Corydoras paleatus

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com
  • Rozmiar: 7 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.0 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Pstre - ryby akwariowe

Kirysek pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Występowanie

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Charakterystyka i usposobienie

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Odżywianie i karmienie

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Akwarium

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Kirysek pstry - Corydoras paleatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium. Kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok. 4 razy. Tarło trwa ok. godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 8 maja 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 155

  1. Dora

    Witam. Uważam, że w opisie długości życia kirysków jest ewidentny błąd. Moje kiryski w tym momencie mają 7 lat i mają się świetnie ( w tym nadal chętnie się rozmnażają). Moi znajomi posiadający te fajne rybki mają je ponad 9 lat. Od kogokolwiek bym nie słyszała to każdy wspomina że spokojnie żyją 10 lat. 3-5 lat to chyba żyją te totalnie zaniedbane w złych warunkach.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mruk

      Może to nie są kiryski pstre tylko spiżowe?
      Znajomemu pstry żył pare lat, ale od kiedy kupił parę lat temu spiżowego to ma już go dość długo. Sam mam kiryska pstrego 6 lat.

    2. Dora

      Nie jestem laikiem akwarystycznym.To na pewno kiryski pstre:-)

  2. Elza

    Mam problem z kirysami pstrymi. Padło mi już kilka sztuk. Zbiornik 112l. PH 7.2 (wiem trochę za wysokie), Gh 12, temperatura stała na poziomie 26’C.Zbiornik dojrzały, ponad półtora roku. Padaja po sztuce co kilka tygodni. Na ogół te ciemniejsze w ubarwieniu. Robią się chude, zaczynają chwiejnie pływać az w końcu padają. Te odrobinę jaśniejsze są duże i dorodne (lecz bardziej plochliwe). Żaden z pozostałych mieszkańców ich nie zaczepia. Obsade uzupełniam systematycznie aby zawsze było minimum 6-7szt. W czym problem? Czy taka roznica ph może mieć wpływ na stan kirysow? Czemu te jaśniejsze sobie radzą? (To na pewno ten sam gatunek)

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Karol

      Może wysoka temperatura, ale co poradzić w czasie tych upałów. Zdjęcie pokrywy żeby woda parowala powinno nieco ja obniżyć. Niektórzy dodatkowo dmuchaja wentylatorem nad powierzchnią wody. 26 to jego górna granica tolerancji, tanie termometry mogą mieć niedokladnosc 1 stopnia i możliwe że masz 27 stopni. Albo przerybienie, trzeba sprawdzić azotany.

    2. Karol

      Jeszcze pomyślałem o odżywianiu. Rzucasz im jakieś tabletki? Te ryby potrzebują dedykowanego pokarmu, który opada na dno i nie wystarczy im to, co tam spadnie przypadkowo podczas karmienia innych ryb. Jestem ciekaw jakie masz inne ryby. Kiryski mogą w stresie wypuszczać toksynę w obronie przed zagrożeniem, ale ta toksyna działa też trująco na nie same. Ostatnio o tym sporo się piszę w anglojęzycznym internecie – Corydoras self-poisoning.

    3. Elza

      Mam 4 mieczyki (1samiec+3samice), 3 molinezje (1+2), dwa zbrojniki pospolite. Czasem trafiają się mlode mieczykow. Myślę że to nie wina przerybienia. Zwłaszcza że problem istnieje od początku założenia akwarium.
      Według testów paskowych No2 i No3 w normie. Jednak wiem że są one mniej dokładne niż kropelkowe.

  3. Andrzej

    Słuchajcie, czy wiecie czym różna się Samce od samic kirysów pstrych? Pytam ponieważ mam odmawiane z płetwa jak czubek papugi.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Samiec jest mniejszy i ma ostrzejszą płetwę grzbietową
      [polecam spojrzeć do zakładki charakterystyka i usposobienie bo tam jest to opisane]

    2. Andrzej

      No niby tak fakt, opisane jest. Lecz myślałem, że można jeszcze dodatkowo coś sprawdzić. Zauważyłem jedynie JescE że płetwa odbytowa jest inaczej zakończona. Ale ok dziękuję. Jak podrosną to sprawdzę dokładneie.

    3. Mruk

      generalnie jak są małe – bardzo ciężko ocenić płeć

    4. Cieslachaosu

      Czy kiryski można mieszać? W sensie, czy np stadko 15 kiryskow złożonych z różnych odmian barwnych, np spiżowe, albinosy, pandy będą się czuć razem dobrze i właśnie tworzyć zgraną ekipę?

