Bocja siatkowana

Botia almorhae (J. E. Gray, 1831)

 • 10 - 16 cm
 • 100 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 19 - 27°C
 • Azja

Bocje siatkowane - ryby akwariowe

Bocja siatkowana (Botia almorhae, Botia lohachata) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny bocjowatych (Botiidae). Nazewnictwo nie jest do końca jasne. Obecnie przyjmuje się podział Stevena Granta (2007), który z B. almorhae wyodrębnił 5 różnych gatunków: B. almorhae, B. birdi, B. lohachata, B. sp. Kosi, B. sp. Teesta. Dwa ostatnie mogą być jednak jedynie odmianą B. almorhae. Gatunki różnią się nieznacznie wzorem oraz intensywnością ubarwienia. Nie ma niestety obecnie dokumentacji fotograficznej potwierdzającej wyodrębnione gatunki B. lohachata i B. birdi. W handlu prawdopodobnie spotykane są wyłącznie gatunki B. lohachata, B. sp. Kosi, B.sp. Teesta oraz ich hybrydy.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana - Botia almorhae Pochodzenie ryb akwariowych

Azja Południowa. Szeroko rozprzestrzeniony gatunek. Występuje na obszarach Pakistanu, Indii, Bangladeszu. Zamieszkuje wody stojące lub wolno płynące. Ryby gromadzą się głównie w basenach, rozlewiskach z kamienistym podłożem. W celu odbycia tarła migrują w górę rzek.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana - Botia almorhae Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Może osiągać do 16 cm długości, w akwarium przeważnie jednak mniej. Ubarwienie srebrne, białe, żółte, złote lub jasno zielone, z ciemnymi pionowymi pasami, które wraz z plamami tworzą linie przypominające litery „Y” i „i”. U niektórych osobników siatkowy wzór na ciele formuje wyraz YOYO, stąd też wzięła się potoczna nazwa tego gatunku. U wybarwionych okazów można zauważyć piękny niebiesko połyskujący kolor przejścia z ciemnych pasów wzoru do jasnej barwy ciała. Płetwa ogonowa mocno wcięta, z ciemnymi plamami. Przy pysku cztery pary wąsików. W okolicach oczu znajdują się ostre kolce, zazwyczaj ukryte pod skórą, a unoszone podczas stresu np. wyławianie z wody (należy uważać aby nie zaplątały się w siatkę).

Dymorfizm ryb słabo widoczny. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców.

W naturze prowadzą nocny, przydenny tryb życia. Żyją w dużych grupach, w których występują hierarchie i złożone relacje. W akwarium po aklimatyzacji wykazują dużą aktywność również za dnia. Zaleca się trzymanie co najmniej 5 osobników, preferowane 10 i więcej. W mniejszych ilościach płochliwe lub agresywne w stosunku do innych podobnych gatunków. W przypadku trzymania 2, 3 ryb, dominująca może zastraszyć pozostałe i przestaną przyjmować pokarmy. Najczęściej dominującą rybą jest największa samica.

Bocje prezentują ciekawe zachowania – pływają naśladując ruchy, wydają klikające dźwięki czy odpoczywają w dziwacznych pozycjach np. na boku lub grzbiecie.

Średnio żyją od 5 do 8 lat, jednak niekiedy w optymalnych warunkach dożywają 16.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana - Botia almorhae Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się głównie mięczakami, owadami, robakami i małymi bezkręgowcami, ale nie pogardzą również delikatnymi roślinami. W akwarium nie są wybredne, lecz należy im zapewnić zróżnicowaną dietę. Można podawać dobrej jakości karmę suchą, uzupełnianą pokarmami mrożonymi, żywymi (np. ochotka, rurecznik, artemia) i roślinnymi (ogórek, melon, szpinak, cukinia itp.). Ich przysmakiem są rzadko pożądane w akwarium ślimaki, jednak nie powinny być wybierane jako rozwiązanie ich zwalczenia – zazwyczaj wybiorą pokarm bardziej dostępny.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana - Botia almorhae Akwarium ryb akwariowych

Wymagają przestronnego, długiego akwarium co najmniej 120 cm długości, najlepiej z piaszczystym lub żwirowym podłożem oraz licznymi kryjówkami. Do dekoracji można użyć korzeni, gładkich kamieni, doniczek lub rurek PCV. Uwielbiają zwiedzać i przebywać w trudno dostępnych miejscach, dlatego też wszelkie szczeliny muszą być na tyle duże aby ryby w nich się nie zaklinowały. Światło nie powinno być zbyt jasne. Jeżeli chcemy umieścić rośliny to należy wybierać tylko te z twardymi liśćmi, które mogą rosnąć przyczepione do dekoracji. Te bardziej delikatne, sadzone w podłożu prędzej czy później zostaną wykopane lub zjedzone. Pokrywa uchroni ryby przed wyskoczeniem z akwarium.

Woda dla bocji siatkowanych powinna być bogata w tlen, z umiarkowanym prądem. Źle znoszą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Zaleca się wydajną filtrację i regularne, duże podmiany wody (30-50%). Nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych akwariów.

Nie są specjalnie agresywne ale mniejsze ryby mogą być stresowane ich rozmiarem i dużą aktywnością. Mają skłonność do podskubywania innych ryb. Dlatego też, nie powinny przebywać w towarzystwie ryb wolno pływających, z długimi, weloniastymi płetwami np. bojownikami, gupikami i pielęgnicami. Mogą być łączone z pływającymi w toni, łagodnymi karpiowatymi, a w większych zbiornikach z rodzajem Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos, Barbonymus, innymi dennymi bocjami (Bocja Wspaniała) i sumokształtymi.

