Paracheirodon innesi (G. S. Myers, 1936)

Neon Innesa - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 3 - 3.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Neony innesa - ryby akwariowe

Neon Innesa, Neon tetra (Paracheirodon innesi) – jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych, dostępna praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym. Swoją popularność zyskała dzięki efektownemu ubarwieniu, wytrzymałości oraz niskiej cenie.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Występowanie

Ameryka Południowa. Neony innesi występują w zachodnim i północnym dorzeczu Amazonki w południowo-wschodniej Kolumbii, wschodnim Peru i Brazylii.

W większości zamieszkują leśne strumienie i mniejsze dopływy, rzadziej główne kanały. Woda w ich naturalnych siedliskach jest zazwyczaj kwaśna, o znikomej twardości węglanowej i przewodności, zabarwiona na brązowo, z powodu nagromadzenia substancji humusowych. Czasem są również spotykane w wodach „białych”. Środowisko, które zamieszkują, charakteryzuje się przeważnie zatopionymi gałęziami, konarami drzew i substratem przykrytym rozkładającymi się liśćmi. W niektórych siedliskach występują też rośliny.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Charakterystyka i usposobienie

Neon Innesa - ryba akwariowa, płeć

Neon Innesa – samica, samiec

Dorosłe osobniki osiągają 3-3.5 cm długości. Górna część ich ciała jest lekko niebieska, brzuch biało srebrzysty. Ryby charakteryzuje opalizujący niebieski, poziomy pas, biegnący od nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej oraz opalizujący czerwony pas, który rozpoczyna się na środku tułowia i rozciąga do podstawy płetwy ogonowej. Pas ten zawiera komórki pigmentu zwane irydoforami, które dzięki krystalicznym płytkom z guaniny, zwanych schemochromami, odbijają światło. W świetle dochodzi do dyfrakcji światła na stosikach tych płytek i w ten sposób powstają opalizujące barwy. Na grzbiecie czasem pojawia się ciemny oliwkowo-zielony połysk. Poza powyższymi oznaczeniami ciało wraz z płetwami jest przezroczyste. W nocy, podczas odpoczynku, barwy czerwona i niebieska ciemnieją, stają się szare lub czarne i uwidaczniają ponownie wraz z poranną aktywnością. W handlu dostępne są również formy hodowlane z długimi płetwami, krótkim ciałem, albino, złota czy diamentowa (z mieniącymi łuskami na grzbiecie). Niestety lata hodowli komercyjnej form sztucznych wpłynęły negatywnie na ich linię genetyczną, co ma wpływ na ilość występowania defektów morfologicznych i niską odporność, dlatego należy zachować ostrożność przy zakupach.

Gatunek może niekiedy być mylony z Neonem czerwonym (P. axelrodi) i Neonem zielonym (P. simulans). W porównaniu do P. axelrodi ma relatywnie mniej czerwieni, a niebieski pas boczny jest węższy i krótszy, gdyż kończy się u podstawy płetwy tłuszczowej. Pas boczny u P. simulans jest bardziej zielonkawy niż niebieski i rozciąga się dalej, aż do podstawy płetwy ogonowej, na jego ciele jest też mniej pigmentu czerwonego.

Według jednej z hipotez funkcja intensywnie niebieskich pasów bocznych u gatunków Paracheirdon mogła ewoluować jako strategia unikania drapieżników. Uczeni stwierdzili, że jaskrawy kolor tych ryb mniej rzuca się w oczy w wodach czarnych, z wyjątkiem, kiedy obserwowane są pod kątem ok. 30° znad horyzontu, tak więc ich lustrzane odbicia rzucane od spodu na powierzchnię wody mogą zdezorientować drapieżnika.

Gatunki te są również w stanie, do pewnego stopnia, zmieniać intensywność swojego ubarwienia. W jasnych warunkach przy jasnym podłożu lub tle i przejrzystej wodzie ich ubarwienie blednie, natomiast w nocy ciemnieje. To także może być reakcja mająca na celu zmniejszenie ich widoczności.

Dymorfizm płciowy jest mało widoczny. Dorosłe samce są odrobinę mniejsze od samic, ich opalizujące pasy biegną prosto wzdłuż ciała, które u samic noszących ikrę często załamują się poniżej płetwy grzbietowej.

