Paletki – Dyskowce - ryby akwariowe
Paletka (Symphysodon aequifasciatus) – słodkowodna, wymagająca i chętnie hodowana ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Występowanie
Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje najrozmaitsze wody w dorzeczu Amazonki, głownie Brazylii, Kolumbii i Peru. Paletki można spotkać w spokojnych strefach rzek oraz zalanych terenach leśnych. Żyją w stadach, chowając się między konarami drzew i kamieniami.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Charakterystyka i usposobienie
W akwariach Paletka osiąga długość do 20 cm. Charakteryzuje się okrągłym, silnie spłaszczonym ciałem. Ubarwienie brązowo oliwkowe z licznymi poprzecznymi pasami w poprzek tułowia, których intensywność zależy od samopoczucia. Występuje w licznych podgatunkach i odmianach hodowlanych, różniących się ubarwieniem i deseniem na ciele. Podział na dwa odrębne gatunki (Paletka, Dyskowiec) Symphysodon jest kwestią sporną. Różnice są niewielkie i dotyczą przede wszystkim deseniu na ciele oraz liczby łusek i promieni płetwy grzbietowej. Ryby dostępne w sklepach akwarystycznych przeważnie są mieszańcami paletki z dyskowcem. Płeć ryb można rozpoznać tylko w okresie tarła, po kształcie brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Ryby stadne, pływające w grupach, do akwarium zalecane min 5 sztuk. W mniejszej ilości, jedna dominująca ryba może tyranizować pozostałe. Dorosłe osobniki dobierają się w pary. Są rybami spokojnymi, zazwyczaj zostawiają w spokoju ryby zbyt duże do zjedzenia.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Odżywianie i karmienie
W naturze paletki jedzą bardzo zróżnicowane pokarmy. Podstawą ich diety jest detrytus (szczątki roślin, zwierząt), który stanowi niekiedy 50% zjadanych pokarmów. Pozostała część to bezkręgowce wodne, lądowe, glony oraz wpadające do wody liście i owoce. W warunkach akwariowych zaleca się urozmaiconą dietę z dobrej jakości specjalnych pokarmów suchych, żywych i mrożonych (np. krewetki, wodzień, ochotka, kryl), roślinnych ze spiruliną oraz warzyw (np. groszek, szpinak, sałata).
Wśród hodowców dość popularne są samodzielnie przygotowane pokarmy na bazie mięs tj. serc wołowych, końskich czy drobiowych. Jest to jednak sprawa dyskusyjna. Opracowania naukowe wykazują, że podawanie rybom mięsa zwierząt stałocieplnych prowadzi do degeneracji wątroby. Ryby z natury nie są przystosowane do trawienia takiego pokarmu.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Akwarium
Paletki muszą mieć przestronne, możliwie wysokie akwarium, o wymiarach co najmniej 120x40x50cm i gęsto obsadzone roślinami. Są rybami bardzo nieśmiałymi, niezbędne jest zapewnienie dużej ilości kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, konarów między którymi ryby lubią przebywać w środowisku naturalnym. Wymagają wody najwyższej jakości, miękkiej i kwaśnej o pH 6.0-6.5. Ph musi być kontrolowane i stałe. Stężenie azotanów nie powinno przekraczać 20mg/l. Wskazane jest filtrowanie wody przez torf. Woda musi być podmieniana co najmniej raz w tygodniu w ilości 20% – 30%. Młode dyskowce wymagają częstszych podmian, minimum 30% co drugi dzień, najlepiej jednak dokonywać podmian codziennie.
Należy uważać z doborem współmieszkańców dla Paletek. Ryby nie tolerują większości bakterii, które pozostałe ryby jak np. Gurami mogą wytworzyć. Większe ryby np. Skalary, Zbrojniki mogą wyrządzić im krzywdę, mniejsze ryby np. Neonki, Tetry, Brzanki mogą zostać natomiast potraktowane jako pokarm. Dobrym towarzystwem będą spokojne Kiryski.
Paletka – Dyskowiec - Symphysodon aequifasciatus - Rozmnażanie
Paletki rozmnażają się stosunkowo chętnie w domowych akwariach. Czynnikiem decydującym o powodzeniu jest zapewnienie im wody o doskonałej jakości. Woda powinna być bardzo miękka (3-4°N) i kwaśna (pH 6) o temperaturze 29-30°C.
