Pielęgnice niebieskołuskie - ryby akwariowe
Pielęgnica niebieskołuska, Pielęgnica plamista (Rocio octofasciata) – duża, barwnie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. Potoczna jej nazwa Jack Dempsey wzięła się od nazwiska amerykańskiego boksera, mistrza świata wagi ciężkiej lat 20tych XX w. – prawdopodobnie ze względu na mocne rysy pyszczka i zadziorny charakter.
Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata - Występowanie
Ameryka środkowa. Gatunek występuje w Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasie. Populacje dzikie zostały założone również w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Australii i Tajlandii. Najczęściej spotykane są w przybrzeżnych kanałach odpływowych i wolno płynących, płytkich rzekach, jak również w kanałach sztucznych, rzecznych, rowach melioracyjnych, jeziorach i stawach.
Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata - Charakterystyka i usposobienie
W dobrych warunkach dorosłe okazy mogą osiągać do 25 cm długości. Ryby mają owalny kształt, krępej i zwartej budowy. Ciało dorosłych ryb ma ciemny purpurowo-szary kolor. Dorosłe samce mają wydłużone, ostro zakończone i obrzeżono na czerwono płetwy grzbietową i odbytową. Większość ich ciała pokryta jest drobnymi plamkami, opalizującymi na jasno niebiesko, zielono i złoto. Mogą mieć także okrągłą czarną plamę na środku tułowia i u podstawy o ogona. Samice mają mniej barwnego pyłu na ciele, a ciemne plamy mogą pojawiać się na płetwie grzbietowej oraz na pokrywach skrzelowych. Ciało młodych pielęgnic ma barwę lekko szarą lub opalizującą i pokryte jest bladymi turkusowymi plamkami.
Kolor ryb może się wyraźnie zmieniać w zależności od wieku lub nastroju. Zestresowane będą bledsze, a ich wzór będzie mniej widoczny.
Znana jest również odmiana jaskrawo niebieska tzw. Electric blue, której pochodzenie nie jest do końca jasne, prawdopodobnie jest to ozdobna forma uzyskana z naturalnej mutacji.
Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata - Odżywianie i karmienie
W naturze wszystkożerne, ale podstawą ich diety są bezkręgowce. W akwarium można podawać pokarmy opadające na dno – suche, mrożone, żywe takie jak np. dafnia, larwy komara, ochotka, krewetki. Bardzo wskazane są również pokarmy zrobione samemu, mieszkanki różnych składników np. świeżych owoców, warzyw, spiruliny i mięsa.
Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata - Akwarium
Dla pary dorosłych pielęgnic zaleca się akwarium o podstawie min. 120×45 cm, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem i słabym oświetleniem. W akwarium należy umieścić jeden lub dwa płaskie, gładkie kamienie na których ryby składają ikrę. Dekoracje z drewna i powykręcanych korzeni nadadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Z roślin powinniśmy wybierać pływające i te które rosną przyczepione na dekoracjach – pielęgnice uwielbiają przekopywać podłoże.
Są wrażliwe na zanieczyszczenia wody i nigdy nie powinny być wprowadzane do niedojrzałego biologicznie akwarium.
Mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Z innymi pielęgnicami można je trzymać tylko w odpowiednio dużym akwarium. Młode osobniki mogą przebywać w większej grupie, ale po osiągnięciu dojrzałości płciowej stają się względem siebie agresywne. Para wobec siebie jest łagodna, ale wykazuje wrogość w kierunku swojego gatunku jak i innych podobnie wyglądających.
Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata - Rozmnażanie
Dobrana para chętnie rozmnoży się w akwarium. Proces dobierania może być jednak ryzykowny. Najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodą jest zakup grupy młodych ryb i naturalne dobranie się pary. Resztę ryb należy odłowić. Woda powinna być miękka i kwaśna 6.5-7.0 pH o temperaturze 24-27°C. W akwarium niezbędne są płaskie otoczaki, na których pielęgnice chętnie składają jaja. Do tarła stymuluje się je zwiększając ilość podawanych żywych i mrożonych pokarmów oraz podmieniając część wody (30-50%) na nieco chłodniejszą niż w zbiorniku.
Zachęcona para wybiera i oczyszcza miejsce do tarła. Podczas aktu samica składa jajeczka w linii, a następnie ustępuje miejsca samcowi, który nad nimi przepływa i wypuszcza mlecz. W czasie tarła samica składa 500-800 ziarenek ikry. Po tarle samica opiekuje się ikrą, a samiec broni terytorium. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Rodzice przenoszą larwy do wykopanego w podłożu dołka. Po kolejnych 6-8 dniach młodzież zaczyna samodzielnie pływać i oddalać się coraz to bardziej od rodziców. W tym okresie należy im podawać drobne pokarmy np. larwy solowca czy komara. Nie jest wskazane oddzielanie ich od rodziców przez co najmniej 6 tygodni.
