Poecilia sphenops

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa, Molinezje - ryby akwariowe

Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe

Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Występowanie

Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Charakterystyka i usposobienie

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa - samiec, samica

Molinezja – samica, samiec

Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Odżywianie i karmienie

Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Akwarium

Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.

Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops - Rozmnażanie

Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.

Ostatnio zmodyfikowano: 5 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 7 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 350

 1. Lisukoksu

  ktoś pomoże? kupiłem sobie parkę molinezji żaglopłetwych a mój samiec ostroustej zaczął się bić z drugim samcem, ale w końcu już tylko były lekkie potyczki. Nie wiem czemu teraz ostrousta zaczęła bardzo męczyć samiczkę

  Odpowiedz
 2. Ryba Akwariowa

  Można je karmić ugotowanymi warzywami, np. roztartą marchewką czy groszkiem zielonym?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, jak najbardziej tak. Mój przepis na sprawdzoną i stosowaną papkę dla ryb, którą skarmiam od wielu lat praktycznie wszystkie gatunki rybek jakie pielęgnuje to: mrożony rozdrobniony szpinak, zielony groszek, krewetki koktajlowe i spirulina w proszku. Mam też drugi z gotowaną marchewką , który stosuje od około roku. Cieszy się nie mniejszym powodzeniem. Pozdrawiam

 3. Ryba Akwariowa

  Mam dwie molinezje (samice) w akwa 112 l, jedna ciągle gania drugą, obie mają wystrzępione płetwy grzbietowe, żółta miała na płetwie biały pasek, więc podałem rybom preparat do dezynfekcji wody w akwariach trypaflavin. Czarna molinezja ma dwie malutkie dziurki przy nasadzie płetwy, więc żółta nie mogła jej tego zrobić. Ma też większą na środku płetwy, dziury są na wylot. Ryby nie mają problemów z pływaniem, wszystkie parametry są ok, dostają codziennie pokarm suchy i mrożony. Czarna nie ma białego paska ani żadnych odbarwień na krawędzi płetwy. Podaję od czasu do czasu spirulinę, skubią też glony. Pozostała obsada jest w komentarzu poniżej (nie w odpowiedziach), są jeszcze dwa zwinniki, nie znam dokładnej nazwy, w sklepie powiedziano mi, że to zwinniki ,,roadzdayn”, czy coś podobnego. Mają z 7 cm i są bardzo żwawe, zdarza się, że ganiają inne ryby, ale ich nie obgryzają. Molinezji boją się ruszyć. Czy to jakaś choroba, czy po prostu się skubią? Da się temu jakoś zaradzić?

  Odpowiedz
 4. Ryba Akwariowa

  Ile molinezji maksymalnie w akwa 112 l? Mam jeszcze dwa neony czerwone, jednego bystrzyka i jednego fantoma. Wiem, że ryb jest za mało, kiedyś było więcej, ale część zdechła, a ja nie wiedziałem zbyt dużo o rybach akwariowych. Dlatego zakupiłem inne. Ponadto nie chcę przerybiać zbiornika. Dokupię jeszcze 6 fantomów, a resztę ryb postaram się oddać do sklepu zoologicznego. To ile molinezji może być maks?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky

   Jak ma być 7 fantomów to tak do 15 molinezji ale szybko się mnożą więc akwarium będzie przerybione jak się ich nie pozbędziesz szybko.

  2. Ryba Akwariowa

   Dziękuję za odp

 5. Ryba Akwariowa

  Nie można trzymać razem dwóch samców i samicy. Przynajmniej w akwa 112 l. Kiedyś tak miałem, ganiały się ciągle, aż jeden bardzo wychudł i zaczął się chwiać podczas pływania. Krótko przed śmiercią nie mógł już pływać, tylko leżał na dnie, mimo to, że próbował wznieść się z podłoża. Wtedy przeniosłem go tymczasowo do kotnika(z powodu braku drugiego zbiornika). Po kilku godzinach padł. Dlatego nie polecam dwóch samców i samicy w takiej wielkości akwarium.

  Odpowiedz
 6. DarkNemo

  Mam małe stadko Molinezji – duże samiec + samica i 5 młodych . Ostatnio zauważyłem wygryzioną ranę na „czole” samicy i obserwuję podgryzanie jej przez samca. To normalne zachowanie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Valdez

   Daj 2-3 samiczki jeszcze bo jak jest parka to samiec męczy tą jedną

 7. Mateusz

  Cześć mam już z 20ryb czarnej i żółtej molinezji akwarium 100litrow długie na 90 gęsto oni lubią czy tak średnio ?
  A i nie daje żadnych chemi bo tego nie akceptuje

  Odpowiedz
 8. Alex

  Witam, ostatnio mam problem z narybkiem molinezji. Z trzech osobników został jeden samiec, ale jaki. Atakuje 24/7 kosiarki i cztery razy większego prętnika, który się teraz chowa po kątach. Dlaczego tak się dzieje ?

  Odpowiedz
 9. Karol

  Bardzo wrazliwa na No3

  Odpowiedz
 10. Marek

  Witam. Mam akwarium 60 litrów zagospodarowane i niestety molinezja żółta samica przeżyła 1 miesiąc samiec 6 m( po 3 dostał udaru?) i nie mógł utrzymać pozycji pozimej( cały czas głowa w dół). Teraz kupiłem czarne i znów po 1 miesiącu samica ma problemy z pływaniem. Czy to może być mój błąd hodowlany?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Jak przeprowadzasz aklimatyzację?
   Czy kupujesz z zaufanego źródła?

  2. Marek

   Kupuję w tym samym sklepie stacjonarnym. Wkładam worek do akwarium do wyrównania temp. I żeby rybki same wypłyneły. Nic innego. Temp. Wody ok. 25 st.

  3. Sky[KiedyśMichał]

   Może po prostu były chore.

  4. Przemek

   Odpowiedź na swoje pytanie masz w tekście, 2x mniejsza pojemność aqwa od wymaganego 🤔

  5. Jac

   Musisz robić częste podmiany wody, 30% co tydzień (czyli jakieś dwa wiaderka) lub mniejsze podmiany częściej. Dobrze napowietrzać wodę (np. „brzęczykiem”). Mieć filtr o wydajności praktycznej (a nie teoretycznej na opakowaniu) co najmniej dwóch wymian pojemności akwa na godzinę (czyli 120 l/h). Nie przekarmiać.

 11. Gabbb

  Hej mam 3 molinezje jedna z nich sporo schudła druga zaś sporo przytyła i odgania inne od pokarmu. Czy jest w ciąży? A może ma charakter terytorialny i przez to tak się stało?

  Odpowiedz