Neony są spokojnymi, ławicowymi rybami i należy je trzymać w grupie min. 10 sztuk, preferowane więcej. Co ciekawe, badania wykazały, że tylko powyżej tej liczby ich wrogość i nerwowość wewnątrz stada maleje. W dużym gronie czują się bezpieczniej, są aktywniejsze, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby, w naturze odżywiają się małymi bezkręgowcami, skorupiakami, glonami nitkowatymi i wpadającymi do wody owocami. W akwariach można je regularnie karmić pokarmami suchymi, ale najlepszą kondycję i wybarwienie, zapewni im jedynie zróżnicowana dieta zawierająca żywe i mrożone pokarmy np. wodzień, dafnię, rozwielitkę, artemię itp.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Akwarium

Dla niewielkiej grupy P. innesi zaleca się min. 60 cm akwarium, urządzone najlepiej na wzór biotopu naturalnego, z piaszczystym podłożem oraz dekoracją z suchych gałęzi i korzeni. Charakter takiego zbiornika dopełni garść suchych liści, między którymi ryby znajdą dodatkowe schronienie. Rozkładająca się ściółka będzie dobrą pożywką dla drobnoustrojów, co może stanowić cenne źródło pokarmu dla narybku, a także uwolni do wody korzystne substancje humusowe. Alternatywą może być niezbyt silnie oświetlone akwarium miejscowo gęsto obsadzone mało wymagającą roślinnością, również pływającą, z dodatkiem drewna. W naturze unikają intensywnego światła i wolą przebywać pod osłoną cienia, dlatego też nie będą dobrym wyborem do zbiorników typowo roślinnych z mocnym, jaskrawym oświetleniem.

Są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody i temperatury. Woda do podmian powinna mieć zbliżone parametry i temperaturę do tej z akwarium. W zaniedbanych lub źle prowadzonych zbiornikach często chorują. Najlepiej czują się w wodzie bardzo miękkiej i kwaśnej o temperaturze 22°C.

W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z innymi spokojnymi, niedużymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. Dobrym wyborem będą np. preferujące chłodniejszą wodę Kiryski pstre, para łagodnych pielęgniczek np. Apistogramma steindachneri, małe drobnoustki, otoski czy pstrążeniowate. Nie należy trzymać ich w towarzystwie dużo większych i bardziej aktywnych gatunków. Dla skalarów z czasem staną się pokarmem, a wśród szybko pływających tęczanek czy brzanek mogą być zastraszone i chować się po kątach zbiornika.

Neon Innesa - Paracheirodon innesi - Rozmnażanie

Rozmnażanie neonów Innesa wymaga osobnego, zacienionego zbiornika tarliskowego, z dużą ilością drobnolistnych roślin (np. mchów). Zamiast roślin można użyć np. sztucznych mopów akwarystycznych. Woda do rozrodu powinna być bardzo miękka 1-5 dGH, kwaśna 5.5-6.5 pH o temperaturze ok. 24°C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu, wyregulowany tak, aby cyrkulacja wody nie była zbyt silna.

Neony Innesa można rozmnażać w grupach składających się podobnej ilości samców i samic, jednak lepsze rezultaty uzyskamy, rozmnażając je w parach. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców (np. przegrodą) i częściej karmić żywymi pokarmami. Kiedy samice będą grubsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do osobnego zbiornika. Tarło zazwyczaj rozpoczyna się następnego dnia rano. Jeżeli po kilku dniach się nie uda, to można spróbować z inną parą. Ryby rozrzucają, najczęściej wśród roślin, ok. 100 jajeczek.

Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego po jej dostrzeżeniu konieczne jest odłowienie rodziców. Wylęg następuje w ciągu 24-36 godzin, a po kolejnych 3-4 dniach larwy rozpoczynają wędrówki po akwarium. W pierwszym okresie wymagają najdrobniejszych mikro pokarmów, do czasu aż będą na tyle duże, aby przyjmować drobne pokarmy żywe tj. larwy artemii czy nicienie mikro. Narybek wybarwia się na wzór dorosłych po ok. miesiącu. Dorosłe ryby mogą wycierać się nawet co dwa tygodnie.

Uwaga. Zarówno ikra, jak i narybek, w początkowym etapie życia, są bardzo wrażliwe na światło.

