Hemigrammus erythrozonus

Zwinnik jarzeniec (samica) - ryba akwariowa fot. flickr by Mago62
  • Rozmiar: 4 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zwinniki jarzeńce - ryby akwariowe

Zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus) – mała ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych często spotykana w akwarystyce.

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus - Występowanie

Ameryka Południowa. Zamieszkuje najdłuższą rzekę Gujany – Rio Essequibo. Najczęściej spotykany w jej dopływach na obszarach leśnych. W wodach bardzo kwaśnych i zabarwionych na kolor brunatny.

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus - Charakterystyka i usposobienie

Zwinnik jarzeniec - ryba akwariowa fot. quoteko.com

Zwinnik jarzeniec – samiec, samica

Jedne z najczęściej spotykanych ryb w sklepach akwarystycznych. Ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość będą właściwym wyborem dla początkujących akwarystów. Dorosłe ryby osiągają do 4 cm długości. Samice są grubsze i przeważnie większe od samców. Charakteryzują się szarozielonym kolorem tułowia, przez które przebiega błyszczący, pomarańczowy pas. Płetwy przezroczyste lub białe. Do celów handlowych specjalnie wyhodowano również odmianę albino.

Gatunek z natury ławicowy. Zalecane jest trzymanie co najmniej 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W dużej grupie ryby nie tylko czują się lepiej ale i efektowniej prezentują w akwarium. Przeważnie przebywają w środkowej części akwarium.

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus - Odżywianie i karmienie

Chętnie przyjmują wszelkie dostępne pokarmy. Dobrą kondycję i wybarwienie zapewni regularne podawanie żywych i mrożonych pokarmów np. ochotka, dafnia, artemia.

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus - Akwarium

Małe stadko można trzymać w ok 54 litrowym akwarium. Najlepiej prezentują się na tle bujnej roślinności. W skromnie urządzonych zbiornikach ich kolory będą sprawiały wrażenie wyblakłych. Pomimo, że mogą żyć w wodzie alkalicznej to najlepiej czują się w wodzie kwaśnej w przedziale ok. 5.5 – 6.5 pH.

Jeżeli chcemy odzwierciedlić ich naturalne środowisko to będziemy potrzebować piasek rzeczny, konar z powykręcanymi korzeniami i garść wysuszonych liści (np. buk, dąb). Drewno i liście zabarwią wodę na kolor słabej herbaty. Gnijące liście wymieniamy co kilka tygodni. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. W tak przygotowanym akwarium ryby prezentują się najciekawiej.

Zwinniki są kolorowymi i spokojnymi rybami. Będą właściwym wyborem do akwarium towarzyskiego w którym mogą być trzymane z większością żyworódek, danio, razborami, innymi tetrami i spokojnymi rybami dennymi jak np. kiryski czy małe zbrojniki. Jako towarzystwo dla nich sprawdzą się też Gurami i Pielęgniczki. Nie powinny być łączone z dużo większymi rybami jak np. skalar, który może potraktować je jako pokarm. W akwarium biotopowym mogą być razem z innymi zwinnikami i bystrzykami, drobnoustkami, pielęgniczkami i rybami dennymi z Ameryki Południowej.

Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus - Rozmnażanie

Zwinniki są rybami stosunkowo łatwymi do rozmnożenia. Do odchowania większej ilości narybku niezbędne jednak będzie oddzielne ok 40 litrowe akwarium. W nim należy umieścić żywe drobnolistne rośliny lub sztuczny mop akwarystyczny. Opcjonalnie można pokryć dno siatką o drobnych oczkach przez które przejdzie rozrzucana ikra. Woda powinna być miękka i kwaśna w przedziale 5.5 – 6.5 pH, 1-5 gH i temperaturze 27-29°C. Aby uzyskać zbliżone parametry pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf lub zastosowanie wody demineralizowanej z filtra RO. Do filtracji biologicznej i napowietrzania wystarczy niewielki filtr gąbkowy.

Ryby mogą być rozmnażane w większych grupach lub parami. Skuteczniejsza jest ta druga metoda gdzie samice oddzielamy od samców i obficie (3 razy dziennie przez ok tydzień) karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samice są wyraźnie grubsze, wybieramy najgrubszą z nich oraz najlepiej wybarwionego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano następnego dnia. Samiec szybko pływa za samicą i próbuje zagonić ją do wcześniej wybranego przez niego miejsca. Jeżeli samica się na to zgodzi ryby zbliżają się do siebie i obracają wokół własnej osi uwalniając w tym czasie ikrę w ilości 10 – 15 sztuk. W sumie złożonych zostaje ok od 100 do 150 jajeczek.

