Apistogramma agassizii

Pielęgniczka Agassiza - ryba akwariowa fot.seriouslyfish.com
 • Rozmiar: 7.5 cm
 • Akwarium: 70 l
 • Wymagane pH: 5.0 - 7.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Pielęgniczki Agassiza - ryby akwariowe

Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii) – jedna z bardziej aktywnych małych pielęgnic, pływa w środkowych partiach akwarium.

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii - Występowanie

Pielęgniczka Agassiza pochodzi z Ameryki Południowej. Przede wszystkim zamieszkuje spokojne rzeki, strumienie, zalewiska i mokradła leśne w dorzeczu Amazonki.

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii - Charakterystyka i usposobienie

Samce dorastają do 8 cm, są większe i bardziej intensywnie ubarwione niż samice, mają także nieco dłuższe płetwy. Samice osiągają długość ok 5cm. Wzdłuż ciała ryb ciągnie się ciemny pas. Ryby dość łagodne, przejawiają jednak silny instynkt terytorialny.

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii - Odżywianie i karmienie

Wymagają urozmaiconej diety. Chętnie przyjmują pokarmy mrożone i żywe takie jak np. artemia, dafnia, larwy ochotki. Jako uzupełnienie można podawać pokarmy suche.

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii - Akwarium

Zalecane akwarium to ok 70 l, niezbyt jasno oświetlone, gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, z miękkim piaszczystym podłożem i licznymi kryjówkami z kamieni, na których pielęgniczki mogłyby także składać jaja. Prąd wody niezbyt silny. Są wrażliwe na jakość wody, podmiany jednak nie powinny być zbyt duże (ok 10-15%). Nie zalecane trzymanie z innymi pielęgniczkami. W akwarium ogólnym mogą mieszkać z małymi łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii - Rozmnażanie

Pielęgniczki Agassiza rozmnaża się w parach lub haremach z przewagą samic. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła dochodzi zazwyczaj bez naszego udziału. Woda powinna być odstała (dojrzała), poziom wody niski tzn. 10-20 cm. Podnosimy temperaturę do ok 28–29°C. Ryby obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem.

Pięlęgnice Agassiza rozmnażają się w miejscu widocznym, wolnym od roślin, na kamieniu, twardym podłożu lub dużym liściu. W pobliżu miejsca składania ikry, w piaszczystym podłożu, szykowany jest dodatkowy dołek. Po złożeniu przez samicę żółtawoszarych jaj następuje zapłodnienie ich przez samca. Ikrą o wielkości ok. 1 mm opiekuje się w większości samica. Wachluje ikrę swoimi płetwami zapewniając dopływ świeżej, natlenionej wody. W mniejszych zbiornikach może zajść konieczność odizolowania samca, gdyż w tym okresie bywa bardzo agresywny.

Narybek ukazuje się po 3-4 dniach. Rodzice pomagają młodym larwom oswobodzić się z osłon jajowych. Następnie przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego dołka, gdzie przebywają kolejne kilka dni, aż do chwili zużycia zawartości pęcherzyka żółtkowego. Następnie narybek rozpoczyna samodzielne wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Od tego momentu młode rybki należy dokarmiać jak najdrobniejszym pokarmem: larwy słonaczka (solowca), grindala (Enchytraeus buchholzi), widłonogi. Rodzice natomiast będą nam w tym pomagać, rozdrabniając zbyt duży pokarm w swoim pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 stycznia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 70 l
  • min-długość: 70 cm
 • Orientacyjna cena: 12 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 27

 1. :)

  Jak są kakadu to bez ich ale i kakadu i je (jak i inne apistogramma) powinno się trzymać w haremach a nie parach

  Odpowiedz
 2. Kamil

  Akwarium 160l
  Parka kakadu
  Gupiki
  Mieczyki
  Można wpuścić parka tych pielegnic ?

  Odpowiedz
 3. Rager

  Chciałbym trzymać w 900 l z 1+3 pielęgniczek Agassiza z 27 pstrążeni strebrzystych, 27 bystrzyków czarnych i 13 kirysków szmaragdowych. Czy tak można? Czy to by było akwarium biotopowe?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jjj

   Tak to by było akwarium biotopowe ,a konkretnie Ameryka. Dodam tylko że według mnie do takiego akwarium można zamiast pielęgniczek np. akary z maronii.

 4. Rager

  Czy mogę trzymać w 300l 10 miedzików obrzeżonych, 10 bystrzyków czarnych, 1 samiec i 2 samice pielęgnicy Agassiza i 10 kirysków Sterby?
  Obsada: gęsto rośliny, 2 korzenie.
  Jak wyglądają kryjówki dla tych pielęgnic?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aa

   Możesz więcej ryb
   Lepiej zdecyduj się na jedną ławice ale sporą
   Kryjówki dla nich to no. Kokosy (mi w nich często siedzą)
   Jak byś chciał mógłbyś zrobić większy harem np 1+4

  2. Rager

   Czy to by było akwarium biotopowe?

