Corydoras aeneus albino

Kirysek Albinos - ryba akwariowa fot.allthesecreatures.blogspot.com
 • Rozmiar: 5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski albinosy - ryby akwariowe

Kirysek albinos (Corydoras aeneus albino) – kirysek spiżowy lub kirysek pstry w odmianie albiotycznej.

Kirysek albinos - Corydoras aeneus albino - Występowanie

Gatunek zamieszkuje dopływy Amazonki na terenie Brazylii.

Kirysek albinos - Corydoras aeneus albino - Charakterystyka i usposobienie

Rośnie do 6 cm. Biało-różowe, połyskujące ciało tej ryby pokrywają dwa rzędy płytek kostnych. Pokrywa skrzelowa i część głowy poniżej poruszających się niezależnie od siebie, czerwonych oczu. Albinizm jest dziedziczny. Samica pełniejsza i szersza od samca (szczególnie widoczne patrząc z góry). Samiec ma wyższą i ostrzej zakończoną płetwę grzbietową. Kirysek pstry w tej odmianie ma nieco dłuższy pyszczek i jest smuklejszy od kiryska spiżowego. Albinos pstry został wyhodowany sztucznie.

Ryby łagodnie i pokojowo usposobione. Doskonale pasują do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać w stadku min. 6 sztuk, najlepiej 10 i więcej. W dużej grupie są bardziej śmiałe i wykazują większą aktywność.

Kirysek albinos - Corydoras aeneus albino - Odżywianie i karmienie

Albinosy karmimy drobnym pokarmem opadającym na dno żywym, mrożonym oraz suchym w płatkach lub tabletkach.

Kirysek albinos - Corydoras aeneus albino - Akwarium

Wymagają miękkiego podłoża (najlepiej piaszczystego), aby nie uszkodziły sobie wąsików podczas poszukiwania pokarmu. Dla stadka odpowiednie będzie akwarium o pojemności 54 l, z licznymi kryjówkami. Oświetlenie zbiornika niezbyt jaskrawe, rozproszone przez rośliny pływające. W akwarium towarzyskim mogą być trzymane z małymi rybami np. neon, tetra, brzanka, pielęgniczka.

Kirysek albinos - Corydoras aeneus albino - Rozmnażanie

Kiryski najlepiej rozmnaża się w grupach, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce. Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Następnie robimy dużą podmianę wodą o 5°C zimniejszą od tej ze zbiornika. Czynność ta może być powtarza przez kilka dni. W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka okolic odbytu samca i połyka jego nasienie. Następnie wydala jaja na własne płetwy odbytowe i je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Nie uchodzą one za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej odseparować. Wylęg trwa ok 3 dni. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 26 marca 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 41

 1. Damian

  Mam pytanie np dziś mi kirysy złożyły ikrę chciał bym sie dowiedzieć kiedy następne tarło będzie po jakim czasie

  Odpowiedz
 2. Wiktorek

  Przepraszam. Ryby rozmnażają się na potęgę. Ostatnio jednak dokupiłem kraby limnopilos naiyanetri oraz krewetki. Czy one zjedzą młode kiryski?

  Odpowiedz
 3. Ryba Akwariowa

  Czy te rybki mogą się krzyżować z kiryskami panda?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wiktorek

   Nie, nie krzyżują. Przynajmniej takich zachowań u siebie nie widziałem

  2. Nataniel akwarysta

   U mnie zobaczyłem zachowania godowe ale z kiryskiem pstrym

 4. Otosek112l

  Dzień dobry,
  ostatnio w zoologicznym kupiłem kilka kirysków albino, a później zauważyłem w akwa, że jeden z nich nie ma w ogóle wąsików. Nie, że są złamane, czy jakoś uszkodzone. Po prostu nie ma. To normalne?
  A poza tym, bardzo fajne rybki. W dzień trochę przymulają w porównaniu z np. pandami, ale po ciemku zaczynają grasować po akwa. A ostatnio, jak już się przyzwyczaiły do nowych warunków to i w dzień je widać. Pływają razem z innymi kiryskami i cieszą oko:)

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, bardzo możliwe , że wąsiki stracił w sklepie. Dużo rybek stłoczonych na małej powierzchni i o wypadek nie trudno. Wąsików raczej nie odzyska ale jeśli zapewnisz mu właściwą opiekę to spokojnie pożyje kilka lat. Pozdrawiam

  2. Otosek112l

   Dzięki. W sklepie był w całkiem dużym zbiorniku tylko z kilkoma innymi kiryskami, więc nie wiem jak to się mogło stać. Ale zachowuje się normalnie, pływa z innymi, podjada karmę, więc chyba nie jest z nim źle.