Kiedy ryby dobiorą się w pary zaczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca do złożenia ikry np. płaski kamień, duży liść, doniczka, szyba akwarium. Przed tarłem para skrupulatnie oczyszcza takie miejsce. Podczas tarła samica składa jajeczka na wybranym wcześniej miejscu a samiec płynąc za nią zapładnia je. Proces ten jest powtarzany kilku krotnie i zostaje złożonych ok 150-200 sztuk ziarenek ikry. Po tarle para strzeże i opiekuje się ikrą – pływa nad nią i wachluje płetwami, zapewniając dopływ świeżej, dobrze natlenionej wody. Rodzice nigdy nie powinni być oddzielani od ikry i narybku.
Wylęg następuje po ok 2-3 dniach. Para pomaga larwom wydostać się z osłonek. Może je również przenieść w inne miejsce np. do wcześniej przygotowanego w podłożu dołka. Kiedy młode paletki zaczynają pływać przebywają w najbliższym otoczeniu rodziców, odżywiając się specjalną śluzowatą wydzieliną występującą na skórze dorosłych ryb. Narybek karmiony jest w ten sposób przez ok. miesiąc. Po tym czasie można zacząć dokarmianie planktonowym pyłem np. wysuszone zarodniki pierwotniaków. Konieczne są codzienne 20% podmiany wody. Kiedy młode osiągną ok. 2 cm długości najlepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika i rozpocząć karmienie drobnym mrożonym pokarmem.
Ostatnio zmodyfikowano: 1 września 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy z dyskami mogę mieć zbrojnika złotego?
Ja uważam, że tak, ale pewnie wszyscy zaczną pisać „nie bo będzie ich śluz żarł!” „Nie, bo będzie im śluz pożerał!” itd.
u mnie problemu nie było z łączeniem tych dwóch gatunków, warto zaryzykować i mieć plan jakby jednak był agresywny np. oddzielne akwarium, osobę, która takiego zbrojnika przyjmie. Itp.
Na dobrą sprawę z każdym zbrojnikiem możesz trzymać palety. Żyją razem w naturalnym środowisku Ameryki płd. więc wymagaja takich samych parametrów wody. Mam 3 zbrojniki u mnie w 600l razem z dyskami od dłuzszego czasu.
Mam akwarium 120x40x60 290l
czy tyle ryb jest za dużo czy jest okej.
10 dyskowców
15 neony
1 glonojad
4 molinezje
8 kirysów
6 zwinnik blehera
6 tetra czarna
4 krewetki filtrujące
Co jest lepiej odjąć lub dodać .
Z góry dziękuje .
Zdecydowanie za dużo. W takim akwarium paletek to 7 maksymalnie, neony, żałobniczki i bleherki to ryby ławicowe więc lepiej abyś wybrał jeden z tych gatunków 12-15 sztuk. Jaki glonojad? Molinezje nie są za czyste więc dla zdrowia paletek bym nie ryzykował. Jakie Kirysy?
Ja bym zostawił tak:
7 Paletka
15 Neon/Żałobniczka/Zwinnik
może glonojad
może kiryski
4 Krewetki filtrujące
Podzielam zdanie SKY ale ,,glonojad,, (zbrojnik oczywiście) będzie zdzierał śluz z paletek więc nie możesz go mieć bo Ci wszystkie popadają
Ile sztuk w 700 l
na jednego dorosłego osobnika przypada 30-40 l więc w 700l akwarium możesz trzymać około 17-20 (oczywiście jeśli chcesz hodować same paletki, jeśli chcesz mieć też inne rybki to musisz sprawdzić ile l przypada na taką rybkę i odejmować od tych 700l)
50 l na każdą paletkę. 14 sztuk ale ja bym dała 13 i kiryski
Mam dwie pary paletek, które aktualnie złożyły ikrę blisko siebie, zauważyłam że jedna samica ma mocno podrapany jeden bok. Oprócz paletek których mam w sumie 7, mam też 4 skalary i tzw drobnicę kiryski, neonki, kosiarki. Czy problemem mogą być skalary czy to że paletki są za blisko i atakują się wzajemnie?
