Julidochromis transcriptus (Matthes, 1959)

Naskalnik wężogłowy (Gombi) - ryba akwariowa fot. galleryhip.com
  • Rozmiar: 7 cm
  • Akwarium: 75 l
  • Wymagane pH: 8.0 - 9.2 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 27°C
  • Biotop: Tanganika

Naskalniki wężogłowe - ryby akwariowe

Naskalnik wężogłowy (Julidochromis transcriptus) –  najmniejszy przedstawiciel z gatunku naskalników.

Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, zamieszkuje wyłącznie przybrzeżne obszary w północno-zachodniej części jeziora Tanganika. Istnieje wiele odmian tego gatunku nazywanych w zależności od ich pochodzenia geograficznego np. Gombe, Bemba, Korosha, Luhanga, Kissi, Kapampa, Kalemie. Spotykane pomiędzy skałami na głębokościach od 5 do 24 m.

Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus - Charakterystyka i usposobienie

Kształt ciała wydłużony i walcowaty z grubymi, miękkimi wargami. Ubarwienie biało-szare do żółto-brązowego. Wzdłuż tułowia przebiegają trzy rzędy ciemnych plam tworzących pionowe pasy. Płetwy piersiowe żółte, a nieparzyste – ciemne, niebiesko obrzeżone. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Odróżnienie płci możliwe jedynie w czasie tarła. Samica jest nieco większa i bardziej zaokrąglona. U samca uwidacznia się spiczasta brodawka.

Aktywne i dość tolerancyjne ryby najchętniej przebywają w dolnych partiach zbiornika. Uparte – nie zmieniają raz wybranego rewiru. Tworzą wielopokoleniowe społeczności.

Naskalniki charakteryzują się specyficznym sposobem pływania brzuchem równolegle do powierzchni, wzdłuż której się przemieszczają. Płynąc wzdłuż pionowych ścian przyjmują pozycję pionową, natomiast poruszając się pod sklepieniem skalnym odwrócone są do góry brzuchem. Ukryte wśród pionowych załamań skalnych zastygają bez ruchu sprawiając wrażenie przyklejonych do kamiennej ściany.

Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. W naturze odżywiają się planktonem i małymi bezkręgowcami wyszukanymi między glonami. Najlepiej podawać pokarmy żywe i mrożone, uzupełniane pokarmami suchymi i roślinnymi.

Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus - Akwarium

Zalecane trzymanie pary w ok. 80 litrowym akwarium, z licznymi dekoracjami skalnymi, piaszczystym podłożem i niezbyt jasnym oświetleniem. Woda powinna być dobrze natleniona. Źle znoszą zmiany wystroju zbiornika oraz duże podmiany wody. Jeżeli zachodzi potrzeba większej podmiany to najlepiej przeprowadzić kilka mniejszych podmian (10%) w kilku dniowych odstępach czasu. Ryby te nie niszczą roślin.

Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych. W odpowiednio dużym zbiorniku dobrym towarzystwem będą np. Trofeusy, Księżniczki (Neolamprologus), Altolamprologus. W mniejszych akwariach należy unikać ryb, które obejmują podobne rewiry oraz zbrojnikowatych jeżeli myślimy o ich rozmnożeniu.

Naskalnik wężogłowy - Julidochromis transcriptus - Rozmnażanie

Łatwe ale wymagające cierpliwości. Zalecany zakup grupy (6-10) młodych ryb i pozwolenie w sposób naturalny na dobranie się w pary. Proces ten jest długi i może trwać ok. roku lub dłużej. Po dobraniu pary resztę ryb najlepiej przenieść do osobnego zbiornika. Naskalniki łączą się ze sobą na całe życie. Pośpiech (zakup dorosłego samca i samicy) nie jest wskazany i często skazany na porażkę. Akwarium powinno mieć minimum ok 80 litrów, urządzone jak w opisie powyżej. Optymalne parametry wody to pH ok 8.2-9.0 a temperatura 26°C.