Ostatnio zmodyfikowano: 24 marca 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Kupiłem 6 młodych (4cm). Na razie bardzo płochliwe. Dwie wydają się ciemniejsze (bardziej czarne), a cztery jasno szare (złotawe). W sklepie były podobnego koloru. Zobaczę co będzie…
czy moge je trzymkać z skalarami rysamy szmaragdowymi zbrojnikami pospolityli
czy lepsza będzie pielęgnica szmaragdowa akwarium 240l
Hej, mam akwarium 240l mam w nim garra rufa i suma liniowego planuje jeszcze parę pielęgnic niebieskołuskich czy powinny się dogadać i czy moge coś jeszcze dodać?
Piotr. Ja mam parkę i właśnie będą młode.
Sumy liniowe mogą zjeść ryby do 10cm więc zalecam trzymanie tylko dorosłych p. niebieskołuskich, z garra rufa będą czasem problemy, bo to małe rybki i niestety mogą zostać zjedzone, ale radzę dodać jeszcze altumy lub brzanki wielkie
Bo to bezpłodne hybrydy sztucznie wyhodowane. Jak będą większe to są strasznie brzydkie. Ja w swoich 450l mam aktualnie jedną skośnopręgą 10cm, dobrana para severum (samiec 25cm ,samica 18cm), 5 młodych ziemiojadów brachybranchus f0 10cm. (samce dorastają do 20cm ,a samice do 15cm ) i tymczasowo parę zebr w odmianie ksenotycznej (białe ). Planuję dodać jeszcze 4-6 skalarów na górę. Tu masz krótki filmik jak się akwarium prezentuje. link to youtube.com. Co prawda nie jest dobrej jakości ,ale coś tam widać. Na filmie nie udało mi się tego uchwycić, ale dzięki podwyższeniu aranżacji (korzenie bliżej tafli wody) nawet ziemiojady pływają w toni. Tobie też tak radzę zrobić.
No akwarium ładne 🙂
Myślę że zrezygnuję z papuzich, i kupię np, skośnopręgą, zebre, pielęgnica eliota, albo miodową
Skąd jesteś ? Te zebry mam do sprzedania .
Na początku ja bym się pozbył papuzich póki są małe i ktoś je kupić. Do niebiskołuskich można dodać w takim litrażu 2 pary pielęgnic severum. Jeśli chodzi o ziemiojady to będą zdominowane prze niebieskołuskie chyba ,że mówimy o brazylijskich ,a nie geophagusach.
Cześć
Ostatnio do mojego akwarium 200L (za pare miesięcy będzie 500) zakupiłem 4 pielęgnice niebieskołuskie ok 5cm.
Po wpuszczeniu do akwarium były trochę płochliwe, ale na następny dzień zaczeły pływać po akwarium.
I mam pytanie, jak obchodzić się z tak młodymi osobnikami, i jaki pokarm najlepiej im podawać?
Podawaj dobrej jakości mięsne pokarmy suche. Dwa razy w tygodniu możesz dać jakieś mrożonki. Mały dodatek (25%) pokarmu roślinnego też powinien znaleźć się w ich diecie.
A pokarm roślinny może być pod postacią płatków?
Tak może być bez problemy.
I ostatnie,
słyszałem że, jak daje się prawie codziennie pokarm suchy, to ryby są w złej kondycji, nie mają apetytu, i ich kolory nie są takie ładne.
Tak może być jak karmisz ciągle tym samym i jeszcze złej jakości . Kup kilka różnych pokarmów innych dobrych marek i wszystko jest w porządku. Ja karmię głównie suchymi i ryby mam w super kondycji . Mój Smiec severum na diecie składającej się głównie z pokarmów suchych urósł do 25cm w 450l ,więc to chyba dobry przykład.
No, masz racje,
Ja też staram się zrobić moim rybom zróżnicowaną diete.
Karmie trzy razy dziennie, różnym pokarmem, mam około 8 różnych pokarmów suchych, ale głównie firmy „tropical” więc myśle że mają dobrą diete.
Dzięki wielkie za odpowiedź 🙂
W ogóle to jaką planujesz resztę obsady?
Na pewno ducha amazońskiego i dwie pielęgnice papuzie ponieważ posiadam je w swojej dwusetce, tylko że duch jest jeszcze bardzo mały, tak samo jak pielęgnice papuzie, no i właśnie pielęgnice niebieskołuskie.
Planuję jeszcze, pielęgnice severum, ziemiojady, imoże jeszcze jakieś inne pielęgnice.
Jakie byś mi poradził inne ryby do takiego litrażu i do tej obsady?
( ja bym głównie chciał mieć pielęgnice )
a jakie wymiary ma to akwarium ?
te 200L co teraz mam ma 100x50x45, ale i tak zaraz je zmieniam na 500L 200x50x50
A dlaczego mam oddać pielęgnice papuzie?
czy te pielęgnice mogą być w bardzo towarzyskim akwarium?