Pytanie – kupiłem tank akwarium juwel – 240l , na razie gupiki (60 szt. pozostałość po mniejszych zbiornikach) glonojada i 3 kiryski. Docelowo chce mieć jak kiedyś paletki. Czy coś stoi na przeszkodzie??
Raczej nic nie stoi na przeszkodzie, chociaż to ryby bardzo wymagające, poczytaj trochę o ich wymaganiach, w 240 litrach możesz trzymać 5 sztuk + kiryski, możesz skalary.
Pozdro
wymagania dostosowane(przynajmniej sie staram) chodzi mi bardziej czy nie będą sobie przeszkadzać rybki? myślałęm o 5szt max-to mały zbiornik. dziękuje za komentarz ! Pozdrawiam.
Glonojady i kiryski nie będą zbytnio przeszkadzać dyskowcom. 🙂
Gorzej może być z charakternymi i terytorialnymi skalarami, poza tym zbrojniki mogą pozbawiać skalary łusek i śluzu, które dla ryb są przecież niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Pozdrawiam
Co myślicie o obsadzie do akwarium JUWEL 350l?
Paletki – 6 szt
neon czerwony 20 szt
pielęgnica kakadu – 4 szt
pielęgnica ramireza – 3 szt
otocinclus – 6 szt
kirysek Julii – 6 szt
? świderki?
Za dużo tego. Juwel 350 ma długość 120 cm. Dwa gatunki pielęgniczek plus kiryski bytujące przy dnie będą sobie nawzajem przeszkadzały. To dobre akwarium dla samych paletek bo jest wysokie 66 cm z dużym stadem neonów będzie zbyt ciasno
Cześć, planuje zakup akwarium 300 litrów pod paletki/skalary. Moje pytanie brzmi kopić akwarium dłuższe czy szersze? 120x50x50 (dł., szer., wys) czy 150x40x50?
Najlepiej 150x50x50. Nie jest to dużo większy koszt.
Cześć właśnie przymierzam się do zakupu akwa 240l. Czy macie propozycję towarzyszy dla dyskowców? Ile dyskowców? Może jakaś ławica, co przy dnie?
4-5 Dyskowców i ewentualnie ekipa sprzątająca, taki litraż nie pozawala na więcej ryb szczególnie na ławicę która po 1. za pewne została by zjedzona 2. Nie ma miejsca przy dyskowcach
Co myślicie o Paletkach (10 sztuk) z ziemiojadami red head tapajos (5 sztuk) w jednym akwa 450L. Dobry pomysł ?
Wszystko spoko, ale jak paletki wyrosną może być trochę ciasno
Ja będzie ciasno to zredukuje o 2 lub 3
Zredukowanie o 2 chyba będzie dobre w 450l
Mogę trzymać paletki w 180l juwel i obsada: Neon Czerwony , Bocja , Zwinnik Blehera , glonojady złoty , otoski przyujsciowe , kiryski spiżowe i Cierniooczek kuhla?
Bo Guraminy chyba nie??
Ryby się dobiera pod jeden gatunek który Ci się podoba. W tym przypadku to paletki jak mniemam. Więc szukaj ryb lubiących duże temperatury, mało ruchliwe i średniej wielkości bądź takiej aby się nie mieściły do pyszczka paletką bo inaczej zjedzą. I neonki bardzo dobry pomysł a co do zbiorników no nie wiem Ci powiem że upierdliwe tak samo jak bocje ale zbrojniki możesz dać z paletkami na spokojnie.I większe akwa niż 180l bo 1 cm długości ryby na 1 litr akwarium bo to długie i wysokie ryby żeby nie szorowały dupskiem O podłoże.
Proszę czytać… ludzie piszą w komentarzach bo nie przeczytani tego co jest u góry jakbyś przeczytał nie zadawał byś takich pytań. Odpowiedź to NIE, NIE MOŻESZ
Nawet wiesz, taką krótką notkę „Podsumowanie”
Mogę trzymać paletki w 180l juwel
I obsadą: Neon Czerwony ,Bocja Zwinniki blehera, kiryski spiżowe, otoski przyujsciowe i glonojad złoty
Bo Guraminy chyba nie?