Ryba akwariowa Bocja siatkowana - Botia almorhae Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie są znane przypadki rozmnożenia w warunkach akwariowych. Ryby dostępne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie rozmnaża się je przy użyciu specjalnych hormonów, niestety często z niedbałym podejściem, przez co na rynku pojawia się dużo hybryd.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bocja siatkowana

Galeria Ryba akwariowa - Bocja siatkowana

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Botia almorhae
  • Synonim: Yo-yo loach, Pakistani Loach
  • Opisał: J. E. Gray, 1831
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
 • Cena: 5 - 8 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 13

 1. Aqua Melon Tv

  Świetne ryby. Mam 5 dorosłych sztuk. Pięknie się prezentują. Figlarne towarzyskie w moim przypadku nie są agresywne do innych mieszkańców. Rozmnażanie chyba serio niemożliwe bo od 4 lat nic, a mają idealne warunki i samica nie raz miała ikre w brzuchu lecz nigdy jej nie składa… Polecam.

  Odpowiedz
 2. Kondri6

  Kupiłem 4 sztuki tej bocji trochę przypadkowo, bo potrzebowałem do dopełnienia obsady jakiejś ryby dennej. Mogę powiedzieć, że rybki są po prostu fantastyczne. Momentalnie zachwyciły wszystkich domowników. Okazuje się, że to nie jest ryba przydenna, tylko pływa po całym akwarium zarówno w dzień jak i w nocy, świdruje w żwirku, sprawdza każdą szczelinę jaka tylko jest w korzeniach, bada. Jest po prostu niezmordowana i świetnie się prezentuje. Do tej pory nie zauważyłem agresji z ich strony ani wobec innych ryb, ani wobec własnego gatunku,

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ania

   U mnie było tak samo – trochę przez przypadek je kupiłam, a w efekcie zakochałam się na zabój – są rewelacyjne. Mam je już jakieś 6 lat – mogę na nie patrzeć całymi dniami – nigdy mi się nie znudzą 🙂 Świetnie do nich pasuje określenie „ryby z mózgiem” 🙂

 3. Katja

  Ja mam jedną, bo cała reszta padała po ok. tygodniu… Mam ją – bo to samica – od min. 1,5 roku, a miała zaledwie 4-5 cm, teraz ma jakieś 10 cm 🙂 Bardzo ciekawska rybka. Uwielbia kryjówki, ale za dnia można ją nakryć na buszowaniu po CAŁYM baniaku, łącznie przy tafli. Niestety pozostałe towarzystwo nie mogło się zaaklimatyzować i padało, więc zaprzestałam kupna. Co ciekawe, „zakumplowała się” z bocją paskowaną (samiec 6-7 cm) – jedynak, gdyż był omyłkowym prezentem. Przyłapałam ich na wspólnym pływaniu bok-w-bok: spokojne płynne ruchy, żadnych gwałtownych. Nie przyuważyłam, by samica była wobec niego kiedykolwiek agresywna.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kondri6

   Możliwe, że niedojrzałe akwarium miałaś albo za dużo związków azotowych. Ja też bałem się początkowo, że padną, ale z każdym dniem było coraz lepiej.

 4. jo

  mam 2 takie sa 4 dni wykonczyly 2 otoski czy mam dokupic wiecej zeby nie byly agresywne czy sie ich pozbyc

  Odpowiedz
 5. Paweł W.

  Mam jedną sztukę i prawdę mówiąc trochę się boję dokupić jej towarzystwo. Mam obawy, że sterroryzuje pozostały skład.
  Mam jeszcze Gurami mozaikowe, Neony Inesa, Zbrojniki niebieskie, Proporczykowce z Kap Lopez, Kiryski Pandy

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Katja

   Pierwsza sprawa: jaki baniak?
   Bocje te przebywają głównie przy dnie. Kiryski są mniejsze od nich, więc jeśli bocje podrosną lub znajdzie się dominująca sztuka to mogą bardzo Ci ganiać kirysy. Ja np. z przydennych mam dwie bocje (jakie i dlaczego pisałam wyżej) i dwa piskorki kuhla. Piskorki są młode więc w baniaku mają setki kryjówek i jak na razie moje bocje nie zwracają na nie uwagi. Ale dam sobie głowę uciąć, że jakbym dokupiła bocje lub inne przydenne to obecna „królowa” zajechałaby je na śmierć 😀 Proponuję zostawić jedną sztukę lub ją oddać. Albo bocje albo kiryski, przydennych za dużo i będzie wojna.

  2. Rafał

   Mam od roku dwie. Bardzo sympatyczne ryby. Nie zaczepiają inych ryb, zajęte bardziej sobą. Jedyna ich wada to to że robią czasami trochę bałaganu w akwa. I kiedy odpoczywają, potrafią przyspożyć stresu. Czasami leżą tak, jak by właśnie zdychały.

 6. Kirysek3

  Mam ważne pytanie, czy ktoś mi poradzi co do kupna nowej bocji?
  W sklepie są dwie takie ryby :dobry rozmiar, ładne, ruchliwe. Jednak mam pewien problem, niestety mają duże brzuchy i podejrzewam je o zapalenie pęcherza pławnego. Mimo wszystko nie ciągnie ich na dno ani do góry i buszują po całym baniaku. Czekam na porady.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. bob akwarysta

   Warto spróbować robiąc głodówkę.

 7. Kirysek3

  Piękna ryba, ale zdechła mi na zapalenie pęcherza pławnego 🙁

  Odpowiedz
 8. Marcin

  wspaniała rybka, mam ich 5, baniak 400l, ogólnie buszują po całym akwa, żywe, sporadycznie zaczepiają inne rybki, bardzo ciekawskie. wszystkożerne, jeśli masz zatoczki to po wpuszczeniu bocji nie widać ich.

  Odpowiedz