
Drewniaki są mało aktywnymi rybami, przez co potrzebują stosunkowo niewiele miejsca. Wysokość akwarium nie jest istotna, jednak podstawa powinna mieć co najmniej 60 cm długości. W zbiorniku powinno być wiele ciemnych i słabo oświetlonych miejsc. Do dekoracji można użyć drewna, korzeni i kamieni oraz suchych liści np. dębu. Ryby chętnie zakopują się w podłożu, dlatego dobrze aby miało ono minimum kilka cm grubości.
Są wytrzymałymi rybami, które tolerują szeroki zakres paramentów wody.
W akwarium mogą być trzymane z małymi, spokojnymi gatunkami np. w akwarium biotopu Ameryki Południowej z tetrami, pielęgniczkami czy innymi sumokształtnymi np. kiryskami, niektórymi zbrojnikami. Ich ochrona opiera się przede wszystkim na kamuflażu, dlatego też należy unikać towarzystwa ryb agresywnych czy bardzo aktywnych.
Drewniak dwubarwny - Bunocephalus coracoideus - Rozmnażanie
Rozmnożenie drewniaków w akwarium jest trudne, ale możliwe. Najlepiej rozmnażać je w większej grupie, 6 lub więcej dorosłych osobników. Do tarła dochodzi w nocy a ikra składana jest bezpośrednio na podłożu. Ponieważ dorosłe zjadają młode, konieczne jest przygotowanie osobnego akwarium do którego będzie można przenieść ikrę. Wylęg następuje w ciągu 3 dni. Larwy po zużyciu woreczków żółtkowych są na tyle duże aby przyjmować nicienie mikro czy larwy artemii.
Dodatkowe informacje
Ostatnio zmodyfikowano: 8 stycznia 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Hej, czy dwa drewniaki mogłyby żyć w akwarium 112 litrów? Za towarzystwo na dnie miałyby piskorki kuhla
Jeden mógłby być, ale nie wiem, czy nie zeżre piskorków
Piskorki rosną do około 10cm więc raczej ich nie wciągnie, bardziej bym się martwił o moje gurami czekoladowe które mają po 4-5cm ale że pływają w toni to raczej drewniak ich nie zje?
nie ma opcji on tylko zjada ewentualnie narybek albo ikre ryb pływających w tafli nie ruszy. zresztą tragicznie pływa. w 112l przy piasczystym dnie min5cm to nawet z 6,8 sztuk i tak ich nie będziesz widział za często
Z tym, że nie zje gurami się zgodzę, ale w takim akwarium można mieć tylko jednego
mam 2 drewniaki od ponad 1,5 roku. szczerze? ostatni raz widziałem je miesiąc temu przy przycince roślin – jednego chwyciłem za ogon bo myślałem że to zgnity liść i dopiero jak go wyciągnąłem z podłoża raczył się ruszyć i uciec. Jeśli macie duże akwarium z bujną roślinnością to jest ryzyko że tę cudowną rybę będziecie obserwować dosłownie 1 na miesiąc lub rzadziej.
czy można drewnaka z glonojadem???
To zależy. Jeśli z glonojadem syjamskim, to raczej nie, jeśli ze zbrojnikiem to może być
może być z krewetka filtrująca i ampularią?
Już drugi raz zauważyłem jak mój drewniak tak jak by dyszał i zaraz jak by wybuchł i pływa po akwarium mnóstwo kawałków płatków czegoś takiego jak skóra
czy drewniak zje krewetki?
Z chęcią. Będzie dobra przekąska dla niego
Kupiłem dzisiaj drewniaka i od razu zakopał się pod ziemią. Widać mu tylko ogon.
To normalne zachowanie
Czy ryba ta podjada lub obgryza korzenie i gałęzie?
Nie, raczej usiądzie i zobaczysz ją raz na 2 miesiące
Mam tego suma od około 6 miesięcy. W tym czasie bardzo szybko urósł z około 4 do około 12 cm. Jest to bardzo mało ruchliwa ryba. W dzień praktycznie nie widoczny (chowa się pod liści dębu). Po zgaszeniu światła „buszuje” po akwarium. Ma ciekawy zwyczaj poruszania się bo bardziej „chodzi” po dnie niż pływa. Potwierdzam, że nie poluje aktywnie na ryby ale przy nadążającej się okazji zje mniejsze osobniki. Dziś na własne oczy widziałem, jak w ciągu dnia podpłynął do tabletki na której żerowały Neony Innesa i jednego z nich (długość ok. 2.5cm) zjadł w mgnieniu oka. Potem ponownie udał się na drzemkę pod liście.
witam mam pytanie czy zaobserwowałeś żeby drewniak zakopywał się w podłożu?