  4. MArek

    Od dwoch lat trzymam kiryski pstre w oczku wodnym przez caly rok ! oczko wodne ma glebokosc w najglebszym miejscu 130cm . Oczko to wymiary okolo 4×3 metry . Spokojnie przetrwaly zime pod lodem i sie rozmnozyly. Na forach sporo osob trzyma z tego co widze te ryby w oczkach i daja sobie rade jak temperatura spada ponizej zera w szwajcarji czy polnocy francji. Podobno spotyka sie na wolnosci te ryby na poludniu argentyny gdzie sa niskie temperatury. Dodam ze kirysek pstry to jedyny z kiryskow ktorzy moze przetrwac nasze zimy.

    Odpowiedz
  5. Papryk

    Dzisiaj moje kiryski złożyly ikrę (pierwszy raz mi się udało zaobserwować ten proces). I teraz pytanie, jak ją najlepiej odchować?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Floxandy

      Wszystko pisze na tej stronie, więc poczytaj i na pewno sobie poradzisz, na samym początku na pewno musisz oddzielić ikrę od ryb, ponieważ większość ryb zjada ikrę….

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      floxandy dziękuje

    3. Papryk

      Dziś zaobserwowałem pierwsze larwy, i teraz nasuwa mi się pytanie. Czy krewetki (ok. 3cm) mogą je pozjadać?

  6. PIERWSZE AKWA

    Taki poradnik to ciekawa sprawa. Jeśli możesz to jasne że pisz. Będę wdzięczny. A przyda się pewnie nie tylko mnie. Ale i innym zoltodziobon. Trochę poczytałem i jak się trafi bojownik który jest łagodny to jest ok, ale można też wpuścić agresora co gania wszystko co się rusza. Te ramirezki to racja że nie pasują. Ludziska piszą że jak mają tarło to przeganiają każdego. Jak mają mi kiryski(uwielbiam te rybki) ganiac to niech spadaja. Czekam z niecierpliwością na poradnik. I zdrowka😊

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Sprawa jest w miarę prosta, musisz się dogadać w sklepie czy w razie czego zwrócą pieniądze za rybę jeśli ją oddasz, kupujesz te bojowniki które ci się najbardziej podobają i kotnik[jeśli masz to nie musisz] wpuszczasz bojki po kolei do kotnika i sprawdzasz czy się stroszą do innych ryb, jeśli tak nie jest to jest tym Łagodnym jeśli się stroszy to będzie atakował inne ryby, jeśli ten 1 bojownik okaże się być grzeczny wpuść go do akwa a potem kolejnego, jeśli ten w kotniku się stroszy a ten w akwa nie to masz tego idealnego który ignoruje też inne bojki [działa w ten sposób i uzyskałem dwa piękne samce w 504l] 🙂

  7. PIERWSZE AKWA

    Dzięki wielkie😁 a co myślisz o tej molinezja? Ogólnie chciałbym jakiś fajny okaz za górę. Może pielegniczke ramireza? Bojownika? Albo może masz rację stado neona też fajne jest😊 pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Molinezje minimum 100l ;/ 54l i 16 rybek Ramirezki w 54l musiałaby być 1 dobrana parka SAMA… Bojownik jeśli trafi się bezproblemowy to tak 🙂 jeśli chcesz to mogę ci napisać poradnik jak rozpoznać agresywnego bojownika 🙂 ale jak tak to zrobił bym – Neon Innesa 8 Kiryski 5 i bojek co daje 14 ryb to raczej maksimum, w tym rozstawieniu masz ryby w każdej strefie 🙂

  8. PIERWSZE AKWA

    Witam serdecznie!
    Trochę ponad m-c temu wystartowało moje pierwsze akwa. Duma:)
    Widzę że jest tu trochę „starych” aktawrystow których proszę o poradę i wskazówkę. Teraz fakty zbiornik 54l ph6.5-7 temp 24-25st C. Od tyg mam 3 mieczyki Hellera 1+2 planuje do rzucić

    7-8 Neon inesa lub rozbora klinowa(jakieś doświadczenia wasze z tymi rybkami?)
    4 lub 5 kiryskow(można mieszać? np panda+spiżowy)
    Jeszcze chciałbym jedna molinezja ale chyba za małe to akwa dla niej?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      zrezygnować z mieczyka, kupić 10 neonów [lub razbor] i 6 kirysów [można mieszać] kirysy są wyjątkowe jeśli chodzi o stadne ryby bo one nie łączom się poprzez ubarwienie tylko po kształcie ciała

  9. nie akwarysta

    Zaniedbane „darowane” akwarium podmieniłem na 240 litrów zimnej kranówy, ustawiłem grzałkę na 24*C. W akwa są 1 labeo 2 glonojady (z czego jeden 30cm) 2 neonki i 3 kiryski wlasnie. Zero roślinek żywych (nie ten etap) filtr na 1000L w polowie puste. Z lampek 1 uvb 30wat.

