Molinezja Ostrousta

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa, Molinezje - ryby akwariowe

Molinezje Ostrouste - ryby akwariowe

Molinezja Ostrousta (Black Molly) – żwawa, towarzyska ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), odpowiednia do akwarium ogólnego.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Pochodzenie ryb akwariowych

Molinezje ostrouste można spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej, występuje od Meksyku po Kolumbię.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Molinezja Ostrousta - ryba akwariowa - samiec, samica

Molinezja – samica, samiec

Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Odżywianie ryb akwariowych

Molinezje odżywiają się larwami komarów, ochotką i wodzieniem, dafnią. Można im podawać pokarmy mrożone np. serce wołowe. Koniecznie dietę trzeba uzupełniać pokarmem roślinnym np. spirulina. Rybka czyści akwarium, jej przysmakiem są glony.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Akwarium ryb akwariowych

Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.

Ryba akwariowa Molinezja Ostrousta - Poecilia sphenops Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie Molinezji nie sprawia kłopotów, o ile są zachowane odpowiednie parametry wody. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice rodzą w pełni ukształtowane młode. Temperatura wody, podczas rozmnażania, powinna być nieco wyższa ok. 26°C. Samiec zapładnia samicę za pomocą gonopodium – przekształcona płetwa odbytowa. Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciąża trwa ok. 4-6 tygodni. Przed spodziewanym porodem, ciężarną samicę najlepiej umieścić w kotniku. Uchronimy w ten sposób młode przed zjedzeniem. Molinezja rodzi od 10 do 60 młodych, które karmimy rozdrobnionym pokarmem.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia sphenops
synonim:Black Molly
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 8 cm, samica - 10 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia4 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:24 - 29 °C
pH:7.0 - 8.0 pH
twardość:15 - 30 ºdGH
Cena:6 - 7 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Molinezja OstroustaPoważnie o rybach - Molinezja Ostrousta

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 200

 1. Robson

  Dziewczyna sie uparła na mieszańce żółto-czarne do wody miękiej i kwaśnej. Zobaczymy jak długo zabawią 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wojciech

   raczej zabawią dość długo tylko musisz mieć dobrze napowietrzone akwarium

 2. Rajmund

  Witam. Moja samica molinezji pływa z głową w dół albo bokiem. Niby normalnie je tylko czemu tak dziwnie pływa? Aha i ma problem z wydalaniem. Co to może być?

  Odpowiedz
 3. Xhyouax

  Jakie rybki mogą żyć z molinezjami

  Odpowiedz
 4. Xhyouax

  Cześć
  Ile rybek około 7 cm mogę chodować w akwarium około 72 cm
  Z góry thx

  Odpowiedz
 5. Kamil

  Witam. Mam akwarium 240l, a w nim 5molinezji,7pawich oczek,4skalary,18brzanek sumatrzańskich,4brzanki mszyste, 7żalobniczek, 2brzanki denisona i 2zbrojniki niebieskie. Mix biotopów co sądzicie o obsadzie?

  Odpowiedz
 6. Kamil

  Witam. Mam akwarium 240l, a w nim 5molinezji,7pawich oczek,4skalary,18brzanek sumatrzańskich,4brzanki mszyste, 7żalobniczek, 2brzanki denisona,
  labeo i 2zbrojniki niebieskie. Mix biotopów co sądzicie o obsadzie?

  Odpowiedz
 7. Karol

  Przepraszam was jednak to akwarium ma 72L
  Zmieniłem trochę obsadę. Czy teraz jest ok?
  Gupiki Pawie Oczko 2 samczyki i 3 samiczki
  Zmieniak Plamisty 1 samczyk i 3 samiczki
  Molinezje OstroUstnę 1 samczyk i 1/2 samiczki ( Będą tylko 2/3 molinezje więc takie akwarium wystarczy młodych nie muszę mieć więc może być bez samca
  Zbrojnik Złoty 1 samiczka
  I może z kilka kilysów spiżmowych
  I może coś jeszcze ale może jeszcze raz sorki za tamten błąd w poście 60L

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Te 12 L większej różnicy nie robi. Tu nie chodzi o ilość molinezji a o jej żywiołowość i rozmiary. One rosną nawet do 10cm i muszą mieć sporo miejsca do pływania. Poza tym jeszcze raz powtarzam, trzymanie w tak małym akwarium kilka par i to z trzech rodzajów żyworódek to prosty przepis zrobienie sobie z akwarium puszki z sardynkami po 2-3 miesiącach.

 8. Karol

  Witam !
  Chciałem się spytać czy taka obsada może być do akwarium około 60L.

  Molinezje OstroUstnę 1 samiec….2 samice….
  Gupiki Pawie Oczko 2 samce….3 samice….
  Zmieniaki Plamiste 2 samce….2 samice….
  Mieczyk Hellera 1 samica….
  Zbrojnik Złoty 1 samica….

