Kirysek Pstry

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com

Kiryski Pstre - ryby akwariowe

Kirysek Pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Pochodzenie ryb akwariowych

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Odżywianie ryb akwariowych

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Akwarium ryb akwariowych

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium. Kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok. 4 razy. Tarło trwa ok. godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras paleatus
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek PstryPoważnie o rybach - Kirysek Pstry

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 48

 1. dejw

  kupilem 6 po 2.5zl. Plywaja sobie to taka mafia smieciowa. Odrazu wbijaja razem i opierdzielaja wszystko co spadnie na dno 🙂 bardzo je lubie 🙂

  Odpowiedz
 2. Dawid

  6 zł ja kupiłem za 2,25 i żyją mi już 9 lat

  Odpowiedz
 3. Misiek

  Pozdrawiam, kolega dał mi akwarium 20l ,a sam kupiłem sobie 112l. Chciałbym prosić o odpowiedź na pytanie jakie ryby mógł bym tam trzymać?

  Odpowiedz
 4. Tomasz

  Ktoś tu mocno ostrożnie podszedł do ram określających długość życia kirysków. Mam kilka takich gamoni od 7 lat i zdaje się, że pociągną jeszcze dłużej.

  Odpowiedz
 5. Anna

  kupiłam kiryski pstre w 2004 tylko jeden ze stadka przeżył 12 lat, ale już zdechł

  Odpowiedz
 6. Michu

  Mam pytanie? Czy w akwarium 60l mogę trzymać stadko kirysków 3-pstre i 3-albinosy.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Koksio

   Oczywiście. Ale zależy czy są duże, albinosy i pstre nie są tak duże więc tak.

 7. Radek

  Czy w akwarium 200l mogę trzymać 4 kiryski, czy to zbyt mało?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Zbyt mało, minimum 6 a najlepiej ok 10 sztuk.

  2. Marc

   Minimum 10 lepiej kilka więcej i tylko nie sugeruj się tymi zdjeciami i koniecznie piach na dnie. Żaden żwir, bazalt itp. No i nie woda kranowa twarda i zasadowa.

 8. Mateusz

  Witam. Mam pytanie odnośnie podłoża dla Kirysków czy odpowiedni będzie żwirek kwarcowy 1-2mm lub 2-4 mm?

  Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Tak oczywiście jak najbardziej najważniejsze, żeby nie był ostry 😉

  2. Jan

   Kirysy potrzebują piachu do utrzymania higieny…

 9. malawista

  U mnie w akwarium się one nie rozmnażają. Czy mogę je przenieść do akwarium 12l i tam karmić artemią i wymieniać często wodę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. malawista

   Wie ktoś?

  2. kirys

   Raczej tak

 10. witold

  Najbardziej nietypowe środowisko jakie zapewniłem Kiryskom, to zbiornik gruntowy. rozmiary około 2x2m, głębokość około 25 cm i dwa wgłębienia, jedno 40cm drugie 70cm. Zbiornik zupełnie dziki, zarośnięty roślinnością w sposób niekontrolowany. Temperatury przy powierzchni wody w lato, do 37st, zaś przy dnie w tym samym czasie ~27st. Wahania temperatury dobowe wody powierzchniowej około 15st. Przy dnie około 5st. Zima, powierzchniowa temperatura w dzień 17-25st, przy dnie 11-14st. W nocy spadki temperatury nawet do 10-11st, przy dnie do 9st, (zima od około 1 czerwca do 15 września). Miejsce: Australia, Brisbane. Kiryski dorastały do ponad 7cm, mnożyły się spontanicznie (nie kontrolowałem kiedy), żyły około 8 lat, do czasu skasowania zbiornika. Nie zauważyłem aby pojawiały się padle sztuki. Kamera zainstalowana pod woda pokazywała idealnie zdrowe ryby, prawie równie aktywne przy temperaturach wysokich i niskich. Do zbiornika opadały liście, zalegały na dnie, w największych zagłębieniach gromadził się osad z wyraźnym odarem H2S. Do zbiornika woda była jedynie dolewana, nie podmieniana. Ulewne deszcze powodowały czasem przelewanie się zbiornika (naturalna podmiana). Ryby trzymały się zbiornika i nie wypływały z niego w czasie takich kataklizmów.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. tesa

   A czy zachowały się jakieś filmiki? Fajnie byłoby obejrzeć taki dziki zbiornik, może jakiś link?

