Hyphessobrycon columbianus (Zarske & Géry, 2002)

Bystrzyk kolumbijski - ryba akwariowa fot. flickr by SurfGuard
  • Rozmiar: 5 - 6.5 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Bystrzyki kolumbijskie - ryby akwariowe

Bystrzyk kolumbijski, Tetra kolumbijska (Hyphessobrycon columbianus) – efektownie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych, stosunkowo niedawno wprowadzona do akwarystki. Pierwotnie błędnie zidentyfikowana jako Hyphessobrycon ecuadorensis.

Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus - Występowanie

Gatunek endemiczny, występuje jedynie w Rio Acandi w Choco w północnej Kolumbii, blisko granicy z Panamą. Zasiedla wolno płynące strumienie i dopływy.

Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus - Charakterystyka i usposobienie

Dorasta do ok. 7 cm długości całkowitej. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, w górnej części zabarwione opalizującym błękitem. Płetwy ogonowa i odbytowe mają jasny krwistoczerwony kolor, nieco mniej czerwieni jest na płetwach grzbietowej i piersiowych. Płetwy brzuszne przezroczyste do jasno pomarańczowego. Płetwa odbytowa zwykle obrzeżona czarną obwódką, a grzbietowa i odbytowa mają białe koniuszki.

Dojrzałe płciowo samce, są nieco mniejsze, smuklejsze, intensywniej ubarwione i mają bardziej wydłużoną płetwę grzbietową.

Bystrzyki kolumbijskie to aktywne i raczej spokojne ryby, ale w mniejszej ilości i na zbyt małej przestrzeni mogą zaczepiać inne mniejsze gatunki. W akwarium zaleca się trzymanie min. 8 szt., preferowane więcej. W większej ilości ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania. Pływają w środkowej części akwarium i mocno trzymają się ławicy.

Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne, w środowisku naturalnym żywi się głównie robakami, insektami i innym zooplanktonem, a także w mniejszych ilościach materią roślinną i organiczną. Karmienie w akwarium nie sprawia problemów. Na co dzień można im podawać pokarmy suche w płatkach i granulkach, regularnie uzupełniane pokarmami żywymi i mrożonymi (ochotka, dafnia, artemia) oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus - Akwarium

Niewielka grupa wymaga akwarium o długości co najmniej 90 cm, miejscowo gęsto obsadzonego roślinnością z pozostawioną dużą przestrzenią do pływania i ciemnym podłożem. Do dekoracji można użyć suchych kawałków drewna, korzeni, gałęzi czy liści. Nie lubią zbyt jasnego oświetlenia, które najlepiej stłumić roślinami pływającymi.

W akwarium towarzyskim prawdopodobnie mogą być trzymane z podobnej wielkości kąsaczowatymi, mniejszymi kiryskami czy zbrojnikami oraz średniej wielkości spokojnymi pielęgnicami.

Bystrzyk kolumbijski - Hyphessobrycon columbianus - Rozmnażanie

Gatunek rozrzuca ikrę wśród roślin i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze utrzymanym i urządzonym zbiorniku mogą się wycierać bez interwencji akwarysty. Do uzyskania większej ilości narybku niezbędne jest bardziej kontrolowane podejście i założenie dodatkowego akwarium tarliskowego. W nim należy umieścić kępy drobnolistnych roślin lub zamiennie mopy akwarystyczne. Na dno kładziemy siatkę, sztuczną trawę lub szklane kule. Siatka powinna mieć drobne oczka, takie aby tylko jajeczka przez nie przeszły. Woda do rozrodu powinna być umiarkowanie kwaśna i miękka (pH 5.0-6.5) o temperaturze 24-26°C. Do filtracji wystarczy dojrzały niewielki filtr gąbkowy. Korzystne będzie też natlenianie dodatkowym kamieniem napowietrzającym.

Ryby przed planowanym tarłem częściej i obficiej karmimy żywymi i mrożonymi pokarmami. Jeżeli samice będą wyraźnie grubsze a samce intensywniej wybarwione to znaczy, że są gotowe do tarła. Wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego akwarium. Tarło zwykle odbywa się następnego dnia rano i trwa od 2 do 4 godzin. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców trzeba odseparować, gdyż mają skłonność do jej wyjadania.  Dorosła samica może złożyć do nawet 2000 jaj.

Wylęg trwa 24-36 godzin. Jak tylko larwy zużyją swoje woreczki żółtkowe, należy rozpocząć karmienie najdrobniejszymi pokarmami, następnie można wprowadzać nicienie mikro i larwy solowca.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://www.tropical-fish-keeping.com/colombian-tetra-hyphessobrycon-columbianus.html
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 90 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 5 zł
  • Dostępność: umiarkowana
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

  1. Grzegorz

    mogą być z żałobniczka?

    Odpowiedz
  2. irys

    Witam, planuję założyć akwarium 105 litrów. Wiem jak należy się tym zajmować, że akwarium musi dojrzeć. Filtr wewnętrzny Fluval U3 z gąbką, węglem aktywnym, ceramiką i wkładami na NO3 (kupiłem jakby były potrzebne, w razie czego użyję) co do zwierząt to planowałem:
    11x Neon innesa
    6x Kirysek sterby
    8x Bystrzyk kolumbijski
    4x Prętnik miodowy
    2x Military helmet
    4x Clithon corona

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. D

      Witam. Z doświadczenia uważam że dla bystrzyków za małe akwarium. Ogólnie myślę że za dużo ryb na ten litrarz.

    2. Priv

      wywal te pretniki i git

  3. Mads

    Czy mogą być razem z brzankami sumatrzańskimi? Nie będzie zgrzytów między nimi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      Nie powinno być