  3. Tomasz

   Kiryski to bardzo odporne rybki.

 5. Adam

  Ja mam dwa kirysy „parka” dwa lata i mają 8 cm

  Odpowiedz
 6. Maja

  Hej. Mam pytanie, mam dwa albinosy i dwie pandy na 120 litrow akwarium. i nagle od dzisiaj rana albinosy zaczely plywac w ta i z powrotem wzdłuż przedniej i tylniej szyby jak szalone. nejpierw jeden a potem drugi a dzisiaj wieczorem dołączył do mich jedna panda i nie wiem czy to jest spodowane, wczoraj bylo wszystko dobrze i wczoraj po południu włożyłam je do akwarium

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Podchodzą do tarła

  2. Dawid

   Moje 2 albinoski tak robily chyba tydzien xD

 7. Bartii

  Ja od jakiegoś czasu mam kiryski spiżowe i ostatnio złożyły ikre rodzice to nie albinosy a małe rybki większość czerwone oczy białe niektóre złote i nwm dlaczego rodzice zwykli a dzieci albinosy ale nawet fajnie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   albinizm może być u każdej ryby nawet takiej która nie jest ALBINOSEM… Gatunki Albinos powstają w ten sposób że przy miocie jakiejś ryby urodzi się albinos, i tak mają np: samca i samice z dwóch rodzin i je rozmnażają i tak powstają albinosy

 8. Krzysztof

  Siema. Trudno uwierzyć: ale Mam jednego żółtego kiryska z ciemnymi oczami, ma ok.5 centymetrów długości, akwarium 10 litrów, żadnych akcesoriów, tylko jaskinie z porcelany, mam go od małego, a co jest najśmieszniejsze lubi pływać do góry nogami, a w tym toku skończy 8 lat. Bardzo zabawna rybka.
  POLECAM. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Jonatan

  Łatwy w pielągnaci tylko boi się światła

  Odpowiedz
 10. Czesc22

  Czy ta rybka nadaje się dla początkujących? I z jakimi niewielkimi i odpornymi rybami w zbiorniku 54l ? Najlepiej ,by te rybki żyły w twardej wodzie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Najbardziej popularne to gupiki, ja bardziej polecam platki (zmienniak plamisty). Nie więcej jak 4-5 sztuk. A kiryski albinosy? Jeśli nie będziesz popełniać większych błędów (np wpuszczenie ryb bez dojrzewania akwarium itd), to nadają się. 5-6 sztuk się zmieści.

  2. Szymson

   jak napisał rrrrrrrrrrrrrrw zmienniaki plamiste 5 samców no chyba że chcesz mieć małe platki

 11. Jastrząb

  Jeśli chodzi o trzymanie kirysów lub innych rybek z pielęgnicami, czy brzankami to ja raczej bym tego nie robił. Byłem w sklepie zoologicznym i właśnie było akwarium w którym trzymali brzanki i małe kirysy albinosy, które miały strasznie poobgryzane płetwy. To był dość przykry widok, a kolega mnie poprosił bym mu takie dwa kirysy kupił. No to mu kupiłem i po chyba dwóch dniach kolega powiedział, że oby dwa nie żyją. Więc z mojego doświadczenia nie trzymał bym takich gatunków jak pielęgnice czy brzanki z kirysami.