Mam jednego drewniaka i niemal cały czas siedzi zakopany w piasku, rzadko go widuję w ciągu dnia, zdarza się to może 2-3 razy na miesiąc. Jak już wyjdzie to wygląda dosłownie jak kawałek drewna, nie reaguje nawet na zaczepki innych ryb.
Dziękuje za odpowiedź, jeszcze tylko zapytam czy karmisz go po zgaszeniu światła czy jednak wygrzebuje się na jedzenie?
Ogólnie ryby karmię rano i wieczorem. Wieczorem zazwyczaj chwile przed zgaszeniem światła. Mam kiryski więc daję pokarm opadający na dno (drewniaka nie karmię jakoś specjalnie), trochę płatków lub ochotki też zdąży opaść na dno zanim inne głodomory zjedzą, więc zawsze drewniak coś dla siebie znajdzie.
Czy wykopuje rośliny z manado ?
Mój Banjo jest wyjątkowy. W ciągu dnia lewituje gdzieś zaklinowany w szczelinach z pozą „jestem liściem” i nawet przesuwanie go w trakcie obsługi akwa staje się kłopotliwe. W nocy zaś (jak tylko zgaśnie światło) zaczyna się koncert. Na początku myślałem, że kirysy przekopują żwir, potem że pokaźnych rozmiarów zbrojnik zżera tło strukturalne ale okazało się, że to ten nicpoń chrupie całymi nocami 🙂
O dziwo moj drewniaczek wogole sie nie chowa. Jest caly czas na widoku i woli byc przyklejony do szyby niz do korzenia ☺
Czy można trzymać drewniaka z kirysami,piskorzami i zbrojnikami?
pewnie ze tak drewniak nie jest ryba agresywnie nastawioną do innych wspolmieszkanców bez problemu mozna go chodowac w akwariach ogolnych
Ryba może i spokojna, jednak u mnie 2 sztuki w akwarium obgryzły ogony 4 neonom, 5 kyriskom i jednemu plecostomusowi ok 6cm. Drewniaki nie były bardzo duże, ponieważ mają jakieś 6-8cm.
W akwarium nie mam nic innego drapieżnego (młode skalary 3cm, neony czerwone, kiryski, otoski, kosiarki i kilka zbrojników)
zbrojnik go często przegania ,kiryski i piskorki są neutralne
Można, ale ta ryba nie pływa, często się nie rusza, i nie jest za ciekawa. Ani nie pływa jak sum rekini, trzeba go specyficznie karmić. Kirysy, piskorki i zbrojniki to w większości sumy, ale piskorki są karpiokształtne. Lepiej mieć też żyworódki i inne jajorodne. Przykładowa obsada:
2×samiec gupika
4×samica gupika
1×mieczyk Hellera
2×molinezja balon
1×zbrojnik niebieski
6×piskorek
6×kirys
4×sum rekini (ważne:młode, ryba się nie nadaje do akwarium takiego jakie mają początkujący – 40 cm).
2×gurami mozaikowe
No wrzystko ale nie dorosły sum rekini (tylko młody).
mi zniknął jakiś czas temu drewniak..ale myslę, że się kiedyś pojawi…ludzie piszą,że potrafi znkinąć nawet na kilka miesięcy by nagle się pojawić…czekam na skurczybyka
I co, jest?
Mój drewniaczek zginął na ponad pół roku. Dzisiaj się pokazał piękny i wyrośnięty. Super rybka polecam
To ja mam szczęście bo mój pokazuje się nawet kilka razy w miesiącu, zazwyczaj na noc ale zdarzało się kilka razy, że w środku dnia siedział sobie między liśćmi anubiasa 🙂
Ranybossskie, mało brakowało mi do zawału serca. Spod korzenia wystawał ogon mojego drewniaka, a po ogonie łaził sobie zatoczek. No to klops, pomyślałem, sumik mi zdechł i już się za niego ślimaki zabierają. Chwyciłem go w dłoń, a ten jak nie skoczy… Spał po prostu, leń jeden:-)
Mam straszną ochotę na tą rybkę, niestety nie mogę jej nigdzie znaleźć w sklepie. Pytanie do Warszawiaków czy znacie miejsce gdzie można ową rybkę zakupić ??
przyjedź do Jastrzębia Zdroju…tutaj w sklepach, oczywiście niewielu są…
Ja zakupilam go w Leopardusie w Carrefour na Bemowie
W Kakadu Auchan Piaseczno ostatnio widziałem
Kupiłam w Diskus Zoo, czasem bywają 🙂
Ja kupiłem w Rogatku (na Ursusie), wiele razy widziałem, że mają tam te ryby.
Na olx są za 12 zł