Bocja pręgowana

Botia striata (Narayan Rao, 1920)

 • 8 - 10 cm
 • 110 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 21 - 26°C
 • Azja

Hokejówki amazońske - ryby akwariowe

Bocja pręgowana (Botia striata) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny Bocjowatych (Botiidae).

Ryba akwariowa Bocja pręgowana - Botia striata Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Występuje w rzekach i strumieniach na obszarze Ghatów Zachodnich w Indiach, m.in. w rzece Tunga w Karnatace oraz w rzekach Koyna i Panchganga w stanie Maharasztra. Najczęściej zamieszkują płytkie (do 1.5m), wolno lub umiarkowanie płynące wody, często przez tereny leśne. Typowym podłożem dla tych miejsc są kamienie, żwir, piasek oraz rozkładające się liście. W okresie suchym woda ma tam ok. 21°C, 7.0 pH i 2.5° twardości.

Ryba akwariowa Bocja pręgowana - Botia striata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bocje pręgowane mogą osiągać do 10 cm długości, w akwarium przeważnie jednak mniej. Na ich żółto zielonym ciele znajduje się ok. 9 bardzo szerokich, niebiesko zielonych pasów. Te z kolei udekorowane są cienkimi, jasnymi, pionowymi prążkami, zwykle prostymi, ale mogą być one również załamane czy rozgałęzione. Płetwy przeźroczyste. Na ogonie pasy brązowych plam. Przy pysku cztery pary wąsików. W okolicach oczu znajdują się ostre kolce, zazwyczaj ukryte pod skórą, a unoszone w stresie np. podczas wyławiania z wody (należy uważać aby nie zaplątały się w siatkę).

Dojrzałe samice przeważnie są nieco większe i pełniejsze od smuklejszych samców.

Prowadzą nocny tryb życia, ale po aklimatyzacji w akwarium wykazują dużą aktywność również za dnia. W naturze żyją w większych grupach, w których występują hierarchie i złożone relacje. W niewoli zaleca się trzymanie przynajmniej 5 osobników, preferowane 10 lub więcej. W mniejszych ilościach mogą się chować lub być agresywne w stosunku do innych podobnych ryb. W przypadku 2 lub 3 sztuk dominująca ryba może zastraszyć pozostałe i nie będą przyjmować pokarmów. Najczęściej dominującym osobnikiem w grupie jest ryba największa, często samica.

W akwarium często można zaobserwować ciekawe zachowania kiedy młodsze ryby pływają obok lub w cieniu dorosłej naśladując każdy jej ruch. Przypuszcza się, że jest to pewien sposób komunikacji. Do porozumiewania używają także sygnałów dźwiękowych podobnych do klikania, które narastają wraz z ich zadowoleniem. Dość oryginalnie również odpoczywają, leżą często pod różnymi kątami czy nawet na grzbiecie.

Średnio żyją 5-8 lat, niekiedy jednak mogą żyć 15 lub nawet więcej.

Ryba akwariowa Bocja pręgowana - Botia striata Odżywianie ryb akwariowych

Mimo, że wydają się być przede wszystkim mięsożerne to również zjadają dostępne pokarmy zielone, w tym delikatne liście roślin. Ich naturalna dieta obejmuje przede wszystkim mięczaki, owady, robaki oraz inne bezkręgowce.

W akwarium nie są wybredne, ale muszą mieć zróżnicowaną dietę z mieszanek suchych, pokarmów żywych lub mrożonych (np. ochotka, tubifex, artemia, siekana dżdżownica) oraz owoców i warzyw (np. ogórek, melon, szpinak, cukinia). Chętnie zjadają również ślimaki, jednak nie powinny być wybierane jako rozwiązanie na walkę z nimi – zazwyczaj wybiorą pokarm bardziej dostępny.

Ryba akwariowa Bocja pręgowana - Botia striata Akwarium ryb akwariowych

Dla grupki tych aktywnych ryb niezbędne będzie ok. 110 litrowe i przede wszystkim długie akwarium. Korzenie, gałęzie, gładkie kamienie oraz piasek wymieszany ze żwirem nada zbiornikowi bardziej naturalny charakter. Światło nie powinno być zbyt jasne. Z roślin najlepiej sprawdzą się wytrzymałe, przyczepiane do dekoracji Mikrozoria, Anubiasy itp. W zbiorniku powinno być dużo kryjówek i zakamarków, które bocje uwielbiają zwiedzać. Chętnie wciskają się między wąskie szpary, dlatego też dekoracje muszą być pozbawione ostrych krawędzi, a szczeliny na tyle duże aby w nich nie ugrzęzły. Szczelna pokrywa uchroni je przed wyskoczeniem z akwarium.

Najlepiej czują się w wodzie bogatej w tlen, z umiarkowanym prądem. Słabo znoszą wszelkie zanieczyszczenia wody. Zaleca się wydajną filtrację i cotygodniowe podmiany, w ilości 30-50%. Nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo zakładanych, niedojrzałych zbiorników.

Przy doborze towarzystwa należy unikać ryb dużo mniejszych, wolno pływających oraz ozdobnych, z długimi weloniastymi płetwami. Mogą być łączone z pływającymi w toni, łagodnymi karpiowatymi, w większych zbiornikach z rodzajem Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos, Barbonymus, innymi dennymi bocjami (Bocja Wspaniała) i sumokształtnymi.

Ryba akwariowa Bocja pręgowana - Botia striata Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażane wyłącznie na farmach hodowlanych z użyciem specjalnych hormonów. Niestety coraz częściej z kiepskim zaangażowaniem, przez co na rynku pojawia się dużo hybryd, nawet z bocją wspaniałą (Chromobotia macracanthus) czy bocją histrionica.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bocja pręgowana

Galeria Ryba akwariowa - Bocja pręgowana

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Botia striata
  • Synonim: Zebra Loach
  • Opisał: Narayan Rao, 1920
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 110 l
  • min-długość: 120 cm
 • Cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

 1. Leszek

  Czy bocje mogą być łączone z kiryskami? Bo mam akwarium 100×40 i wys60 a w nim 6 kirysków, 5 otosków, zbrojnik pospolity, 5 górami mozaikowych, 11 razbor klinowych i 5 krewetek amano. No i tysiące zatoczków plus 3 helenki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Bez najmniejszego problemu możesz je trzymać tylko zjedzą wszystkie krewetki i ślimaki ale masz niestyety za krótkie akwarium

 2. Piotr

  Słyszałem, że bocje wspaniałe robią dziury w echinodorusach. Czy te bocje też czy nie?

  Odpowiedz