Kirysek Pstry

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com

Kiryski Pstre - ryby akwariowe

Kirysek Pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Pochodzenie ryb akwariowych

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Odżywianie ryb akwariowych

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Akwarium ryb akwariowych

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Ryba akwariowa Kirysek Pstry Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium, kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok 4 razy. Tarło trwa ok godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Corydoras paleatus
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek PstryPoważnie o rybach - Kirysek Pstry

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 25

 1. bartek

  A piszą że kiryski muszą być na piasku a są na zdj na kamieniach 😛

  odpowiedz
  1. admin

   Nie muszą być na piasku, ale będzie im najlepiej na takim podłożu, które chociaż po części odwzorowuje ich naturalne środowisko. Ważne jedynie aby kamienie nie były ostre. Na ostrym podłożu mogą uszkadzać swoje wąsiki, co z kolei może prowadzić do infekcji i chorób.

  2. Łukasz

   Napiszę jaśniej :)

   Kiryski cały czas pływają przy dnie ocierając się brzuchem o nie dlatego zaleca się podłoże z piasku. Zwłaszcza podczas gdy samica szykuje się do tarła jest strasznie wypchana i gdyby niechcący rozcięła podbrzusze… masakra.

   Druga ważna rzecz to łatwiejszy dostęp jedzenia, na piasku po prostu przepłyną i zjedzą a pomiędzy kamieniami muszą ciągle szukać.

   A tak na marginesie zadaniem kirysków w akwarium jest czyszczenie niezjedzonych resztek, gdy jakiś pokarm wpadnie pomiędzy kamienie i nie zostanie zjedzony będzie pleśniał i gnił dając kolejne powody do chorób w akwarium. Osobiście posiadam piasek dla dowodu to moje akwarium:

   https://www.youtube.com/watch?v=BAQXwKQgCBA

 2. bartek

  Czy albinos może się rozmnożyć z pstrym ?

  odpowiedz
  1. Łukasz

   Oczywiście że może. Różnica polega tylko i wyłącznie w ubarwieniu i nie ma to nic do rozmnażania :) Ważne aby była parka jednego rodzaju czyli pstry+pstry albinos

 3. Erlond

  Mam 6 tych kirysków, są bardzo wesołe i piękne. Udało mi się kupić za 4 zł/szt. Polecam

  odpowiedz
 4. tesa

  Uwielbiam te rybki. Ja u siebie mam żwirek granulacji 2-5 i kiryskom chyba dobrze z tym, bo ciągle w mim kopią. Na tym filmiku mają piasek, ale są nim mało zainteresowane. U mnie tak zawzięcie kopią, że niekiedy stają prawie pionowo do podłoża.

  odpowiedz
  1. Łukasz

   tesa jak napisałem wyżej w podłożu grubym, w twoim przypadku one po prostu wyczują jedzenie i starają się do niego dostać. O podłożu z pisaku proszę przeczytaj mój powyższy komentarz

 5. Julia

  Ja mam kiryska pstrego i spiżowego. Ostatnio pojawiła się jakaś ikra. Czytałam, że to ikra kirysów. Czy to normalne?

  odpowiedz
 6. Majka

  Hej mam pytanko. Czy kirysek nie podgryza płetw innych ryb?

  odpowiedz
  1. tesa

   Nie podgryza. Sam może mieć podgryzane wąsiki lub płetwy – moje dwa mają bardzo długą pletwę grzbietową – sięga ogona, a pozostałe 4 normalną.

  2. Łukasz

   tesa oznacza to tylko tyle że jeżeli posiadają płetwy aż do ogona masz kiryski żaglóweczki :) ponieważ u pstrych nawet samce nie osiągają aż takowej płetwy

 7. Kasia

  Dziwi mnie u niektórych długość życia kirysków. Moje żyją już ponad 6 lat :) W mojej karierze padł mi tylko jeden z przyczyn nieznanych i to już dość dawno. Kolejne pokolenia natomiast czują się bardzo dobrze :)

  odpowiedz
 8. Mateusz

  Tara nie zdołałem zaobserwować, może poza rzeczywiście zwiększoną aktywnością kirysków w pewnym momencie, ale ostatnio wypatrzyłem kilka maluchów rozmiaru 1-1,5cm hasających między roślinami. Akwa ogólne, zero starań o tarło. Woda 12st GH/KH pH 6,5 temp. 28, podmiany 1x tydz. ok.10%. Podejrzewam, że obniżenie temperatury wody (w apogeum lata dodawałem wieczorami do wody bryły lodu, co obniżało temp o 1-1,5 st.C) pomogło. Pozdrawiam,
  Mateusz

  odpowiedz
  1. Łukasz

   Tak jest to też sposób. Należy pamiętać iż kiryski rozmnażaja się w naturze w porze deszczowej a jak wiadomo deszcz obniża temperaturę wody.

 9. Hubert

  U mnie żyły 6 lat.

  odpowiedz
 10. Barbara

  Witam dziś pożegnałam swojego samca kiryska pstrego który był ze mną już 5 lat a kiedy dostałam go od wujka miał ok 6 cm, wiec parę ładnych lat przeżył.

  odpowiedz
 11. Damian

  Pomoże mi ktoś w jakim wieku (miesiącu lub tygodniu) gotowe są do tarla. Pliss

  odpowiedz
  1. Piotr

   Ja słyszałem ze jak wiosnę wyczuwają to tarło składają i niby po jakiś ulewnych deszczach. Ale nie wiem czy to jest prawda.

 12. Wojtek

  Mogę potwierdzić, posiadam sztuki które mają już 8-10 lat i nie spieszy im się na tamten świat :) Cały czas ruchliwe,żywotne,co jakiś czas się rozmnoża tak że pokoleń przybywa :)

  odpowiedz
 13. Fabian

  Mam kiryska którego nabyłem jeszcze za kawalera czyli ok 8 lat temu

  odpowiedz
 14. asia

  Dziękuję. Szkoda, bo to urocze rybki :)

  odpowiedz
 15. asia

  Czy na pewno żyją 3-5 lat? Wiele źródeł podaje nawet kilkanaście lat.

  odpowiedz
  1. Rybyakwariowe

   Nie udało nam się znaleźć potwierdzonych informacji, że ten gatunek żyje 5 – 10 lat jak to podaje większość stron. W optymalnych warunkach dożywają ok 5 lat (w chłodniejszej wodzie ok 20’C może pożyją nieco dłużej). Jeżeli ktoś miał dłużej te rybki zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

  2. Łukasz

   Mogę jedynie potwierdzić z własnego doświadczenia iż w wodzie +28 żyją mi już 9 lat i niech żyją jak najdłużej. Odczytów PH itp nie robie.