Pomóżcie :zaczęłam przygodę z paletkami kupiłam nowe akwarium juwel 240 ! Mam w nim 5 paletek ! Moja zmora są algi ! Po tygodniu w akwarium na kamieniach szybach termometrze itp robi się zielono mimo ze w połowie tygodnia podmienialam około 25-30% wody! Na szybie widać poziom do którego była podmieniona woda bo druga cześć szyby robi się zielona ! Po 2 tyg mam już zielono jak na łące !w akwarystycznym polecili mi jakiś środek powstrzymujący rozwój alg lecz efekt jest nijaki! Pomóżcie
Jaki to był środek?
Pierwszy krok to sprawdzenie czy to glony czy sinice, znajdź zdjęcia w sieci, opisy i ustał to, bo to najważniejsza różnica. Jeśli bardzo szybko wracają po czyszczeniu, latwo schodzą z szyb i podłoża całymi płatami, to sinice. Polecam chemiclean, jest bezpieczny i skuteczny.
Możliwe że za krótko dojrzewało.
Musisz sobie kupić czyścik z żyletką tylko ostrożne żebyś nie dotknęła ryb tym czyścikiem
Witam chciałem zacząc hodować paletki rozmnażać je i mam już parę akwarium 100l powinno wystarczyć? I co mam im kupić próbuje się jak najwięcej dowiedzieć.
Po pierwsze to kup większe akwarium. Pozatym mmin.5 sztuk
Witam. Zakupilem nowke Akwarium Fluval 350 l panorama. Chce zaczac przygode z Paletkami, jak narazie akwa jest 2 tyg. po zalaniu. Parametry wody, ph 6.5,gh 5, kh 6, no3 10mg/l, no2 0mg/l. Takie parametry wykazuje JBL testpasek. Podloze piasek, w tyle pare kamieni, cztery korzenie obsadzone anubiasami roznego rodzaju plus pare innych roslinek. Po odliczeniu calego dodatku wody mam ok 300 l. Jaka obsade proponujecie zeby nie bylo za ciasno, dodam ze chce sie skupic na paletach, plus jakis male stado np neonow plus obsluga czyszczaca. Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam
6 paletek + 8 kirysków czarnych+20 neonów czerwonych tylko pamiętaj! Muszą być ze sobą od małego
50l/1szt ale paletki w grupie powinny być
Ja trzymam 8 dysków w 160 litrach rosną jak na drożdżach to jest bzdura ze na 1szt 50 l
Idź się Palić one albo zdechną albo skrałowacieją!!!!!!!!!!!!!!!!! 50l na sztukę to prawda nawet bym rzekł że 60/70l a ty nie mając wiedzy teraz wypisujesz takie głupstwa ONE NIGDY NIE UROSNĄ W 100%!!!!!!
Michał ma racje w 100%
Michał ma racje, ja czekam na akwarium 450l i dopiero wtedy stwierdzę ze jest to wystarczająco duża przestrzeń na dyskowce
Jakie pielęgnice takie troszke większe (tak do 17cm) mogę mieć z paletkami i stadem zwinników ogonopręgich? (najmniejsze mają po 7cm a największy ma 9cm) i te pielęgnice takie w miare łagodne by były
Dyskowce nie powinny być trzymane z innymi rybami ze względu na większa możliwość przeniesienia pasożytów
Ja hoduje paletki od 13 lat i wiem, że najlepszym towarzyszem dla paletek jest BOCJA, ponoeważ ma same zalety:
-czyści dno,
– zjada resztki pokarmu,
– nie śmieci,
– nie przenosi pasożytów,
– w większym akwarium dorasta do 30cm (600l),
– ma spokojne usposobienie,
– podobne parametry wody,
– paletki ich nie gryzą,
-itd.
Zalet jest jeszcze mnóstwo.
Pozdrawiam
Witam, mam aquarium Juwel 450l, w nim 6 paletek, około 20 neonów, kilka ślimaków lava,4 kiryski,3 zbrojniki pomarańczowe. Wczoraj dokupiłem dwie piekne paletki do 4 które juz miałem, lecz jedna z nich chyba nie ma oka, tzn.wyglada to tak jakby miała je odcięte idealnie równo przy skórze skalpelem. Czy to jest uraz mechaniczny? Sprzedali mi rybkę bez oka? Czy może to jakaś choroba albo pasożyt? Można taką rybę bez oka spokojnie trzymać w aqua z resztą, będzie się rozwijać normalnie nie widząc na jedno oko?