  I może jeszcze z 2 , 3 Inne rybki

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. liseł

   na molinezje i mieczyki za duże akwarium… zostaw sobie np:. te gupiki i platki zbrojnika… dokup se jakąś pielęgniczke i stadko kąsaczowatych i będzie raczej fajnie choć zapewnij chociaż to 7.. 7,5 ph żeby gupiki i platki czuły się komfortowo i inne ryby też. a co do pielęgnic to borelli albo agassiza lub ramirezy ale do ramirez potrzebna jest ZNAKOMITA jakość wody

  2. Karol

   Liseł a to tylko 3 moliezje i 1 mieczyk dużo ich nie będzie dużo więc tylko około 60L powinno wystarczyć

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Liseł ale żeś się uczepił tych ramirez, nie rozumiem po co proponujesz początkującym jedne z trudniejszych rybek? Reszta pielęgniczek też nie pasuje bo wymagają raczej wody miękkiej a Karol zaproponował obsadę głównie ‚twardolubną’. To samo kąsaczowate, zapewne masz na myśli neonki, więc tak samo woda miękka. Karol – 60 L to absolutnie za mało dla molinezji i mieczyka (minimum to 100L). Te rybki lubią dużo i szybko pływać, w 60L zanim zdąży się rozpędzić to już będzie koniec akwarium. Poza tym poza zbrojnikiem wszystkie te rybki to żyworódki szybko i łatwo rozmnażające się i jak wrzucisz taki zestaw par (+ samica mieczyka która jest z tej samej rodziny i też może zostać zapłodniona) to za 2-3 miesiące będziesz miał armagedon z małymi rybkami w tym małym baniaczku. Ja bym do tych 60L zostawił gupiki (5szt), ale same samce bo ładniejsze i nie będą się szaleńczo rozmnażać, zmienniaki 2 samce ale samiczki 4 bo one lubią zagonić partnerki na śmierć, tego zbrojnika (1) i na dno 6 kirysków spiżowych (podłoże najlepiej z piasku) i wystarczy ,żeby nie przerybić.

  4. Karol

   Jednak dzisiaj już mam akwarium i ma 72 L

 9. Darek

  Witam!
  W moim akwarium jest jakiś konflikt pomiędzy rozborami, a molinezjami.
  Rozborków mam cztery, a molinezje dwie. Są tez inne gatunki, ale z nimi nie ma konfliktu.
  Otóż jedna z dwóch molinezji non stop zapędza rozbiórki w zarosła. Biedne przez cały dzień nie miga z tych roślinek wynurzyć pyszczka, gdyż zaraz są atakowane i zaganiane w roślinki.
  Co może być powodem tego i dlaczego tylko ten jeden gatunek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Darku molinezje bywają złośliwe dlatego ja rezygnuje z ich hodowli bo często ganiają inne ryby

 10. Wiktoria

  Witam, otóż kupiłam sobie miesiąc temu 2 molinezje, wode wymieniałam raz w tygoniu (nie posiadam filtra i lamki). Ryby karmie specjalną karmą. Problem polega w tym, że mój pokój i ja zaczełam pachnieć mocno rybami (osobiscie tego nie czuje, powiedziała mi to dopiero siostra i przyjaciółka). Zaczęłam wymieniać częściej wode, ale to nie wiele dało. W czym moze być problem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Janusz

   Witam Wiktorio,

   Jeśli już to może sama woda „pachnieć” Twoimi rybkami. Jeśli nie posiadasz pokrywy, a nie posiadasz bo jak twierdzisz nie masz lampki o ile dobrze zrozumiałem, to analogicznie jeśli siedzisz zamknięta w pokoju bez otwartego okna (tutaj patrz filtra w akwarium) i nie masz ruchu wody i separatora w postaci pokrywy możliwe jest, że samo pomieszczenie będzie rybkami lekki czuć 🙂 Ale wątpię, żeby było to na tyle dokuczliwe, żeby nie było można siedzieć w pokoju, tylko wyczuwalna woń ryb. Przy molinezjach polecam zakupić nawet malutki filtr wewnętrzny z napowietrzaniem minimalnym 🙂
   Pozdrawiam

  2. krib

   Droga Wiktorio. Dlaczegóż to nie posiadasz filtra? Twoje rybki się męczą i dodatkowo ty je zamęczasz ciągłymi wymianami wody.
   Pytasz, w czym może być problem. Problem wynika tylko i wyłacznie z braku filtra. Naturalna filtracja może następować w wielkich kilkusetlitrowych zarośniętych roślinnością zbiornikach, a nie w domowym akwarium.
   Twoje rybki nigdy (nawet przez jeden dzień swojego życia) nie mają warunków zbliżonych do optymalnych. Wpierw są męczone w świeżej wodzie, a potem same się trują własnymi produktami przemiany materii. Po kilku dniach serwujesz im ten sam scenariusz.
   Moja rada: jak najszybciej kup filtr. Nawet najtańszy filtr gąbkowy z allegro lub ebay’a rozwiąże twój problem i pozwoji wodzie dojrzeć (proces trwa kilka tygodni). Rybki poczują się lepiej, a ty ograniczysz nieprzyjemne zapachy.
   ps. taki filtr ma ok 2W mocy, więc przez cały dzień pobiera mniej prądu, niż telewizor przez pół godziny.