Choroby

Gatunek podatny na dolegliwości, związane z tzw. chorobą neonową (Plistoforoza), która jak nazwa wskazuje, została po raz pierwszy zdiagnozowana u neonów, ale mogą chorować na nią również inne gatunki. Zaleca się, aby w sklepach uważnie przyglądać się rybom przed dokonaniem zakupu.

Klasycznym objawem choroby są białe plamy na ciele. Chorobę wywołują mikroorganizmy pasożytnicze Pleistophora hyphessobryconis i w zaawansowanym stadium jest praktycznie nieuleczalna. Zarodniki (larwy) pasożyta przedostają się do ryby przez pysk i zagłębiają w ściankach jelita, zanim osiądą w mięśniach, gdzie z kolei wytwarzają cysty, które szybko degenerują tkankę mięśniową, co prowadzi do pojawienia się białych łat na ciele. Jedynym sposobem leczenia tej choroby w akwarium jest fizyczne usunięcie ryb wykazujących objawy zarażenia.

Podobne objawy chorobowe może dawać tzw. „fałszywa choroba neonowa” wywoływana przez bakterie Flavobacterium columnare, którą można skutecznie wyleczyć przy pomocy antybiotyków, co oznacza, że zawsze warto izolować i próbować leczyć ryby.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 listopada 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 431

  1. Paulina

    Czy neony obgryzają płetwy innym rybom?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Niezauważyłem takiego zachowania w swoich akwariach

  2. Pan Piotr

    zamierzam powiekszyc litraz akwariowy o ok (112l/126l) litry
    zastanawiam sie nad kupnem 12 neonów innesa
    8 danio
    6 kirysów panda
    1/2 zbrojniki
    6 gupilów endlera
    to dobry pomysł?

    Odpowiedz
  3. Norbert

    Mam akwarium ryb zimnolubnych 64 litry w nim danio pregowane 6szt oraz ryzanki japonskie 8 szt. Czy mozna dorzucic do nich neonki? srednia temperatura w akwarium to 20 stopni. W sklepie mowili ze to ryby tropikalne i musza miec temp wody powyzej 24. Tutaj czytam ze to rybki do zimnej wody.. jak to w koncu z tymi neonkami jest?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dora

      Witam. Wartość 20 stopni to dla neonów minimum. Jak się będą czuły to zależy od pochodzenia. Natomiast problemem bywają czasami szybkie rybki takie jak właśnie danio gdyż mogą stresować neonki.

    2. Norbert

      Dzieki za odpowiedz. Niska temperatura plus stres czyli w tym zestawie odpuszczam neonki.

  4. pat

    Witajcie. Akwarium 350 – 400 litrów roślinne. Na pewno Neon Inessa i nie wiem co dalej? Brzanka Sumatrzańska plus kakadu? Czy jednak Brzanki będą ganiały? I co na dno? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Dora

      Witam. Brzanki w dobrych warunkach nie interesują się innymi mieszkańcami (wiem bo mam i to naprawdę super rybki). Natomiast są ruchliwe i spore rozmiarowo więc neonki mogą czuć się przy nich zagrożone.

    2. Pat

      Dorota, dziękuję. A co byś poleciła poza brzankami? Chciałbym aby był ruch. Wracam do akwarystyki po 25 latach więc na początek coś nie trudnego ale cieszącego oko, poza gupikami 🙂

    3. Dora

      Wybór jest ogromny, wszystko zależy od gustu. Ważne aby wybrać gatunki o zbliżonych wymogach bytowania i nie przerybić zbiornika. Poza tym jeśli chodzi o gatunki stadne to im więcej tym lepiej – i dla nas i dla ryb. Na pewno mogę polecić fantomy – czarny i czerwony. Ładnie się prezentują, niekonfliktowe i bezproblemowe w utrzymaniu.

  5. Marceli

    Witam
    Planuję zrobić reaktywację akwarium (60 litrów, stoi puste).
    Neony miałem nieraz, ryby niewymagające i proste w obsłudze.
    Ile sztuk mógłbym trzymać w takim litrażu?
    P.S. Myślałem nad obsadą – akwarium towarzyskie z rybami z Amazonki (12 neonów Innesa i 6 kirysków trójpręgich).