Ryba mogła stracić oko np. podczas karmienia. Często do tego typu sytuacji dochodzi w nowym otoczeniu, dlatego przez kilka pierwszych dni, najlepiej nie podawać pokarmów. Jeżeli rana po oku się zagoi prawidłowo, ryba będzie normalnie żyła i funkcjonowała.
Dziękuję za odpowiedź, kamień z serca. Pozdrawiam
NIE TRZYMAJ PALETEK ZE ŚLIMAKAMI.
ŚLIMAKI PRZENOSZĄ MNÓSTWO CHORÓB. NIE CHODZI MI OTO, ŻE PALETKI TRACĄ OCZY, CZY COŚ, ALE WSZYSTKIE PASOŻYTY POCHODZĄ OD NICH!!!!
miałem takiego neonka i nic mu nie było a on nie miał obojga oczu
Mam aquarium Juwel 450l, w nim 6 paletek ,około 20 neonow, kilka ślimaków lava, 4 kirysy, trzy zbrojniki pomarańczowe. Wczoraj kupiłem dwie piękne paletki do 4 które już miałem, lecz jedna z nich chyba nie ma oka, tzn. wygląda to tak jakby miała je odcięte idealnie równo przy skórze skalpelem. Czy to jest uraz mechaniczny? Sprzedali mi rybę bez oka? Czy może to jakaś choroba albo pasożyt?
Witam, czy moge zaczac przygode z paletkami w akwarium 120x40x50cm czyli klasyczne 240l jak w opisie czyli minimum dla nich.. jesli tak to ile mlodych kupic i ile docelowo doros
lych moge miec w tym baniaku? Pozdrawiam.
Oczywiście że możesz w 240l, w takich akwariach szczególnie hodowane są paletki.
na kazda paletke powinno sie liczyc 50l wody jak masz dobry filtr i malo ryb mysle ze max 6 sztuk mozesz wpuscic
Paletki i dyskowce to nie to samo??
W polsce zamiennie używa się tych dwóch nazw na określenie ryby z rodzaju Symphysodon.
Mam pytanie mianowicie ile paletek moge trzymać 102 litrach ?
Zero, twoje akwarium jest stanowczo za małe.
Musisz zakupić akwarium min. 200l.
W takim słoiku możesz trzymać:
– brzanki,
– kiryski,
– pielegniczki,
– czerwieniaki,
– zbrojniki,
– neony,
– danio,
– gupiki,
– piskorka,
– bocji nie zalecam trzymać,
– naskalniki (ale to do akwarium typu Malawi, Tanganika i Wiktoria, ale rybki wyglądają super)
– pielegnice zebry,
-pielegnice meeki,
– ślimaki (ampularie)
– krewetki.
Itd.
Czy dyskowce mają rację bytu z pielęgnicami papuzimi (posiadam spokojne osobniki)? Marzą mi się paletki, ale jestem dość zżyty i jeśli jest to możliwe to nie chciałbym się ich pozbywać.
Akwarium 240l i 2 papuzie w nim.
Jeśli coś takiego ma prawo się udać, to czy coś jeszcze mogło by tam pływać?
Paletki najlepiej nie. Obsada może być taka:
2xpielęgnica papuzia
2-4xsum krzaczasty
1xzbrojnik
Na pewno nie da się tego połączyć? Widziałem już papuzie z dyskami
Dyskowce i papuzie to delikatne ryby. Lepiej nie trzymać ich ze sobą.
Powiem tyle. Miałem papuski z paletkami i muszą się trafić NAPRAWDE ŁAGODNE PAPUZIE, by paletki miały spokój, u mnie były agresywne w stosunki do 2x większej od nich paletki i do innych 4 sztuk. Odradzam trzymania tych gatunków razem.
Moje papuzie nie wykazują zainteresowania innymi gatunkami, chyba, że trafi się coś co zmieści się im do pyska. Zdarza się jedynie, że walczą ze sobą nawzajem
Obsada:
2xpielęgnica papuzia
2-4xsum krzaczasty
1xzbrojnik
Jest odpowiednia.