 11. Szymon

  Czy molinezja ostrousta może zmienić płeć???????? Bo jedna z moich samic była samicą a teraz jej płetwa odbytowa przeobraziła się w gonopodium

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Dojrzał płciowo, wcześniej jego nażądy płciowe nie były w pełni wykształcone i wyglądał na samicę

 12. Dragoncat

  Miałam molinezje srebrne i złote. Po ostatnich złotych została mi 8 rodzeństwa 5 samic i 3 samce. I dzisiaj zauważyłam że jedna z nich jest strasznie gruba i odłowiłam ja do kotnika.
  I takie pytanie czy przed porodem samiczka ma biegunkę? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Piotrek

   Tak i odchody czasami są

 13. Natan

  Ile mage chodować neonów innesa w akwarium 45l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Conajmniej sześć, do dziesięciu

 14. Natan

  Miałem 2 molinezje samiec i samiczka.Dziś rano zdechł mi samiec a samiczka dalej żyje ale jest słabiutka i ma kilka takich czerwonych plamek na skórze.Jaka to choroba?

  Odpowiedz
 15. Natan

  Pomocy!!!! Mam 2 molinezje pomarańczowe (samiec i samiczka).Od 2 dni samiec cały dzień siedzi na żwirku i powoli macha płetwami a samiczka cały czas stoi nieruchomo w jednym miejscu.Podpływają tylko do karmienia a potem znowu to samo.I tak cały dzień i całą noc robią.Pomocy!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. broda

   Spróbuj zainwestować w kilka sztuk więcej.TYLKO dwie rybki to zbyt mało.Nie czują się pewnie.Molinezja lub „swojskie towarzystwo”.W zbyt małej obsadzie zachowują się apatycznieNie musi to być przyczyna-ale kto wie? Nie zapominaj,że to rybki wymagające.Szczególnie temperatura i parametry wody.

 16. Nicola

  Witam, mam pewien problem kilka miesiecy temu samica molinezy okocila sie i niestety przezyl tylko jeden samiec po kilku tygodniach znowu… i mialam 6 rybek..po jakims czasie matka bardzo dziwnie wygladala jakby ktos ja podgryzal(ale nikt tego nie robil,poniewaz bacznie obserwowalam) wiec dalam ja do kotnika ale niestety zdechla .Kilka dni temu zaobserwowałam identyczne „plamy”na jednej z rybek zdechla na drugi dzien wszystko z woda maja w porządku nie jest to ospa poniewaz te plamy wygladaja jak ugryzienia prosze o szybka pomoc bo nie mam pojecia co robic a zwlaszcza ze chyba sie pojawiaja na innej rybce ..z gory dziekuje i przepraszam za wszystkie bledy ortograficzne, językowe jak i interpunkcyjne.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrw

   Ciężko skutecznie „bacznie obserwować”, musiałabyś to robić 24h/doba. Przede wszystkim napisz jakie masz parametry wody, jak duże akwarium i przede wszystkim jakie inne rybki masz. Bo molinezje to raczej spokojne rybki i nie atakują się, więc może to jednak jakaś choroba.

  2. Nat

   Jakiego koloru są te „plamy”?

  3. Ola

   Może to być martwica płetw

 17. Kasia

  Witam, od czterech dni jestem posiadaczką molinezji czarnej powiedzcie mi czy jest to normalną rzeczą, że molinezja pogryzła gupika pawie oczko? Moja molinezja pogryzła jej ogon no i niestety głupki zmarł.

  Odpowiedz
 18. Weronika

  Witam 🙂 kupilam jakoś 1,5 miesiąca temu molinezje samice, po tygodniu zauwazylam ze ona jest w ciąży. Aktualnie ma naprawde duży brzuch.. jak wiele mialam rybek ktore rodzily to ta naprawde mnie zadziwia bo wgl nie chce urodzic a jakby jest juz po terminie.. co mam zrobic ? Minęło juz prawie 7 tygodni a od 5 dni jest w osobnym akwarium by w razie czego nie zjadly maleńkich. Z gory dziękuję za pomoc 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Woit

   Czy ta molinezja nie ma może silnie nastroszonych łusek na tym dużym brzuchu??

  2. Weronika

   Nie, nie ma. A czego jest to oznaka ? Bo przyznam sie ze molinezje mam pierwszy raz w życiu w swoim akwarium i nwm o niej zbyt duzo prócz podstawowych rzeczy

  3. Ola

   To jest oznaka puchliny wodnej (choroby ryb)

 19. Robert

  Witam. Posiadam od 3 tygodni dwie molinezje.Miała być parka ale po przyjrzeniu się okazało się że są dwie samiczki. Jedna zdecydowanie zaczęła dominować i przegania drugą .Szczególnie jest to widoczne przy karmieniu.
  Moje pytanie.Czy dokupienie samca uspokoi sytuacje?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Zdecydowanie tak. Nawet może i lepiej że tak wyszło, z Molinezji bardziej wskazane jest tworzyć haremy (1+2, 1+3) niż łączyć w parki. Kiedyś miałem parkę i samiec prawie zagonił na śmierć partnerkę. Po dokupieniu 2 samic wszystko się unormowało.
   P.S.
   Płeć najlepiej rozpoznać po gonopodium występujące u samców – wydłużona płetwa odbytowa.