    Odpowiedz
  6. Chmelu

    Cześć mam wrażenie że w moim zbiorniku jest coś nie tak tu pisze że do tarła dochodzi góra dwa tygodnie a u mnie widzę tarło prawie codziennie o i jeszcze przy oglądaniu tarła widzę że samiec podpływa pod samice i wykonuje te same ruchy co ona po czy podpływa wykonać zapłodnienie

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Lena

      mój wujek ma aż 6 neonów i 3 danio w akfarium 10 l . Jak mam mu powiedzieć że to za dużo ryb na ten litrarz

    2. Chmelu

      niech wujek zmieni akwarium na 54l-60l Danio odda a neony dokupi cztery . można mu powiedzieć że (jeśli ryby jakimś cudem żyją)dla nich
      nie są to godne warunki

    3. Przemyslaw

      Odpowiedz wójtowi: Doga też można trzymać w kiblu, zmieści się. Tylko po co. Pokręci go i w końcu zachoruje. To samo z rybami w słoiku 10 l. 😉

  7. narybek

    Dzień dobry, czy w 50l może być taka obsada: 10x neon innesa, 5x platka, 5x molinezja, 2x zbrojnik pospolity, x1 karlik szponiasty, x5 kirysek panda?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Brunon

      Dużo za dużo, po pierwsze to platki i molinezje są żyworódkami, szybko się namnorzą. Po drugie zbrojniki na 50l mogą być za duże. Po trzecie ryby które wybrałeś mają trochę rozbierzne parametry.

    2. Chmelu

      z tego wszystkiego niech zostaną tylko
      neony

  8. Akwarium7273

    Fajna ryba mam stadko w54l ostatnio doszło do złożenia ikry no i ją wyciągnąłem bo niemiałbym co robić z małymi rybkami

    Odpowiedz
  9. Szymon

    Czy ktoś ma innesy z neonem czarnym ? Czy jak dokupię do 10 innesów 3-4 czarne to będą się dobrze czuły? Zbiornik 54 l pod wymagania innesa.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      nie, nie będą się dobrze czuły. To nie ten sam gatunek, to tak jakbyś dał do stada zebr 4 konie, a czarne potrzebują te min. 6 sztuk. Mam innesy z czarnymi ale to w ilości ok. 50 innesów i 8 czarnych, choć jeszcze zamierzam dokupić ze dwa czarne. Poza tym neon innesa jest słabo spokrewniony z czarnym, bliżej mu do czerwonego czy zielonego.

    2. Zenon

      Spokojnie możesz trzymać, tylko dokup z 6 tych czarnych u mnie w 200 był taki okres że padały mi innesy i gdy zostało ich mniej jak 10 to pływały w ławicy z czarnymi.

  10. PaulinaM

    Czy w akwarium ok 40l z krewetkami RC mogę trzymać około 15 neonkow i 10 razbor klinowych, czy to już raczej będzie zbyt tłoczno? Co ewentualnie w mniejszej ilości dodać do takiej gromadki by zjadało glony? Akwarium ma służyć głównie dla krewetek ale szkoda mi, żeby środek był taki pusty a oba wymienione gatunki bardzo mi się podobają. Co ewentualnie ładnego,łatwego w obsludze i niezbyt mocno rozmnażającego się poradzicie zamiast razbor i neonkow? Z góry bardzo dziękuję za porady

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. XYZ

      Niestety akwarium jest za małe na te gatunki rybek. Proponuję wybrać opcję „akwaria do 40 l ” na tej stronie i tam poczytać o przedstawionych gatunkach i wybrać coś dla siebie.

    2. Michał

      Jak na taki litraż akwarium to zdecydowanie za duża była by to obsada. Szkoda ryb a i równowaga biologiczna zostanie zachwiana. 5-6 neonów a z razborami to już bym dał sobie spokój no chyba że zdecydowanie mniejsza grupka.

    3. Szymon

      Ja trzymam neonki z platkami

    4. Lisukoksu

      tylko że 54 litry dla platki to minimum a Paulina ma 40l

  11. Tomasz

    Jeszcze jedno bo widzę ,że Kolega Sky dodał komentarz i aby nie wysyłać sprzecznych informacji. Tak akary z Ramirezami mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Ale biorąc pod uwagę , że to ma być właśnie akara z Maronii oraz wielko0ść zbiornika uważam , spokojnie można polączyć oba gatunki.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky

      Różnie bywa dlatego wolałem napisać że się wykluczają nawzajem.