Hey ja mam 3 papugi i 3 paletki wogule nie zwracaja na siebie uwagi, nikt nikomu nie przeszkadza papugi maja ponad 3 lata a paletki sa male okolo 5 cm i bez stresu sobie plywaja
nie wytrzymają musisz kupić 450l akwarium
Witam , co polecacie do obsady z paletkami mam neonki czerwone co jeszcze mogę mieć?
A ile masz litrów
Mam pytanie odnośnie paletek i ziemiojadów. Czy 4 małe paletki i 2 ziemiojady ( orangehead najprawdopodobniej) wytrzymają około 1-2 miesiące w akwarium 120l aż w święta dostane 240l?
A po co koledze do paletek potrzebne ziemiojady ?
Dostałem w prezencie . Zawsze mi sie ziemiojady i paletki marzyły . I dostałęm oba gatunki. I teraz czy te 2 miechy wytrzymają aż gotowe bedzie 240 litrów?
Wytrzymać wytrzymają 🙂 Ciekawy jestem ja zrobisz podmiankę akwariów ? Prezent prezentem ale ziemiojady oddał bym w dobre ręce.
akwarium dostałem niedawno (3 dni temu) są juz tam ziemiojady i paletki (z neonami akarami z maronii otochami i kosiarkami) czują się bardzo dobrze wybiarwione są przepięknie , w 120 l mam polski biotop 🙂
Mam pytanie. Czy 4 młode paletki wytrzymają te około 5 miesięcy zanim kupie większe akwarium. Narazie by były w 120 a potem pójdą do tej 350, byłyby tam razem z neonami otoskami piel. z maroni i parka barwniaków wytrzymają??
chyba tak tylko gdyby troche podrosły mogły by zjadać mniejsze rybki
Witam mam pytanie czy mogę trzymać razem 8 paletek i 60 neonków tetra, posiadam akwarium 1000 l
na jedną paletkę 50 litrów wody to możesz jeszcze dokupić 8 palet neonki inessa mile widziane przy paletkach one są wskaźnikiem że coś złego dzieje się z wodą
Na jedną paletke przypada 30l, a nie 50l ale kazdy ma inne zdanie
z tego ci gdzieś słyszałęm… paletki mozna trzymać razem z neonami.. ale pierwsze muszą być neony… a potem paletki czy to prawda??? Pytam sie tych… najbardziej doświadczonych… ale odpowiedzi innych tez są mile widziane 🙂
To nie jest prawda.. Ja sam mam paletki z Altumami.. I jest git
Witam
Mam pytanie. Mam chorą paletkę 17cm zmieniła kolor oddzieliła się od stada nie je pokarmu od kilku dni
Pływa w rogu akwarium w jednym miejscu
Testy wody robiłem w niedziele wykazało że mam za dużo amoniaku 4.0 kupiłem lek 25 ml wlałem na 200L i dwa razy zrobiłem podmianę wody 40% nie powiem efekt jest bo dziś testy wykazały 0.25 amoniaku.
Paletka zachowuje się bez zmian Proszę was o poradę.
Masz prawdopodobnie przerybiony baniak ,paletki mają szybki metabolizm ,wymagają mega czystej wody ,biologia nie wyrabia w baniaku. Amoniak to śmierć dla ryb.
Grzechy głowne akarystów;1 Przerybienie banika;2 Zła obsada 3 Złe parametry wody 4 Pośpiech .
Witam
Mam takie pytanie odnośnie towarzystwa w akwarium dla paletek, ostatnio wpadły mi w oko pyszczaki acai teraz widziałem że ma ktoś na wydanie w pobliżu. Czy można je trzymać razem z dyskowcami? Nigdzie nie widziałem żeby te ryby zestawiano razem w akwarium ale te nie ma napisane że nie można ( albo coś przeoczyłem). Bardzo by ubarwiły i dopełniły swoim wyglądem radość z tak pięknych widoków.
pyszczak acai jest ladny jednak trzymany w zbyt malym gronie jak podrosnie staje sie dosc agresywny, z paletkami lepiej trzymac lagodne gatunki….
sam trzymalem z paletkami rekiny, bojownika i kilku innych agresorow – przez ten okres paletki trzymaly sie na uboczu i nie rosly, po odseparowaniu paletki zaczely rosnac i zdominowaly akwarium
zdecydowanie nie mozna. acei to inny biotop – malawi i preferuja ph ok 8.0