Botia striata (Narayan Rao, 1920)

Bocja pręgowana (Botia striata) - ryba akwariowa fot. aquariophilie.org
  • Rozmiar: 8 - 10 cm
  • Akwarium: 110 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 26°C
  • Biotop: Azja

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Bocja pręgowana (Botia striata) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny Bocjowatych (Botiidae).

Bocja pręgowana - Botia striata - Występowanie

Azja. Występuje w rzekach i strumieniach na obszarze Ghatów Zachodnich w Indiach, m.in. w rzece Tunga w Karnatace oraz w rzekach Koyna i Panchganga w stanie Maharasztra. Najczęściej zamieszkują płytkie (do 1.5m), wolno lub umiarkowanie płynące wody, często przez tereny leśne. Typowym podłożem dla tych miejsc są kamienie, żwir, piasek oraz rozkładające się liście. W okresie suchym woda ma tam ok. 21°C, 7.0 pH i 2.5° twardości.

Bocja pręgowana - Botia striata - Charakterystyka i usposobienie

Bocje pręgowane mogą osiągać do 10 cm długości, w akwarium przeważnie jednak mniej. Na ich żółto zielonym ciele znajduje się ok. 9 bardzo szerokich, niebiesko zielonych pasów. Te z kolei udekorowane są cienkimi, jasnymi, pionowymi prążkami, zwykle prostymi, ale mogą być one również załamane czy rozgałęzione. Płetwy przeźroczyste. Na ogonie pasy brązowych plam. Przy pysku cztery pary wąsików. W okolicach oczu znajdują się ostre kolce, zazwyczaj ukryte pod skórą, a unoszone w stresie np. podczas wyławiania z wody (należy uważać aby nie zaplątały się w siatkę).

Dojrzałe samice przeważnie są nieco większe i pełniejsze od smuklejszych samców.

Prowadzą nocny tryb życia, ale po aklimatyzacji w akwarium wykazują dużą aktywność również za dnia. W naturze żyją w większych grupach, w których występują hierarchie i złożone relacje. W niewoli zaleca się trzymanie przynajmniej 5 osobników, preferowane 10 lub więcej. W mniejszych ilościach mogą się chować lub być agresywne w stosunku do innych podobnych ryb. W przypadku 2 lub 3 sztuk dominująca ryba może zastraszyć pozostałe i nie będą przyjmować pokarmów. Najczęściej dominującym osobnikiem w grupie jest ryba największa, często samica.

W akwarium często można zaobserwować ciekawe zachowania kiedy młodsze ryby pływają obok lub w cieniu dorosłej naśladując każdy jej ruch. Przypuszcza się, że jest to pewien sposób komunikacji. Do porozumiewania używają także sygnałów dźwiękowych podobnych do klikania, które narastają wraz z ich zadowoleniem. Dość oryginalnie również odpoczywają, leżą często pod różnymi kątami czy nawet na grzbiecie.

Średnio żyją 5-8 lat, niekiedy jednak mogą żyć 15 lub nawet więcej.

Bocja pręgowana - Botia striata - Odżywianie i karmienie

Mimo, że wydają się być przede wszystkim mięsożerne to również zjadają dostępne pokarmy zielone, w tym delikatne liście roślin. Ich naturalna dieta obejmuje przede wszystkim mięczaki, owady, robaki oraz inne bezkręgowce.

W akwarium nie są wybredne, ale muszą mieć zróżnicowaną dietę z mieszanek suchych, pokarmów żywych lub mrożonych (np. ochotka, tubifex, artemia, siekana dżdżownica) oraz owoców i warzyw (np. ogórek, melon, szpinak, cukinia). Chętnie zjadają również ślimaki, jednak nie powinny być wybierane jako rozwiązanie na walkę z nimi – zazwyczaj wybiorą pokarm bardziej dostępny.

Bocja pręgowana - Botia striata - Akwarium

Dla grupki tych aktywnych ryb niezbędne będzie ok. 110 litrowe i przede wszystkim długie akwarium. Korzenie, gałęzie, gładkie kamienie oraz piasek wymieszany ze żwirem nada zbiornikowi bardziej naturalny charakter. Światło nie powinno być zbyt jasne. Z roślin najlepiej sprawdzą się wytrzymałe, przyczepiane do dekoracji Mikrozoria, Anubiasy itp. W zbiorniku powinno być dużo kryjówek i zakamarków, które bocje uwielbiają zwiedzać. Chętnie wciskają się między wąskie szpary, dlatego też dekoracje muszą być pozbawione ostrych krawędzi, a szczeliny na tyle duże aby w nich nie ugrzęzły. Szczelna pokrywa uchroni je przed wyskoczeniem z akwarium.

Najlepiej czują się w wodzie bogatej w tlen, z umiarkowanym prądem. Słabo znoszą wszelkie zanieczyszczenia wody. Zaleca się wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany, w ilości 30-50%. Nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych, niedojrzałych zbiorników.