Naskalniki rozmnażają się w ukryciu przed wzrokiem akwarysty. Do rozmnożenia dochodzi między zakamarkami skał. Samica składa ok. 100 jaj (zwykle jednak mniej) na spodzie lub sklepieniu jaskini. O powiększeniu rodziny dowiadujemy się najczęściej dopiero w momencie jak młode wypływają z groty. Opiekę nad potomstwem sprawują równomiernie oboje rodzice. Narybek do ok. 2.5 cm długości pozostaje w pobliżu gniazda i pomaga w opiece nad kolejnym pokoleniem oraz strzeże gniazda. Większe osobniki są przepędzane.

Młode od razu karmimy artemią, larwami solowca lub innymi drobnymi pokarmami.

Ostatnio zmodyfikowano: 4 grudnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Julidochromis transcriptus
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 75 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 12

  1. Paweł

    Czy i ile sztuk mogłoby być z muszlowcami krótkimi w 160l, 100x40x40? Ile mogłoby być muszlowców? Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Jakub

    Czy w 240l transcriptus mógłby przebywać z parą brewisów i dwoma haremami multifassciatus (6ryb)? Ile sztuk można by było wrzucić?

    Odpowiedz
  3. Damianerro

    ( Do admina ) Dlaczego w tabeli podane jest że ta ryba żyje rok ? Skoro na zagranicznych stronach pisze ok 5 lat a sami piszecie też że sam dobór w pary trwa ponad rok ? Proszę o szybką poprawę i nie wprowadzanie w błąd bo sam z początku dałem się nabrać. Pozdrawiam.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Błąd poprawiony, dziękujemy.

  4. Krystian

    Witam w baniaczku jest już 5szt Julidochromis transcriptus , 5szt Neolamprologus brichardi , 3szt Altolamprologus calvus , 3szt Altolamprologus compressiceps i 12szt cyprichromis leptosoma . Wymiary 200*60*60 filtracja 2 kubły zewnętrzne + hydroponika . Wszystkie ryby to maluchy , akwarium założone 5 tygodni temu . Ryby wpuszczane były w dwóch partiach część 2 tygodnie temu i część 3 tygodnie temu . W związku z tym mam pytanie czy mogę jeszcze dorzucić : 5szt Neolamprologus Leleupi ,5szt Lamprologus ocellatus ,5szt Julidochromis ornatus lub regani , czy może darować sobie trzymanie dwóch przedstawicieli z rodzaju Julidochromis ? A wpuścić np. 5-7szt Synodontis petricola lub multipunctatus ? Dodam , że docelowo mam zamiar zostawić po jednej parce z rodzaju tzn . Cyprichromisy i ewentualnie Synodontisy zostają wszystkie . Pozdrawiam Krystian .

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Julidochromis transcriptus ,ornatus i regani nie powinny być razem trzymane w jednym zbiorniku z uwagi na silny terytorializm a także to że ryby zajmują te same rewiry oraz możliwość zachodzenia nie pożądanych krzyżówek. To samo tyczy się altolamprologus calvus i compressiceps. Większe i silniejsze compressiceps zdominują calvusy. Dodatkowo dwa ostanie wspomniane gatunki nie powinny być łączone z żadnym przedstawicielem muszlowców np. wspomnianym lamprologus ocellatus . Ja bym spróbował dorzucić neolamprologus leleupi oraz któryś z gatunków synodontis.

    2. Krystian

      Pewnie tak właśnie zrobię : sumiki + leleupi . Thx .

  5. Dawid Muzgołów

    Mogę z inmi trzymać krewetki Red cherry?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jarek

      Red Cherry będzie doskonałym uzupełnieniem ich diety , jeżeli dobrze się schowają to po pewnym czasie „zabije” je (RC) Ph.

  6. LUKASZ

    Czy mogę z nimi trzymać ramirezy?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. admin

      Nie, całkowicie odmienne środowiska i wymagania.

    2. Lukasz

      A jakie mogę?