 11. Michał

  Czy w swoim akwarium (25l) mogę trzymać: 2 kiryski spiżowe, 1 pstry, 3 tetry, 3 gupiki i 3 kardynałki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Zbigniew

   Nie ma mowy! 25l to jest dla krewetek nie dla rybek!! Wszystkie te rybki będą się męczyć z tego powodu że za małe akwa i to ryby ławicowe! !!

  2. C

   Masz małe akwarium jak na tyle rybek. Kiryski i gupiki mogą być. Tetry i kardynałki powinny mieć większe akwarium i są to rybki ławicowe. Jeśli bardzo chcesz to możesz wybrać albo jedne albo drugie w liczbie którą podałeś. Ja bym polecała kardynałki bo rosną mniejsze.

 12. bartek

  A piszą że kiryski muszą być na piasku a są na zdj na kamieniach 😛

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie muszą być na piasku, ale będzie im najlepiej na takim podłożu, które chociaż po części odwzorowuje ich naturalne środowisko. Ważne jedynie aby kamienie nie były ostre. Na ostrym podłożu mogą uszkadzać swoje wąsiki, co z kolei może prowadzić do infekcji i chorób.

  2. Łukasz

   Napiszę jaśniej 🙂

   Kiryski cały czas pływają przy dnie ocierając się brzuchem o nie dlatego zaleca się podłoże z piasku. Zwłaszcza podczas gdy samica szykuje się do tarła jest strasznie wypchana i gdyby niechcący rozcięła podbrzusze… masakra.

   Druga ważna rzecz to łatwiejszy dostęp jedzenia, na piasku po prostu przepłyną i zjedzą a pomiędzy kamieniami muszą ciągle szukać.

   A tak na marginesie zadaniem kirysków w akwarium jest czyszczenie niezjedzonych resztek, gdy jakiś pokarm wpadnie pomiędzy kamienie i nie zostanie zjedzony będzie pleśniał i gnił dając kolejne powody do chorób w akwarium. Osobiście posiadam piasek dla dowodu to moje akwarium:

   https://www.youtube.com/watch?v=BAQXwKQgCBA

 13. bartek

  Czy albinos może się rozmnożyć z pstrym ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Oczywiście że może. Różnica polega tylko i wyłącznie w ubarwieniu i nie ma to nic do rozmnażania 🙂 Ważne aby była parka jednego rodzaju czyli pstry+pstry albinos

 14. Erlond

  Mam 6 tych kirysków, są bardzo wesołe i piękne. Udało mi się kupić za 4 zł/szt. Polecam

  Odpowiedz
 15. tesa

  Uwielbiam te rybki. Ja u siebie mam żwirek granulacji 2-5 i kiryskom chyba dobrze z tym, bo ciągle w mim kopią. Na tym filmiku mają piasek, ale są nim mało zainteresowane. U mnie tak zawzięcie kopią, że niekiedy stają prawie pionowo do podłoża.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   tesa jak napisałem wyżej w podłożu grubym, w twoim przypadku one po prostu wyczują jedzenie i starają się do niego dostać. O podłożu z pisaku proszę przeczytaj mój powyższy komentarz

  2. tesa

   To oczywiste, że szukają jedzenia. Ale uwielbiają kopać w piasku i przesiewać go, co można zaobserwować na wielu filmach, np. na yotube. Dla wszystkich ryb dennych ważne jest, żeby podłoże nie miało ostrych krawędzi, aby się nie pokaleczyły. Na filmiku zamieszczonym pod artykułem wystrój akwarium jest bardzo ubogi i rybki miotają sie zestresowane w poszukiwaniu kryjówki. Kiryski są płochliwe i potrzebują kryjówek. I nie jest prawdą, że kiryski pstre przebywają tylko przy dnie, odwiedzają czasami też inne partie wody. U mnie np. chętnie buszują na korzeniu i czyszczą anubiasa i mikrozorium, a podczas tarła jak tornado kłębią się po całym zbiorniku. Naprawdę jest na co popatrzeć.