  Odpowiedz
 12. ala

  Ja mam kirysa albinosa trzymam go w akwarium 65l z 2 kiryskami pstrymi, 2 kiryskami spiżowymi, 4 platynami, 2 molinezjami, 3 gupikami, 3 glonojadami. Kirysy to chyba moje ulubione ryby ♥♥♥ są ruchliwe i urocze

  Odpowiedz
 13. endler9

  Można go trzymać z samcem bojownika? Bo mój bojownik lubi naśmiecić a pokarmu z dna zjadać nie chce:/

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Magda

   Nie !!!! Mój bojownik żył 2 miesiące z kiryskiem i wczoraj zaczął go atakować i zjadł mu oko na szczęście kirysek ma się dobrze i natychmiast je rozdzieliłam

  2. Iwona

   Mój bojownik był spokojny przez pół roku i właśnie zabił cztery ryby, trzem kolejnym obgryzł płetwy i kolejnej zjadł oko (u mnie akurat Danio). Widzieliśmy jak to zrobił, więc jest na 100% pewne, że to bojownik, a nie inna ryba. Jestem w szoku bo był niezwykle spokojny (teraz już w drugim akwarium).

  3. ala

   tak ale kirysków musi być przynajmniej 4!!!! i przyajmniej akwa 25l ,jeśli będziesz chciał-a zmienić akwa z kuli na prostokąt ,albo z prostokąta na kule to tylko jeśli masz go w kuli mniej niż miesiąc ,bo jeśli więcej niż mieche to może mu sie coś stać (np:może sie obijać itp :/

  4. bartek

   Te małe ananasy to większe syfiarze niż ekipa sprzątająca,sieją straszne spustoszenie

  5. mm

   zalezy od bojownika. ja mam bojownika niezwykle spokojnego. nie atakuje innych ryb (trzymam w gupikami i wlasnie z kiryskami) ale sa bojowniki ktore atakuja kazda rybe..

 14. Iwona

  Pierwszy raz kiryski złożyły nam ikrę w ogólnym akwarium. Szczerze, to nawet nie wiedzieliśmy czyja to sprawka. Poprzedniego dnia zrobiliśmy podmianę wody. Bez specjalnych starań i zabiegów z naszej strony rybki postanowiły rozmnożyć się i już. Nie wiedzieliśmy co robić i dzień później ikrę zjadły inne rybki.
  Po pewnym czasie kupiliśmy akwarium tarliskowe. Na dnie umieściliśmy piasek. Samice kirysków były już wyraźnie grube, więc całą bandę rybek (5szt) przenieśliśmy do niego . Wlaliśmy do niego wodę z dużego zbiornika ogólnego i dodaliśmy świeżej wody. Wpuściliśmy rybki do akwarium w którym była taka sama temperatura do której rybki były przyzwyczajone. Po kilku godzinach wieczorem wyłączyliśmy grzałkę i stopniowo niewielkie ilości wylanej wody uzupełnialiśmy nową o niższej temperaturze. Z temp. 23-24°C zeszliśmy do 20°C. Po paru godzinach od obniżenia temperatury włączyliśmy grzałkę i temperatura wróciła do 23-24°C. Ryby tak tańczyły, że nie mogłam się nadziwić. Samica chwilami kręciła piruety pływając głową do dołu. Samce dosłownie ją obsiadły. Następnego dnia rano zastałam szyby oblepione ikrą. Dzień później dorosłe rybki wróciły do ogólnego zbiornika. Aktualnie czekamy na wylęg.
  Zauważyłam jak rybki dobrze czuły się na piasku. Bez większej rewolucji postanowiłam urządzić im plażę w dużym akwarium. Ukryłam między zaroślami prostokątny pojemnik z piaskiem. Widzę, że zaglądają tam wszystkie rybki, a ślimak potrafi przesiedzieć pół dnia.
  Przyzwyczaiłam się do tego, że kiryski sporą część dnia przeleżą nieruchomo. Kiedyś bałam się, że zdechły, a teraz już wiem, że one po prostu tak mają. Albinosy polecam wszystkim. Ładnie wyglądają na tle zielonych roślin i ciemnego podłoża, nie wchodzą w drogę innym, nie są wymagające. Bardzo je lubię.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ula

   To są cudowne i bardzo wesołe rybki. Moje dość ruchliwe,tylko czasami zamierają …jakby się nad czymś dłużej zastanawiały 🙂