Co masz na myśli pisząc „bardzo towarzyskie akwarium” ? Jakie ryby już są w zbiorniku i jakie wymiary akwa ?
Chodziło mi o towarzyskie akwarium. Mam akwarium na 200l i mam w nim : molinezje, skalary, sumiki szkliste, tetry, dania, mieczyki i pielęgniczki.
W żadnym wypadku nie możesz wpuścić tam niebieskołuski. Widziałeś taką dorosłą rybę na żywo ? Co się zmieści w pysku to zje reszte zagoni w kąt w takim małym litrażu.
Dziękuje za informacje danielu.
Czy mozna trzymać je ze skalarami?
Nie polecam, jeśli są dorosłe będą albo agresywne, albo poprostu je zjedzą
Spokojnie możesz je trzymać z skalarami.
da rade para niebieskołuskich w 240l z 4x pielęgnicą papuzia i 2x giętkozębem wielkopłetwym?
Nie, to dużo za dużo
Czy pielęgnice severum będą w stanie obronić się w przypadku ataku niebieskołuskiej? Posiadam zbiornik 500l i na razie pływają w nim 2x pielęgnica papuzia (one wiem że se dadzą radę) i 2x spore severumy i kusi mnie dodać niebieskołuskie ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Z góry dzięki za odpowiedź
Tak.
Ja mam dwie dorosle niebieskoluskie i dwie duze severum w 450l i nie ma problemu.
Do papuzich i doroslych severum mozesz dorzuvic niebieskoluskie tylko nie za male bo papugi je zamecza. Ja mam 2x severum, 2x niebieskoluska, labeo, suma, 2x gibiceps i pare zbrojnikow niebieskich i jest ok w 300l zbiorniku
Czy można trzymać pare pielęgnic niebieskoluskich z pyszczkami ?
Nie polecam. Niebieskoluskie sa bardzo agresywne i wymagaja miekkiej wody a pyszczaki to malawi i tanganika – jeziora w afryce z bardzo twarda woda. Mam nadzieje ze pomoglem. Pozdrawiam
Popełniliście błąd PIELEGNICA NIEBIESKOŁUSKA to inna ryba niż EBJD spójrzcie na młode EBJD ma jasne to prawda jak tu pokazaliście ale NIEBIESKOŁUSKA MA CIEMNE MŁODE
I gdzie tu błąd? Electric blue jest odmianą JD co zostało wspomniane w opisie gatunku. Jeżeli zostały podzielone i opisane jako osobne gatunki to prosimy o wskazówki. Chętnie uzupełnimy artykuł.
Electric Blue to odmiana zarówno pielęgnicy niebieskołuskiej (Rocio octofasciata), jak i Sciaenochromis fryeri (nie znam polskiej nazwy). Ryby te po angielsku nazywają się „Electric Blue Jack Dempsey” oraz „Electric Blue Hap”. Łączy je przynależność do rodziny pielęgnicowatych, a dzieli Ocean Atlantycki, jako że R.octofasciata jest z Ameryki Środkowej, a S. fryeri to endemit z Malawi.
Nie zdziwiłbym się, gdyby „electric blue” było przedrostkiem dla innych jeszcze ryb.
A mogą żyć z karasiami złocistymi ??
Mogą, ale karasie z nimi raczej nie…
Ładne rybki 🙂 Mój samiec ma ok 18cm, a samica ok. 10cm. Niestety samiec „zatłukł” moją samice 🙁
Tylko nie wiem dlaczego :'(
Bo zupa była za słona…
Michał nie wiem o co Ci chodzi… Trzymam niebieskołuskie w akwarium 240l SAME + Zbrojniki. Zresztą samiec ma już inną samice…
Zdarza się u pielęgnic. Mój barwniak samiec zmasakrował swoją żonę, a żyli zgodnie razem przez 4 tarła. Odłowiłem ją pozbawioną ogona i płetwy grzbietowej do osobnego akwarium, ale nieboga po trzech tygodniach opuściła ten wodny padół. Niestety, jak to w małżeństwie, zdarza się przemoc.
ja mam dojrzala samice i mlodego samca. Samica jest okolo 2x wieksza od samca. Jak go tylko zwodowalem to samica zmienila kolor i chciala go zachecic do tarla ale ten byl za zielony w temacie wiec go potraktowala jako bezuzyteczna konkurencje do zarcia i pogonila z terytorium. Kilka miesiecy sie podchowal i zaczal do niej swirowac i zachecac na kamien do tarla i taka byla sielanka dopoki z tarla nic nie wyszlo – i znowu go pogonila. Teraz jak go nie goni to on przeplywa obok niej zestresowany ze zlozonymi pletwami zeby sie nie narazic. Jeszcze z pol roku i mysle ze sily i libido sie wyrownaja i bedzie spokoj. Zatem jak nie ma sexu to jest wojna- jak u ludzi