 20. PATRYŚ

  przepraszam mnie jedno dziwi ponieważ mam 2 czarne molinezje i 3 żółte i one wogóle się sobą nie interesują.. czarne latają tylko obok siebie a te żółte nic prawie nie robią i nwm czy mam zakupić dodatkowe osobiniki czy jak?

  Odpowiedz
 21. PATRYŚ

  Czy molinezje mogą być razem z gupikami i danio…akwarium 112L

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Patryk

   Ja mam 2 molinezje 2danio zebra i 3gupiki też 112 l. Czasem molinezja goni samice gupika ale do poważnego zranienia nie doszlo. Więc raczej można.

  2. Dudu

   Możesz tak trzymać 🙂 nic im nie będzie 🙂

 22. moniaxxx

  Ratunku!! Mojej molinezji zmętniało jedno oko ;( Co to może być i jak leczyć? Akwarium 112l, ph 7,4 gh 29, kh 9

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli tylko jedno oko, a ryba jak i inne wygląda i zachowuje się normalnie, to najczęściej jest to uraz mechaniczny np. o dekoracje lub podczas karmienia. Samo powinno się wygoić w ciągu kilku dni.

  2. Wlodi13

   Prawdopodobnie jest to tylko jakaś infekcja oka. Przyczyny mogą być różne, np. mechaniczne – przypadkowe uderzenie o coś twardego (skałka, korzeń), nagła zmiana temp. (szczególnie wychłodzenie) podczas podmiany wody, rybki często wtedy tracą odporność (obniżenie temp. o 2°C wystarczy) i mogą złapać jakieś paskudztwo, np. pleśniawkę.
   Jednak jak to jest tylko infekcja, kup w aptece lub sklepie zielarskim zioła świetlika (koniecznie w saszetkach). Włóż takie 3 saszetki bez żadnego przygotowywania (bez uprzedniego parzenia ani moczenia) do baniaczka, najlepiej zabezpieczone np. gazą aby rybki tego nie rozwaliły i trzymaj przez 3 dni, przy non stop działającym filtrze. Woda może zabarwić się na zielono, ale nic nie szkodzi. Po 3 dniach podmienić 20% wody ale nie wychładzać, wymienić stare saszetki na nowe (3 szt.) i ponowna kąpiel przez 3 dni. Później podmiany wody aby wyczyścić akwarium…
   Nie wiem na ile źle wygląda to oko, czy nie pojawił się watkowaty nalot? Jeśli tak, dobrze by było jeszcze zrobić krótkotrwałą kąpiel (5 min.) w osobnym pojemniku (np. 2l) ale w wodzie z akwarium!!! Trzeba zrobić roztwór z nadmanganianu potasu KMnO4 (środek bakterio- i grzybiczo-bójczy), dokładnie rozpuścić 2, 3 opiłki (jeśli w tabletkach, rozkruszyć i odpowiednio dawkować) aby woda nabrała blado-różowy kolor, gdy będzie mocno różowa lub aż wręcz fioletowa koniecznie rozcieńczyć gdyż KMnO4 jest środkiem żrącym. Taką kąpiel wykonaj jednorazowo przez ok. 5 min.
   Powinno pomóc.

  3. moniaxxx

   Zdjęcia wrzuciłam, jakbyście zechcieli rzucić okiem allefree.pl/galeria/1068344/1.html
   Rybka zachowuje się normalnie, rzuca się na jedzenie jak reszta molinezji. Mam jeszcze małe akwarium 25l, czy mozna na kilka dni leczenia przełożyć rybkę? Bo szczerze mówiąc nie chciałabym wrzucać żadnej chemii jeśli to nie jest konieczne

  4. Wlodi13

   Faktycznie wygląda na zwykłe stłuczenie.
   Ja zalecałem tylko ziółka, to tak jakbyś zakropliła sobie oczy wyciągiem zielarskim dla złagodzenia obrzęku.
   Chemia (KMnO4) ewentualnie gdyby zaczęła pojawiać się pleśniawka – kłaczki na oku, na zdjęciach tego nie zauważyłem więc nie potrzeba.
   Rybki raczej bym nie przekładał, jeszcze źle zniesie zmianę klimatu, możesz poczekać kilka dni tak jak Pan Administrator proponował.

  5. Wlodi13

   Chemia (KMnO4) nie będzie potrzebna, a ziele świetlika potraktuj jako krople do oczu – przeciwzapalnie.
   Rybki na Twoim miejscu bym nie przenosił, zmiana klimatu nie jest wskazana.

 23. Michal

  Witam. Mam pytanie. Czy molinezja może skrzyzowac się z gupikiem? Bo mam w akwarium molinezje żółtą (dokładnej nazwy nie znam) i dwa gupiki pawie oczko. I te gupiki ciągle pływają za molinezją. I ma ona troszkę duży brzuszek. Dodam też że zauważyłem czarną plamke na molinezji pod pletwa dolną (koło odbywa chyba). Dajcie nam bo nie wiem co z nimi zrobić. Jest to moje pierwsze akwarium i chciałbym zachować młode jeśli będzie je mieć. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jest to możliwe, chociaż bardzo rzadko spotykane. Poczytaj sobie mój komentarz dla Majki11 w dziale Mieczyk Hellera.
   Są nawet fotki w internecie takich krzyżówek – Molinezje z pawimi ogonkami, ciekawe okazy.