 5. Jakub

  Na akwarium 60 l to raczej ramireza

  Odpowiedz
 6. Jacek

  Witam. Jestem tu nowy bo dopiero reaktywuje po wielu latach moje 112 l. Jako dziecko miałem w nim raczej bałagan ale teraz chce to zrobic lepiej. Podstawa obsady to mają być pielęgniczki. Woda u mnie w kranie ma ph 9 i twardosc 19 ,ale planuje uzyskac ph max 7 i twardosc kolo 11-12.. temperatura max 24. Nie chce ramirez i kakadu. Skłaniam sie ku Agassiza , do tego ławica żałobniczek lub bystrzyków ozdobnych, stadko kirysków i cos na glony… parka glonojadów lub otoski. Co sadzicie o takim zestawie ? I mam jeszcze jedo pytanie. Zamiast Agassiza wolał bym chyba Macmasteri ale nie mam o nich za wiele informacji. Tu też o nich nic nie piszą. Ma ktos z was takie rybki ? Nie wiem taz czy w mojej okolicy bede je w stanie kupic.

  Odpowiedz
 7. Dracuch

  Witam. Czy w akwarium 128 l (80x40x40) można trzymać parkę pielęgniczek agassiza, grupę 10 neonów czerwonych, 10 bystrzyków ozdobnych i kilku (6-8) kirysków? Czy może jednak będzie tego już za dużo, albo z jakiegoś powodu do siebie nie pasują?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cahir

   Możesz śmiało ?

 8. krib

  Czy ktoś ma doświadczenia z hodowlą tych rybek w wodzie twardszej np. ok 10-12dH? Czy w takiej wodzie składają ikrę i czy w ogóle dojdzie do wylęgu.

  Odpowiedz
 9. Adraga

  Czy mógłbym trzymać 8 szt ramirezek z samcem i 3 samicami agassiza w 200l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. monako

   Tak. Duże akwa to nie bedzie problemu. przydaly by sie jakies lawicowe rybki dla odwrocenia uwagi. Glownie ramirezek od siebie nawzajem.

 10. Klaudia

  Zakupiłam wczoraj parkę pielęgniczek Agassiza Orange. Czy w akwa 126l trzymać lepiej parkę czy może 1 samiec i np 2 samiczki?

  Odpowiedz
 11. Agnieszka

  Jestem początkującym akwarystą z 60l akwa. Mam w nim 12 neonek czerwonych, dwa półdziobki i loricarię(niedługo chcę dokupić jeszcze jedną). Chcę kupić parkę pielęgniczek i zastanawiam się nad Agassizą i Ramirezką. Proszę o pomoc – które będą lepsze do tej obsady. I czy jeszcze kilka kirysków pigmejek nie będzie przesadą. Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Filip

   Wpuść parkę Ramireza, np. weloniastego. Możesz kupić 2 samice i 1 samca. Za małe akwarium na pozostałe rybki.

 12. lukis

  Będą atakować gupiki i złotą babkę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. lukis

   Gdzie można kupić je na Górnym Śląsku?

  2. kuba14

   Jeśli nie możesz ich dostać to spytaj się czy możesz je zamówić w swoim sklepie akwarystycznym.

 13. Nowicjusz

  Witam mam problem z molinezją czarną ma postrzępione płetwy i białą narośl przy oku. Pomóżcie bo nie wiem co robić rybka je bardzo chętnie tak jak przed zmianami chorobowymi pływa jest żywa.

  Odpowiedz
 14. rybkomaniak

  Czy mogę je trzymać z pielęgniczką bolwijską, remirezą, kakadu w akwa 72 l i jakimiś innymi rybami?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Poległy

   A nie zrozumiałeś zdania: Nie zaleca się trzymania z innymi pielęgniczkami?

  2. Neonek720

   Męczysz te ryby, na kakadu minimum 100l, na boliwijską minimum 100l, jedynie ramirezka Ci tu pasuje, ale te ryby nie mogą być za bardzo razem przez terytoria i ty chcesz do tego agassize? :O Pomyśl, co robisz…

  3. rybkomaniak

   Nie tylko myślałem czy by się nadawała.

  4. monako

   wiem ze z komentarzem sie spoznilam ale niektorzy czytaja i szukaja odpowiedzi, wiec…. ja mam w zbiorniku 180l parke a. agazzizi, harem 1+2 a. borelli, jedna ramireze i 5 akar niebieskich z czego to jedna dobrana para a reszta „przyzwoitki”. do tego 15 rozbor klinowych i 3 bocje wspaniale. Akwa jest mocno zarosniete glownie microsoria i nawodki, mech i jakies inne „trawy”. Duzo kryjowek. Kokosy, korzenie i galezie. wszystkie ryby maja swoje terytoria i nie widze problemu miedzy nimi.

 15. Linka

  Zastanawiam się jak dużo ma wspólnego z barwniakami, bo kształt na pewno

  Odpowiedz