Pielęgnica niebieskołuska – plamista

Pielęgnica niebieskołuska - ryba akwariowa fot. nvcweb.nl by Ronald Marcos

Pielęgnice niebieskołuskie - ryby akwariowe

Pielęgnica niebieskołuska, Pielęgnica plamista (Rocio octofasciata) – duża, barwnie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. Potoczna jej nazwa Jack Dempsey wzięła się od nazwiska amerykańskiego boksera, mistrza świata wagi ciężkiej lat 20tych XX w. – prawdopodobnie ze względu na mocne rysy pyszczka i zadziorny charakter.

Ryba akwariowa Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka środkowa. Gatunek występuje w Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasie. Populacje dzikie zostały założone również w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Australii i Tajlandii. Najczęściej spotykane są w przybrzeżnych kanałach odpływowych i wolno płynących, płytkich rzekach, jak również w kanałach sztucznych, rzecznych, rowach melioracyjnych, jeziorach i stawach.

Ryba akwariowa Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W dobrych warunkach dorosłe okazy mogą osiągać do 25 cm długości. Ryby mają owalny kształt, krępej i zwartej budowy. Ciało dorosłych ryb ma ciemny purpurowo-szary kolor. Dorosłe samce mają wydłużone, ostro zakończone i obrzeżono na czerwono płetwy grzbietową i odbytową. Większość ich ciała pokryta jest drobnymi plamkami, opalizującymi na jasno niebiesko, zielono i złoto. Mogą mieć także okrągłą czarną plamę na środku tułowia i u podstawy o ogona. Samice mają mniej barwnego pyłu na ciele, a ciemne plamy mogą pojawiać się na płetwie grzbietowej oraz na pokrywach skrzelowych. Ciało młodych pielęgnic ma barwę lekko szarą lub opalizującą i pokryte jest bladymi turkusowymi plamkami.

Kolor ryb może się wyraźnie zmieniać w zależności od wieku lub nastroju. Zestresowane będą bledsze, a ich wzór będzie mniej widoczny.

Znana jest również odmiana jaskrawo niebieska tzw. Electric blue, której pochodzenie nie jest do końca jasne, prawdopodobnie jest to ozdobna forma uzyskana z naturalnej mutacji.

Ryba akwariowa Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata Odżywianie ryb akwariowych

W naturze wszystkożerne, ale podstawą ich diety są bezkręgowce. W akwarium można podawać pokarmy opadające na dno – suche, mrożone, żywe takie jak np. dafnia, larwy komara, ochotka, krewetki. Bardzo wskazane są również pokarmy zrobione samemu, mieszkanki różnych składników np. świeżych owoców, warzyw, spiruliny i mięsa.

Ryba akwariowa Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata Akwarium ryb akwariowych

Dla pary dorosłych pielęgnic zaleca się akwarium o podstawie min. 120×45 cm, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem i słabym oświetleniem. W akwarium należy umieścić jeden lub dwa płaskie, gładkie kamienie na których ryby składają ikrę. Dekoracje z drewna i powykręcanych korzeni nadadzą zbiornikowi bardziej naturalnego wyglądu. Z roślin powinniśmy wybierać pływające i te które rosną przyczepione na dekoracjach – pielęgnice uwielbiają przekopywać podłoże.

Są wrażliwe na zanieczyszczenia wody i nigdy nie powinny być wprowadzane do niedojrzałego biologicznie akwarium.

Mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Z innymi pielęgnicami można je trzymać tylko w odpowiednio dużym akwarium. Młode osobniki mogą przebywać w większej grupie, ale po osiągnięciu dojrzałości płciowej stają się względem siebie agresywne. Para wobec siebie jest łagodna, ale wykazuje wrogość w kierunku swojego gatunku jak i innych podobnie wyglądających.

Ryba akwariowa Pielęgnica niebieskołuska – plamista - Rocio octofasciata Rozmnażanie ryb akwariowych

Dobrana para chętnie rozmnoży się w akwarium. Proces dobierania może być jednak ryzykowny. Najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodą jest zakup grupy młodych ryb i naturalne dobranie się pary. Resztę ryb należy odłowić. Woda powinna być miękka i kwaśna 6.5-7.0 pH o temperaturze 24-27°C. W akwarium niezbędne są płaskie otoczaki, na których pielęgnice chętnie składają jaja. Do tarła stymuluje się je zwiększając ilość podawanych żywych i mrożonych pokarmów oraz podmieniając część wody (30-50%) na nieco chłodniejszą niż w zbiorniku.