    Kiryski właśnie zniosły jajeczka 😉 Zobaczymy co z tego będzie. Poki co nie mam pieniędzy na inwestowanie, tylko wymieniłem wodę na czystszą.

    Mocne gatunki – trzeba przyznac

    Odpowiedz
  10. Daniel

    Nie radzę łączyć Grubowarg zielonych z kiryskami, przed chwilą zmarł mi samiec kiryska, prawdopodobnie z głodu.

    Odpowiedz
  11. Michał

    Mam problem – miesiąc temu założyłem swoje pierwsze akwarium. Kupiłem do niego 5 neonków, 6 danio (tych kolorowych, nie pamiętam nazwy) i dwa kiryski pstre. Jeden z nich około tydzień temu zaczął się przechylać podczas pływania, a kilka godzin później leżał już na dnie i nie dał rady pływać. Po tym jak zmarł kupiłem jeszcze jednego kiryska pstrego i jednego innego gatunku (taki w czarne paski, też nie pamiętam nazwy) dziś sytuacja się powtarza z tym nowym kiryski em w paski. Jaka może być tego przyczyna? Co robię nie tak? Jak mogę uchronić pozostałe kiryski? Akwarium ma 50 l pojemności.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ewa

      Czy akwarium jest przykryte? To bardzo ważne, jeśli nie jest to może być przyczyna. Jeśli jest duża różnica między temperaturą wody a powietrza nad wodą to łatwo u ryb labiryntowych o przeziębienie, stąd to dziwne pływanie (problemy z błędnikiem) i potem śmierć. Jaka jest temperatura samej wody? To też bardzo istotne i pokusiłabym się o kupienie im specjalnego napowietrzacza do wlączenia na kilka godzin dziennie 🙂

  12. Kuba

    Mam te ryby i są bardzo towarzyskie.
    Trzeba dać mało roślin , trochę piasku i molinezje ,danio , neony innesa i neony czerwone do towarzystwa.

    Odpowiedz
  13. Nena

    Moje maja juz 8 lat i sie rozmnozyly w tym miesiacu

    Odpowiedz
  14. Robson

    U mnie albinos (samiec) i pstry (samica) się wytarły niedawno. Jednak mam tak bujną roślinność, że nie widzę nigdzie ikry. Chyba pozostaje tylko czekać, na rozwój wydarzeń. Neonki i razbory mają za małe pyski na ikrę, zobaczymy.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adam

      Kiryski mają to do siebie, że chętnie żywią się swoją ikra, a jak pod pysk podpłynie mały narybek to również nim nie pogardzi.

  15. Lukasz

    Witam. W opisie jest napisane ze samica sklada 250-400 jajeczek kiry. U mnie widze.na szybie tylko pojedyncze jajorka I nie ma ich wiecej niz 10. Ryby sa mlode I to dopiero ich 2 tydzien w akwa. Prosze o rade. Dziekuje.

    Odpowiedz
  16. Jaromir

    Cześć wszystkim 🙂
    Jak już kiedyś pisałem u jednego z moich kiryskow wystąpiło zjawisko odpadnięcia wąsików (teraz już mu odrastają)
    Lecz ten mały łobuz nie przestał mnie zadziwiać!
    Jeszcze wczoraj rano był lekko żółtawy i srebrny dzisiaj wstaje i patrzę a on jest 88% czarno-srebrny!
    Nie zmieniło się jego zachowanie na gorsze wręcz przeciwnie zasuwa teraz po akwarium jak szalony!
    Czy u kogoś też to kiedyś się zdarzyło?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Jaromir

      Niestety gdy wspisalem poczernienie ryb w necie to wyszło mi iż to zapalenie przewodu pokarmowego, jednak nie występują inne objawy jak np białe kleiste odchody,kirysek zachowuje się normalnie tylko po prostu ściemniał ale jednak proszę społeczność akwaryatyczną o radę to mój ulubieniec 🙁

    2. Kuba

      Umnie też latają jak szalone

  17. Robson

    mam jednego pstrokatego, złowił się przez przypadek ze spiżowymi 😀 z tym że ma dużą płetwę grzbietową, co to za krzyżówka?