  2. Iwona

   No i przekonałam się, że ich rozmnożenie do trudnych nie należy. Doczekaliśmy się 14 pociech.
   Kiryski nie zjadają własnej ikry i od momentu jej złożenia nie interesują się nią wcale. W akwarium ogólnym co do jednego jajeczka ikrę zjadają inni mieszkańcy.
   Jajeczka ciemnieją i pleśnieją i tylko z niektórych wylęgają się młode. Dodałam do wody szyszki olchy czarnej, ale być może za mało bo z dużej ilości ikry na świat przyszło niewiele młodych. Wiele z nich nie przeżyło nawet kilku pierwszych dni.
   Pojawiają się już przed upływem trzech pełnych dób. Są maleńkie i ruchliwe. Żeby nie wciągnął ich filtr założyłam na niego kawałek rajstop. Karmiłam pokarmem w zawiesinie (gotowy ze sklepu – dla narybku ryb jajorodnych) i mrożoną artemią.
   Ikra jest lepka i chwilę po jej złożeniu bez problemu można ją zebrać i nawet przykleić do liści.

  3. Wlodi13

   lubię czytać jak komuś narodziły się maluchy 🙂 …i jeszcze jak ktoś tak ładnie to opisuje. super, jaka to satysfakcja że to właśnie u mnie się udało, a później zadowolenie patrzeć jak rosną, dorastają. ja albinoski uwielbiam za ich czerwone oczka i to jeszcze mrugające (zresztą jak wszystkie kiryski).

 15. Marcin

  Nie polecam ciągle udaje zdechłą i ciągle są z nią są kłopoty.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. joanna

   nie zauważyłam żadnych problemów z tym gatunkiem, nie zgadzam się z opinią Pana Marcina. Jest ozdobą dna akwarium i można wiele ciekawych rzeczy zaobserwować poznając ten gatunek

  2. Gutek

   Zdecydowanie sie nie zgadzam. Bardzo fajna rybka.

  3. Piotr

   Udaje zdechła bo pewnie albo jest sama albo w małej grupie bez kryjowek i zbyt mocnym swietle u mnie sa ruchliwe chociaż bywa ze chca chwile spokoju i zaszywaja sie w cieniu w bezruchu

 16. Akwamaniaczka

  Bardzo polecam tą rybkę, zwłaszcza dla początkujących.

  Odpowiedz
 17. AGA

  Nasza Eleonora (wołamy na nią Ela) ma prawie 8 lat więc nie wiem czy jej tak dobrze czy to wyjątkowy okaz. Od 3 lat jest sama w akwarium. Jak dla mnie niech żyje i 100 lat . Jest śmieszna i kochana no i ładniutka jak na starszą panią. Jak śpi to pływa do góry brzuchem.

  Odpowiedz
 18. black molly

  W sklepie zoologicznym widziałam kiryska albinosa, który cały czas w pozycji pionowej siedział i się nie ruszał. Był przerażająco chudy. Co mu było?

  Odpowiedz
 19. Linka

  Chciałam napisać tutaj dla osób może o ciut mniejszym doświadczeniu. Mam kiryski od X-lat. Wcześniej trzymałam je w zbiorniku z drobnym żwirkiem na spodzie. Nigdy nie zdażyło się żeby chociaż raz złożyły mi ikrę, a samiczki puchły i puchły. Kilka miesięcy temu założyłam sobie inny zbiornik z piachem na dnie. Kilka dni temu doszłam do wniosku, że przełożę te kiryski do tego zbiornika. Jakby odżyły. Szalały, pływały i w sumie dalej takie są ożywione, a dziś w dodatku obkleiły mi zbiornik w każdym możliwym miejscu cztery samiczki za strzałem. Wiec kiryskom tylko piach na dno!!! W zwirku się męczą

  Odpowiedz
 20. Artur

  Koleżanka likwidowała akwarium brat dostał od niej takiego osobnika, ale on ma ok 10 cm, gałęzatki w akwarium przestawia. Moje największe kiryski pstre maja max 3/4 długości tego albinosa.

  Odpowiedz