  2. Michal

   Z twojej odpowiedzi dla Majki11 wynika może mogą się krzyżowac, ale będą chore i będą krótko żyć. Czyli najlepiej było by ich oddzielić od siebie albo gupikom dokupić samice

  3. Wlodi13

   Nie musisz ich rozdzielać, to są naprawdę rzadkie przypadki. Co niektórzy hodują Molinezje z Gupikami przez 10 lat i żadne krzyżówki nie wystąpiły. Ja zaznaczyłem tylko że jest to możliwe, ale nie spodziewaj się od razu że u Ciebie będą takie młode.
   Molinezje jak i Gupiki są żyworodkami, dlatego takie zainteresowanie między nimi, faktycznie dla spokoju samicy Molinezji możesz dokupić kilka samic Gupików aby odwrócić uwagę natarczywych partnerów.
   Nie wiem jak od dawna masz rybki, bo też może być taka sytuacja że samica Molinezji zgromadziła materiał nasienny przed zakupem i może go przetrzymywać w sobie przez ładnych kilka tygodni. Więc po jakimś czasie mogą urodzić się młode w Twoim akwarium, przy zdziwieniu że nie było samca i maluchy to będą zdrowe Molki.

  4. Michał

   akwarium mam dopiero tydzien. w najblizszych dniach dokupie samice . zobacze co sie bedzie dzialo. dam znac. moge nagrac filmik i wrzucic na youtube. podesle link do filmu popołudniu

  5. Wlodi13

   Poczytaj sobie o dojrzewaniu akwarium – procesie nitryfikacji odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu. Tydzień to dużo za wcześnie na wpuszczanie rybek do świeżego zbiornika.
   A filmik chętnie sobie obejrzę jeśli Pan Administrator dopuści linka.

 24. Marta

  Moja mala molinezja ma juz 1,5 tyg. Czy to oznacza ze bedzie juz zyla? Moge przestac sie martwic? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 25. Marta

  Mam pytanie. Moja molinezja ostatnio urodzila. Udalo mi sie odlowic tylko jedna mala rybke. Czy to mozliwe ze bylo ich tak malo ze reszta zostala zjedzona? Z gory dziekuje za odp. Podkresle ze to moj pierwszy narybek

  Odpowiedzi: 9
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Niestety, tak.
   Ale przynajmniej masz jednego zucha 🙂

  2. UlaUlaśka

   Cześć.
   Gratuluję 🙂 Wiem jak to jest, gdy rybka urodzi lub złoży ikrę i jest to twój pierwszy narybek w życiu 😉 Lecz nie jest to żaden problem i zmartwienie – jedna rybka też daje szczęście i radość. Molinezje zwykle rodzą od kilkunastu do max. 50-60 rybek. Nie powinnaś się tak tym przejmować, najprawdopodobniej resztę rybek zjadły inne rybki lub nawet sami rodzice.
   Podzielę się chętnie moim doświadczeniem z tobą, moim pierwszym narybkiem był gupik PO. Rozmnażają się błyskawicznie. Rodzą po kilkadziesiąt młodych. Samica po urodzeniu zaczyna zjadać rybki. Raz z 43 młodych zostało mi 36, nie przypilnowałam samicy i oddzieliłam ją natychmiastowo. Potem dorosły do wystarczającej wielkości i wpuściłam je do ogólnego. Większość oddałam, reszta została mi w zbiorniku. I tak sobie pomału żyją 🙂
   Powodzenia i pozdrawiam

  3. Darek

   Popatrz jeszcze przy dnie w roślinach u mnie narybek tam się chowie przed zjedzeniem może jeszcze coś znajdziesz.

  4. Marta

   Szukalam, niestety nic nie ma, a ta malutka mam w kotniku w zbiorniku ogolnym i jest sliczna 😀 na dniach urodza mi platka i gupiczka…. Czy bede mogla ich narybek wlozyc do kotnika do mojej molki? I dziekuje za szybkie odpowiedzi

  5. Darek

   Ja kilka małych gupików znalazłem dopiero po 2-3 dniach

  6. Wlodi13

   Tak, maluchy możesz trzymać razem.
   Tylko też nie możesz przesadzać z ilością, w zależności jakli litraż ma kotnik aby rybki miały czym oddychać, jak będzie za gęsto może czasem zabraknąć im tlenu.

  7. Ruda

   Moja mala molinezja okazala sie byc platka hehe juz ja wpuscilam do glownego akwa i roanie jak na drozdzach ☺

  8. Piotrek

   Spoko mój pierwszy narybek to 30 guzików i żaden niestety nie przerzył teraz mam molinezje i raz na 30 dni ok 12 rybek rodzi na raz

  9. Mikołaj

   Ja mam 1 samca i 3 samiczki. Pod koniec października urodziło mi się 5 młodych teraz rozmyślam nad powiększeniem akwarium do 200l.
   Wszystkie żyją do tej pory i ciągle rosną.😀😀