 16. Julia

  Ja mam kiryska pstrego i spiżowego. Ostatnio pojawiła się jakaś ikra. Czytałam, że to ikra kirysów. Czy to normalne?

  Odpowiedz
 17. Majka

  Hej mam pytanko. Czy kirysek nie podgryza płetw innych ryb?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. tesa

   Nie podgryza. Sam może mieć podgryzane wąsiki lub płetwy – moje dwa mają bardzo długą pletwę grzbietową – sięga ogona, a pozostałe 4 normalną.

  2. Łukasz

   tesa oznacza to tylko tyle że jeżeli posiadają płetwy aż do ogona masz kiryski żaglóweczki 🙂 ponieważ u pstrych nawet samce nie osiągają aż takowej płetwy

  3. tesa

   Posiadam kiryski pstre – wszystkie sześć to corydoras paleatus – ale nie w tym rzecz. Pytanie dotyczylo usposobienia rybek. Istotne jest, iż są to rybki zupełnie nieagresywne, powinny być trzymane z równie pokojowymi rybkami, ponieważ same mogą zostać poszkodowane w nieodpowiednim towarzystwie.

 18. Kasia

  Dziwi mnie u niektórych długość życia kirysków. Moje żyją już ponad 6 lat 🙂 W mojej karierze padł mi tylko jeden z przyczyn nieznanych i to już dość dawno. Kolejne pokolenia natomiast czują się bardzo dobrze 🙂

  Odpowiedz
 19. Mateusz

  Tara nie zdołałem zaobserwować, może poza rzeczywiście zwiększoną aktywnością kirysków w pewnym momencie, ale ostatnio wypatrzyłem kilka maluchów rozmiaru 1-1,5cm hasających między roślinami. Akwa ogólne, zero starań o tarło. Woda 12st GH/KH pH 6,5 temp. 28, podmiany 1x tydz. ok.10%. Podejrzewam, że obniżenie temperatury wody (w apogeum lata dodawałem wieczorami do wody bryły lodu, co obniżało temp o 1-1,5 st.C) pomogło. Pozdrawiam,
  Mateusz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Tak jest to też sposób. Należy pamiętać iż kiryski rozmnażaja się w naturze w porze deszczowej a jak wiadomo deszcz obniża temperaturę wody.

 20. Hubert

  U mnie żyły 6 lat.

  Odpowiedz
 21. Barbara

  Witam dziś pożegnałam swojego samca kiryska pstrego który był ze mną już 5 lat a kiedy dostałam go od wujka miał ok 6 cm, wiec parę ładnych lat przeżył.

  Odpowiedz
 22. Damian

  Pomoże mi ktoś w jakim wieku (miesiącu lub tygodniu) gotowe są do tarla. Pliss

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Ja słyszałem ze jak wiosnę wyczuwają to tarło składają i niby po jakiś ulewnych deszczach. Ale nie wiem czy to jest prawda.

 23. Wojtek

  Mogę potwierdzić, posiadam sztuki które mają już 8-10 lat i nie spieszy im się na tamten świat 🙂 Cały czas ruchliwe,żywotne,co jakiś czas się rozmnoża tak że pokoleń przybywa 🙂

  Odpowiedz
 24. Fabian

  Mam kiryska którego nabyłem jeszcze za kawalera czyli ok 8 lat temu

  Odpowiedz
 25. asia

  Dziękuję. Szkoda, bo to urocze rybki 🙂

  Odpowiedz
 26. asia

  Czy na pewno żyją 3-5 lat? Wiele źródeł podaje nawet kilkanaście lat.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rybyakwariowe

   Nie udało nam się znaleźć potwierdzonych informacji, że ten gatunek żyje 5 – 10 lat jak to podaje większość stron. W optymalnych warunkach dożywają ok 5 lat (w chłodniejszej wodzie ok 20’C może pożyją nieco dłużej). Jeżeli ktoś miał dłużej te rybki zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

  2. Łukasz

   Mogę jedynie potwierdzić z własnego doświadczenia iż w wodzie +28 żyją mi już 9 lat i niech żyją jak najdłużej. Odczytów PH itp nie robie.