Dorosłe ryby wyjadają ikrę i narybek więc muszą zostać odseparowane najszybciej jak to możliwe. Wylęg następuje w przeciągu 24-26 godzin. Larwy zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 3-4 dniach. Przez pierwsze dni należy podawać mikro pokarmy do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować mikro nicienie, larwy artemi, dafnie itp. W pierwszym okresie jaja i młode są bardzo wrażliwe na światło dlatego akwarium najlepiej zasłonić.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 czerwca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 10

  1. Bartosz

    Wspaniałe wspaniałe i jeszcze raz wspaniałe.
    Utrzymuje je w swoich akwariach od kilku lat i jestem ich bezwzględnym fanem.
    Są piękne, spokojne, odporne. Przynajmniej te, które miałem i mam nigdy mi nie chorowały, straty najpewniej z racji wieku. Utrzymuje je i z większymi i z mniejszymi rybami. Rzadkie i minimalne utarczki między sobą. Nie atakowały niczego, przeżywają z nimi narybki gupika w dobrze obsadzonym akwa.
    Polecam każdemu a każdemu jarzeńców życzę godnych jak najlepszych warunków 😉

    Odpowiedz
  2. Andrzej

    Od kilku dni mam stadko 26 szt w towarzystwie 13 Razborek Klinowych i jednego Bojownika Syjamskiego (bardzo spokojny, nie agresywny) … Na razie pływają wszędzie ale z przewaga na niższe partie zbiornika więc myślę że adoptują się do nowego akwarium 105l 75x40x35…. Światło nie zbyt mocne jak na ten litraż: 2 tuby ledowe Sunny i Plant każda po 16w…. Zbiornik dość obficie obsadzony roślinami … Przy dnie Kirys Panda i Pstry, Piskorki, Otosy, Cudaczki, Glonojady i Krewetki RC…. Jak ktoś ma uwagi to piszcie w odpowiedziach…

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Nie za bogata obsada jak na taki litraż ?

  3. Andrzej

    A moje stadko 12 sztuk najczęściej siedzi przy dnie. Nie chorują, jedzą dużo, mają przyjazne towarzystwo innych małych rybek stadnych – a i tak nosa nie wyściubiają spod liści kryptokoryn. Ciekawe, co je tak stresuje. Może pływające nad nimi kardynałki chińskie? Razborki klinowe? Ot, zagadka.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Marc

      Jeszcze większą zagadką jest jak trzymać razem zwinniki i kardynałki? Przecież kardynałki są zimnolubne i trzyma się je w ok 20C a zwinniki w 25-26C. Może więc masz dla zwinnikow za zimno.

    2. Andrzej

      Jeśli już, to raczej kardynałkom mogłoby być za ciepło (24,5st.), choć ich wygląd i zachowanie temu przeczą. A jarzeńce poszły sobie do akwarium gatunkowego. I pewnie teraz tęsknią za starymi kumplami z towarzyskiego…

    3. Marc

      Dla kardynalkow za wysoka jak mozesz to obniz. Dla zwinnika mimo to za nisko. Wlasnie w niższych temp częściej siedzą pochowane choc ogolnie ryby te lubią okresami przesiedziec schowane. U mnie dwa warunki spowodowały ze ladnie pływają: temp 26-26,5 i słabe swiatlo ok 0,3W/L. Przy niższej temp nieco bardziej są nieśmiałe za to mocniejsze oświetlenie to od razu siedzenie w kryjowkach (rosliny, korzenie, liscie dębu …) i tylko wypływanie jak się je karmi no ale co się dziwic w końcu to ryby z BW.

    4. Renata

      A może problemem są właśnie kardynałki, które nie zawsze okazują się tak spokojnymi rybkami, jak je opisuje fachowa literatura. Musiałam się pozbyć moich, bo wszystkie inne ryby zapędziły mi w kąty, przy czym część z nich zwyczajnie zamęczyły uderzaniem. Proponuję obserwować zachowanie ryb w takich sytuacjach.

    5. Igor

      Renata, niestety to prawda☹ Potrafią zjeść ogon rybie. Zrobią to nawet z małym sumikiem!

  4. Katarzyna

    Mam 10 sztuk ale prawdopodobnie to wszystkie samice. Poza tym trzymają się świetnie.

    Odpowiedz