    Odpowiedz
  18. Aqueas

    Witam, co możecie mi polecić (chodzi o ryby/krewetki/ślimaki) do mojego stadka kiryskow 7 sztuk w 54l 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Krewetki z rodzaju Neocaridina z kiryskami nie wchodzą sobie w drogę, natomiast jeśli chodzi o ryby to raczej jakieś stadko mniejszych kąsaczowatych.

    2. liseł

      Możesz spróbować z parką ramirezek… no ale DOSKONAŁA jakość wody musi byc

  19. Jaromir

    Pomocy jeden z moich kirysków uszkodził sobie wąsiki!!!
    Jeszcze dzisiaj rano miał piękne i okazałe 4 wąsy a teraz ma tylko 2 małe kikuty!!
    Poradzcie mi co mam zrobić prędko proszę!!

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrw

      Wąsiki odrosną, tylko pytanie jakie masz podłoże? Bo kiryski powinny mieć piasek, a na piasku raczej mało prawdopodobne jest uszkodzenie wąsików i to wszystkich.

    2. Jaromir

      3/5 akwarium posiada piasek a 2/5 to wymieszany żwirek o średniej granulacji z piaskiem

    3. Tomasz

      A nie masz przypadkiem innych ryb ,które mogą być za to odpowiedzialne?

    4. Jaromir

      Nie to akwarium gatunkowe tylko 8 kirysków w nim jest

    5. Karol

      Kirysy nie muszą mieć piachu, spokojnie żyją na zwirze. Wąsy odpadają jak dochodzi do zakażenia ich. Przyczyna to brudne dno- odchody itd.

  20. Kirysek

    Mogę karmić Kryski pstre artemią?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Najlepiej mrożoną, bo kiryski nie polują w toni wodnej. Wolą pobierać pokarm z dna.

  21. Igor

    Mogę trzymać 5 osobników kirysków pstrych z 3 kiryskami spiżowymi (akwarium 54l)?

    Aktualna obsada:
    5 kirysków pstrych
    2 malutkie kiryśniki czarnoplamy
    2 zbrojnik pospolite

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. zmijos

      Możesz ale czemu wybierasz rybki o przydennym trybie życia do tego polecałbym ci rybki żyworodne ładnie się prezentują ja mam na przykład Mieczyki,Molinezje,Zmienniki plamiste,Neonki,Gupiki,Kiryski i Zbrojniki pospolite.

  22. Alan

    Piękne lecz płochliwe ryby mam 3 kiryski.
    Jednak mam pytanie mój samiec ma taką jakby średnią płetwę grzbietowe ostro zakończoną a w internetach piszą że płetwa grzbietowa ma być ogromna.
    Czy to na pewno samiec???

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Są płochliwe dlatego, że masz tylko 3 sztuki a trzyma się je w grupach. Dokup jeszcze 4-5 tych samych i zobaczysz różnicę.

    2. Alan

      No ok tylko ja sie o płetwę pytałem :/

  23. Kacper

    Witam, co myślicie o takiej obsadzie do 200l:
    2x gurami mozaikowe
    2x mieczyki hellera
    2x gupiki pawie oko
    7x sumik szklisty
    7x kardynałek chiński
    7x kirysek pstry
    3x zbrojnik niebieski
    2x pielęgniczka kakadu

    Do zmiany w zestawieniu mam:
    skalar, trzciniak, przylga chińska, danio pręgowany, pielęgniczka agassta,

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam zamiast mieczyków i gupików wstawiłbym stadko danio a zbrojniki zamieniłbym na przylge chińską i byłoby prawie biotopowo. Ogólnie zestawienie ma szansę powodzenia. Pozdrawiam

    2. Kacper

      A gdyby zamiast Danio pręgowanego dodać kilka rozborek galaxy? 🙂

    3. Tomasz

      Trochę bym się bał, że galaxy dadzą się zdominować, będą w tym zestawieniu najmniejsze i zarazem najmniej przebojowe, mogą być problemy podczas karmienia.