    2. Krzysztof

      Dziękuje za odpowiedź i za porady

    3. Krzysztof

      Update:Kupiłem cztery akary z maroni by spróbować. Plan B był taki że jak Ramireza nie da im spokoju przez tydzień to ją przełoże do 54 l , przez 3 dni ganiała akary na czwarty dzień je tolerowała i ich nie ganiała więc ją zostawiłem

  12. Krzysztof

    Dzień dobry mam akwarium 250l mam w nim obsadę 1 ramireza , neony innesa około 30 szuk, 3 babki tęczowe, 5 gupików endlera , 3 zbrojniki jeden złoty samiec druga to samica mieszka czerwonego i niebieskiego (tak mi się wydaje po barwie) a trzecia to samica zbrojnika loricaria red Lizard , kiryski planuje powiększenie liczby kirysków i krewetki yellow neon 5 sztuk . Mam kilka pytań
    Dlaczego Ramireza jak do kupuje jej albo jemu towarzystwo to za kilka dni towarzystwo jest ganiane a na następny dzień martwe?
    I czy do tej obsady mógłbym dać akarę z marroni?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky

      Akara i Ramireza się nawzajem wykluczają. Oddaj aktualną ramirezę i kup około 6 młodych jak się ułoży parka oddaj pozostałe 4. Ramireza którą masz już w akwarium może być agresywna do nowych ryb z gatunku bo myśli że mogą chcieć zabrać jej terytorium. Druga opcja jest taka że po prostu masz samca i dokupujesz samce a jako iż nie ma samic będą się nawzajem zagryzać bez powodu.

    2. Tomasz

      Witam, przypuszczam , że problemem jest aklimatyzacja nowych ryb. Ramirezki są bardzo wrażliwe na jakość wody, to trudne rybki jeśli chodzi o hodowle. Twoja „stara” rybka jest już zaaklimatyzowana i dostosowała się do warunków panujących w zbiorniku. Dla nowych ryb może być to szok, szczególnie wtedy gdy parametry wody w Twoim akwarium będą diametralnie się różniły od tych jakie były w sklepie. Podczas takiego etapu ryby są podatne na stres , choroby są osłabione , często padają. Stali bywalcy akwarium również dokładają swoje trzy grosze , dręcząc , napastując i przeganiając nowych przybyszów. Nowi nie mają czasu by nabrać sił i kończy się to jak wiadomo. Natomiast akara z Maronii jak najbardziej będzie pasowała do Twojego zestawienia. Pozdrawiam

  13. Beata

    Mam 3 neonki fajne rybki polecam, wesole zabawne:)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Zabawne nie jest tylko to ,że trzymasz tylko 3 sztuki rybek ,które najlepiej się czują w stadzie około 10 osobników. Trzymanie żywych stworzeń to nie zabawa. Po pierwsze edukacja dopiero w dalszej kolejności wymarsz do sklepu po zakupy.

    2. Sebastian

      U mnie w 60 litrach 3 neony w Ph 6.3 żyły długo i szczęśliwie i nigdy nie chorowały, kupowałem inne ryby i choroby były i wszystko padało.

  14. Bartek

    Witam, jestem Bartek założyłem swoje pierwsze akwarium jest to prostokąt około 20 litrów, sporo czytałem ale dalej nie mam pojęcia jakie rybki wybrać. Ważne żeby były zimnolubne. Myślałem o kardynałkach ale nie wiem czy to dobry wybór

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Nataniel

      Witam, w akwarium 20l i temperaturze 20-26°C można trzymać drobniczkę jednodniówkę z np krewetkami red cherry.

  15. Łukasz

    Witam,
    Od 3 tygodni posiadam swoje pierwsze akwarium. 14 dni dojrzewało z pomoca dolewanych bakterii a później zacząłem stopniowo zarybiać. Baniak ma 112l ,sporo roślin,korzeń, kamienie temp ustawiona na 24 i rybki:
    7szt. zwinnik czerwono ustny
    5 razbora klinowa
    2 kirysek panda
    2 otosek przyujsciowy
    4 krewetki RC
    Chciałbym dorzucić jeszcze 10-15 szt neon innesa, a może lepiej rozbudować stadko kirysków i otosow? Co myślicie?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Kacper.