 26. Roman

  Pomocy!!! Od wczoraj zaobserwowałem dziwne zachowanie molinezji czarnej. Cały czas jest na samej górze w jednym miejscu. Rybka nie chce pływać tylko trzyma się w jednym miejscu. Dodam iż na pyszczku ma coś białego tak jakby pleśń. Co to może być? Czy zaatakowała ją jakaś choroba?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Twoja rybka zachorowała na pleśniawkę.
   Przyczyny: zbyt niska temp. wody oraz szybkie jej zmiany, złe warunki (szczególnie nagłe skoki pH), zła jakość wody, urazy mechaniczne.
   Poczytaj sobie o sposobie leczenia pleśniawki, kwarantannie, są na ten temat obszerne opisy.
   Przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn tej choroby, gdyż historia może się powtarzać u innych rybek także.
   Osobiście polecam preparat „Healthosan”, jednak powodzenie wyleczenia pleśniawki zależy od szybkości diagnozy i natychmiastowego zareagowania. Przy zbyt późnym postępowaniu, zwalczenie choroby grzybiczej jest niemożliwe – śmiertelne.
   I jeszcze raz – przede wszystkim PRZYCZYNY – poprawa warunków wodnych w akwarium.

  2. Roman

   Temp w akwarium 27 stopni. Pompka cały czas chodzi oraz napowietrza wodę. Póki co jestem początkującym. Pewnie jeszcze nie jedna rybka mi padnie zanim ogarnę temat. Nie wiem czy za szybko nie wpuściłem rybek do swojego akwarium. Miałem ok 15 l wody z innego akwarium reszte dolałem sam z kranu. Do wody dodałem bactoactiv. Później zakupiłem rybki i wpuściłem je do akwarium.

  3. Wlodi13

   Uważaj na wodę z kranu jest chlorowana. Jeśli wlejesz taką od razu do akwarium, chlor zniszczy pożyteczne kultury bakterii. Woda taka powinna odstać przynajmniej 3 dni, lub kup sobie odpowiednie uzdatniacze – Antychlor, Esklarin z Aloesem, aloes bardzo pozytywnie wpływa na uspokojenie rybek w trakcie stresowych sytuacji.
   Pewnie zakupione rybki w czasie drogi do domu znacznie się wychłodziły – dlatego pleśniawka, poczytaj sobie o dojrzewaniu akwarium.

 27. Konrad

  Mam baniak 54l w którym wychowałem od noworodka 20 molinezji (obecnie maja 3 cm).Nie są zestresowane,zachowuja sie dość swobodnie Zaznaczę że 6x 20% podmiany wody na miesiąc, sole im wodę 20 g przy podmianach, temp 28 st, GH rzędu 20d
  Uzbrajam im 112l i tu rodzi się pytanie.. Jakie rośliny im odpowiadają? I jak duzo ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Wybór masz BARDZO wrzechstronny. Zacznijmy od tego, że akwarium dla nich powinno być gęsto obsadzone roślinami o najlepiej szerokolistnych liściach. Oto moje propozycje:
   – Moczarki kanadyjskie lub argentyńskie: te drugie z reguły są mistrzami w pochłanianiu związku azotu z wody zapobiegając przy tym nadmiernemu rośnięciu glonów. Wytwarza przy tym sporo tlenu.
   – Zwartki, odporne rośliny często sadzone w kępkach.
   – Ludwigia Repens, polecam, b. ładna roślinka, wytrzymała i idealnie pasująca dla początkujących. Wszyscy zachwycają się jej pięknym rubinowym odcieniem na liściach.
   – Rotalia rotundifolia, rosną w tzw. ,,lasku”, odporna i wytrzymała, dekoracyjna.
   Wybierz sobie rośliny albo poczytaj sobie o nich jeszcze, ciężko powiedzieć ile można u ciebie posadzić, ale pamiętaj, żeby sadzić rośliny z umiarem, gdyż molinezje potrzebują miejsca do pływania.
   Pozdrawiam

 28. Pytająca

  Czy molinezje mogą żyć w akwarium 25l? Jeszcze nie posiadam zbiornika, ale chciałabym znać Wasze zdanie na ten temat.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przynajmniej 100l akwarium. Molinezje są to pływające „torpedy” potrzebujące przestrzeni do pływania, osiągające rozmiar 8-10cm.

  2. UlaUlaśka

   Witam. Jak najbardziej NIE!!! Takie ryby jak mieczyki lub molinezje potrzebują przestrzeni do bytowania w zbiornikach, w takich nano akwariach co najwyżej można przetrzymywać narybek ze względu na widoczny kanibalizm (samica urodzi, przestanie się skupiać na narodzinach rybek i zacznie poszukiwać pożywienia, którym staje się świeżo narodzony narybek). Molinezja akwarium min. 110 l!!!

  3. Pytająca

   Dziękuję bardzo za odpowiedzi 🙂

  4. Ela,

   Ja miałam 2 szt samce w 20 l i żyją już tam od 3 miesięcy. Zachowane parametry i jest ok

  5. Wlodi13

   Ela, wróć do tematu za rok (może wcześniej) kiedy rybki urosną i wtedy przedstawisz czy wszystko jest OK.