Przy doborze towarzystwa należy unikać ryb dużo mniejszych, wolno pływających oraz ozdobnych, z długimi weloniastymi płetwami. Mogą być łączone z pływającymi w toni, łagodnymi karpiowatymi, w większych zbiornikach z rodzajem Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos, Barbonymus, innymi dennymi bocjami (Bocja Wspaniała) i sumokształtnymi.

Bocja pręgowana - Botia striata - Rozmnażanie

Rozmnażane wyłącznie na farmach hodowlanych z użyciem specjalnych hormonów. Niestety coraz częściej z kiepskim zaangażowaniem, przez co na rynku pojawia się dużo hybryd, nawet z bocją wspaniałą (Chromobotia macracanthus) czy bocją histrionica.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 110 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł
  • Dostępność: umiarkowana

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 15

  1. JaC

    Dziś przez pomyłkę (moje gapiostwo i wmówienie przez sprzedawcę, że to najmniejsza bocja karłowata) przyniosłem dwie botia striata z targów Zootechnika, i jedna (mniejsza z dwóch) od razu zaczęła od wciągnięcia czterech młodych krewetek (no dosłownie, lekko podpływała i krewetki nie było, małe redsy jeszcze nie wybarwione). Udało mi się tę nową mniejszą z dwóch żarłoczną bocję odłowić do kotnika, drugiej jeszcze nie złapałem (a już już była w siatce), wystawię na sprzedaż, za bardzo lubię krewetki.
    Przy okazji po raz pierwszy od ponad roku zobaczyłem moje amano, o których nie myślałem że jeszcze żyją w zbiorniku (gęsto mam).
    Czy bocja karłowata też będzie zjadała krewetki?

    Odpowiedz
  2. Zuza

    Od dłuższego czasu mam ową bocje, w akwarium są również kiryski, neonki, głupiki i żałobniczki. Niedawno dokupiłam parke głupików i cztery kiryski. Po pewnym czasie zauważyłam, że po najmniejszym kirysku nie ma śladu, miał niecałe 3cm długości, czy moja bocja mogła go zjeść?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      mogła go zamęczyć na śmierć 😔

  3. Tomek

    Czy te bocje były by w stanie zjeść dużą tylomelanię. neritiny i helmeta?

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Paweł

      W zasadzie tak. Z naratiną i helmetem poradziłyby sobie bez problemu, bo to małe ślimaki. Natomiast tylomelania byłaby nękana i cały czas kryłaby się w skorupie.

    2. Tomek

      a jest jakaś bocja która by ich nie ruszała?

    3. Paweł

      To zależy od litrażu twojego zbiornika, ale nie spotkałem się z bocją, która by nie zjadała ślimaków, w końcu to jeden z ich składników diety.

    4. Tomek

      A jak taka bocja jest w stanie zjeść tak dużego ślimaka?

    5. Paweł

      Ona go nie musi zjeść po prostu chodzi o to, żeby wszystkie zwierzęta w akwarium czuły się dobrze. A jak dasz do akwarium ślimaki i rybę, która się nimi żywi, to dobrze tym ślimakom nie będzie. Po za tym jak już mówiłem tylomelania cały czas będzie kryć się w skorupie, a jak wyjdzie żerować to bocje będą ją skubały. Dlatego nie łącz bocji ze ślimakami.

    6. Tomek

      Dobra już wiem że nie mogę ich mieć jestem po prostu ciekawy jak one je jedzą bo w stosunku do dorosłego helmeta bocja nie jest taka duża

    7. Artur

      Moje bocje siatkowane nie ruszają helmetów. Mam też sporo zatoczkow, rozdenek, świderków i nie zauważyłem zainteresowania nimi przez bocje. Dokupiłem dziś bocje pręgowane i obale mit zjadania przez nie ślimaki takie jak helmet. Regularne dokarmianie plus małe ślimaki powinny odciągnąć bocje od helmetów. Moje helmety bez problemu aktywne są całą noc chodząc po całym zbiorniku o długości 2m. Jedyna bocja przed którą mało jaki ślimak się schowa to bocja wspaniała. Ale ona też osiąga słuszne rozmiary.

  4. Leszek

    Czy bocje mogą być łączone z kiryskami? Bo mam akwarium 100×40 i wys60 a w nim 6 kirysków, 5 otosków, zbrojnik pospolity, 5 górami mozaikowych, 11 razbor klinowych i 5 krewetek amano. No i tysiące zatoczków plus 3 helenki

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Bez najmniejszego problemu możesz je trzymać tylko zjedzą wszystkie krewetki i ślimaki ale masz niestyety za krótkie akwarium

    2. Kasia

      Mam stadko 4 kirysków z 2 bocjami i niestety teraz mam 3 jednookie kirysy. Moje bocje są straszne jeśli chodzi o łączenie z innymi rybkami. Neonkom zjadały ogonki, bojownikowi też za kiryskami strasznie ganiały, a zbrojniki wyganiają z norek mimo że jest sporo innych kryjówek. Lubią też po rozkopywac piasek i drobne kamyczki na dnie, ogólnie prawie wszystkie rośliny mi wykopywały

  5. Piotr

    Słyszałem, że bocje wspaniałe robią dziury w echinodorusach. Czy te bocje też czy nie?

    Odpowiedz