      Lepiej było by dać więcej kirysków i otoskow , ponieważ są to ryby stadne i muszą być min.6

    2. Łukasz

      A rozbudowanie stada kirysków i otosow do 6 szt i 12 neonów to czy nie byłoby za dużo ryb w akwarium?

    3. Łukasz

      Ja proponuje 6 kirysków (jaki gatunek tylko chcesz możesz zacząć od spiżowegobo jest najtańszy)
      12 (lub więcej jakiejś ryby ławicowej neonków, zwinników lub razbor)
      otoski miałem i szczerze jak masz kiryski to ich nie potrzebujesz a naprzykład babki tęczowe są o niebo lepsze (3/4 babki ci wystarczą będą kosić wszystko co zaniedbałeś i zadbają o roślinki)
      i chciałeś krewetki to ci powiem że ile cie stać to se kup nawet z 10 (rc bardzo dobry wybór)
      i masz fajne bez problemowe akwarium tylko jak się zdecydujesz na babki to dopiero jak ci się bedą glony tworzyć bo inaczej im się umrze z głodu 🙂

    4. Lukasz

      Ok, w przyszłym tyg dorzucę kirysków tak żeby było ich 6 ,wezmę pandy żeby nie mieszać już gatunków i neonów innesa 12 szt. Łącznie będzie 32 szt ryb, 5 gatunkow w 112l akwarium myślę że będzie dobrze ,chciałbym uniknąć „zupy rybnej”, dzięki pozdrawiam

  16. M

    Czy neony innesa można trzymać razem z otoskiem przyujściowym?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. o

      nie widzę przeszkód

  17. Patryk

    Jakie ryby proponujecie do akwarium 80l 40cm dł 40cm szer 50cm wys

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      To zależy od tego czy interesuje cię jakiś konkretny biotop, czy myślisz o tzw akwarium towarzyskim. Pozdrawiam

    2. Patryk

      bardziej towarzyskie, myślałem o grupce 6-7 razbory kubotai lub neona innesa i 2-4 nieco większych rybek oraz ze 2-3 kirysy panda

    3. Sky

      Opcji w takim razie jest bardzo dużo. Masz już rybę ławicową czyli masz już wypełniony środek akwarium, może kiryski albo jakieś zbrojniki na dno i przy tafli np Proporczykowce z Kap Lopez [ 15 neonów, 5 Proporczykowców, 5 kirysków/2 zbrojniki ] w takim akwarium masz dużo opcji tylko nie przesadzaj z ich ilością powiedział bym że do 24/27 rybek wielkości do 5cm maksymalnie.

    4. Rybak

      Najlepsza proporcja to 1 cm długości ryby na 1 litr akwarium, czyli jeżeli 5-centymetrowe to raczej ok. 16 szt.

  18. Złota rybka

    Hej, moja znajoma ma pierwsze akwarium 112l i zamierza kupić do niego stado neonów. Jakie gatunki neonów polecacie dla początkujących?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. :)

      Najlepiej to chyba innesy właśnie ale nie wiem. Same neony miałyby być w tym akwa?

  19. Katka

    Witam. Posiadam akwarium 75 l. Wymiary :
    30 x 58 x 57 cm. Posiadam jednego zbrojnika i 6 neonków kardynałków. Chciałabym dokupić neonki albo gupiki na ile mogę sobie pozwolić? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam , spokojnie możesz dołożyć 10 -12 neonów. To rybki ławicowe i im większa grupa tym lepiej się czują. Natomiast z gupikami trzeba być ostrożnym , bo po krótkiej aklimatyzacji mnożą się na potęgę, więc zakupienie nawet 4 sztuk po krótkim czasie może okazać się problematyczne. Pozdrawiam

  20. Robert

    Witam,
    mam akwarium 162L (brutto), aktualna obsada to:
    Tetra Królewska (Blu Kerri) – 6 szt
    Kirysek Pigmej – 8 szt
    Razbora Borneńska – 6 szt
    Otosek – 6 szt
    krewetki RC – 20 szt i Amano – 6 szt
    Czy mogę dołożyć jeszcze do tej obsady powiedzmy 12-14 szt Neonek..?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      Raczej mógłbyś dokupić kilka tetr Cesarskich niż dodawać nowe gatunki, i to tak maksymalnie 6/7 sztuk

    2. Robert

      Ale ja mam Tetry Królewskie (nie Cesarskie – to inny gatunek, choć podobny..)
      Zastanawiałem się czy Neonki nie pływały by jednym stadem z tymi 6 szt. Razbory Borneńskiej..
      Gabaryty mają podobne..
      A dodałby trochę kolorów do stonowanej barwy mieszkańców akwarium..