  24. Pool

    Mam samice z jajkami … Chyba poraz 1 od 2 lat… Stadko 7 osobowe… Pytanie czy jest szansa ze cos z mlodych przetrwa jak mam krewetki w zbiorniku?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aqueas

      Raczej nie bardzie jest prawdopodobne że jakaś inna ryba w twoim akwa zeżre ikrę :/

  25. Anonimowa Dziewczyna

    Mam akwa 65l i trzymam w nim 31 rybek. Czy to nie za dużo rybek???

    Jak ktoś jest zainteresowany obsadą to oto ona:

    9× kardynałki
    10×neonki
    3×danio pręgowane
    1×mieczyk
    1×platka
    2× molinezje
    1×gupik (młody, ok 2 msc.)
    2×kiryski
    2×glonojady

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. lala

      Glonojady czyli jak mniemam zbrojniki pospolite?ok. Zostawilabym neony, kardynalki, kiryski i te glonojady a zamiast reszty rybek dodalabym kilka kiryskow. Mogą być różne bo dobrze się czuja nawet wymieszane. Reszta moim zdaniem out.

    2. Anonimowa Dziewczyna

      Dzięki bardzo 🙂

  26. Marcin

    Moge w akwarium 54l trzymać 5 kirysków pstrych 6 bystrzyków i parke prętnika karłowatego?

    Odpowiedz
  27. OMG

    Ile mogę mieć kirysków w 25L?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Grzegorz

      Około 0

  28. Zbychu

    Serwus wszystkim miłośnikom akwarystyki. Jestem synem marnotrawnym akwarystyki i po 20 latach staram się skompletować obsadę do mojego 112l akwarium (mam jeszcze 2 tyg bo 2 tyg już dojrzewa).
    Mam pytanie odnośnie obsady kiryskami. Przy każdym gatunku napisane jest wymagane minimum 6 szt. i podobne wymagania warunkowe. W związku z tym – czy mogą to być np. 2 spiżowe, 2 pstre i 2 lamparcie? Czy można mieszać je gatunkami, czy lepiej monogatunkowo kirysy trzymać?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam.
      Można mieszać, pod warunkiem zapewnienia odpowiednich parametrów wody dla wszystkich gatunków. Zwróć uwagę, Kirysek Pstry i Lamparci – woda kwaśna do obojętnej (pH=6,0-7,0) i miękka lub średnio-twarda (GH=5-15°d), natomiast Kirysek Spiżowy – woda lekko-kwaśna do lekko-zasadowej (pH=6,5-7,5) oraz miękka, średnio-twarda lub twarda (GH=5-25°d). Wystarczy trochę wypośrodkować.
      Osobiście jestem zwolennikiem tworzenia grup jednego gatunku, moim zdaniem ładniej to wygląda, ale każdy ma trochę inne podejście – inny gust. Chyba też można zaobserwować trochę inne zachowania jeśli wszystkie rybki są jednego rodzaju, zrobisz jak zechcesz.
      Jeszcze jedna kwestia – gdybyś chciał w przyszłości rozmnożyć, musisz mieć wtedy dobrane parki przy różnych gatunkach.
      Pozdrawiam.

    2. Kirys28

      Ja kupowałem jakoś trzy lata temu dwa albinosy i dwa pstrokate. Po roku okazało się, że samica jest kiryskiem szmaragdowym. Ale i tak miałem trzy razy jajeczka. Niestety glonojad wszystko wszamał

    3. Kuroneko

      Mieszac mozesz, ale kazdy gatunek musi miec swoje stado tak z 5 luda minimum. W 112l dalabym co najwyzej dwa stadka z czego jedno mniejszych kiryskow. Nie pokloca sie ani nic, ale nie stworza jednej grupy i beda sie zle czuc samotnie. Mozna sprobowac wymieszac odmiane albino ze zwyklymi jesli wiesz co to za albino. Zreszta, monogatunkowo wyglada to duzo efektowniej niz taka mieszanka egzotyczna kazde z innej parafii, jesli patrzyc tylko na wyglad.

  29. Behemot

    Miałem kilka sztuk kirysków ale jednego dnia z niewiadomych mi przyczyn 2 rybki nagle wzdeło i wypłynęły na powierzchnię brzuszkiem do góry, wieczorem było już po nich. Inne rybki ( otoski, kiryski i prętniki) czują się dobrze. Czy ktoś spotkał się z czymś takim ?.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Najprawdopodobniej puchlina wodna (posocznica).

  30. Sumik 5

    Uwielbiam tą rybkę!!! Mam samca , chcę dokupić samiczkę.

    Odpowiedz