Zachęcona para wybiera i oczyszcza miejsce do tarła. Podczas aktu samica składa jajeczka w linii, a następnie ustępuje miejsca samcowi, który nad nimi przepływa i wypuszcza mlecz. W czasie tarła samica składa 500-800 ziarenek ikry. Po tarle samica opiekuje się ikrą, a samiec broni terytorium. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Rodzice przenoszą larwy do wykopanego w podłożu dołka. Po kolejnych 6-8 dniach młodzież zaczyna samodzielnie pływać i oddalać się coraz to bardziej od rodziców. W tym okresie należy im podawać drobne pokarmy np. larwy solowca czy komara. Nie jest wskazane oddzielanie ich od rodziców przez co najmniej 6 tygodni.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Rocio octofasciata
synonim:Jack Dempsey Cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 - 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 - 15 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.5 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:5 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pielęgnica niebieskołuska – plamistaPoważnie o rybach - Pielęgnica niebieskołuska – plamista

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 11

 1. Jakub

  Czy można trzymać pare pielęgnic niebieskoluskich z pyszczkami ?

  Odpowiedz
 2. eMIL

  Popełniliście błąd PIELEGNICA NIEBIESKOŁUSKA to inna ryba niż EBJD spójrzcie na młode EBJD ma jasne to prawda jak tu pokazaliście ale NIEBIESKOŁUSKA MA CIEMNE MŁODE

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   I gdzie tu błąd? Electric blue jest odmianą JD co zostało wspomniane w opisie gatunku. Jeżeli zostały podzielone i opisane jako osobne gatunki to prosimy o wskazówki. Chętnie uzupełnimy artykuł.

  2. Woit

   Electric Blue to odmiana zarówno pielęgnicy niebieskołuskiej (Rocio octofasciata), jak i Sciaenochromis fryeri (nie znam polskiej nazwy). Ryby te po angielsku nazywają się „Electric Blue Jack Dempsey” oraz „Electric Blue Hap”. Łączy je przynależność do rodziny pielęgnicowatych, a dzieli Ocean Atlantycki, jako że R.octofasciata jest z Ameryki Środkowej, a S. fryeri to endemit z Malawi.
   Nie zdziwiłbym się, gdyby „electric blue” było przedrostkiem dla innych jeszcze ryb.

 3. Ghost

  A mogą żyć z karasiami złocistymi ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Remek

   Mogą, ale karasie z nimi raczej nie…

 4. Gracek

  Ładne rybki 🙂 Mój samiec ma ok 18cm, a samica ok. 10cm. Niestety samiec „zatłukł” moją samice 🙁
  Tylko nie wiem dlaczego :'(

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. michał

   Bo zupa była za słona…

  2. Gracek

   Michał nie wiem o co Ci chodzi… Trzymam niebieskołuskie w akwarium 240l SAME + Zbrojniki. Zresztą samiec ma już inną samice…

  3. Woit

   Zdarza się u pielęgnic. Mój barwniak samiec zmasakrował swoją żonę, a żyli zgodnie razem przez 4 tarła. Odłowiłem ją pozbawioną ogona i płetwy grzbietowej do osobnego akwarium, ale nieboga po trzech tygodniach opuściła ten wodny padół. Niestety, jak to w małżeństwie, zdarza się przemoc.

  4. Darek

   ja mam dojrzala samice i mlodego samca. Samica jest okolo 2x wieksza od samca. Jak go tylko zwodowalem to samica zmienila kolor i chciala go zachecic do tarla ale ten byl za zielony w temacie wiec go potraktowala jako bezuzyteczna konkurencje do zarcia i pogonila z terytorium. Kilka miesiecy sie podchowal i zaczal do niej swirowac i zachecac na kamien do tarla i taka byla sielanka dopoki z tarla nic nie wyszlo – i znowu go pogonila. Teraz jak go nie goni to on przeplywa obok niej zestresowany ze zlozonymi pletwami zeby sie nie narazic. Jeszcze z pol roku i mysle ze sily i libido sie wyrownaja i bedzie spokoj. Zatem jak nie ma sexu to jest wojna- jak u ludzi