Hyphessobrycon herbertaxelrodi (Géry, 1961)

Neon Czarny - ryba akwariowa fot.web.singnet.com.sg
  • Rozmiar: 4 cm
  • Akwarium: 70 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Neonki Czarne - ryby akwariowe

Neon czarny, Bystrzyk Axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) – nieduża, ławicowa rybka akwariowa z charakterystyczną mieniącą pręgą wzdłuż ciała.

Neon czarny – Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki dorzecza Paragwaju oraz płaskowyż Mato Grosso.

Neon czarny – Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Charakterystyka i usposobienie

Neonki czarne osiągają ok. 4 cm długości. Ciało koloru szaro zielonego, wzdłuż którego biegnie cienki opalizujący, srebrnobiały pasek kontrastujący z czarną grubą pręgą. Niżej czerń przechodzi w szkarłatno-zielony lub neonowo-zielony pas. Oko w górnej części dzielą dwa, charakterystyczne kolorowe paski, czerwony i żółty.

Płeć trudna do odróżnienia. Samice są odrobinę większe niż samce i mają bardziej zaokrąglony brzuch. Pomimo wspólnej nazwy, ryb nie należy mylić z popularnym i bardziej kolorowym neonem innesa. Ryby te nie są ze sobą blisko spokrewnione. Neon czarny należy do innego rodzaju i występuje w południowych rejonach kontynentu.

Są to bardzo aktywne, łagodne i pięknie ubarwione ryby, z natury ławicowe, które najlepiej czują się dużej grupie. W akwarium powinno się trzymać co najmniej 6 osobników – zalecane 10 i więcej. W większej stadku są mniej płochliwe i prezentują ciekawsze zachowania. Polecane początkującym akwarystom.

Neon czarny – Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Odżywianie i karmienie

Karmienie neonów czarnych nie przysparza problemów. Chętnie jedzą większość dostępnych pokarmów suchych. Regularnie karmione drobnymi pokarmami żywymi lub mrożonymi (dafnia, artemia, ochotka) ukażą hodowcy swoje najlepsze kolory.

Neon czarny – Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Akwarium

Akwarium powinno mieć minimum 60 cm długości, wymuszony lekki prąd wody i niezbyt jasne oświetlenie, żeby piękne ubarwienie tych ryb ujawniło się w całej pełni. Neony czarne najatrakcyjniej wyglądają w dużej ławicy w zbiorniku z ciemnym podłożem, miejscami gęsto obsadzonym roślinami. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Pomocne może być przefiltrowanie jej przez torf. Żwirowe podłoże, suche korzenie, gałęzie i liście (np. dębu) odwzorują ich naturalne środowisko.

Neon czarny idealnie sprawdza się w akwarium towarzyskim z rybami piękniczkowatymi, danio, razborami i innymi tetrami a także łagodnymi rybami dennymi (kiryski, mniejsze zbrojniki). Może być także trzymany z większością gurami i małymi pielęgniczkami. Nie będzie jednak bezpieczny z większymi gatunkami, które mogą potraktować neonka jako pokarm. W akwarium biotopowym może być trzymany z innymi bystrzykami, zwinnikami, drobnoustkami, pielęgniczkami z rodzaju Apistogramma (Kakadu, Agassiza, Boliwijska) oraz kiryskami.

Neon czarny – Bystrzyk Axelroda - Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest dosyć łatwe. Ryby rozrzucają ikrę wśród roślin. Jeżeli planujemy odchować większa ilość narybku to musimy przygotować zbiornik o wymiarach min. 45x25x25 cm. Akwarium zacieniamy i umieszczamy w nim drobno listne rośliny np. mech java moss lub sztuczny „mop” akwarystyczny. Dno można wyłożyć siatką, z oczkami takimi aby ziarenka ikry przez nie przeszły a jednocześnie chroniły jaja przed rodzicami. Do rozrodu wymagana jest woda miękka i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 ph i 1-5°dgH, o temperaturze 26-28°C. Pomocne będzie przefiltrowanie jej przez torf lub użycie filtra RO. Do natleniania wystarczy mały filtr gąbkowy.

Neony czarne możemy rozmnażać w większej grupie w której na każdą samice powinien przypadać jeden samiec. Ryby obficie karmimy żywym pokarmem i wyczekujemy na pojawienie się ikry. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy.

Najlepiej jednak, neony rozmnażać w parach. Przed planowanym tarłem oddzielamy samce od samic i karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice będą bardziej krągłe a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę oraz najładniejszego samca i przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj następnego dnia rano. Jeżeli samiczki są widocznie chude to znak że tarło się odbyło i możemy odłowić rodziców. Jeżeli natomiast w ciągu kilku dni nie zaobserwujemy jajeczek to próbujemy z inną parą.

Dorosła samica składa od 50-200 jaj. Wylęg następuje po 24-36 godzinach, po kolejnych 3-4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy zachować ostrożność ponieważ narybek i ikra są bardzo wrażliwe na światło. W pierwszych dniach karmimy je mikro pokarmami (planktonem), do czasu aż będą mogły przyjmować micro nicienie czy larwy artemii.

Ostatnio zmodyfikowano: 7 listopada 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 70 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 8

  1. nie mam pomysłu na nick

    bardzo ładna ryba sam trzymam je w moim 200 l

    Odpowiedz
  2. Dybek

    Super rybka. U mnie razem z neonem inessa tworzą piękną lewicę. Idealne do black water 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      „lewicę” zostało napisane celowo czy chodziło o ławicę 😛

  3. Renata

    Czy ktoś hodował te ryby w Czarnej Wodzie? Czy można je w ogóle w takiej wodzie hodować?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. piotr

      Cześć nie hodowałem w czarnej wodzie, ale myślę że mogą w niej być spokojnie hodowane

  4. Piotr

    Witam. Czy te rybki mogą przebywać z Pielęgnicami Kakadu w 72 L ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Tak. W dziale ,,Akwarium” jest o tym jasno napisane.

  5. Majka11

    Dzięki!

    Odpowiedz