  6. Akwarysta2017

   A ja rozmyślałem nad hodowlą w 54l, a tu 25l i 20l 😉

  7. Aska

   Ja posiadam od okolo 2 miesiecy akwarium 🙂
   50 L , a w nim tez znajduja sie molinezje – szt 3 w tym jeden dalmatynczyk i dwie czarne , jedna z nich samiczka , ktora jest kotna wlasnie 🙂 i czekam wypatruje za malymi . I tak tu czytam ze wieksze akwa dla molinezji trzeba bedzie chyba sprawic 😉
   Bo niebawem i mieczyk bedzie miec male 🙂
   Gupikow juz sie doczekalam i juz plywa okolo 30 szt + 4 mieczyki bo tyle udalo sie wylowic z pierwszego kocenia :/
   No coz czas rozgladac sie za wiekszym akwarium i miejscem dla niego 😉

 29. Hodowca Molinezji

  Dzięki za podpowiedź Wlodi13 🙂

  Odpowiedz
 30. Hodowca Molinezji

  Czy można trzymać 5 samców molinezji ostroustej ze sobą?Będę miał tylko samce w akwarium gatunkowym.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Tak, możesz, przy odpowiednio dużym akwarium (min. 100l), są to energiczne rybki wymagające przestrzeni do pływania. Przy obsadzie gatunkowej i takim litrażu polecam 10 szt. (samców).

 31. weloniga

  ej na mojej molinezji pojawiły sie biale plamki , co to może byc ??? to powazne? da sie to wyleczyc ?przejdzie jej? aaaa

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli są to małe, białe kropki, Molinezja chwyciła rybią ospę (pasożyty kulorzęska). Jest to choroba dosyć często spotykana i łatwa w wyleczeniu pod warunkiem że szybko zaaplikuje się lekarstwo: Ichtio lub CMF. Sposób podawania i prowadzenia kuracji opisany jest na opakowaniu. Tylko szybka reakcja da pozytywne rezultaty, gdyż kiedy zbyt długo się zwleka kulorzęsek zaatakuje cały organizm rybki (także wewnątrz) i wtedy jest śmiertelny.

 32. dejw

  Co do ogrzewania to leci z oswietlenia ( zarówka) fakt faktem czesto podmienia wode ale wytrzymuja rowiez bez zadnego filtra. Polecam ta rybke jest smieszna i okrutnie wytrzymala. Sam mysle zeby sobie ja sprawic

  Odpowiedz
 33. dejw

  Moj sasiad ma kamyczki rzeczne jako podlozeakawrium 30l bez zanych roslinek i udziwnien i ma w nim 12 takich molinezji i 2 glonojady. Najlepsze ze w tej kostce zyja sobie juz 1 rok i nawet sie rozmnazaja. Ryby baaaardzo wytrzymale wrecz okrutnie. Powoli tylko rosna a jedna z nich jest taka smieszna malutka 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Oglądałem ostatnio taki film dokumentalny o „hodowli” kur. Każda jedna sztuka umieszczona w klitce (bo nawet klatką tego nie można nazwać) tak ciasnej że nie jest w stanie się obrócić. Z przodu wystawiony tylko łepek i przed nią taśma z pokarmem w ciągłym ruchu, za nią też taśma zbierająca odchody za pomocą specjalnego mechanizmu. Z przodu dziób, dziób… z tyłu sru, sru… Kura żyje? Żyje. W gabinetach siedzą analitycy i sporządzają wykresy, obliczają najbardziej optymalny (ekonomiczny) stosunek zjedzonego pokarmu do przyrostu masy ciała. Nawet taka kura porządnie nie wyrośnie a już ją przez łeb i do rzeźnika, a potem do marketu… Dlaczego? Gdyż dalsze oczekiwanie na to aby kura jeszcze bardziej urosła ze względów finansowych jest nieopłacalne – za dużo je a za mało rośnie. Dlaczego o tym piszę? Gdyż kiedy czytam takie kretyństwa o 12-tu molinezjach i dwóch glonojadach w 30 litrowym akwarium i jeszcze bez filtra, to od razu przypomina mi się ten film. To nie hodowla tylko przemysł organiczny, nie mająca nic wspólnego z humanitarnym traktowaniem zwierząt. Ten twój sąsiad to pewnie były student, który waletował w akademiku w 12-tkę w jednym pokoju, albo lubi jazdę komunikacją miejską w godzinach szczytu… a nawyki pozostały mu do dzisiaj.

 34. Patryk

  Witam mam pytanie dotyczące molinezjo
  Czy duża samica ok.9cm a samiec ok.4,5cm
  gdy zapłodni tą dużą to ona jest wstanie urodzić
  młode molinezje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sketmen dżon

   samice molinezji są większe od samca, jeżeli jest w stanie ją zapłodnić to ona jest w stanie urodzić

 35. Sabina

  Witam, chciałam zapytać, co waszym zdaniem jest lepsze. Dotąd czyściłam akwa gumową rurką. Zastanawiam się nad kupnem odmulacza na baterie. Co waszym zdaniem jest lepsze?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   odradzam miałem zasysał kamyki i blokował sie wirnik polecam taki napędzany powietrzem z dotleniacza

  2. Sabina

   Znaczy, ja mam piasek kwarcowy, ale chodzi mi właśnie o to, żeby mi go nie zasysał podczas odmulania. Jak myślicie? Czy jednak zostać przy gumowej rurce?