  21. Konrad

    Witam mam akwarium 60l i dziś kupiłem 12 neonow innesa, 3 platynki i 3 kiryski( 1 samiec) czy będzie w tej konfiguracji jakiś problem na teraz i w późniejszym czasie? Czy trzeba wszystkiego pilnować co do rozwoju?

    Odpowiedzi: 8
    Odpowiedz
    1. Konrad

      1 samiec to jest u tych platynek

    2. Lisukoksu

      trochę małe akwarium, a jakie to kiryski?

    3. Konrad

      Wydaje mi się że są ta pstre bo kupiłem jako mix i są jeszcze małe

    4. Lisukoksu

      jeśli pstre, to nie powinno być żadnego problemu

    5. Konrad

      A nie wiem czemu czy coś się stało ale te platynki to siedzą cały czas pod korzeniem i kamieniami. Czy tak powinno być?

    6. Lisukoksu

      ale wszystkie czy samice? ja mówie na nie platki, ale zależy od gustu, bo można je nazywać też zmienniak plamisty. Ale jeśli same samice to będą się kocić

    7. Konrad

      Wszystkie 3 siedzą w ukryciu. 1 samica osobno pod kamieniem i parka pod korzeniem.

    8. Sky[KiedyśMichał]

      Kupiłeś je 6 dni temu czyli mogły się jeszcze nie przyzwyczaić do akwarium, te ryby jednak też potrzebują większej grupy swoich, daj im tydzień i zobacz że będzie wszystko dobrze

  22. Gggggggggg

    Witam, mam 3 pytania.
    1. Czy ślimaki chelenki szybko się rozmnażają.
    2. Czy ślimaki helenki mogą polować na ryby?
    3. Dlaczego ślimaków helenek nie jedzą bocje?
    Proszę o szybką odpowiedź.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      1. raczej tak
      2. raczej nie
      3. Helenki są opancerzone, ale może się zdarzyć, że bocje je dorwą

    2. D

      Witam.
      1.Helenki nie mnożą się szybko ale jak już zaczną to zobaczysz ich znaczną ilość. Jeśli mają dobre dla siebie warunki to na pewno ich przybędzie i trzeba będzie szukać nowych domów dla sporej gromady.
      2. Helenki to drapieżne ślimaki ale tylko dla innych ślimaków i tym podobnych. No jak by nie patrzeć to ślimak a nie błyskawica 😁

    3. Glonojad

      Helenki nie mogą zjeść ryb, ale jaja lub narybek na dnie już tak.

    4. Sky[KiedyśMichał]

      1 różnie bywa ale raczej szybko
      2 nie
      3 bocje jedzą wszystkie ślimaki

    5. Gggggggggg

      Dziękuje za odpowiedź.

  23. B

    Witam, posiadam akwarium 60l i planuję do niego kupić stadko neonów (10-12 sztuk). Czy mógłbym jeszcze dokupić do niego kilka kirysków (np kirysków spiżowych) i otosków a jeśli tak, to w jakich ilościach?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. jan

      Oczywiście, kiryski to rybki stadne a więc tak 3-6 , otosków tak z 4-6

  24. aqua

    witam jestem w posiadaniu akwarium 160l czy moge sobie pozwolić na ile sztuk moge sobie pozwolić???

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      jeśli Pan ma mało ryb w akwarium to zmieści się ok. 70 sztuk :]

  25. Olga

    Witam. Jakieś 5 miesięcy temu kupiliśmy còrce akwarium 22l z kompletnym wyposażeniem do rybek tropikalnych + 3 gupiki pawie oczka i 2 neonki (1 neon czerwony i 1 innesa). Wczoraj niestety innesa zdechł, niewyglądał na chorego i parametry w zbiorniku wszystkie są w normie wiec zastanawie mnie fakt co mogło być tego przyczyną. Jak myślicie?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. m

      Cooooooooooo!!!! Nie trzyma się po 1 neonce tylko min. 10 z JEDNEGO GATUNKU A NIE Z 2 gatunków. To akwarium jest za małe dla gupików. Proszę poczytać o rybie zanim się ją kupi ,,dziecku,, . Jeszcze jedno jaki kształt ma akwarium?