 36. Kubaa

  Witam chciałby się ktoś wymienić rybkami ? Mam 3 molinezje i kilka innych rybek na wymiane .. Okolice Toruńa . Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Witam ja moge wymienic harem gurami zlocistych

 37. Mikołaj

  Witam. Mam molinezje od wczoraj (1samiec +4 samice ) 3 kiryski spiżowe akwa 54l co moge jeszcze dodać, bo wydaje mi się 8 ryb na takie akwa ro troche mało

  Odpowiedzi: 11
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, miałem kiedyś molinezje w 112l akwarium (1 samca i 3 samice) i wydawało mi się że mają zbyt mało miejsca, ryby dorosłe osiągają 8-10 cm a że są bardzo energiczne potrzebują dużo przestrzeni do pływania. Póki masz młode rybki wydaje się że jest ich mało, ale w przyszłości sam się przekonasz że 54l dla molinezji to o wiele za mało. Kiryski ok, bardzo sympatyczne rybki, na ten litraż mogą być, ale zastanów się nad inną obsadą i zwróć koniecznie uwagę na twardość wody, molinezje muszą mieć twadą skolei kiryski potrzebują miękkiej wody, inaczej długo nie pożyją.

  2. Wlodi13

   poprawka, kiryski spiżowe mogą być w twardej wodzie, zagalopowałem się chyba dlatego że wszystkie rodzaje już hodowałem ale akurat spiżowych nie, sorry

  3. Wlodi13

   Mogę Tobie polecić np. taki układ: parkę prętników karłowatych – przepiękne rybki o spokojnym usposobieniu, do tego 4 danio pręgowane lub stadko neonów innesa (6 szt.), 3 kiryski spiżowe które już masz …niestety molinezji powinieneś się pozbyć

  4. rrrrrw

   Molinezje w 112 dają radę, ja bym jednak zostawił te 4 samice, samca bym się pozbył bo jak goni samiczki to faktycznie może być mało miejsca na takie gonitwy, ale same samiczki spokojnie i dumnie sobie pływają. No i przy okazji pozbędziesz się problemu przyszłego przerybienia, jak ten samiec bzyknie wszystkie samiczki to po 2-3 miesiącach możesz mieć od kilkudziesięciu małych rybek wzwyż.

  5. Wlodi13

   rrrrrw ale on ma akwarium 54l

  6. rrrrrw

   No tak, 54 dla molinezji trochę za mało, ja bardziej odniosłem się do Twoich 112, sam miałem kiedyś molki w 112 i zauważyłem, że jak samce gonią samice to przydałoby się ze 2-3 razy dłuższe akwarium, ale jak miałem same samice to pływały sobie pięknie i spokojnie. Pozdro

  7. Mikołaj

   Dzięki.Na początku myślałem także o tęczankach neonowych,ale z tego co wiem to za małe akwa i jeszcze jedno pytanie czy molinezje nie zjedzom bystrzyków amandy bo są to bardzo małe rybki

  8. Mikołaj

   Aha i dzięki za rade prętnik to naprawde ładna rybka jeżeli znajde takowe w sklepie to je może je kupi i możecie zignorować popszsdnid moje pytanie:)

  9. Wlodi13

   Zjedzom, nie zjedzom, raczej nie powinny, ja trzymałem razem z malutkimi jeszcze neonkami innesa i nic im się nie stało. Jest tutaj inny dylemat, molinezje żyją w twardej wodzie (15-30°dGH), skolei bystrzyki amandy w miękkiej (1-10°dGH), więc już z góry się wykluczają aby hodować je razem. Podejrzewam że w akwarium masz pewnie twardą (~20°dGH), woda pobrana z kranu mniej więcej ma taki stopień twardości (no zależy jeszcze gdzie mieszkasz, są różnice w wodociągach), ale bystrzyk w takiej wodzie długo nie pożyje. TWARDOŚĆ WODY to jeden z istotniejszych parametrów który należy brać pod uwagę przy doborze rybek!!!

  10. Mikołaj

   Gdybym oddał molinezje to mógłbym wpuścić takie rybki i czy podmiany kranówki na deszczówke z uzdatniaczem wystarczą czy trzeba jakieś preparaty czy coś,bo sie na tym nie znam. Z góry dzięki. Pozdrawiam

  11. Wlodi13

   Do sprawdzania parametrów wody (pH, GH, KH) są odpowiednie testy dostępne w sklepach akwarystycznych, wystarczy kupić i posprawdzać wodę jaką chcesz wlewać do akwarium, a deszczówka (z jakimś uzdatniaczem) nie mam pojęcia, przetestuj sam zobaczysz. Do zmiękczania wody najlepszy jest filtr RO3 (przynajmniej ja taki stosuję), jest to pewien wydatek ale jeśli decydujesz się na rybki z biotopem miękkiej wody to powinieneś się w coś takiego zaopatrzyć. Akwaryści bawią się też z armatkami torfowymi, poczytaj trochę na ten temat.

 38. Mateusz

  U mnie młode w drodze 🙂 Kotnik już czeka 🙂 Jakby ktoś chciał z Żyrardowa bądź okolic to proszę o info 😉

  Odpowiedz