    2. Wiktorek

      Ach ci rodzice co nie znają się na rybach a dadzą je dziecku , które jeszcze bardziej
      się nie zna! Ja bym rozpoczął od 54l. A jeśli nie wydadzą Państwo pieniędzy na prawdziwe akwarium i prawdziwe stado neonów to gwarantuje Pani, że ryby ODWALĄ KITĘ i sprawicie swej pociesze tylko niechęć do akwarystyki a to przyjemne hobby. POZDRAWIAM WSZYSTKICH :]

    3. Dudu

      Dzień dobry. Proszę Pani, akwarium 22l to kostka, która niestety nie nadaje się do trzymania większości rybek akwariowych. Neonka jest rybką stadną, pojedyncza sztuka, w małym akwarium z innymi rybami jest zestresowana, gdyż te ryby trzymają się ławicy. Jak jest stres to łatwiej o choroby i koło się zamyka. Warto pomyśleć nad powiększeniem zbiornika, większy zbiornik wbrew pozorom łatwiej się prowadzi. Pozdrawiam Panią serdecznie.

    4. Kasia

      Pani serio jest dorosłą kobietą i to w dodatku matką? Godne pożałowania, zero jakiejkolwiek wyobraźni…

  26. Kuba

    Witam. Czy w zbiorniku 112l mogę trzymać?
    – neon innesa – 12szt
    – modrook gertrudy – 8 sztuk
    – proporczykowiec z kap lopez – 5 sztuk
    i ewentualnie harem pielęgniczek ramireza?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. MarceliAkwa

      Nie powinno być agresji, ale ja radziłbym dać więcej neonów (16-20).

    2. ella

      neon inessa , modrook Gertrudy i proporczykowiec z Kap Lopez pasują do siebie pod względem wymagań temperatury a pielęgniczki ramireza potrzebują temperatury wyższej, zatem nie. Ale pasowałaby pielęgniczka Borelli

  27. Tomasz

    Witam. 112l w trakcie dojrzewania. Myślę nad odpowiednią obsadą dla akwarium towarzyskiego. Doradźcie proszę, czy poniższe zestawienie wypali 🙂
    – neon Innesa – 15 szt.
    – razbora klinowa – 10 szt.
    – kirysek spiżowy lub panda – 6 szt.
    – zbrojnik złoty lub niebieski – 1 szt.
    ewentualnie, jeżeli nie jest to jeszcze tłok dodałbym harem pielęgniczki Ramireza

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dawrol

      Troszkę za dużo tych ryb ale neony, kirysy i zbrojnik mogą chyba być. Co do razobor trochę dużo ich jak na taką ilość innych ryb w nie za dużym zbiorniku.

    2. Tomasz

      Aktualnie zamiast razbor myślę nad czymś bardziej przypowierzchniowym, żeby nie było zbytniej konkurencji o środek akwarium, np. drobnoustki. A zamiast zbrojnika może wprowadzę kilka otosków

  28. Kirysek Panda

    Czy 7 neonków innesa jest odpowiednią
    Grupą dla tego gatunku w akwarium 54l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kacper

      Ja bym dał 10/15 neonów 5/7 kirysków i jakąś większą spokojną rybę która żerowała by pod powierzchnią np. gurami samuraj.

  29. Patryk

    Jak duże powinno być akwarium tarliskowe ?

    Odpowiedz
  30. Piotrek

    Witam, kilka lat mam akwarium 54l, za niedługo będę zmienić na 126l. Chciałbym tam mieć ławice neonek, możecie polecić jeszcze jakieś ryby? Najlepiej z tego samego biotopu. I jeszcze 1,można linka do jakiejś ładnej aranżacji?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      ja bym proponował:
      15 Innesków
      Harem pielęgniczek Kakadu/Ramireza/Agassiza 1+2 potem jak będzie parka to 1+1
      5 Otosków
      5 Kirysków
      5 Pstrążenica marmórkowa